Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyereket és munkát akarok

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. Április 1. 17:32

"Az adatok szerint 20 magyar fiatal 23 gyereket szeretne. Aztán csak 13 születik meg. Fájdalmas statisztika, hiszen az elöregedő társadalom gyenge lesz ahhoz, hogy eltartsa a jövő időseit. S elgondolkodtató is, hisz számos társadalmi ok húzódik mögötte." 

 

Sziasztok,

 

a fenti idézet az eheti Nők Lapjából való, a teljes cikket ITT olvashatjátok.

 

Arra gondoltunk a szerkesztőségben, hogy vitaindító cikkünket megjelenítünk itt a fórumon, hátha van kedvetek továbbgondolni őket, és megosztani velünk - illetve egymással a véleményeteket. Hiszen a viták erre valóak, nemde?

 

Előre is köszönjük a kommenteiteket,

 

Kertész Gábor

újságíró

Nők Lapja

  1. 2010. Április 1. 18:4551.
    Első nekifutásra 50%-ot kaptam, három féle betegségre. Fel voltam háborodva, naná, hogy felebbeztem. Mentem másodfokra, egy teljesen vak fiatal lány ült mellettem és ő is másodfokra várt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509681 (48)
    2010-04-01  18:38
  2. Torolt_felhasznalo_509681
    Torolt_felhasznalo_509681
    2010. Április 1. 18:4450.

    Nincs mit, csak eszembe jutott, hogy ez a lehetőség is van, csak nem szeretik hangoztatni...

    Sógornőmet a terhessége elején rúgták ki, a gyes után elent munkanélkülire, és amikor lejárt azt mondták neki, hogy menjen az önkományzathoz segélyért....

    Ha nem lenne ennyire elkeserítő még röhögni is tudnék rajta.

    Azóta van munkája, egy multinál szinte éhbérért dolgozza halálra magát, mert ő is fehér, érettségivel, és ezért nem ajánlottak neki sem tanfolyamot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (45)
    2010-04-01  18:37
  3. 2010. Április 1. 18:4249.

    Azért  ott sem kolbászból van a kerítés, van pár millió harmadik-negyedik generációs segélyezett és nem véletlen,hogy Obama az eü-i reform tervével (is) nyert. Ott egy kisebb betegség tönkreteheti az életet.

     

    A középosztályra viszont igaz, amit írtál, de nálunk még a TB rendszere sem olyan, mint ott - itt nem leszek attól biztosított, hogy  a férjem az - fizethetek érte.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_352915 (46)
    2010-04-01  18:38
  4. Torolt_felhasznalo_509681
    Torolt_felhasznalo_509681
    2010. Április 1. 18:3848.

    Persze, a tiéd megint egy más helyzet.

     "most rettegek, hogy mi lesz jövőre a felülvizsgálaton, mert ha nem kapom továbbra is a nyugdíjamat"

    Nagyon szomorú dolog ez, mert sajnos nem Te vagy az egyetlen, akitől ezt hallom.

    Anyum barátnőjének lebénult egy agyvérzés után a jobb karja, őt is leszázaléékolták. Szokott mesélni róla, mi megy egy felülvizsgálaton....

    Az utolsón rosszul lett, mert az egyik orvos megpedzegette, hogy a bal karját tökéletesen tudja használni, irodában számítógépen nyugodtan dolgozhatna....

    58 éves, el is ájult a rémületől. Azt mondta, lehet hogy csak ezért adták meg, de mi lesz a következőn?

    előzmény:
    bodnaraniko (32)
    2010-04-01  18:21
  5. 2010. Április 1. 18:3847.

    Én az idióta/optimista fiatal vagyok, akinek már van egy gyereke, és tervez még legalább egyet.

     

    Van lakásunk (szülői segítséggel persze), most gyeden vagyok, de a tervek szerint megyek vissza dolgozni, és a férjem marad itthon a fiunkkal, az ő munkája itthon is végezhető, így jutnánk egyről a kettőre.

     

    Nagyon jó ötletek voltak a cikkben, a legális bébiszitter pl nagyon tetszik. 

     

    Vesszőparipám a rész- és távmunka. Durvának találom, hogy nagyon kevés helyen nyitottak rá, ott se, ahol teljesen megoldható lenne. Pl az én munkámat is meg lehetne osztani, egy szintén kisgyerekes kolléganőmmel előterjesztettük az ötletet, de nem haraptak rá :( szerintem kedvezményekkel lehetne bátorítani a részmunkaidőt ill távmunkát, hogy a munkáltatóknak is megérje.

     

    Egyébként a korosztályunk nem kicsit van elkényelmesedve... nagyanyáink jóval nagyobb nyomorban nevelték fel gyerekeiket,bár akkor más volt a világ...

