Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Svájc

walbi
Létrehozva: 2002. Április 15. 08:50
Szep jo reggelt mindenkinek! Lassan vissza kell szallingozni, ahogy irod Pomat, mert aztan nagyon lemarad az ember az esemenyekkel. Fel a fejjel leany! Akkor ezek szerint szerencseje volt a batyusnak, meg jo, hogy nem rosszabbul vegzödött. Ha a baratnö ott van vele az nagyon fontos. Talan tenyleg igaza volt, hogy nem lett volna sok ertelme, ha ketten vigyazzatok az agya mellett. Persze tudom, milyen az amikor az ember tehetetlennek erzi magat, valahogy segiteni akar. Hivjal, ha nehez a lelked, dumalunk egy maratonit, tudod, mint a multkor is! Stuvi, azert ne ess am letargiaba a kilok miatt! Ami feljön, az valahogy le is megy, nem? Persze, akarni azert kell. Na, en most könnyen beszelek itten, mi? Egyebkent a Judo csalad jol van. Büszke anyuka, büszke apuka, büszke Judoanyuka es büszke Judoapuka. Asszem jot tett Judonak, hogy itt volt anyukaja, egy kicsit megnyugodott. Apukaja meg csütörtökön jött es amikor szombaton ott voltam, csak tartotta a kisleanyt es mondogatta, hogy ö ugyan nem tudja miert panaszkodtak eddig, mert miota ö itt van, bizony nem sirt egyszer sem. :) Kocsival voltam nala, pedig tudom, hogy tölünk nem jo moka. Meg meseltem is neki, hogy azert imadom a vonatot, mert azzal tuti pontosan vagyok ott, ahol akarok. Kocsival meg allandoan stau van a tunel epitkezes miatt, meg koszalsz vagy negyedorat mire parkolohelyet talalsz. Valahogy nem volt kedvem vonatra ülni, mondom igy szombat kora delutan nem hinnem, hogy stau lesz. Aha. Persze, hogy hazafele volt es nana, hogy negyedorat kerestem parkolot es nana, hogy ugy szakadt az esö, hogy minden ködlampat bekapcsolva is alig lattuk egymast a vizfelhöben. Akkor minden anyukanak kitartast mara.
  1. 2010. február 3. 00:0611051.

    Szia! Nem itt egyätalän nem dräga semmi!

    Na jo a viccet félretéve, a kajät mär leirtäk, a szälläst mär kitärgyaltäk, amit még hozzä tudnék füzni, hogy a közlekedés enyhén szolva dräga (nem autoval), viszont hogy pozitivat is irjak, mint nö ez téged is érintMindenhol akciok vannak, és itt tényleg akcio az akcio! Engem csak az ment meg az ész nélküli költekezéstöl, hogy sporolunk. Különben fölväsärolnäm a fél värost!

    Az ärak ältaläban régionként vältoznak, bär nem szämottevöen. Ezt az éttermi/bär ärakon lehet a legjobban lemérni. Azt meg, hogy a keleti részen ami 1,70-be kerül, az pl. Zürichben 2,20 na az tégen nem fog mozgatni gondolom...

    előzmény:
    ankapanka22 (11045)
    2010-02-01  11:04
  2. 2010. február 2. 23:5711050.

    dürüm mit allem drüm herüm...

    Nem öregszel, csak valoszinüleg nem szoktäl annyit häzon kivül enni. Ez a legnépszerübb és legolcsobb gyorskaja. Még a kinait is übereli. Egy menü CHF 8 (diäkoknak CHF 6) nälunk. Ennél olcsobb mär csak a schnäpplijäger alles 50% menü ŕ la Migros/Coop/Denner/ etc. Én mär csak igy väsärolok. A mennyiségnek csak a mikoméretü mélyhütönk szab hatärt.

