Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf-iskola

Torolt_felhasznalo_342040
Torolt_felhasznalo_342040
Létrehozva: 2003. Április 28. 22:00
Szeptemberben Waldorf-iskola indul Pilisszentlászlón, Szentendrétől 4 km-re. Várunk mindenkit, aki gyerekének jó (hangulatú) iskolát, egyéni bánásmódot, rátermett tanárokat szeretne. 1-2-3-4. osztályba lehet jelentkezni. Ezúttal várom a hozzászólásokat olyanoktól is, akiknek van már tapasztalata a Waldorf-iskolákkal kapcsolatban, jó-rossz egyaránt. Minden segítséget köszönettel fogadunk!
  1. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 13. 18:17151.
    A fej a kéz és a szív egyenlő arányú terhelésével több szinten teremt sikerélményt a gyerekeknek, ezáltal ők kezelhetőbbekké válnak. Több eszköz áll így rendelkezésére a Waldorf pedagógusnak, hogy rendben tartsa az osztályt, és a gyerekeket az aktivitás és kreativitás pályájára egyengesse. Az állami tanterv is el fog jutni 100-150 éven belül erre a változatosságra, mivel a tudományos felfedezések ma már olyan fokon állnak, hogy Rudolf Steiner felfedezéseit alátámasztják. (vö. : Daniel Goleman-Érzelmi intelligencia c. könyve, Háttér kiadó) Csak amíg ez az új rendszer kiépül, addig még meg kell harcolni a konzervatívokkal, a berögzött, jól divatozó szokásokkal. A buktatás eltörlése és a szöveges értékelés bevezetése is a reformpedagógiák által „kikísérletezett” módszer, a Waldorfban már lassan száz éve bevált: érettségiznek és felvételt nyernek ezek a gyerekek az egyetemekre, az életben pedig szabad, önálló véleményük van, nem csak azt várják el, hogy irányítsák őket vagy hogy előírják még a gondolataikat is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (150)
     
  2. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 13. 13:38150.
    Kedves Maminti!
    Ne haragudj, hogy félbetörtem a beszélgetéseteket!
    Én azért lettem Waldorf-szimpatizáns, mert azt vettem észre, hogy a hagyományos iskolában túl egyoldalú a leterhelés. Károsítja a diákok érdeklődését, képességeik fejlődését. Magam nagyon sokat gondolkodtam az elhanyagolt intelligencia-faktorok fejlesztési lehetőségein-vagy egyáltalán azon, hogy a valami másban jó gyerekek abban a másban is értékelhetőek legyenek. És mikor szembetalálkoztam a Waldorffal, teljesen le voltam kábulva. Mindent megvalósít, amiről csak álmodtam-persze még sokkal többet is, az élet olyan területeiről, amiken nem csak hogy nem gondolkodtam még, hanem nem is találkoztam velük. . .
    Az a tapasztalatom, hogy a hagyományos tanterv alkalmazása közönyt teremt a gyerekek körében, vagy vak kötelességteljesítést, ami mindig aszerint irányítható, hogy mit várnak el. A Waldorf-iskola evvel szemben kezdeményezésre nevel, nem szolgaságra.
    Tehát az érdeklődésem az alternatív pedagógiák iránt – vö. : www. ame. hu - az állami rendszer bírálatából keletkezett. Az alternatívitásban a legmesszebbre pedig a Waldorf merészkedik, és annak van a legjobban kidolgozva is a működése.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (147)
     
  3. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 13. 06:13149.
    Egy felhívás a szadai W-óvodából:

    "Kedves Óvónők!

    Gyönyörű, ősfás park közepén, Székely Bertalan festő házában működő óvodánkba pályakezdő kolléganő mellé több év Waldorf-pedagógiai gyakorlattal rendelkező óvónőt keresünk.

    Az óvoda a helybéli szülők kezdeményezéséből született, melyet a 2001. szeptemberi hivatalos alapítás előtt 3 évig játszóházként működtettek. Az óvodát jelenleg az önkormányzat is támogatja.

