Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Dúlával szülni

CutiPie
Létrehozva: 2008. november 5. 06:44

Sziasztok,

 

egész éjjel nem tudtam aludni...

Ma töltöm be a 28.terhességi hetet, egy kislányt hordok a szívem alatt, és ahogyan közeledik az idő, egyre inkább foglalkoztat a szülés, az, hogy teljesen rá tudjak hangolódni. Ráadásul ma megyünk kórházlátogatásra is.

 

A lényeg, a férjem nem szeretne bent lenni velem a szülés alatt. Semmi baj nincs a hozzáállásával, nagyon sokat törődik velünk, de valamiért ódzkodik tőle, én pedig tiszteletben szeretném tartani a döntését.

 

De aggódom, hogy akkor nem lesz bent velem egy ember, aki csak velem törődne, nyilván lesz szülésznőm, aki feltételezhetőleg mindenben segítségemre lesz, de egyre többet hallok a dúlákról.

 

Olyan nők tapasztalatait keresem, akik szültek már férj nélkül vagy férjjel, de dúla segítségével. Valóban megnyugtató-e, tud-e segíteni, ha igen miben?

 

Vagy Ti szülnétek-e dúlával??? Még talán annyit, hogy szegedi vagyok...

 

Köszönöm szépen a válaszokat előre is!

 

Cuti

  1. 2008. november 5. 10:1251.
    még valami, ami zuhanyzás közben megfogalmazódott bennem. ha a doki nem vevő a dúlára, akkor a feszültség mindent elronthat. sőt, ha dúla egy határozottabb, és akár olyat szól, amit nem kellene erőleteni (mondjuk egy levegőben lógó császár előtt mindenképp erőlteti az alternatív szülést) akkor szvsz az anya kerül a két szék közé. ezzel sem árt számolni, hogy az orvosok egy része nem veszi szívesen a dúla jelenlétét, és ha adott esetben dúla nélkül normálisan menne a szülés dúlával lehet lesz egy adag "csakazértis" hangulata a szülésnek. szóval a való világban ezzel is számolni kell.
    előzmény:
    CutiPie (1)
    2008-11-05  06:44
  2. 2008. november 5. 10:0650.
    az elsőt toxémia miatt indították, a másikat az én kérésemre, nagyon plátói, a dokim szabira ment, és nem akartam másnál szülni. látod nekem az ő személye volt fontos. és a harmadiknál is az lesz.
    előzmény:
    arcencil (45)
    2008-11-05  09:39
  3. 2008. november 5. 09:4549.
    Végre egy topik, ahol normális hangvételben lehet beszélgetni különböző álláspontokról, egymásnak esés és "anyázás" nélkül
    előzmény:
    arcencil (47)
    2008-11-05  09:42
  4. Torolt_felhasznalo_605781
    Torolt_felhasznalo_605781
    2008. november 5. 09:4348.
    Szia! Dúlával szültem a második babámat, nagyon jó volt! Az első császárral született, a másodikat szerettem volna természetes úton. Ha nincs ott a dúla, nem sikerült volna. A kritikus pillanatban annyi bátorítást, erőt kaptam tőle, amit más jelenlévő nem tudott volna megadni. Arról nem is beszélve, hogy a borogatás és a masszázs, amit vajúdás közben kaptam tőle, jelentősen csillapította a fájdalmat. Bent volt a férjem is, neki is jó volt a dúla jelenléte. Segített neki, hogy mit csináljon, amivel támogathat. Nagyon jó élmény volt így a szülés, minden nehézsége ellenére. Ha még egyszer szülnék, dúla nélkül nem mennék
    előzmény:
    CutiPie (1)
    2008-11-05  06:44
  5. 2008. november 5. 09:4247.

    Na akkor előlt a kérdés: mindenki a maga kénye-kedve / információi/ tapasztalatai/ baráti ajánlásai/ kórházi gyakorlat alapján választ, hogy szülésznője vagy dúlája legyen.

