Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Karácsony válság után

KerteszGabor
Létrehozva: 2009. november 16. 16:17

Kedves Fórumozók,

 

a Nők Lapja karácsonyi számába készítek riportot "Karácsony válság után" címmel, és ebben kérem a segítségeteket, véleményeteket.

 

Alapvetően az érdekelne, hogy egy ilyen nehéz év után máshogy telik-e majd az idei karácsony? Milyen tanulságokat vontunk le a válság kapcsán?

 

Fórumindítónak néhány kérdés:

 

- Milyen ajándékokat vásárolunk?

- Egyáltalán, vásárolunk ajándékokat?

- Mit tanultunk a válságból?

- Szomorú lesz a karácsonyunk, vagy optimista?

 

 

előre is köszönöm a kommentjeiteket,

 

Kertész Gábor

újságíró

Nők Lapja

  1. 2009. november 16. 17:3526.
    Szomorú vagyok, nem elégedetlen.. 3 lány 4 unoka.. egyedül élek, kemény 70 ezerből. Ebből a rezsi.. kb 3040.. sőt. Magam készítem az ajándékokat, de sokszor többe kerül a leves.. festék, stb..Bocsi egy gerincsérülés miatt kocsiba kényszerülök.. Szóval erre varrok gombot..
    Több képzettségem van, felsőfokú és, nyelvet is beszélek, de elmehetek vele .. oda!! Az időm meg fogy..Örülök, hogy van akit nem érint a válság de  
    Szép napot mindenkinek!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2009. november 16. 17:2625.
    Eddig is divat volt kölcsönből, hitelből karácsonyozni, szerintem a válság miatt nem fognak kevesebb áruhitelt felvenni, sőt!!!!
    Idén nálunk lesz anyám és az öcsém a barátnőjével. Azért hogy ne kelljen nekik külön karácsonyra pénzt áldozni. Így mindenki jól jár: Ők is, de én is,mert nem kell nekem egyedül főznöm-sütnöm. Valahogy így kellett volna válság előtt is.......
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  3. 2009. november 16. 17:2524.

    Egyébként látom, hogy sokan azzal kezdik mondandójukat, hogy őket a válság nem érintette, mert nincs hitelünk, stb.

    Nos, minket sem érintett ilyenformán, nincs tartozásunk, és a párom cége épp a válság miatt nem győzi a megrendeléseket.

    Ugyanakkor mindenkit érintett valamilyen szempontból. Számunkra egy jelzés volt, hogy legyünk felkészülve bármire.

    Akár az ennél sokkal rosszabb gazdasági helyzetre is.

    Így nyugodtabbak vagyunk, biztonságban érezzük magunkat.

    Ez is egy fontos tanulság, nem csak a hitelekről szólt a válság...

    előzmény:
    BDia (22)
    2009-11-16  17:14
  4. 2009. november 16. 17:1623.

    Szia!

     

    Én ilyenkor már általában megveszem az ajándékokat, ahogy jönnek az ötletek, mellesleg ilyenkor még olcsóbb, karácsony előtt felemelik az árakat, mert az ember úgyis megveszi, mert karácsony...

     

    Nálunk addig volt nagyobb ajándékozás, amíg még kicsi voltam. 

    Mostmár nem. Jó most sem vagyok olyan idős :-D, de nem az a lényeg nálunk, hogy ki milyen értékben ajándékot. Én pl. nem rendelkezem önálló jövedelemmel, eleve nem tudnék nagy értékben vásárolni.

    Próbálok mindig személyreszabottan adni ajándékot.

    A 2sógornőmnek pl már kitaláltam, hogy mit adok :-) Összeállítom nekik ugyanazt a receptkönyvet, kinyomtatom és spiráloztatom.. Mind2 családban építkeznek. Igen, nálam szokás, hogy a sógornők ugyanazt kapják nagyjából és a 2bátyám is. Idén próbálnék mást, de most bajban vagyok a testvéreimmel és édesanyámmal.

     

    Igazából a válság is a hétköznapi és szegény emberekre van hatással. Csak mi érezzük meg, hogy kevesebb a pénz.

    A Rózsa dombon élők max. csak annyiban érzik, hogy nem évente cserélik az autójukat, hanem 1,5évente.. :-D 

    Meg van ez oldva, hogy rossz legyen nekünk.. :-)

     

    Egyébként a nagy karácsonyi vásárlást ki lehet "back"-elni azzal, hogy magunk készítünk ajándékot. Igaz, sok munkát, türelmet igényel, de nagyobb öröm az ajándékot megkapó embernek és az ajándékozónak is.. :-)

     

     

    Szép napot!