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  6. Torolt_felhasznalo_352915
    Torolt_felhasznalo_352915
    2010. Április 1. 18:3846.

    Jó hogy írtad az USA-t példának. Ott ugye a szülés után 3 hónapig van otthon az anyuka, tehát nem esik ki a gyakorlatból, a munkából hosszú időre. Ha meg nem szeretne karriert, akkor meg otthon marad főállású anyának, mert ezt is megteheti, mert a férje el tudja tartani a családot. És akkor most ugorjunk vissza: Magyarország 2010 - fényévnyi távolságra van ettől. 

     

    Itt valószínűleg úgy gondolkodnak a munkáltatók, ha te otthon vagy 2 évig, teljesen kiesel a gyakorlatból, elfelejted a szakmádat, nem fejlődsz, "beszűkül az érdeklődési köröd" - nem én mondtam, és ha egy gyed-ről visszatérő anyukát vesznek fel, akkor majdhogynem újra kell kezdeni a betanítását, majdnem úgy mint egy pályakezdőt, plusz az anyuka nem fog este 9 óráig bent maradni az irodában, szemben azzal a fiatal nővel, akinek még nincs gyereke. És mivel válogathatnak, hajaj, de még mennyire hogy válogathatnak az állást keresők között, nyilvánvaló hogy kit fognak felvenni egy állásra. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_488720 (39)
    2010-04-01  18:30
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:3745.

    Na igen, jártam én a nyakukra eleget, de mivel hatalmas a túljelentkezés, nekem meg van érettségim,  így valahogy soha nem voltam eléggé hátrányos helyzetű, hogy be is kerüljek. De azért köszi, hogy segíteni próbáltál!

      

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509681 (41)
    2010-04-01  18:32
  8. 2010. Április 1. 18:3644.
    Úgye háziasszony vagyTudsz üres kasszából gazdálkodni? Mert mások sem! Ígérni ígérnek, az nem kerül semmibe. De addig, amig az a kevés dolgozó (akinek még van munkája) tart el egy akkora apparátust, ami a mi országunk élén van, addig csak nyomorra számíthatunk. Ameddig a cégvezetők havonta (BKV, MÁV, stb) többet csapnak zsebre, mint a kétkezi munkás évente, addig mire lehet számítani? Ismered a statisztikát? Mármint a bérekre vonatkozó? Bizony abba beletartozik a cégvezető 35 milliós és a takarítónó hetvenezer Forintos bére is. Ketten baromi jól keresnek, csakhogy megélni minegyiknek a sajátjából kell. Na mibe is reménykedjünk?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (37)
    2010-04-01  18:28
  9. 2010. Április 1. 18:3643.
    mármint a gyereket otthagyni?... :)
    előzmény:
    baba76 (42)
    2010-04-01  18:35
  10. 2010. Április 1. 18:3542.

    Visszakérdezek. Visszamentél volna 3 hónap után dolgozni? Mondjuk ha van bölcsi a cégnél?

    Keresel annyit, h megfizess egy bébicsőszt egész napra? Milyen lett volna otthagyni?

     

    (én nem, annyira nem volt fontos a karrier)

     

    Nekem mákom volt, úgy volt nem lesz helyem, de végül ők kértek, h hamarabb (2 év, 8 hónapos volt a fiam) jöjjek vissza és én (is) szabhattam a feltételeket. Azóta is örülök, mintha a lottó 5 lett volna az enyém...

     

    Higyjétek el, a szabályozókon kívül sokat számít a főnök személye is, az enyémnek két gyereke van és még emlékszik rá, hogy voltak kicsik. Más területen ugyanannál a cégnél a női főnök kényszeríti a beosztottját a 8 óráig való munkára, távmunkáról hallani sem akar.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_488720 (39)
    2010-04-01  18:30
  11. Torolt_felhasznalo_509681
    Torolt_felhasznalo_509681
    2010. Április 1. 18:3241.

    Azt nem tudom, most milyen vállalkozásba kezdeni, én 3,5 éve álltam neki.

    Nem volt egyszerű.

    Te még fiatal vagy, sok mindenbe belefoghatsz. Mondjuk azt látom, hogy nagyon el vagy keseredve, amit meg is értek.

    Gondolom a munkaügyi központban nam sok segítséget kaptál..., pedig fel kéne ajánlaniuk tanfolyamokat, vannak iskolarendszerűek is, és ha ilyenre jelentkezel, akkor diákigazolványt, és minimálbért kapsz.

    Az egyik ismerősünk így végzett el most egy szakápoló tanfolyamot, és háziorvos mellett talált is munkát.

