Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba
 
Kedves Fórumozók!

Felhívjuk figyelmeteket, hogy a politikai topikokat csak a jogszabályokban kötelezően előírt mértékben moderáljuk, ezért itt fokozott a személyeskedés, vita, anyázás veszélye. Aki ezekbe a topikokba ír, illetve ezeket olvassa, készüljön fel lelkileg, és húzzon vastag bőrt a várható virtuális pofonok ellen, mert a moderátorok itt NEM törlik a bántó hangvételű hozzászólásokat, ha azok nem sértenek személyiségi jogokat, vagy egyéb jogi előírásokat.

A moderálással kapcsolatos további részletek a Felhasználási Feltételekben (http://www.nlcafe.hu/felhasznalasi) olvashatók.

Üdv: a moderátorok
Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba

Fideszes stiklik

Torolt_felhasznalo_327046
Torolt_felhasznalo_327046
Létrehozva: 2010. január 27. 16:22

Nemsokára Fidesz kormány jön. Ezt már biztosra lehet venni.

 

És ez jó (magánvélemény).

 

Ámde becsapnánk magunkat, ha azt hinnénk, hogy a Fidesz mindent korrekten, jól és jóindulatúan fog csinálni.

 

Legyen ez a fideszes stiklik, kisebb és nagyobb átverések gyűjtőhelye!

  1. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. szeptember 6. 16:011353.
    Bilincsbe verve vitték el a médiahatóság főtanácsadóját

     

     Filmbe illő kommandósakció zajlott le a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság épületében. Egyenruhások fogták el a szervezet elnöki főtanácsadóját, majd a csapat házkutatást is tartott a tavasszal elhunyt NMHH-elnök, Szalai Annamária egykori bizalmasának irodájában.

     

     Az Index több forrásból is megerősített információja szerint az NMHH budai, Ostrom utcai központjából vitték el Péceli Edit főtanácsadót. A mintegy tíz napja lezajlott elfogási akciót az esetet ismerők szerint filmekbe illően koreografálták a hatóságok.

    A főtanácsadót munkaidőben, az irodájában vették őrizetbe, majd meg is bilincselték. Úgy tudjuk, hogy az akció során házkutatást tartottak a főtanácsadó irodájában, ahonnan iratokat is elvittek, később pedig átvizsgálták Péceli Edit kocsiját is.

    Péceli Edit még Szalai Annamária elnöksége idején került az NMHH-hoz. Bár hivatalosan tanácsadói munkakörben tevékenykedett, Szalai súlyos betegsége idején elkezdte, majd a halálát követő időszakban szinte teljesen átvette a médiahatóság informális irányítását.

    Az NMHH berkeiben széles körben ismert az elfogás története, az ügy hátteréről azonban nincs információ.

    A történettel kapcsolatban felvilágosítást kértünk az NMHH sajtóirodájától, onnan azonban egyelőre nem kaptunk választ.

    Az ORFK kommunikációs osztálya azt írta, hogy „a rendőrség – hatáskörébe tartozóan – az Index által kérdezett intézkedést nem foganatosított”.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  2. Torolt_felhasznalo_635500
    Torolt_felhasznalo_635500
    2013. augusztus 30. 10:361352.

    "Ennyi erővel más vállalkozót, vagy koncessziós jogosultat miért nem bélel így ki az állam??"

     

    Mert az EUs penzeknel nem lehet ezt csinalni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1350)
    2013-08-29  13:45
  3. Torolt_felhasznalo_635500
    Torolt_felhasznalo_635500
    2013. augusztus 30. 10:341351.
    "Kíváncsi vagyok, hogy a feljelentés-történet hány napot él a Polt vezette " birodalomban"... "

     

    Jo kerdes. Mi masra valo egy orban csatlos?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1350)
    2013-08-29  13:45
  4. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 13:451350.

    Persze, hatalommal bírnak, de itt is a kicsinyesség nyilvánult meg. Ha nem én kormányzok formálisan, akkor is én kormányozzak informálisan... Tökmindegy egyébként ekkor már a választói akarat és a legitimitás, amit most a 2/3- nak mindent szabad éveiben annyira fennen hangoztatnak. 

