Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

XIII.ker.i Waldorf

Torolt_felhasznalo_499093
Torolt_felhasznalo_499093
Létrehozva: 2009. március 29. 19:49

Sziasztok!

 

Hallottam egy kezdeményezésről, ami XIII. ker.i Waldorf-óvoda és iskola  létrehozására irányul. Mi is itt lakunk, van két kiskorúm, és érdeklődöm a "nem hagyományos" oktatás iránt, de nem sokat tudok a Waldorf-pedagógiáról.

Várom olyan szülők tapasztalatait, akik többet tudnak a témáról mint én, esetleg gyerekeik már waldorfosok, vagy ilyen iskolában végeztek. 

 

Köszönöm!

 

  1. Torolt_felhasznalo_568162
    Torolt_felhasznalo_568162
    2009. március 30. 18:3151.

    Te egy mar bevalt XII. keruleti iskolaba iratnad a fiad, vagy a vadiuj, meg nem ismert Waldorfba. (Tegyuk fel mindket iskolaban a tanitoneni egyforman szimpatikus.)

    Ezzel a kerdessel nem piszkalni akarlak, tenyleg erdekel, mindamellett hogy az egyik baratnom Steiner iskolaban tanit.

    előzmény:
    Caithleen (48)
    2009-03-30  18:00
  2. 2009. március 30. 18:1550.

    Ja, es sehol nem irtam "jatekos tanulasrol", csak az idegennyelveknel es ott is csak az elso 2-3 evben. Amugy tenyleg komoly, ha csak egy mod van ra, empirikus alapokon nyugvo, kutatast, elmelyulest igenylo tanulasrol van szo.

     

    Ez a "jatek a tanulas, jatek az elet" felfogas egy tipikus tevhit a W-fal kapcsolatban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177968 (45)
    2009-03-30  15:25
  3. 2009. március 30. 18:0249.
    Szerinted nem, Dorika, szerintem meg igen. En nemcsak a kicsikrol irtam, ha visszaolvasol, hanem olyan emberekrol, akik azota mar boven felsooktatasban vagy azon tul jarnak. Tehat nalam nemcsak "hiten" alapul a velemeny;-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177968 (45)
    2009-03-30  15:25
  4. 2009. március 30. 18:0048.

    En is orommel olvasok minden ilyet, es sehol nem is allitottam, hogy letezik egyedul udvozito modszer, megkozelites. Csak azt erdemes latni, hogy az altalad leirtakra (hasonloan a Telapoera) a tobbseg racsodalkozik, orommel persze, hogy "Jeee, ilyen is van? Igy is lehet?" Tehat inkabb kiveteles, mint altalanos.

     

    Azt viszont egyertelmuen allithatom, hogy nagyon gyakran (ahogy Telapo is irta) ez a nagyon pozitiv ertekeles egyes tanitokhoz kotodik, akik szemelyiseguk, hozzallasuk reven meg tudjak teremteni ezt a csodalatos kozeget a gyerekeknek. Es ha ugyanebben az intezmenyben esetleg mas tanitohoz kerul a gyermek, szo sincs mar ilyesmirol, vagy csak joval limitaltabban.

     

    Tenyleg nagyon szeretek a tietekhez hasonlo elmenyekrol olvasni, ugyanis szamomra sohasem a korites volt a lenyeg, hanem a GYEREK. Ahol valoban igy veszik korul oket, az csak jo lehet:-))

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_568162 (41)
    2009-03-30  14:31
  5. 2009. március 30. 16:0747.

    Nem tudok általános példát mondani, mert csak ezt az egy iskolát ismerem .... mint ahogy sokan mások is csak azt ismerik igazán, ahová a gyerekük jár.

    XIII.ker. Tomori Pál Általános Iskol

    Szerintem egyébként nem iskolát, hanem osztályfőnököt kell választani elsőben. Ez az iskola sem egy csodasuli, viszont az osztályfőnökre egyszerűen nem is tudok olyan szépet és jót mondani, ami elég volna ..... nagyon szeretik a gyerekek, visszajárnak hozzá .... a múltkor egy suhanc külsejű gyerek jött épp, lehetett vagy 20 éves, arra járt és bejött hozzá, látszott, hogy kotődött a tanárához ....

    Ha van egy jó tanító, akkor minden gyerekjáték:-)))))))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_245354 (46)
    2009-03-30  15:31
  6. Torolt_felhasznalo_245354
    Torolt_felhasznalo_245354
    2009. március 30. 15:3146.

