Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Sztárfórum- Geréb Ágnes

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2008. Április 11. 15:06

Kedves Fórumozók!

Sztárfórumunk következő vendége

dr. Geréb Ágnes szülészorvos, az otthon szülés legfőbb hazai támogatója lesz.

Várunk Benneteket április 16-án, szerdán 11 órától ide a topikba, de kérdéseiteket akár már előre is feltehetitek!



Üdvözlettel:

 

a Nők Lapja Cafe csapata

  1. 2008. Április 15. 15:53646.

    Mi az alapvető?

    Hogy az orvosok embernek nézzenek és ne egy darab húsnak vagy tanulmánynak!

    Hogy emberin beszéljenek velem.Figyeljenek oda rám.A kéréseimet,kérdéseimet válaszolják hallgassák és válaszolják meg.

    Kellően tájékoztassanak a lehetőségekről és arra hogy mi lesz a következő teendő.

    Ne akarjanak minnél hamarabb letudni!

    Ne magántelefonáljanak a szülés levezetés közben. 

    És még sorolhatnám. 

    előzmény:
    Tjuca (644)
    2008-04-15  15:39
  2. 2008. Április 15. 12:16607.

    Kedves Ágnes!

    Érdekelne, hogy minden szülést elvállal, pl. problémás, sokadik babás kismamákat?

    Megtudja mondani, hogy van-e mekónium a magzatvízben? Ha igen, mit tesz, kórházba küldi a kismamát, vagy engedi, hogy a gyerek "letüdőzze" a kakis vizet?

    Mivel tudja megakadályozni, hogy túl sok vért veszítsen a kismama?

    Meddig engedi túlhordani a babát? Mit tesz, ha 2 hét múltán sincs semmi jele a szülésnek?

    Hogy tudja ellenőrzini, hogy a baba életfunkciói nem romlanak egy hosszúra nyúlt vajúdás alatt?

    Mit tud tenni, ha időközben kiderül, hogy a baba nem fér ki a szülőcsatornán?

    Mit tud tenni, ha a baba elakad a szülőcsatornában?

    Az összes tesztet el tudja végezni az újszülöttön, amit a kórházban?

    Lesz az újdonsült anyuka mellett valaki, aki megmutatja, mit csináljon a kicsivel (pl. köldökcsonk kezelése), hogyan etesse, segít ha az elsőbabás kismama pánikbaesik, mert a bébi csak sír és nem tudja, mi a baja?

    Ad információt, hogy hova rohanhat az anyuka, ha a babának vm. baja van (pl. besárgul, begörcsöl,...)? 

    Válaszát köszönöm. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2008. Április 15. 09:58598.
    Hát ez Hátborzongató!!! Mikor annyit beszélünk a gyermekvédelemről, akkor most hol marad a születendő gyermek védelme? Kit érdekel, hogy az anyuka nem szereti a kórház-szagot? Ha nem , nem. De itt kezdődik a szülövé válás, a "gyermekemért mindent", hogy azt tartom szem elött, hogy Ő biztonságban érkezzen a világra. Márpedig ez a társadalomra szabadított álszent, felelőséget nem vállaló nő, nem a legjobb amit a gyerekünknek első perctől biztosíthatunk! Nagyon üdvös lenne, ha végre lecsuknák, és nem veszélyeztetne több gyereket. Ha valaki közúton ennyi embert tesz el láb alól, mint G.Á. , már rég börtönben va. Ő miért butíthatja az erre alkalmas embereket tovább?!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2008. Április 15. 09:11597.
    Eme hozzászólást igen tanultnak és szimpatikusnak találom :) Egyetértünk, a komplikációk megoldásához valóban sokkal több eszköz áll rendelkezésre a kórházakban.
    előzmény:
    Mészároska (596)
    2008-04-15  08:50
  5. 2008. Április 15. 08:50596.
    Igen szép levélharcokat olvastam. Leveleikből kiderült, hogy tanult emberek. Mi lett volna, ha nem azok? Anyázás? Mindenki a maga érdekeit hangoztatja, ami jó, mert erre van a fórum. Bárhol szülünk is, bármilyen jól alakul, a komplikáció mindig benne van a pakliban. A kórházban a felszereltség miatt mégis nagyobb az esély ezek kivédésére. Én (már leírtam) a magam bőrén tapasztalva kórház párti vagyok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2008. Április 15. 08:45595.