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  5. 2009. november 16. 17:1422.

    Ajándék mindig volt, és lesz is.

    De persze 1-2 éve elkezdtünk inkább apróságokat venni/készíteni, mert válságtól függetlenül azt gondoljuk, az ünnep nem arról szól, hogy ki tud nagyobbat, drágábbat szebbet adni.

    Nagyjából eddig is mindenki egy könyvet kapott valami apró kísérővel, emellé még sütemény, saját készítésű díszek jöttek. Az ünnep pedig attól lesz szép, hogy együtt vagyunk és szeretjük egymást, bármennyire is közhely.

    Szerencsére kifejezetten hiányt nem szenvedünk semmiben, van ruhánk, tető a fejünk felett, és van mit az asztalra is tenni, így nem szorulunk már a nagyszülők ajándék-csizmájára, vagy a sógortól sem kell étkészletet kérni, mert mi nem tudjuk megvenni.

    A válság persze hozott változást nálunk is: sokkal jobban spórolunk az energiával (gáz és áram), és az élelmet is igyekszünk gazdaságosabban megoldani.

    Van konyhakertünk, elkezdtünk nyulakat tenyészteni, és pulykát nevelünk.

    Ez a nagyjából napi 15 perces munkát igénylő ötlet teszi lehetővé, hogy ezután fele annyit költsünk élelmiszerre, mint eddig. A karácsonyi pulykára már biztosan nincs gondunk :-) Mindebből kitűnik, hogy optimisták vagyunk.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  6. 2009. november 16. 17:0721.
    Nekem még az jutott az eszembe: Én nem szeretem, hogy már novemberben is erről folyik szó és erről szól minden.  A ráhangolódás épp elég lenne az előző hetekben, minden tekintetben. A szeptember az legyen szeptember és igy tovább. Annyira sietettünk mindent, ennek a hónapnak is lenne szépsége, ha megtalálnánk, de már rohanunk tovább....ezt nem szeretem :(  
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  7. 2009. november 16. 17:0220.

    A családunk együtt lesz szent este - mint mindig. A meleg szeretet, együttlét öröme, mint mindig - meglesz. A karácsonyi vacsora a szokásos, mert attól nem lehet eltérni, hiszen az " szokott " lenni.

     

    Már pár éve bevezettük, hogy csak a gyerekek kapnak ajándékot, még a jelképesről is leszoktunk, mert nem volt egyforma kinek mi a "jelkép" :) Örülünk a gyerekek örömének. A testvéreinknek összesen 7 gyereke van, nekünk " csak " kettő. 

     

    Már válság előtt is azt gondoltam, hogy nem a pénzköltés a lényeg, főleg, hogy amit szeretnénk magunknak, azt év közben és akkor amikor kell megvesszük, amire pedig csak vágyni tudunk, az Karácsonykor is vágy maradna. 

     

    Ráadásul távol lakunk a szeretteinktől a napi vágyaikat nem is ismerjük, csak azért fölösleges venni  pl. egy pulovert, hogy valamit vigyek. Szerencsére ilyen jellegű pénzügyi gondjai nincsenek a családnak.    

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  8. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2009. november 16. 17:0119.

    Igen szerencsésnek mondhatom magunkat, minket nem érintett a válság, a körülményeink csak pozitív irányban változtak.

     

    A karácsonyunk sem lesz más, mint az eddigiek. 24-én este együtt lesz a szűkebb család, 25-én édesapáméknál gyűlűnk össze, majd 26-án utazunk a párom szüleihez. Igényes, minőségi, részben különleges ételekkel készülünk.

     

    Az ajándékozás terén lesz némi változás. A szokásostól eltérően a férjem szüleinek néhány napos kikapcsolódást ajándékozunk, egy kellemes belföldi szálláshelyen. A család egyéb felnőtt tagjainak-kérésüknek megfelelően- leginkább jelképes, házi készítésű ajándékokat adunk (lekvár, likőr, mézeskalácsból készített különféle formák, naptár stb). A gyermekeim rajzokkal, saját kezűleg készített hűtőmágnessel készülnek.

     

    Nálunk a hangsúly a gyerekeken van. Ők már hónapok óta írják a listát, mi pedig igyekszünk teljesíteni.  Kapnak nagyobb értékű, igazán vágyott játékokat, rengeteg könyvet, ruhaneműt.

