Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

S.O.S. AMNIO!!!!

marosanikó
Létrehozva: 2007. március 14. 21:04

Sziasztok!!!

SOS, Help, Segítsen aki tud!!!

Harmadik kisbabámmal vagyok kismama! Van egy tündéri 3 évesem, és egy 1 éves kisfiam!!!  

Az Afp eredményem ennél a terhességnél alacsonynak mutatkozott, dec.-ben betöltöttem a 35. évem, a dokim felküldött az 1-es számú nőire (SOTE), genetikai uh-ra. Ott azt mondták, hogy kicsit rövidebb a combcsont? meg stb, 1% a genetikai kockázat, amniocentézist javasolnak! Márc.7-én, visszamentünk, és levették a magzatvizet. Azt mondta a dokinő, hogy rég látott ilyen tiszta magzatvizet. Még örültem is, hogy ez biztos jó dolgot jelenthet. Április 2-ára mondták az eredményt, de ha valami van telefonálnak!

...hát ma, pont egy héttel a magzatvízvétel után csörög a telefon de. 11 óra körül. Valami nem stimm, fel kéne menni újabb magzatvízvételre, ha lehet 13 órára. Természetesen elkapott a sírógörcs, hogy úr isten, mi lehet. Riasztom a férjem, hogy jöjjön haza, mert gond van stb. Már indul is, mamák jönnek a gyerekekre vigyázni, mi megyünk Pestre.  A forgalom katasztofális, de fél 2-re megérkezünk. Mondták nyugodtan fújjam ki magam, majd hívnak. Fél 3körül túl vagyok a 2. amnioentézisen, mivel A RH negatívos vagyok a második Anti-D-n a fenekembe , és ezután mondják el, hogy az első magzatvízmintát gép analizálta, és gyanús a Down szindrómára  az eredmény, mert a 21-es kromoszómából hármat talált. A most levett mintát ember fogja nézni mikroszkóp alatt, ő számolja a kromoszómákat, hátha a gép tévedett!??? Azt mondta a doki, hogy ez az eredmény felülbírálja a gépi eredményt, de nem akar minket hitegetni, nem sokszor téved a gép!!   

Gondolhatjátok milyen idegállapotban jöttünk haza, hányszor kapott el a sírógörcs,  és gondoltam végig kisbabám elvesztését!!! Szóval nem tudom mi tévők legyünk, akik átéltek hasonlót kérem ossza meg velem "élményeit", tapasztalatait!!!

Én úgy gondolom, hogy az Afp-t kicsit korán vették le, és hogy semmi baja a babócámnak. Természetesen nem szeretnék a két egészséges kisfiam után beteg kisbabát, gondolom ezt megérti aki belegondol a helyzetembe. Jó lenne tudnom, hogy minden rendben a pocakban!!!   SEGÍTSETEK!!!!

  1. 2007. március 17. 14:5576.

    Hát, megmondom a frankót pontosan nem tudom, de a 21. hétben járhatok!!!   

    A Sote-n feb.26-án voltam genetikai uh-on, ott akkor az adatokból 18 hetes 0 napos terhességet "állapítottak" meg!!

    ...de érdekes, mert a combcsont hossza szerint pedig 17 hét 1 napos voltam. Erre azt írták a papírra, hogy kissé rövidebb femúr!! 

    Majd most kedden remélem azt is pontosan behatárolják!!

    előzmény:
    emone (75)
    2007-03-17  13:51
  2. 2007. március 17. 13:5175.
    Szia!

    Hány hetes vagy? Én 18. Én is várom a jövő heti uh-ot. Igaz, nem 4d, csak a "sima" genetikai uh.
    előzmény:
    marosanikó (74)
    2007-03-17  13:46
  3. 2007. március 17. 13:4674.

    Sziasztok!!!   

    Szép időnk van, de most elkezdett nagyon fújni a szél!!!    Nem szeretem!!   Úgy süvít, hogy csak na!!

