Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élesztő nélküli kenyér

monamama
Létrehozva: 2003. november 18. 07:52
Szervusztok!
Szeretnék olyan kenyeret sütni, ami egészséges, tudom mi van benne, esetleg élesztő nélkül készül, mégis finom. Vannak ételek, amelyekbe sütőpor helyett szódabikarbónát, illetve szalakálit tesznek. Az élesztőt mivel helyettesíthetem?
Ti próbálkoztatok már?
  1. 2004. március 4. 10:3276.
    Szerintem lehet az a kovász, amit te gyártasz. Kedden hoznak fini tönkölykiflit, akkor megyek a boltba, megkérdzem neked, jó? De engem is érdekelne. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (75)
     
  2. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 4. 10:1575.
    Szia Lufi!
    Kérdezd már meg a boltban, mi az a növényi élesztő? Elvileg lehet az a kovász, amit én is csinálok, nem?
    És a hagyományos élesztő vajon micsoda? Nem tudja valaki? Mitől olyan barna massza? Hogy csinálják?
    Üdv:
    Villő
    előzmény:
    lufi (74)
     
  3. 2004. március 3. 10:4374.
    Hát, most nagyon elcsábultam, mert van a közelben egy bio-bolt, és ott felfedeztem tönkölybúzából, növényi élesztőből készült kiflit. Hát az maga a csoda. Olyan finom, és viszonylag megfizethető (ma már egy normál péksüti 70-80 forint, itt 116-ért adnak két nagyobb kiflit). Amellett nagyon érdekes, hogy baromira laktat a tönköly, alig tudtam enni már aznap. Mondjuk egyből bekajoltam 5 kiflit. Na jó, lehet, sok. . . . de olyan fini volt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (72)
     
  4. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 3. 10:4073.
    Kedves Hofiandi!
    Boltban is van adalékanyag nélkül készült kenyér, csak kevés helyen árulják és drága.
    A receptet szivesen elküldöm, de a címed kell hozzá, (privát levélben küldd el) mert word file-ban van leírva. Itde betenni nem tudom, hosszú a szöveg. (Igyekeztem leírni benne minden részletet, hogy kezdő , , pékek" is sikeresen próbálkozhassanak. )
    Üdv:
    Villő
    előzmény:
    hofiandi (71)
     
  5. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 3. 10:3772.
    Kedves Lufi!
    Szerintem finomabb. ha csak az élesztőt szeretnéd kerülni, de a simaliszttel ki vagy békülve, ajánlom a csak sima liszttel készült kenyeret. Nekem az nagyon ízlett. (sajnos a többi is, de ez a fehét kenyér kategóriában is megállja a helyét)
    Villő
    előzmény:
    lufi (70)
     
  6. 2004. március 2. 22:5971.
    Szia! Szeretném, ha nekem is megküldenéd ezt a receptet. Már régóta szeretnék ilyent sütni, de még sehol nem találtam olyant, amiben semmilyen kémiai adalék nincs. A boltiak sajnos ilyenek. Köszi, Hofiandi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (66)
     
  7. 2004. március 2. 12:1970.
    Régebben csináltam ezt a sokak által dicsért-szidott candida-diétát, és sütőporos kenyereket ettem. De hátha ez picit jobb annál. . . merthogy már életformám lett a diéta, bizonyos dolgokat sose fogok enni, tehát élesztőt sem. Hát, ezért. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (69)
     
  8. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 2. 11:3069.
    Lufi!
    Miért érdekel? Csak kiváncsi vagy vagy kerülnöd kell az élesztőt? Vagy szereted az ilyen kenyeret?
    (én csak kiváncsi vagyok :-))
    Villő
    előzmény:
    lufi (67)
     
  9. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 2. 11:2968.
    Igen, a többiek is ezt csinálták, működik.
    Villő
    előzmény:
    lufi (67)
     
  10. 2004. március 2. 11:2967.
    Hát, megköszönném. Írjak priviben emil-t?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (66)
     
  11. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 2. 11:2866.
    Szia Lufi!
    Olyat, amiben nincs élesztő. Csak teljeskiőrlésű liszt (grahamliszt is jó) és víz kell, hozzá, egy lezárható edény és 3-4 nap, hogy elkészüljön, azaz megerjedjen.
    Ezt teszem én a kenyérbe élesztő helyett, hagyok tésztának jónéhány órát, és utána sütöm. Kicsit sűrűbb állagú, néha picit savanykás kenyér az eredmény. Ha érdekel, szivesen küldök neked is receptet (word file).
    Villő
    előzmény:
    lufi (65)
     
