Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Autista kisfiú a családban

kapitanyimola
Létrehozva: 2008. július 15. 22:42

Kicsit másképp szeretnék beszélgetni arról,milyen,ha beteg gyerek van a családban.

Szivesen segítek bárkinek,ha tudok ügyintézősdiben,vagy bármi másban.

Szeretném elkerülni a beszólós, kioktatós, vitázós szövegeket a terápiákkal kapcsolatban, amiket más topikokban olvastam.

Legalább mi szóljunk egymáshoz normális hangon

  1. Torolt_felhasznalo_422796
    Torolt_felhasznalo_422796
    2009. március 19. 13:43401.

    Hogy végre az autizmusról is szóljon egy hozzászólásom, ma találtam egy cikket az origo-n:

     

    http://egeszseg.origo.hu/cikk/0912/876569/20 090319_autizmus_tulnyomasos_hiperbar_oxigenkamra_1.htm

    előzmény:
    kapitanyimola (1)
    2008-07-15  22:42
  2. Torolt_felhasznalo_422796
    Torolt_felhasznalo_422796
    2009. március 19. 13:39400.

    Szia!

     

    Én csak laikusként írtam ide, és a te eseted bonyolultabbnak is tűnik. Ezért meg sem próbálok tanácsot adni, csak azt írom le, ami felmerült bennem:

     

    Egy szellemi fogyatékos gyerek megtanul magától írni-olvasni?

     

    Azt írod, új óvodát kezdett, ráadásul sokáig nem is éltetek Magyarországon. Hát, tekintve a magyar óvodai állapotokat, ahol azért nem mindig kezelik megfelelően a gyerekek kisebb-nagyobb egyediségét, én nem csodálkozom, hogy a gyerekeddel problémák akadtak. Problémák az én szuperértelmes gyerekemmel is voltak, nálam egy másik óvoda jelentette a megoldást, ahol jobban odafigyelnek rá.

    Ha külföldön éltetek, és kétnyelvű a gyerek, akkor esetleg emiatt is megy nehezebben a ragozás, még a Mo.on élő gyerekek is eltévesztik néha, nem beszélve a felnőttekről khmm...

     

    Szerintem az sem ritka mai gyerekeknél, hogy makacsak, és hogy hevesen ragaszkodnak bizonyos szabályokhoz - pláne, ha nem őnekik kell éppen betartani :) Mondjuk, ha anyu megígért valamit...

     

    Én nem is tudtam, hogy ilyen kicsi gyereknél is tudnak IQ-t mérni, de ha annyira pörgős, nem lehet, hogy inkább hiperaktív?

     

    Ha eleve hisztivel mentetek a "tanulásiba", akkor lehet, hogy ugyanaz a hiszti folytatódott, amikor rájött a gyerek, hogy nem babra megy a játék...

     

    Rendes gyerekpszichológus látta már? Amúgy családilag minden rendben van körülöttetek, nem feszült otthon a hangulat? - nem csámcsogni akarok rajtatok, csak ez is számíthat, és írtad, hogy újabb költözésnek néztek elébe.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382179 (397)
    2009-03-18  15:58
  3. Torolt_felhasznalo_349955
    Torolt_felhasznalo_349955
    2009. március 18. 20:53399.
    Szia! Mindenképpen Ti döntsétek el, hogy akartok e kistestvért. Én "bevállaltam", a legkisebb fiam most 4 hónapos, és a 9 éves autista bátyja imádja Őt! Nem szabad attól félni, hogy a kis tesó is problémás lesz, mert akkor nagyobb az esélye! Kitartást Nektek! Remélem találsz családot is akik megértenek! Nem is tudom elképzelni milyen jó lehet! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_382179 (398)
    2009-03-18  16:10
  4. Torolt_felhasznalo_382179
    Torolt_felhasznalo_382179
    2009. március 18. 16:10398.

