Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf-iskola

Torolt_felhasznalo_342040
Torolt_felhasznalo_342040
Létrehozva: 2003. Április 28. 22:00
Szeptemberben Waldorf-iskola indul Pilisszentlászlón, Szentendrétől 4 km-re. Várunk mindenkit, aki gyerekének jó (hangulatú) iskolát, egyéni bánásmódot, rátermett tanárokat szeretne. 1-2-3-4. osztályba lehet jelentkezni. Ezúttal várom a hozzászólásokat olyanoktól is, akiknek van már tapasztalata a Waldorf-iskolákkal kapcsolatban, jó-rossz egyaránt. Minden segítséget köszönettel fogadunk!
  1. 2003. augusztus 15. 20:50201.
    Tanmenet, nem tanterv.
    Matek, magyar, kornyezet
    előzmény:
    kysslina (200)
     
  2. 2003. augusztus 15. 20:45200.
    Itt van a kezemben M. o egyik varosanak a legeslegkemenyebb alt. iskolajanak az 1-4. osztalyig levo tanterve. Teljes oravazlatokkal. U. e-nek az iskolanak ahasznalt tankonyvei is megvannak, abbol tanultunk.
    Ebbol az iskolabol 90%-ban egyetemista gyerekek lesznek, ugyanis ebbol az iskolabol veszik fel a legkemenyebb kozepsuliba a gerekeket minden teketoria nelkul. Nos a tanterv nem tartalmaz semmilyen altalad emlitett modszert.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (190)
     
  3. 2003. augusztus 15. 19:19199.
    Valaki emlitette korabban, a topic elejen, hogy a Waldorfba nem veszik fel korlatlan szamban a hiperaktiv gyerekeket. Akkor gondolom en a fogyatekosokra is van egy numerus clausus. Mintha azt irta volna valaki, hogy a nehezen kezelheto, problemas gyerekek szama egy osztalyban nem halathatja meg a 10% szazalekot. De javitson ki valaki, ha tevedek, aki jobban benne van.

    Kedves xxyz, nekem, mint keresztenynek, katolikusnak a Waldorf iskola NEM kereszteny. Mint emlitettem, egy vilagi, ateista embernek lehet, hogy tul vallasosnak tunik a rendszer, de hidd el nekem, a keresztenyseghez sem all tul kozel. Lehet persze, hogy a HGY peldaul elfogadja, de a protestans tortenelmi egyhazakhoz es a katolikus egyhazhoz tartozok, akik valoban kereszteny szemlelettel szeretnek felnevelni gyermekeiket a Waldorf nem az az intezmeny, ahoz szivesen jaratnak a gyermekeiket. Legalabbis erre, Nyugat-Europaban ez igy van.
    előzmény:
    xxyzx (197)
     
  4. 2003. augusztus 15. 17:26198.
    Akinek fogyatekos a gyereke vigye oda.
    előzmény:
    xxyzx (197)
     
  5. 2003. augusztus 15. 17:25197.
    " Ez a pedagógia kifejezetten alkalmas a fogyatékos és a részképesség hiányos gyermekek integrációjára, és az intézményeink fel is vállalják ezt. "Akkor most , hogy is van ez????Mindenkit a Waldorfba miert nem minden gyerek fogyatekos.
    előzmény:
    xxyzx (196)
     
  6. 2003. augusztus 15. 17:19196.
    Meg irok hozza nyugi ez szerinted micsoda????"A Waldorf nevelés szempontjai
    A gyermek testi, lelki és szellemi erőinek sokoldalú fejlesztése, természetes fejlődési tempójának figyelembevételével, valamint a benne szunnyadó képességek kibontakoztatása.
    Az intellektuális fejlesztéssel egyenrangúnak tartja a művészi és kézművestevékenységeket (festés, rajzolás, zene; fafaragás, szövés, fazekasság).
    Környezetünk és a természet iránti felelős magatartásra nevel.
    Rendszerszemléletű, a világot a maga szerves összefüggéseiben vizsgálja.
    A keresztény kultúrkör alapjaira épül.
    A magyar oktatási rendszer követelményeihez igazodik.
    A magyar kultúra hagyományait közvetíti a Waldorf-pedagógia módszereivel.
    A tanár személye által kiváltott tekintélytisztelet fontos része a gyerekek biztonságérzetének
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242468 (192)
     
  7. 2003. augusztus 15. 17:17195.
    Persze mindehhez hozzá kell tennem, hogy nekem még saját csemetém nincsen, így ők az én - a mi - családom, így természetes, hoyg minden gondolatom körülöttük forog. Ígérem többet már nem írok, nem erről szól ez a fórum!!!!
    előzmény:
    julika2002 (194)
     
