Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mozgásfejlődés

granatvira
Létrehozva: 2008. augusztus 7. 14:41

Sziasztok!Régebben indítottam már egy ilyen topikot, csak az végül beszélgetős fórummá alakult át...

 

Ha kérdésetek van a gyermek mozgásfejlődésével kapcsolatban, esetleg megkésett mozgásfejlődésű a baba, vagy oxigénhiánnyal, koraszülötten jött a világra, írjatok, igyekszem legjobb tudásom szerint válaszolni. A nagyobbacska gyerekek problémáival kapcsolatban is várom a kérdéseket! Konduktor-tanítóként dolgozom, főleg gyerekekkel, de a felnőttek betegségeiről is kérdezhettek nyugodtan (Parkinson, SM, stb.). 

 

  1. 2009. február 28. 19:43101.

    Szia!

     

    Örülök, hogy szépen fejlődik a kislányod. Az alkati hipotónia miatt kell járnotok a neurológushoz?

     

    Írsz egy kicsit a kislányodról? Lehet, hogy már írtál korábban, de elkerülte a figyelmemet.

     

     

    Egyébként Gergely is örömében repked és neki is nagyon jár a lába, de a néhány hónappal ezelőttihez képest összehasonlíthatatlanul kevesebbet (most 21 hónapos).

     

     

    Szilvi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_627343 (100)
    2009-02-27  15:49
  2. Torolt_felhasznalo_627343
    Torolt_felhasznalo_627343
    2009. február 27. 15:49100.
    Szia!Köszönöm szépen a válaszodat. A "repülést" akkorszokta csinálni, ha örül nagyon valaminek. Akkor alábai is nagyon mozognak.Mi is járunk neurológushoz, ő mindig azt mondjaszerencsére, hogy szépen fejlődik Anita. Különbenalkati hypotóniája van. Én is ilyen laza voltam,anyukámnak is kellett tornáztatnia.
    előzmény:
    csészécske (99)
    2009-02-27  13:34
  3. 2009. február 27. 13:3499.

    Szia!

     

    Észre fogod venni, pontosabban fel fogod ismerni, ha esetleg csinálja. A kezét rázza fel-alá csuklóból, vagy úgy mozgatja, mintha a motoron húzná a gázkart.

    Nekünk azt mondta a neurológus, hogy ez TELJESEN normális, ha izgalmában csinálja, akkor nem oké, ha unalmában, csak úgy rázza a kezét. Egyébként elmúlik, már az én kisfiam is lényegesen kevesebbet csinálja.

    Fontos viszont, hogy mindig az egész gyereket, tünetegyüttest kell nézni annak kimondásához, hogy mi fér még bele a normális viselkedés kereteibe.

    Üdv,

    Csésze

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_627343 (98)
    2009-02-26  13:21
  4. Torolt_felhasznalo_627343
    Torolt_felhasznalo_627343
    2009. február 26. 13:2198.

    Sziasztok!

     

    Azt szeretném kérdezni, hogy mit jelent az hogy "röpköd" a kezeivel? Mi az a motorozás?  Miért kell róla leszoktatni a babákat?

     

    Azért kérdezem, mert az én lányom is nagyon laza, és hogy mire figyeljek oda. Ezekről a kifejezésekről még nem hallottam.

     

    Előre is köszönöm a választ.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2009. február 22. 12:2697.
    Koszi.
    előzmény:
    granatvira (96)
    2009-02-22  10:53
  6. 2009. február 22. 10:5396.
    Igen, persze, a gyógytornász/konduktor is meg tudja ezt állapítani, de azért mindenképpen menjetek el neurológushoz is, mert a reflexeket és egyebeket ő tudja megvizsgálni aprólékosan, ez nem a gyógytornász kompetenciája.
    előzmény:
    Rildiko (95)
    2009-02-21  16:45
  7. 2009. február 21. 16:4595.
    En Anglaiban elek, es minel elobb el fogok menni neurologiai vizsgalatra meg konduktorhoz. En osztonosen a tul laza izomzatra gyanakszom. Nekem is az van, es o is lenyegesen lazabb, mint a tobbi vele egykoru gyerek. A laza izomzatot a gyogytornasz latja?
    előzmény:
    granatvira (94)
    2009-02-21  00:08
  8. 2009. február 21. 00:0894.

    Szia Rildikó!