    Az elözöekben leirtakra csak annyit tudok mondani, hogy respekt! Nem lehetett egyszerü!

    előzmény:
    "Grace" (11049)
    2010-02-02  21:19
  3. 2010. február 2. 21:1911049.
    gyrost? - nem tudom,hogy mi ? öregszem.
    előzmény:
    Tiheli (11048)
    2010-02-02  10:29
  4. 2010. február 2. 10:2911048.
    a hamburgerröl jut eszembe: valamikor régebben írta még valamelyikötök, hogy hol lehet a legjobb gyrost kapni Zürichben. Nem emlékszel rá véletlenül? Nincs idegzetem visszakeresni, de olyan jó lenne egyet "bünözni"
    előzmény:
    "Grace" (11047)
    2010-02-02  10:08
  5. 2010. február 2. 10:0811047.

    Igen nagyon draga minden itt Svajcban. Költöpénzt hozzal magaddal amennyt tusz, söt szerintem a hitlkartyak tömegét is.

    Nem tudom,hol fogsz lakni, ismerös? Hotel? - de ezen kivü,

    legalabb 10 frankot szamitsal naponta kajara, ez a legkevesebb..

    ebböl tudsz hamburgert ennimeg egy kavét reggel a Migrosban.

     

    Én helyileg Zürich-i vagyok...mivel nem ismerem a körülményeket

    az utazasodnak, igy csak ennyit tudok valaszolni.

    előzmény:
    ankapanka22 (11045)
    2010-02-01  11:04
  6. 2010. február 1. 21:3011046.

    ugy latom, te is kaptal egy vastagbetüs magan levelet.

    Nem akarok senkit, semmikor megbantani - probaltam kifejezni,

    hogy nem egyszerü az ittenieknek sem, mert tényleg sok az

    érdek hazassag. Ezt csak azért irtam, mert nagyon kikelt magabol

    Orsi,hogy nem kap segélyt. 

    40 éve itt élek, én még soha nem kaptam segélyt, akkor sem

    amikor az exférjem elment, és két kicsi gyerekkel (a négyböl a két utolso) maradtam itt. Dolgoztam rogyasig, amig balesetem nem lett. 

    Akkor meg a biztositok fizettek, mert nagyon jol bevoltam biztositva,

    alltalaban ugy mint egy auto kereskedö. Akkor sem volt szükségem

    segélyre, két gyerek melett, az elöre latasom miatt.

    Nos..csak ezt probaltam megirni, minden sértegetés nélkül, na

    meg azt,hogy bennünket senki nem hivott ide..mi jöttünk, és 

    bizony nem esnek hasra elöttünk,hogy ide jöttünk férjhez, 

    egyedül vagy akar hogy. 

    előzmény:
    cicalany976 (11040)
    2010-01-31  21:48
  7. 2010. február 1. 11:0411045.

    Sziasztok!

    Néhány nap múlva Svájcba utazom. Mire érdemes figyelni? Mennyi költőpénzt érdemes vinni 1 hónapra? Valóban olyan drága minden! Ti merre laktok?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2010. február 1. 10:4811044.

    Hogy mit kellett tennem? Talán az volt a mázlim, hogy nem elöre kiadott nyomtatványt kellett kitölteni, hanem csak emailben kellett elküldeni az adatokat. (meg persze postán az igazolást a Betreibungamt-tól). Szóval az emailbe szépen beleírtam, hogy mi a helyzet, hogy a párom majd késöbb jön stb.

    A másik befolyásoló tényezö az lehetett, hogy ez a hirdetés az egyetemi közvetítötöl volt, tehát nem láthatta boldog-boldogtalan, valószínü kisebb volt a konkurencia.

     

    A lakás amúgy a Mimosenstrasse-ban van, közoekdésileg tökéletes: 3 perc a villamosmegállótól (10 és 14) és kb. 20 perc a melóhelyemtöl.

    Külön hálószobánk végül is nem lett, de ettöl eltekintve szerintem jó lkaást sikerült kifognom. 40 nm, a konyhában simán elfér egy normális asztal. A fürdöje nygaon szép (mozaikcsempe és nagy tükrök a falon). A konyhaszekrény is tök modern, nagy a hütö és még mosogatógép is van.

    A tapasztalataim alapján azt mondhatom, az egyik legjobb, amire beadtam a jelentkezésemet.

