Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Utónév-tár

mya29
Létrehozva: 2009. július 13. 14:15

Sziasztok!

 

 

Van már pár ilyen topik, de arra gondoltam, hogy jó lenne összehozni egy aktívabbat az utónevekről!

 

Neked mi a keresztneved? Tetszik, hogy a szüleid ezt választották? A gyermekednek melyik nevet adnád/adtad? Van olyan név amitől feláll a szőr a hátadon?

 

Tárgyaljuk ki a témát!

  1. 2009. július 23. 07:56276.

    Látom, nem voltam elég árnyalt (jaj, jaj, jaj).

    Kedvenc lányneveim az Édua és a Villő. Mindkettő elég különleges név, nem hiszem, hogy ha lesz még egy lányom, megkapja valamelyiket, mert a párom külföldi származású és a vezetéknevéhez illő nevet fogunk választani. 

     

    ÉN A TÚLZÁS-NEVEKET tartom nagyon egyszerűnek, példát is hoztam, ld. Andzselina Tifani, Hozé Manuel és társai. Nyilván, ha valakinek az a vezetékneve, hogy Tóth, igyekszik olyan keresztnevet választani a gyerekének, amitől nem lesz "tucat" a hangzás. Pl. Milena, Mirella, Bercel, stb.

     

    Ami viszont tényleg elgondolkodtat, az a rengeteg Benike mindenfelé (Bence, Bendegúz, Benedek, Benjámin). Tényleg ennyire el tudja kapni az anyukákat a divat szele a névadásban is?

     

    Ha megint megsértődik valaki, rajta, mindenki akkora, amekkora dolgok feldühítik; akinek meg nem inge, az ne vegye magára.

    előzmény:
    helimeli (220)
    2009-07-20  14:17
  2. 2009. július 23. 07:51275.
    Szia! Köszönöm  Német eredetű név a Leni, így leírva. Férjem német, így nem volt gond az anyakönyveztetéssel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (268)
    2009-07-22  19:53
  3. Torolt_felhasznalo_705658
    Torolt_felhasznalo_705658
    2009. július 22. 23:22274.

    Sziasztok =)

     

    Nekem Emese a nevem...nem nagyon szeretem, max ha becézik, hogy Emi vagy Eme.

    A második nevem Rita, az már inkább jobb lenne =) De valami Nóra féle jobb lett volna =D

    Valaki szerint szép név az Emese, de nekem nem a kedvencem.

     

    Lány névből ami nagyon tetszik az Nóra, Noémi, Dominika, Bianka

    Fiú névből: Dániel, Attila, Márk =)

     

    Nos amilyen név nem tetszik az Huba, Egon,  =D

    Nem akarom megbántani azt a személyt, akinek ez a neve, de nekem naaagyon nem tetszik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2009. július 22. 22:02273.
    Erről eszembe jut A legényanya című film, mikor a tanácselnök után minden férfit Bélának neveztek a faluban. Aztán mikor valaki Józsinak nevezte a gyerekét ("egy családba elég egy hülye" felkiáltással ), akkor volt nagy megrökönyödés.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (252)
    2009-07-22  09:23
  5. 2009. július 22. 20:29272.

    sziasztok!!

     

    Én nevem Katalin és szeretem bár Katána szólítanak!

    A párom Zoltán és ő is elégedett.

    Van 3 gyerkőcünk:

    Koppány fiam: ő neve magyar és még pociban volt, mikor végignéztük az utónévkönyvet és már akkor tudtam, hogy ráillik.

    Sarolta és Emese (ikrek) lányaink. Itt már voltak vitáink, de mindenképp magyar nevet szerettünk volna.Sarolta az evidens volt, mert láttam, hogy Surinak lehet becézni és ráillett az icergő babára a pociban(most sem változott) Emese meg a páromnak tetszett nekem nem annyira, de et is megláttam, hogy Mesinek lehet hívni és akkor tudtam hogy ez a megfelelő!!

    Az már csak hab a tortán, hogy egy napon van a névnapjuk isNem is néztük ezt míg valaki nem szólt, hogy tudjuk e??!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 22. 20:12271.
    Én nyíltan vállalom Nem tudtam, hogy ők honnan szedték, de olvastam egy interjút Rékával, azt mondta, hogy kis izgő-mozgó vagány csajra jellemző szerintem a név, engem meggyőzött
    előzmény:
    anik4 (269)
    2009-07-22  19:58
  7. 2009. július 22. 20:08270.