    Aktív, erős szülői körünk van, melyet az óvoda létrehozása és a közös ünnepek kovácsoltak össze.

    A hely szellemiségéből is adódóan fontosnak tartjuk, hogy munkánkban a pedagógiai, gyógypedagógiai, szociális és művészi impulzusok megjelenjenek, találkozzanak, melyre a mai kor gyermekeinek egyre nagyobb szüksége van.

    Az óvodát hordozó pedagógusok jelenleg is terápiás képzéseken vesznek részt (Extra lesson, művészetterápia).

    A konferencia tagjai közösen hordozzák az óvodát, ápolva az együttműködés minőségét.

    Óvodánkba szeretettel várjuk azt az óvónőt, aki ezen értékekhez szívesen kapcsolódik.

    Az Óvónői Konferencia nevében
    Fazekas Dóra (tel: 20-3716182)"

    előzmény:
    pitak (2)
     
  4. 2003. augusztus 11. 21:50148.
    Onnan, hogy nem a képességeinek megfelelően teljesít, szorong, magatartási problémái vannak, stb. Ezer jele van, amit az odafigyelő szülő és tanár észrevesz, és ha lehet, tesz ellene.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (146)
     
  5. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:50147.
    Nem akarok rosszindulatú lenni, de nem lett volna egyszerűbb idetenni egy hivatkozást? :-( Csak hogy ne törje meg ennyire a beszélgetést.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (145)
     
  6. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:48146.
    Elfogadom, amit írtál, de továbbra is érdekel, hogy miből látod, hogy nem hagyományos iskolába való egy-egy gyerek.
    előzmény:
    ciss (143)
     
  7. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 11. 21:47145.
    Az iskola álláspontja az, hogy ők egy 1997 óta működő intézmény, vagyis a 19/2002-es rendelet azon része vonatkozik rájuk, amely kimondja, hogy a meglévő iskola akkor felel meg a követelményeknek, ha eleget tesz az úgynevezett taneszközrendeletnek (11/1994. MKM-rendelet). Ez ugyan nagyon részletesen szabályozza az oktatási intézmények felszereltségét, helyiségeit, az előírásokat pedig 2003. augusztus végéig kell teljesíteni. Azonban az 1998 előtt alakult iskolák (a szülők szerint az ő iskolájuk is ilyen) 2008-ig szóló haladékot kérhetnek.
    A XVI. kerületi ÁNTSZ vezetője, dr. Kondász Erzsébet többszöri telefonbeszélgetés után végül írásos állásfoglalást juttatott el lapunkhoz. Ebben többek között az áll, hogy az iskola valóban nem új intézmény, de egy másik kerületbe és egy 15 éve művelődési házként üzemelő másik épületbe kívánja áthelyezni tevékenységét, így a XVI. kerületben új iskola. Ezért funkcióváltás miatt a 19/2002-es OM-rent kell figyelembe venni az engedély kiadásakor.
    A szülők azt mondják, egyelőre nem is tudják pontosan, mit várnak el tőlük. A szakhatóság szóban jelezte ugyan, hogy például nem megfelelően van kialakítva a mellékhelyiség, mert a fiú- és a lány-WC-nek közös a mosdója. Azt is mondták, kifogásolható, hogy közösen használják a művelődési házzal az udvart, illetve egyes helyiségeket. Konkrét válaszokat viszont nem kaptak, mert azt mondták, hogy a beadott anyag értékelhetetlen, további tervrajzokat, a pedagógiai program kivonatát kérték tőlük.
    Az iskola vállalná, hogy egy év alatt az előírásoknak megfelelően alakít ki mindent. Szeptemberig azonban ezt nem tudják megtenni, márpedig a működési engedélyre szükség van: nélküle több mint száz diák nem tudja elkezdeni a tanévet. Másik Waldorf-iskola nem tud befogadni ennyi tanulót, a normál általános iskolák pedig a teljesen eltérő pedagógiai program miatt szóba sem jöhetnek.
    A szülők persze arra is készülnek, hogy esetleg mégis teljesíteniük kell a minimumrendelet előírásait: például kinyomozták, hol bérelhetnének megfelelően felszerelt tornatermet. Igaz, a Waldorf-iskolában soha nem használják például a mászórudat, mert a testnevelést is egyedi módon oktatják. De már azt sem bánják, ha felesleges lépésekre kényszerülnek, csak működhessen az iskola. Ebben az épületben viszont képtelenek kialakítani az új iskoláknak előírt nagyságú tan- és tornatermeket. Így most arra várnak, hogy végre eldőljön, akkor az övék most új iskola vagy nem.
    A szülők nem értik, miért kötelezik őket az ő oktatási rendszerükben felesleges követelmények teljesítésére. Azt sem értik, a hatóságok miért nem hiszik el, hogy gyermekeiknek a legjobbat akarják.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (144)
     