  8. 2003. augusztus 15. 17:16194.
    Szia!Sajnálom, hogy a fiadnak ilyen élményekkel kellett "gazdagodnia". Igazad van a belefásulásban, azért írom ezt, mert folyamatosan ellenállásba ütközöm, ha új dolgot viszek a suliba a kollégák felől. Emiatt elég nehéz mindennap talpraállni a pofonokból, de talán ez motivál annyira arra, hogy én megpróbáljak soha sem ilyen lenni. Az iskolavezetés viszont nagyon szuper, és van mindehhez egy fantasztikus férjem, aki ugyan mérnök, de ha kell rajzol, fest, vág, bábukat készít, imádja a "gyerekeimet", fára mászni tanítja őket, minden kiránduláson ott van, a gyerekek is imádják, a szülők is (én is!!!!!). Bocsánat, hogy mindent így ömlesztve írok, és körmondatban, de annyira szeretem a szakmámat és a vele járó szépségeket, hogy órákat tudnék róla zengeni. A "hülye szülő" számomra még ismeretlen fogalom, de szerintem én tökéletesen bele fogok passzolni ebbe a leírásba: nagyon sok követelményem lesz a leendő gyermekem leendő pedagógusával, úgyhogy - igaz a gólyával úgy beszéltük meg, hogy még várjon egy kicsit - férjemmel megegyeztünk, ő jár majdan szülői értekezletekre stb. Ha nem bánod, máskor is beszélhetnénk, nagyon örülnék neki!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (191)
     
  9. 2003. augusztus 15. 17:12193.
    Meg fogom keresni szo szerint mit irnak. Csak a tisztanlatas miatt. Olyat azert nem allitok amit nem olvastam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242468 (192)
     
  10. 2003. augusztus 15. 17:00192.
    Valoban, elnezest, figyelmetlen voltam (illetve osszekevertem oket). Akkor azt a mondatot kerem kihuzni :-))) A tobbit tartom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (190)
     
  11. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. augusztus 15. 16:56191.
    Sok ilyen tanítót kívánok az iskolákba, mint Te vagy. Biztosan imádnak a gyerekeid.
    Ami a saját tapasztalataimat illeti, leszámítva a gyakorlógimiben eltöltött időt, még nem tanítottam, mivel azóta is GYES-en vagyok. Az idézett példák a nagyfiam iskolájából valók. Úgy vettem észre, hogy a lelkes és hozzáértő tanítónénik egy idő után belefásulnak a munkába. Amikor iskolát választunk, egyetlen bemutatóóra, van ahol még ez sincs, alapján kell eldönteni, megfelel-e nekünk, gyerekünknek az iskola. Vagy a szóbeszéd alapján. Írtad, hogy egy kis faluban tanítasz. Ott talán nem olyan nagy a nyomás, amit mi, hülye szülők gyakorlunk a pedagógusokra. A városban, ahol lakom, sok iskola van, mindegyik igyekszik egyfajta "színvonalat" felmutatni, hogy oda vigyék a szülők a gyereküket. Ez általában plusz nyelvoktatást, sszámítógépezést, stb. jelent. Erre is nagy az igény. A másik oldalon állnak azok, akik nem akarnak részt venni ebben a teljesítményorientált őrületben. Nekik - magunknak - csináljuk a Waldorf-iskolát.
    előzmény:
    julika2002 (186)
     
  12. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. augusztus 15. 16:49190.
    Elnézést, a Waldorf nem ünnepli a Hanukát.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242468 (189)
     
  13. 2003. augusztus 15. 16:20189.
    A Waldorf nem kereszteny intezmeny, megcsak nem is keresztenyies, hanem egy jo csomo vallast gyur ossze, hasznal - de csak mertekkel -, hiszen a Waldorf celja tobbek kozott az ismeretterjesztes, de mertekkel. Nem lehet keresztenyies egy olyan intezmeny, amely a channukat is unnepli, a buddhizmust is elfogadja.
    Esetleg annyi mondhato: egy kereszteny szamara tulzottan vilagias, egy vilagi ember szamara tulzottan vallasos (de NEM kereszteny!).
    előzmény:
    xxyzx (187)
     
  14. 2003. augusztus 15. 16:04188.
    Kerdezd meg a nagytudasu hitteritot, hogy hol van az oldal en nem emlekszek mar ra. De o biztos . Szomorcere gondoltam.
    előzmény:
    xxyzx (187)
     
  15. 2003. augusztus 15. 16:01187.
    Miert ugyanozol ????Nezz mar utanuk az oldalukon aztan utana ugyanozzal. Le van irva kerek perec.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242468 (177)
     