    Egyik sem jobb mint a másik. :-)

    előzmény:
    Viki_27 (44)
    2008-11-05  09:36
  6. 2008. november 5. 09:4146.
    Szerintem ha van rá keret, fogadj orvos is, szülésznőt is. Ha megteheted, akkor az a tuti, ad egyfajta biztonságot, legalábbis nekem.
    előzmény:
    Ettike (43)
    2008-11-05  09:34
  7. 2008. november 5. 09:3945.

    Tjuca, igazad van, lehet, hogy eképp lesz a szülés, szóval nem a maga módján hanem egy kis rásegítéssel. Emiatt van a megállapodás, hogy akkor jön, ha kell, tehát ha a fentiek szerint alakul a dolog akkor nem lesz ott.

    Ezért mondom, hogy mások vagyunk, én úgy érzem nekem kell a simogatás, a masszázs...

     

    előzmény:
    Tjuca (41)
    2008-11-05  09:27
  8. 2008. november 5. 09:3644.
    Nem mindenképp Nekem azt mondta a fogadott szülésznőm, hogy ő nem az a nyüzsgő típus, és nagyon igazodik a kismamákhoz. Szerinte nagyon változó, hogy kinek mire van igénye, és az mindig az adott szülésen dől el. Ha azt látja, hogy egy kismamának arra van igénye, hogy végig vele legyen, segítsen, "fogja a kezét", akkor ott van. Ha viszont azt látja, hogy ez zavarja, akkor elmondja, hogy miben tud segíteni, mit próbálhat ki esetleg, ami segíthet, aztán a háttérben marad. Ha kell zenét kapcsol, ha kell masszíroz, illóolajat párologtat, pozíciókat mutat, de semmi sem kötelező, ő csak elmondja, hogy mi segíthet, aztán a kismama eldönti, hogy mit szeretne ebből kipróbálni, alkalmazni. Mondta, hogy pl. van olyan kismama, akinek az vált be, hogy Santanára lassúzott vajúdás közben a férjével, és ha ez neki jó volt, akkor nyilván hagyta, miért is ne? Szépen kiment és magára hagyta az andalgókat egy időre, csak időnként nézett vissza, szépen halkan, hogy ne zavarjon, de ha valamiben tud segíteni, akkor kéznél legyen
    előzmény:
    arcencil (39)
    2008-11-05  09:22
  9. 2008. november 5. 09:3443.

    Sziaszotok!

     

    Én most válaszottam szülésznőt, tök szimpatikus a csaj, kicsit olyan mint Ursula nővér, tehát van egyfajat fizikuma, bele tudok kapaszkodni

    Én a barátnőmmel szülök nem a férjemmel,dúlát azért nem szeretnék mert (lehet hogy tévesek az infóim) ő szakmailag nem csinál semmi nem? lelki támaszt nyújt,pózt javasol stb. Szóval én nem vagyok meggyőzve szükségességéről.

     

    Egy kicsit off, viszont kíváncsi lennék a véleményetekre:

    magándokihoz járok, minden vizsgálatot elvégez, rendes stb, de mégsincs meg bennem iránta az az érzésem hogy "szükségem lenne rá szülés közben" , ill. inkább az hogy ezért kifizessek 70-80e forintot, úgy érzem ugyanúgy egy lennék a sok közül, mint a hentesnek 1kg hús

