Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mozgásfejlődés

granatvira
Létrehozva: 2008. augusztus 7. 14:41

Sziasztok!Régebben indítottam már egy ilyen topikot, csak az végül beszélgetős fórummá alakult át...

 

Ha kérdésetek van a gyermek mozgásfejlődésével kapcsolatban, esetleg megkésett mozgásfejlődésű a baba, vagy oxigénhiánnyal, koraszülötten jött a világra, írjatok, igyekszem legjobb tudásom szerint válaszolni. A nagyobbacska gyerekek problémáival kapcsolatban is várom a kérdéseket! Konduktor-tanítóként dolgozom, főleg gyerekekkel, de a felnőttek betegségeiről is kérdezhettek nyugodtan (Parkinson, SM, stb.). 

 

  1. 2008. augusztus 7. 17:5726.

    Kúszik már rendesen,meg már kutyázik,megpróbál mászni,ha elfárad leengedi a hasát ás kuszni kezd.Gerince egyenes,de a dereka fölött két csigolyája bedagad.Mint ha egy csersznye nagysású dolog lenne.Ha megnyomom sem sír,nem zavarja.Reggelre elmúlik,és kezdődik elöről.Tanácstalan vagyok,mert mindent korán csinál,de nem is alszik napi 10 óránál többet

    Próbálom korlátozni de nem nagyon megy.Szinte mindig együtt vagyunk,mert ha nem lát teljesen kiborúl,a kaját is csak tölem fogadja el.Sokat foglalkozom vele,nincs kertes lakásunk de naponta járunk a Népligetbe,plédet leteritek és játszunk vele..Napi 5-6 órát vagyunk levegőn.Köszönöm hogy válaszoltál:)

    előzmény:
    granatvira (24)
    2008-08-07  17:43
  2. 2008. augusztus 7. 17:4425.

    Szia Mouse! Válaszoltam neked a mnásik topikban, de bemásolom ide, hátha ezt olvasod.


    Szerintem rendben van a kislányod, bár látatlanban azért nem szeretek kategorikus kijelentéseket tenni. Monamynak azért írtam, hogy ne vezetgessék, mert írta, hogy Vivien csámpásan jár, tehát nagy valószínűséggel korai még neki az "önálló" járás, erősödni kell egy kicsit a lábának, izmainak. A vezetgetés az egy olyan dolog, hogyha egy gyerek kapaszkodva már jár, azt lehet vezetgetni (bár neki is az a legjobb, hogyha önállóan kúszik, mászik, egyedül jut el oda, ahova akar, tehát pl. oldalazik egy kicsit a szekrénynél, lemegy a földre, mászik, feláll a szoba másik oldalán, stb, mert így erősödnek az izmai, fejlődik az agya, és még rengeteg dolog. ). Viszont ha egy baba mondjuk csak felállni tud önállóan, azt tilos vezetgetni, mert ő még egyáltalán nincs kész a járásra, bár lépegetni azt fog reflexesen.

    Ha konduktor látta a kislányodat, akkor biztosan rendben van, esetleg vidd el az őszi kontrollra a biztonság kedvéért.

     

    előzmény:
    mouse76 (21)
    2008-08-07  17:18
  3. 2008. augusztus 7. 17:4324.

    Regina, mit jelent az pontosan, hogy 2 csigolyája bedurran? KÍvülről piros? Megduzzad? érzékeny?

    Alapszabály, hogy amit a gyerek magától csinál, azt csinálhatja. Tényleg kicsit korán állt fel a kislányod az átlaghoz képest, dehát vannak ilyen ügyes babák. Amit tenni kéne, hogy minél többet kússzon, másszon (apropó: kúszás, mászás megy neki?), legyen a földön, minél kevesebb lehetősége legyen felkapaszkodni, hogy erősödjön még egy kicsit az izomzata. Hasonfekve játék, pakolászás is nagyon jó lenne, azzal is sokat erősödik a háta. Ebben igazából neked van nagy szereped, hogy minél többet játsszatok a földön, esetleg kertben/szabadban, ha van rá lehetőség és eltereld a figyelmét a felállásról.

    előzmény:
    nregina (20)
    2008-08-07  16:51
  4. 2008. augusztus 7. 17:3823.

    Pömpike, a gyerekorvosok és a védőnők sokszor ijesztgetnek és sokszor fölöslegesen, máskor meg nem szólnak akkor sem, ha tényleg baj van…

    A lényeg, hogy Annának nem kellene RÉGEN másznia, ez azért túlzás, a felállás meg végképp korai még. A nagykönyv szerint 8-10 hónapos korban kell mászni, van, aki hamarabb kezdi, van, aki picit később, ti teljesen időben vagytok. Kúszással hogy álltok? A kislányod önállóan fel tud ülni vagy te ülteted le? Majd ha ezeket megírod, akkor írom tovább, hogy mit javasolnék.