    Szia,

    en hasonlo beszolast a sajat noveremtol kaptam. Mar evek ota szeretnenk kistestvert, erre a noverem mondta, hogy ezt az egyet is alig tudjuk kezelni, es mi lenne ha a kovetkezo is serult lenne. Ugy vagyok vele, akkor lesz akar 5 ilyen is nekunk, ez jutott, o mi jogon venne el tolem azt a lehetoseget, hogy legyen egy atlagos gyerekem.

    előzmény:
    kapitanyimola (378)
    2009-02-15  22:57
  5. Torolt_felhasznalo_382179
    Torolt_felhasznalo_382179
    2009. március 18. 15:58397.

    Sziasztok,

    idonkent olvasgatlak benneteket, mert szinten idonkent felmerul, hogy a fiam autista. Most 5 es fel eves, es mostmar en is kezdem ugy gondolni, hogy megiscsak autista a gyerek.

    Kezdem az elejen, szeptemberben kezdett itt Bp. uj ovit, ahol az egyik ovono, mar az elejetol abszolult nem tudja kezelni, a masik eleinte turelmes volt hozza, de latom mar o is a turelem vegen tart. Teny, hogy nagyon nehezen kezelheto, ontorvenyu gyerek, a nevelesibol tovabbkuldtek a tanulasiba, onnan pedig a Vadaskertbe, ahol is a holgy eddig annyit mondott, hogy mindenkeppen ADHD (ezzel egyet is ertek), es valoszinu autista ill. mas beszedproblemaja is van (ketnyelvu gyerek, magyar ragozasa nagyon rossz ill. normalisan 4 eves kora utan kezdett el beszelni, nem Mo-n eltunk). Eddig azert nem gondoltuk, hogy autista, mert nincs semmi furcsa mozgasa, kifejezetten utal egyedul lenni, gyerekeket imadja. Viszont iszonyat makacs es ez mostanaban mar nemcsak makacssag, hanem ragaszkodik olyan dolgokhoz, amik lenyegtelenek egy "normal" embernek, pl. en nem hasznalhatom apa telefonjat meg ilyenek. Itthon eleg jol kezelheto, hiszti sem nagyon van, de az ovodaban teljesen kifordul magabol, es boltba sem visszuk szivesen. Egyebkent a tanulasiba azt mondtak szellemi fogyatekos, mivel eleve hisztivel mentuk be, ott egy rovidke egyuttmukodes utan a holgyhoz dobalta a kartyakat...hat ez utan is sajnos muszaly volt egy IQ-t megallapitani (nevelesibe ket probalkozas utan azt mondtak nem lehet IQ-t merni nala, mert allandoan porog). Egyebkent ismeri az osszes betut es le is tudja irni (igaz mi is csak egy honapja vettuk eszre), eleg kozel van ahhoz, hogy magatol olvasson, es senki sem tanitotta.

    Nemsokara koltozunk Gyomrore, ha van arrafele valaki ilyen problemaval nagyon jo lenne, nagyon szeretnek olyan szulokkel talakozni akinek nem kell mindenert magyarazkodnom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2009. március 18. 10:15396.

    http://autizmus.gportal.hu/gindex.php?pg=20357471

     

    S zia Ildikó,Sziasztok!

    Én még új vagyok itt,és nagyon örülök,hogy végre találtam egy ilyen topicot ami él is.

    Most gyors leszek,sok időm nincs,de majd késöbb jövök és mesélek!

    Ildikó és a többiek,ezt olvassátok el. Ez egy autista kisfiú anyukája honlapja,és itt ír nagyon sok orvos is arról,hogy bizony a kötelező védőoltásnak köszönhetjük ezt a betegséget! van egy speciális módszer,amivel két professzor is foglalkozik a Heim Pál kórházban,ez az úgynevezett higany kivezetés a szervezetből. persze még kell hozzá egy kis diéta,és fejlesztés és állítják hogy gyógyíthatóez a betegség,állapot!

