Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vitaminok kismamáknak

cicamice
Létrehozva: 2003. szeptember 11. 22:34
Kedves mindenki!

Főleg ha van köztetek orvos, védőnő, biológus és efféle szakértők!

A kérdésem az, érdemes-e, kell-e valamilyen babaváró vitamint szedni, melyiket miért, illetve miért nem?

(Lehet, hogy már létezik ilyen téma valahol, csak én nem találtam, bocs.)

Eddig ismerem az Elevitet és a Maternát, látom, hogy mindkettőben mindaz benne van, ami állítólag egy várandósnak kell, és hozzá RENGETEG VAS! nekem pont ez a bajom, ugyanis olyan szorulást okoz, hogy csak na!

Egyelőre csak készülünk a babára, még nem vagyok állapotos, de a férjem tömné belém a vitamint, én meg tiltakozom, mert így kb. három naponta iszom gyógynövényből készült hashajtó-teát, viszont arra is az van írva, hogy terhesség alatt ne használjuk rendszeresen.

Megnéztem a "sima" multivitaminokat, és úgy láttam, hogy majdnem mindenből van bennük éppen elég, csak B-vitaminokból kéne több a várandósság miatt, és folsavból. Vettem külön B-vitamint is, jó lesz ez így, hogy "sima" multivitamin mellé még azt szedem?

Mi a helyzet a folsavval? Mindenki szerint iszonyúan fontos, de pl. mik azok a természetes ételek, amikben van, és kb. mennyit kéne ezekből fogyasztani? Úgy hallottam, a brokkoliban van, és azt szeretem is.

Sokan mondják, hogy egyek inkább sok gyümölcsöt-zöldséget, de a mai hajszolt világban ez nem egyszerű... a vasra mondta egy orvos ismerős, hogy a szilvában, a piros szőlőben meg a céklában sok van, ezek közül csak a céklát szeretem (bocs, kicsit válogatós vagyok).

Szóval ilyen dolgok is érdekelnek, hogyha nem a vitamintablettából, akkor milyen ételből mennyit kell fogyasztani?

köszi minden okosságot!
  1. 2003. szeptember 12. 20:1026.
    Sziasztok
    Erdeklodve olvastam amit az elobbiekben irtatok. En Amerikaban elek es itt szuletett a kisfiam marciusban. El kell mondjam hogy egeszseges es gyonyoru. Itt mindenkinek javasoljak a terhessegi vitaminok szedeset amit meg az elott el kellene kezdeni mielott teherbe esel. En a masodik honapban kezdtem el szedni egy terhessegi vitamin keszitmenyt amiben (itteni) atlagosnak megfelelo vitaminmennyiseg volt. Kb a negyedik honapban vitamint valtottam es olyat szedek azota amiben mindenbol a maxi mennyiseg van. Amirol beszeltetek hogy nem szabad szedni vagy mennyit lehet belole szedni azokat leirom. Ezek a mennyisegek terhes vagy szoptatos noknek vannak.
    A vitamin 10000 IU - 125%
    B-6 vitamin 50 mg - 2000%
    Folsav 800 mcg - 100%
    B-12 20 mcg - 250%
    Vas 36 mg - 200%
    Jod 225 mcg - 150%
    Az -IU- sajna nem tudom hogy mit jelent de ez van a dobozra irva. A tobbi az milligramm es mikrogramm feltetelegesem szerint.
    Es ezeken kivul meg egy csomo nagyon fontos vitamin es asvanyi anyag van benne ami elengedhetetlen a magzat fejlodesehez. Ezeket a vitaminokat meg most is szedem pedig mar hat honapos lesz a kisfiam mert a tejen keresztul o is megkapja a vitaminokat es ez neki is nagyon fontos. Meg nem volt beteg azon kivul hogy folyt volna az orra (ami sajnos a legkondicionalotol volt :( ) Az elejen nekem extra vasat kellett szedenem mert a verkepem gyenge volt de amiota ezt a vitamint szedem erre nincs szukseg ( a vastuladagolas miatt). En is szorulasos vagyok, voltam de a vas szedese ezen nem sokat valtoztatott. Arra azert mindig ugyelek hogy sok vizet vagy gyumolcslevet igyak. Azt is el kell mondanom hogy en a tehessegem alatt csokira es a kavera ra sem tudtam nezni es nem birtam eleg zoldseget es gyumolcsot enni amiben ugye rengeteg a vitamin. Amiota meg megszuletett a kisfiam azota visszafogytam az eredeti sulyomra es meg het extra kilo is lement rolam (ugy hogy nincs idom tornazni, nem szedek semmifele fogyaszto szert es kerulom a dietas dolgokat is). Kulomben a dietas dolgok aspartame-t tartamlmaznak ami vegul is mereg meg ha hivatalosan tagadjak is. (Pl a dietas kola)
    Terhessegem elott es alatt nem tornaztam de a vitaminoknak koszonhetoen mindig nagyon jol ereztem magamat ami azota is igy van.
    Remelem az en tortenetemmel mindenkinek tudtam segiteni.
    Udv: Zsu
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 16:4025.
    12oo mg, elnézést
    előzmény:
    baileym (24)
     