     

    A "nagykönyv" szerint a babáknak 18 hónapos korukig el kell indulniuk önállóan, ha ez nem történik meg, akkor nem árt megmutatni szakembernek a kicsit. Vannak ugyan többen, akiknek később indul el a babájuk és nincs semmi komoly probléma a háttérben, viszont azt nem árt tudni, hogy a nagy előszeretettel emlegetett "lusta baba" nem létezik. Az elmaradásoknak azért mindig van valami okuk, bár sokszor a legkülönfélébb kivizsgálásokkal sem lehet megtalálni, hogy mi az valójában, lehet pl. egy enyhe oxigénhiány a terhesség alatt vagy születés közben.

     

    Én azért tartom nagyon fontosnak, hogy ilyen esetekben megtörténjen a szakszerű kivizsgálás, mert lehet, hogy most csak annyi történik, hogy a baba pár hónappal később kezdi el a kúszást, mászást, járást, de a későbbiekben okozhat tanulási zavart és egyéb problémákat az elmaradás (illetve az az ok, ami a megkésett mozgásfejlődés hátterében áll). Az agynak van egy meghatározott érési folyamata, ez nem jó siettetni sem, de az sem jó, ha túlságosan hagyjuk lelassulni a folyamatot és szükség esetén nem avatkozunk be.

     

    Azt is fontos tudni, hogy ebben az életkorban az agy még nagyon plasztikus, sokkal könnyebben "tanul", és ami most esetleg pár hónapos tornával helyrehozható, ahhoz később sokkal több idő, esetleg évek kellenek és talán nem is korrigálható véglegesen a probléma. Pl. nagyon sok tanulási zavaros és magatartásproblémás gyermeknél mozgásterápiát alkalmaznak, újratanulva a mozgásfejlődés egyes fázisait (forgás, kúszás, mászás, stb). 

     

    Azért nem tudok egyébként semmi igazán konkrét dolgot mondani, mert rengeteg fontos kérdésem lenne, pl. hogy milyen volt a terhesség, a szülés, a szülés utáni időszak, mikor kezdett a kislányod forogni, kúszni, stb, most mit tud, hogyan tud... azt javasolnám, hogy keressetek fel egy konduktort vagy gyógytornászt, aki megnézi a kislányt, és ezzel párhuzamosan kérjetek beutalót egy neurológiai vizsgálatra is a biztonság kedvéért, hogy kiderüljön, nincs-e esetleg valami a háttérben (túl laza izomzat pl). Abból, amit leírtál, nekem úgy tűnik, hogy az egyensúlyérzékét se ártana fejleszteni a kislányodnak, mert ha kézenfogva meg kiskocsit tolva jár, csak önállóan nem mer, akkor lehet, hogy ezzel is van egy kis gond. 

     

    Szóval összefoglalva, amennyit így látatlanban mondani tudok: ne izgulj, nagy baj szerintem biztos, hogy nincs, de azért keress fel szakembert a későbbi problémák megelőzése érdekében!

    Ha megírod, hogy hol laktok, akkor tudok segíteni a keresésben, ha gondolod. 

    előzmény:
    Rildiko (93)
    2009-02-20  23:35
  9. 2009. február 20. 23:3593.

    Szia Granatvira,

     

    A lanyom 18 honapos es meg nem jar onalloan. Vezetve ugyesen jar, ujabban mar szereti tolni a bevasarlo kocsikajat is (regebben meg ezt sem szerette). Maszni, megfordulni, stb szeretett es ezekben nem volt lemaradva.16-17 honaposan megvizsgalta a helyi korzeti orvos, de mindent rendben talalt nala (kockakat rakatott egymasra, szek mellett felallitotta, agyhoz kapaszkodva is jart...)Csiporontgene mar volt, mivel ez elofordult mar a csaladban, de az is rentben volt. 

     

    Ismeroseim szerint csak tullihegem...

     

     

    előzmény:
    granatvira (92)
    2009-02-15  22:40
  10. 2009. február 15. 22:4092.

    Eléggé megoszlanak a vélemények az egyenetelen talaj kontra padló témában. Eddig tényleg azt mondták, hogy padlón inkább cipőben járjon a gyerek, de újabban meg azt mondják az orvosok, hogy bent is mezítlábazzon, mert akkor is lábujjhegyre áll pl, ami szintén erősíti a lábat és cipőben ez ugye nem ugyanaz. Van erről egy jó cikk, beteszem:

     

    http://www.babavilag.com/index.php?cikk=180&hl=cip%C5%91

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  11. 2009. február 15. 12:2991.