  16. 2003. augusztus 15. 15:38186.
    Szia!Nagyon köszönöm kérdésed, jólesik, hogy mint új hozzászólóra, ilyen gyorsan reagáltok/reagálsz. Érdekel a Waldorf pedagógia természetesen, és hiszem, nem titkolt álma a tanítók 85%-ának, hogy ilyen iskolában taníthasson. Aki nem ezt mondja, az hazudik! A gyermekeim nyáron a Nemzeti Tankönyvkiadó Meseolvasó c. könyvéből olvasnak, szerintem nagyon sokan ismerik, ezzel sok újdonságot bizonyára nem mondtam. Egyébként utánanéztem a waldorf-kepzes. hu oldalon a "pedagógiátoknak" - nagyon tetszett amit ott olvastam. Én szomtahelyi vagyok, itt is van ilyen iskola (én egyébként egy apró faluban tanítok) és minden évben megcsodálom munkájukat a kézműves vásárokon, kiállításokon. Fantasztikus, mondhatom! Boldog gyerekek járhatnak ebbe az iskolába! Én is boldognak mondhatom magam, hiszen sikerült állást találnom, és így megpróbálhatom - igaz hagyományos körülmények között - boldoggá varázsolni az ide járó csöppségek életét. Szívesen veszek azonban minden tanácsot, hozzászólást, hiszen mi tanítók nagyon kevesek vagyunk ahhoz, hogy egy gyermek bármit is megtanuljon, óriási szükség van a szülőkre is. Nélkületek nem menne:-))))))
    előzmény:
    Whippy (185)
     
  17. 2003. augusztus 15. 14:58185.
    Ezek valóban csodálatos dolgok, bárcsak sok ilyen tanítónő lenne, akár a hagyományos, akár a Waldorf iskolákban. Apropó, téged nem érdekel a Waldorf pedagógia?
    Melyik könyvet javasoltad nyári olvasmányként a tanítványaidnak?
    előzmény:
    julika2002 (181)
     
  18. 2003. augusztus 15. 14:27184.
    A Waldorfosok, a körülmények ellenére tele vannak hittel és bizakodással, hogy a helyzet javulni fog, és a kezdetekhez képest biztosan javult is. :-))
    Én úgy vagyok vele, hogy minden év ajándék, és ha legalább az első három évet Waldorfban járhatja a kisfiam, azalatt megerősödik annyira, hogy végszükségben elviseli majd a zordabb körülményeket.
    Vekerdy szerint is, ma még Magyarországon, bizonyos kockázattal jár, ha valaki a gyerekét Waldorf iskolába íratja. Kevés még a szakképzett Waldorf tanár, összességében itt és most még csak gyerekcipőben járunk. Hozzátok melyik Waldorf iskola van a legközelebb?
    előzmény:
    Mona777 (183)
     
  19. 2003. augusztus 15. 14:11183.
    Nem valami bíztató amit írsz. . :(((
    Én a lányomat W. iskolába szántam, igaz van még másfél évünk, hogy eldöntsük.
    előzmény:
    Whippy (182)
     
  20. 2003. augusztus 15. 14:09182.
    Az alapítványi hozzájárulás, a takarítás, a nyári munkák, ez mind semmi. Az igazi teher, a környezet és főleg a család nyomásának ellenállni, de még ennél is nehezebb lelki teher, az állandó létbizonytalanság, ami jóformán minden Magyarországi Waldorf intézményt fenyeget. Eddig azt hittem, hogy csak az első pár év nehéz, és most a Rákosmenti Waldorf iskola kálváriája nagyon elkeserített. Én nagyon szeretném, ha a kisfiam végig Waldorfba járna, egészen az érettségiig, de tele vagyok kétségekkel. :-((
    Aki ezt nem csinálta, vagy nem látta közelről, fogalma sincs, milyen emberfeletti teljesítmény megalapítani egy-egy Waldorf intézményt, és aztán működtetni, aztán új épületet keresni, átalakítani. . .
    előzmény:
    Mona777 (180)
     