    Kedves Ágnes!

     

    Informáljon kérem minket, egy otthonszülésnél milyen technikai felszereltséggel vannak jelen? Válaszát köszönöm.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2008. Április 15. 08:41594.

    1. Ez rémes lehetett, nagyon szomorú. Arról hallottál, én csak márciusban olvastam még, hogy a koraszülött mentő most szűnik meg, mert nincs rá keret. Rémes, tényleg. Mégsem fektetnek be ezért egyetlen terhes nőt sem, pedig a veszély fennáll...

     

    2. Nem néztél utána. Van szívhanghallgatójuk, és egyéb felszereltségük is. Az otthonszülés nem egyenlő az "áthívom a szomszédasszonyt, aztán szüljünk"-kel.

     

    Dehát pont azt mondtam, hogy senki nem mondta, hogy az otthonszüléskor ne lehetne komplikáció! Lehet, sőt, tovább megyek, a kórházi komplikációkban is haltak már meg babám-mamák, sajnos.

    Én is csak azt mondom, hogy aki otthon akar szülni, az hadd tegye. És ne ágáljon senki a másik módszer ellen. Hanem én ne hányjalak le, ha kórházban akarsz, és ne akarjalak meggyőzni, és Te ne tarts felelőtlennek, és ne köpj le, ha én otthon akarom. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_131132 (592)
    2008-04-15  08:10
  8. Torolt_felhasznalo_631010
    Torolt_felhasznalo_631010
    2008. Április 15. 08:34593.

    Kedves Ágnes!

     

     

    Azt nem kérdezem, hogy miért teszi, amit tesz, azt úgy gondolom tudom, de azt szeretném tudni, hogy vajon miért jelenik meg egyáltalán a médiában? Abban a médiában, amely szemmel láthatóan, olvashatóan, hallhatóan hisztériát kelt Ön körül (valljuk be a Tőle megszokott módon). Látható ebben a topicban is (ami a kérdések helye lenne), inkább a mocskolódásé a főszerep. Olyan emberek írásait lehet itt olvasni, akik ennek a média hadjáratnak bepalizott áldozatai (és akkor most finom voltam velük szemben).

     

    A kérdés tehát: miért kell bizonygatnia álláspontját, küldetéstudatból? Nem elég a tettek, a honlap, a szájhagyomány, a tanfolyamai, a követői stb.? Én az Ön helyében már eltűntem volna erről a színről. 

     

    Minden tiszteletem az Öné!

    Csodálattam hallom, hogy még mindig tovább tudja folytatni ezt a munkát, milyen erőtartalékból merít? Nem tudom.

     

    Üdvözlet egy kétgyermekes kórházban szült anyukától, aki már tudja, hogy mi mindennek kellett volna másképp történnie.

     

    Andrea 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2008-04-11  15:06
  9. 2008. Április 15. 08:10592.

    Aha... mi a helyzet az olyan esetekkel, hogy

     

    1. anya elkezd hirtelen vérezni? (kórházban azonnal császár és vér.../ otthon: rohanás a telefonhoz és imádkozás, hogy a mentőállomáson ne legyen ebédszünet...-ez utóbbi nem vicc egyszer rosszul voltam és 12-kor nem vették fel, egészen fél 1-ig)

     

    2. Gyereknek leesik a kritikus alá a szívhangja? Kórházban: azonnal császár....2 percen belül! Otthon: észre se veszik....szívhanghallgató készülék hiányában. Ha mégis, akkor az a 10 - 15 perc, amíg a mama műtöbe kerül, épp elég a babának a halálhoz.  (ideális esetben ott áll a ház előtt a mentő...)