    Kivétel ez vagy általános példa?

    előzmény:
    Télapó*** (43)
    2009-03-30  14:40
  7. Torolt_felhasznalo_177968
    Torolt_felhasznalo_177968
    2009. március 30. 15:2545.
    Igen, ez még kiskorban működik is, akkor általában még nagy a gyerekekben a tudásszomj (iskolatipustól függetelenül), de pl. egy 12-13 éves kamasznál már más a helyzet. Nem hinném hogy szimplán a "játékos tanulás" annyira ösztönözné őket. Szerintem...
    előzmény:
    Caithleen (34)
    2009-03-30  10:32
  8. Torolt_felhasznalo_918459
    Torolt_felhasznalo_918459
    2009. március 30. 15:1844.

    De jó ilyet olvasni...

    Melyik ez a csodaiskola? :)

    előzmény:
    Télapó*** (43)
    2009-03-30  14:40
  9. 2009. március 30. 14:4043.

    Nem ismerem a W. iskolákat, csak arról tudok mesélni, amelyikbe a fiam jár. Harmadik osztályok. Náluk sincs házi feladat, vagy csak nagyon ritkán, nagyobb szünetekben. Nem visznek tanszert magukkal, csak hétvégén hozzák haza a táskájukat rendbeszedni. Játékosan tanulnak, nincsenek osztályzatok, csak szóbeli értékelés a szülők felé. Elsőben félévig csak játszottak, játékosan tanultak ... a gyerek igazából nem is mondta soha, hogy tanulnának, nem érezte annak, amit csináltak. Félév után kezdték tanulni a betűket, az olvasást, írni még később, év végéig nem jutottat az ABC végére. A szülők és az ofő között szoros, napi szintű kapcsolattartás van, bármikor fel lehet hívni, beszélni, beszélgetni lehet vele. A gyerekek az osztályt családnak tekintik, egy nagy egységnek:-))) Tényleg nagyon szoros a kapcsolatuk.

    Ez egy teljesen átlagos tagiskola a XIII. kerületben.

    előzmény:
    Caithleen (34)
    2009-03-30  10:32
  10. Torolt_felhasznalo_568162
    Torolt_felhasznalo_568162
    2009. március 30. 14:3142.

    "Mikor hazajon a kisfiam, magatol ul le, es kezd el olyan dolgokat csinalni, amivel napkozben stimulaltak, es tovabb izgatja a fantaziajat. ... Ha epp matematika van fotanitasban, akkor allandoan azon nyuz, adjak neki fel "sum"-okat, vagyis alapmuveletes feladatokat, vagy "jatsszunk szorzotablat"! Magatol. Nem ez az igazi? Nem igy fog mely es hasznalhato tudast szerezni???

    Az is jo pelda, ahogy elso osztalyban bevezettek a lantot es a furulyat. A gyerekem beleszeretett a lantozasba, es egy nap azzal jott haza, a suliban mar csak furulyaznak (azt viszont napi szinten) szeretne lantozni tanulni valakitol, keressek tanart....Amit (nyeltanarkent) szinten nagyon jonak tartok, az az, hogy elso pillanattol ket nyelvet tanulnak: nemetet es franciat. Jatekosan, csak verbalisan, tesztek es feleles nelkul, es megis ragad. (Dalok, versek, korjatekok formajaban egyelore). "

     

    Nem akarom 'elvinni' a topikot, es egyetertek a Waldorf modszer elonyeivel, de: a fentieket szorol szora en is irhattam volna, annak ellenere hogy az en 5 eves fiam egy atlagos iskolaba jar. 

     

    Az o iskolajukban osszetartanak a szulok, vigyazuk egymas gyerekeire, szervezunk delutani programokat, jatszoterezest a gyerekeknek, hozzuk-visszuk az osztalytarsakat az iskolabol, iskolaba, kulonorarol, kulonorara. 

    Az iskola nem a gyerekszamot, hanem a csaladok szamat tartja fontosnak.

    Mivel fiuiskola, a fiukat a sajat kepessegeiknek megfelelo modszerekkel tanitjak. (finommotoros mozgas) 

    Sokat sokat jatszanak, kerteszkednek az iskolaudvaron, szelektiven gyujtik a szemetet, festenek, rajzolnak, varrnak, bevihetik a sajat konyveiket az osztalyba a betugyakorlashoz. Jatekosan, anyanyelvi tanarokkal tanulnak ket nyelvet. Most eppen afrikai csaladoknak gyujtenek penzt kecskekre azzal, hogy otthon 'dolgozniuk' kell minden nap (elpakolni a jatekot, segiteni kerteszkedni stb.) amiert a szuloktol kapnak par fillert. Harom het alatt osszegyujtott penz megy az afrikai csaladnak.

