Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért zavar minket a burka

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. március 19. 11:36

„Nyugat-Európát mindinkább irritálja a burka" - szól az MTI aktuális tudósításának címe, amelyben arról a francia törvénytervezetről esik szó, miszerint megbüntetnék a közintézményekben és a tömegközlekedési eszközökön a hagyományos iszlám viseletben megjelenő nőket. „A rasszista buszsofőrök nem állnak meg a fiatal muszlim lányoknak, akik hidzsábban várakoznak a megállóban" - írja ezzel egy időben az angol Daily Mail napilap is. Mint a két idézett címből is kitűnik, Nyugat-Európa nem igazán tudja, mit kezdjen a bevándorló muszlim nők tradicionális öltözködési szokásaival.

 

Sziasztok,

 

a fenti idézet az eheti Nők Lapjából való, a teljes cikket ITT olvashatjátok.

 

Arra gondoltunk a szerkesztőségben, hogy ezentúl néhány témánkat megjelenítünk itt a fórumon, hátha van kedvetek továbbgondolni őket, és megosztani velünk - illetve egymással a véleményeteket. Hiszen a Fórum erre való, nemde?

 

Előre is köszönjük a kommenteiteket,

 

Kertész Gábor

újságíró

Nők Lapja

 

 

  1. Torolt_felhasznalo_653692
    Torolt_felhasznalo_653692
    2012. március 14. 10:32676.

    Sajnos nem sikerült elolvasnom minden hozzászólást.

     

    Megosztom saját gondolataimat-tapasztalataimat a témáról.

    A burka a téma, de a dolog nem ilyen egyszerű.

    Amikor én egy muszlim vallású országba utazom, KÖTELES VAGYOK betartani az ottani előírásokat, úgy öltözködésben mint viselkedésben.

    Tiszteletben tartom mások vallását, általában igyekszem alkalmazkodni.

     

    Nagyon sokszor jártam az Arab Emirátusokban, ahol szintén úgy kell öltözni és viselkedni,ahogy azt a muszlim vallás előírja. Nincs pardon.

    Legutóbb egy szerencsétlen angol pár - a fiú egy puszit adott a lány arcára, nyilván nem tájékozódott előre - a rendőrök azonnal elvitték őket és börtönbe csukták. A további sorsukról nem adtak ki tájékoztatást.

    Remélem megúszták a kiutasítással.

     

    Jártam más muszlim vallású helyen is, ahol szintén nekem kellett alkalmazkodnom, hiszen én mentem oda. Volt, ahol talpig feketébe öltöztettek, mert tilos volt másképp mutatkozni.

     

    Egy barátnőm férjét Bagdadba helyezte a külügy (nem most). A lány felöltözött, 40 fokban vastag nadrág, fekete ruha tetőtől talpig, minden, ami elő van írva. Neki fontos volt, hogy kimehessen néha az utcára. Sajnos így is megdobálták kővel, mert valami nem tetszett az ottani nőknek rajta. És ez nem az 1500-as években történt!

     

    Viszont ha onnan érkeznek hozzánk emberek, nő vagy férfi, soha nem alkalmazkodnak az európai viszonyokhoz. Itt ugyanúgy élik az életüket, mint otthon.

    Ez a DEMOKRÁCIA. Hiába vitatkozunk itt, Európa a toleranciát hirdeti, még akkor is, ha egész városrészeket zárnak le maguknak ezek az emberek.

     

    Lásd London egyes részei, ahová csak az igazhitűek mehetnek be, de már Malmöben is van ilyen városrész. Lassan a tolerancia nevében kiszorulunk saját "élőhelyünkről".

     

    Szóval, én azt mondom, én nem megyek hozzájuk, mert nem akarok belesimulni az ő rendszerükbe, ők se jöjjenek ide. DE! Aki idejön szeretettel látjuk, ha elfogadja az itteni kultúrát és hajlandó abba belesimulni.

    A vallás nem a ruházaton múlik! Az belül van!

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  2. 2011. szeptember 1. 18:42675.
    Vajon mondja a fotós, h. csíííííííííz?
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-03-19  11:36
  3. 2011. július 9. 18:11674.

    Van egy kolléganőm,aki csak nemrégiben tért át a muszlim hitre, aztán férjhez is ment egy egyiptomi fiuhoz, de még itt él.

    No ,ő szokott nekünk mesélni, és mi csodálattal és érdeklődéssel hallgatjuk,-sokan persze kirekesztik, zárt közösség a mienk-mert őszintén szólva ahogy elnézem, nekünk magyaroknak halványlila gőzünk nincs a muszlim vallásról-ugy igazán.