     

    A kaució csak egy kicsit csúszott fel - az eredeti 2000 Frankról két havi bérletre (2400). De ez még mindig barátságos az általános 3 hónaphoz képest.

     

    A tánc persze megint kimaradt, az anyagiak miatt. De májustól már tényeg rá fogom szánni a pénzt

    előzmény:
    cicalany976 (11041)
    2010-01-31  21:53
  9. 2010. február 1. 01:5211043.
    És akkor azt még meg sem emlitettem, hogy itt kökeményen elbiräljäk, hogy a sväjci embör el tudja-e tartani a fizetéséböl külhonbol hozott asszonykäjät. (függetlenül attol, hogy väsärolt vagy szerelmi a häzassäg) És ha ök ugy lätjäk, hogy emberünk nem tudja a tisztes megélhetést asszonykäjänak biztositani, akkor asszonyka nem jöhet äm ide lakni. Söt egyes orszägokban kötött häzassägot nem is ismerik el.
    előzmény:
    "Grace" (11042)
    2010-02-01  00:03
  10. 2010. február 1. 00:0311042.

    Erre csak azt irhatom,hogy minden betüd igaz.

     

    előzmény:
    cicalany976 (11040)
    2010-01-31  21:48
  11. 2010. január 31. 21:5311041.

    Gratula a lakäshoz? Mit kellett érte tenni, hogy räszänjäk magukat és kiadjäk egy "kelet-europainak"? Gondolom biztonsägi okokbol a kaucio kicsit fölcsuszott, vagy ne legyek ennyire negativ?

    Viccet félretéve. Hol sikerült? Mennyire kellett aläbbadnod az eredeti elképzelésedet?

    Hastänccal hogy ällsz? Elkezdted?

    előzmény:
    Tiheli (11035)
    2010-01-25  11:17
  12. 2010. január 31. 21:4811040.

    Szia Orsi!

     

    Elöször is ne vastag betüvel és kevesebb jellel légyszi!

    Megprobälok ovatosan fogalmazni, hogy ne azt vegyed ki belöle, hogy én neked akarok tämadni!

    Még mielött összehäzasodtatok nem kérdeztetek utäna a dolgoknak? Mert ezt el szoktäk mondani.

    Otthon dolgoztäl? Mert otthon beleszämit pl. a munkanélküli segélybe az itt ledolgozott idöszak. Bär itt a munkanélküli segélyt sem szivesen osztjäk.

    Csak hogy tisztäba jöjj az itteni rendszerrrel, a segélyezés(a szociälis) itt ugy müködik, hogy ha utäna elmész dolgozni, akkor vissza kell az utolso rappenig mindent fizetned. Kell/kéne még igy is?Mint mär elözö hsz-omban irtam itt ugy müködik az adozäs, hogy a két fizetést összecsapjäk. Tehät a te férjed fizetése meg a te nulla fizetésed utän jön az ado. Mivel te nem keresel semmit, ezért a férjed tart el, ergo igy nem csak felezödik, hanem még kevesebbet adozik, mert ugye a semmi jövedelmedböl te nem tudsz betegbiztositäst fizetni. Ugyhogy ha mär annyira segélyt akarasz, akkor gondold azt, hogy ez a segély. A férjed kevesebbet adozik.

    A mäsik kérdésedre a välasz:

    Ez a kapitalizmus. Üdv a valo vilägban!

    Minimum 270 folyamatosan ledolgozott napodnak kell lenni és a terhességnek 28hetesnek kell lenni minimum, hogy kaphass 14hét szülési szabadsägot. Probälkozäsok vannak arra, hogy ezt az apa vehesse ki, bär ebben még eléggé konzervativok.

    Nem igazän értem, hogy mit is szeretnél kapni? Itt nincs alanyi jogon järo gyes/gyed akärmi, erre van az adokedvezmény. Mert ha még a gyereket is el kell tartani, akkor még kevesebb adot fizet a férjed.

    Nem akarok bunkonak tünni, de a férjed elötte sem keresett többet, nem? Elötte hogy volt elég a pénz?