    Sajnos az én fiam is aki most 4 éves,autista spektrum zavaros,kommunikáció ,fantázia játéktevékenység és persze a beszéd amit megállapítottak a Korai fejlesztő központban. persze ez a diagnózis még nem 100%,mert Levi nagyon gyorsan fejlődik,amit nagyon köszönök a logopédusunknak!

    most tömören ennyi,jövök délután ha elaludtak a fiúk!

    Ja,a kicsi Gergő ő egészséges,két évesen már beszélt(ő tanítja a bátyót). ahogy megszületett a tesó,Levi óriásit változott! kimutatja a szeretetét,igényli a babusgatást,amit előtte nem lehetett kicsikarni tőle!

    és ami még fontos:közösség! mi oviba járunk,és rengeteget dobott rajta!

    Na,most már megyek!

    Szép napot mindenkinek:

    Tünde

     

    U.i:Ildikó: fülészeten voltatok már? és azt tudod,hogy ha le van neki tapadva az arcüregében a sok cicakaka,attól sem hall,és nem beszél tisztán? mi voltunk egy fül-orr gégésznél,és Levinek tele volt az arca! attól kezdve szebben mond szavakat. Igaz,a nevére még mindig nem hallgat. De hát ez kommunikációs probléma nálunk!

    előzmény:
    *Ildi* (391)
    2009-03-17  18:34
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 17. 19:02395.

    Ez megerősiti az álláspontomat.Amit a bölcsis viselkedésről irtál.

    Lehet hogy van némi probléma de nem hinném hogy autizmus.Majd ird meg mi lett a korai véleménye. 

    előzmény:
    *Ildi* (391)
    2009-03-17  18:34
  8. 2009. március 17. 18:39394.
    Sziasztok! Nagyon régen jártam erre....kérdésem a következő: elindult a képzés?????,
    előzmény:
    kapitanyimola (369)
    2009-01-31  21:54
  9. 2009. március 17. 18:38393.

    Köszi a bíztatást, nagyon jól esik.

    Mondjuk a lányom is imád vetkőzni, a szandit, zoknit, nadrágot szokta leszedni magáról. Többi marad (pelus, póló). 

    előzmény:
    kékvyrág. (389)
    2009-03-17  12:46
  10. 2009. március 17. 18:36392.
    A lényeget elfelejtettem: integrált csoportba "jár" a lányom bölcsibe. És heti 2x fejlesztő pedagógus is van ott. Pont azokon a napokon, amikor én is viszem a csajt. Majd beszélek azért vele is, kiváncsi vagyok ő mit mond a lányomra.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2009. március 17. 18:34391.

    Ez a mondóka nagyon aranyos, azt hiszem este be is vetem itthon. Köszi.

     

    Igen, amiket írtál azt szoktuk itthon mi is.

    Játszótéren a mászókázás, csúszdázás nagyon megy. Egyedül a hintát nem szereti. (mondjuk a fiam is ilyen volt, a világból ki lehetett üldözni a hintával). 

     

    Ma vittem a bölcsibe délelőttre. Berohant a terembe, először csak egyedül játszott, de aztán később odament a többiekhez. A teás bögréket szépen kiosztotta a többi gyerek között. Aztán persze szépen vissza is kérte. Kockából épített az egyik kisfiúval. Ebédnél is szépen ült az asztalnál, evett a többiekkel. Igaz a végén csak elszalad még csúszdázni egy kicsit.

    Ja, és reggel mikor mentünk, mondtam neki, hogy a bölcsiben vár az óvó néni (tudom, nem úgy hívják, de ezt könnyű kimondani ). És egész úton mondogatta: nono néni vá (óvó néni vár). Na, eddig ilyen sem nagyon volt.

     

    Most egy kicsit nyugodtabb vagyok. De azért várom a levelet a Korai Fejlesztőből.

     

    Bocs, hosszú lettem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_422796 (386)
    2009-03-16  21:43
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 17. 12:49390.

    Szia körömvirág.

     

    Azén fiam is mindent levessz magáról de csk itthon.Ő 11 éves.Végre a bugyit sikerült ráadni és ez jó.

    Bár én mi elég jól közlekedünmk vele boltba és iskolába stb.