    Elég csak szerintetek szülésznőt fogadni aki ugyebár csak velem van, és majd az ügyeletes orvos bejön az utolsó 10 percre?! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2008. november 5. 09:3042.
    az egyik punk volt, de nagyon aranyos. nagy nemtudokmitkezdeniahelyzettel érzésükben lementek a férjemnek csokit venni, mondván leesik a vércukra. szerintem nekik is kicsit kellemetlen a helyzet, na de kérem teljesíteni kell a gyakorlat ezen részét is. :-P
    előzmény:
    CutiPie (38)
    2008-11-05  09:21
  11. 2008. november 5. 09:2741.
    so, nekem mindkét szülés burokrepesztéssel indult, ami finoman szólva sem természetes. a második egy órán belül kinn volt, semmilyen beavatkozásra nem volt szükség, de masszázsra sem volt idő. első 4,5 óra alatt lett meg. egy valamit tudok. nálam nem játszott a 10 percenként zavarom a szülésznőt, hogy mizu. valamint ha várok, amíg szeretnék, akkor otthon vagy a kocsiban szülök. van ilyen is. :-)ja és még valami. ugyi gyakorlati tapasznyalat: semmilyen érintést nem díjaztam, se masszázst, sem símogatást, sem semmit. senkitől. sőt a gravitációs buzdításokat, és a forró vizet sem. bementem, kellett egy ágy, 180 fokos, elhevertem, vajúdtam, szültem. ennyi. ha dúla lett volna, csak megsértem, hogy egy: maradjon csendben. kettő: ne érjen hozzám. három, akár ki is mehet. ezt persze előtte nem tudja az ember, de mint utóbb kiderült, magányos farkas üzemmódban szülő vagyok. a férjem benn volt, néma részese a történéseknek, na meg fizikai támaszom, mert azért egy 82 kilós nőt vállánál megtartani egy dúla kevés, ahhoz férfi kell. én inkább egy zuhanyzóba tolható szülőágyat fogadnék a harmadikhoz. :-)))))
    előzmény:
    Tjuca (37)
    2008-11-05  09:20
  12. 2008. november 5. 09:2240.
    Még van hat hét :-) De majd beszámolok. Egyenlőre csak "okoskodok"
    előzmény:
    Tjuca (37)
    2008-11-05  09:20
  13. 2008. november 5. 09:2239.

    :-)))))

    Egyébként nagyon igazad van, szintén baráti sztori hogy a felfogadott szülésznő mindenképpen tenni akart valamit, ha már egyszer felfogadták és halálra idegesítette vele az anyukát.

    Én is olyan típus vagyok, hogy : hagyjanak békén - a betegség esetén mindenképp, szeretek magányosan agonizálni. A dúlával ezt már jól átbeszéltük, ő majd addig a férjem szórakoztatja ;-)))

    Na jó nem, de a háttérben marad.

    előzmény:
    Tjuca (35)
    2008-11-05  09:15
  14. 2008. november 5. 09:2138.
    Hát, ha két fiatal védőnő lenne benn, lehet kicsi meggyőzhetőbb lenne az én férjem is!!!
    előzmény:
    Tjuca (35)
    2008-11-05  09:15
  15. 2008. november 5. 09:2037.
    már szültél? ha még nem várom majd a beszámolód
    előzmény:
    arcencil (34)
    2008-11-05  09:14
  16. 2008. november 5. 09:1936.

    Egyébként szerintem baromira személyfüggő az egész, én kifogtam egy elhivatott, nagyon szimpatikus és őszinte embert, aki képes "lelkesíteni" az embert és a kiállásával meg tud győzni.

    Bizonyára nem minden dúla ilyen, lehet, hogy ha nem vele akadok össze és nem választom ezt a szolgáltatást.....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. november 5. 09:1535.
    van úgy, hogy az ember attól kap frászt, ha megjelenik a szülésznő, és magányra vágyik. :-)-> tudod ezek mindig akarnak valamit. ctg-t, vizsgálni, szeretnék, ha kihasználnád a gravitációt, zuhanyoznál, wc-re mennél, te meg szeretnéd, ha nem. Én is kíváncsian várom, hogy mire jó a dúla. első szülésnél kaptam két védőnő tanulót, mert én voltam az azanapi legérdekesebb. azon kívül, hogy szórakoztattak, meg egymást is, meg percenként mérték a vérnyomásomat (jáj) más hasznuk nem volt. gondolom nekik sem sok belőlem. :-) de pl. másodiknál a férjem megjegyezte, ha lehet ő kérné a két védőnőtanulót, ha lehet 22-es jó husi évjáratból. :-PPP
    előzmény:
    CutiPie (24)
    2008-11-05  08:24
  18. 2008. november 5. 09:1434.

