Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gerincműtöttek segítsetek!

mexikon
Létrehozva: 2010. január 22. 14:28

Sziasztok!

 

Több kérdésem is lenne hozzátok, remélem mindre lesz megoldás...

Apukámat tavaly műtötték kifakadt gerincsérvvel. Pont 1 éve történt mindez. Most megint fájlalja a derekát, ezért kérdezem, h tudjátok-e:

 

-ez a fájdalom folyton kiújúl ( függ az időjárástól, v fekhelytől esetleg)?

 

-milyen matracot tudtok neki javasolni? ami puha, v ami keményebb?

 

-az MBT cipőt hordhatja, v csak rosszabb lesz tőle?

 

-esetleg milyen más cipőt hordhat?

 

-Jobb ha fekszik, v inkább mozogjon, h múljon a fájdalom?

 

 

 Ha csak 1 kérdésre tudjátok a választ, azt is írjátok meg.

Apukám nevében is köszönöm a válaszolóknak:

  1. 2010. január 22. 15:3226.

    Igen, kipróbáltatunk most vele mindent

    Ha fáj neki, könnyebben rávehető.

    előzmény:
    jucika78 (23)
    2010-01-22  15:26
  2. 2010. január 22. 15:3125.

    Szia!

     

    Szabad megkérdeznem mi ez a készülék?

    Miért nem hiszel az MBT cipőben? - tapasztalatod is van?

    Csak azért, mert gerincsérvesen, én 2 lépést nem tudtam futni, azonnal lezsibbadt az egész lábam, viszont ebben a cipőben zsibbadás nélkül képes vagyok. És van is rá magyarázat, mivel a cipő a rázkódást, amelyet lépés, futás közben a gerinc kap teljesen le tudja csillapítani.

    előzmény:
    Zsúci (22)
    2010-01-22  15:26
  3. 2010. január 22. 15:3124.
    Apának is 30 körül jelentkezett és szintén többszöri idegbecsípődéssel. Állítólag futott a busz után, hátrafordult és onnantól iszonyú fájdalom- így kezdődött...
    előzmény:
    liat (21)
    2010-01-22  15:21
  4. 2010. január 22. 15:2623.

    Még valami eszembejutott: a tökéletes gerincpihentetés: háton fekve, a felsőtesttel a comb, a combbal pedig az alsó lábszár derékszöget zár be. Ezt úgy tudja megtenni, hogy lefekszik, felhúzza a lábát, valaki pedig az alsó lábszára alá egy széket tol be.

    Remélem érthető.

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  5. 2010. január 22. 15:2622.

    Kedves kérdező!

    24 éves páromat 2007-ben műtötték gerincsérvvel. Panaszmentes volt több mint egy évig panaszmentes volt, bár erős időjárás ingadozásnál érezte a derekát.

    kicsit több mint egy évvel a műtét után eléggé elkezdett fájni neki, ezért azonnal elment kivizsgálásokra.Mivel a főiskolán van egy remek gerincsebész tanárom érdeklődtem és közölte ugyanannál a porckorongnál sérv újra nem alakul ki, viszont alatta vagy felette annál inkább valószínű hogy idővel újra lesz.

    Az MR kiutatott a páromnál a műtött sérv felett egy kezdeti stádiumban lévő sérvet.

    Elment az orvosához aki beutalta Hévízre 2 hetes személyre szabott kúrára.(masszázs, tangentor......)

    Végigcsinálta pont egy éve, és azóta egyszer sem fájlalta a derekát, de a kúrát mindenképp meg szeretné ismételni idén is.

    Mindenképp ortopéd matracon aludjon, ezért nem kár az a kis plussz kiadás...

    A talpbetét javallott, bár a párom sose hord, ő inkább a kicsit drágább, de annál kényelmesebb cipőt vesz inkább.. 

    Az MBT cipőben én nem hiszek!!!