    Krisztina vagyok, szeretem a nevem. Eredetileg Emma lettem volna, az utolsó napokban dőlt el hogy mégsem. Én örülök-))

    Két kisfiam van. Péter és Máté

    Érdekesség, hogy a nagyfiamnál eredetileg más nevet akartunk, szintén a végén dőlt el, hogy nem az lesz. Noel lett volna. Vagyis Noel lett volna a fiúnk, Villő a lányunk ezt már eldöntöttük a házasságunk elején. Miután eleinte nem jött össze a baba, később elvetéltem, így a nagyfiút örökbefogadtuk. Nagypapám két nappal azelőtt halt meg, hogy hazahoztuk, így végül megkapta az ő nevét, a Pétert, ezt akkor így éreztem jónak. Ő is nagyon várta már a dédunokáját, nagyon szoros volt vele a kapcsolatom, azt akartam hogy kicsit tovább éljen az emléke. A név jelenése is megfogott, szikla, vagyis valami amibe kapaszkodhatsz, erőt ad.. Jó döntés, volt, mert igazi kis rosszcsont Peti -))

    A második gyereknél a Bendegúzon gondolkodtunk, a rosszaság vonalat vezetve-)) de végül Máté lett, Isten ajándéka, nem volt valószínű, hogy valaha teherbe esek, ez tényleg egy nagy ajándék volt

    Remélem a fiam is meg lesznek elégedve a nevükkel, nem éppen legritkáb nevek, erre nem is fektettünk hangsúlyt.

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  8. 2009. július 22. 19:58269.
    Szimpatikus, hogy azt írod, Lara-t Nobiéktól szedted. Nem szeretem amikor azt bizonygatják,hogy nem is tőlük hallották a nevet, és már ezer éve ez a kedvenc.... Ez így korrekt! Amúgy tényleg aranyos név. Azt tudod, hogy ők honnan szedték a Lara-t? Lara Croft-tól, mert az egy nagyon fitt csaj, és nekik ez-persze- bejön.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127124 (267)
    2009-07-22  19:49
  9. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 22. 19:53268.

    Ja értem :) szerintem biztos visszajönnek majd a régies nevek is a most népszerűek mellé, pont mert már ezek lesznek lassan avantgárdak, és szépek egyébként.

     

    leeda, a Leni becenév, így lehet anyakönyvezni? Szépek egyébként, és gratula az ikrekhez!

     

    Orsi, azért tegyél a talonba pár fiúnevet is :-))) a mi babánk is Boglárka volt sokáig, aztán kiderült, hogy fiú :)

    előzmény:
    anik4 (260)
    2009-07-22  13:17
  10. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 22. 19:49267.

    Sziasztok!

    Az én nevem Szabina, szeretem. Nem mondom hogy a kedvenc nevem, de nincs vele semmi bajom.

    12voltam mikor megszületett az öcsém, őt is én neveztem el: Zsombornak. Már huszonéves, most már elég gyakori név, akkor ritkaságnak számított.

    Gyerkőceim:

    Legnagyobb fiam Péter Dávid, az apukájának is ez a neve, Ő a Dávidot használja, a fiúnk a Petit-)

    Milán- a második fiam. Ő onnan kapta a nevét, hogy a férjem nagy Milan drukker, a nagy fiunk is hamar elkezdte mondani, olyan kis édesen hogy „miján” így mikor megtudtuk, hogy öccse lesz rögtön tudtam hogy így kell hívni. Persze elég nehéz volt megmagyarázni egy két évesnek hogyan került egy focicsapat a hasamba, és hogy onnan még kik is fog bújni egy kisbaba személyében (már maga az hogy valami a hasamba van fura-) ))

    Van egy Hanna nevű lányom, ez örök szerelem volt már kicsi korom óta, kár, hogy ilyen gyakori lett, bár különösen nem zavar.

    A legkisebb Lara. Ezt Norbiéktól))) bár a szülők nem tartoznak a kedvenceim közé, de  anév tetszett!

    Ennyi… kifújt.. nincs több gyerek, így is megdupláztuk a tervet.

    Ami név mostanában tetszik, az lányban az Édua, fiúban a Gábor, így becézés nélkül.

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  11. 2009. július 22. 17:57266.

    Sziasztok!

    Én Orsolya vagyok, soha nem volt bajom a nevemmel, mikor kaptam sztem még viszonylag ritka volt.Legalábbis felénk.

    Kiskoromban csúfoltak, hogy korcsolya, de nem foglalkoztam vele. Gimiben pedig a fizika tanár, ugyanis vezetéknevem Kiss és rendszeresen úgy nézegette a naplót, h"akkor most kisorsoljuk h ki felel".Vagy 2szer felkaptam erre a fejem, de többet nem, pedig próbálkozott még párszor.