    Olyan kategória nincs, hogy erkölcsi értelemben jogszerű. Elvileg a jogi normáknak igazodnia kell a mindenkori erkölcsi normákhoz is, ha nagyon eltávolodik egymástól a kettő, az baj. Illetve van a jó erkölcsbe ütköző szerződés kategóriája, de az szerintem itt nem állna meg.

    Juhász Péter feljelentést tett hűtlen vagy hanyag kezelés kísérletének megalapozott gyanúja miatt. A majdani kártalanítást azzal indokolják, hogy meg kell téríteni a trafikos beruházását. Ez eléggé elnagyolt és logikátlan indok. Ha csak azt vesszük, hogy a kártalanítás annál nagyobb mértékű, minél előbb történik a liberalizáció, ellenben a beruházásai az évek során nőnek, nyilvánvaló a logikátlanság. Másrészt a beruházását gondolom kitermeli, mert ha nem, akkor minek is vállalkozik?! 

    Itt inkább az elmaradó hasznot próbálják megfizetni, illetve ennek megfizetését előre garantálni, de azért ezt necces kimondani, leírni. Ennyi erővel más vállalkozót, vagy koncessziós jogosultat miért nem bélel így ki az állam?? (Na jó, Simicskán kívül...)

     

    Kíváncsi vagyok, hogy a feljelentés-történet hány napot él a Polt vezette " birodalomban"... 

     

    Jó ez a 98%- os adóötlet!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635500 (1349)
    2013-08-29  13:07
  5. Torolt_felhasznalo_635500
    Torolt_felhasznalo_635500
    2013. augusztus 29. 13:071349.

    Nade a kozjogi meltosagok megiscsak hatalommal birnak.

     

    Itt viszont a pitianerseg nyilvanult meg.

     

     

    Az az erdekes,hogy a szerzodesek megkoteseig nem is lehetett hozzaferni semmilyen adathoz - ezek utan pedig kiderul egy jovendo kormanyokra vonatkozo 20 evre valo elkotelezodes?

     

    Nem tudom,de ezt en nem biztos,hogy jogszerunek erzem. Jogszeru itt most inkabb erkolcsi ertelemben jogszerut jelent - nem tudom,hogy ezen szerzodesek ellen milyen kifogassal elhez egy jovendobeli kormany.

     

    Max kivetnek rajuk 98%-os adot :D 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1346)
    2013-08-29  11:49
  6. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 12:031348.
    És akkor lássuk, hogy hogyan kell nekünk tetsző infografikát gyártani. Dr. Tény elemez...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  7. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 11:571347.

    Dörner és Nemcsák is kapott a fővárostól egy kis mellékest. Gondolom azért, mert olyan jól teljesítettek. Cikk itt: többmilliós jutalom kulturális vezetőknek.

     

    És hogyan váltak be a vezetőcserék egyes színházaknál: Meddig kap még türelmet Nemcsák és Dörner? Na, hát nemcsak hogy türelmet kaptak, de még jutalmat is, holott mindkét színház a vezetésük első évadában elvesztette a korábbi évadhoz képesti nézőszám egyharmadát. Látva a fordított arányosság elvét, remélem tovább nem zuhan a nézőszám a két színházban...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  8. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 11:491346.

    Mondjuk nem meglepő azok után, ahogy a közjogi méltóságokká emelt pártkatonákat bebetonozták a székeikbe, vagy ahogyan az adójogszabályokat érintő kérdéseket kezelik.

     

    Kell az a jó pár alattvaló, sohasem lehet tudni...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635500 (1345)
    2013-08-29  11:42
  9. Torolt_felhasznalo_635500
    Torolt_felhasznalo_635500
    2013. augusztus 29. 11:421345.
    de durva.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1343)
    2013-08-29  10:46
  10. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 11:251344.

    Rákay "Philip" Kálmán főintendáns -  akinek a felesége, pontosabban annak cége havi 600e Ft-ért osztotta egy időben az észt a Fidesznek - műsorötletére a kormány, illetve nagyobbrészt a Pintér vezette minisztérium közel 1 Mrd Ft-ot szán. A műsorfolyam egy hétvégés, élő kapcsolásos program lesz, többek között a résztvevő önkormányzatok által megszervezett közös országos tűzgyújtással, egy egyénileg, meghatározott időpontban vállalt programmal és természetesen a programsorozat arculati elemeit tükröző plakátok elhelyezésével. (Reméljük Simicska sem marad éhes...)