    Miután elment kivizsgálásra, (ezzel jelzem, hogy azt ne kerüljétek ki!!!)

    ott majd elmondják milyen mozgást ajánlanak, a páromnak sokat segített a személyre szabott gyógytorna, heti 2 szer lassacskán megerősítették a gerincoszlop melletti izmokat, mert általában a gerincsérveseknek elég gyengék azok az izmok...

    És már csak egyet szeretnék ajánlani..méghozzá a TIENS termékeket.

    Abból is kúrát kell végigcsinálni...Az is sokat segített neki....Tudod mi mindent kipróbálunk ami csak segíthet, hiszen előttünk még az élet, és nem szeretnénk ha a páromnak újra előjöjjön ez a problémája....Remélem tudtam segíteni, bocs ha sokat írtam!!!

    Szia 

     

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  6. 2010. január 22. 15:2121.

    erre viccesen csak azt tudom mondani, nalunk anyam orokolte tolem...

     

    en 30 eves koromtol szenvedtem. eloszor csak idegbecsipodesekkel. aztan gerincserv lett belole.

     

    anyam viszont csak 65 eves kora utan kezdett a derekara panaszkodni. azt allitja, neki is gerincserve van. de ahogy en ismerem ot, meg csak orvos kozeleben se volt. 

    előzmény:
    mexikon (16)
    2010-01-22  15:12
  7. 2010. január 22. 15:1820.

    az oldalt fekves valoban lehet parnaval. ezt elfelejtettem irni. en csak ugy fekszem, egy hengerparnaval.

    nem, nem tevedtem. ha derekszogben ulok, nem tudok utana kiegyenesedni, mert minden terheles a mutott 3-4 -es csigolyamra megy. ha kicsit lejebb csuszom, akkor nem fajok annyira. mindenkinel mas, ki kell tapasztalnia, mit ker es mit bir el a gerince. 

    vannal altalanos tanacsok es vannak egyeniek. 

    előzmény:
    jucika78 (15)
    2010-01-22  15:11
  8. 2010. január 22. 15:1519.

    az baj. muszaj rendszeresse tegye. en fizikai munkat vegzek / olyat, ami nekem szigoruan tilos/ tehat mozgassal el vagyok latva rendesen. de estenkent nem art nekem se , ha egy kicsit lazitogyakorlatozom.

     

    nekem a fajdalomcsillapitasra  a legjobban a nurofen es ibufen /azt hiszem nalatok ibuprofen/  valt be. 

     

     

    előzmény:
    mexikon (13)
    2010-01-22  15:09
  9. 2010. január 22. 15:1318.
    nem cipekedni, nem derékból emelni  - természetesen ezt így értettem
    előzmény:
    jucika78 (10)
    2010-01-22  15:03
  10. 2010. január 22. 15:1217.
    Azért térj majd vissza, ha tudsz. -jó mulatást...
    előzmény:
    liat (14)
    2010-01-22  15:11
  11. 2010. január 22. 15:1216.

    Hűha, akkor én is veszélyben vagyok

    Érdekes, h nagyszülőknél nem volt hasonló...

    Nekem gerincferdülésem van-ez jelenleg karbantartható.

    előzmény:
    mazso66 (11)
    2010-01-22  15:03
  12. 2010. január 22. 15:1115.

    Szia!

     

    Ne üljön derékszögben???? - inkább a hátán????

    Ne feküdjön oldalt???

    Te valamit félreírsz.

    A helyes ülés igen is az amikor a combok a felsőtesttel derékszöget zárnak be, a talpak a talajon vannak, hát kihúzva.

    Oldaltfeküdni bátran lehet, mint már írtam, a felső láb behajlítva, alatta párnával.

    előzmény:
    liat (12)
    2010-01-22  15:05
  13. 2010. január 22. 15:1114.

    most mennem kell... az unokam 1 eves szulinapjara utazunk. majd meg jovok. de a tobbiek is szuper jo tanacsokat adnak, ugy latom.

    sajnos, az elet megtanitja ra az embert ha nagyon muszaj. 