     

    Számomra rendkívül fontos a karácsonyra való ráhangolódás, készülődés. Ennek jegyében szeptember óta  tervezgetek, az ajándékokat beszereztem, sőt, nagy részüket már be is csomagoltam és elrejtettem. Díszítjük a gyerkekekkel közösen a házat, festjük az ablakmatricákat, kigondoltam, hogy a várakozás időszakában és az ünnepek alkalmával milyen süteményeket fogunk készíteni.

     

    Egyszóval nagyon várjuk, mindannyian. És ami a legfontosabb, hogy az amúgy igen elfoglalt párom garantáltan velünk fog tölteni 2 hetet.

     

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  9. 2009. november 16. 16:5818.

    Sziasztok,

     

    Nekem is ez jutott eszembe az indító kapcsán, hogy még nem vagyunk "utána".

     

    Én többnyire most is könyvet, használati tárgyakat fogok venni, kisebb részt készíteni.

    előzmény:
    livilla (4)
    2009-11-16  16:32
  10. 2009. november 16. 16:5817.

    - Milyen ajándékot vásárolunk?

    Aminek biztosan örül az, aki kapja.

     

    - Egyáltalán, vásárolunk ajándékokat?

    Természetesen, csak a gyerekeknek, természetesen, mint sok sok éve mindig, csak is a gyerekeknek.

     

    - Mit tanultunk a válságból?

    Azt, hogy a válságra mindent rá lehet húzni, a válság címszó alatt mindent le lehet tolni az emberek torkán. De dacból: megtanultunk még többet félretenni, mint tavaly.

     

    - Szomorú lesz a karácsony, vagy optimista?

    A karácsonynak nem volna szabad szólni a politikáról, az anyagi válságról. A karácsony a SZERETET ÜNNEPE. Nem optimista vagy pesszimista. Nem karácsonykor kell-ene sóhajtozni a család anyagi helyzetén, a család tagjainak politikai beállítottságán, vagy azon vitázni, hogy melyik párt menti meg a hazát...

    Nem is értem ezt a kérdést. :)

     

    Írom mindezt én, aki nem ünnepli (lelkében) a karácsonyt (mint dátumot), mert köszönöm, engem inkább az év többi napján szeressenek. Csak mondjuk karácsonykor ne.

    Írom én, aki besokall a karácsonytól, mert mire eljön dec. 24, 25, 26, addigra elcsépelik az ünnepet, minden értelemben.

    Írom én, akinek a kedvenc évszaka az ősz, de már november (Őszi hónap!) elején a csapból is a vásárolj karácsonyra agymosás folyik.

     

    Nem, idén sem telik másképp a karácsony, mert szeretjük egymást. Mert idén sem - ahogy már évtizedek óta - nem az ajándékoknak örülünk, hanem egymásnak.

    Nem, az idei év sem volt nehezebb, de a jövő év sem lesz könnyebb.

     

    Di

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  11. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:5216.

    Már  atavalyi év is szükösebb volt.Az idei méginkább.Aprócska ajándék lehet ,hogy lesz.De cska a gyerekeknek.

     

    Egyébbként meg van itt pénz bőven.Tegnap a Médiában anyian álltak sorba a hitelfelvételnél...Bár ki tudjalehet utána meg eladósódnak majd?

    Mindenesetre mi sosem vennénk fel ilyen célra kölcsönt.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:4815.

     

    Évről évre szegényebbek leszünk, de ez az év az amolyan igazi pofon volt számunkra. Tiszta anyagi, és ezzel sajnos nálunk lelki és morális csőd is.

     

    Én kizárólag a két kisgyerekem miatt várom a Karácsonyt, mert ez nekik szép kell legyen. Szomorú semmiképpen nem lehet, miattuk.

    Izgatottan készülünk rá. Dalokat tanulunk, színezünk, karácsonyi történeteket mesélünk nekik, stb.

     

    A nagy különbség: nem lesz pénzünk ajándékokat venni. Max a gyerekeknek egy-két apróságot. Tavaly még a család többi részének volt saját készítésű ajándékunk, most a gyerekeknek is mi készítünk. Most még kicsik, nem fog feltűnni nekik a különbség, de ha 5-6 évvel idősebbek lennének, hááát...

     

    Ja, és idén kilós szaloncukor lesz, nem Szamos, gyömbéres keksz, nem mézeskalács (sajnos már ennyi is számít a zsebben).

     

    Tanulságom a válság kapcsán: mérhetetlen keserű indulatok kifelé, mert ez nem rajtam múlott, kicsit sem. Ja, és masszív menekülési vágy ebből az országból (bár tudom, hogy külföldön sincs kolbászból a kerítés, de máshol talán nem hal éhen egy sokdiplomás tanárcsalád).