     

    Ne mondd nekem, hogy attól, hogy valaki otthon szül, majd nem lesz komplikáció, mert a zavartalan szülésnél nincs. Ha így lenne, nem halt volna meg annyi nő szülésben az elmúlt évszázadokban az otthonában.  

     

    Aki otthon akar szülni, az tegye. Lelke rajta. De ne káráljon már annyira a kórházi szülés ellen! Örüljön inkább, hogy megúszta a kalandot ő is meg a gyereke is. Aki meg még nem is szült, az pléne ne agitáljon egyik vagy akár másik mellett.  

    előzmény:
    Kerika2000 (589)
    2008-04-15  07:45
  10. Torolt_felhasznalo_386557
    Torolt_felhasznalo_386557
    2008. Április 14. 18:47536.

    Bocs, melyik kérdés?

     

    "Ha nem muszáj, minek a nyákszívás?" Erre a válasz: abban a bizonyos esetben, ami a bírósági jkv-ben szerepel, muszáj lett volna.

    előzmény:
    -Tiffin- (535)
    2008-04-14  18:43
  11. 2008. Április 14. 18:43535.
    De most te is valaszolnal a neked feltett kerdesre? Ugy igazsagos. ;)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_386557 (533)
    2008-04-14  18:35
  12. 2008. Április 14. 18:37534.

    Ha nem muszály minek a nyákszívás?

    Elmondom hogy a kisebbik lányomnak sem szívtak nyákot a kórházban.Megvárták mig tüsszög hármat és ennyi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_386557 (530)
    2008-04-14  18:29
  13. 2008. Április 14. 17:29519.
    az a baj, hogy vagy nem látjátok, vagy nem akarjátok látni, hogy függetlenül a biztonságtól (aminek kórházon belül is van megkérdőjelezhető része) miért ordít a különbség az otthoni és a kórházi szülés között annak ellenére, hogy már lehet így, úgy, kádban, korláton lengve és mindenhogy szülni. minden megvan, csak a legalapvetőbb nincsen. és mint minden, ez pontosan befolyásolja a normál szülés menetét, és nem véletlen az sem, hogy a szülések mekkora brutális százaléka végződik császármetszéssel. lehet erre azt a rettenetes közhelyt szajkózni, hogy a végeredmény a gyerek, csak teljesen felesleges, mert nem vagyunk egyformák és vágyhatunk arra, hogy az oda vezető út ne egy éhes vagy fázós orvos kényén-kedvén múljon, hanem megélhessük azt. a tudatosság hiányzik ma a nőkből, ahogyan belőlem is hiányzott az első szülésemkor. a végeredmény 19 órás vajúdás, 3 órás kitolás és vákumos szülés lett, köszönhetően a vágóhídra szarvasmarhabelezésre alkalmasabb ügyeletes orvosnak, aki úgy gondolta, hogy egy nő puncija az olyan mint egy kórház folyosó, kérdezés nélkül lehet ki-be járni rajta és tájékoztatás nélkül burkot repeszteni. Engem annyira érdekelt a téma, hogy elkezdtem elég mélyen beleásni magam, annyira, hogy írtam egy dolgozatot antropológia témakörben a sulimban, amiben megkíséreltem bemutatni, hogy melyek azok a lényegi elemek, amelyek számomra összeegyeztethetetlenné teszik a szülést és a meghalást a mai intézményesített rendszerrel. Úgy tűnik jól sikerült, és azt az ígéretet kaptam, hogy egy szakfolyóiratban publikálni fogják, remélem akkor sokakhoz eljut, hogy itt valójában miről van szó, mert az, hogy itt a gyerek a fontos, egy rendkívül egyszerű megközelítése az egész folyamatnak. mondom mindezt úgy, hogy kettőt szültem és most fogom a 3.at, szintén kórházban, de teszem ezt amiatt, mert a férjemnek vannak kétségei, hasonló okokból, mint másoknak, mert nem képes átlátni a folyamat mélyebb összefüggéseit, így azt sem, hogy a kórházban én darab vagyok, beteg akit kezelni kell, otthon pedig egy szülő nő, akit együtt kezelnek, mint hármas egységet, engem a szülő nőt, a lelkemet és a születendő gyermeket. és hogy ez miért fontos? mert ez egy csomó beavatkozást szükségtelenné tesz, segít azon a kemény személyiségfejlődési úton amit a szülés és az anyává válás jelent és felelős emberré tesz, nem pedig a felelősséget más nyakába akaszó és álmegnyugtatásokat skandáló valakivé.
    előzmény:
    szilep (513)
    2008-04-14  17:05
  14. Torolt_felhasznalo_386557
    Torolt_felhasznalo_386557
    2008. Április 14. 17:15517.