     

    Vadvirág, neked külön válaszolok, mert az ismerőseid esete teljesen más. Most nem tudom, teljesen szó szerint értsem, hogy még most is pólyában van a gyerek?! Mert ha igen, akkor nem csoda, hogy nem csinál még semmit, bár biztosan lenne mozgásigénye… akárhogy is, 8 hónaposan nagyon le van maradva, mindenképpen szakemberhez kellene őt vinni, akármi is okozza a megkésett mozgásfejlődést. Ennyi idős korban a forgás, gurulás, kúszás, négykézláb állás lenne a minimum, amit tudnia kellene a kisbabának, ill. ültetve nem szabadna eldőlnie.

    előzmény:
    Pömpike (18)
    2008-08-07  16:37
  5. 2008. augusztus 7. 17:3022.
    Ha most 15 hónapos a kisfiad, akkor a korrigált életkora, ha jól számolom, kb. 11 hónaposnak felel meg. Szerintem nála nyugodtan rá lehet számolni még pár hetet (tehát én megkockáztatnám, hogy számoljunk 9-10 hónappal), mivel biztosan nagyon kis súllyal született, illetve a látássérülés is akadályozza őt abban, hogy felfedezze a világot, és ezáltal a mozgása fejlődjön. Ha belegondolsz, neki, mivel nincs meg a látás ingere, sokkal kisebb a motivációja, hogy mozogjon, mert a látó babák mozgását nagyon nagy részben az érdekesnek látszó dolgok elérése motiválja. A koraszülött babák 3 éves korukra szokták behozni a lemaradást az időre született babákhoz képest, tehát a kisfiad nagyon jó úton halad! Szerintem csináljatok mindent úgy, ahogy eddig, lassan, de biztosan szépen meg fog tanulni mindent! Nem tudom, az alatt mit értesz pontosan, hogy sétálni szoktál vele, ha járatásra gondolsz, én azt kicsit korainak tartom, mert még ha a valódi életkorát nézzük, akkor sem feltétlenül kellene járnia, korrigált életkorral végképp nem. És ha még mászni, felállni nem tud, akkor nem elég erős az izomzata a járáshoz, nem érdemes erőltetni. Bocsánat, ha félreértettem valamit...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_106655 (17)
    2008-08-07  16:36
  6. 2008. augusztus 7. 17:1821.

    Szia  !

     

    Az én Kislányom 10 hónaposan felállt, később bútorokon támaszkodva araszolgatott de utána kitalálta, hogy vezetgessük.

    Most olvasom, hogy szerinted nem volt jó ötlet.

    20 hónaposan indult el magától.

    Remélem, semmit rosszat nem tettünk azzal, hogy "engedtünk" a KisManónak!!

    Voltunk konduktornál (mikor még nem járt önállóan), mert már izgultam, hogy miért nem indul el. Megvizsgálta, mindent rendben talált, ősszel kellett volna visszamenni, ha még mindig nem jár egyedül.

     

    Mi a véleményed?

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  7. 2008. augusztus 7. 16:5120.

    Szia.

     

    Olvastam a topikodat,tanácsot véleményt szeretnék kérni.A helyzet a következő:a kislányom most lesz 7 hónapos.4 hónapos kora óta egyedül felül,oldalról kinyomja magát,nem döl oldalra,stabilan ül.Körübelül 4 hete magától felállt,tehát 6 hónaposan magától felállt,és ezt egyfolytában csinálja.Próbálom elterelni a figyelmét,de nem nagy sikerrel,bármit elér máris feláll,ha nincs mibe belekapaszkodni akkor akkor a tenyerét leteszi,és a fenékét kinyomja mint ha lehajolna.Észre vettem hogy 2 csigolyája estére beduran,voltam orvosnál azt a tanácsot kaptam hogy majd kinővi.Szerinted lesz később valami próbláma a kora állásból?Kértem beutalót ortópédiára de csak 2 hét múlva fogadnak.Szóval mi a véleményed a dologról,mit tanácsolnál nekünk.Még mi elött valaki belém kötne orvoshoz fogom vinni.

    A válaszodat  köszönöm szépen.

