Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Finom csírák?

kiskicsicsiga
Létrehozva: 2009. január 2. 13:50

Sziasztok!

Nektek milyen csírák ízlenek? Milyen tippjeitek vannak csírákhoz?

Tudom,hogy a google a barátom,és van 1001 csírás topic, de engem olyan tippek érdekelnének, amiket valóban kipróbáltatok.

 Eddig a búzacsíra a nyerő, olyan íze van, mint a kígyóuborkának, és egész kultúráltan nő.

A bioboltban a mustármagot ajánlották,de ez olyan  furcsa..a csírázás 3.-4. napján a gyökér körül olyan furcsa szöszös izé nő,később meg olyan rohadó gaz szaga kezd lenni, hiába mosom gyakrabban/ritkábban.

Emeletes műanyag csíráztatónk van, próbáltam lefedve, szabadon is,de valahogy mindig olyan furcsa volt, egyedül néha a 4napon volt bizalomgerjesztő, utána olyan fura volt már mindig .

 

A görögszéna abszolut nem jött be, nagyon az íze, a vöröshere még egész ehető volt, olyan borsó szerű az ize,de ez is valahogy olyan punnyadt lesz idővel.

 

Ti hogy szoktátok enni, mivel?

És miben keltetitek őket?

Saját 'találmányokra' vagyok kiváncsi,hogy ti otthon házilag mit próbáltatok már, mi az ami bejöhet.

Melyik hányadik napon fogyaszható?

 

előre is köszi

  1. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2009. január 2. 15:5326.

    Szia, én a zsázsát szeretem, olyan friss retek-íze van vajas kenyérre szórva. És tele van természetes antibiotikummal, mint a fokhagyma. De ez is a 3-5. napon jó, aztán már inkább fűíze lesz.

     

    A gyökér körül a szőrök egyébként normálisak a kétszikűeknél, mivel ezek apróbb gyökerek a főgyökér körül, ami a növény tápanyag- és vízfelvevő képességét többszörözi. Szüksége van rá szegénynek, ne utáld ezért . (A búza egyszikű, ezért más a gyökere.)

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  2. 2009. január 2. 15:3425.

    nos,ha a hőhatás miatt elmegy a vitamin,meg amugy se volt benne, mert leszedték éretlenül,akkor miért is furcsa,hogy mi csírákat eszünk?

     

    nekünk nincs kertünk, erkélyünk meg egy hatalmas kereszteződés mellett van, így inább maradunk a csíráknál.

     

    és a vitaminmaffiát tartottam egy hülye beírásnak.

    ha te is tudod hogy logikus magyarázata van a dolgoknak,akkor miért kell rajta értetlenkedni?

    előzmény:
    Sirmi (24)
    2009-01-02  15:27
  3. 2009. január 2. 15:2724.

    (No hát ezek meg féligazságok, amit mondasz, de ezt a hülyézős stílust szerintem finomítsuk, mert én nem így beszéltem veled, úgy emlékszem...)

     

    A hőhatás oké, ezt én nem is emlegettem. A narancsból meg nem hinném, hogy "elpárolog" a C vitamin, mire ideér, legfeljebb nem volt benne, de ez sem azért, mert kivették belőle, hanem azért, mert éretlenül szedik le a szállíthatóság miatt. Talán.

     

    A csírákkal meg nem is vitatkoztam, felőlem egye, aki szereti...

    Amúgy én meg a kertemben meg az erkélyemen termelek gyümölcsöket és zöldésget, és elégedett vagyok velük...

    előzmény:
    kiskicsicsiga (17)
    2009-01-02  14:33
  4. 2009. január 2. 15:2423.
    nos még valakinek tapasztalat?
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  5. 2009. január 2. 14:5322.

    mik vannak

     

    reggel este énis bevágom a csap alá és langyi vízben leomosom,csak napközben itt ücsörgök a gép mellett,és mindig látom,ha kiszáradnak,lespriclizem őket.

     

    nem bírom a nyálkát

     

    mondjuk szerintem a görögszéna színes leve a currypor:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (21)
    2009-01-02  14:51
  6. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:5121.

    Nincs mit, nagyon szívesen :)

     

    Hidd el, a szösz az szériatartozék :) Nem szabad összekeverni a penésszel. Nekem még nem is volt olyanom, ami megpenészedett volna!

     

    Nem próbáltam még zsázsát, mustárt, tipikusan ezekről hallottam hogy annyira nyálkások, hogy nem lehet vele bírni. Tanácsokat szívesen fogadok ezekről is :)

     

    Búza: dehogy baj, én van hogy 3 naposan már berakom a hűtőbe, akkor még nem nő nagyra... jó az így is, úgy is szerencsére.

