Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mozgásfejlődés

granatvira
Létrehozva: 2008. augusztus 7. 14:41

Sziasztok!Régebben indítottam már egy ilyen topikot, csak az végül beszélgetős fórummá alakult át...

 

Ha kérdésetek van a gyermek mozgásfejlődésével kapcsolatban, esetleg megkésett mozgásfejlődésű a baba, vagy oxigénhiánnyal, koraszülötten jött a világra, írjatok, igyekszem legjobb tudásom szerint válaszolni. A nagyobbacska gyerekek problémáival kapcsolatban is várom a kérdéseket! Konduktor-tanítóként dolgozom, főleg gyerekekkel, de a felnőttek betegségeiről is kérdezhettek nyugodtan (Parkinson, SM, stb.). 

 

  1. Torolt_felhasznalo_766757
    Torolt_felhasznalo_766757
    2008. augusztus 28. 09:1251.
    Hát sajna nemtudom hogy kell-e előjegyzés és hogy befértek-e épp most, de sztem mindenképp keresd meg őket, ha másért nem, hát ők biztos tudnak szakembert ajánlani, vagy akár magán úton is egyezkedhetsz velük hogy nem adnak-e tanácsot. Remélem sikerrel jársz! majd írj hogy mik a fejlemények.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (50)
    2008-08-28  07:23
  2. Torolt_felhasznalo_235715
    Torolt_felhasznalo_235715
    2008. augusztus 28. 07:2350.

    Köszönöm szépen.

    A Kamillába kell előjegyzés vagy az hogy működik?

    Én egyszer régen telefonáltam,de akkor azt mondták kicsik vagyunk 2 év körüliekkel foglalkoznak...meg amugy sincsen helyük.De mindenképp itt helyben akarnám a fejlesztést.Azt leírtam Pesten a dokinénivel,hogy mit tart szükségesnek..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_766757 (49)
    2008-08-27  23:09
  3. Torolt_felhasznalo_766757
    Torolt_felhasznalo_766757
    2008. augusztus 27. 23:0949.

    Sziasztok! Olvastalak már titeket, de még nem írtam. Most Szambeának írnék igazából, mert olvastam hogy Miskolconon keresel konduktort. Szerintem próbáld meg felvenni a kapcsolatot a megyei pedagógiai intézetben működő Kamilla Korai fejlesztő szolgálattal!!! Hátha tudnak segíteni. Én is miskolci vagyok, és egy ideig dolgoztam a ped. intézetben, ezért tudok róluk. Remélem találsz szakembert!!!!!

     

    Ja és itt a link az elérhetőségekkel:

     

    http://server.borsod-ped.sulinet.hu /kamilla/ujabb/index.htm

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (44)
    2008-08-27  06:42
  4. Torolt_felhasznalo_777145
    Torolt_felhasznalo_777145
    2008. augusztus 27. 19:2948.
    Köszönöm. Elviszem újra a gyógytornászhoz, és megyünk tovább, ha kell. vagy hívlak Téged...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2008. augusztus 27. 08:5547.
    Csajszi, akkor is azt mondom, hogy így látatlanban nem tudok rá semmit mondani...Tehát mindenképpen meg kellene őt néznie valakinek, elsősorban neurológusnak és csak azután lehet kitalálni, hogy van-e teendő, és ha igen, akkor micsoda. Azért javasoltam, hogy ha akarod, megnézem előbb én, hogy lássuk, tényleg szükséges-e a neurológiai vizsgálat, de az alapján, amit tegnap írtál, szerintem mindenképpen kellene.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_777145 (45)
    2008-08-27  06:42
  6. 2008. augusztus 27. 08:5046.

    Szambea, ezek után elhiszem, hogy nem szívesen mész a miskolciba, de nem a rehabot kellene megpróbálni, hanem a korai fejlesztő részleget, az szerintem teljesen külön van a rehabtól. Viszont azért keresem neked a konduktort Miskolcon, csak nem megy olyan egyszerűen!