    Szerintem itt nem is cél, hogy meggyőzzük a másikat, mert mindenki abban hisz amiben szeretne és ha neki ez meggyőző támasz a szüléshez akkor jól döntött!!!! Szóval egy is egy választási lehetőség.

    Én az egész folyamatot természetes dolognak fogom fel, igyekszem szépen és harmonikusan megélni, és a dúla ebben tud segíteni. Szeretnék itthon tartózkodni, ameddig csak lehet (persze csak ha nincs komplikáció), nem berohanni a kórházba idő előtt, és nem 10 percenként hívogani az orvost vagy a szülésznőt, hogy akkor most mi is a szitu...

    A dúla ebben is segít, eljön a lakásra amikor elindul a folyamat és veled van, segít megállapítani, hogy mikor kell tényleg bemenni a kórházba.

    A természetes fájdalomcsillapítás a masszázs speciális olajos keverékkel, a gyógynövényes borogatás hasra, hátra, illóolajok alkalmazása stb.

    Én még nem hallottam, hogy itt Szegeden valamelyik szülésznő alkalmazta volna ezeket, de ettől még lehet.. Ők inkább a benti alternatív módszereket javasolják: menj próbáld ki a labdát, vagy tusolj, kérsz-e gázt, stb...

    Ezen felül elég sok jó szülésznő van itt, ha mázlija van az embernek akkor kifog valami jót aki épp ügyel. Barátnőm úgy járt, hogy az épp ügyeletes szülésznő sokkal szimpatikusabb volt, sokkal többet segített mint a fogadott. De persze ez bármikor megtörténhet, akár a dúlával is.

    Nekem még van hat hetem, de már többször találkoztunk, rendszeresen levelelezünk, és egy csomó mindent meg tudok tőle kérdezni amit mástól nem.

    Szerintem a szülésznő dolog is egy kicsit már az orvos választáshoz hasonló, annyi betegük van, hogy meg sem ismernek, azt sem tudják ki vagy. Nekem fontos a személyes kapcsolat kialakítása, mert a bizalmam ezen alapul. A dúlával ezt meg tudom tenni, mert annyira nem leterhelt.

    Egy szó mint száz: kinek a pap, kinek a papné, én így látom, ahogy leírtam, de tuti nem meggyőző, szóval mindenki válasszon a maga kedve szerint :-)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2008. november 5. 09:0433.

    Köszönöm a sok hozzászólást, írtam a dúlának, akit már hetekkel ezelőtt kinéztem, azt hiszem, mostmár eldöntöttem...

    Remélem, végül bejön a férjem, de örülök, hogy nem kell e-miatt aggódnom és ő is nyugodtabb lesz, ha tudja, nem kényszer és végig lesz mellettem valaki...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2008. november 5. 08:5932.
    Én is kíváncsi vagyok, mivel tudnak többet, mint egy jó szülésznő. Én anno voltam dula előadáson, meg kaptam tőlük szórólapot is, de nekem abból nem jött le, hogy bármi pluszt adhatnának. Természetes fájdalomcsillapítást ugyanúgy tudnak a szülésznők is, ugyanúgy törölgetik a homlokodat és amiket írtatok, azt mind csinálják ők is, plusz még egy csomó minden mást is, amit viszont a dúlák nem tudnak vagy nem alkalmazhatnak. De én se támadni akarok, csak nem vagyok meggyőzve. Persze nem is engem kell meggyőzni, én csak figyelgetek
    előzmény:
    arcencil (30)
    2008-11-05  08:41
  21. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 5. 08:5331.
    na  ezért írtam, hogy kíváncsi vagyok mások tapasztalataira, mert nem sok mindenkit ismerek, aki dúlával szült volna, igazából nem tudom, mi az, amit tudnak nyújtani! a természetes fájdalomcsillapítás széles skálája vajon mit takar ebben az esetben?
    előzmény:
    arcencil (30)
    2008-11-05  08:41
  22. 2008. november 5. 08:4130.