     

    Eközben pedig a mindig pénzproblémákkal küzdő közmédia, illetve az azt vezető MTVA pazarol és "példát mutat": a több millió Ft-ba kerülő MTVA lógok csak úgy ki vannak hajítva a székház melletti területen. Ezt biztos otthon is így szokás náluk, nem kell valami, kihajítják az utcára. Az arra van, vagy nem?!

     

    Arról már nem is beszélve, hogy ki más is érdemelte meg az ESTE c., legfrekventáltabb politikai műsor vezetését, mint Obersovszky Péter?? kitúrva ezzel a - véleményem szerint - körökkel tehetségesebb Szöllősi Györgyit is...

    Mindenesetre ne várjunk O-tól objektív riportokat... 

     

    Az Index cikke nyomán fedeztem én is fel azt a filmet, aminek a premierje a napokban volt az M1-en, és amire az NMHH elég sok pénzt adott. Valamiért ezeket a filmeket (idén 6 ilyen is készült) szinte titkolják, nem promotálják, illetve olyan műsoridőre tűzik, amikor szinte senki sem fogja megnézni. A "Hőskeresők" c. filmet végül felvettem, így meg tudtam nézni, szerintem érdemes, nekem legalábbis nagyon tetszett. (Úgy tudom, az MTVA videotárában egy ideig elérhető.)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  11. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. augusztus 29. 10:461343.

    Újabb húzás a trafikügyben: az állam kártalanítást vállalt a koncessziós szerződésben arra az esetre, ha a jövőben (az elkövetkező 20 évben) valamely kormány, illetve az akkori parlament a dohánypiac liberalizálása mellett döntene. Lásd: koncessziós szerződés 34. pontja.

     

    Lehet ezt így is, csak akkor a mostani "vesztesekkel" szemben ez nem igazságtalan? Orbánék megvédik a mostani trafikosokat az olyan lépések elől, amelyeket ők lazán megtettek...  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  12. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. július 9. 09:211342.

    Még a Fidesz sem vitatja azt, hogy az Európai Parlamentnek joga van a vizsgálathoz és a jelentés elkészítéséhez. Hallgasd meg erről pl. Gulyás Gergelyt. Ők csak a koppenhágai bizottság felállításának  a jogosultságát vitatják.

    A kettős mércével kapcsolatban: a nettóbefizetők közül (l. Németország) nem hiszem, hogy felmerül ma olyan ok, ami miatt a demokrácia, illetve az alapértékek meglétének vizsgálata felmerülhetne. Azt pedig el kell fogadni, mert nem tudsz mást, hogy a nemzetközi jog egyik alapszabálya az erősebb kutya ... elve. 

    előzmény:
    unger (1340)
    2013-07-05  09:51
  13. 2013. július 5. 15:461341.

    Beindultak a „nemzeti” trafikok. Betiltják a nikotinos e-cigaretta-kapszulák engedélyezés nélküli árusítását. Az engedélyezés hosszadalmas.

     

    Ügyes, mondaná Kohn bácsi, nem kell a konkurrenciát géppisztollyal eliminálni, vannak finomabb módszerek is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_327046 (1)
    2010-01-27  16:22
  14. 2013. július 5. 09:511340.

    Jogász létedre neked is gondolkoznod kéne....

    ugyanis több EU- jogász szerint (nem magyarok) a tavares jelentés elfogadásával valoban tullépte az ep a hatáskörét...ergo orbán igazat mondott.

    Aban is teljesen igaza van orbánnak hogy bizony él a kettör mérce is..egy nettobefizetö országnak ha ilyesmivel fenyegetik akkor az ahogy szokásos mutatja a felemelt középsö ujját az ep.nek azok meg bekussolnak mert a világon semmit sem tudnak csinálni..sajnos MAO-val més a helyzet pont most és meg akarják mutatni neki hogy ki az erösebb..csakhogy orbánnal "törököt fogtak" ha ismered a mondás jelentését.....

     

    Morvainak azért egy dologban igaza volt..egyenlöek vagyunk vagy nem ??