     

    Én az edényeket csap alá szoktam rakni, kíméletlenebb vagyok, mint Te :) Remélem azért, hogy ez nem mos ki belőlük tápanyagot. Csak azért gondolkodtam ezen, mert a görögszéna még pl. a 3. napon is színes levet ereszt, és azt ezzel elmosom.. Pedig annak még az áztatóvizét is meg lehet inni, vitaminok vannak benne - azaz valamennyi sajnos kimodósik belőle. A lucerna áztatólevét is érdemes lefolyó helyett mondjuk a szobanövényekre önteni.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (19)
    2009-01-02  14:37
  7. 2009. január 2. 14:3920.

    énse bírom a turmixokat, meg a lében ázó műzlit se...a folyadék legyen nekem is egynemű.

     

    barátomnak nagyon bejött a búzacsira, rántottsajthoz azt ette uborka helyett.

     

    próbáltuk pirítóssal is,de nekem nem jött be

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (18)
    2009-01-02  14:36
  8. 2009. január 2. 14:3719.

    köszönöm.

     

    valahogy olyan bizalmatlan vagyok a kis szöszökkel szemben

     

    én amivel a növényeket szoktam spriccelni, ilyen ikeás spricli,azzal szoktam rájuk sziszegni néha nap közben, akkor kevesebb a szösz.

    búzát mi 4-5nap után megettük, az baj?hagyjuk még hogy kiteljesedjenek a vitaminjai?

     

    énis éjszakára szoktam beáztatni, az elejével nem is szokott baj lenni.

     

    valaki esetleg felesbe brokkolicsírára?

    ti hol szoktatok beszerezni?

    én a kálvinnál a bioboltban többnyire

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (15)
    2009-01-02  14:32
  9. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:3618.

    Keverve mással, és nem hagyva 5 centis gyökereket növeszteni, mint ahogy nekem sikerül mindig :D Vigyázat, még a hűtőben is tovább nő :D

     

    Én is UTÁLOM a formáját, állagát, mindent, de sok benne a B-vitamin és minden rákellenes mifene. Cél szentesíti az..... ízt.....

     

    Szokták ajánlani leturmixolni a csírákat, na AZ nekem nem menne, azt a trutyit utána meginni.. általában nem bírom a turmixokat, ha iszom, akkor legyen a folyadék teljesen homogén.. a bőrös tejtől is szabály szerűen rosszul vagyok, ahogy nyelem le... Ellenben ha valaki szereti a turmixolást, próbálja ki !

    előzmény:
    Passenger (13)
    2009-01-02  14:24
  10. 2009. január 2. 14:3317.

    nem szeretnék itt most vitába keveredni,de már általános iskolában is megtanították nekünk,hogy a vitaminok igen jelentős része érzékeny a hő és fényhatásokra.

    a növények vitamintartalma leszedés után folyamatosan csökken, és pl ha  a citromot a forró teádba csavarod, egyetlen cvitaminnal sem fogsz találkozni.

     

    http://www.google.hu/search?hl=hu&rlz=1G1GGLQ_HUHU277&q=vitamintartalma+folyamatosan+cs%C3%B6kken&btnG=Keres%C3%A9s&meta=

     

    http://www.google.hu/search?hl=hu&rlz=1G1GGLQ_HUHU277&q=vitamintartalma+folyamatosan+h%C5%91hat%C3%A1sra+cs%C3%B6kken&btnG=Keres%C3%A9s&meta=

     

    gondolom még sose hallottál róla,hogy a zöldségeket nem jó főzni,sütni,csak párolni,mert akkor kevesebb vitami veszik ki belőlük.

     

    szerinted mire a narancs ideér, mennyi vitamin marad benne?

     

    http://www.agroinform.hu/aktualis/?act=showItem&id=726

    http://www.med-courier.com/index.phtml?pid=230000&id=263

     

    http://www.vegetarianus.hu/irasok/csira.html

     

    "A csírák kiváló forrásai az A-, B-komplex, C-, D-, E-, G-, K- még U-vitaminnak és ásványi anyagoknak: pl.: kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium és szilícium, ezek mind természetes formában vannak jelen, amit a szervezet legkönnyebben használ fel. A pici magból óriási energiával tör elő az új élet és tartalmazza az összes szükséges alkotóelemet, amire a szervezetnek szüksége van az egészséghez.

     

    A magok enzimjei csírázáskor megszaporodnak, keményítőjük cukorrá alakul át, fehérjéjük aminosavakká, zsírjuk zsírsavakká bomlik. C-vitamin tartalmuk akár 27-szeresére, karotin tartalmuk 2 órai csírázás után mintegy 200%-kal, B-vitamin tartalmuk 50%-kal, E-vitamin tartalmuk 120%-kal nőhet.