     

    Tehat a fentiekkel csak arra akarok ravilagitani, hogy igen,  a Waldorf modszer kituno, de vannak mas iskolak is amik nagyon jok, es amik a gyereket mint egesz lenyt oktatjak, tanitjak, muvelik. 

     

    előzmény:
    Caithleen (34)
    2009-03-30  10:32
  11. Torolt_felhasznalo_568162
    Torolt_felhasznalo_568162
    2009. március 30. 14:3141.

    "Mikor hazajon a kisfiam, magatol ul le, es kezd el olyan dolgokat csinalni, amivel napkozben stimulaltak, es tovabb izgatja a fantaziajat. ... Ha epp matematika van fotanitasban, akkor allandoan azon nyuz, adjak neki fel "sum"-okat, vagyis alapmuveletes feladatokat, vagy "jatsszunk szorzotablat"! Magatol. Nem ez az igazi? Nem igy fog mely es hasznalhato tudast szerezni???

    Az is jo pelda, ahogy elso osztalyban bevezettek a lantot es a furulyat. A gyerekem beleszeretett a lantozasba, es egy nap azzal jott haza, a suliban mar csak furulyaznak (azt viszont napi szinten) szeretne lantozni tanulni valakitol, keressek tanart....Amit (nyeltanarkent) szinten nagyon jonak tartok, az az, hogy elso pillanattol ket nyelvet tanulnak: nemetet es franciat. Jatekosan, csak verbalisan, tesztek es feleles nelkul, es megis ragad. (Dalok, versek, korjatekok formajaban egyelore). "

     

    Nem akarom 'elvinni' a topikot, es egyetertek a Waldorf modszer elonyeivel, de: a fentieket szorol szora en is irhattam volna, annak ellenere hogy az en 5 eves fiam egy atlagos iskolaba jar. 

     

    Az o iskolajukban osszetartanak a szulok, vigyazuk egymas gyerekeire, szervezunk delutani programokat, jatszoterezest a gyerekeknek, hozzuk-visszuk az osztalytarsakat az iskolabol, iskolaba, kulonorarol, kulonorara. 

    Az iskola nem a gyerekszamot, hanem a csaladok szamat tartja fontosnak.

    Mivel fiuiskola, a fiukat a sajat kepessegeiknek megfelelo modszerekkel tanitjak. (finommotoros mozgas) 

    Sokat sokat jatszanak, kerteszkednek az iskolaudvaron, szelektiven gyujtik a szemetet, festenek, rajzolnak, varrnak, bevihetik a sajat konyveiket az osztalyba a betugyakorlashoz. Jatekosan, anyanyelvi tanarokkal tanulnak ket nyelvet. Most eppen afrikai csaladoknak gyujtenek penzt kecskekre azzal, hogy otthon 'dolgozniuk' kell minden nap (elpakolni a jatekot, segiteni kerteszkedni stb.) amiert a szuloktol kapnak par fillert. Harom het alatt osszegyujtott penz megy az afrikai csaladnak.

     

    Tehat a fentiekkel csak arra akarok ravilagitani, hogy igen,  a Waldorf modszer kituno, de vannak mas iskolak is amik nagyon jok, es amik a gyereket mint egesz lenyt oktatjak, tanitjak, muvelik. 

     

    előzmény:
    Caithleen (34)
    2009-03-30  10:32
  12. Torolt_felhasznalo_867611
    Torolt_felhasznalo_867611
    2009. március 30. 12:5840.

    Nagyon lelkesítő, amiket írsz, Caithleen.

    Éppen azért, mivel a tapasztaltakat osztod meg velünk. 

    Ilyen élményekkel akár elfogult is lehetsz.

     

    Így, az ismerkedés kezdetén, rengeteg kérdés és kétely van bennem.

    Szeretnék tisztán látni waldorf-ügyben és azt hiszem, ehhez valóban az szükséges, hogy minél több időt töltsünk abban a körben, megismerjünk diákokat, szülőket, óvodákat, iskolákat....

     

    Persze az ellenérveket is meg kell hallgatni, feltéve, ha nem csak amolyan légbőlkapott véleményosztogatás.