    Az én fiam is járt oviba autiba.és járt iskolába reggeltől délutánig .Na aakor agressziv dobálós verekedős volt.Most 3 éve magántanulóként járunk fejlesztésre és fiam viselkedése alaposan megváltozott.

    Kapott a fiad MMr.t 6 évesen?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_661653 (379)
    2009-03-10  10:46
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 17. 12:46389.
    Szia amit leirtál abból arra következtetek hogy gyermeked csak később fog bezsélni.És szerintem nem hasonlit az én fiam viselkedéseire .
    előzmény:
    *Ildi* (382)
    2009-03-15  18:00
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 17. 12:43388.

    Szia kiscsillag.

    Nekem 11 éves afiam és bár ő nem bezsél de moindhatom gond nélkül közlekedünk a rtömegközlekesdésben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_349955 (377)
    2009-02-15  08:50
  15. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 17. 12:41387.
    Sziasztok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_422796
    Torolt_felhasznalo_422796
    2009. március 16. 21:43386.

    Hát én erre laikusként azt mondanám, hogy inkább csak a beszéddel lehet gond maximum.

    Nem tudom, hogyan "tanítod" beszélni a kicsit, de sok-sok mondóka, dalocska is sokat segíthet, méghozzá az aktuális élethelyzethez kapcsolódva, és nem órarendszerűen.

    Egy példa: fogmosáskor a lányomnak sokszor ezt mondom el

     

    Fogkrémet a fogkefére, 

    A szájvizet se tedd félre!

    Nézd meg jól a vízilovat,

    Ő is így mos mindig fogat.

     

    Lassú beszéd, minél több mimika, és nevetés :)

     

    Játszhattok olyat is, hogy buta/furcsa képeket kell vágni - kidugni a nyelvet, lefetyelni, mint  a cica, felfújni az arcot, csücsöríteni stb., és furcsa hangokat utánozni, lalázni, berregni, cuppogni, susogni játékosan (Milyen hangja van az autónak? a kutyának? a halnak? a fáknak/szélnek? stb.)

    A lényeg, hogy lássa a gyerek a szádat, hogy Te hogyan képzed a hangokat, és hogy mókázzatok!

     

    Fontosak a nagymozgások is a beszéd, és később az olvasás-írás tanulásában. Tehát gurulás a szőnyegen, mászókázás, egyensúlyozás (alacsony helyen!), tánci-tánci (kacsatánc előnyben ) stb.

     

    Persze lehet, hogy ezek alapból nem hiányoznak nálatok sem, de ötletből sosem elég :)

     

    Sok sikert és jó bolondozást!

    előzmény:
    *Ildi* (384)
    2009-03-15  18:37
  17. 2009. március 16. 12:01385.
    Talán segíthetne a Kézenfogva alapítvány Fecske Szolgálata. Otthoni felvigyázásban és szállításban segítenek önkéntesen ingyen. Mindenképp sok meló lenne, amig megszeret valakit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_661653 (379)
    2009-03-10  10:46
  18. 2009. március 15. 18:37384.

    Köszi, hogy ilyen gyorsan írtál.

     

    Jaj, de jó lenne, ha én is pár nap múlva ezt írhatnám.

    Bár ahogy halad a lányom, eddig csak egy-egy szót mondott (vagy az első vagy az utolsó szótagot, vagy duplázott. pl. szasza: szalad).

    Most meg már két szót összekapcsol. Bár csak a "gyere" ez a szó.  

     

    Igen, a nagyobb gyerekeimnél a mai napig előfordul, hogy ha valamivel elmerülten foglalkoznak, nem hallanak meg.

     

    Játszótéren bevon más gyereket is a játékába, beszél hozzájuk folyamatosan. Persze szegény gyerekek csak lesnek, mert ugye nem értik mit mond.

     

    Ha jön hozzánk valaki gyerekkel, vagy mi megyünk, mindig játszik velük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_422796 (383)
    2009-03-15  18:10
  19. Torolt_felhasznalo_422796
    Torolt_felhasznalo_422796
    2009. március 15. 18:10383.