     

    Szerintem járj a nyakukra, és érdeklődj ilyen sulikról.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (33)
    2010-04-01  18:22
  12. 2010. Április 1. 18:3140.
    DE! Sajnos lehet, hogy a nagy remények ellenére éppen ilyen sz*ar marad, vagy még sz*rabb. Az esély rá, kb. 89 %. És tudod valahol mi tehetünk róla, mert már akkor fel kellett volna állnunk, amikor a szánkból vették el a falatot a szolgáltatók, (akik ugye nem termelő cég létükre is rohadt nagy hasznot tudnak produkálni), a bankok, akik azt tehetnek velünk amit akarnak, a kormány, amely éppen úgy lesz*rja mi van veled, és csak olyan lehetőségeket biztosit neked mint munkavállalónak, hogy tudjál annyit enni, hogy még dolgozni tudjál, de meg legyél fogva,  ne ugrálj, hanem félj, hogy mi lesz, ha azt a kicsit is elveszted. Az éhező embert a legkönnyebb megfogni. Az éhező gyerekes embert még könnyebb, mert az már nem csak a maga kenyeréért reszket, hanem a gyerekéért is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (29)
    2010-04-01  18:18
  13. Torolt_felhasznalo_488720
    Torolt_felhasznalo_488720
    2010. Április 1. 18:3039.

    Én gyereket akartam, lett is, de a munkám ezért elveszítettem. Több, mint 10 évembe került, mire felépítettem a karrierem. Nem egy elhanyagolható pozícióból jöttem el, de "mindenki pótolható" alapon természetesen ma már nincs meg a helyem. Itt állok 33 évesen, egy kisgyerekkel, és munkát keresek. Önéletrajzomban és az interjún titkolom, hogy van egy lányom, mert félek a már sokszor tapasztalt diszkriminációtól. Szégyen, hogy idáig jutottam. Pedig a legjobb dolog az életemben...

    Az Egyesült Államokban 3 hónap a szülés utáni otthon tölthető időszak. Borzasztó - gondolhatnánk, hisz akkor mi el vagyunk kényeztetve a 2+1 évünkkel. De őket kivétel nélkül várják vissza a munkahelyükre. Minket miért nem???

     

    Tehát visszakérdeznék. Magyarországon megéri vajon ma gyereket vállalni úgy, hogy bizonytalan az újra beilleszkedésünk a munkaerőpiacra? Aki nem ősanya típus, nem milliomos és igenis fontos a munkája, karrierje, családon kívüli megbecsülése is, mit gondol erről? Erről szívesen olvasnék...

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  14. 2010. Április 1. 18:2938.
    Nálunk dettó. Mind a kettőnknek.
    előzmény:
    monica62 (35)
    2010-04-01  18:26
  15. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:2837.
    Nem haragszom, dehogy is.... :) Csak borzasztónak tartom, hogy ilyen világban kell élnünk. Igazad lehet, hogy csak 1 szavazat vagyunk, én se sokkal tartom többre ezt az egész választást, de hát mégsem mehet így örökké. Belőlem is a keserűség beszélt, de azért ne adjuk fel teljesen! Nem szabad.
    előzmény:
    bodnaraniko (34)
    2010-04-01  18:24
  16. 2010. Április 1. 18:2636.
    De ki fogja eltartani azokat, akiké az ország?Mert azok nem fognak ám dolgozni
    előzmény:
    Dnanga (28)
    2010-04-01  18:18
  17. 2010. Április 1. 18:2635.
    Nekünk mondjuk 2 gyerekünk van, de harmadik pont azért nincs amit te is írtál, noha per pillanat nem nyomorgunk, mert van bejelentett munkánk (én mondjuk tanár vagyok, de férjem jól keres, ráadásul adót sem csal, minden ft után adózik), de férjem is mindig azt mondja honnan tudja  meddig lesz állása-   
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_352915 (31)
    2010-04-01  18:18
  18. 2010. Április 1. 18:2434.
    Nem megbántásból írtam, ne haragudjBennem már kihalt a remény. Egyre inkább érzem, nem emberek vagyunk, hanem mint korábban írtam, egy szavazat valamelyik pártnak
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (29)
    2010-04-01  18:18
  19. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:2233.

    Köszönöm szépen! Én is remélem. De nehogy azt gondolja valaki, hogy én / mi nem próbálkozunk semmivel. Rengeteg dologba belekezdtünk már, és szépen bele is buktunk. Akinek mégis sikerül, annak gratulálok (nektek is) és nagyon örülök!