  21. 2003. augusztus 15. 13:26181.
    Kedves *hnoja*!
    Megkérdezhetem:tanítasz? Én tanítok, igaz nagyon rövid ideje még, és nem is Waldorf iskolában, de elszörnyedtem azokon, amiket leírtál. Most leszek az osztályommal másodikos, de egyáltalán nem "produkáltam" azokat a dolgokat, amikről írtál. Nem mértem az olvasási időt, s el merem mondani:az én gyerekeim imádnak olvasni (még!) és minden elkövetek azért, hogy így is maradjon. Kb. 4-5 tankönyvkiadó könyveit ollóztam össze, úgy tanultuk meg a betűket, így szerettük meg a verseket, meséket, mondókákat, sőt -mivel töris vagyok- így érdeklődnek máris a történelmi tartalmú témák iránt. Nálunk heti 2 rajz, 1 technika, 2 ének, 3 testnevelés (ebből 2 úszás télen, korcsolya) volt ebben az évben, és minden tárgyhoz magam írtam a tanmenetet, olyan kézműves osztályt "faragtam" a csöppökből, hogy a nyári kézműves tábornak mindannyian résztvevői lettek velem együtt. Nagyon szeretnek hozzánk járni, szülők mesélik, nem magam találom ki. Kedves, aranyos szülőkkel van dolgom, segítenek mindenben. Ezenkívül rengeteg játszóházat szervezek és tartok, amire természetesen a nagyobb korosztályt is szeretettel várom. Év végére "eljutottunk odáig", hogy a szülők kérték, nézzek utána valami olvasnivalónak a nyárra - együttesen megállapodtunk egy könyvben, persze nem volt kötelező megvásárolni és használni, és nagyon boldogan mondhatom , minden héten érkezik 2-3 levél gyermekeimtől, hogy éppen ki-hol-merre tart a könyvében, rajzok a mesékről (julika néni találd ki, melyik mesénél tartok éppen?) stb. Nagyon szeretjük a gyerekekkel együtt a készségtárgyakat - ez igaz, az enyémeknek viszont az olvasás a kedvence, mert egy kis drámapedagógiával csodát lehet varázsolni belőle - hidd el nekem, ilyen is lehet a 'hagyományos oktatás', s hidd el, mi ezt mindannyian szülő-gyermek-tanító nagyon szeretjük!!!!!Üdv
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (174)
     
  22. 2003. augusztus 15. 13:07180.
    Whippy! egy régebbi hozzászólásodban írtad: "Azért mert a gyerekem Waldorf Iskolába jár, ami meglehetősen nagy teher, "

    Miért nagy teher?
    előzmény:
    Whippy (179)
     
  23. 2003. augusztus 15. 13:01179.
    Sajnálom, ha félreérthetően fogalmaztam. Ez egy szubjektív benyomás, csak az átlagra és nem az egyes szülőkre vonatkozik. Nem gondolom, hogy Waldorfosnak kell lenni ahhoz, hogy jól neveljük a gyerekeinket, azt pedig végképp nem, hogy minden Waldorfos, "elég jó szülő"
    Már sokszor hallottam, hogy a Waldorfos gyerekek neveletlenek, fegyelmezetlenek. Nekem még nem tűnt fel, pedig egy-egy Waldorf ünnepségen rengeteg gyerek van. Sok-sok kistestvér is, de én mindig úgy láttam, hogy klassz kis kölykök.
    Az én gyerekem speciel tényleg neveletlen, de erről nem a Waldorf szemléletem tehet. :-))
    előzmény:
    Lavendel (176)
     
  24. 2003. augusztus 15. 12:55178.
    Akár világhírű a magyar oktatás akár nem, nekem nagyon rossz emlékeim vannak, és egy-két év intenzív tudakozódás után arra a megállapításra jutottam, hogy a helyzet azóta még romlott, ezért nem akartam megkockáztatni, hogy a fiamnak is hasonló rossz tapasztalatai legyenek.
    Soha nem fogom megbocsátani, hogy Petőfi Sándort, József Attilát megutáltatták velem, és csak évek múlva sikerült megszeretnem őket. A kötelező olvasmányokat csak azért nem utáltam meg, mert már mindegyiket korábban elolvastam, mint ahogy tananyag lett volna.
    Igazad van, a szülők is hibásak, amikor egyesek szinte nyomást gyakorolnak az iskolákra, hogy még nagyobb legyen a követelmény.
    Csodálkozom, hogy szereted Vekerdyt, mert Neki a lehető leglesújtóbb a véleménye a Magyar Iskolarendszerről. Pl. : "Az iskola tehát a mai formájában - mivel nem a gyerekekre szabottan működik - betegít. "
    Téged elborzaszt a Waldorf keresztényisége, tőlünk pedig azért vittek el egy kislányt, mert a Waldorfot nem tudták összeegyeztetni a Keresztény szemléletükkel.
    Nekem az elmúlt év egyik legszebb emléke a Waldorf Karácsony. Kb. fél órát tartott, az évnyitón és évzárón kívül ez volt az egyetlen közös ünnep a szülőkkel.
    Az iskolában nincs étkeztetés, tízóraira pedig nyugodtan lehet szalámit csomagolni, és otthon is lehet húst enni.
    Egyetértek, a lényeg, hogy a gyereket, a számára legjobb iskolába írassuk, de sajnos ezt nem egyszerű dolog megtalálni. :-(( Remélem nekem sikerült :-))
    előzmény:
    kysslina (173)
     
  25. 2003. augusztus 15. 11:44177.
    Keresztenyiseg a Waldorfban??? Ugyan. . .
    előzmény:
    kysslina (173)
     

Címlap

top