    Ha ez egy picit megnyugtat, amíg nem kapod meg a szakvéleményt:

     

    1. ismertem egy kisfiút, akit négy évesen már éppen el akartak vinni megnézetni, hogy miért nem beszél még rendesen, de pont azon a héten megtáltosodott a gyerek

     

    2. Gyakran előfordul, hogy a szuperértelmes lányom sem figyel oda másra, csak egyvalamivel foglalkozik. Szerintem az jó jel, hogy a  játszótéren más gyerekekkel játszik. Valamiféle kapcsolatot is teremt velük, vagy inkább mellettük játszik? Bár ilyen korban még gyakoribb, hogy csak eljátszanak egymás mellett, amennyire tudom.

    előzmény:
    *Ildi* (382)
    2009-03-15  18:00
  20. 2009. március 15. 18:00382.

    Sziasztok!

    Végigolvastam a hozzászólásokat.

    Nekem van egy kislányom, aki nyáron lesz 3 éves.

    Még nem beszél (vagyis halandzsázik egész nap, de vannak értelmes szavai is, megértem általában, ha valamit szeretne).

    Bár most pár napja már ha valamit szeretne, akkor szól, hogy anya /apa/ gyee (anya/apa gyere). És mondja, ha enni (mám) vagy inni (gyogyó) kér.

    De mivel még mások számára érthetően nem beszél, ezért elvittem egy logopédushoz, aki az első alkalom után azt mondta, hogy autisztikus spectrum zavarra gondol és menjek a Korai Fejlesztőbe.

    Ezt abból vonta le, hogy a lányom a "foglalkozáson" 1 órán keresztül játszott, ő pedig nézte. Néha próbált tőle kérni valamit, de a lányom, mintha meg sem hallotta volna. És nem is igazán nézett rá.

     

    A játszótéren a többiekkel eljátszik, odamegy hozzájuk együtt homokoznak, homokozóformákkal. Bárkhez beáll játszani, és ugyanígy bevesz másokat is a játékába.

    Bár tény, hogy van olyan alkalom, amikor nem lehet elmozdítani a játékától és akkor nem is hallja meg ha mondunk neki valamit.

    Megrögzött mozdulatai nincsenek, nem himbálja magát.

     

    Korai Fejlesztőből megkaptam a kérdőívet, kitöltöttem, visszaküldtem. Most várom, hogy mikorra kapunk időpontot.

    Most jövő héten heti 2 napra viszem bölcsibe, hátha a gyerekek között elkezd beszélni.

     

    Köszi, hogy írhattam.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_661653
    Torolt_felhasznalo_661653
    2009. március 10. 14:03381.

    Szia!

    Köszönöm a válaszod.

    Sajnos a triász megvan, viszont jól kommunikál és elég nyitott.

    Járunk fejlesztésre hetente háromszor, de ami a problémát okozza, hogy nincs aki vigye a foglalkozásokra, illetve nem hajlandó jönni.

    Szóval nagyon meg vagyok lőve.

    előzmény:
    doorothea8 (380)
    2009-03-10  12:36
  22. 2009. március 10. 12:36380.

    szia!

     

    Amiket leírtál a fiadról, éppenséggel erős autista tünetek! A klasszikus triászt leírtad...

    A fragilis -X szindróma független az autizmus spektrumtól, de fiúknál gyakran előfordul mellette.

    A dührohamok, szociális problémák sajnos kellő fejlesztő terápia nélkül csak súlyosbodnak, ami érthető, hiszen te nem érted a fiad, ő pedig nem érti maga körül az egész világot...

    Talán az autista iskolában javul majd az állapota, bizakodjunk!

    http://www.esoember.hu/index.php

    itt keress a lakóhelyedhez közeli alapítványt, akik segíthetnek

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_661653 (379)
    2009-03-10  10:46
  23. Torolt_felhasznalo_661653
    Torolt_felhasznalo_661653
    2009. március 10. 10:46379.

