Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Skandináv party!

Torolt_felhasznalo_927672
Torolt_felhasznalo_927672
Létrehozva: 2002. Április 28. 18:54
Sziasztok! Kivanok mindenkinek napfenyes hetet! kedves Motola: mi Finnorszagba jottunk mikrobusszal. Szlovakia, Lengyelorszag, Lettorszag, Litvania, Esztorszag es onnan komppal at helsinkibe. nem tudom mennyire jo ez az utvonal neked. Igy kb 34 ora vol az ut ugy hogy egy picit pihentunk. Egyebkent az utviszonyok jok voltak es a balti orszagokban lenyegesen olcsobb az uzemanyag. nem tudom segitett-e ez neked.
  1. Torolt_felhasznalo_305115
    Torolt_felhasznalo_305115
    2008. Április 15. 21:1439876.

    Koszi az infot!

    Megneztem ezen a fass.se oldalon, van az, amelyiket szedem, csak mas neven.

    Igy, hogy elso alkalommal megyek majd, szerinted megvizsgalnak? Nagyon tartok a nogyogyaszati vizsgalatoktol, ha lehet, elkerulnem...

     

    Koszi nagyon a segitseget! 

    előzmény:
    Babianya (39875)
    2008-04-15  12:44
  2. 2008. Április 15. 12:4439875.
    1. Tudod azt itt is van az amit használsz és hogy itt hogy hivják?
    Ha nem Fass-ban (fass.se a neten) keresd meg esetleg dobozzal, amin rajta van a hatoanyaga menj be patikába, nézz szépen a patikusra, s talán megmondja itt mi a megfelelöje ha nem ua.

    2. Letelefonálsz vĺrdc-ba, (gondolom van itteni biztositásod) s beszélsz növérrel, esetleg helyi barnmorska-val.
    Ha dokihoz kell menni kiiratni (vsz kell elsö alkalommal) itt nálunk 150 kr a körzeti és kb 2 hetes várakozási idö ha nem akut és ugye ez nem az. 1 évre (itt lakoknak) ilyesmit ki szoktak irni.
    Aztán, itt lent mifelénk ugy volt, -nem tudom igy van-e még, meg hogy máshol is igy van-e?- hogy ha nö elmegy nögyogyászhoz, s javaslatot kér fogamzásgátlásra, -beletartozhat, hogy idö van nögyogyi tapogatozásra is- akkor nem kell a 300 kr-t kifizetni nögyogyászhoz menetelért, de ha már pl panasz van mert szur, fáj stb... akkor nem ez a kategoria.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305115 (39874)
    2008-04-14  20:27
  3. Torolt_felhasznalo_305115
    Torolt_felhasznalo_305115
    2008. Április 14. 20:2739874.

    Sziasztok!

     

    Svedorszagban vagyok jelenleg es lenne egy kerdesem. Elfogy a fogamzasgatlo tablettam, mielott ujra hazautaznek.Hol tudok itt feliratni? Nogyogyasznal, vagy lehet haziorvossal is? A Vardcentralba kell mennem eloszor?

    Esetleg tudja valaki a fogamzasgatlok korulbeluli arat?

    Koszonom elore is! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2008. Április 11. 13:3639873.

    Keress ösztöndijat s gyere ki tanulni, ha már ugyis egyetemista vagy.

     

    Talán valahol egyetem, könyvtár, hozzá tudnál férni ehhez:  

    http://www.globalgrant.com/cgi/eng_new/gg.cgi?language=eng&page=start.html

     ez szintén segitséget jelenthetne, legyen miböl finanszirozni életed miközben tanulsz.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_804998 (39868)
    2008-04-09  20:10
  5. 2008. Április 11. 13:2839872.

    Szia!

     

    Gyere, de legyen benne a pakliban, hogy talán sose fogtok visszamenni, teljesen más itt az élet -most nem csak anyagi.
    Munkát nem fogsz találni elsö években, -ha mégis az legyen a pozitiv meglepi kategoria- viszont megtanulhatod a nyelvet, járhatsz iskolába és ha terveztek gyereket, szülhetsz kapsz valami gyes szerüséget akkor is ha nem dolgoztál, elvileg 360 nap, amiböl valemennyit az apának kell gyesen lennie, s 90 nap extra, garanti napok. 

    előzmény:
    mesi04 (39865)
    2008-04-09  14:17
  6. 2008. Április 11. 13:1639871.
    Még befejezem az előbbi hozzászólásomat.:-) Amit az afrikai stb.menekültekről írtam. Sok munkáltató felveszi őket gyakorlatra betanított munkára. (pl.olyanokra amit úgy gondoltam, hogy én is el tudtam volna látni, alapfokú svédnyelvtudással, De nekik nem kell munkabért fizetni, mert kapnak segélyt. Szóval igazából ingyen dolgoznak. Hallotam olyat, hogy valaki fél évig volt raktáros.Mikor kirakták a praktik-ről,(a gyakorlatról) mondván nincs B kat. jogsija.Úgyhogy még betanított munkát is nehéz találni egy európainak ebből az okból kifolyólag.
    előzmény:
    Ckriszta (39870)
    2008-04-11  12:29
  7. 2008. Április 11. 12:2939870.