  8. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 11. 21:46144.
    A történet 1994-ben kezdődött. Ekkor alakult meg a Waldorf pedagógiai módszerekkel működő óvoda, amely később iskolává bővült: 1997-ben indult az első osztály. Az intézmény azóta felmenő rendszerben működik, egy-két évente újabb helyen: egyre több tanterem kell.
    Két évvel ezelőtt, amikor már öt évfolyam koptatta a padokat, felmerült, hogy szükség lenne egy végleges épületre. Mivel a diákok többsége a XVII. kerületben és a környékén lakik, kézenfekvőnek tűnt a helyben maradás. Tavaly májusban – a szülők kölcsönéből – az alapítvány megvette a Fővárosi Bíróság egyik üres épületét, a szülők hozzákezdtek a felújításhoz.
    Azután júniusban életbe lépett egy rendelet (19/2002. OM), amely szigorú szabályokhoz köti az új oktatási épületek kialakítását. Az osztálytermek mérete gyermekenként két négyzetméter, de minimum 52 négyzetméter. Ezek az előírások vonatkoztak a megvásárolt ingatlanra is, mivel ott korábban nem tanítottak, ezért rendeltetésváltoztatást kellett volna kérni. A követelmények többsége viszont szükségtelen a Waldorf-iskolában. Itt tíz-húsz gyermekkel működnek az osztályok, így az előírt két négyzetméterrel számolva is maximum negyven négyzetméteres tantermeket kellene kialakítani. Ez viszont alatta marad a minimálisan megkövetelt 52 négyzetméternek.
    A szülők hiába fordultak segítségért több helyre, nem sikerült felmentést kapni a rendelet alól, így az épületet el kellett adniuk. Nehéz körülmények között, két különálló épületben töltötték az elmúlt tanévet, közben nekiláttak újabb iskolaépületet keresni – meséli az egyik szülő, Papp László.
    Végül a XVI. -ban találtak egy üresen álló iskolaépületet – remélték, mivel ezt eredetileg is iskolának építették, és a tulajdoni lapon is ez a rendeltetés szerepel, nem vonatkozik rá az új rendelet. Az önkormányzattal meg is egyeztek, a szülők ismét belefogtak az átalakításba, felújításba. A székhelyváltozás miatt új működési engedély kell, felvették a kapcsolatot az illetékes szervekkel, hogy szeptember elején megkezdődhessen a tanév.
    Ekkor azonban ismét a 19/2002-es jogszabályba ütköztek. Az iskola és a XVI. kerületi ÁNTSZ véleménye ugyanis eltér abban, hogy az iskolát újnak vagy réginek kell-e tekinteni – ettől függ ugyanis, hogy milyen jogszabályt kell figyelembe venni az engedélyek kiadásakor.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (142)
     
  9. 2003. augusztus 11. 21:45143.
    1. Egyetértek, nem a Waldorf az egyetlen üdvözítő módszer. Az én fiaim hagyományos suliba jártak, jól meghajtották őket, de nekik ez volt jó.
    2. Van olyan, hogy egy gyerek nehezen viseli a hagyományos iskola stílusát. Még akkor is, ha az egy emberséges suli. Állandó megmérettetés, teljesítménykényszer - ez nem mindenkinek jó, az ilyen gyerekeket jobb kíméletesebb iskolába adni, a végeredmény attól még lehet jó, aminthogy én jó pár ilyet ismerek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (141)
     
  10. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 11. 21:44142.
    Ne haragudjatok, hogy belekotyogok, de ezt muszáj megkérdeznem!
    Szia Hnoja! Mi a helyzet nálatok az épület ügyében? Titeket nem érint a törvénymódosítás?