    Reggel kicsit aggodalmaskodtam, hogy nem mozog úgy a babó, ahogy szeretném. Most az előbb pihiztem egy csöppet, és olyan aranyosan jelezte, hogy ő azért ám itt van, mégha nem is olyan aktív mint amennyire anyája szeretné!!   Remélem eljön az az idő, mikor szétdörömböli a pocakom belülről!!!  

    ...hármat kell aludnom, és megyünk UH-ra!!!!!

    ...még jövök!! Írjatok, ha valakinek valami eszébe jut, történet, infó, stb... ELŐRE MEGKÖSZÖNÖM!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2007. március 17. 09:0873.
    Na, ezt egy picit hamarabb elküldtem véletlenül...

    Szóval a jövő héten még én is megyek uh-ra.
    előzmény:
    emone (72)
    2007-03-17  09:08
  5. 2007. március 17. 09:0872.
    Jó reggelt!

    Hasonló gondolatok kavarogtak bennem azelőtt, hogy az első gyerekünket vállaltuk. A másodiknál ezek már fel sem merültek. Biztosak voltunk benne, hogy szeretnénk még egyet. És a terhesség miatt is sokkal kevesebbet aggódom. Csak ezt az amniót kéne már eldönteni, és túllenni rajta...

    Ha kiderülne, hogy beteg, nagy valószínűséggel elvetetnénk.

    Előtte jövő héte
    előzmény:
    marosanikó (70)
    2007-03-16  22:54
  6. Torolt_felhasznalo_325541
    Torolt_felhasznalo_325541
    2007. március 16. 22:5571.
    Jó éjt neked is,aludj jól! Nagyon szurkolunk neked,nektek!
    előzmény:
    marosanikó (69)
    2007-03-16  22:33
  7. 2007. március 16. 22:5470.

    ...szia mégegyszer !

    szerintem delima az egész terhességre gondolt, hogy sokan nagyon aggódósak feleslegesen.

    ...én sem aggódtam eddig túlzottan, mert aminek meg kell történnie az meg is fog, hiszek a sorsban, és hogy sokmindent nem lehet megúszni, hiába szeretnénk.

    ...tulajdonképpen most is azt beszéltük épp a párommal, hogy ha tényleg bebizonyosodik, hogy valami komoly baja van a pocakbébinek, "szerencsésnek" kell éreznünk magunkat, hogy itt tart az orvostudomány, és eldönthetjük vállaljuk? vagy nem a beteg babát!! Nagyon nehéz kimondani, leírni, de mi sem szertnénk beteg gyermeket a világra segíteni. Lehet, hogy önzőek vagyunk???!!! Nem hiszem...  ...én sokkal inkább érzem magam önzőnek akkor, amikor arra gondolok, hogy már a harmadik gyermekkel ajándékozom meg a Földet, a Világot, ami talán meg sem érdemli, csak azért mert én annyira szeretek anyának lenni, gyermeket szülni, nevelni!!!    

    A teljesen egészséges gyermekeimet is féltem a jövőtől, mit csinálnék egy olyan gyermekkel aki ráadásul "fogyatékos" is valamilyen területen???!!! Nem is szeretem nézni a híradót, mert egyre nagyobb bennem a kétség, hogy egyáltalán szabad e ilyen gonosz, nem is tudom milyen Világba egy tiszta lelket világrahozni!!  Na most aztán jól megaszontam!!!

    ...aztán természetesen végigpörgetem a történelem-, és irodalom órákon tanultakat, hogy soha nem volt más a Világ alapjában, csak az eszközök változnak. ...és mi is felnőttünk, úgy érzem egészséges szellemben nevelődtem, így megpróbálom ezt továbbadni gyermekeimnek, és a kék égre a szikrázó napsütésre, a gyönyörű tájakra, a szerető családi fészekre gondolok, és akkor azt mondom magamnak, hogy nem három gyermeket szetretnék, hanem legalább hatot!!!

    egy szó mint száz, soha nem egyszerű a komoly döntéseinket meghozni, legyen az az élet bármely területe!! NEHÉZ!!! De talán ettől leszünk életrevalóbbak??!!!

    előzmény:
    emone (59)
    2007-03-16  21:30
  8. 2007. március 16. 22:3369.

    Sziasztok! Jó estét mindenkinek!!!    