    Szia mesi!

     

    Én egy éve élek itt Svédországban.Nekem is a férjem dolgozik itt, és 31 éves vagyok.Van egy 8 éves kisfiam is, tehát nem volt könnyű a döntés, hogy kiköltözzünk. Angolul én is elfogadhatóan beszélek, de az itt annyit ér, hogy segít kezdetben az ügyintézésben.Mert ahogy mások is írták a svédek jól beszélik az angolt. Ezért munkakerseésnél nem előny ha valaki tud.Ha van az embernek egy jó szakmája el tud helyezkedni nőként is, akár kevés svéd nyelvtudással is.Itteni magyar ismerőseim között van rá példa. DE különben nagyon nehéz, sőt én még mindig reménytelennek látom, mondjuk mi egy kisvárosba élünk 120 km-re Stockholmtól.(én banki ügyintéző voltam otthon).SFI-n az ember ingyenesen megtanulhat svédül én augusztus óta járok.Egy keresetből is meg lehet élni, de félretteni nem lehet. Szóval ha csak 3 évre tervezitek az itt tartózkodást, nagyon meg kell gondolni.Baby sittereket szerintem csak a nagyvárosokban keresnek, és inkább bentlakással, mert itt már egy éves kortól mehetnek a gyerekek bölcsibe, szóval igazán nagy szükség nincs rá, és a munkaadók is elég rugalmasak a kisgyerekesekkel szemben.Szóval most egyévnyi tapasztalattal már én is csak azt tudom tanálcsolni, hogy ide csakis jó szakmával érdemes kiköltözni,vagypedig  hosszú távra tervezni.Mert sok svéd is szakma nélkül akar elhelyezkedni, (szerdán voltam állásbörén.) Illetve rengeteg bevándorló van Afrikából ,meg nagyon sok arab,akik szintén dolgozni szeretnének.Szóval nem könnyű egy idegennek főleg ha nő, és főleg ha nincs szakképesítése (vagy olyan van ahol sokat kell beszélni), munkát találnia.

    előzmény:
    mesi04 (39865)
    2008-04-09  14:17
  8. 2008. Április 9. 20:2639869.
    Szia!Akkor tanuld a svédet,jártam kinn a nyelv nélkül sajnos nem fogsz nagyon kelleni,ha még nincs szakmád.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_804998
    Torolt_felhasznalo_804998
    2008. Április 9. 20:1039868.

    ma vettem egy teach yourself swedish-t

    mivel nyelvsulira nincs se pénzem, se időm sajnos az egyetem mellett, gondoltam megpróbálkozom ezzel. a borító szerint gyorsan és jól megtanít svédül. bár vannak kételyeim...

    babysittelésen kívül szerintetek másra nem keresnek külföldi diákokat? mert nekem is eszembe jutott, hogy néha még a magyar gyerekeket sem értem meg, nemhogy a svédeket  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_239910
    Torolt_felhasznalo_239910
    2008. Április 9. 17:0339866.

    Öööö, bocs, hadd vitazzak egy kicsit. A felnöttek jol beszelnek angolul, de szerintetek mi az eselye, hogy egy babysitter angol nyelvtudassal, max alap sveddel megerteti magat egy sved kisgyerekkel - gondolok itt 10 ev alatti törpere.

     

    Nem mondom, hogy lehetetlen melot kapni sved nyelvtudas nelkul, de en tutira nem vagni neki egy ilyen kalandnak _egyszeru_ angollal.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2008. Április 9. 14:1739865.

    Sziasztok! A párom kiment egy hónapja Göteborg mellé dolgozni. Nagyon jól érzi magát, szeretné ha én is kimennék, minél elöbb; nagyon zavarja hogy nem vagyok mellette. Itthon tanár vagyok, először is kimegyek a nyári szünet alatt és majd meglátom utána. A párom jól keres, mégis vegyesek az érzéseim, hogy felmondjak-e itt. Találok-e ott valamilyen állást? 30 éves vagyok, németül meg angolul beszélek. 3 évről lenne szó. Van itthon egy házunk, amit felújítottunk. A kinti keresetből vissza tudnánk fizetni a hitelt és előbbre tudnánk lépni.