    Szerintem egy dúla semmivel sem rosszabb mint egy szülésznő, igaz egy csomó dolgot nem tehet meg amit egy szülésznő igen. De a szülésznőt is választják az emberek, azt sem ismerik jobban mint a dúlát.

    Nem értek egyet abban, hogy csak lelki támaszt nyújt, a természetes fájdalomcsillapítás széles skáláját alkalmazza. Tisztelet a kivételnek, szerintem ezzel nagyon sokan nem vagyunk tisztában.

    A dúlaság kísérést jelent, folyamatosan rád figyel, főképp a saját tapasztalataiból, a tanultakból és az olvasottakból merítve támogat a szülésben.

    Szerintem sokkal hasznosabb tud lenni, mint egy anyuka vagy egy testvér. Bár ez alkati dolog, és mindenkinek más a támasz, igaz?

    Ezen felül támogat a szülés előtt és után is, a gyermekágyi időszakban és később is, ami a védőnők dolga lenne, de ez utóbbiak szolgáltatását inkább nem véleményezném....

    Én még csak előtte vagyok, de a beszélgetések alapján nagyon várom, hogy dúlával szülhessek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2008. november 5. 08:4129.

    Másrészt abban egyetértek, hogy nem szabad rákényszeríteni az apát arra, hogy bent legyen, inkább hatékonyan rá kell vezetni, hogy ő akarja Erre tényleg a legjobb módszer, ha összehozod apás szülésen túl esett és pozitív tapasztalattokkal bíró párokkal és felolvasol neki mindenféle olyan hszt, amiket mi írtunk Persze nem meggyőzősen, erőltetve, hanem finoman, hogy még Te is hezitálsz, és azért olvasod fel, hogy együtt gondolkodjatok, nem úgy, hogy "na látod, látod, ők is ezt mondják!" Nálunk ez a módszer bejött. Úgy kell tálalni, hogy ő akarja végül. Azt meg szerintem hangsúlyozd ki, hogy ezt nem kell előre, visszavonhatatlanul eldönteni. Bármikor kimehet, ha úgy érzi, hogy jobb lesz. Elkezditek együtt, aztán meglátjátok, hogy alakul, nem kőbe vésett dolgok ezek, senki sem fogja rázárni az ajtót és hozzád bilincselni. Ha látja, hogy van menekülési útvonal, akkor hidd el, hogy inkább belefog, aztán tényleg kiderül menet közben, hogy mi lesz. Nálunk is így indult, végül esze ágába sem volt kimenni Lelkesen tartotta nekem az oxigént a kitolásnál, a másik kezével meg a tarkómat.

    Ja, és a fő előnye a dolgoknak (a sok másik fő előny mellett ): el tudja Neked mesélni, hogy mi volt, hogy volt. Én spec. a felére sem emlékeztem, pl. arra sem, hogy oxigént tartott Ez tényleg egy más tudatállapot, gyakorlatilag utólag el kellett meséltetnem, hogy mi volt és meglepődve tapasztaltam, hogy nekem a fele ködbe veszett - volna, ha ő nincs ott. 

    előzmény:
    CutiPie (24)
    2008-11-05  08:24
  24. Torolt_felhasznalo_973881
    Torolt_felhasznalo_973881
    2008. november 5. 08:3928.
    Nekem apuka olyan ájulós volt. semmiképp nem engedtem volna be. Mindenki vele foglalkozott volna és nem velem.
    előzmény:
    CutiPie (1)
    2008-11-05  06:44
  25. 2008. november 5. 08:3527.
    Bent van a szülésznő is éjjel-nappal!
    előzmény:
    CutiPie (24)
    2008-11-05  08:24

Címlap

top