  3. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 16:3824.
    Én is tények alapján beszélek. 1995 októberében jöttek rá arra, hogy azoknál az újszülötteknél, akiknek az anyja a fogamzás idején és kora terhességban A-vitamin készítményt szedett, háromszor nagyobb bizonyos születési rendellenességek kialakulása. Pl: nyúlszáj, farkastorok, vízfejűség é szívrendellenességek. Ennek nyomán a nyugati országokban kivonták a terhesvitaminokból az A-vitamint, sőt azt tanácsolják, hogy ne egyen a kismama májat, halmájolajat, sőt olyan arckrémet se használjon, amiben A-vitamin (pl. retinol) van. A-vitaminra persze szükség van, de ha ezt beta-karotin formájában (paradicsom, sárgarépa) fogyasztja, az nem káros.

    Ezek tények, ugyanakkor azt is hallottam, hogy ha valaki nem szed többet a naponta ajánlott mennyiségnél, az valószínűleg nem veszélyes.

    Csak elgondolkodtató, hogy a magyar orvosok miért nem váltottak, és én biztosan nem szednék olyan terhesvitamint, amiben van A-vitamin.

    Nem riogatok senkit, mindenki ismerje meg a tényeket és az alapján döntsön. Ha csak egyharmada van benne, ahogy mondod, akkor lehet, hogy az nem sok. Napi 12OO meg A-vitamin, ha jól emlékszem, már káros és a májban biztos, hogy túl sok van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (23)
     
  4. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 15:4223.
    1xűen nem értem miért kell riogatni a kismamákat az elevittel! inkább utána kellene nézni h. pontosan mi mennyi benne. értem ezt az A-vitaminra.
    én DIREKT UTÁNANÉZTEM! és a töredékét tartalmazza az egyébként naponta szükséges A-vitaminnak.
    vannak kismamák, akik 1-2 ilyen írás hatására abbahagyják a hasznos vitaminok szedését! arról nem beszélve, mennyire megijednek. egyébként meg:
    MINDEN KÁROS LEHET HA TÚLADAGOLJÁK.
    azért van a használati utasítás, h. aszerint kell vmit használni.
    előzmény:
    baileym (22)
     
  5. Torolt_felhasznalo_112953
    Torolt_felhasznalo_112953
    2003. szeptember 12. 15:1222.
    Én úgy tudom, a folsav a legfontosabb, napi 4oo mikrogramm elég. Csökkenti a gerincvelőrendellenességek kialakulását. Azért tanácsos már a próbálkozásnál elkezdeni, mert a legnagyobb szükség a 3-4. héten van rá, akkor záródik az embrió gerinccsatornája és ilyenkor még sokszor nem is tudja az ember, hogy terhes. A 12. hétig kell szedni.

    Én is úgy tudom, hogy napi 4oo mikrogramm folsavat lehetetlen természetes úton bevinni, így biztonságosabb és egyszerűbb. A folsav, ha jól tudom, egy B-vitamin fajta, nemigen lehet túladagolni.