    Régi iskola, új iskola
    A Rákosmenti Waldorf-intézet megpróbáltatásainak újabb állomása: a renk hálójában
    NSZ • 2003. augusztus 5. • Szerző: S. M.


    Folyosó, működési engedély nélkül (kép: Népszabadság – Bánhalmi János)
    Költözik egy iskola. Ebben nincs semmi különös, gondolhatnánk. Csakhogy több tucat szülő vív szélmalomharcot hónapok óta az iskoláért – a jogszabályokkal. Most éppen azon vitáznak a hatóságokkal, hogy új-e a Rákosmenti Waldorf Általános és Alapfokú Művészeti Iskola vagy sem. Egyszerűnek látszik a válasz, mégsem az.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (123)
     
  11. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:41141.
    Milyen az a gyerek, akin látszik, hogy nincs jó helyen?
    Amúgy remélem, nem értettél félre, én nem a Waldorf-iskola ellen vagyok, hanem pl. az ellen a felfogás ellen, hogy a hagyományos iskola alkalmatlan arra, hogy oda járjanak a gyerekek. (Egyszerűbben - és mégis bonyolultabban - az ellen a felfogás ellen, hogy a legjobb, amit egy szülő a gyerekével tehet, hogy beíratja egy Waldorf-iskolába. ) És azt sem tudom elképzelni, hogy nem lehetne a kifejezetten gyerekgyötrő iskolákból emberségesebbet csinálni.
    előzmény:
    ciss (139)
     
  12. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:21140.
    Kedves pitak!
    Nagyon régen írtál, talán vissza sem jössz, de most visszaolvastam egy kicsit. A 2003-04-29 10:14-es hozzászólásodra a válaszom: általános iskolában és gimnáziumban valóban nagyon sok olyan dolgot tanultunk, amelyek egy-egy embernek már nem sokat jelentenek. De azoknak, akikből történészek lettek, fontos volt, hogy évszámokat tanuljunk, akik gyógyszerészek, azoknak a vegyérték, akik matematikusok, azoknak a köbgyök vált fontos fogalommá. Többek között ezért hívják általános iskolának az általános iskolát szerintem. Meg azért elég rossz lenne, ha tévénézés közben a fele szöveget nem értenénk, mert nem hallottunk volna soha bauxitról, kulcscsontról, 1848-ról.
    Maminti
    előzmény:
    pitak (7)
     
  13. 2003. augusztus 11. 21:14139.
    Elnézést, hogy belekotyogok, de azt hiszem, itt sokan elbeszéltek egymás mellett. A gyerekek (tinik) igen sokfélék, van, akibőlt a hagyományos, teljesítményközpontú iskola "hozza ki" a maximumot, van, aki abba belebetegszik. Elég baj, hogy pénzen is múlik, hogy valaki ki tud-e szabadulni egy számára elviselhetetlen helyzetből.
    Én sok Waldorfos gyereket ismerek, olyat is, aki már leérettségizett, sikeresen felvételizett, és megállja a helyét az életben. De talán a legjobban az szemlélteti a Waldorf nevelés sikerét, hogy a "vattába csomagolt" Waldorf-gyerekek megállják a helyüket pl, . felnőtt fogyatékosok gondozásában, ami mindennek mondhjató, csak könnyű, lélekemelő elfoglaltságnak nem.
    Nagyon helytelennek tartom, ha mindenki csak magából indul ki. Én hagyományos iskolában tanítok, és bizony vannak olyan tanítványaink, akikről látjuk, hogy nincsenek jó helyen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:06138.
    A második kérdésre adott válaszoddal kapcsolatban: szegény családból származom. Örülök, hogy nem tudod elképzelni, hogy vannak családok, amelyekben nincs Waldorf-iskolára pénz. Se nyelvtanfolyamra, se nyaralásra, se kocsira.
    És még annyit – bár ez nem kapcsolódik szorosan a témához - , hogy ma már sokszor én sem hivatkozom arra, hogy egy szórakozóhely, fagyi, sör, cipő stb. sokba kerül. Mert akkor vagy megvetően néznek rám, vagy elkezdenek győzködni az ellenkezőjéről. Egyiket sem bírom, kifogás pedig akad bőven.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (111)
     