  12. 2004. március 2. 10:0265.
    Bocs, hogy így betoppanok csak, de milyen kovászt dícsértek ti? Elmesélnétek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (64)
     
  13. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 1. 13:2364.
    Kedves Lusy!
    A receptemben csak az elv a lényeg, ahogy én is írom, de kezdőknek muszáj utánagyártható receptet adni. De én sem eszerint csinálom, hanem érzésre. Szóval nem kell szabadkoznod, hiszen ezt a szabadságot ajánlom én is a receptemben. Gratulálok a sikeredhez, remélem, még sok finom kenyeret fogsz sütni! (Csak az első kovászkészítés ennyi idő, utána a maradék kovászt szoktam felszaporítani ill. hűtőben tárolni és csak sütés előtt , , feléleszteni", azaz szobahőmérsékleten tárolni néhány óráig. )
    Villő
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580775 (62)
     
  14. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 1. 10:1263.
    Kedves Gulcsi!
    Küldj egy e-mail címet (privát levélként, természetesen) és küldöm.
    Villő
    előzmény:
    gulcsi (61)
     
  15. Torolt_felhasznalo_580775
    Torolt_felhasznalo_580775
    2004. február 28. 10:3062.
    Szia!

    Nem olyan régen küldted el Nekem a kenyérreceptet. Pár nap múlva nekiálltam és meg is sütöttem. Nagyon sok ideig tartott, de szerintem megérte. Ma készülök egy második adag sütésére. Az igazat megvallva Én nem tartottam be a receptet, amit küldtél. Egyéni intuíció alapján az otthon fellelhető összes lisztből kb azonos mennyiséget összeöntöttem és úgy csináltam. Az íze szerintem nagyon fincsi lett. A tanulság, hogy legközelebb kevesebb rozs lisztet kell majd beleraknom. Kipróbálom majd a Tőled kapott receptet is, de elragadott a fantáziám. :)
    A kovász készítését viszont ügyesen betartottam :)))
    lusy
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (55)
     
  16. 2004. február 28. 08:4561.
    Kedves Villő!

    Leírnád nekem is a sikerreceptedet? Candida diétán vagyok, és a a kenyér - probléma nálam nagyon akut.

    Köszi, Gulcsi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (38)
     
  17. 2004. február 25. 11:2160.
    Naja.
    Képzeld, volt úgy, hogy mondtam a gyerekeknek otthon, hogy mindenképpen közértbe kell mennem, vagy kenyeret venni, vagy lisztet, hogy süssek belőle kenyeret. Na, és a gyerekek aszonták, lisztet vegyek. Ennél nagyobb dicséret nem is kell, mi? De amióta lefagyasztjuk a péksütiket, előre szeletelt kenyeret a családnak, mindig van kenyér. . .
    Énnekem is a kelesztés volt a legtöbb idő. Én tettem bele mindenféle magokat, sőt, néha sajtot is reszeltem bele, meg pirospaprikát is szórtam a lisztbe, szóval rengetegféleképpen lehet kenyeret sütni, ha ven egy jó kis alaptészta.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (59)
     
  18. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. február 25. 11:1259.
    Hát igen, Lufi, gyorsan nem megy a kenyérsütés, nekem legalább fél nap kell hozzá, ha előző nap kikészítettem és felfrissítettem a kovászt. Ez kétségtelen hátránya. :-(
    Villő
    előzmény:
    lufi (58)
     
  19. 2004. február 25. 10:4558.
    Régebben én is sütöttem rendes élesztős kenyeret, és azt elhiszem, hogy annak az illata, az mennyei volt. De én otthn sütőporos kenyeret szoktam csinálni, és az nem lesz olyan lukacsos, mint a bolti, növényi élesztős. Mondjuk, ilyet még nem próbáltam. . .
    De ha nagyon éhes vagyok - testkontroll szerint délelőtt csak gyümit eszem, délutánra kopog a szemem - szóval akkor jobban esik behabzsolni a boltit, mint nekiállni sütni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (57)
     