    A Budaiban nem emlékszem a konduktor nevére, mert csak futólag láttam kiírva a nevét (talán valamilyen Ágnes..?), mert épp a kisfiammal voltam vérvételen. Az biztos, hogy a másodikon láttam, a lift melletti ajtón, ott van a gyerekrehab, ha jól emlékszem, és úgy van kiírva, hogy "ergoterápia, konduktív pedagógia". Így biztosan megtalálod.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (44)
    2008-08-27  06:42
  7. Torolt_felhasznalo_777145
    Torolt_felhasznalo_777145
    2008. augusztus 27. 06:4245.

    Szia, köszönöm a gyors választ!

    Az előbb már írtam kb. egy kisregényt és nem jelnt meg semmi....most megpróbálom újra, röviden.

    Szóval Balázs reggel, mikor bementem a szobájába, állt és vigyorgott, és a délelőtti alvás helyett is az állást választotta.

    A bal kezét emeli a feje mellé, a jobbat nem, de mondjuk eddig a balt se emelte. Nem látok semmi "elváltozást"  a kezén, és játéknál hasznája mind a kettőt.  Mind a két lábát használja, és a mászásnál sincs semmi gond.

    Na mgpróbálom most elküldeni...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_235715
    Torolt_felhasznalo_235715
    2008. augusztus 27. 06:4244.

    Szia!

    Nálunk a Miskolci gyerekkórház kiesik,ugyanis ott a rehabon nem foglalkoztak velünk annak idején.Annyit mondtak,hogy fogadjuk el hogy sérült gyerekünk van.Ott gyógytornát se javasoltak 6hósan,pedig semmit sem tudott Szabi.Ezért nem is vinném oda. A Budaiba ki konduktor?Sajnos a nagy összevonás óta olyan kicsi lett ott minden...

    Köszi a segítséget!

     

    előzmény:
    granatvira (43)
    2008-08-26  20:27
  9. 2008. augusztus 26. 20:2743.
    A Budai Gyerekkórházban pl. 100%, hogy van konduktor a rehabilitációs osztályon, pont múlt héten láttam. Megkereshetnétek őt is (nem tudom pontosan, hogyan megy ez a Budaiban, de az orvosotok megmondja), adna esetleg feladatokat. De én meg keresek nektek konduktort Miskolcon, amint tudok valamit, írok neked! Viszont úgy tudom, a Miskolci Kórházban van korai fejlesztő részleg, ahol konduktor is dolgozik, ezt esetleg érdeklődd meg, pont nemrég kerestünk valakinek arrafelé konduktort és ezt javasolták nekem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (42)
    2008-08-26  18:14
  10. Torolt_felhasznalo_235715
    Torolt_felhasznalo_235715
    2008. augusztus 26. 18:1442.

    Szia!

    Mi a Budai gyerekkórház rehabilitációs osztályára járunk.

    Az biztos így van nekem nem olyan ügyi mint a gyógytornásznak.

    Miskolcon nem ismersz konduktort véletlenül?

    előzmény:
    granatvira (41)
    2008-08-26  17:42
  11. 2008. augusztus 26. 17:4241.

    Hova mentek kontrollra, milyen intézménybe?

    Szerintem mindenképpen jó lenne egy rendszeres, heti 2-3 alkalmas fejlesztés konduktornál vagy egyéb komplexen fejlesztő szakembernél, ha meg tudjátok oldani, mert egy szakember mindig látja az apró dolgokat, amikben előre lehet lépni, illetve ismer olyan "trükköket", amelyekkel például felkelthető és fenntartható a baba figyelme. A legtöbb gyerek egyébként sokkal jobban "dolgozik" egy idegennel, mint az édesanyjával.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (40)
    2008-08-26  17:16
  12. Torolt_felhasznalo_235715
    Torolt_felhasznalo_235715
    2008. augusztus 26. 17:1640.

    Szia!

    Tudom,hogy nem várhatok el sokat tőle,és örülök annak ahol tartunk,nagyon büszke vagyok rá.