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1334)
    2013-07-04  20:43
  15. 2013. július 5. 08:511339.

    Ő kapta megbizást a jelentésre.

    Ennyi a köze.

    előzmény:
    Kundalini (1337)
    2013-07-05  08:41
  16. 2013. július 5. 08:501338.

    Végignéztem a vitát,elejétől fogva,ill.nem néztem hallgattam,mert közben zöldbabot pucoltam egy rahedlivel.

     

    De amikor Morvai megszólalt persze odanéztem ,...na  az az angolság..de a mondanivaló,és a transzparens,+ a ruha...röhögnöm kellett.

    Nem voltam egyedül vele.

     

    Aztán Szájer beszédére már én is felkaptam a fejemet..szégyen,és megérdemelte amit kapott...bocsánatot is kellett kérnie,..meg is tette bár nem nagy meggyőződéssel persze.

    Attól amit mondott még elhangzott,égett is a képem.

     

    Orbán össze-vissza beszélt és valóban egyetlen felvetést se cáfolt vagy akár csak említett a Tavares -jelentésből a kormány intézkedéseinek védelmére.

    Rezsicsökkentésre hivatkozni,,..ugyan már 1 évvel annak bejelentése előttről van szó a jelentésben.

    Miről beszélnek?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1334)
    2013-07-04  20:43
  17. 2013. július 5. 08:411337.

    Nem értem mitöl vagyunk olyan fontosak Tavares urnak.Holott böven akadna dolga odahaza is.50 százalék feletti a munkanélküliség.És valami oknál fogva azt látom hogy kormányválság kezd kialakulni.

    Na de Tavares urnak sokkal fontosabb a magyar terror és a rezsim .

    Mit szolnának ha egy magyar ep képviselö beleszolna a Portugál politikába?Elemezné szemezgetne kutatná.Nem hinném hogy tetszene nekik.Tavares ur egy manir

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1334)
    2013-07-04  20:43
  18. 2013. július 4. 21:221336.

    Nem Magyarországot marasztalták el, hanem az Orbán-kormányt, illetve az Orbán-korszakot (ez így pontos), miután az orbánizmus áthatja az államélet valamennyi szegmensét, pont, mint a Sztálin-korszak. 

     

    Bennünket, magyarokat - mivel a lakosság többsége nem támogatja Orbánt és elégedetlen a kormány működésével, ez minden egyes közvéleménykutatónál megállapítást nyert - a kutya nem marasztalt el és meg sem intett.

     

    Ehhez képest - a cinizmus tetőfokaként - a fidesznyikek benyújtottak egy határozati javaslatot a parlamentnek, miszerint a magyar parlament elmarasztalja az Európa Parlamentet! 

     

    Gondolom, az EP-ben ettől majd a kardjukba dőlnek, és zokogva könyörögnek majd, hogy a magyar parlament - amelyről odaát is közismert, hogy annak többsége kézivezérelt szavazógép csupán, minden önálló gondolat nélkül - bocsásson meg nekik! 

     

    Ám sajnos, ennél valószínűbb, hogy megvonják az eu-s támogatásokat, aztán nézhetjük magunkat a nagy fene "szabadságharccal", ami nem más, mint demagóg, szavazatmaximálásra törekvő, hazug és a Reszka-félék számára készült üres szlogen csupán.      

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1334)
    2013-07-04  20:43
  19. 2013. július 4. 21:161335.

    Nem árt, ha tudod, hogy az az általad most támadott MOL fideszes vezetés alatt áll.

    Az a Hernádi Zsolt az elnök-vezérigazgatója, aki Orbán baráti köréhez tartozik.

     

    Egyébként már 1999. óta áll fideszes vezetés alatt a cég.

     

    Nem mellesleg Járai is az igazgatóság tagja.

     

    Itt megtekintheted, kik vezetik a MOL-t: http://ir.mol.hu/hu/tarsasagiranyitas/igazgatosag/

     

    Már megint mellényúltál.  

    előzmény:
    Reszka (1333)
    2013-07-04  08:42
  20. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. július 4. 20:431334.

    Akkor még gondolkodjatok egy kicsit...

