Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vitaminok kismamáknak

cicamice
Létrehozva: 2003. szeptember 11. 22:34
Kedves mindenki!

Főleg ha van köztetek orvos, védőnő, biológus és efféle szakértők!

A kérdésem az, érdemes-e, kell-e valamilyen babaváró vitamint szedni, melyiket miért, illetve miért nem?

(Lehet, hogy már létezik ilyen téma valahol, csak én nem találtam, bocs.)

Eddig ismerem az Elevitet és a Maternát, látom, hogy mindkettőben mindaz benne van, ami állítólag egy várandósnak kell, és hozzá RENGETEG VAS! nekem pont ez a bajom, ugyanis olyan szorulást okoz, hogy csak na!

Egyelőre csak készülünk a babára, még nem vagyok állapotos, de a férjem tömné belém a vitamint, én meg tiltakozom, mert így kb. három naponta iszom gyógynövényből készült hashajtó-teát, viszont arra is az van írva, hogy terhesség alatt ne használjuk rendszeresen.

Megnéztem a "sima" multivitaminokat, és úgy láttam, hogy majdnem mindenből van bennük éppen elég, csak B-vitaminokból kéne több a várandósság miatt, és folsavból. Vettem külön B-vitamint is, jó lesz ez így, hogy "sima" multivitamin mellé még azt szedem?

Mi a helyzet a folsavval? Mindenki szerint iszonyúan fontos, de pl. mik azok a természetes ételek, amikben van, és kb. mennyit kéne ezekből fogyasztani? Úgy hallottam, a brokkoliban van, és azt szeretem is.

Sokan mondják, hogy egyek inkább sok gyümölcsöt-zöldséget, de a mai hajszolt világban ez nem egyszerű... a vasra mondta egy orvos ismerős, hogy a szilvában, a piros szőlőben meg a céklában sok van, ezek közül csak a céklát szeretem (bocs, kicsit válogatós vagyok).

Szóval ilyen dolgok is érdekelnek, hogyha nem a vitamintablettából, akkor milyen ételből mennyit kell fogyasztani?

köszi minden okosságot!
  1. 2003. szeptember 13. 15:02101.
    Valóban az a téma, hogy szedjek vagy ne. Nem pedig az hogyan keltsek rémhíreket. És most nem az a lényeg, hogy mennyire veszélyes az A vitamin, hanem az, hogy:Ne szedj elevitet és maternát, mert nem magzatvédő, hanem magzatveszélyeztető. Ez egy elég felelőtlen kijelentés volt. Tehát ezen a mondaton inkább jobb lett volna ha senki nem parázik be. Pedig számtalan emberke megtette. Te is olvashatod. már több mint két éve vett maternán is fel volt tüntetve, idézem:
    A materna új változatában a zsírban oldódó A-vitamin a felére csökkent, amelyet a természetben előforduló elővitaminja- a béta-karotin-helyettesít. Ez utóbbi az E és C-vitaminnal együtt az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen. . . .
    Tehát nem a káros hatását vitatom és nem ezen dühöngöm, hanem a rémhírkeltésen:"magzatveszélyeztető" ezért ne szedd a maternát , elevitet. Nagy felelőtlenség ilyet leírni. nem bírom elviselni a rémisztgetőket, egy kismamának elég sok félelmet kell még amúgy is leküzdenie, nem pedig hoy. . .
    Persze a hátrányokkal jó ha mindenki tisztában van, csak a tálalás még itt is számít nem csak az asztalnál.
    előzmény:
    baileym (100)
     
  2. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 13. 13:51100.
    Egyetértek Veled: ha valaki úgy gondolja, hogy nincs rá szüksége, mert kiegyensúlyozottan táplálkozik, akkor akár ne is szedje.

    Azzal is, hogy mindent túl lehet adagolni. Kérdés, hogy adott körülmények között mikor kezdődik a túladagolás.

    "Azzal, amit leírtál, azt érted el, hogy kismamák sora gondolkodik el már egy pohár vizen is, hogy igyam vagy ne igyam. "

    Én nagyon örülök neki, ha kismamák sora gondolkodik el azon, hogy mit csináljon. És nem "mások után vakon megy". Ennek a topiknak az a témája, hogy szedjünk-e terhesvitamint vagy ne, és ennek eldöntéséhez adtam egy kevésbé ismert szempontot. Mindenki mérlegelje az előnyöket, hátrányokat, és az alapján döntsön.

    "Ezek után érdekelne, hol is van az a nyugat, ahol az emberek tömik magukat A vitamin tartalmú ételekkel, de semmi mással és ezért ezt kihagyják??"

    Dehát mondtam, hogy nem erről van szó. Az A-vitamin, ha nem beta-karotinból származik (pl. sárgarépa) bizonyítottan hamarabb károsítja a magzatot, mint normális körülmények között az anyát. EZÉRT vonták ki a terhesvitaminokból. A májban és a retinol-tartalmú kozmetikai készítményekben nem beta-karotinból származó A-vitamin van, ezért ezek is kerülendők.

    Répát lehet enni, akkor meglesz az A-vitamin, amire szükség van.