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  14. 2010. január 22. 15:0913.
    Remélem most be is tartja a tornát. Ha kicsit jobban van, sajnos rögtön abbahagyja...
    előzmény:
    jucika78 (10)
    2010-01-22  15:03
  15. 2010. január 22. 15:0512.

    nem, nem mutottek ujra. nem olyan sulyos az allapotom. de aktiv gerincservem van.

    igen, azt ertettem a helyes mozgason, hogy nem fordul derekbol, hanem teljes testtel. nem hajol le felemelni semmit, hanem leguggol es ugy emeli fel a targyat. agyban se veti magat at a masik oldalara, hanem felkonyokol es teljes testtel fordul at.

    ez csak megszokas es tanulas kerdese.

    sose uljon derekszogben. en mindig kicsit lecsuszva, a hatamon ulok.

    ha nem tehetem meg, mondjuk nyilvanosan, akkor inkabb uljon kicsit felseggesen. de sose 90 fokban. az gerincgyilkos tartas neki.

    ha lehet, ne tegye keresztbe a labait. ja! fontos! tv-t csak szembol es jo pozban nezhet. tehat ne oldalrol.

    ha agyban olvas, csak hanyattfekve vagy felig ulve. nem oldalt fekve.

     

    ha hidegebb az idojaras, nem art ha valamit a derekara csavar. a hideg kotott izmok meg jobban fajnak. de ha melegen tartja oket, lazabbak.

     

     

    hany eves apu? 

    mert a sportrol is kellene beszelni. 

    előzmény:
    mexikon (7)
    2010-01-22  14:46
  16. 2010. január 22. 15:0311.

    A kiboltosulás beszűkíti a gerinccsatornából kilépő ideggyök helyét, így az ideggyök folyamatosan irritálódik.Ez tulajdonképpen sérv megelőző állapota.

    Elöbb nem írtam a hirtelen mozgások elkerülése is fontos.

    Kialakulásának oka általában öröklött hajlam.

    előzmény:
    mexikon (9)
    2010-01-22  14:56
  17. 2010. január 22. 15:0310.

    szia!

     

    Azért, mert valakinek kiszakadt gerincsérve van, azért még nem kell műteni.

    Akkor muszáj a műtét, ha már valaki hosszú időn keresztül csúszik-mászik a fájdalomtól, minden egyéb esetben nem érdemes.

    Amit viszont érdemes:

     - üléshez fitball, dynair, vagy ékpárna

     - fekvéshez kemény matrac , pozíciók: háton fekve láb felhúzva, oldalt fekve a fenti láb alatt párnával, hason fekve: térdből oldalra felhúzott egyik lábbal szigorúan párna nélkül

     - MBT cipő! szuper, vagy ennek van Rynair vagy Softy olcsóbb változata

    - ülés max. 30 perc, utána felállás, akár egy fél percre is

    - gerinctorna lehetőleg minden nap

    - nem cipekedni, derékból emelni

    gyógyszer: ami bevált a Voltaren SR hosszúhatású

     

    Ha most erős fájdalmai vannak, akkor ágynyugalom, amikor már elviselhetőbb, akkor nyújtásokkal kezdeni, és folyamatosan terhelni.

    Fontos a torna, de nem a gyulladásos bazi fájdalmas szakaszban, utána viszont kötelező, mert hamarabb gyógyul. 

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  18. 2010. január 22. 14:569.

    Hát a fogyókúrát most nagyon komolyan veszi... kell is, mert van rajta +súly is...

    A kiboltosulás mitől lehet?

    előzmény:
    mazso66 (8)
    2010-01-22  14:53
  19. 2010. január 22. 14:538.

    Szia!

     

    Igen,előfordulhat a gerincsérv kiújulása.Én már a második műtéten vagyok túl  de tudomásul kell venni egy műtött gerinc sosem lesz a  régi.Időszakos fájdalom természetes velejárója.

     

    Mivel minden műtét hegesedéssel jár,előfordulhat emiatt is fájdalom illetve egy ujabb sérv vagy kiboltosúlás eredménye.