    Üdv.:Regina

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  8. Torolt_felhasznalo_824708
    Torolt_felhasznalo_824708
    2008. augusztus 7. 16:4119.
    Érdekelne majd a kérdésedre kapott válasz! Az ismeretségi körömben is van egy 8 hónapos baba, nagyok kiegyensúlyozott, jókedélyű, de csak fekszik a hátán és slussz. Meg sem fordul, fel pláne nem ül, támasztva sem tartja magát. A szülők sokat vártak erre a babára, úgyhogy 8 hónap alatt kizárólag hanyatt fektették és pólyában, párnával emelték, behogy baja legyen. Sztem épp ezzel tettek rosszat, mert a gyerek egyáltalán semmilyen ingert nem kapott a mozgásra. De én nem értek ehhez, úh várom a választ!
    előzmény:
    Pömpike (18)
    2008-08-07  16:37
  9. 2008. augusztus 7. 16:3718.

    Szia!

     

    Én is szeretnék egy kis infot, tanácsot kérni Tőled.

    Nyolc hónapos a kislányom. Szépen fejlődik, a szülés is rendben zajlott. Ma voltunk tanácsadáson, a gyerekorvos és a védőnő megijesztettek egy kicsit.  Azt mondták, hogy Annának már régen másznia kellene. Csak ingatták a fejüket. Nem indokolták,hogy miért kellene már mászni, mit jelent ha még nem tart itt a fejlődésben. Azt is mondták, hogy lusta. Hát nem tudom. Szépen forog, hason is sokáig eljátszik, ülni 5-6 hónapos kora óta stabilan ül.

    Meg tudnád mondani, hogy mire kellene figyelnem ill. mikor kellene aggódnom amiatt, hogy még nem akar mászni ill. felállni. 

    Én úgy érzem, hogy nem kellene siettetni és még nincs elkésve semmivel.

    Köszönöm előre is.

    P.

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  10. Torolt_felhasznalo_106655
    Torolt_felhasznalo_106655
    2008. augusztus 7. 16:3617.

    Szia!

     

    Bocsánat-bocsánat úgy értettem, csak folyton rohanok!

     

    Pontosítok: Olyan mozgásfejlődésében lemaradt gyerekkel foglalkoztál-e akinek látássérülése is volt.

     

    Most olvasom, hogy nem. Jaj, de szétszórt vagyok!

     

    Kisfiam 24. hétre született. Most 15 hónapos. Mozgásfejlődése vontatott. Hordom DSGNY-re. Gyógytornász, neurológus szerint jól fejlődik, de még a korrigált korához képest is le van mardva. (aug végén lenne 1 éves)

    Már egyszer önállóan felült. Négykézláb áll, bár nem bírja még sokáig. A hason fektetést javasolták kiskorában, de ezt nagyon rosszul tűrte. Mászni még nem mászik, de nagyon próbálkozik. Gyógytornász javaslatára szoktam vele sétálni.

    Szerinted mit tehetnék, hogy még jobban fejlődjön?

    Azt vettem észre, ha egyedül hagyom pl a kiságyban sokkal szebben áll négykézláb és több mindent megcsinál, mintha noszogatom.

     

    Válaszodat erőre is köszönöm!

     

    előzmény:
    granatvira (14)
    2008-08-07  16:21
  11. Torolt_felhasznalo_168680
    Torolt_felhasznalo_168680
    2008. augusztus 7. 16:2216.
    Köszönöm szépen a válaszod. :)
    előzmény:
    granatvira (9)
    2008-08-07  15:53
  12. 2008. augusztus 7. 16:2215.
    Sajnálom, hogy nem tudtam többet segíteni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_438638 (13)
    2008-08-07  16:04
  13. 2008. augusztus 7. 16:2114.

    Szia Kora!

     

    Én is sokat tanulok ám a kérdésekből!

     

    Látássérült gyerekekkel nem dolgoztam, a konduktor hivatalosan a központi idegrendszeri sérülésből adódó problémákhoz ért. Szóval a látássérült gyerekek nem is hozzánk kerülnek, az más kérdés, hogyha mozgásbeli fejlesztésre is szükség van, akkor konduktor is dolgozhat velük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_106655 (12)
    2008-08-07  16:01
  14. Torolt_felhasznalo_438638
    Torolt_felhasznalo_438638
    2008. augusztus 7. 16:0413.

    Köszönöm a válaszodat. Elviszem, persze csak pont megláttam a topikodat

     

    Szia 

    előzmény:
    granatvira (10)
    2008-08-07  15:58
  15. Torolt_felhasznalo_106655
    Torolt_felhasznalo_106655
    2008. augusztus 7. 16:0112.

    Szia!

