Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Füstölők. Mire valók?

picicica
Létrehozva: 2003. szeptember 29. 11:35
Sziasztok! Sokszor használok füstölőket, és nagyon szeretem, de igazából nem mindről tudom, hogy mire való. Sokszor a boltban sem tudnak segíteni nekem, ahol veszem őket. Tudnátok segíteni? Akár úgy, hogy hol találok erre vonatkozóan valamit a neten, akár úgy, hogy ha ti tudjátok, mit miért gyújtunk meg. Köszönöm, előre is.
  1. 2003. szeptember 29. 14:3526.
    sziasztok, keresek egy füstölőt, lehet hogy valaki képbe kerül, ha leírom hogy mihez is hasonlít szerintem az illata. Szóval: emlékeztek a régi illatos tollra (az amelyiken olyan színes kis karikák voltak), na én olyan illatú füstölőt hajkurászok. Valami alapillat lehet, mert több helyen éreztem már. Ha valakinek van tippje please, köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 14:2425.
    Az ámbráról: "Az ámbra minden életerőt felfokoz. Ifjúvá tesz és boldoggá. Az ámbra mindent feltámaszt, ami csak elrejtőzött, de még feloszlásba nem ment. "

    Nem én találtam ki, Jókai Mór volt az. Valamit biztosan tudhatott. . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (24)
     
  3. 2003. szeptember 29. 14:1224.
    Ez igen! Te nagyon szorgos vagy, folli. :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743000 (23)
     
  4. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 14:1023.
    Egyébként a legtöbb helyen a tömjént reumatikus betegségek kezelésére írták, volt ahol könnyűdrogként jellemezték. . .

    Ja és a lenti lista címe:
    http://egeszseg. transindex. ro/?adat=aroma
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 14:0822.
    Szívesen.

    És még:
    Betegség - Ajánlott illóolajok



    allergiák kamilla, citromfű
    alkoholizmus édeskömény, rózsa
    alacsony vérnyomás kámfor, rozmaring, izsóp
    anémia kamilla
    asztma ciprus, eukaliptusz, levendula, majoránna, citromfű, menta, rozmaring
    álmatlanság bazsalikom, kamilla, kámfor, levendula, narancsvirág, rózsa, szantálfa, ylang-ylang
    bronchitis bazsalikom, bergamott, eukaliptusz, kámfor, kardamomum, levendula, menta, szantálfa, tömjén, cédrusfa
    depresszió bazsalikom, bergamott, jázmin, kamilla, kámfor, levendula, citromfű, narancsvirág, pacsuli, szantálfa, ylang-ylang
    érelmeszesedés boróka, rozmaring
    étvágytalanság kamilla, kardamom, édeskömény, mirha
    fejfájás kamilla, kardamom, levendula, majoránna, menta, rózsa, rozmaring
    fogínygyulladás kamilla, mirha
    gyomorpanaszok geránium, kamilla, menta
    hajhullás levendula, rozmaring
    hólyaghurut bergamott, eukaliptusz, levendula, szantálfa, boróka, cédrusfa
    idegesség, feszültség bergamott, geránium, jázmin, kamilla, kámfor, levendula, majoránna, narancsvirág, pacsuli, rózsa, szantálfa, ylang-ylang, ciprus
    impotencia jázmin, rózsa, ylang-ylang
    influenza eukaliptusz, levendula, menta, rozmaring, ciprus
    klimaxos panaszok kamilla, édeskömény, ciprus
    köhögés eukaliptusz, jázmin, kardamomum, mirha, menta, szantálfa, boróka, tömjén, ciprus
    májcirrózis rozmaring, boróka
    magas vérnyomás levendula, majoránna, citromfű, ylang-ylang
    megfázások bazsalikom, eukaliptusz, kámfor, menta, majoránna, rozmaring
    melléküreg gyulladások (sinusitis) eukaliptusz, levendula, menta
    menstruációs panaszok: 1. dismenorrhea (fájdalmas menstruáció), 2. oligomenorrhea (ritka menstruáció), 3. menorrhagia (túl erős vérzés) 1. jázmin, kamilla, citromfű, menta, rózsa, 2. bazsalikom, levendula, citromfű, rozmaring, 3. rózsa, ciprus
    migrén bazsalikom, eukaliptusz, kamilla, levendula, citromfű, menta, rozmaring
    neuralgia (idegfájdalmak) eukaliptusz, geránium, kamilla, menta
    neuraszténia (ideggyengeség) levendula, majoránna, menta
    reumatizmus eukaliptusz, kámfor, levendula, boróka, rozmaring
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (21)
     