    Köszi a választ!

     

    ( minden nap kicsit zoknizunk is, lefekvések előtt nappal és este is, mert úgyis végkimerülésig játszanak, hirtelen alszanak el, akkor meg nem szeretem abajgatni őket a cipő levétellel.)

     

    Nekünk is ezt mondták, mint Csészécskének, hogy az egyenetlen talaj erősíti az izmokat. Mondjuk amennyire szétpakolnak, dobálnak mindent a földön, akár egyenetlennek is nevezhetném:)))))))))

    előzmény:
    granatvira (89)
    2009-02-15  09:02
  12. 2009. február 15. 12:1890.

    Szia!

     

    Köszönöm a kedves szavaid. Igazából már annyira nem aggódtam, mert láttam, hogy értelmileg szépen fejlődik, mindent megért, megcsinál, fejlődik játékban is, már egy-egy szó is elhagyta a száját, na persze ezzel takarékoskodik, de már mondta egyszer-egyszer, hogy autó, hoppá és mama.

    Tegnap már az utcán is sétálgattunk, a ház előtt, 25 percig kint voltunk és végig menni akart:)

     

    A cipő témához hozzászólhatok?

     

    Én azt hallottam a gyógytornásztól, hogy a mezítláb járás akkor jó, ha a talaj egyenetlen. Ha egyenletes a talaj, akkor a lábizmokat nem készteti mozgásra, így azok nem tudnak erősödni. Remélem, nem baj, ha leírom, hogy mi Supy cipőt hordunk (biztosan ismered), ahogy a nevében is benne van, szupinált a sarka és a többi követelménynek is megfelel. Állandóan rajta van a lábán, mert különben totál bedől a lába. Nálunk az ortopéd orvos is ezt javasolja mostanában, benti használatra is. Persze betét nélküli - ezt azoknak írom, akik nem ismerik.

    Mindenkinek jó babázást,

    Szilvi

     

     

    előzmény:
    granatvira (85)
    2009-02-14  14:47
  13. 2009. február 15. 09:0289.

    Szia Kahlúa!

     

    Általában az ortopéd orvosok nem javasolják bentre a cipőt, az a jó a gyerekeknek, ha minél többet mezítláb (zokniban) vannak, mert így erősödik a lábuk. A te kislányodnak gondolom emiatt a hibás lábujjtartás miatt javasolták a kiscipőt bentre is (talán a másik kislánynak is van hasonló problémája, ezért ajánlották neki is, megelőzésképp - szerintem). Az biztos, hogy a cipőben járás valamennyire segít kiküszöbölni ezt a lábujjal való kapaszkodást, de azért jó lenne, ha néha cipő nélkül is szaladgálnának a lányok, mert aztán meg a lúdtalp lesz a probléma, mivel nem erősödnek megfelelőképpen a láb izmai. 

     

    Konkrét márkát nem nagyon szeretnék ajánlani, ami fontos lenne, hogy lehetőleg ne használt cipőt kapjanak, hanem újat, a cipő hátsó kérge kemény legyen és kissé magasított (de ne túl magasszárú), hogy jól tartsa a bokát. Az is fontos, hogy a cipő talpa rugalmas legyen és ne túl vastag (ezt kézzel jól meg tudod nézni, hogy mennyire hajlékony a talp).  Betét semmiképpen ne legyen benne, az csak árt az alakuló izmoknak, tehát mindenféle belső magasítás nélküli kiscipőt válassz. Mostanában sok ortopéd orvos ajánlja az ún. suppinált cipőt, ami tulajdonképpen egy kicsit kifelé döntött talpat jelent, ez elvileg segít a megfelelő izomfejlődésben.

     

    Nagyjából ennyi, amire érdemes odafigyelni. És azért tényleg ne legyen mindig cipő a lányokon! Nyáron pl., ha meg tudjátok oldani, nagyon jót tesz a füvön-kavicson járás mezítláb.

    előzmény:
    kahlúa (87)
    2009-02-14  21:55
  14. 2009. február 15. 08:5388.
    Pömpike, nagyon örülök, hogy jól alakultak a dolgok és szépen elindult a kislányod! Köszönöm, hogy benéztél és elmesélted!
    előzmény:
    Pömpike (86)
    2009-02-14  20:51
  15. 2009. február 14. 21:5587.