     

    Nagyon kedves vagy, hogy így látatlanban is próbálsz segíteni.

     

    Köszönjük!

     

    Látássérült gyerekekkel foglalkoztál már?

     

    Azért érdeklődöm, mert az én kisfiam koraszülött és emiatt ROP IV-V.

     

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  16. 2008. augusztus 7. 16:0011.
    Ó, ha még kulcscsonttörése is volt, akkor meg pláne nagyon ügyes! Lehet, hogy azért is sír, mert fáj még a törött csontja, ahogy a karjára támaszkodik, ilyenkor tényleg próbáld a hátára fektetni, és úgy játsszatok, hogy addig is pihenjen a fájó rész.
    előzmény:
    Gerty (7)
    2008-08-07  15:49
  17. 2008. augusztus 7. 15:5810.
    Erre én azt mondanám, hogy mutasd meg neurológusnak, de ahogy leírtad, nagyon alaposan kivizsgálták a kisfiadat. Egy kontrollra visszavihetnéd megnyugtatásképpen, mondd el, hogy visszatért a remegés. Inkább vidd 3x fölöslegesen orvoshoz, minthogy egyszer legyen valami. A hipotónia nem okoz ilyesmit, annyi lehet maximum, hogyha valakinek nagyon gyengék az izmai, és nagyon kifárad, akkor remeghetnek a végtagok, de ez egyáltalán nem olyasminek tűnik így leírva. Viszont én nem vagyok kompetens ebben bármit is mondani, főleg nem látatlanban, orvosnak mutasd meg!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_438638 (8)
    2008-08-07  15:51
  18. 2008. augusztus 7. 15:539.

    Cipőügyben tényleg elég eltérőek a vélemények... Én amondó vagyok, hogy ha elkezd járni a baba, akkor olyan cipőt vegyetek neki, ami jól tartja a bokát, tehát kicsit magasított szárú és a sarokrésznél legyen megerősítve (ha megtapogatod a cipőt, érezni fogod, hogy nem puha, hanem kissé kemény a szárrész). Fontos, hogy belül sima legyen a talpa, ne legyen talpkiképzése, így tudnak erősödni az izmok. A Salusnak és a Siestának vannak nagyon jó cipői, de elég drágák, ha találsz olyan kiscipőt, ami olyan, amilyennek leírtam, akkor bármilyen márka tökéletes lesz. Mezítláb is járkáljon sokat a kisfiad, főleg olyan talajon, ami kicsit egyenetlen (pl, szőnyeg, fű, apró kavics, föld).

    A kiscipőt viszont bőven ráértek megvenni akkor, ha már tényleg lépeget, addig otthonra megteszi egy csúszásgátlós-talpú zokni.

     

    A másik kérdésedre a válaszom, igen, sajnos a korai ültetésnek lehetnek káros következményei, mert deformálódhat a gerinc, és ez további problémákhoz vezethet. Az a lényeg, hogy a gyerek csak azt a mozgásformát csinálja, amit egyedül is kivitelez, tehát ültetni elvileg akkortól szabad, ha már egyedül felül valamilyen módon (tehát vagy négykézlábról oldalraül, vagy izomból felül hátonfekvásből, letámaszkodva). Amit most tehetsz, hogy ne nagyon engedd álldogálni sem, amikor csak lehet, kússzon, másszon, mert ezzel erősödik a háta és ez a cél most. Nagyon jó, ha hasonfekve (vagy akár négykézláb állva) pakolgattok valamit, az én kisfiam pl. imádja ki-és bepakolni hasonfekve a játéktartóját. Ha esetleg van nagylabdátok, azon is csinálhattok pár dolgot, majd leírom, ha kell. Próbáld rávenni, hogy minél többet mozogjon a földön (tehát ha pl. fel akarod venni, ne te menj oda, hanem hívd magadhoz, stb). 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_168680 (5)
    2008-08-07  15:36
  19. Torolt_felhasznalo_438638
    Torolt_felhasznalo_438638
    2008. augusztus 7. 15:518.
    EEG ébren-alvásban, +24 órás. Neurológiai, koponya, szemészet, gégészet, labor, 11 hónapos korában.  1 éves korára eltünt a remegés illetv inkább megfeszülés volt szerintem. Majd most 2 hete vissza tért. Van, hogy reggel ébredés után 1-2 másodprecre a szája megfeszül és a keze remeg-feszül, vagy a nap bármejly szakában előfordulhat. Egyszer láttam délutáni alvás közben remegni.
    előzmény:
    granatvira (6)
    2008-08-07  15:38
  20. 2008. augusztus 7. 15:497.