    Nyugodtan dühöngj tovább, ha ettől jobban érzed magad.
    előzmény:
    mkoppanyi (98)
     
  3. 2003. szeptember 13. 13:1299.
    Még valami. Egy jól kiegyensúlyozott, változatos étrend mellett fölösleges gyógyszerként bevenni a vitaminokat. Ahogy a magyar orvos fogalmaz:Óvakodjunk az amerikai divatoktól, ahol minden terhes nő "komplett vitaminkészlettel" rendelkezik. Amíg biztosított az egészséges, változatos táplálkozás, megkímálhetjük magunkat és szervezetünket a mesterségestől. Amíg biztosított!!!Magyarul nem az a módszer, hogy teljesen kivonok egy igen fontos vitamint egy tablettából, ami a növekedésért és a jó látásért is felelős , hanem nem veszem be a koplexumot egyszerűen, mert a többihez is hozzájutok természetes úton, de ha nem akkor beveszem. Lásd szociálisan hátrányos helyzetű, aki még a kenyeret is alig ismeri. na nekik kell úgy ahogy van.
    Ezek után érdekelne hol is van az a nyugat, ahol az emberek tömik magukat A vitamin tarttalmú étekkel, de semmi mással, és ezért ezt kivonják???Mert ennyi erővel a többi vitaminról is előkereshető ám az ártalmas határ, ugyan is nem csak ez az egy zsírban oldódó vitamin!Pl a sok C vitamin meg a vesét károsítja pedig ugy azt mondjuk róla, hogy mindegy mennyit szedsz úgy is kiürül. Úgyhogy had dühöngjek tovább. Az éremnek két oldala van ám!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2003. szeptember 13. 12:5598.
    Te pedig azt vedd észre, hogy azzal amit leírtál azt érted el, hogy kismamák sora gondolkodik el már egy pohár vizen is , hogy igyam vagy ne igyam. Oersz mint már írtam túladagolva minden árt!!!
    Köszönjük a külföldi képeslapot!
    Egyébként itt Magyarországon is folyamatosan változik a terhesvitaminok összetétele . Én több éven keresztül időszakonként szedtem a Maternát és még szinte soha nem vettem két azonos összetételűt. Mindig valamiben más volt, valami több lett benne , valami kevesebb, aztán jött a szelén hozzá. . . stb. stb. Én meg azt mondom , hogy mi itt Magyarországon sem élünk fátyol alatt, tudatlanúl ostobán, de még sok az olyan ember , aki mások szava után vakon megy. Sajnos.
    előzmény:
    baileym (97)
     
  5. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 13. 12:2897.
    Igen, de ha dühöngés és hajtépés helyett tényleg józanul végiggondoltad volna, akkor rájöttél volna, hogy én annyit mondtam, hogy az A-vitamin fejlődési rendellenességeket okozhat. Abban a mennyiségben, amennyit az Elevit tartalmaz, valószínűleg nem, de ez olyan, mint az alkohol: ha valaki végképp nem bír magával, megihat a terhesség alatt heti kétszer egy pohár bort, de még jobb, ha egyáltalán nem iszik.

    Nyugaton erre a kutatási eredményre úgy reagáltak, hogy minden terhesvitaminból kivonták az A-vitamint, az Elevitből is, amennyire én tudom. Mo-on meg bennehagyták.

    Nem mondom, hogy akkor mindenki húzza le a WC-n a tablettát, csak tudjon róla.

    Vedd úgy, hogy küldtem külföldről egy képeslapot és minden jót.
    előzmény:
    mkoppanyi (94)
     
  6. 2003. szeptember 13. 12:2596.
    szia!
    Ebben nagyon igazad van , hogy figyeled a szervezeted jelzéseit. Szereintem ezzel cselekszel a legjobban, ha pl vashiányod lenne, azt ugy is kimutatja a labor, a pirula meg ráér akkor. Egyébként nekem az orvosom is mondta, hogy a kívánósság nem más, mint jelzése a szervezetnek. Aki pl földet kíván enni, na ott valami bibi van , mert valamilyen komoly hiánybetegséget jelez. /azt nem jut eszembe milyet. /de pl a téli időszakban én is helyet biztosítok a vitaminpótlásnak is , az ember mégsem tud annyi friss zamatos vitaminforráshoz hozzájutni.
    előzmény:
    cicamice (95)
     
  7. 2003. szeptember 13. 12:1695.
    Sziasztok!

    Ahhoz képest, hogy szinte csak tegnap indítottam a topic-ot, micsoda aktivitás! :-)))

    Akartam venni a patikában folsavat, és azt mondták, azt nem lehet recept nélkül. igaz ez, vagy csak a patikus volt tájékozatlan (vagy lusta)? Mindenesetre hétfőn megpróbálom egy másik patikában, és ha ott sem adnak, akkor bemegyek az első SZTK-nőgyógyászhoz, hogy írja fel. (A magánrendelésre ezért nem akarok elzarándokolni a város túlsó végébe).

    A vassal kapcsolatban úgy döntöttem, hogy nem érdekel, feltételezem, hogy van a szervezetemben elég, hiszen ha valóban szükség lenne a pótlására, akkor hasznosulna bennem a vitamin, és talán nem okozna szorulást.