    Viszont Elevitet ne szedj, és Maternát se, mert mindkettőben van A-vitamin, ami mérgező lehet a magzatra. Nem is tudom, miért javasolják még mindig, az nem "magzatvédő", hanem "magzatveszélyeztető" vitamin. Legjobb olyan terhesvitamint szedni, amiben nincs A-vitamin, nem tudom, lehet-e kapni.

    Ja! És a folsav nem segíti elő a teherbeesést. Ha jó kondiban akarsz lenni, szedj még a terhesség előtt normál multivitamint és hozzá folsavat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2003. szeptember 12. 14:4621.
    Pontosan nem tudom miért, de van valahol egy lista az interneten azokról a gyógynövényekről, amik ellenjavalltak babavárás alatt, köztük van az aloe és még sok más gyógynövény is.
    előzmény:
    Vinjak (20)
     
  7. Torolt_felhasznalo_896795
    Torolt_felhasznalo_896795
    2003. szeptember 12. 14:4120.
    Szia,

    Miért ellenjavallt? Megijesztettél. . . a nővérem babár vár, és naponta iszik aloét.
    előzmény:
    kingapocak (19)
     
  8. 2003. szeptember 12. 14:3619.
    Az aloe vera ellenjvallt terhesség alatt!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_123145 (15)
     
  9. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 14:3118.
    aha. . . ennek a topicnak annyi. . . : ))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572098 (17)
     
  10. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 10:3917.
    mi az, mindenki eltűnt itt??!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_572098
    Torolt_felhasznalo_572098
    2003. szeptember 12. 09:5616.
    sziasztok!
    én elevitet szedek két hete, minden nap. bár még nem tudom h. terhes vagyok-e, de jó előkészíteni a talajt. 1-2 hete próbálkozunk. . . : ))
    szerintem alapozásnak pont jó, ha valaki ráadásul nem fal fel több kiló gyümölcsöt naponta.
    hát, emellett sem ártana több zöldség, gyümölcs, de szerintem épp megfelelő ez a tabletta a szervezet feljavítására.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_123145
    Torolt_felhasznalo_123145
    2003. szeptember 12. 09:3415.
    Szia!
    Én az úgynevezett aloe vera gélt javasolnám, abban benne van minden vitamin meg ásványi anyag meg 22 aminosavból 20-t tartalmaz. Tehát amire szükséged van az mind megtalálható benne. Ráadásul szorulás helyett inkább helyreteszi az emésztésedet, vagyis nem lesz szorulási problémád. Természetes anyagok vannak benne, így semmiféle káros hatást nem okoz, és a természetes anyagok miatt mellékhatása sincs.
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  13. Torolt_felhasznalo_210098
    Torolt_felhasznalo_210098
    2003. szeptember 12. 09:3314.
    Szia!

    Én szedek Elevitet, és mielőtt próbálkozni kezdtünk is szedtem, de akkor csak 2 naponta. Aztán amikor élesben ment a dolog, akkor már naponta. Esetleg annyit csinálhatsz, hogy mensestől ovulációig csak 2 naponta veszel be. Ha pedig babás leszel, akkor meg úgyis javasolni fogják a MagneB6-ot, ami pedig hashajtó hatású. Nálam a két bogyó teljesen egyensúlyban tartja egymást!:)
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  14. Torolt_felhasznalo_747854
    Torolt_felhasznalo_747854
    2003. szeptember 12. 09:1013.
    A szelén is fontos, de már nem is tudom pontosan mire, azt hiszem, a beágyzódáshoz.

    niké
    előzmény:
    Fülecs (8)
     
  15. 2003. szeptember 12. 08:4912.
    Szia!

    A babavárás elején elsősorban folsavra van szükség, mint azt már az előttem szólók is leírták, nem ismétlem. Vasra általában csak később. Szorulás ellen pedig van egy tuti tippem: szilvalekvár!

    Ha már babás lennél, az "egyéb" multivitaminokat pl. Actival, Centrum stb. abba kell hagyni! (Azt hiszem túl sok bennük az A-vitamin, fejlődési rendellenességeket okozhat. )

    Hashajtó tea: hozzászokhat a szevezet, úgyhogy óvatosan!