    Szia Gránátvirág!

     

    Milyen cipőt javasolsz a kis totyogóknak? Eddig itthon harisnya +csúszásgátlós zokniban voltak a lányok( 15 hósak), azt hittem az a legjobb nekik.

    Egyiküknek bőrkemnényedés lett a nagylábujján kívül, mert kicsit visszahajlította, kapaszkodott vele, elmentünk ortodépiára megmutatni. A doki mondta, hogy otthon is horjanak mindketten olyan szandált, ami tartja a bokát, hátul kérge van, abban helyesen fognak járni és az ujjal kapaszkodás is elmarad majd.

     

    Szted is jobb ha cipőben mászkálnak itthon?

     

    Betét jó ha van a cipőben vagy nem kell még ilyenkor?

     

    ( nem teljesen a te területed, de azért ha tudsz egíteni, előre is köszi!!!)

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2009. február 14. 20:5186.

    Szia!

     

    Még tavaly fordultam hozzád. A kislányom még 9 hónaposan sem kezdett el mászni. Sajnos konduktort nem találtunk, az orvosunk sem gyógytornára sem más fejlesztőhöz nem óhajtott tovább küldeni. Így maradt az otthoni edzés. Szépen erősödött kutyázni nagyon hamar tudott, de mászni csak 11 hónaposan kezdett el, majd egy hét múlva megtette az első önálló lépéseit. Addig a popsiján csúszkált. Ma már úgy közlekedik, mint a szélvész.

    Köszönöm a segítséget és a támogatást.

     

    Ági

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2009. február 14. 14:4785.
    Szilvi!! Nagyon-nagyon örülök, hogy ilyen jó híreket hoztál! Csak így tovább és azért néha nézz be és meséld el, hogy mit tud már Gergely, jó?
    előzmény:
    csészécske (84)
    2009-02-14  12:18
  18. 2009. február 14. 12:1884.

    Szia!

     

    Megígértem, hogy írok. Most, február 5-én voltunk a neurológusnál, ahogy vártam, semmi különöset nem állapított meg, csak generalizált hipotóniát. Egyébként a véleménye: éber, figyelmes, bizamatlan, érzékeny, érdeklődése korának megfelelő.

     

    A legnagyobb hír: vasárnap, 8-án ELINDULT Gergely. Néhányat már eddig is tudott lépni, de most akar önállóan elindulni, és már egész nagy távolt megtesz, apórkat lépegetve, óvatosan. Most 2-án volt 20 hónapos... A Dévény mellett járunk aktív tornára is ugyanoda, ahol erősítik, nyújtják az izmait, mert az egyik oldala erősebb mint a másik. De a lényeg: most már hamarosan - reméljük - szaladni is fog...

     

    Üdvözlettel:

     

    Szilvi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2008. november 25. 07:5083.

    Szia Csészécske!

     

    Nagyon örülök ennek, amit a gyógypedagógus mondott! Persze, azért menjetek el a neurológushoz, ő az orvos, és ő tudja olyan szinten megvizsgálni Gergelyt, hogy kiderüljenek esetleg a még meglévő problémák. De reméljük, nem talál ő sem semmit!

    előzmény:
    csészécske (82)
    2008-11-23  22:09
  20. 2008. november 23. 22:0982.

    Szia Granatvira!

     

    Képzeld, elvittem Gergelyt egy gyógypedagógushoz (aki szomatoped. is), állapotfelmérésre. Idősebb nő volt, 20.25 év tapasztalattal legalább.

    Részletesen kikérdezett, és Gergelyt is egy órán keresztül figyelte, kapcsolatba lépett vele, és az volt a véleménye, hogy hamarosan elindul, mert nagyon aktív, eleven és ügyes a mozgása. A beszédfejlődésen nem volt "kiakadva" nagyon, azt mondja, ez nagyon gyakori és nagyon sok hipotón gyerekkel találkozik az utóbbi időben. Mellesleg az elbeszélése szerint pont az ő kisfia is nagyon esetlen mozgású, késői beszédű volt, azt hiszem, tudta, miről beszél.

    Szóval nem állapított meg semmilyen fejlesztési szükségletet, ettől azért kicsit megkönnyebbültem, pedig azt hittem, valamit majd rám akarnak sózni (mert ez egy babafejlesztő kp).