     

    Ez alatt a pár hónap alatt többet tudtam meg a kulturájukról, szokásaikról, vallásukról,mint azelőtt egész életemben. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-03-19  11:36
  4. 2011. Április 11. 19:58673.
  5. 2011. Április 7. 17:42672.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2011-04-07  17:11
  6. 2011. február 1. 10:38671.

    Nekem egyszer egy iszlám hölgy azt mondta, hogy a Korán szerint egy nőnek több joga van, mint egy férfinak, bár ez leginkább értelmezés kérdése...

     

    Szerény véleményem szerint mindenkinek úgy kell (?) öltöznie, ahogy ő szeretne, ahogy neki jól esik... ami őt boldoggá teszi...

     

    Az előbb megfogalmazott általánosítás tényleg durva, de valahol igaz is... és aki már volt lebecsült (és/vagy bántalmazott) nő, az nagyon jól tudja...

     

     

    A rasszizmus sajnos emberi (inkább humanoid) tulajdonság. mindig vannak olyanok, akik lenézik a másikat, mert kék/zöld/sárga/barna a bőre, vagy a haja, vagy a szeme vagy a körme... vagy mert szerinte Jézus/Mohamed/senki a próféta... 

     

    Nézzük meg a történelmet, hogy mennyi háború volt abból, mert félreértették az emberek a másikat, vagy saját jogos(jogtalan) sérelmüket dédelgetve felbuzdították a tömegeket...

     

    sajnálatos emberi tulajdonság ez...  és nem függ a bőr/szem/haj/agy színétől sem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-02-01  10:20
  7. 2011. január 12. 08:23670.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-12  06:16
  8. 2011. január 12. 06:05669.

    Jajj Houston, ez nagyon naiv szöveg az EU-ról. Toleráns, türelmes??? Csak úgy adakozó és nagyon aranyos csapat, jahhhh.

    Színtiszta érdek az egész, mint ahogy az egész xaros EU, mint szervezet is az. Mo.t is kedvességből engedték a csapatba, mi???   

    Találtam jó néhány linket én is "rólatok", meg rólunk (ezt rétilepkének), de nem linkelgetek, mert ostobaság. Az USA újabb lövöldözős balhéja   mi van nálatok Houston??? 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-09  15:09
  9. Torolt_felhasznalo_381144
    Torolt_felhasznalo_381144
    2011. január 9. 17:52668.
    Kosz,épp kérdezni akartam.
    előzmény:
    maalema (667)
    2011-01-09  17:42
  10. 2011. január 9. 17:42667.

    csak segitseg kep,a 674-es hozzaszolasodban,,holybb lett a holybbnal,,magyarul a holyb= jambor.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-09  15:09
  11. 2011. január 9. 16:29666.
    teljesen igazad van,az attert embert megvaltoztatja az uj vallasa,legyen az barmelyik.es ez szerintem igy van jol,en ebben semmi  furcsat nem latok.viszont  nem azzal leszunk jobbak ,mert uj vallast kovetunk,hanem azzal.hogy betartjuk az irott vagy iratlan szabalyait.reszemrol mint mar irtam is,nem valtottam vallast,pedig muszlim a ferjem,de megtanultam beszelni,irni,olvasni arabul, mert ebban elek ebban a legkorben,es nem akartam kimaradni  vagy lemaradni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-09  15:37
  12. 2011. január 9. 08:08665.
    Az a szomoru, hogy ami itt megy a forumon, kicsiben az megy a vilagban, csak nagyban.A hergeles, a turelem vegsokig valo probara tetele, a gunyolodas, lenezes, magasabb renduseg folytonos bizonygatasa, masok erzeseinek, hitenek labbal tiprasa, mindez a "szabadsag, es demokracia" neveben, Aztan ha a sokat kopkodott emberek fellazadnak, akkor jon az ugyi, en megmondtam....hat meg....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-09  01:40
  13. 2011. január 9. 01:16664.

    nezd, en nem tertem be sehova (nem is fogok soha), a vallasomat (katolikus) nem gyakorlom.

    a testemet en sem mutogatom, nem jarok pin@villanto rongyban, viszont nagyon jol oltozott vagyok. ezt nem csak az igenyeim, hanem a munkam termesze is megkivanja.

    en sem bizalmaskodom ferfiakkal a ferjemen kivul, de szinten a munkambol kifolyolag ferfiakkal (es nokkel) targyalok,  ebedelek, vacsorazom. a ferjemhez, onmagamhoz, vagyis az elveimhez huseges vagyok. ezt hivjak erenyesnek, europai modra. itt nem attol erenyes/huseges a no, ha elzarkozik a ffi tarsasagtol, hanem annak ellenere, mivelhogy itt nincs nemek szerinti szetvalasztas. 