    A csíráztatott gabonákban, magokban található dimetoxi, benzokinon és hidrokinon az aszkorbinsavval nagyon nagy hatással tudnak lenni a gyenge szervezetre, segítik a megerősödését. A biocsírák salaktalanítják a szervezetet, különösen lábadozás idején segítenek regeneráló hatásukkal.

    A biocsírák 25%-kal több kalóriát tartalmaznak mint a hús, de nem hizlalnak (azonnali energiát adnak, hiszen "élő ételek"), mert nincs bennük zsír, koleszterin, hormon és antibiotikum, és 100%-ban emészthetőek. Tökéletes kombinációban tartalmazzák az egészséges élethez szükséges elemeket."

     

     ezért jó csírákat enni.

     

    legközelebb légyszi gondolkodj és googlézz mielőtt hülyeségeket mondasz...

    előzmény:
    Sirmi (14)
    2009-01-02  14:26
  11. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. január 2. 14:3316.
    Ugyanígy jártam én is Igaz Édeapánk emlegette, hogy az ostrom alatt meg után milyen finom is volt de én az A , C vitamint  és a káliumot más élelmiszerekkel viszem be.
    előzmény:
    Passenger (13)
    2009-01-02  14:24
  12. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:3215.

    Hm. Én anno görögszénával kezdtem. Ha van esély arra hogy kibírd a kesernyés ízét, akkor ajánlom őt is enni, nagyon jó hatással van a  hormonrendszerre is állítólag. Keverd búzával, lucernával. Ezeket ajánlom.

     

    A lucernánál vigyázz, hogy ne kapaszkodjanak teljesen össze csomóvá, mert akkor nem nő annyira. Ki szoktam venni az üvegből és kézzel szétbontom finoman, majd visszarakom. Következő öblítésig meg is vannak szépen :D. Fel is döntöm az oldalára a szószosüveget, nagyobb felületen tudnak terpeszkedni és felfeé nőni. Egy hét alatt helyes kis zöld telep lesz belőle, 6. 7. napon kiszedem a kis csomókat és a műanyag edény egy emeletén elolszlatva várom ki az utolsó időt. Elrontani nemigen lehet, ha ezekre figyelsz + napi két öntözés (látszik, ha száradnak ki, tehát ezt sem tudod alulöntözni).

     

    Retket sem lehet elrontani, nő mint a gomba, a szöszök természetesek rajta. Ebből szerintem egy edényszintre egy evőkanál elég, mondom, én nem csípem az ízét.

     

    Brokkolit is ajánlom kezdésre, ha nem sajnálsz rá 1600 Ft-ot (sokáig elég viszont).

     

    Áztatási időket talán tudod, de leírok párat amire emlékszem:

     

    Lucerna - 4 óra is elég

    Búza - 12 óra

    Retek, Brokkoli, Repce, hasonló méretűek: 6-8 órát tudok

    Héjasok (napraforgó, etc) - hosszú: 12-24 óra

    Hagyma: ha most beáztatod, decemberre már jó lesz :D (komolyan mondom, ha valaki tudja a tutit, akkor kérem ossza meg velem)

     

    Itt is általában jó az, ha este beáztatod a magjaidat, és reggel elhelyezed a csírázóhelyen, ezek nem olyan szigorú szabályok..

    előzmény:
    kiskicsicsiga (12)
    2009-01-02  14:22
  13. 2009. január 2. 14:2614.
    Ahham. Akkor ez a vitaminmaffia, ami kiszedi a zöldségekből a vitamint. Én ebben annyira nem hiszek...
    előzmény:
    kiskicsicsiga (10)
    2009-01-02  14:19
  14. 2009. január 2. 14:2413.

    én egyszer vettem a számba búzacsírát pár rágás után ki is köptem...

    hogy lehet azt megenni??? 

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  15. 2009. január 2. 14:2212.

    köszönöm.

     

    egy kezdőnek mit ajánlanál akkor?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (9)
    2009-01-02  14:18
  16. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:2011.

    Naponta kétszer öblítem hideg vízzel mindet, de úgy látszik a hagymának több is kell, ha elfeledkezem róla, még kevésbé hajlandó csírázni :D

     

    Lefedni nem kell, még a legfelső rekesz sem szárad ki ha naponta kétszer meglocsolod. Érdemes jól átöblíteni hogy ne nyálkásodjon. 

    előzmény:
    kiskicsicsiga (6)
    2009-01-02  14:10
  17. 2009. január 2. 14:1910.

    azért mert a csíra,amit a csupromban nevelek tele van vitaminokkal.

    a kígyóubi,amit Isten tudja honnan hoznak,sokszor aszalódik40fokban a teherautóban, meg 5fokban is van a raktárban, a vitaminjai a holdba sincsenek már.

    nem csak az íz a fontos,hanem a vitaminok is.