     Egy tippet tudnék adni, hogy a Gemeinde-näl ezekutän még be tudjäl vägodni. Kérdezd meg tölük, hogy van-e valami, akär ingyenesen végezhetö munkäjuk. (Mielött kiakadnäl ez nälunk pl. idösek ellätäsät takarja.) Igy talän räjönnek, hogy te nem az ingyenélök täborät szeretnéd gyarapitani, hanem tényleg valami hasznosat szeretnél tenni. Van még ezer féle megoldäs, csak nyitva kell tartani fület, szemet.

    előzmény:
    orsi78 (11034)
    2010-01-25  11:15
  13. 2010. január 31. 21:1411039.

    Szia!

    Megprobälom egyszerüen.

    Az adonak semmi köze ahhoz, hogy häny müszakban dolgozol. (vagy lehet, hogy félreértettem ezen mondatodat...) Mint észrevetted itt "összecsapjäk" a häzasok fizetését és utäna elosztjäk kettövel. Tehät amit te megkeresel azt hozzäadjäk a férjedéhez és elosztjäk kettövel. Egyik részét te fizeted a mäsikat ö. Nem akarlak illuziokba ringatni, de nem véletlenül nem mennek vissza a helyiek, mint ahogy Grace is irta, dolgozni. Itt nincs bölcsi, ugy mint otthon és az ovoda sem 3éves kortol kezdödik, valamit dél és kettö (vagy fél12és fél2) között a gyereknek haza kell mennie. Hiszen az anyu ugysem dolgozik...

    A 2müszakos älläst meg szerintem nagyivben elfelejtheted, mert itt igen kevés helyen van ugy, hogy a teljes älläsban dolgozo mondja meg, hogy neki mikor is jo. Erre vannak a részmunkaidösök, akik megmondjatjäk, hogy én csak pl. szombat vasärnap érek rä. És akkor ö csak akkor dolgozik. A sväjci kolléganöm azt mondta, hogy menj be és kérdezd meg, mert rengeteg mindentöl függ. Pl. Quellensteuer-t fizettek, vagy "normälisat"? Hol dolgoznäl, nappal vagy éjszaka, stb. 1000 kérdés, aminek ismerete nélkül nem lehet välaszt adni, mert az itteni adozäs nem olyan egyszerü. (Bär én mär kapisgälom)

    Az, hogy megérné-e azt nektek kell eldönteni.

    A mäsik. Itt az otthoni bizonyitvänyokat nem fogadjäk el, ha arra gondoltäl, mert egyszerüen nem tudjäk hovä besorolni öket.(mäs az oktatäsi rendszer) Az önéletrajzhoz referenciät, vagy ahogy itt szoktäk mondani Zeugnis-t amit a volt munkältatod ällit ki szoktak csatolni, vagyis ugye annak mäsolatät, valamint egy csini kis levelet, hogy te mennyire szeretnél näluk dolgozni.Ezeket (a levél kivételével) egy cuki kis dossziéban szoktäk füzni. Nagyon édi-bédi. Bärmelyik papirosztälyon megcsodälhatod, ugy hivjäk, hogy Bewerbunsdossier.

    Nem sikeredett valami rövidre, de remélem tudtam valamit segiteni.

    előzmény:
    sargavir (11033)
    2010-01-24  17:43
  14. 2010. január 28. 10:5011038.

    Szia Orsi!

     

    Nem vagyok én sem egy nagy szakértő, és még ráadásul új is vagyok itt, de szerintem is kizárt, hogy bármi segélyt kapj itt. Igaz, hogy itt nem úgy osztogatják a sok-sok segélyt, mint odahaza Magyarországon.

    Ha gyereket szeretnétek, akkor tényleg nincs itt gyes, gyed, mint otthon, ami alanyi jogon jár, talán pár hónapig kapnak valamit az anyukák, de ebben nem vagyok biztos. Viszont a biztos az, hogy a Férjed a munkáltatójától, vagy azon kersztül, nem tudom, de kaphatja a gyerekenkénti 200 frankot havonta.