     

    Az a helyzet, hogy 2003-ban az ország durván 84%-a megszavazta az Unióhoz való csatlakozást. Ez nem csak jogokkal jár, de kötelességeink is vannak. A Tavares jelentés részletesen, hosszabb bekezdéseken át megjelölte azokat a jogszabályhelyeket, amin alapul Magyarország, mint az egyik tagállam demokrácia-vizsgálata. Ezen a vizsgálaton megbuktunk, ezt pedig köszönhetjük annak az Orbán rezsimnek, amely olyan alkotmánymódosításokkal, olyan államberendezkedési változtatásokkal élt, amelyek összességében nem illeszkednek (sőt bizonyos esetekben szembe mennek) az Uniós joganyaggal, illetve az Európai Unió jogállami felfogásával, rendszerével, szellemiségével.

    (És külön meg kellene természetesen köszönni Szájer József rendkívül "okos és jól irányzott" hozzászólását is, amely az Európai Parlament eljárását a sztálini koncepciós perekkel állította párhuzamba. Meg is kapta érte a magáét Martin Schulz-tól, aki rendesen le is kapta a fideszes EP képviselőt a tíz körméről. Szégyen, mármint Szájer József...)

     

    Ezek után pedig, ahelyett, hogy egy ilyen komoly kritikát (kokit, sallert és pofonokat) kapó kormány (mert nem, nem mi magyarok voltunk a vita tárgya) elgondolkodna, visszavonná az aggyarait és magába szállna, még neki áll feljebb. Az ilyen hülyíthető híveiknek, mint te magad is vagy Reszka, nem létező összefüggéseket kreálva a rezsicsökkentés ellenségeinek kiáltják ki azt az Európai Parlamentet, amelynek közel 70 Európai Néppártban tevékenykedő tagja (!) is megszavazta a Tavares jelentést, és amelynek sok köze nincs a rezsicsökkentéshez. (Csak azt keresd ki, hogy mikori a jelentés végleges szövege, annyit elárulok, hogy korábbi mint a rezsicsökkentésről szóló döntés.) 

     

    De sokkal könnyebb megsértődni, mindig másban bűnbakot keresni és persze találni, sírni arról, hogy mindenki csak minket bánt. Elhiszem, sokkal egyszerűbb, mint gondolkodni. Pedig néha igazán nem ártana, még neked és Kundalininek sem. 

    előzmény:
    Reszka (1332)
    2013-07-04  08:35
  21. 2013. július 4. 08:421333.

    Sajnos, a hazai baloldal létezik. 

    Egyre mocskosabb eszközökhöz nyúl, szokás szerint.

     

    A demokrácia lábbal tiprásában az fáj nekik, hogy  a kampányban csak  közmédiában lehet hirdetni? Ez nem igaz. Lehet hirdetni kereskedelmi médiában is. Ellenérték nélkül, ingyen.

     

    De nem ez fáj nekik, de a valódi okot nem mondhatják ki: mostantól párt nem fogadhat el külföldről (Amerika, Haza és Haladás) támogatást illetve belföldről csak magánszemélytől. Mégiscsak Abszurditán, hogy az emelt benzinárakból, áram árából ésígytovább... ésígytovábbb, tehát forintjaimból pl. Bajnait támogatják. Mostantól, amennyit akar, annyit ad neki pl Soros, ha magyar állampolgár: de csakis a saját magán jövedelméből.     

     

    Le ids kerültek a Bajnai táblák az út mellől: már nem képes fizetni. Helyes.  

     

    előzmény:
    Kundalini (1331)
    2013-07-03  23:57
  22. 2013. július 4. 08:351332.

    Én is elgondolkodtam.

     

    És arra jutottam, hogy a tegnapi bohóckodás célja az, hogy  33 % teljesen demokratikusan  meghatározza, mit tegyen 67 %.  

     

     

     

    előzmény:
    Kundalini (1331)
    2013-07-03  23:57
  23. 2013. július 3. 23:571331.

    Elgondolkodtam.

    Ne szoljon bele  Brüsszel magyarország döntéseibe és a jogalkotásba.Nincs hozzá még joga.

    Mi fáj nekik a rezsicsökkentés?A foldtörvény?Mi a jo büdös franc bajuk van?A bank ado?