    Jó sokan vagyunk akiket riogatnak mindennel. De olyan furcsa, hogy nekem semmi rendelleneset nem találtak az alacsony AFP-ig! A 12. heti genetikai uh-on minden rendben volt. Tulajdonképpen a Sote genetikai uh-ján is a rövidebb combcsontot emelték ki, meghogy "különösen echodens belek". De se a szívével, se semmi mással nincs probléma!!

    Nagggyon kíváncsi vagyok a keddi Uh-ra!!!! Őrülten!!! Kár, hogy holnap nem kedd van!! 

    Köszi továbbra is mindenkinek a hozzászólást, a drukkot!!! 

    ...csak hangsúlyozni tudom továbbra is, hogy nem tudom mi lenne velem nélkületek!!!!       

    ...megyek alukálni, remélem ma szebb álmaim lesznek, mint tegnap!!!     JÓ ÉJT MINDENKINEK!!! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2007. március 16. 22:3068.
    Nagyon drukkolok Nektek!
    előzmény:
    marosanikó (67)
    2007-03-16  22:28
  10. 2007. március 16. 22:2867.

    Szia!

    Ha nekem az Afp eredményem jó lett volna, eszembe sem jut az amniocentézis csak a korom miatt. Én is elmúltam 35.  

    ...hátha ez segít...

    előzmény:
    emone (59)
    2007-03-16  21:30
  11. 2007. március 16. 22:1866.
    Én nagyon hiányoltam egy komolyabb elemzést. Gyakorlatilag csak azt az egy mondatot mondta el a genetikus, amit a 62. hsz-ben írtam a zárójelben. És uh-os vizsgálatot sem csináltak.
    előzmény:
    rebusbaba (65)
    2007-03-16  22:09
  12. 2007. március 16. 22:0965.
    Az biztos, hogy a férj kora is számít, nálunk azt is bevették a genetikán.
    előzmény:
    emone (64)
    2007-03-16  22:02
  13. 2007. március 16. 22:0264.
    Nagyon kedves vagy! Köszönöm!

    Nálunk a férjem az, aki azt mondja, hogy ne... De ő nem szakember, ellentétben a férjeddel.

    A dokim csak a korom miatt javasolja. És még azzal érvel, hogy a praxisa 20 éve alatt maximum 1 esetben fordult elő, hogy amnio következtében kismamája elvetélt (ott sem bizonyosodott be 100%-osan, hogy az amnio miatt), ellenben sok beteg babát szűrtek ki vele. Ja és még egy kockázati tényező fennáll az esetünkben, amit csak ő említett, a genetikus nem (illetve miután kifejezetten rákérdeztem, mondta, hogy hát "ja, igen"), hogy a férjem sem fiatal már. Az ő életkora éppen a kockázati határon van.
    előzmény:
    delima (63)
    2007-03-16  21:54
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. március 16. 21:5463.

    Erre is, arra is.

    Én nagyon be voltam rezelve az amnio előtt, és utólag azt mondom, fölösleges volt. Persze ehhez az is kellett, hogy nem történt semmi gond. Utólag már minden egyszerűbb.

    Egyébként -és ez most az eddigiekkel szemben nem túl tudományos  -, az sem elhanyagolható, hogy az ösztöneid, a saját érzéseid mit mondanak.

    Az orvosod mivel indokolja, hogy ő javasolja a dolgot? Csak a koroddal?

    Emlékszem, nekünk mindenféle statisztikákat mutatott az orvosom a különböző életkorokról, triszómiákról, vetélési arányokról, egészséges/beteg babákról.

    A mi esetünkben, ha csak egyedül én döntöttem volna dologban, nagy valószínűséggel nem csináltattam volna amniot. De a férjem érveit és álláspontját is mérlegre téve megcsináltattuk.

    Egészséges kicsi babát kívánok nektek, napsugaras, boldog életet! 

    előzmény:
    emone (59)
    2007-03-16  21:30
  15. 2007. március 16. 21:4762.
    Itthon is elismerik már az orvosok, hogy az AFP elavult. A SOTÉ-n konkrétan azt mondta a genetikus, hogy az AFP eredménye ne befolyásoljon a döntésemben...