    "... egyedül G.Á.van annyira gerinces és bátor,hogy a törekvéseivel kiáll a nyilvánosság elé,vállalva a támadásokat"

     

    Kiáll a nyilvánosság elé? hacsak lehet, nem nyilatkozik, ha meg mégis, mindig ugyanazt mondja.

    előzmény:
    dobolyka (509)
    2008-04-14  16:51
  15. Torolt_felhasznalo_386557
    Torolt_felhasznalo_386557
    2008. Április 14. 17:11516.
    Nem biztos, hogy "jó dolgukban": inkább azt hiszem, eredendően szorongók és kórház/orvosfóbiások az otthonszülők. Kérdezz csak rá: nem szednek gyógyszert, nem viszik a gyereket fülészhez, oltás is minek... az otthonszülés nem jár egyedül, vannak csatolt tünetek is
    előzmény:
    szilep (513)
    2008-04-14  17:05
  16. 2008. Április 14. 17:02512.

    Angliában pl. a terhesgondozás során az éppen aktuális szülésznő vizsgál. A hallatától kiráz a hideg. De ismétlem, ez az én véleményem. Unokatesóm feleségét négy szülés alatt háromszor tágították kézzel a jófej szülésznők, de ő bírja a fájdalmat, mert olyan, én meg nem.

     

    Ja és arról, hogy a szülés női buli: hát nagy tévedés-> lásd 1700-as évek Franciaország, az egész udvar benn volt, nehogy valami elkerülje valaki figyelmét. A férfiak is!

     

    És a közeli kórházról. Manapság nem kell sztrájkról beszélni, hogy duguljon Pest. Nos azért egy folyosó vagy liftmenet, mintha közelebb lenne nem???

     

    Még mindig azt mondom, hogy a humánerőforrásnak kell szemléletet váltania! És nem értem, hogy valaki miért van rosszul, ha kórházban van? Tényleg már mindennl próbálkoznak, kád, labda stb...

     

    Ja és én egy roppant konzervatív kórházban szültem, de nem voltam röghöz kötve, ihattam, és ehettem, jah hogy nem vágytam a gimnasztikára, meg bordásfalra...

     

    Tényleg nem értem, hogy itthon mivel jobb, valaki próbálja már tömören megfogalmazni!!! De ne azt hogy no oxitocyn, mert azt én sem kaptam... hanem, hogy mivel ad többet itthon a bába, mint be egy szülésznő? Ma már a gátvédelmet is nyomják.

     

    Ja és Bereske, és is és egész családom debilek vagyunk, mert kórházban születtünk, de azért a fülemet bántja a nem fogom fel, nem értem meg, nem vagyok képes elfogadni kitételek sora. Kérlek ezektől kímélj meg. Ha visszaolvasol soha nem írtam ilyeneket, csak azért mert Te nem tudod elfogadni az én véleményemet. Köszi. 

    előzmény:
    Tjuca (508)
    2008-04-14  16:48
  17. 2008. Április 14. 17:01511.

    Kedves Rencuska!

     

    Tudod pont az ilyen esetleges komplikációk elkerülése végett alkalmazzák csökkentett adagban és szigorú monitorizálás mellett!!!!!!! 

    előzmény:
    Rencuska (510)
    2008-04-14  16:53
  18. 2008. Április 14. 16:53510.

    Tudod, engem pedig rohadtul érdekel, hogy az oxytocintól a babám oxigénhiányos állapotba kerülhet!