  20. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. február 25. 10:4157.
    Szia Lufi!
    Persze, hogy könnyebb megvenni a készet, de nem mindenkinek a közelében van biobolt, meg a kenyerek ára is húzós szokott lenni. És nem utolsó sorban azt az élményt, illatot, ízt sem bánom, ami a saját sütésű kenyérhez tartozik. Nekem megéri a , , pancsolás", sőt a bioboltba, ahova járok, kóstolót is szoktam vinni az eladónak.
    Villő
    előzmény:
    lufi (56)
     
  21. 2004. február 25. 10:2856.
    Az én melóhelyem közelében, a Frankel Leó utcában van egy bio-bolt, ott csodás élesztő nélküli kenyerek vannak. Van egy szezámmagos csodakenyér, tele magokkal, szintén élesztő nélkül, és finom. Tegnap pl. vettem tönkölylisztből készült kifliket, természetesen élesztő nélkül, és nagyon jó íze volt. Nem is volt drága, 116 ft két nagyobb kifli. És van a boltban még kerek tönköly kenyér, meg rozskenyér is, az is szintén élesztő nélküli, és finom. És van olyan élesztője a csajnak, ami nem is tommicsoda, de nem a normál élesztő, hanem növényi eredetű. Szóval, sokkal könnyebb ilyet venni, mint otthon pancsolni. Én próbáltam mindkettőt, és nem mindig az enyém lett a finomabb. . .
    előzmény:
    bébi (4)
     
  22. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. február 25. 10:0655.
    Kedves Horeka!
    Tegnap kipróbáltam, milyen simalisztből a kenyér. Nagyon finom lett. Mivel nagyon kiváncsi voltam, nem hagytam sokáig kelni, sütés közben viszont szépen megnőtt. (persze elfelejtettem megint megszurkálni, ezért alul kirepedt)
    A mostani tapasztalat alapján rájöttem, nem kell olyan sokáig keleszteni, azaz a max. 24 óra felesleges, azalatt csak megsavanyodik. Elég 6-10 óra. A sütőben úgyis nő még egy kicsit. (na, azért még egészen biztos ebben nem vagyok, volt már olyan kenyerem, ami nem nőtt, és nem is sült át rendesen. . . )
    Villő
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (54)
     
  23. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. február 24. 12:2354.
    Kedves Horeka!
    Bocsánat, így látom, nem olyan egyszerű utánamcsinálni a receptet. Szóval amikor összegyúrod, ne hagyd igazán ragacsosra. Ha belisztezed a tészta felületét és a kezedet, már meg kell tudnod fogni. A receptben leírt receptek azt hiszem, nem annyira ragacsosak.
    A savanyúsággal én is találkoztam, de nem elviselhetetlen mértékben, akkor, amikor túl sokáig hagytam kelni a tésztát. Egy kis savanyúság még normális, a fekete (kovászos) kenyér is savanyú.
    Szóval legközelebb (ha még nem adtad fel), több lisztet tegyél bele és kevesebb ideig hagyd pihenni.
    Üdv. : Villő
    előzmény:
    horeka (51)
     
  24. 2004. február 23. 16:0853.
    Szia Horeka!
    Villőnek nagyobb a tapasztalata remélem segít, a kezem nekem is ragacsos mindíg. a kenyérnek a kovász miatt mindíg van egy kis "savanykás" íze. Lehet, hogy ez zavar?
    A kenyeres könyvemben ahol szintén szerepel (mint farancia paraszt kenyér) ez a recept azt írják hogy ahány pékség ahány nap annyiféle kenyér. Tényleg mindíg más más íz dominál benne. Próbáld fehér liszttel (esetleg fehér tönköly liszttel) keverten, felesben készíteni úgy nem lesz olyan savanyú szerintem. Kell hogy sikerüljön és, hogy neked jól essen ::))
    előzmény:
    horeka (51)
     
  25. 2004. február 23. 16:0152.
    Szia én azóta nagyon lelkesen sütöm.
    Nekem még mindíg nagyon ízlik, a gyerekek néha el elcsábulnak a bolti péksütemény felé de mi a férjemmel ezt esszük. Nálam a Pataki tálban sütés vált be. Ez ad elég nedvességet a sülő kenyérnek és egy kis formát is.
    Bár olyan gyönyörű az a lapos változat is finom ropogós héjával:::)))
    Már kétszer készítettem a férjem kérésére tisztán fehér kenyérlisztből előbb kovászt aztán kenyeret az is nagyon finom lett. Egyáltalán nem lett fehér. Vajon a bolti mitől az??? nem ez a természetes az tuti.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (50)
     

Címlap

top