  6. 2003. szeptember 29. 14:0521.
    Köszi! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743000 (20)
     
  7. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 14:0220.
    http://naturalap. freeweb. hu/aromaterapia/index. html

    Itten volt minden, a többit még megnézem Neked, hátha. . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2003. szeptember 29. 13:4919.
    Folli kedves, megmondanád, hogy ezt a szép hosszú listát hol olvastad? Mert rátaláltam már korábban, olvastam is, csak nem tudom, hogy hol. Mindent elfelejtek. . . Lehet, hogy van memóriajavító füstölő is. . . ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743000 (16)
     
  9. 2003. szeptember 29. 13:4718.
    Köszönöm! De kérem, hogy segítsetek még. Mi a helyzet a tömjénnel, vagy az ámbrával?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743000 (17)
     
  10. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 13:4417.
    Na szóval az ikkóolaj nem egy új feng-shui termék, csak elgépeltem. . . sorry. Helyesen: illóolajok:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743000 (16)
     
  11. Torolt_felhasznalo_743000
    Torolt_felhasznalo_743000
    2003. szeptember 29. 13:4316.
    Szia! Igaz ezeket ikkóolajokra írják, de szerintem az ugyanolyan illatú füstölő is hasolnó hatású. Szakértők javítsatok ki, ha nem.
    Remélem ez segít valamit:

    Optimista hozzáálláshoz: bergamott, muskotályzsálya

    A levegő frissítésére: citrom, narancs, limett, bergamott, grapefruit

    Koncentrálóképesség erősítésére: rozmaring, menta, izsóp, muskotályzsálya, limett

    Döntésképesség erősítésére: muskotályzsálya, babér, cajeput, menta, izsóp, zsálya, citrom

    Munkahelyi feszültség oldására: bergamott, rózsafa, verbéna, citrom, cédrus, geranium
    Hajápolás

    Hajhullás ellen, hajerősítésre, hajnövekedést serkentésre: rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla
    Korpásodás ellen: teacserje, rozmaring, eukaliptusz
    Zsíros hajra: ciprus, levendula, bergemott, zsálya, cédrus, citrom, boróka
    Száraz, töredezett hajra: eukaliptusz, szantál, rozmaring, rózsafa
    Sötét hajszín élénkítésére: rozmaring, cédrus
    Világos hajszín élénkítésére: kamilla, citrom

    A megfelelő illóolajat (olajokat) keverd a samponodhoz, a legjobb, ha illatmentes gyógyszertári samponhoz, vagy babasamponhoz, méghozzá 100 ml samponhoz kb. 10-15 cseppet.
    Hajpakolást is készíthetsz, hogy tartósan egészséges, friss, csillogó és selymes legyen a hajad.
    A választott illóolajból (többfélét is keverhetsz) tegyél 20-25 cseppet 50 ml jojobaolajhoz, vagy mandulaolajhoz, dörzsöld be a fejed a keverékkel, egy törülközővel bugyoláld be hajad-fejed, aztán 1 óra múlva mosd le a szokásos samponnal.



    Érzékiség serkentő illóolajok
    (párologtatásra, illatos fürdőhöz, masszírozáshoz)

    Lazítás, feszültségoldás: narancsvirág, szantál, bergamott, rózsafa, rózsa, pacsuli, jázmin, ibolya, geránium, ilang-ilang
    Kimerültségérzés ellen: feketebors, gyömbér, szantál, fahéj, rozmaring, cédrus, citrom, bergamott, ilang-ilang
    Hangulatjavítás, harmonizálás: rozmaring, rózsa, rózsafa, szantál, geránium, zsálya, narancsvirág, fenyőtömjén
    Érzékiség serkentők: ilang-ilang, zsálya, fahéj, vanília, rózsa, szantál, pacsuli, feketebors, kardamom, gyömbér, koriander, jázmin, kakukkfű, szerecsendió, bazsalikom, szegfűszeg

    Az illóolajokat tetszés szerint keverhetjük egymással, néhány tipp:
    jázmin, kardamom, szegfűszeg, vanília
    ilang-ilang, szantál, jázmin, vanília
    geranium, kardamom, bergamott, feketebors
    fahéj, narancs, fenyőtömjén
    bergamott, narancs, rózsafa