    Egyelőre visszaolvaslak bennetek és ha kérdéseim lesznek, lakás, stb. kérdezlek majd bennetek. Addig is köszönöm, hogy meghallgatattok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2008. Április 8. 20:1039864.
    Szia!Én azt gondolom próbálj bébyszitterként(gyermekpásztorként) elhelyezkedni.Keresnek elég sokan tehát van rá esélyed,viszont jó lenne ha legalább alapfokon megtanulnál svédül beszélni, nagy előny lenne. Azt hiszem a http://www.skandinavhaz.hu/ szervez nyáron is egy alaptanfolyamot. De közben érdeklődhetsz és írogathatsz is a családoknak ha azt gondolod ezt tudnád csinálni.Jó kiindulópont lenne a jövőre nézve,ha hosszabb ideig kinn maradsz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_804998
    Torolt_felhasznalo_804998
    2008. Április 8. 19:3339863.

    Sziasztok!

     

    Új élet (vagyis első nagybetűs élet) címszó alatt nagyon-nagyon szeretnék kimenni Stockholmba.

    Szerintetek van rá reális esély, hogy ne haljak éhen egy hét után?

    19 éves vagyok, sajnos semmi képesítéssel (érettségi, de azzal sztem nem sokra megyek), de jó angol, és alap német nyelvtudással. Svédül sajnos (még) nem tudok, majd kinnt szeretnék megtanulni. Vagy túl naiv vagyok?

    Szóval mennyire lehet kinnt munkát találni? Igazából bármit...

     

    köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2008. március 23. 18:0539862.

    Köszönöm a linket, mazsolázgatok rajta.

      

    előzmény:
    Babianya (39859)
    2008-03-13  13:45
  15. 2008. március 19. 14:3139861.

    Sziasztok Skandik

     

    Koszonom a tamogatast, a kedves szavakat!

     

    Zsuzsa, Ti mar visszajottetek? Apukad hogy van?

     

    Kellemes Husvetot kivanok Mindannyiotoknak!

     

    Puszi

    Meli

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_927672 (1)
    2002-04-28  18:54
  16. Torolt_felhasznalo_838662
    Torolt_felhasznalo_838662
    2008. március 15. 14:4139860.

    Sziasztok Skandik!

    Ezereve nem jartam erre, szörnyuseg! Szegyenlem magam!

    Eleg sok utazassal jar a melom mostanaban, plusz tulora, a gyerköcöknek is sok programjuk van...

    Remelem mindenki jol van, most nekiulök es visszaolvasok kicsit.

     

    Udv mindekinek!!!

    Nati

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. március 13. 13:4539859.
    http://www.svt.se/

    Majdnem 12 éves. Tegnapi problémája, hogy szaxofonozzon vagy gitározzon? Ma koriedzés  után megy szaxit probálni. Néhány éve furulyázik már és ügyes. Asztmás igy jo ha fuj, de hosszabb távon nemtudom tényleg jo-e?  Nem zenész akar lenni, hanem gyerek allergiologus.
    Kor nem mindig számit, mind a 2 nagymamája egyfolytában beszélt, ezt örökölte, hatványozottan
    előzmény:
    123aaa (39858)
    2008-03-13  10:16
  18. 2008. március 13. 10:1639858.

    Rádiót hallgatok, TV-t nem nagyon sikerül nézni.  De találok híreket, kis színeseket, azokat megnézegetem.

    A lányod mennyi idős? Abból, hogy "egyfolytában jár a szája" úgy gondolom, még fiatalka lehet.

    előzmény:
    Babianya (39857)
    2008-03-12  19:48
  19. 2008. március 12. 19:4839857.
    Hallgass rádiot neten, nézz tv-t,  minél többet hallod  annál hamarább  "elfogadod ismerednek" ha meg akarod összehozlak lányommal, Ö perfekt ideszületett svédet beszél, egyfolytában jár a szája
    előzmény:
    123aaa (39856)
    2008-03-12  10:30
  20. 2008. március 12. 10:3039856.

    Szia Cceca!

     

    Én érdeklődtem, hogy mennyi idő alatt lehet belejönni a svéd nyelv csodáiba.

    Tanulom,tanulom, de érzem, hogy nem az igazi.

    Abban bízom, ha kinn vagyok és senki nem szól hozám más nyelven, jobban belejövök.

    Most tanulok néhány olyan mondatot, amit mindig el lehet sütni beszélgetés közben, hogy eleinte hozzá tudjak szólni a témához. hihi

     

    Egy barátnőm most ment ki, azt mondta nagyon kedves mindenki. Az első két napban lassabban beszéltek, hogy megértse...de mivel sürgősségi osztályon van, nem nagyon van idő szájbarágni a dolgokat.

     

    Nekem egy hónapom van szabadon, mielőtt munkába állnék, remélem ennyi idő elég lesz, hogy beletanuljak. Mivel addig is beszélnem kell majd emberekkel, meg ügyintézni.