    Értelmileg azt vesszük észre,hogy nem tudatos ahogy amit csinál.Nem reagál utasításokra pl:fogd meg,gurítsd,gyere ide stb..,nem integet,és csak néha tapsol,de azt se ugy ha mondom neki.A játékokat is hiába mutatjuk meg hol kell megnyomni,nem utánozza nem jön rá.Mindent a kezébe fog és ráz leginkább,meg kopog vele néha a kövön.Hangokat ad ki de semmi betűt szót nem hallani bele,és ezt se köti cselekvéshez.Szótagokat sem utánoz csak néha.

    A gyógypedagógus mutatott gyakorlatokat mivel tudom fejleszteni,azt csináljuk.Csörgőzés,hinta,masszázs,sőt talpát is maszírozom.

    Nem tudom lekötni a figyelmét.Hintázunk,tornázunk,nagylabdán előre hátra oldalra.

    Most nem járunk sehová,jövő hónapban megyünk Pestre kontrollra.Egyébként Miskolcon lakunk.

     

    előzmény:
    granatvira (39)
    2008-08-26  16:55
  13. 2008. augusztus 26. 16:5539.

    Kedves Szambea!

    Először is köszönöm, hogy megosztottad velünk a történetedet, nagyon nehéz dolgokon mentetek keresztül!

     

    A korababák fejlődését soha nem szabad egy átlagos fejlődésmenetű gyerekéhez hasonlítani. Először is a korrigált életkort kell nézni, eszerint a te kisfiad valós életkorából vissza kell számolni 2 és fél hónapot, amennyivel hamarabb született (bár elvileg a korrigált életkort csak 1 éves korig veszik figyelembe, de a lemaradást óvodáskorra szokták behozni a korababák), ha ezt nézed, akkor a mozgásfejlődésben gyakorlatilag minimális az elmaradása, ha hozzáadjuk még a sok betegeskedést is, akkor meg végképp le a kalappal előtte, nagyon ügyes kisfiú!

    A beszédfejlődés még nagyobb különbségeket mutathat a gyerekeknél, mint a mozgás fejlődése. Hivatalosan 16 hónapos korra körülbelül 8-15 szót kell mondaniuk a babáknak, van, aki többet mond, van, aki kevesebbet. Ami fontosabb talán, hogy mennyire érti meg a beszédet, mennyire és hogyan reagál a felszólításokra, kérdésekre. A kisfiad szótagokat mond, utánoz hangokat?

    Azt, hogy "nem olyan értelmes" ki mondta? Amennyiben egy kisgyerek 18 hónapos koráig egyáltalán nem szólal meg, tehát nem mond szavakat, szótagokat, nem utánoz hangokat, akkor logopédushoz kell vele fordulni, aki speciális fejlesztő feladatokat végez a kicsivel.

     

    Ami még nagyon fontos, hogy a babáknál nem egyszerre fejlődik a beszéd és a mozgás, egyszer amozgás területén mutatkozik nagyobb fejlődés, aztán a beszédén, közben a másik terület fejlődése lelassul vagy stagnál. Ennek kissé ellentmondani látszik, de tény, hogy a beszéd és a mozgás egymást segítik, tehát pl. a mozgásos mondókák, dalok mind a beszédre, mind a mozgásra fejlesztőleg hatnak, ilyeneket gondolom ti is szoktatok játszani a kisfiaddal.

     

    Jártok most egyébként valamilyen fejlesztésre? Otthon milyen tornát végeztek pontosan? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_235715 (37)
    2008-08-26  07:04
  14. 2008. augusztus 26. 16:4038.

    Kedves Csajszi!

    Ahogy leírod, tényleg lehet valami probléma a kisfiad karjával. Szülés közben elő szokott fordulni kulcscsonttörés, amit talán nem vettek észre, és rosszul forrt össze, ill. idegsérülés (ún. plexus-sérülés) is lehetett esetleg, én inkább erre tippelnék így látatlanban, bár a kettő együtt is lehetséges. Mennyire tudja mozgatni a karját-kezét? Emeli rendesen, a feje mellé? Nem látod féloldalasnak, fejletlenebbnek a jobb karját-kezét? Amikor játszik, mennyire használja a jobb kezét? A tenyerét tudja felfelé fordítani? A jobb lábát ugyanúgy használja, mint a balt?