    Máshol nincs efféle  aggályosnak mondhato dolog?Ha 14-ben ujra megválasztják a jelen kormányt Brüsszel elmehet a ftancba.Öket nem aggasztja a szlovák helyzet és egyébb más jogtiprás.És lehetne sorolni...

    Csak a magyar, állitolagos eu-s normák megsértése.

    Nem csodálkozom azon hogy az angolok népszavazásra bocsájtanák a tagságot.

    A szar jenkik lehallgatják a fél világot és szövetségeseiket óóó az semmi.Na de a magyar helyzet tarthatatlan igaz?

    Ha csak belenézek egy Brüsszeli közvetitésbe és meglátom azt a sunyi anyaszomorito pofájukat okádnom kell az egész'demokratikus' uniotol.

     A hazai baloldal számomra nem létezik többé.Vastagon benne van a kezük mind ebben ami most történik ellenünk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1329)
    2013-07-03  23:16
  24. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. július 3. 23:181330.
    Forrás lemaradt...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (1329)
    2013-07-03  23:16
  25. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2013. július 3. 23:161329.

    Ha jól tudom, az elfogadott Tavares jelentés nem a hazai antiszemitizmus meglétét/nem létét vette górcső alá.

     

    "Tavares-jelentés fő megállapítása, hogy a magyarországi jogi változások rendszerszintűek voltak, és eltávolodtak az unió szerződésének kettes cikkében foglalt alapértékektől, és ha ez a trend nem változik "időben és megfelelő módon", akkor az annak kockázatához vezethet, hogy Magyarországon sérülhetnek az alapértékek.

    Az immár az EP hivatalos álláspontjának tekinthető jelentés több ajánlást megfogalmaz mind az uniós intézmények, mind Magyarország számára. A dokumentum szerint az Országgyűlésnek a többi között törölnie kellene az alaptörvényből azokat a rendelkezéseket, amelyeket az Alkotmánybíróság korábban alkotmányellenesnek nyilvánított, maradéktalanul végre kellene hajtania a Velencei Bizottság ajánlásait, és azokkal összhangban felül kellene vizsgálnia, mely területeket szabályozzanak sarkalatos törvények.

    A határozat elismeri, hogy a kétharmados törvények jogintézménye más tagállamokban is létezik, és a rendszerváltás óta része a magyar jogrendnek is, ugyanakkor ezek "kiterjedt alkalmazása" továbbra is "aláássa a demokrácia elveit és jogállamiságot". A dokumentum szerint a családjogi, szociális és költségvetési kérdéseknek ki kellene kerülniük a kétharmados törvények köréből.

    A dokumentum annak fontosságát is kiemeli, hogy bár a koalíciónak egyedül is megvan az ehhez kellő többsége, az alkotmányozásnak mégis a lehető legszélesebb parlamenti konszenzussal kellene történnie. Az irat - bár elismeri, hogy a demokratikus államberendezkedésnek nem elengedhetetlen feltétele az alkotmánybíróság - azt javasolja, hogy a magyar testület kapja vissza azt a jogkörét, hogy minden jogszabályról ítéletet mondhasson, kerüljön ki az alkotmányból az a passzus, amely kizárja,hogy a testület vizsgálja az alkotmánymódosítás alkotmányosságát, és az is, amely hatályon kívül helyezi az alaptörvény hatályba lépése előtti alkotmánybírósági ítéleteket, ugyanakkor üdvözli, hogy az Ab azóta hozott már olyan ítéletet, amelyben saját korábbi döntésére hivatkozik." 

     

    Az Orbán kormány által hozott jogi változások rendszerszintű jellegét kiemeltem, mert fontos, hogy az alkotmánymódosításokat, illetve az állami berendezkedést szabályozó főbb törvényeket egy egységben vizsgálták. Lehet azzal jönni, hogy mert pl. Angliában nincs is alkotmánybíróság, vagy éppen nincs is írott alkotmány, de nem ez a lényeg. A jelentés a magyar jogállami berendezkedés elmúlt években történt változtatásait a maga rendszerében, összességében vizsgálta, és azt állapította meg, hogy a dolgok nem jó irányba mennek.

     

    Ezen nem megsértődni kellene, hanem elgondolkodni. 

    előzmény:
    Kundalini (1328)
    2013-07-03  22:31

Címlap

top