     

    Úgy tudom, a 13. kerületbe is szerveznek majd ilyen találkozókat, előadásokat, ami segíthet majd a közeledésben.

     

    Ha időd van, még írjál. Konkrét dolgokra is kíváncsi lennék, hogy miket csinálnak a gyerekek a ti iskolátokban. 

     

     

    előzmény:
    Caithleen (39)
    2009-03-30  12:08
  13. 2009. március 30. 12:0839.

    Orulok, ha egyetertesz (fel is fogtam:-), csak valahogy furcsanak tunt, hogy (talan) az altalam leirtak hangzottak demagognak, dogmatikusnak, holott en nem elmeletrol, hanem csak kezzelfoghato es szemelyesen atelt gyakorlatrol, a mindennapjainkrol irtam pl. az altalad megvalaszolt 34. hsz-ban.

     

    Ezen tenyleg nem erdekes vitatkozni. De szivesen beszelgetek priviben, ha van kedved:-) Es nagyon bizom benne, hogy lesz esetleg lehetoseged egyszer megtapasztalni (akar elkotelezettseg nelkul), amirol itt beszelgetunk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_245354 (38)
    2009-03-30  11:47
  14. Torolt_felhasznalo_245354
    Torolt_felhasznalo_245354
    2009. március 30. 11:4738.

    Sajnálom, hogy nem sikerült átvinnem az üzenetet.

    Amiket kiemeltél nyelvészeti szempontból érdekesek lehetnek, de szemantikailag épp nem a fontosak.

    Én épp azt mondom: jó, ha van egy ilyen alternatíva és a céljaival egyet tudok érteni.

    A részletekről meg vitatkozhatunk privátban :-)

    előzmény:
    Caithleen (37)
    2009-03-30  11:33
  15. 2009. március 30. 11:3337.

    "Nem vagyok Waldorf hívő"

     

    Es Waldorf ismero vagy-e? Mert hogy ugy elfogadhato a hit vagy tagadas. No mindegy, nem is lenyeges. En viszont nem szeretnek senkit meggyozni. Nem feladatom a "terites", az viszont teny, hogy szivesen meselek az elmenyeimrol.

    Demagog, almodozo es dogmatikus: nekem e harom jelzo kicsit uti egymast egy es ugyanazon dolgora alkalmazva, de biztos csak tul kritikus vagyok nyelvesz-beallitottsagomnal fogva a szemantikaval kapcsolatban:-)

     

    Azert kivancsi lennek, vajon mi keltett ilyen hatast, mert eleg szomoru, ha ilyen gyatran sikerult volna atadnom a mondanivalomat. (Ugyanakkor teny, hogy sokan nem ezt olvassak ki belole, halistennek:-)

     

    Szoval az elozo hsz: menj es vegyel reszt benne, tapasztald meg, akkor neked is szol.  En egy even at voltam kapcsolatban a fiam ovijaval, egy even at latogattam a rendezvenyeiket, szuloi esteket, mielott odakerult volna. Az emlitett nyiltnapokon elsosorban szulokkel beszelgettem, akiknek evek ota odajar a gyereke, mert ezt hiteles mercenek gondolom. No es megismerkedtem Steiner filozofiajaval, mert enelkul tenyleg demagogia lenne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_245354 (36)
    2009-03-30  11:11
  16. Torolt_felhasznalo_245354
    Torolt_felhasznalo_245354
    2009. március 30. 11:1136.

    Mindennek a mérlege az, hogy a végén a gyerekből, amikor felnőtt lesz, mi lesz, és hogy az-e az ő választása.

    Nem vagyok Waldorf hívő, de a magyar oktatást határozottan megkérdőjelező vagyok. Miután befejeztem az általánost, a gimit meg a fősulit, nem az az érzés alakult ki összességében bennem, hogy hű de jó volt, milyen sok hasznosat tanultam és még élveztem volna is. Inkább épp ellenkezőleg.

    Amikor először vitt a cégem képzésre, rettegtem, hogy fel kell állnom és beszélnem kell, felenem kell. Ráadásul angolul... Nem így történt: amerikai típusú oktatásokat kaptam, csoport munkákkal, felelősségre vonás nélkül. Elkezdtem a tanulást, képzéseket élvezni. Először nevettem a hülye amerikaikon, de aztán észrevettem, hogy gyakorlatban alkalmazom a tudást, amit NEM formálisan tanultam.

    Sikeres vagyok (egy nagy multinál), sikeres vagyok a magánéletemben és azt tudom, hogy ezt biztosan nem a magyar oktatási rendszernek köszönhetem. 