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. szeptember 29. 13:2615.
    Igen-igen, épp ezt szoktam. Azért érdekelnek a hatások, vagy hogy mire valók, mert az illóolajokban kifejezetten van ilyen, hogy a pl. a levendula nyugtató, a citrus, vagy a grapefriut frissít, az ilang-ilang, vagy a jázmin vágykeltő stb. Ezeknek az illatoknak vannak a füstölőben is megfelelői (felteszem, ugyannazzal a hatással), én inkább ezen (tulajdonképpen az eredeti) illatok hatását nem tudom, hogy szantál, tömjén, ámbra.
    előzmény:
    fanek (14)
     
  13. 2003. szeptember 29. 13:1014.
    Szia Picicica!

    nem vagyok szakértő, de a saját tapasztalatomat megoszthatom Veled.
    Biztosan voltál már kedvtelen, ingerlékeny, vagy olyan helyzetben amitől elcsüggedtél. Nos, nekem ezek a pillanatok azok, amikor meggyújtok egy füstölőt. . .
    Az én meglátásom szerint teljesen mindegy hogy milyet használsz ha maga az illata tetszik neked. . . . (nekem Sai-Baba féle illatok "jönnek" be-állítólag ezeket használják a fehér mágiához) számomra ha meggyújtok egyet, az egyenlő a teljes kikapcsolással. Csak abban az esetben használom ha valóban van időm magamra figyelni. Valószínű olyasmi lehet mint a meditáció, csak kicsit amatőr formában:)
    Szóval a lényeg: az illat segítsen elmerülni önmagadban, a gondolataidban. . . hogy csak magaddal foglalkozz. Ahhoz hogy illatos legyen a lakás, még egy szimpla brise tasak is elég, de a füstölő nem ezt a célt szolgálja. . . .
    ha van rá lehetőséged, gyújts néhány gyertyát, és természetesen egy füstölőt, zavarj el mindenkit a közeledből, ülj vagy feküdj le a kedvenc helyedre és elmélkedj. (akár egy finom pohár bor társaságában)
    Ha addig eljutsz, hogy kicsit magaddal foglalkozz, már megérte. . . .
    ami az egészben a legszebb: ha eljutottál a teljes kikapcsolódás stádiumába, később már elég ha csak megérzed azt az illatot és újra "megnyugszol". . .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (1)
     
  14. 2003. szeptember 29. 13:0313.
    Szia Mindenkinek! Szerintem az lenne a legjobb, ha belenéznél a Feng Shui Illatok c. könyvbe. Sajnos még nekem sincs meg, de szeretném. :) Sok sikert!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (1)
     
  15. 2003. szeptember 29. 13:0312.
    A feng-shui szerint ha pl. lomtalanítasz vagy új lakásba költözöl, akkor ki kell füstölni a rossz energiát, hogy jó költözzön be a helyére és ezáltal te is jobban érezd magad. Nyilván minden illat másra van, van vágykeltő, nyugtató stb. De ha nem hiszel benne és az illata sem tetszik, akkor nem kell használni. . . én is csak 5-10 percre szoktam meggyújtani, mert nagyon erős, de nem sokáig érezni. Én inkább a keleti illatokat szeretem, egyébként mindegyik más, akkor tűnik egyformának, ha nagy mennyiségben "szívtad" magadba az illatot sokáig vagy mindennap mondjuk 1 7ig. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (6)
     
  16. Torolt_felhasznalo_333608
    Torolt_felhasznalo_333608
    2003. szeptember 29. 13:0011.
    Igen, hát nem is használom. :-))))
    előzmény:
    Milu (7)
     
  17. 2003. szeptember 29. 12:3810.
    Olvass bele a feng-shui topikba!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (8)
     
  18. 2003. szeptember 29. 12:379.
    Napokig? Max. egy fél órát érezni utána, még ha egy óráig ég, akkor is. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_333608 (3)
     
  19. 2003. szeptember 29. 12:318.
    Továbbra is várom a segítséget, hogy mi mire való. Köszi, mindenkitől.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2003. szeptember 29. 12:307.
    Nyilván az használ füstölőt, aki szereti az illatát. Ők nem találják büdösnek és örülnek neki, ha minél tovább érezni a lakásban. Aki büdösnek találja, az nem használja.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_333608 (3)
     