     

     

    MBTcipő:egyénenként változó ,vannak negatív és pozitív véleméynek is

     

     

    Életmódbeli tanácsok műtét utánra vonatkozóan:kemény fekhely,csavaró -oldalirányú mozgások kerülése,10 kg -nál nagyobb súly emelésének a kerülése,rendszeres gerinc torna,úszás és elhízás elkerülése.

     

     

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  20. 2010. január 22. 14:467.

    1 év múlva újra műtöttek?

    Hát igen, most neki is alkalmazkodnia kell akkor ahhoz, h az állapota ingadozik...

    Milyen talpbetétet vettél?

    A helyes mozgás alatt mit értesz (van, h nem fordulhat így, v úgy)?

    előzmény:
    liat (5)
    2010-01-22  14:38
  21. 2010. január 22. 14:416.

    Igen, apukám is most pozíciót váltott, lehet emiatt van az egész...

    Meg nehezen tűri a fájdalmat...

    Úgy tudom, amíg csak lehet, nem műtik meg őket, inkább uszoda, stb.

    de kifakadt sérvnél már nincs más mo.

    Amúgy nem nagyon javasolják a műtétet, mert gyenge marad+ mint látható a fájdalom sem tűnik el nyomtalanul...

    előzmény:
    Mókincs (3)
    2010-01-22  14:36
  22. 2010. január 22. 14:385.

    erre azt tudom mondani: egyszer fent, egyszer lent....

    nekem is mutott gerincservem van. az orvos a mutet elott azt mondta: sajnos 1 ev mulva talalkozni fogunk. igaza lett. a helyzet jobb, nem vagyok annyira beteg, de sose leszek egeszseges.

    egyik nap 18 eves vagyok, masnap 78. de meg egy napon belul is elofordulhat. 36 eves voltam, amikor mutottek. most 52 vagyok. megtanultam egyuttelni ezzel a betegseggel.

    tulajdonkeppen allandoan erzem a fajdalmat. de ha apukad megtanulja a helyes mozgast, tudja majd kontrollalni a helyzetet.

     

    a kemenyebb matrac az egeszseges. tilos hason aludni.

    ha szeret uszni es van hol, akkor minel tobbet megy, annal jobb lesz. de csak haton szabad uszni, hason semmikeppen se. 

     

    ha faj a dereka, fekudjon hanyatt es huzza fel a labait.

    normal napokon meg mozogjon, setaljon. igyekezzen ne sokat egy helyben allni, az nagy fajdalmat okoz.

    en nem tudok 2 labon acsorogni. allandoan "tancolok" egyik labamrol a masikra.

    ha tud, akkor nehany lazito es nyujto gyakorlat nem arthat neki.

    egyelore ennyi.

     

    ja. amiota vettem magamnak talpbetetet, javult a helyzetem. 

     

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  23. 2010. január 22. 14:384.

    Szia!

    Hát igen, hallottam én is, h ki kell tapasztalni. Csak ezekre a "beruházásokra" szükség van és akkor már azt kéne megvenni, ami bizti, h beválik.

    előzmény:
    Kristine (2)
    2010-01-22  14:35
  24. 2010. január 22. 14:363.

    Szia!

    Barátomnak is gerincsérve van. Még nem műtötték, nem is akarja. MBT-t hordja és neki pozitív tapasztalatai vannak vele.

    Fekhelyről én úgy tudom, hogy az a jó, ha kemény. 

    Barátomnak elég az, ha rossz pózban aludt, vagy rosszul mozdul és beáll a háta... de mondom, őt nem műtötték.

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28
  25. 2010. január 22. 14:352.

    szia!

    hallottam olyat, hogy kiújult a gerincsérv, CT többet mondhat.

    matrac:nekem a keményebb jött be, de még nem műtöttek.

    MBT cipőt hordom, nekem-és sok sorstársnak-bejött. van hasonló, mint az MBT, sokaknak az is bevált. nem jut eszembe a neve :(

    mozgás: ami jobban esik, van, akinek a fekvés, van,akinek a mozgás. 

    orvossal kéne beszélni...

    előzmény:
    mexikon (1)
    2010-01-22  14:28

Címlap

top