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  13. 2009. november 16. 16:4614.
    A karácsony szerintem mindig optimista. Szerencsére eddig minket a válság nem érintett. Hitelünk nincs (márcsak a korunk miatt sem). Idén megengedhetünk magunknak egy gazdagabb karácsonyt is. A legkisebb gyerek (10 éves) egy laptopot kap, mivel már nagyon régi és elavult a számítógépe (a bátyjáé volt). A két nagy, aki már nem él velünk, ennek megfelelő pénzt fog kapni. Persze nincs mindig így, volt, és lesz is, amikor sokkal szerényebb lesz az ajándék.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  14. 2009. november 16. 16:4613.

    a kínai piacon lehet kaopni olcsón Bacugant, és ugyanolyan jó mint az "eredeti"(ami szintén made in China...). a kicsim is oda van érte, onnan tudom :)

     

    én megbeszéltem a tesómékkal, hogy egymásnak nem veszünk semmit, csak a gyerekeknek. a tesómnak nincs még gyereke.

    nekem 2 fiam van, nekik nagyrészt összeszedtem már, van, amit év közben apránként, van, amit megrendeltem(könyvek, szgépes kütyük) 3 keresztlányom ajándéka is megvan, fejenként kb 2500.- értékben, az egyik keresztlányomnak 2 bátyja van, ők könyvet kapnak.

    szüleim és apám barátnője "hasznos, egészséges" dolgokat kapnak, plusz anyum a kedvenc parfümjét. kaja anyumnál lesz(ő is vásárol), ált. elég 3 napra, nem csinálunk felhajtást. én is érzem a válságot, nem kicsit(egyedül nevelem a srácokat), de hitelt nem veszek fel, igyekszem addig nyújtózni, ameddig a takaróm ér.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_142471 (8)
    2009-11-16  16:38
  15. 2009. november 16. 16:4512.

    Kicsit spórolósabban. Kész ajándékot csak a gyerekek kapnak (játék), a felnőttek sk. ajándékokat.

     

    A hangulat csak és kizárólag rajtunk múlik, és nem a pénzen. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  16. 2009. november 16. 16:4411.

    A Karácsonynak nem az ajándékról, hanem a szeretetről kellene szólnia. Évek óta nincs nagy ajándékozás a családban és nem a válság miatt, hanem mert a szükséges dolgokat megvesszük, amikor szükség van rá, az ünnepek alatt meg az együtt töltött idővel ajándékozzuk meg egymást (elég ritkán találkozunk)

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  17. 2009. november 16. 16:4210.
    Az idén biztosan szűkösebb lesz a karácsony.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:419.
    - Milyen ajándékokat vásárolunk?

    Mindenkinek személyre szabottat :) 

     

    - Egyáltalán, vásárolunk ajándékokat?

    Igen!

     

    - Mit tanultunk a válságból?

    Karácsony összefüggésében? Nemsoksemmit. Egyébként pedig azt, hogy nem szabad hiteleket felvenni, csak ami létszükséglet. Ja, karácsony vonatkozásában: remélem, nem öli magát annyi ember fogyasztási hitelbe, mint az elmúlt években, csak azért, hogy tartsa a szintet. Butaság. Mi sosem vettünk plazmatévét meg laptopot karácsonyra, a személyes ajándékok, kilesett apró vágyak sokkal fontosabbak. Meg az sk készült mézeskalács :) Azzal együtt, hogy nem vagyok karácsony-rajongó, tehát még nem él bennem az őrület :)

     

    - Szomorú lesz a karácsonyunk, vagy optimista?

    Rajtunk múlik :)

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  19. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:388.

    3 gyermekes anyukaként a karácsony nem okozz különösebb gondott. Tini lányaimnak kozmetikai csomagot vásárolok amiből van sok választék és el fogadható áron. A fiú 11 éves így ő még játékot fog kapni. Persze év közben én már okosan apránként meg vásároltam a szűk családnak az ajándékait. Ezek többnyire használati eszközök,tárgyak.  Kereszt fiamnak Bacugan kellene-de bizony azt nem fog kapni és ennek bizony az ára az ok- nem is beszélve arról hogy a játék minden darabját külön kell meg vásárolni-ezeket nem szeretem.

    A karácsony inkább optimista számunkra-mert kizárjuk ilyenkor a politikát.