  21. 2003. szeptember 29. 12:306.
    Én szeretem őket, de kis mennyiségben. Nagyon ritka, hogy elfüstölnék egyszerre egy egész szálat, ha nagyon erős, épp csak meggyújtom, hagyom, hogy árasszon egy kis illatot, aztán eloltom. Akkor nagyon kellemes, nem fullasztó. De az olajokat is szeretem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_333608 (3)
     
  22. 2003. szeptember 29. 12:285.
    Sziszia! Köszönöm, hogy írtál, de emlékeim szerint ezt már olvastam valahol, meg ebből nekem nem nagyon derül ki, hogy konkrétan mit mire használunk (vágykeltő, nyugtató, stb. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_712348 (2)
     
  23. pde
    pde
    2003. szeptember 29. 12:284.
    Én is hasonlóan vagyok vele, jobban szeretem a párologtatót. Minden reggel amikor munkába jövök el megyek a krisnások előtt és a zárt ajtó ablak mögül is dől ki a füstölők illata, ami bocs, de ilyen mennyiségben inkább szag.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_333608 (3)
     
  24. Torolt_felhasznalo_333608
    Torolt_felhasznalo_333608
    2003. szeptember 29. 12:233.
    Szerintem olyan büdös mindegyik, hogy csak na! Próbáltam már minden féle illatot, mindig ugyanazt a füstöt érzem. Pedig jól csinálom. De eleve nyomaszt a füstölő illata még az üzletben is. Jobban szeretem az illóolajakat párologtatni. Mit csináltok, hogy ne érezd utána napokig a lakásban?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_712348 (2)
     
  25. Torolt_felhasznalo_712348
    Torolt_felhasznalo_712348
    2003. szeptember 29. 12:142.
    FÜSTÖLŐ (xiang)
    A füstölőként fordított kínai xiang szó tulajdonképpen "illatot" jelent. Az első dokumentum arról, hogy Kínában füstölőt használtak a középkorból származik, de nem kétséges, hogy a füstölő ismerete és használata több mint ezeresztendős múlta tekint vissza. A Tang-dinasztia idején már léteztek ún. "füstölő-órák". A füstölők egyenletes égése tette lehetővé, hogy az időméréshez is hasznosíthassák. Időegységük az 1 ke (14 perc és 24 mp) volt. Ez a hagyomány olyannyira tartotta magát, hogy a 16. században készített mechanikus órákat is a füstölőre megszabott időegységek alapján kezdték készíteni. A füstölő használata a buddhizmus térhódításával Indiából jutott el nemcsak Kínába, hanem Nepálba, Tibetbe, Mongóliába, Srí Lankára, Burmába, Koreába, Japánba stb. Mondhatjuk, hogy minden ország közül talán Kínában a legnagyobb a füstölőfogyasztás. Régtől fogva a természetfeletti erőkkel való érintkezés eszközének tekintették nemcsak a buddhisták, de a taoisták és konfuciánusok is. Az égő füstölőpálcákkal való gesztikuláció jelenti a kapcsolatteremtést, a füstjük jelzi az isteneknek, ősöknek, hogy a számukra felajánlott ételáldozat elkészül a számukra. A hagyományos szertartások, rituálék elengedhetetlen kellékeként, használják esküvő, temetés stb. alkalmával, de olykor minden különösebb jelentős nélkül, csak magáért az illatért gyújtanak füstölőt. Különböző formájú és nagyságú füstölőket ismerünk, a 10 cm körüli pálcikáktól kezdve az 5 méter magas, fatörzs nagyságúakig. Vannak rúd és spirál alakúak, körkörösek, díszesek és egyszerűek, mártottak, csavartak, sodrottak, pálcások és pálca nélküliek. A füstölőkészítéshez a szantálfa szolgáltatja a legközkedveltebb alapanyagot, de szinte minden létező kellemes illatot, aromát képesek előállítani. A kínai füstölők közül is kettőt különösen nagy becsben tartanak, ezek az ún. "két híres márka": a Xiangzang elmaradhatatlan kelléke a kínai újévi ünnepeknek és a buddhista füstölőáldozatoknak; a Dunhuang a híres buddhista barlangtemplomokról kapta a nevét, a gyógyító Buddhára utalva. A füstölők egy fajtáját nem illatáért és spirituális jelentősége miatt kedvelik, ez az ún. "szúnyog füstölő" (wenzixiang), melynek füstje hatásosan riasztja el a szúnyogokat, moszkitókat, legyeket és molyokat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_828104 (1)
     

Címlap

top