    Egyébként remélem, hogy a szervezetem elég jól jelzi, hogy mire van szüksége, ugyanis mostanában hihetetlen nagy tejivó lettem, és mézet is eszem rendszeresen, meg élesztőt tejben futtatva (milyen finom. . . , mmmm!)

    szóval remélhetőleg nagyjából megvan minden fontos, beszéltem olyan várandóssal is, aki nem szed vitamint, és mégis nyugodt a lelkiismerete, talán nem kell túlaggódni magunkat (azazhogy van elég bajom azon kívül is, hogy minden baba-témán is aggódjak még. )

    köszi a jótanácsokat, most megyek ebédet főzni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2003. szeptember 13. 12:0794.
    Úr Isten!!!!!!!!!!!:((((((
    Őszintén: végigolvasva a topikot én dühöngtem és téptem a hajam.
    Gondolja valaki azt, hogy a gyógyszergyártó ilyen kártérítési pernek teszi ki magát, ami abból kerekedhet, hogy magasabb egy vitamin szint a tablettában???????
    Mondjuk ez volt a legutolsó gondolatom az egész rémisztgetésből.
    Közhely:túladagolni mindent lehet, de miért is történne ez meg?
    Mert álítólag a gyógyszerészek a tudósok meg mit tudom én melyik szakember rosszul veszi az arányokat??
    Ugye senki nem gondolja, hogy egy olyan vitaminnál , amit nem tegnap óta ismernek, használnak ne tudnák a mértéket. És ebbe még azt is beleveszik, hogy az ember mást is eszik nem csak tablettát.
    Szerintem , aki nem tud változatosan táplálkozni bármiféle ok miatt az szedjen vitamint, aki meg nem az egyen normálisan. Minden esetben át lehet billenni a ló tulsó oldalára. Én hallottam olyan esetet amikor egy férfi meghalt mert rengeteg répát megevett. MITől?Az a vitamintól?
    Frászt, attól , hogy mértéktelen volt és így akart magának szép barna színt. Hát ennyi nem a szélsőségekből kell kiindulni, józanul el kéne gondolkozni. Statisztikát én is tudnék bármiről mutatni. . .
    Üdvözlettel: mkoppanyi!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:3893.
    Jo ejt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2003. szeptember 12. 23:3392.
    sziasztok

    jóéjt
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 23:3391.
    :-))
    Hát nem is lehet mindent tökéletesen csinálni.

    De minél többet tudunk, annál többet tudunk. . . :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (83)
     
  12. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:2590.
    Csavarj ki narancsot. Nem art beszerezni egy csavarot, a gyereknek is lehet utana hasznalni. Meg segit a szekelsnel is!Marmint a narancsle, nem a facsaro. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (85)
     
  13. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:2589.
    Csupa muvacak!Na, azt ne igyal!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (85)
     
  14. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:2588.
    Majdnem. Tanito neni. Meg konyvtaros.
    előzmény:
    március15 (86)
     
  15. 2003. szeptember 12. 23:2487.
    én végig Hohes C-t ittam!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (85)
     
  16. 2003. szeptember 12. 23:2386.
    nagyon szép. Látom írtál a babakocsival vásárolni-ba is.
    És mi a végzettséged vagy a foglalkozásod, ha nem titok. Netán ovónő??? :-)))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (84)
     
  17. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 23:2285.
    és ezek a multivitaminosnak mondott üdítők? szerintetek azt lehet inni? azt viszont szoktam, szeretem!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (84)
     
  18. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:2084.
    Igen. :) 4 fiucska.
    előzmény:
    március15 (82)
     
  19. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 23:1983.
    hát akkor tényleg nem sok ami ebben a tablettában van.
    kicsit túlizgulom a dolgokat én is. szeretnék mindent jól csinálni. de gyümölcsöt meg ilyesmit mostanában annyira nem kívánok h. tudom, úgyse ennék. . . és akkor se vit. tabl. , se gyümölcs nem lenne. akkor meg kimenne belőlem az élet. . . : )))
    előzmény:
    baileym (78)
     
  20. 2003. szeptember 12. 23:1782.
    hány gyereked van??? 4
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (79)
     
  21. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 23:1381.
    :-)))
    előzmény:
    március15 (80)
     
  22. 2003. szeptember 12. 23:1280.
    májat én sem ettem
    előzmény:
    baileym (78)
     
  23. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 12. 23:1279.
    Alant a reszletezes. Az utolso ketto szopik. A nagyok nem. :))
    előzmény:
    március15 (76)
     
  24. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 23:1178.
    Ha az NE az IU magyar fordítása (gyanítanám. . . ), akkor 4ooo NE még belefér. Azt írták, ha valaki mindenképpen akar A-vitamint pluszban szedni, ne szedjen többet 4ooo-8ooo NE-nél.

    Szóval nyugi. De májat akkor tényleg ne egyél! :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (72)
     
  25. 2003. szeptember 12. 23:1077.
    ikrek??? vagy a 2 gyermekedet szoptatod??
    előzmény:
    március15 (76)
     

Címlap

top