     

    Szép napot mindenkinek! Úgy látom, fika idő van....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239910 (39855)
    2008-03-06  10:06
  21. Torolt_felhasznalo_239910
    Torolt_felhasznalo_239910
    2008. március 6. 10:0639855.

    Hej igen!

     

    Zsuzsa es Meli, en turelmet, szeretetet es eröt kivanok a biztatasra az elkövetkezendö idökre, szuksegetek lesz ra.

    A legfontosabb mindig, hogy az ember maga akarja a gyogyulast. Puszi nektek!

     

    Nemtom, ki kerdezte, igen a svedbe az elsö ket hetben sikerult belejönnöm, minden tajegysegröl erkezett kollega, es MUSZAJ megerteni öket, nincs hely hisztizni.

    Lassan a norvegba es a danba is belejövök. Irasban mindenkepp. Rohadtnehez rakenyszeriteni öket, hogy angolul kommunikaljanak, nem vagjak, hogy en nem itt szulettem, vagy nem 6 eves korom ota elek itt. Dehat ismertek, makacs vagyok es ha nem tetszik a nyelvezet, atvaltok angolra, esetenkent cifra magyarra  (6 honapja, erted majom, nem 6 eve...)

     

    Tavasz nalam a naptarban mar van, ugyhogy kicsit atöltöztettem a lakast. Meg nincs kesz, de mar latszik a valtozas.

    Persze, gyöngyözöm, lassan ugy elek, mint egy normalis ember, masra is jut idöm/eröm, mint a munka. (Ha nincs eröm vedekezni, akkor meg elrangatnak a kollegak reszegeskedni)

    Söt, volt egy idöszak, amikor semmi mast nem voltam kepes csinalni, csak gyöngybe fojtani minden banatomat es örömömet. Mostmar csak a napsutest varom, hogy tudjam fotozni a kollekciot.

     

    Babi, köszönöm, megtalaltam a szinvaltoztato eszközt, de valahogy nem azzal kezdtem, hogy felfedezzem az apro reszleteket az amugy kisse össze-vissza oldalon. Ez volt a mai kritika a nlc-nek, hihi.

     

    Na, megyek, hozok meg egy

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2008. március 4. 13:1439854.

    Szio Gerda!

    Milyen tavaszrol irsz? Itt néhány centi ho küzd napsugarakkal


    Vegyetek, veszek én is egyet, fika-zzunk, talán jön Bakis is némi kaka-val.

    No megyek küzdeni 3 gépnyi száraz ruha kivánkozik be a szekrényekbe s ujabb adag vár mosásra. 

    előzmény:
    Borgstena (39849)
    2008-03-04  09:06
  23. Torolt_felhasznalo_298830
    Torolt_felhasznalo_298830
    2008. március 4. 13:1339853.

    Szia Babi!

     Remélem, neked lesz igazad!! Holnap reppenek a szörnyikékkel, aztán be este be a Korányiba, akkor majd okosabb leszek.

     Puszi

    Zsuzsa

    előzmény:
    Babianya (39852)
    2008-03-04  13:08
  24. 2008. március 4. 13:0839852.

    Zsuzsa!

     

    Nem kivánok vitatkozni, felesleges lenne, viszont elmondom a véleményemet.
    Az ugy van, hogy direkt szivatják Apukádat szerinted? Mert  ez a szokásuk?  Nagyon drága a kezelés,  nem adják ám csak ugy, ha nincs ok rá.  Inkább kezdj el reménykedni:-)
    Napokban volt egy lány egy topicon, Anyuja tüdörákos volt, egyik helyen nem is akarták kezelni, de másik helyen kapott kemot, stb... és daganat olyan gyönyörüen összement, hogy operálhatová vált, cska 1/3- ad tüdöt kellett kioperálni. Anyuka szépen gyogyult, majd hazakerült és rászakadt az átélt "fájdalom". Semiramis válaszolt a lánynak, ha akarod keresd meg semiramis hsz-i alapján a topicot.
    Szoval Zsuzsa, fel a fejjel, nem biztos ebben és most meg fog halni Apukád. Anyu is ugy volt menthetetlen, de muszáj volt operálni, -lehet ha a bélösszenövés veszélye nem állt volna ott, hozzá sem nyultak volna?- de felnyitották, és kapott még majd 3 évet az élettöl, s nem ez a betegség volt az oka, hogy meghalt.
    Az nagyon fontos Apukád ne adja fel, mert akkor elmegy,  ugy is nincs valos ok rá. Küzdjön, biztassátok!!! Még nincs minden veszve, ha az lenne nem kapna kezelést.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298830 (39848)
    2008-03-03  23:14

Címlap

top