     

    így legalább tudom,mit eszek.

     

    az,amit megforráznak,megpirítanak,abban már nem sok vitamin van...

    előzmény:
    Sirmi (8)
    2009-01-02  14:14
  18. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:189.

    Brokkolicsíra - drága a mag (1500-1600 Ft / csomag-200gr), de jól csírázik. Finom, lágy ízű, a kedvencem. Majdnem ugyanilyen ízű a vöröskáposzta, nagyon finom, tiszta íz. Utóbbit készen veszem, magot még nem láttam sehol.

     

    Hagyma - a legjobb szerintem, de ne vegyél magot, mert 2600 / csomag, és alig akar csírázni (én még nem jöttem rá, hogy is jó neki). Készen vedd. 

     

    Lucerna - 1 hétig kell hagyni állítólag, mert addigra lebomlik benne valami egyébként káros vegyület. Nem tudom, igaz-e ez, de én szoktam hagyni egy hétig. Fényre is rakom, bezöldül, klorofill keletkezik benne, egészséges. Teljesen semleges vízízű, önmagában nem nagy szám, keverd mással, salátába, szendvicsbe...

     

    Mustár - még nem ettem soha, de a szösz az a sok pici hajszálgyökérke, nem kell tőle megijedni, a retken is szokott lenni.

     

    Retek - erős csípős retek ízű, keveset eszem belőle, mert nagyobb mennyiségben (mással keverés nélkül) kellemetlen utóhatásai vannak (büfi :D)

     

    Káposztarepce: büdös káposzta szagú növés közben, nem megijedni :D Ennek is kell 6-7 nap ahogy most látom, először csinálom. Ízre ez is kellemes, lágy, készen véve már ettem ilyet.

     

     

    Csíráztatási napok:

     

    Kb amikor tetszik: 

    Búza (mindig hagyom hosszúra megnőni, pedig nem szeretem a hosszú gyökereit, csak épp mire odanézek, már szárba szökken :D)

    Retek, Brokkoli...

    Általában azért ezek olyan 3-4-5 naposak, főleg a brokkoli 5 nap körül. 

     

    Lucerna: egy hét

     

    Hagyma, ha mégis belevágsz: két hét, és ne számíts nagy hozamra.. ha valaki tudja a módját, szóljon!

     

     

    Hogyan:

     

    - az emeletes műanyag toronyban mehet a búza, brokkoli, retek.. ezeket könnyű kiszedni.

    - kiürült szószos üvegben, szűnyoghálódarabbal és befőttesgumival lezárva csinálom a görögszénát (edényrácsba beleszorul.. ), lucernát (detto, és még le is csorognak :D) , a repcét, hagymát...

     

     

    Mivel eszem:

    - egymással, 6-8 félét egy komplett salátának, dresszing meg minden nélkül...

    - szendvicsbe (húspogácsa mellett a brokkoli + hagyma keverve nekem olyan hatást kelt, mint a saláta a hamburgerben :D)

    - hús mellé köretnek a semlegesebb ízűeket....

     

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  19. 2009. január 2. 14:148.

    Figyi,

    hadd kérdezzek valamit. Ha a búzacsírának kígyóuborka, a mittoménminek retek, meg egyebek íze van, akkor csíra helyett miért nem esztek uborkát, meg retket? Nem egyszerűbb?

    Nem beszólni akartam, kíváncsi vagyok...

    Mellesleg a babcsírát, ami a kínai éttermekben van, édes szószban szeretem is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2009. január 2. 14:117.
    Napraforgó és zsázsa. Nagyon finom öntetet lehet belőle készíteni.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  21. 2009. január 2. 14:106.

    köszönöm szépen

     

    arról is kaphatok pár tippet,hogy ti hogy csíráztatjátok?

    hányszor öblítitek egy nap?

    lefeditek?

    mennyi tesztek egy tálba?

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  22. 2009. január 2. 14:045.
    Még egy szavazat a hagymacsírára. Imádjuk.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  23. 2009. január 2. 14:004.
    Hagymacsíra. Isteni melegszendvicsre.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  24. 2009. január 2. 14:003.

    lucerna csíra

     

    búza csíra

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  25. 2009. január 2. 13:552.
    Zsázsa. Hónaposretek íze van.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50

Címlap

top