    Amit itt leírtok a Waldorf-ról, bár sokban néha demagógnak, álmodozónak és dogmatikusnak hangzik, összességében még mindig közelebb van, ahhoz, amit én keresek fiaimnak.

    Nem gyári szabvány munkagépeket, papagáj robotokat szeretnék belőlük nevelni. Legyenek nyitottak, kérdőjelezzenek meg mindent, akár engem is.

    Ez, ha jól értem, a Waldorf ígérete, és ezt a magyar oktatási rendszer biztosan határozottan NEM ígéri.

    XIII. kerületi vagyok és egy ilyen alternatíva, mindenképpen érdekes még elkötelezettség nélkül is.

    előzmény:
    Caithleen (34)
    2009-03-30  10:32
  17. 2009. március 30. 10:5035.

    Mi Magyarorszagon kezdtuk a W. tortenetunket, szoval annyira nem kotnem angolszasz terulethez. Engem nem tudott elriasztani az otthon letezo szemlelet, ugyanis a sajat szememmel gyozodtem meg a dolgokrol, amikor a 3 eves gyerekemnek ovit kerestem, es jutottam el a W-hoz. Mindenkinek ajanlom ezen iskolak nyilt naphoz hasonlo rendezvenyeit, mert ott tenyleg maga dontheti el, szimpatizal vagy nem. Es ne normal iskolakban megszokott kirakat-foglalkozasnak kepzeljetek el ezeket, hanem valodi informacios-forraskent szolgalo utmutatasnak.

     

    Angliaban sem mas szerintem a W. megitelese azok reszerol, akik nem ismerik. Nekem is mondta mar ismerosom, hogy "miert nem iratod a gyereked rendes iskolaba"???

    előzmény:
    indi1 (30)
    2009-03-30  00:28
  18. 2009. március 30. 10:3234.

    Latod, ez szomoru, ha egy gyermeket az osztalyozas osztonoz a tanulasra... Es nem pedig az egeszseges es osztonos tudasszomj munkal benne.

     

    Ezek szerint nem olvastad el a topikot, mert tobben is irtunk rola, hogy is mukodik ez, es a beleinkelt videofilmben pedig nagyon szepen megfogalmazza a Zsolt nevu tanar, ajanlom a figyelmedbe.

     

    Nalunk pl nincsen evekig hazi feladat sem. Es tudod, mi az erdekes? Mikor hazajon a kisfiam, magatol ul le, es kezd el olyan dolgokat csinalni, amivel napkozben stimulaltak, es tovabb izgatja a fantaziajat. Ev elejen addig gyakorolgatta a folyoirast, amig "tokelyre" nem vitte. Mostanaban a magyarul olvasasban ker egyre nehezebb feladatokat. Ha epp matematika van fotanitasban, akkor allandoan azon nyuz, adjak neki fel "sum"-okat, vagyis alapmuveletes feladatokat, vagy "jatsszunk szorzotablat"! Magatol. Nem ez az igazi? Nem igy fog mely es hasznalhato tudast szerezni???

    Az is jo pelda, ahogy elso osztalyban bevezettek a lantot es a furulyat. A gyerekem beleszeretett a lantozasba, es egy nap azzal jott haza, a suliban mar csak furulyaznak (azt viszont napi szinten) szeretne lantozni tanulni valakitol, keressek tanart. Nos, most volt egy eve, hogy elkezdett maganuton is lantozni a mar tobbszor emlegetett tanarbacsival. Imadja, elvezi, es meg a napi gyakorlashoz sem kell "eroszakot alkalmaznom", ami egy 7-8 evesnel eleg jo eredmeny szerintem. De ez nem az en erdemem, hanem a rendszere;-))

    Amit (nyeltanarkent) szinten nagyon jonak tartok, az az, hogy elso pillanattol ket nyelvet tanulnak: nemetet es franciat. Jatekosan, csak verbalisan, tesztek es feleles nelkul, es megis ragad. (Dalok, versek, korjatekok formajaban egyelore). Amikor otthon voltunk, es lattam a fiamnal 1 evvel fiatalabb kis elsost este 7-kor szotarbol magolni a nemet szavakat, anyukaja kerdezgette ki, akkor kicsit elfacsarodott a szivem. Orulok, hogy az en gyerekem nincs kiteve ennek. no meg a kozel 10 kilos iskolataskanak, amit reggel a kis hatara akasztottak. Hogy egyebet ne emlitsek.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177968 (31)
    2009-03-30  00:46
  19. Torolt_felhasznalo_851016
    Torolt_felhasznalo_851016
    2009. március 30. 10:1833.
    JJJa, és azt hallottátok, hogy az iskola betegít? Magamon is tapasztaltam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_851016 (32)
    2009-03-30  09:45
  20. Torolt_felhasznalo_851016
    Torolt_felhasznalo_851016
    2009. március 30. 09:4532.