    Sziasztok!

    Annamari vagyok Százhalombattáról. 6 és fél éves autista??? kisfiam van, egyedül nevelem, anyukám segít??? nálunk lakik.

    A sok kérdőjel azért van, mert kétségeim vannak.

     

    3 évesen a Korai Fejlesztőbe jártunk, ahol autistának diagnosztizálták. Mivel ebben az évben a viselkedése nagyon megváltozott, az addigi kedves babából egy erőszakos, dobálós, hisztis gyerek lett, felkerestem egy másik autistákkal foglalkozó neurológust. Ő azt mondta, hogy nem tipikusan az, beutalót kaptunk kromoszóma vizsgálatra. Ott is megerősítették, hogy nem mutat erős autista vonásokat, igazából a külseje sem utal kromoszóma-rendellenességre markánsan, de azért a vizsgálatot elvégzik fragilis-x szindrómára most március 23.-án.

     

    A mama segítsége megint kétséges.

    Már kivan idegileg, 67 éves.

    Ellátná a gyereket, ha hagyná magát.

    1. Mindent darálni kell, de állandóan enne valamit, kipakolja a hűtőt.

    2. mindent levesz magáról, meztelenül akar lenni.

    3. állandóan engedi a vizet a csapból, már 18 köbméter víznél tartunk.

    4. Nem játszik rendesen mint eddig, dobálja a játékot, ingerlékeny

    5. Amit eddig nem tett, beletette a játék gyöngyöt a szájába.

     

    Nem beszél, most kezd valami halandzsát, nem rág és pelenkás.

     

    Felvették normál önkormányzati oviba, hetente 2-3 alkalommal tudnám vinni - ha jönne.

    Mániája a légkondicionáló. Ha kicsit fúj a szél, márpedig mostanában sokszor, a ventillátor forog és nem lehet elhúzni sem előle, egyszerűen földhöz vágja magát, rugdos minket.

    Vagy a játszótérre indul, mert a foci a másik kedvtelés.

    Szóval nem tudja mama elvinni oviba, én dolgozom, segítsetek kérlek, hogyan oldjam meg?

    Szeptembertől autista iskolába fog járni? itt helyben, ha oda is el tudjuk vinni.

    Nem hajlandó bejönni a boltba, szóval nagyon-nagyon nehéz így élni, már én is eléggé el vagyok keseredve.

    Egyébként halolajat, vitamint és metilkobalamint kap.

    Üdv mindenkinek!

    Annamari

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2009. február 15. 22:57378.

    minden tiszteletem a tiéd,meg azoké a szülőké,akik egyedül vannak ilyen helyzetben.a klasszikusan buta,de igaz mondat:

    nem tudom,hogy bírod/bírják és énmit csinálnék ilyen helyzetben.

    egyébként nálunk is van tesó,láthatod az indító szöveg mellett.ha valaki megkérdez,én mindig bujtogatni szoktam,hogy jöjjön még gyerek,mert több munka,de mindenkinek jó.

    nemrég azzal botránkoztattam meg valakit,hogy azt mondtam,szívesen szülnék még gyereket és akkor sem vetetném el,ha kiderülne,hogy autista lesz.nagy az isten állatkertje és kérdés, hogy ki van a rácson belül

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_349955 (377)
    2009-02-15  08:50
  25. Torolt_felhasznalo_349955
    Torolt_felhasznalo_349955
    2009. február 15. 08:50377.
    Szia!Én megértelek, sajnos mi csak tömegközlekedéssel tudunk járni. Saját, megszokott útvonal amitől nem lehet eltérni. Van, hogy abból is baj van, hogy hányadik metró kocsiba szállunk be, vagy nem szállhatunk olyan buszra amin nincs ülőhely.Nekem még van több gyerekem Sebin kívül és egyedül nevelem őket. Nagyon nehéz, de persze nagyon sok örömet is okoz(nak).
    előzmény:
    kapitanyimola (376)
    2009-02-14  23:04

Címlap

top