    De azt még hozzátenném,  hogy valószínűleg még 5-10 évvel ezelőtt is könnyebb volt vállalkozást beindítani, mint most. Ha nem is sokkal, de könnyebb. Vagy rosszul gondolom?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509681 (26)
    2010-04-01  18:12
  20. 2010. Április 1. 18:2132.
    Tudod az életemet állatenyésztésben kezdtem, napi tíz órában, folyamatosan. Azán megszületett a fiam, munkahelyet váloztattam. Mivel munka mellett tanultam, leéretségiztem, így irodába mehettem dolgozni. Egy nagy sütőipari cégnél voltam bérelszámoló, TB ügyintéző. Nem napi 8 órát dolgozunk ott sem (határidős meló) 37 éves koromban (ma 15 éve) kaptam az első infarktusomat! Mit nekem egy kis szívbetegség, rádolgoztam 8 évet, mire jött a második. Akkor leszázalékoltak! És most rettegek, hogy mi lesz jövőre a felülvizsgálaton, mert ha nem kapom továbbra is a nyugdíjamat, akár ott a felülvizsgálaton mindjárt agyon is lőhetnek, mert az lenne a leg humánusabb megoldás!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509681 (26)
    2010-04-01  18:12
  21. Torolt_felhasznalo_352915
    Torolt_felhasznalo_352915
    2010. Április 1. 18:1831.
    Ez egy nagyon jó téma, amin jól el lehet diskurálni, de változtatni a körülményeken nem tudunk. Azon csodálkozom, hogy minden ismerősünk, akinek megemlítjük - persze az illető faggatózására válaszként - hogy egy gyermeket tervezünk, az totál ki van akadva ezen, mondván, hogy én és a férjem is jó diplomával rendelkezünk, állásunk van, törekvőek vagyunk, szorgalmasak, hogy képzeljük, hogy csak! egy gyereket szeretnénk vállalni. Mire én csendesen megjegyzem, hogy oké, most van állásunk, de nem tudom, hogy 5 év múlva mi lesz. Sőt, azt sem tudom, hogy 1 év múlva lesz -e állásunk, ha tovább akarok menni, akkor azt sem tudom, hogy holnap lesz -e állásunk. Szóval, ebbe a létbizonytalanságba mi a búbánatért terveznék ide egynél több gyereket? Ha valaki tud a kérdésemre választ, nagyon szívesen meghallgatom.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  22. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:1830.

    Én három gyerkőcöt akartam, de egy lett. Eddig. Nem lehet több, a sors döntése értelmében...

     

    Egyébként meg úgy gondolom, hogy szép dolog a részmunkaidő etc, de amíg két egész állásból sem lehet eltartani egy családot, addig...

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  23. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:1829.

    23 éves vagyok és sajnos nem születtem királylánynak, de köszi a megtisztelő címet! Nehogy azt hidd, hogy a föld felett járok, vagy hogy túl sokat várnék a választásoktól, de azt hiszem, nem hagyhatom, hogy a remény utolsó szikráit is elvegyék tőlem, mert akkor már tényleg nem marad semmi!! A dolgoknak egyszer muszáj lesz más irányt venniünk. Ha nem most, akkor 10 év múlva, vagy még később, de nem mehet így örökké. Nem maradhat minden ilyen sz*r...  Ugye nem???????

     

    előzmény:
    bodnaraniko (27)
    2010-04-01  18:13
  24. 2010. Április 1. 18:1828.

    És mi van ha elmondjuk a véleményünket? Meghallgatja valaki? Pusztába kiáltott szó. Nem változik tőle semmi. Főleg nem a jövőképünk. Pár hete született unokám. Imádom!

    És félek!

    Félek attól, hogy neki milyen élete lesz, mert aki nem a milliók közé született arra nyomor vár kis hazánkban! Olyan, hogy középréteg lassan nem lesz. Szegények lesznek és gazdagok. Az utóbbi kategóriába meg sajnos nem sokan tartoznak.

    Mire föl szüljenek? Ha anyuka gyesre megy, egy fizetésből majdnem éhen halnak. Ha visszamegy dolgozni, (ha szerencséje van és akad bölcsi vagy ovi) és akarnak ötről hatra jutni, akkor kidolgozzák a belüket, és korán megvénült elfásult emberek lesznek. És ez még nem garancia az ötről hatra jutáshoz. Vagy, felvesznek egy csomó kölcsönt, vesznek egy lakást, és rettegnek életük végéig, hogy mikor fogják elvesziteni a kapzsi bankok miatt, és és lesznek földönfutók akár több évi rendesen törlesztett részlet után is. A közelmúlt és a ma, élő példa.

    És az igérgetésekkel, hogy nemsokára kánaán lesz nálunk, már rohadtul tele van a padlás. Már az ovisok sem hiszik el ezt.

    Hogy mondták a nagyok? "Az ország azé aki teleszüli!" Nos, egyre jobban úgy érzem, hogy azok nem mi fiaink, lányaink lesznek! És nem a saját döntésünkből, hanem a mások által létrehozott körülményektől!

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  25. 2010. Április 1. 18:1327.
    Hány éves vagy királylány? Még mindig hiszel a mesében?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (21)
    2010-04-01  18:07

Címlap

top