    Az azért szerintem sokat elárul az állami oktatás színvonaláról is, hogy pl Pokorni Z (egykori okt.min) is w. iskolába járatta mindkét gyerekét. Ez nem nonszensz egy kicsit? Ez olyan mintha én itthon megfőzném az ebédet a családnak és meg is etetném velük, de aztán  én elmennék egy étterembe ebédelni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177968 (31)
    2009-03-30  00:46
  21. Torolt_felhasznalo_177968
    Torolt_felhasznalo_177968
    2009. március 30. 00:4631.

    Én biztos nem íratnám ilyen helyre a gyerekemet...

    Nem tetszik pl. hogy nincs osztályozás. Akkor mi ösztönzi a gyereket a tanulásra? Semmi szerintem.... És utána mi lesz, ha középiskolába megy? Ott hogy fog megbírkózni a hagyományos oktatással? Érdemes ezeken is elgondolkodni...

    Persze mindenki azt csinál amit akar, ez  csak az én véleményem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2009. március 30. 00:2830.

    azon tunodom, hogy vajon milyen kulonbseg van a Walldorf-iskolak kozott a kulonbozo orszagokban?

     

    Mert valahol fel kell noni egy effele szemleletmodhoz. 

    Valahol jellemzo lehet, es sokmindent elarulhat a hozzaallasrol az, hogy otthon ugy titulaljak, mint gazdag szulok hulye gyerekeinek gyujtohelye,

    Nemetorszagban, mint nehezen kezelheto gyerekek gyulekezete, es mindenki fenntartasokkal beszel rola, amennyiben nem feltetlen Walldorf-hivo,  amgolszasz teruleten ezek szerint talan mas a hozzaallas (?), nagyontetszik ahogy irsz rola Caithtleen.

     

    mi Nemeto.-ban elunk es en is gondolkodom mar egy ideje a Walldorf-iskolarol. Bar a szulok koreben nem tul jo a reputacioja, mondva, hogy sokkal gyengebb az oktatas szinvonala, stb.

    fiam 6 eves lesz, es valahogy az az erzesem, hogy nem valo neki a hagyomanyos oktatas. NEm az a tipus, aki bele tudna simulni egy ilyen rendszerbe. Tulsagosan aktiv, sajat hatarozott velemenye van, kreativ, folyton valami uj dolgon ugykodik, stb...nem nagyon hajlando azokat a feladtokat elvegezni amelyeknel bizonyos elore meghatarozott semat kellene kovetni, megy a sajat feje utan....persze ez nem feltetlen jelenti azt, hogy Wallorfba kellene jarni. 

    De: mar korabban olvastam Vekerdy tobb irasat is, es rajta keresztul lett szimpatikus az elgondolas. 

    Mas kerdes, hogy a gyakorlatban ez mennyire es hogyan mukodik helyi szintre lebontva?

     

    szoval kerdesek vannak, es remelehetoleg az ember megtalalja ra a valaszokat es jo dontest tud hozni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2009. március 30. 00:1029.
    Szivesen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_499093 (27)
    2009-03-30  00:01
  24. 2009. március 30. 00:0928.

    Botika!

    Nagyon koszononom, hogy ezt foltetted, nem ismertem!

    Annyira jo volt latni, hogy mashol is igy mukodik, ahogy en mar harom W-os intezmenyben is szemelyesen lathattam.

     

    (Apropo, hany pszichopata es szociopata megszolalt!!!... Na meg hany "gazdag szulo a hulye gyerekevel" egyutt...)

     

    Nalunk is az egyik epitesz apuka tervezte (fizetest nem igenyelve) a gyonyoru Noe barkajat mintazo uj epuletunket, amely csupa fabol es uvegbol keszult.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_918459 (14)
    2009-03-29  21:51
  25. Torolt_felhasznalo_499093
    Torolt_felhasznalo_499093
    2009. március 30. 00:0127.
    Köszi a segítséget!
    előzmény:
    Caithleen (25)
    2009-03-29  23:39

Címlap

top