    És azt is mondta, hogy a vetélés kockázata 0,5%. (Az életkorom alapján a Down-kór kockázata 1%, azaz kétszer akkora, mint a vetélésé. Ezért ajánlotta az amniocentézist.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_684990 (61)
    2007-03-16  21:39
  16. Torolt_felhasznalo_684990
    Torolt_felhasznalo_684990
    2007. március 16. 21:3961.
    Bocs, azt meg elfelejtettem, hogy itt az USA-ban egyre kevesebb helyen csinaljak szivesen az AFP-t, mert tul sok a hamis negativ es a hamis pozitiv.
    előzmény:
    marosanikó (1)
    2007-03-14  21:04
  17. Torolt_felhasznalo_684990
    Torolt_felhasznalo_684990
    2007. március 16. 21:3760.
    Sziasztok,

    Mivel en is elmultam mar 35, es a harmadik gyerekemet varom, nekem is kethetente vizsgalatokra kellett jarnom. Itt a 14. heten csinaltak egy ultrahangot es egy vervizsgalatot, aminek az egyik eredmenye tragikusan szar lett, 1/90 az 1/450 helyett. Visszahivott a genetikus, hogy huha, majdnem biztos, hogy trisomy-s a gyerek. Hivtam a dokimat, aki megnyugtatott, hogy ez meg mindig csak alig tobb, mint 1% esely, es varjuk meg az ultrahangot. Azt megcsinaltak a 17. heten es kiderult, hogy semmi baj. Down kor eselyem nagyon alacsony volt, de egy masik, sokkal rosszabb kromoszomalis betegsegre jo esellyel indultunk, legalabbis az eredmeny szerint. Az amnionak 1-2%-os a vetelesi aranya, es foleg azoknal a babaknal, akiknek tenyleg bajuk van, vagy a doki nem eleg tapasztalt. Az amnio viszont 100%-os bizonyosaggal mondja meg, hogy van-e baj, vagy nincs. Mindig abbol kell kiindulni, hogy nem te vagy az a 35 feletti, akinek beteg a gyereke. Foleg, ha soha egyikotok csaladjaban sem volt genetikai vagy kromoszomalis betegseg.
    előzmény:
    marosanikó (1)
    2007-03-14  21:04
  18. 2007. március 16. 21:3059.
    Igen, azzal érvelnek, hogy a teszt csak valószínűsít és tudomásul is vettem.

    Arra gondolsz, hogy nem kell túlaggódni az amniót, vagy úgy általában értetted?

    És persze azt is tudom, hogy nekünk kell döntenünk.
    előzmény:
    delima (58)
    2007-03-16  21:24
  19. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. március 16. 21:2458.

    Őszinte leszek: hallottam. De olyat is, hogy rossz/magas valószínűségű teszt ellenére egészséges baba született (pl. rebusbaba 52. hsz!)

    És olyan is van, hogy huszonéves anyukának, ahol föl sem metül a teszt vagy az amnio gondolata, születik beteg babája, valamint negyven fölött is szülnek mindenféle teszt és vizsgálat nélkül egészséget gyerekeket.

    Amit fontos tudni: ezek a tesztek csak valószínűsítenek!!, nem lehet kimondani egyértelműen, hogy az eredmény negatív vagy pozitív. Eredményként egy arányszámot adnak meg, és nem azt mondják, hogy 100%, hogy minden rendben van. Azt a tudomány mai állása szerint csak kromoszóma vizsgálattal lehet biztosra kimondani.

    Valószínűleg az orvosod és a genetikus is így gondolkodik: 1:5300 az nagyon-nagyon kicsi valószínűség, de nem nulla (Csak gyorsan fejben számolva 0.01-0,02% közötti érték).

    Dönteni nektek kell. Nem könnyű.

    (Én egyébként úgy gondolom, hogy túlaggódni sem szabad a dolgot... )

     

    előzmény:
    emone (55)
    2007-03-16  20:51
  20. 2007. március 16. 21:0457.
    Köszönöm, hogy válaszoltál.