    A válságból csak annyit érzékeltünk, hogy most mindent arra fognak. Létszám leépítés, áremelkedés stb. függetlenek a válságtól hisz mindig volt ok rá. Az viszont el keserítő ahogy a hivatalok viselkednek az emberekkel.

    Mi csak dolgozni és élni szeretnénk békességben-már ha hagynának!

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  20. 2009. november 16. 16:367.

    Nálunk nem telik máshogy. Eddig se a minél drágább ajándékokról szólt a karácsony. Amúgy is, bár ajándékot kapni mindig jó, az ünnep alapvetően nem erről kellene hogy szóljon. Valamennyi feszültség sajnos mindig kijön a nagy ünnepek táján, de ennek semmi köze a válsághoz (előtte is így volt).

     

    Ami engem illet, eddig nem nagyon érintett a válság. Igaz előtte sem vettem fel túl sok hitelt - egyelőre a diákhitelem az egyetlen, ami van. Eddig se költekeztem túl, remélem ezután sem fogok. Én megtettem amit tudok, a többi nem rajtam múlik.

     

    Egyáltalán miért lenne szomorú a karácsonyunk? Miért lenne optimista? Mi köze van egy ünnepnek mindehhez? A karácsony - számomra - az karácsony, nem a jövőn való vívódás vagy az elmúlt egy év feletti kesergés (akkor már a szilveszter inkább ilyen, de az meg a hátam közepére sem hiányzik).

     

    Én a magam részéről már alig várom a karácsonyi vásárokat, mert szeretem a hangulatát. Ajándékokon még nem gondolkoztam, de ott lesz rá az egész december. Az adventi koszorúkat jövő héten megsütöm (mézeskalácsból), tavaly nagy sikere volt, idén is meglepem vele a családot.

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  21. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:346.

    Semmilyen változás nem várható a család karácsonyában :)

     

    A törlesztőrészletünk csak kicsit több, a megtakarításaink nőttek, idén is annyit szánunk a karácsonyra, mint tavaly.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  22. Torolt_felhasznalo_741267
    Torolt_felhasznalo_741267
    2009. november 16. 16:345.

    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=246139

     

    Ajánlom ezt a topicot.

    Hasonló a téma, és sok érdekes hsz. gyűlt már össze.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  23. 2009. november 16. 16:324.
    A válság UTÁN nem helytálló kifejezés, mert nem csak utána nem vagyunk, de a java még csak most jön.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  24. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. november 16. 16:273.
    Nálunk nem telik másként a karácsony. 24-én kettesben a férjemmel, 25-én vendégül látjuk a családjainkat, 26-án baráti karácsonyt szervezünk, csakúgy, mint évek óta. Minket nem érintett a válság, így a karácsonyi ünnepkörre fordítandó összeg is nagyságrendileg ugyanakkora, mint tavaly. Olyan ajándékokat vásárolunk évek óta, aminek a MEGAJÁNDÉKOZOTT örül és nem én veszek gyorsan valamit kétezerért. A megajándékozandó emberek szűk köre sem változik (testvérek, szülők, 2-3 barát), ők továbbra is megkakják azt az ajándékot, aminek örülnek igazán. Hitelből vagy ész nélkül eddig sem költekeztünk és ez után sem fogunk, azonban a minőséget ez után is előnyben fogjuk részesíteni, akkor is, ha kicsit borsosabb az ára. Ez vonatkozik a különleges menüsorokra, szám szerint 3-ra, a hozzá illő italokra, az ajándékokra és a dekorációs kellékekre egyaránt. Nekünk nem kellett semmilyen válság ahhoz, hogy megváltoztatta a pénzhez, az élethez és az ésszerű ndöntésekhez való viszonyunkat, eddig is így cselekedtünk. És természetesen BOLDOG karácsonyunk lesz, telel fényekkel, illatokkal, nevetéssel és szeretettel.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17
  25. 2009. november 16. 16:242.
    Nálunk már a 3. éve válság van. Pénzügyileg. De lelkileg egyáltalán nem. Az első évben jött a baba, aki lombikbaba, és az ingyenes lombik nagyon sokba kerül. Ezért nem is vettünk a párommal egymásnak ajándékot. A köv. évben is csak a picire költöttünk, az idén pedig, mivel jön a 2. babóca, ismét nem ajándékozgatunk, csak a gyerkőc kap, meg a rokon gyerekek kapnak egy-egy kis apróságot. Viszont szülőkkel, testvérekkel együtt ebédelünk, vacsorázunk és csak ez számít. Nem az ajándékokkal telepakolt karácsonyfa.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2009-11-16  16:17

Címlap

top