     

    És amíg nem kapod meg a B kinntartózkodásit, addig L-est sem kapsz pl?

     

    Üdv: sargavir

    előzmény:
    orsi78 (11034)
    2010-01-25  11:15
  15. 2010. január 25. 12:4411037.

    Hallo Orsi..

     

    Sok segitséget nem tudok adni, csak azt irhatom,hogy teljesen normalis amit leirtal. Majd egy évbe tart,hogy a hazas fél megkapja a papirjait.

    Ennek oka van, talan nem igazabol hazasodtak össze? és a betelepedett fél pénzt ad a masiknak,hogy elvegye feleségül.

     

    A gyerekek, ezt mindenki sajat maga dönti el. Itt nincs a gyerekekre

    fizetés, vagy otthon maradsz szülés utan vagy nem. Ez is rad tartozik.

    Otthon tudom,hogy kapnak - az én idömbem még GYES volt a neve,

    de itt ez nem létezik. Van kinderzulag - ha jol emlékszem 200Fr. havonta

    de ebben sem vagyok biztos, mert az olyan régen volt mar nekem.

     

    Miért kell ilyen hamar baba, miért nem probalsz elöbb dolgozni menni,

    beleilleszkedni az itteni életbe, ami egyaltalan nem könnyü.

    Persze ez ratok tartozik.

    Különben ugy igaz,ahogy leirtad, szabad orszagban élünk, és az 

    életünket ugy osszuk be,hogy segitséget csak egymastol varhatunk.

     

    Itt az asszonyok nagy része nem dolgozik szülés utan. Hazassag utan egy jo par évet dolgoznak, teljesen kialakitsak az életüket, alaposan 

    félretesznek,hogy semmi zavar ne legyen, nem tamaszkodnak senkire

    aztan jöhetnek a gyerekek ,

    előzmény:
    orsi78 (11034)
    2010-01-25  11:15
  16. 2010. január 25. 11:2311036.

    Milyen levelet kaptál? Az 5 hónap az ügyintézési idö, vagy x idönek el kell telnie ahhoz, hogy megkaphasd a tartózkodási engedélyt? Elöbbi esetben esetleg kérhetnél egy igazolást, talán azzal lehetne munkát találni.

     

    Ugyan nem ismeresm a rendszert, de az eddigi ismereteim alapján kötve hiszem, hogy bármilyen segélyt kaphatnál. Itt nem szokás csak úgy segélyt osztogatni.

    előzmény:
    orsi78 (11034)
    2010-01-25  11:15
  17. 2010. január 25. 11:1711035.

    Szia!

     

    Sajnos segíteni nem igazán tudok neked, ezekröl a dolgokról lövésem sincs Talán majd valaki a régiek közül tud valami okosat mondani, bár sajnos egyre ritkábban járnak erre.

     

    Én szeptember óta vagyok kinn és terv szerint április közepén jön ki végre a párom is. Nálunk akkor lesz majd aktuális a munkakeresés.

     

    Még egy hír a végére: találtam lakást Március 1-én költözöm.

    előzmény:
    sargavir (11033)
    2010-01-24  17:43
  18. 2010. január 25. 11:1511034.

    Sziasztok.

     

    Kérem a segitségetekek !

    Nem régota élek svájban és most ismerkedem az itteni élettel.

     

    3 honapja házasodtam össze a férjemmel itt kint,most kaptam az emigráciotol levelet,hogy még 5 honap mire kézbe kapom a B bewilligumot.

    Addig nem tudok elmenni dolgozni.

    Semmi de semmi támogatás,segély nem jár ilyen esetben???

    Oké,hogy keres a férjem de nem elég az a pénz.

    Voltam a gemainde -be de csak kinevettek,hogy mit gondolok.

     

    Másik kérdés.

     

    Már nagyon szeretnénk babát,igy hogy semmi bejelentett munkaviszonyom nem volt még itt kint Svájcban kapok vmit is majd vagy csak a férjem a 98 napig és utána semmi???