    Adminisztrációs hiba... Hát igen, még ettől is félhet az ember...

    (Nekem van egy egészséges kislányom. És, bár akkor még nem voltam 35, akkor is megcsináltattam az integrált tesztet és nagyon hasonló lett az eredmény, mint most.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_325541 (56)
    2007-03-16  21:00
  21. Torolt_felhasznalo_325541
    Torolt_felhasznalo_325541
    2007. március 16. 21:0056.
    Ismerős kismama (szintén 35 volt épp) megcsináltatta,pedig ugyanúgy,mint neked,minden addigi lelete negatív volt,de volt már egy sérült babájuk(nem Down-os),és biztosra akartak menni..nem akartak még egy beteg kicsit. (egészséges kislányuk azóta már két éves)

    Valószínűleg nálad is minden rendben van.Én még nem hallottam ilyen esetről,amit írsz,csak Kende könyvében olvastam régebben.Ott adminisztrációs tévedés okozhatta a téves eredményt,ha jól emlékszem...

    előzmény:
    emone (55)
    2007-03-16  20:51
  22. 2007. március 16. 20:5155.
    Sziasztok!

    Én éppen döntés előtt állok, hogy megcsináltassam-e az amniocentézist. "Csak" a korom (35 múltam) a kockázati tényező. A 12. heti uh is rendben volt (két orvos is megvizsgált, két különböző helyen) és az AFP-m is "tökéletes" ( 1,2). Elvégeztettem az Istenhegyi Klinikán a kombinált tesztet, ami szintén negatív lett (1:5300). Ennek ellenére a SOTE genetikai tanácsadásán is és az orvosom is javasolják az amniocentézist. Hát, nem könnyű döntés.

    A kérdésem: tudtok-e olyan esetről, ahol negatív kombinált vagy integrált teszt ellenére beteg baba született?
    előzmény:
    delima (54)
    2007-03-16  18:54
  23. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. március 16. 18:5454.

    Hát az tény, hogy mi is hatalmas dilemmában voltunk az amniocentézis előtt, a vetélési kockázat miatt. Én is utánanéztem mindennek, aminek csak lehetett, a férjem meg órákat beszélgetett az orvosommal, amiből persze én nem sokat értettem.

     Végül is bevállaltuk. Én a Baross utcában szültem, az amniot is ott csinálták. Állítólag Mo-on ott a legprofibbak ebben (A Schöpf-Mérei volt  még ugyanolyan jó...)

    A kisfiam hál' istennek egészséges, de nem volt egyszerű végigélni azt az időszakot. Úgyhogy megértek minden ezzel kapcsolatos aggodalmat, és éppen ezért  azt is nagyon fontosnak tartom, hogy a lehető legpontosabb felvilágosítást kapják meg a kismamák!

     

    előzmény:
    rebusbaba (52)
    2007-03-16  18:43
  24. Torolt_felhasznalo_127528
    Torolt_felhasznalo_127528
    2007. március 16. 18:5453.
    Jaj de jó, hogy Ti is írtok, akiknek pozitívan sült el a dolog Ez számomra is bíztató Ilyenkor kicsit megkönnyebbülök
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2007. március 16. 18:4352.

    Hát én sajnos oda-vissza ismerem a problémát, mert az első babánál mi nem vállaltuk be a rossz kvartett-teszt után az amniot. Ugyanis Debrecenben a klinikán majdnem az Istenhegyi-úti 4 markeres vizsgálatot végzik, (három marker ugyanaz, csak egyben különbözik) és nálunk tényleges genetikai kockázatra utalt ebből három. (alacsony afp-hez magas hcg, és még egy marker - itt papp-a t néznek - viszont, utána az uh teljesen rendben volt, meg előtte a 12. héten is rendben volt. Erre a végén a genetikán 0.5 % os kockázatot számoltak a vértesztből, uh-ból, és a mi "kórtörténetünkből", és lehetett kérni az amniot, amit nem kértem.

    A lányom különben egészséges, szerencsére.

    előzmény:
    delima (51)
    2007-03-16  18:33

Címlap

top