  15. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 21:01137.
    Az első kérdésre adott válaszoddal kapcsolatban: ez szomorú, ha tényleg így van, márpedig sok esetben így van, de valószínűleg sok eset van, hogy a könnyebb út választásának oka a lustaság.
    Valamennyire minden gyereknek és felnőttnek boldogulnia kell, de sem gyereket, sem felnőttet nem szabad teljesen magára hagyni a gondokkal.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (123)
     
  16. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 20:57136.
    11. Nálunk nem játékosság volt, hanem pl. önként szerveztünk irodalomórára szavalásokat. Ez maradt meg a legjobban, mert ezt nagyon szerettem. A szünetekben bohóckodtunk eleget, így tudtunk figyelni az órákon. Néha könnyű volt egy órát végigülni, néha nehéz. De nagyon találékonyak a gyerekek, ha arról van szó, hogyan kell eltölteni egy rossz órát! És milyen szép emlékek maradtak! Nem csak nekem. Amúgy mit értesz játékosságon?
    előzmény:
    Whippy (125)
     
  17. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 20:55135.
    8. Továbbra sem vagyok meggyőzve róla, hogy ez a nagybetűs Igazság. Inkább a nagybetűs Agymosás.
    9. L. 3. , 4.
    10. Naneee! Ez tényleg felháborító! Kérlek, vond vissza! Úgy érzem, megsértetted a szüleimet (és sok ismerősömét is).
    előzmény:
    Whippy (125)
     
  18. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 20:55134.
    5. Valakinek az volt a véleménye, hogy minden gyerek nagyon okos. Kysslina ezt nem értette. És én sem értem, hozzáteszem. Vannak ilyen és olyan gyerekek, vannak ilyen és olyan emberek; nem szabad elhitetni senkivel, hogy több, mint ami valójában, mert azzal inkább ártunk.
    6. Én is remélem, hogy Philoména még visszajön. Egyébként még mindig nem vagyok meggyőzve, hogy az idegösszeroppanás az iskola hibája. Szerintem ezt csak a szülők tudták volna megelőzni, bár családot nem lehet váltani olyan egyszerűen, mint iskolát.
    7. Ekkor kell a szülőknek tenniük valamit. (Amúgy én nem érzem úgy, hogy valaha is a koromnak és az érettségemnek nem megfelelő problémát kellett volna megoldanom. ) Van olyan iskola, ahol első osztályban délután négyig tart a tanítás? Nálunk a leghosszabb nap is véget ért délben!
    előzmény:
    Whippy (125)
     
  19. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 20:54133.
    1. Akkor erre egy olyan szülőnek, diáknak kellene válaszolnia, aki Philoménához hasonló helyzetben van.
    2. Ez nem igazi válasz a kérdésemre, azt hiszem. Azt viszont nem tartom jó megoldásnak, hogy aki megteheti, annak jó, a többi ember meg kit érdekel. Pedig ez a hozzáállás napjainkban elég gyakori. :-(
    3. , 4. Mindenhol fontos az együttműködés. A hagyományos iskolában, az egyetemen, a munkahelyen, a családban stb. De többünknek az volt a benyomása, hogy a waldorfos gyerekeket mindentől meg kell óvni; amit nem szeret, nem erőltetik stb. Ez pedig csak a Waldorf-iskolában van így.
    előzmény:
    Whippy (125)
     