    Köszönöm szépen, most megnyugtattál

     

    Forog már ügyesen, igazából csak azért volt bennem egy picike kétség, mert három hete eltörte a kulcscsontját, ami miatt két hétig nyugalomban kellett tartani. Mármost egy örökmozgó manót szinte lehetetlenség, és féltem, nehogy ez a kéthét visszavesse nagyon a fejlődésben. A jelek szerint kár volt aggódnom, köszi mégegyszer

    előzmény:
    granatvira (3)
    2008-08-07  15:26
  21. 2008. augusztus 7. 15:386.
    Konkrétan milyen vizsgálatok voltak a kézremegés miatt? Általában mikor szokott remegni a keze? Csak ébren vagy alvás közben is? Van olyan szituáció, amikor mindig jelentkezik a kézremegés?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_438638 (4)
    2008-08-07  15:35
  22. Torolt_felhasznalo_168680
    Torolt_felhasznalo_168680
    2008. augusztus 7. 15:365.

    Szia!

    Kisfiam kilenc hónapos, szeret kapaszkodva álldogálni, de a járástól még szerintem pár hónap elválaszt minket. Viszont igyekeztem utánanézni, hogy mikor és milyen cipőt kell venni a kicsinek, és elég ellentmondásos infókat kaptam. Például hogy amint járni kezd, vegyek neki cipőt, illetve ameddig csak lehet, legyen mezétláb, olyan cipő kell, ami tartja a bokáját, olyan cipő kell, ami nem tartja a bokáját, hogy ott is erősödjenek az izmok, stb. Végülis mikor és milyen cipő kell? És érdemes egy komolyabb márkára beruházni, vagy egy középkategóriás cipő is ugyanolyan jó lehet?
    Másik kérdésem: Kisfiam nagyon korán megtanult ülni, és sokat ült, míg feküdni utált. Ez nyilván nem tett jót a gerincének és a hátizmainak. Szerencsére pár hete visszatért a mozgásfejlődése a normális kerékvágásba, felül, feláll (kapaszkodva), mászik, intézkedik. :) Lehet hosszútávon káros következménye a sok korai ülésnek, és ha igen, mit tehetünk?

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  23. Torolt_felhasznalo_438638
    Torolt_felhasznalo_438638
    2008. augusztus 7. 15:354.

    Szia!

     

    A kisfiam lassan 2 éves lesz, nem biztos, hogy a kérdésem ide vág a topikba de hátha. Szóval enyhe nyaki-háti hypotóniával született, a hason fektetésen kívül semmit nem javasoltak. Én itthon azért babamasszázst folytattam nála. A mozgásfejlődésével nem volt gond, viszont kicsit laza az izomzata, néha észre vettem rajta, hogy meg-meg remeg a keze és ökölbeszorul. Az orvosok nem találtak semmi problámát, nekem viszont szögetütött a fejemben hátha a hyotoniával függ össze. Mindent a megfelelő időben csinált, nem hagyott ki egy mozgást sem, viszont a mászás-felállás-felülés 1 hét leforgása alatt következett be. A neurológus szereint alkati hypotónia, nem kell vele foglalkozni.

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  24. 2008. augusztus 7. 15:263.
    Nagyon ügyes a kisfiad, igazából ezeket a dolgokat még nem is kellene tudnia...Forgással hogy álltok? Az, hogy 5-10 perc után megunja, teljesen normális, a babák még nem nagyon tudják hosszabb ideig lekötni saját magukat. Annyit tudsz tenni, hogy ilyenkor adsz neki egy újabb játékot, odafekszel mellé a földre, énekeltek egy kicsit, esetleg megnézegettek egy képeskönyvet együtt. Vagy megfordítod őt a hátára, és ugyanúgy végigjátszod ezeket, tehát új játék, ének, stb. Ha majd ügyesen kúszik, akkor hosszabb ideig ellesz azzal, hogy a kiszemelt izgalmas dolgokat elérje.
    előzmény:
    Gerty (2)
    2008-08-07  15:09
  25. 2008. augusztus 7. 15:092.

    Szia!

     

    Csabi 15-én lesz fél éves, próbálkozik a kúszással, időnként rövid időre kinyomja magát négykézlábra, majd visszapuffan. Egy idő után kb. 5-10 perc elunja és dühösen sír. Pár hónapja ugyanezt végigjátszottuk , amikor utált hason feküdni.  Most már nagyon tetszik neki a hasalás, csak ez a sírás ne lenne. Van rá valami javaslatod, mit tudnánk tenni?

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41

Címlap

top