    A gyerekorvosotok egyébként nem mondott erre semmit?

    Amit én javasolnék, hogy első körben mutasd meg őt neurológusnak, vagy ha gondolod, szívesen megnézem én is, és megbeszéljük, hogy hova fordulj és mi a további teendő. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_777145 (36)
    2008-08-26  06:44
  15. Torolt_felhasznalo_235715
    Torolt_felhasznalo_235715
    2008. augusztus 26. 07:0437.

    Szia!

    Nekem kérdésem lenne és mindenkinek erőt adnék a történetünkel,ha nem baj...

    Az én fiam 30.hétre 1990g-mal született,20órásan agyvérzése volt,gép lélegeztette 12napot,aztán még 2 hét c-pap.Tüdőgyulladása is volt,nyelésigondok is.Később alvási apnoéi lettek,gyakran szürkült el...4hósan még nem figyelt,6hósan is csak feküdt mint egy darab fa.7hósan kezdték fejleszteni Pesten(amugy miskolciak vagyunk),utána 9hósan megfordult és 11hósan felült magától,addig sose ült.

    Egyébként az életét folyamatosan betegségek nehezítették,hörgő,fül és egyéb betegségek.A fülét műtötték is 11hósan.

    Most 15,5hósaan áll és lép is kapaszkodás nélkül,de viszont nem mond szavakhoz hasonlító dolgokat és nincsen olyan értelmes...tudom ez is nagy eredmény amit elértünk,mert 7hósan a fél oladált nem használta és az eeg-je mutat lassulást.A vízfejűséget ki is hagytam...közben sulyilag sem feljődött,8hósan 4000g volt.

    Hintáztatom,tornáztatom,maszírozom és nagylabdázunk is rendszeresen.

    A kérdésem az,nem baj-e hogy lelassult a rohamos fejlődés?

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  16. Torolt_felhasznalo_777145
    Torolt_felhasznalo_777145
    2008. augusztus 26. 06:4436.

    Szia!

    Az én kisfiam hamarosn betölti a 8. hónapot! Mrá mászik (mint a villám), feáll, de azt vettem észre, hogy nem tud kapaszkodni, inkább támaszkodik és erölködik úgy áll fel ágynál, fotelnél. A kiságyában, járókában még nem állt fel, úgy látom, nem tudja (még?), hogyan kell a rácsot megfogni.

    38. héten született, minden komplikáció nékül. Kb. 2 hónapos lehetett, mikor azt láttam, a jobb kezét nem úgy használja, mint a balt, és leszorítja a felkarját. Hordtam gyógytornászhoz. Javult is. Viszont most ha feláll és meg akarom fogni a kezét nem fogja meg az ujjamat. Megfogom a kis kezét, de nem nyújta felfelé hanem érezthetően erőből szorítja magához a felkarját. 

    szeretném tudni, hogy ez miért lehet? egyesek szerint ez nem normáis... (Tudom, nem kell hagatni "egyesekre"! )

    Előre is köszönöm a választ! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. augusztus 11. 09:1035.

    Szia Lentigo! Aggódni soha nem kell!

    Viszont tényleg egy kicsit meg van késve a kislányod a mozgásfejlődésben, érdemes lenne megmutatnod szakembernek, hogy adjon nektek feladatokat otthonra, amivel mozgásra buzdíthatod a kislányodat.

     

    Amit ebben a korban már tudni kell a babáknak nagy általánosságban: kúszás, mászás valamilyen módon (tehát nem muszáj a nagykönyv szerint, de valamilyen négykézlábas helyzetben való előrehaladásról van szó), illetve az önálló felülés akár négykézláb helyzetből oldalra, akár más módon. Az ujjacskákkal már tudnak csippentve fogni.