  20. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. augusztus 11. 20:52132.
    Szia!
    Már itt is vagyok. Elnézést, de egy kicsit megfeledkeztem a témáról, de most küldöm a válaszokat.
    Maminti
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (127)
     
  21. 2003. augusztus 11. 07:38131.
    Te egy gusztustalan paraszt vagy . Remelem tudod hova tenni amit irtam. Azert nem irok neked mashova mert ott nincs kedvem valaszolni. Neked nem a tudatod kellene tisztitani mert az neked nincs, de a lelkeden talan meg segithetsz. TALAN de nem valoszinu. !!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_580217 (130)
     
  22. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 10. 18:42130.
    Az imádkozásról még az jutott eszembe, hogy koncentrációfokozó, "tudattisztító" hatású, a jógában és más hasonló dolgokban is alkalmaznak ilyesfajta elmélyedést. Javaslom, hogy te is próbáld elmélyedve csinálni, ne csak kibírd, amíg a többiek letudják. . . :)
    (Remélem azért még benézel erre az oldalra!)
    Üdv. : Szömi
    előzmény:
    >Philoména (105)
     
  23. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 9. 23:17129.
    Kedves Philoména!
    Nagyon örülök, hogy sikerült rátalálnod a Waldorfra, én is oda menekültem volna, ha rátalálok! A gördülékeny teljesítéshez a tanulásban és az érdeklődésben hosszú alapozó, ritmikus folyamatokra van szükség, végig a gyerekkoron és a kamaszkoron kialakítva, megalapozva. Ha nem is sikerül mostanában lábra állnod úgy, ahogy azt elképzelted, biztos lehetsz benne, hogy a fejlődésedben esett akadályok hátráltatnak! Adj több időt magadnak, elsősorban a kiegyensúlyozottságra és az oldottságra, a boldoságra törekedj! Próbáld újként befogadni a Waldorfot, a régi énedre a választ, annak a folytatását, a "kijavítását" ne erőltetsd magadra! Meg fogod találni magnak ezt a választ, nagyon fiatal vagy! Nem vagy egyáltalán öreg! Nagyon sok sikert kívánok!
    :) Üdv. : Ági
    előzmény:
    >Philoména (105)
     
  24. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 9. 23:06128.
    Szia Maminti, sziasztok többiek!
    Szeretném elmondani, hogy nagyon becsülöm bennetek, hogy a nehezítő és akadályozó indulatok ellenére mégis megpróbáltatok az érdemi kommunikációhoz eljutni! Sőt, az érdemi vitához! Maminti, kérlek, válaszolj a válaszokra, nagyon érdekel az álláspontod! Ha megengeded-megengeditek, én is beszállnék a vitába, talán hol az egyik, hol a másik oldalon. Mindenesetre addig is tanulmányozom a Szabadságra nevelést (Frans Carlgren), és őszintén ajánlom a ti figyelmetekbe is, minden könyvtárban megvan, tuti biztos!
    Sok szép napokat! Ági :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (119)
     
  25. Torolt_felhasznalo_580217
    Torolt_felhasznalo_580217
    2003. augusztus 9. 22:55127.
    Szia Lappancs!
    Írod, hogy a párod bejárta Európa nagy Waldorf műhelyeit. Én még csak most kezdem az egyetemet, de nagyon érdekel a Waldorf! Én is be szeretném járni azokat a műhelyeket!!! A párod a magyar tanárképzés keretein belül látogatott külföldre hospitálni, vagy önszorgalomból töltött el kint pár évet? És hogy kezdett el foglalkozni egyáltalán a Waldorffal, érettségi utáni képzésben, vagy akkor már voltak a tanári pályán is szakmai tapasztalatai? Nagyon kíváncsi vagyok, remélem, nem tűntél el örökre erről a jó kis oldalról!:)
    Szió!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236250 (60)
     

Címlap

top