     

    erenyes az, aki kepes ellenallni a kulso hatasoknak...

    van akinek ez Istennek tulajdonitott kinyilatkozasban valo hittel megy, es van akinek anelkul is...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_381144 (652)
    2011-01-08  14:00
  14. 2011. január 8. 23:47663.
    mieert irod arabul,hogy sorry? es az elozo hozzaszolasodat sem ertem,kinek kellene elutaznia a mediterran tengerhez? es mit nem lat valaki jol? kerlek ird le ujra akar arabul is ,szeretnem megerteni koszi!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-08  21:52
  15. 2011. január 8. 21:56662.

    Salam Virág!

     

    A nőkre is ugyanúgy vonatkozik ez a szabály, ha kezet fog egy férfivel, érvényét veszíti a tisztálkodása, és meg kell ismételnie mielőtt imádkozna.

     

    Houston nem a tisztátalanság az ok, bár részben az is, hiszen amiatt is veszíti el a rituális mosakodását. Itt csak és kizárólag Isten miatt történik. Mi is fohászkodunk napközben, mi is hálát mondunk, vagy köszönetet, vagy kérünk Istentől "piszkosan", és sokat emlegetjük. Ezekhez nem kell rituális mosakodás, de az imához kell, mert egyrészt ha elvágzed, a legfőbb testrészeket megtisztítod a piszoktól naponta többször, amire be is bizonyították, hogy egészséges, másrészt lelkileg is hatással van, felkészülsz az imára, belül is megtisztulsz, hiszen mi amikor imádkozunk, ki kell, hogy zárjuk a külvilágot, és csak és kizárólag Istenre figyelünk. Ez a néhány perc a napjainkból igazán nem sok ugye, ahhoz képest, hogy mi mennyi mindent köszönhetünk Istennek. De ez a mosakodás arra is jó, hogy lelkileg felkészülj, belül is megtisztulj, és kívül is. 

     

    Megkeresek egy cikket a national geographic oldalán találtam tavaly, amiben leírták, hogy azok az emberek akik meditálnak, sokkal boldogabbak, és nyugodtabbak, és később is halnak meg, mint azok akik egésznap csak rohannak. Mi ugyan imádkozunk, de az ott író szakemberek a muszlimok imáit is ide sorolták, hogy napi 5ször néhány percet, "meditálunk", kizárjuk a külvilágot, és egy megszokott rítust végzünk mindennap többször, ezáltal pihen az agyunk, a szívünk is lassaban ver, és ez egészséges. :)

     

    Megpróbálok utánanézni a cikknek, és linkelgetek én is. :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-08  21:38
  16. 2011. január 8. 20:47661.
    elofordulhat,hogy ket ember maskent ertelmezi ugyanazt a szoveget,de attol meg nem mondanam ra,hogy,, rossz a szovegertelmezese,, inkabb eszervekkel probalnam  magyarazni  az  allaspontomat.na ez nalad nem tortent meg.nem fontos nekem es neked vagy barki masnak egyforma szemszogbol latni  dolgokat.,,kisanyam,, es egyeb  banto szavakat es hangnemet tolem meg nem olvastal!(tekintsd meg barmely forumra a beirasaimat) a nyugodt,normalis  hangnemet masoknak is szives figyelmebe ajanlom!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_381144 (655)
    2011-01-08  15:11
  17. Torolt_felhasznalo_381144
    Torolt_felhasznalo_381144
    2011. január 8. 20:44660.

    Szia Houtson.A wudu az az imahoz valo bemosakodast jelenti.