     

    Mivel minden gyerek önálló "elbírálást" igényel az előzmények ismeretében, azon túl, hogy az átlaghoz képest hol áll, ezért kellene őt megmutatni szakembernek. Nem szeretek egy babára se ráhúzni egy sémát, hogy ezt KELL tudnia... Merre laktok?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_662820 (34)
    2008-08-10  23:31
  18. Torolt_felhasznalo_662820
    Torolt_felhasznalo_662820
    2008. augusztus 10. 23:3134.

    Szia!

     

    Az én kislányom 9 hónapos. Magától még nem tud felülni. Ha én felültetem hosszabb ideig ül, de egy idő után eldől. Forog-pörög minden irányba, ezt használja, ha vmit el akar érni. Kúszni még csak hátrafelé hajlandó, mászni még nem. Négykézlábon sokat hintázik, de utána mindig lefekszik. Szerinted kell aggódnom? El vagyunk késve? Ha igen, hová forduljak?

    előzmény:
    granatvira (23)
    2008-08-07  17:38
  19. 2008. augusztus 10. 08:4333.
    Szia! Jaj de örülök, nagyon ügyes Anna!!!! Gyakoroljatok továbbra is, és várom a jó híreket!
    előzmény:
    Pömpike (32)
    2008-08-09  18:13
  20. 2008. augusztus 9. 18:1332.
    Képzeld! Anna két nap szorgalmas gyakorlás után, már kitolja a felsőtestét a karjaival, sőt ülésből négykézlábra állt, elkezdett kutyázni és jól orradobta magát.   Szépen kúszik, igaz még ösztönözni kell, de a kezeit nagyon ügyesen pakolja maga előtt. Köszönöm a segítséget. Szorgalmasan gyakorolunk továbbra is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_106655
    Torolt_felhasznalo_106655
    2008. augusztus 8. 08:0331.

    Köszönöm a válaszod!

     

    Szép napot!

     

    Kora

    előzmény:
    granatvira (22)
    2008-08-07  17:30
  22. 2008. augusztus 7. 20:1230.
    Akkor viszont kicsit más a helyzet. Igazából nincs még nagyon elkésve, de a kúszást már kéne egyedül csinálnia (ha a talpához teszed a kezed és eltolja magát, az a reflexes kúszás). Hivatalosan 6-7 hónapos korra teszik a nagykönyvek a kúszást, 1 hónap lemaradás még mondjuk belefér, de azért a biztonság kedvéért nem ártana, ha megnézné szakember. Tudnom kéne részleteket is, hogyan alakult a mozgásfejlődése, stb, hogy pontosabbat tudjak neked mondani, mert minden gyerek egyéni elbírálás alá esik, nem szeretek senkire ráhúzni egy sémát. Ha gondolod, priviben megbeszélhetjük, hogy mit érdemes csinálni. 
    előzmény:
    Pömpike (29)
    2008-08-07  19:18
  23. 2008. augusztus 7. 19:1829.

    Köszönöm a választ. Szóval kúszás: ha kitámasztom a talpát akkor tolja magát előre. Egyszer bemutatott egy hátrafelé kúszás-mászás mutatványt, de ennyi az egész.

    Még nem ül fel egyedül. A mutató ujjunkat fogja és így húzza fel magát.

    előzmény:
    granatvira (23)
    2008-08-07  17:38
  24. 2008. augusztus 7. 18:1028.
    A gyerek orvosunknak,megnyugtatás képpen kértem beutalot az ortopédiára,de csak 2 hét múlva tudnak fogadni,ezért érdeklödtem tőled.
    előzmény:
    granatvira (27)
    2008-08-07  18:00
  25. 2008. augusztus 7. 18:0027.
    Milyen orvosnak mutattad ezt a puklit a gerincénél? Azért a biztonség kedvéért én elvinném egy ortopéd orvoshoz, hogy megnézze.
    előzmény:
    nregina (26)
    2008-08-07  17:57

Címlap

top