     

    Nem elég világos, hogy az oxytocin igenis nagyon sok nem várt komplikációhoz vezethet?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_131132 (504)
    2008-04-14  16:35
  19. 2008. Április 14. 16:35505.

    Ja, és nem a kisujjamból szoptam, íme a forrás:

    http://www.hazipatika.com/gyogyszerek/termek/OXY TOCIN_5_NE_injekcio/1237

    előzmény:
    Rencuska (501)
    2008-04-14  16:26
  20. 2008. Április 14. 15:21485.

    Annyira keves ma az otthonszules Magyarorszagon, hogy nehez megmondani, hogy hol nagyobb a hibaszazalek. Gereb Aginak se sok fordult meg elo, ahhoz kepest hogy mennyi gyerek szuletett nala. A korhazakban is, ha arra gondolunk, hogy mennyi no szul a korhazakban.

    Ha ma ugyanannyi no szulne otthon, mint korhazakban Vajon hogy alakulna ez a szazaelkarany? hol lenne tobb problema?

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2008. Április 14. 13:45454.
    Erre mar ra sem mertem kerdezni...de tenyleg eleg sajatsagos es hajmereszto jelzo.
    előzmény:
    Riadtka (453)
    2008-04-14  13:37
  22. 2008. Április 14. 13:07449.
    Annak utananeztel, hogy mekkora az eselye az embolianak szules utan? Es hogy korhazban hanyan halnak meg igy?
    előzmény:
    Mészároska (441)
    2008-04-14  09:47
  23. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2008. Április 14. 11:27447.
    illetve ezek után,  2 császár után elvállani otthonszülést, nem felelőtlenség-e?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (446)
    2008-04-14  11:26
  24. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2008. Április 14. 11:26446.
    ezek után egy piros vödörrel és egy adag kifőzött rongydarabbal hogyan lehet elvállani ikerszülést, vagy faros szülést?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (445)
    2008-04-14  11:24
  25. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2008. Április 14. 11:24445.

    érdemes lenne azt is idézni, hogy milyen szülések vannak kizárva az otthoni szülésből, illetve milyen FELSZERELTSÉGGEL, HÁTTÉRREL rendelkezik a levezető orvos! EZ sem így van ma Magyarországon!

     

     

     

    A szülésvezetés saját gyakorlatomban úgy nézett ki, hogy a nyitási szak felügyelete a bába feladata. Magam bármikor elérhető vagyok telefonon. A kioltási szak kezdetétől jelen vagyok a szülésnél. Amíg a szülés lefolyása normális, addig a bába vezeti a szülést, én csak statisztálok, kontrollálom a magzati szívhangokat a dopplerrel. Tehát jelen vagyok, hogy bármikor késedelem nélkül, be tudjak avatkozni, ha ezt a szülés menete megkívánja. Normális szülésnél a gátvédelem is a bába feladata, valamint, ha szükséges, az episiotomia elvégzése is. A szülés után közvetlenül 5 egység oxytocint adok intravénásan, hogy a lepény hamarosan leváljon és ezáltal az anyai vérveszteség csekély legyen. Az újszülött ellátása a bába feladata. Ha azonban reanimációra van szükség, azt magam végzem: belélegeztető Ambu-készülék és oxigén is rendelkezésre áll. Ezután következik a gát és a hüvely inspekciója és szükség esetén a varrat, amelyet magam végzek helyi érzéstelenítésben.

    Ha be kell avatkoznom, akkor többnyire fogóműtétről van szó, amelynél a javallatot pontosan ugyanúgy állítom, mint kórházi szülésnél. A kivitelezésben sincs különbség, mert a fogóműtétnél kórházban sem használok altatást és nem küldöm ki a férjet a szülőszobából. Magánháznál harántágy híján némi leleményességre van szükség a megfelelő körülményeket rögtönözni.

    Itt jegyzem meg, hogy a kórházon kívüli szülészethez magasabb fokú felkészültség szükséges, mint a kórházi szülészethez. A legmagasabb követelmény a szülész számára: a nyugalmat megőrizni, nyugalmat kisugározni. Hogy a szülész a nyugalmát megőrizze és ezt a nyugalmat a szülőszobán tartózkodó összes személyre ki tudja sugározni, annál fontosabb minél komplikáltabb az adott szülészeti szituáció. Ennek megvalósításához a szülésznek az összes szóba jöhető hüvelyi szülészeti műtét technikáját tökéletesen uralnia kell.