     

    köszönöm aki elolvasta a levelem és ir nkem.

    szép napot

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2010. január 24. 17:4311033.

    Sziasztok.

    Szeretnék csatlakozni Hozzátok, svájci fórumozókhoz. Én is itt lakom, kanton Aargau-ban, férjemmel és kisfiunkkal. Most szeretnék elmenni én is dolgozni, de csak 2 műszak jöhetne számításba. Nem tudjátok akkor mennyire változik az adó pl. vagyis "megéri" elmennem dolgozni? 8 órásba szeretnék dolgozni.

    Még annyit kérdeznék, hogy az elvégzett suliról hogyan kérik a bizonyítványt? Kérik egyáltalán, vagy elég egy jó önéletrajz?

    Bocsi, hogy ennyit kérdeztem, pedig még új vagyok itt. Jó lenne pedig, ha tartozhatnék közétek. Előre is köszi, ha írtok!

    előzmény:
    Tiheli (11032)
    2010-01-12  13:55
  20. 2010. január 12. 13:5511032.

    Na igen, lehetnék közelebb is, de azért még elviselhetö.

    Jelenleg max. 1100 Frankot tudok fizetni, ami elvileg elég lenne, csak gyakorlatilag nehéz ennyiért olyat találni, amit szeretnék.

    előzmény:
    "Grace" (11031)
    2010-01-07  18:20
  21. 2010. január 7. 18:2011031.

    A 80-as busz a Hönggön megy keresztül, én azon a vonalon lakom, anyu meg a Höng masik felén él egy öregek otthonaba..

    Mennyi az az összeg, amit ki tudnal adni lakasért..marha messze laksz a munkahelyedtöl.

    most talaltam

     

    http://www.halter-liegenschaften.ch/immo.html

     

    http://www.halter-liegenschaften.ch/immo.html

     

    majd jövök holnap megint..

    szia..szép estét

    előzmény:
    Tiheli (11030)
    2010-01-07  17:22
  22. 2010. január 7. 17:2211030.

    Szia!

     

    én szeptember óta vagyok kinn, az ETH hönggerbergi campusán dolgozom. Jelenleg Uitikon Waldeggben lakom egy munkatársammal, de sajnos jön egy belsös ember és nekem ezért menni kell.

    Pici lakást keresek én is, WG-t nem igazán szeretnék, mert jönni ki a párom is tavasszal. Az internetes hirdetéseket lassan már kivülröl fújom.

    Igazából találni már találtam több megfelelö lakást is, csak eddig nem kaptam meg egyiket sem

    előzmény:
    "Grace" (11029)
    2010-01-07  15:47
  23. 2010. január 7. 15:4711029.

    hi...egy kicsit elmaradtam, és nem ismerlek. Ha tudnam,hogy hol laksz segitenék lakast keresni. Milyen albérlet, WG! Wohngemeinschaft?

    azt néha szoktam talalni...

     

    http://www.homegate.ch/homegate/rent?level1=Mieten&level2=default&level3=default&l=default&a=default&gclid=CNayo5jZw5ICFQ8huwoduBJmXg

     

    én magam is kisebb lakast keresek..csak 2 szobasat. Eddig a lanyommal laktam, de az ö élete lassan masfelé vezet, igy  a nagy lakbért mar

    nem fogom tudni egyedül fizetni.

     

    Jo,hogy legalabb te itt vagy..én Zürich-Oerlikonban lakom a kislanyommal...

     

    előzmény:
    Tiheli (11028)
    2010-01-06  15:28
  24. 2010. január 6. 15:2811028.

    én be szoktam nézni majdnem naponta, de nemigen van mozgás :(

     

    Egyébként még mindig albérletet keresek, ha valaki esetleg tudna valamit... A helyzet annyival változott, hogy nem kapok hosszabbitást a jelenlegi helyen, szóval március 1-én költöznöm kell

    előzmény:
    "Grace" (11027)
    2010-01-05  16:34
  25. 2010. január 5. 16:3411027.
    Hallo szerbusztok lanyok..van itt valaki?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top