    Kedvenc neveim: Emma, Hanna, Panna

    Fiúban nem gondolkodom. Lányt szeretnék majd

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  12. 2009. július 22. 14:30265.
    Én pár éve kitaláltam,hogy a lányom Csinszka lesz:) Ez most a Lédáról jutott eszembe..... Az nagyon szép. A Csinszka is, de szegény gyerek előbb tanulná meg kimondani,hogy moszkvicssluszkulcs, mint a saját nevét......
    előzmény:
    leeda (262)
    2009-07-22  13:36
  13. 2009. július 22. 13:56264.

    A Helga név meg germán és mégis láttam már kreolbőrút is.

    Nem ettől függ zerintem,

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762256 (263)
    2009-07-22  13:46
  14. Torolt_felhasznalo_762256
    Torolt_felhasznalo_762256
    2009. július 22. 13:46263.
    addig ok, hogy görög, de akkor miért adják láthatóan nem görögöknek is ezt a nevet, mert van belőle, ha érted
    előzmény:
    gazpacho (261)
    2009-07-22  13:26
  15. 2009. július 22. 13:36262.

    Engem Daniela-nak hívnak, de mindenki csak Danka-nak becéz, Apumat kivéve, neki Rozi maradok

    Féléves kislányaim nevei: Leni és Léda.

    Férjem választotta az egyik nevet, én a másikat. Mindenképp vmi rövidet de különlegeset akartunk.

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  16. 2009. július 22. 13:26261.

    Vangelisz görög

    Én azokat a szülőket nem értem,akik a teljesen tucat vezetéknévhez adnak egy szintén nagyon gyakori keresztnevet.

    Pl kisshez anna..Kiss Anna 22-nek szerintem nem olyan jó lenni.

    Nagyon sok szép és különleges név vana,mi még ma sem gyakori mégis szép.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762256 (250)
    2009-07-22  09:00
  17. 2009. július 22. 13:17260.
    Törökországban nem Döniz a lánynév,hanem a Deniz (amit vagy igy írnak, vagy S-sel a végén, de z-vel ejtik).Van ilyen ismerős tesóm által.Én olvastam egy cikkben hogy csak kb.3-400 nevet használunk, a többi nevet csak 1-2 alkalommal adják az évben. Pl. az én lányom nevéből 2007-es adat alapján 33 van az országban, de ez az össznépességben (tehát 0-100 évesig, vagy még tovább:))Én csak azt akartam mondani, hogy jó lenne ha sokkal több név lenne használatban. Mert igaz hogy bejönnek új nevek (Zsombor, Zalán, Patrik stb) viszont egyidőben ki is megy a használatból ugyanannyi. (János, Mihály, Ernő...)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (255)
    2009-07-22  10:37
  18. 2009. július 22. 12:45259.
    Ő volt a doktornénim! Érdekes, hogy gyerekként sosem furcsáltam a nevét. Így hívták és kész.
    előzmény:
    gazpacho (229)
    2009-07-21  00:30
  19. 2009. július 22. 12:35258.

    Sziasztok!Én Mariann vagyok és a nevet a nővérem adta amikor 5 éves volt!Hála nem valami régi és csúnya nevet ez nekem nagyon tetszik!A kisfiamat pedig Bencének ez meg számomra a világ legszebb neve!Édesapukája választotta!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_899283
    Torolt_felhasznalo_899283
    2009. július 22. 12:19257.

    Helló!

    Az én keresztnevem Veronika, annyira nem szerettem de lehetett volna jobb is.

    Kislányomat aki már 3 éves Reginának hívják és nagyon elégedett vele.

    A pocaklakó baba pedig Ramóna lesz. (szeptemberben születik)

     

    Nagyon nehéz volt a második baba nevének kiválasztasa.

    Fontos volt hogy ne legyen tucatnév, se nagyon magyarkodós, se ámerikás... , jól lehessen becézni. Na és persze ne üssön el a rövid vezetéknevünktől.

    Van pár név amitől kifutok a világból, de mindenki olyan nevet ad a gyerekének amilyet akar.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2009. július 22. 11:30256.

    Nyílván megvan a ritka névnek is az előnye, de a hátránya is. Gondolok itt az extrém ritkára (pl: fiú vagy lány lehet a baba???)

    Hogy a hírességek majmolása? Számomra épp olyan, mint a sorozatokból vett nevek.Nem csinálnám emiatt, hogy valaki híresség gyeremeke ez.