     

     

     

     

    A kiválasztási elveknél a szülőotthoni szülés és az otthonszülés kritériumai nem egészen azonosak. Mindkettőre egyaránt vonatkozik, hogy olyan szülést, amelynél a szükséges császármetszés valószínűsége emelkedett, nem vállalok. A szülőotthoni szüléseknél rendelkezésemre áll egy harántágy, mint a kórházban, és ez a fő különbség.

    Koraszülést, ahol a gyermek inkubátorba ill. a gyermekkórházba kerül, nem vállalok kórházon kívül. Második szülés, ahol az első szülés császármetszés volt, véleményem szerint kórházba való. A méh hege bizonyos veszélyt jelent egy uterus rupturára. Ha ez megtörténik, a magzat általában meghal és az anya élete is veszélyben van. Tehát, ha az anya kívánsága a hüvelyi szülés és nem áll fenn más ellene szóló tényező, akkor ezeket az eseteket kórházi körülmények között vállaltam, kívánságra ambuláns szülésként is. Saját gyakorlatomban 90% hüvelyi szülés volt az eredmény. Csak 10%-ban kellett ismét császármetszés csinálnom. Itt jegyzem meg, hogy az esetek túlnyomó többségében az előző császármetszést nem magam végeztem. Második szülésnél, ha az első császármetszés volt, a kitolási szakot profilaktikus fogóműtéttel szoktam lerövidíteni, mert a kitolási szak veszi igénybe legjobban a méh hegét. A saját gyakorlatomban ilyen esetekben előforduló 10% resectio arány túl magas ahhoz, hogy ilyen szülést kórházon kívül elvállaljak. (28 év gyakorlatomban összes szüléseim 2%-ában végeztem császármetszést.)

    További kiválasztási elvek: EPH-gesztózis, téraránytalanság gyanúja, placenta rendellenességek vitán felül állnak. A 35 éven felüli először szülő anya kérdése vitatható. Saját gyakorlatomban ebben a csoportban 10% császármetszés fordult elő, ami saját átlagom ötszöröse. Ezért tartom indokoltnak, hogy a későn először szülő anyák inkább kórházban szüljenek. A császármetszés oka leggyakrabban a méhszáj rigiditása volt. A 35 éven felüli először szülő anyákat az utóbbi 10 évben már nem utasítottam el, mert a privát klinikán, ahol dolgoztam, megszűnt az a lehetőség, hogy a minimális alapbiztosítással rendelkező kismamák ráfizetés nélkül szülhessenek. Így például szülőotthonban szült az a 44 éves először szülő anya is, ahol a Trisomia 21-el született kisfiút szülei nagy szeretettel fogadták.

    Szülőotthonban, ahol a harántágy rendelkezésemre áll, vállaltam medencevégű fekvéses szüléseket is. Magángyakorlatom első éveiben csak ismételten szülő anyáknál vállaltam, először szülőknél nem. Később növekvő gyakorlatom folytán arra a meggyőződésre jutottam, hogy a medencevégű fekvésnél az először ill. ismételten szülő anyák között semmi jelentős különbség nem áll fenn. Egyébként privát klinikai gyakorlatomban medencevégű fekvés miatt egyetlen császármetszést nem végeztem. Tehát az 1990-es évektől kezdve először szülő anyákat is elvállaltam szülőotthonban medencevégű fekvéssel. Ikerszülést magánháznál nem vállaltam, szülőotthonban csak akkor, ha nem volt koraszülés (a 37. hetet megkezdte) és nem voltak EPH-gesztózis tünetek. A magzatok fekvésének nem tulajdonítok jelentőséget, két esetben is vezettem kétszer medencevégű fekvéses ikerszülést szülőotthonban.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    mocli (396)
    2008-04-13  12:05

Címlap

top