    Gondolom,hogy ez ugy van,hogy a nokre is érvényes ugyanaz,mint a férfiakra,tehat az o wudujukat is érvényteleniti ha idegen férfiakat érintenek meg.Nem tudom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-08  19:08
  18. 2011. január 8. 20:22659.
    Houston, mi a wuduval tiszteletunket fejezzuk ki Isten fele. Ha elmesz egy befolyasos emberhez, egy "jobb helyre" gondolom, nem piszkosan mesz. Kioltozol. Mi nem tudunk "jobb helyet" elkepzelni, mint az ima helyet, mint az itsennel valo ilyeten kapcsolatot. megtiszteljuk az imankat azzal, hogy tisztan allunk fel hozza. Ez nem jelenti azt, hogy napkozbe, ha valami szepet latunk, nem sohajthatunk fel halasan, es piszkosan , Istent magasztalva. De az ima az egeszen mas. Nalunk legalabbis.Az imanak epp ugy, mint barmilyen protokollnak megvannak az eloirasai. szamunkra.Masoknal ez hogy van, nem tudom, nem is erdekel. Nem vajkalok mas vallasokban. Jobb dolgokkal is el tudom foglalni magam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-08  19:46
  19. 2011. január 8. 19:46658.
    Rajottem, hogy egyeseknek itt hiaba is magyaraz az ember turelemmel, hiaba probalja megertetni a dolgok miertjet, akik csak a rosszat akarjak latni mindenben, azok csak a rosszat fogjak latni. Hat legyen meg az oromuk....ennyi, es ne tobb...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2011-01-08  19:37
  20. Torolt_felhasznalo_381144
    Torolt_felhasznalo_381144
    2011. január 8. 15:14657.
    ezt nem is tudtam.Milyen okos vagy Kahera!
    előzmény:
    kahera (656)
    2011-01-08  15:12
  21. 2011. január 8. 15:12656.
    Muszlimeknal nem a "tisztatalansag" az ok, hanem az, hogy ervenyet vesziti a wudu. /ima elotti bemosakodas/ ezert van az, hogy nagyon keves muszlim ferfi fog kezet nokkel. Sokan ugy indulnak el otthonrol, hogy elvegzik a bemosakodast, es ha utcan eri az ima ido, es nincs hely bemosakodni, akkor is tudnak imatkozni. De ha not erintenek, akkor ez a wudu ervenyet veszti, es meg kell ismetelni. Ez a magyarazat.
    előzmény:
    maalema (653)
    2011-01-08  14:54
  22. Torolt_felhasznalo_381144
    Torolt_felhasznalo_381144
    2011. január 8. 15:11655.

    én nem a kézfogasos hozzaszolasra valaszoltam és nem is emlitettem a kézfogast.Rossz a szovegértelmezésed.

    előzmény:
    maalema (654)
    2011-01-08  15:05
  23. 2011. január 8. 15:05654.
    elmegyek az orvosomhoz mert beteg vagyok.a dokim aki indiabol szarmazik es hindu ,kezet fog velem ,vagy a munkahelyemen gratulalnak nekem kezfogassal a ffi kollegaim ,attol leszek en egy ,,erenytelen,, no leszek? ugyan kerlek ez meg viccnek is tulzas!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_381144 (652)
    2011-01-08  14:00
  24. 2011. január 8. 14:54653.

    azt gondolom felreertetted ,szerintem itt elsosorban a tisztatalansag ,masik ember megerintese,megha az kezfogas is.ez nekunk europaiaknak furcsa ,hiszen ugy tanultuk bemutatnak valakinek  kezet fogunk bemutatkozunk.egyebkent a cikkben szo sincs arrol ki mi volt muszlimma lete elott.tobb ismert vallasban pl a zsido vallasban,az ortodox ill ultra ortodox zsido ffi es plane nok semmilyen korulmenyek  kozott nincs kezfogas mas vallasuakkal.a buszaikon is a busz elso feleben a  ferfiak  a kozepetol a busz vegeig a  nok ulnek. eleg furcsa,pl sok ferfi zsufolodik a busz elso felen a hatulja meg majdnem ures,de akkor sem ulnek  vegyesen, pegid javareszt azok a felesegeik,vagy  ugyanazon vallasuak.hiaba a szabalyokat mi emberek talajuk ki es tartatjuk be.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_381144 (652)
    2011-01-08  14:00
  25. Torolt_felhasznalo_381144
    Torolt_felhasznalo_381144
    2011. január 8. 14:00652.
    szia!én 14 éve tértem at elég fiatalon,és én ugy érzem,hogy erkolcsosebb lettem azota.Vagyis szerintem az erkolcsos dolog ha nem mutogatom a testem csak a férjemnek,és nem bizalmaskodok hazassagon kivul férfiakkal.Az ilyen nore mondjak azt,hogy erényes.Ez a szo kezd kiveszni a szohasznalatbol.Ez persze nem azt jelenti,hogy én megitélek masokat,mert ugye én sem vagyok muszlim szuletésu,és ha az lennék a megitélés akkor is Isten dolga.Nekem rengeteg arab baratnom van,akik jo neveltetést kaptak és szuzen mentek férjhez,és nem néznek le egyaltalan hogy én europai vagyok és nem kérdeztek ki soha hogy milyen voltam mielott muszlim lettem.
    előzmény:
    sascha-tertia (649)
    2010-12-26  09:55

Címlap

top