    Terhesvitaminok: ha mostanában esnél teherbe, talán még várhatsz a szedésével, ilyenkor nyár végén van a legjobban feltöltődve a szervezet. Télen viszont nem árt, mert a drága pénzért kapható primőrökben nagyon kevés a vitamin.

    Egyelőre ennyi, mennem kell mert felébredt a kislányom!
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  16. 2003. szeptember 12. 08:3811.
    Az én orvosom is azt mondta, hogy vasból, folsavból lehetetlen annyit enni, amennyi kellene.
    Próbálkozzál kefír+búzakorpával. Elősegíti a jó emésztést!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2003. szeptember 12. 08:3410.
    Én recept nélkül vettem, és 2*1-et szedtem belőle naponta. Akkor is ennyit szedtem, amikor még csak vártunk a babára, meg utána is, a 12. hétig.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_279825 (9)
     
  18. 2003. szeptember 12. 08:309.
    A folsavat lehet recept nélkül kapni?És mennyit kell belőle szedni naponta?Köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. szeptember 12. 07:188.
    A folsavat mindenképpen kezd el szedni. Nekem azt mondta a dokim, hogy teherbeesés előtt is nagyon fontos a folsav, jobb ha már most elkezded szedni, mint ha már megtudod, hogy babát vársz. Persze a 12. hétig még szedni kell. Lehet kapni külön folsavat a patikában, én 2*1-et szedtem belőle. Ezen kívül semmilyen más vitamint nem szedtem. B6-ot írt fel a doki, mert hányós voltam, de persze nem segített semmit.
    A folsav tényleg a leveles zöldségekben van a legtöbb(pl. spenót), de lehetetlenség annyit enni belőle, amennyire ilyenkor a szervezetednek szüksége van.
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  20. Torolt_felhasznalo_304799
    Torolt_felhasznalo_304799
    2003. szeptember 12. 07:137.
    Azt mondta a múltkor egy nőgyógyász, hogy bőven elég egy kismamának egy szokásos multivitamin + folsav.
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  21. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 11. 23:436.
    http://www. babapont. hu/bamenu/menuopen. html
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 11. 23:405.
    http://www. konyhamester. hu/tablak/vitabomba. htm

    Vas mogyoró
    mák
    tüdő (marha, sertés)
    sovány juhhús
    sertésmáj
    vargánya
    friss csipkebogyó
    lóhús
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 11. 23:384.
    http://www. hazipatika. hu/topics/vitaminabc

    Legjobb folsav forrásaink a máj, a leveles zöldségek (különösen a paraj), a gyümölcsök, és az élesztő.
    A vas legjobban állati eredetű élelmiszerekből szívódik fel, ez alapján a legjobb vasforrások a húsok, a máj és az egyéb belsőségek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2003. szeptember 11. 23:313.
    Szia!A babavarashoz egyedul a folsav szukseges, az is csak a 12. hetig. Max. a terhesseg vege fele vasszedes, de ez sem bizti. Lehet jo a verkeped, s az sem szukseges.
    Lehet kulon folsavat kapni, azt irassad fel!
    A tobbi adalek csak felesleges plussz. A 300% B6 vitamintol a hanyingernek el kellene kerulni, de en meg nem lattam senkit, akinek a terhesvitamintol elmult volna a hanyingere.
    előzmény:
    cicamice (1)
     
  25. 2003. szeptember 11. 23:062.
    Na es vajon milyen hatasfokkal szivodnak fel ezek a mesterseges vitaminok, mennyire terhelik le a veset, az egesz szervezetet. A vas koztudottan nagyon nehezen szivodik fel tablettabol. A hus az elsodleges vasforrasunk. Szerintem egyedul folsavat erdemes szedni, ennek van tudomanyosan bizonyitottan megelozo hatasa. A rengeteg B vitamin nagy etvagyat csinal. A baba mindent elvesz az anya szervezetebol, amire szuksege van a fejlodese soran.
    előzmény:
    cicamice (1)
     

Címlap

top