    Azért elviszem a neurológushoz is, mivel a gyógyped. az gyógyped. a neur. pedig neur., szóval több szem többet lát.

    Szép estét!

    Csésze

    előzmény:
    granatvira (81)
    2008-11-18  13:14
  21. 2008. november 18. 13:1481.
    Akkor várom az eredményt, és ne aggódj (bár könnyű ezt mondani...)!
    előzmény:
    csészécske (80)
    2008-11-17  15:45
  22. 2008. november 17. 15:4580.

    December 18-án megyünk a neurológiára, majd megírom az eredményt. (Bár az az igazság, hogy nem tudom elképzelni, 10 perc alatt - amikor ráadásul a gyerek sír vagy unja a helyzetet - mit tud megállapítani...) Szóval én is kíváncsi vagyok, mi lesz az "ítélet" (mer sajnos így élem meg...)

     

    Köszi!

     

    Szilvi

     

    előzmény:
    granatvira (79)
    2008-11-17  14:08
  23. 2008. november 17. 14:0879.

    Az alapján, amit a neurológus írt, nem alkati hipotóniája van a kisfiadnak (az extrapiramidális tónuszavar utal erre, az alkati hipotóniát is beleírják a neurológusok a szakvéleménybe, hogyha semmi neurológiai elváltozást nem találnak), de ahogy a leírásban is benne van, nem súlyos a dolog.  Mikor mentek neurológushoz megint? Kíváncsi lennék a mostani szakvéleményre is.

     

    A csípődiszplázia meg a hipotónia nem áll összefüggésben egymással, elég sok gyereknek van kisebb-nagyobb fokú csípődiszpláziája, ami annyit jelent, hogy nem fejlődött ki megfelelően a medencének az a része, ahova a combcsont illeszkedik, az ún. ízületi vápa. A súlyosabb eseteknél a combcsont ki is ugrik a vápából, ilyenkor beszélünk veleszületett csípőficamról. Ezért szűrnek minden babát még a kórházban, aztán 6 hetesen is, mert ezen azért elég jó eredménnyel lehet segíteni (terpeszpelus, Pavlik-kengyel).

    előzmény:
    csészécske (78)
    2008-11-17  10:19
  24. 2008. november 17. 10:1978.

    Gratulálok az ügyes babádhoz, biztos nagy édes lehet és nagy boldogság neked, nektek, hogy ilyen szépen fejlődik:)

     

    Gergely is 4100 grammal és 57 centivel született, de az anyaméhen kívül még jobban belehúzott a növésbe, fél évesen már nem fért el a hordozóban... külön extra babakocsit kellett neki vennünk és most már minden sportkocsiból kilóg... Nem tudom, hány centi, már régen mérték, itthon pedig nem tudom megmérni, de 13 hónaposan volt 83 cm, azóta pedig rengeteget nőtt.

     

    Én is gondoltam az alkati hipotóniára, na de ezt persze nem én fogom diagnosztizálni nála.

     

    8 hónaposan voltunk egyszer neurológusnál, ő ezt írta a vélemény rovatba:

     

    prekognitív funkciók éretlenek, enyhe extrapiramidális tónuszavar és tremor, hosszmetszetében javuló állapot neurodegeneratív betegség ellen szól.

     

    Most viszem vissza, hogy nézzék meg még egyszer. Azért jelentkeztem be, mert "röpködött" a kezével, de erről kb. három nap alatt leszoktattam, úgy, hogy mindig rászóltam, meg is értette és már nem is csinálja. A hipotóniás fórumban olvastam, hogy sok baba csinálta a "röpködést" és a "motorozást", aztán egyszer csak elhagyták. Én jobbnak láttam, ha minél hamarabb leszoktatom róla.

     

    Úgyhogy csak egy biztonság kontroll lesz, mert egyéb tünetet nem látok nála.

     

    Lehetséges, hogy nála is alkati hipotónia áll fenn? Lehet ennek valami köze a csípődiszpláziájához is? A családban nem csak diszplázia, de ficam is előfordult, bár nem nálam, hanem  a nővéremnél az a nagynénémnél.

     

    Köszi

     

    Szilvi

    előzmény:
    granatvira (70)
    2008-11-15  23:22
  25. 2008. november 17. 07:4977.
    Köszi!
    előzmény:
    semiramis (76)
    2008-11-16  12:32

Címlap

top