     

    Igen ez lett volna a másik (nekem is), hogy nem sokan olvassák az utónévkönyvet, illetve lehet, hogy már későn veszik kézbe, s akkor már nem tudja annyit "ízlelgetni" egy egy idegenebb név hangzását.  Így marad egy ismertebb, ami már előbb megtetszett.

     

    Aztán ott van az is, hogy mire egy pár eljut addig, hogy mind a kettőnek ugyanaz tetszen, az se kis "munka". Egyedülállóként lehet nem ezt a nevet adtam volna a gyerekeimnek. Ki tudja? de így meg kellett beszélni és megegyezni benne.

    Akkor, amint olvastam sokan még gyerekkorukból hozzák a jővendő gyermekük nevét magukkal (mindig arra vágytam, ha kislányom lesz, akkor majd így és így hívják...). Talán a mi gyerekkorunkban kevés olyan név volt, ami ma igazán különleges, illetve ami akkor különleges volt, az ma már többnyira megszokott névvé vált, nem olyan amire az ember felkapja a fejét, hogy tessék, mondd mégegyszer, mert nem értem. A mi gyerekeink, ha majd így választanak nevet, akkor nagyobb esélyük van a mai egyedi navek előfordulásának is.

     

     

    előzmény:
    anik4 (253)
    2009-07-22  10:03
  22. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 22. 10:37255.

    Denis, Dennis fiúnév, Denise (kiejtve Döníz) lánynév, mondjuk én meg Törökországban nem vagyok képben :) de pl az Andrea meg Olaszországban fiúnév, szóval van itt minden :)

     

    Anik, miből gondolod, hogy 200-300 nevet használunk a majdnem 4000-ből? Én nem tudom, hányat használunk, de azt tudom, hogy a leggyakoribb Annából egy évben kb. 1500-at adnak, míg a mi gyerekkorunkban a leggyakoribb Krisztinából 15000-t, most sokkal nagyobb a szórás. Ezért is nem jelenti azt, hogy egy név gyakori, hogy akkor pont a gyerekem ovis csoportjában lesz belőle öt. Egyébként azért használjuk azt a viszonylag keveset, mert azok tetszenek az embereknek, de ez mindig változik, 5-10 év múlva másik néhány száz lesz a legnépszerűbb. Ebben van valami, hogy ha a híresség adja a nevet, akkor népszerűbb lesz, de nekem nem tetszik :)

    előzmény:
    anik4 (227)
    2009-07-20  18:48
  23. 2009. július 22. 10:25254.
    Mintha régebben hallottam volna hogy az USA-ban akkor kezdett nagyon népszerűvé válni az Emma név, amikor a Jóbarátokban Rachel ezt a nevet adta a lányának :) Szóval lehet hogy ez ilyen nemzetközi dolog, hogy hírességek által választott nevek az átlag embernél is nagyon hódítanak.
    előzmény:
    anik4 (253)
    2009-07-22  10:03
  24. 2009. július 22. 10:03253.
    Pedig a ritka névnek van sok előnye is: nekem Szegeden volt egy tanárom, Rigó JÁzon. MInden tanárt körül kellett írni mert az hogy Mária, László nem volt egyértelmű. De szegeden kiejted azt hogy Jázon, mindenki tudja kiről van szó. És Nekem ez tetszett!Ja, és nem hinném,hogy azért van évente 2000 Bence, mert azoknak a szülőknek csak az tetszene. Hanem nem ismernek sok nevet, nem veszik kezükbe az utónévkönyvet. Ezt bizonyítja az is, hogy ahogy Rubint Réka Lara-nak nevezte a lányát, rögtön lett egy csomó Lara. Vagy ugyanígy a Panka(Liptai). Pedig amikor ők adták, nagyon ritka volt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (252)
    2009-07-22  09:23
  25. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2009. július 22. 09:23252.

    Talán ugyanazért, amiért nagyon sokféle szín van, a házakat mégse festik a legtöbben nagyon különleges színűre.  S ha valaki mégis hupililára festi, ami szintén ott van a színskálán, akkor csodálkoznak rajta, megbámulják.

     S sokan nem szeretnek abba a kategóriába esni, hogy csodálkoznak rajta: jé ez milyen jól néz ki! vagy jé ez milyen hülye, hogy ezt választotta! Nem reszkíroznak.

     

     Másrészt ott van a családi hagyomány némelyeknél, illetve sokan a hallottam(láttam) és tetszettből választanak. Akkor már ugye kevésbé lesz egyedi a név.

     

    A statisztika alapján: a közízlésnek úgy látszik az a pár száz név tetszik a legjobban.

     

    előzmény:
    anik4 (248)
    2009-07-22  08:21

Címlap

top