Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf-iskola

Torolt_felhasznalo_342040
Torolt_felhasznalo_342040
Létrehozva: 2003. Április 28. 22:00
Szeptemberben Waldorf-iskola indul Pilisszentlászlón, Szentendrétől 4 km-re. Várunk mindenkit, aki gyerekének jó (hangulatú) iskolát, egyéni bánásmódot, rátermett tanárokat szeretne. 1-2-3-4. osztályba lehet jelentkezni. Ezúttal várom a hozzászólásokat olyanoktól is, akiknek van már tapasztalata a Waldorf-iskolákkal kapcsolatban, jó-rossz egyaránt. Minden segítséget köszönettel fogadunk!
  1. 2003. június 12. 11:5479.
    "sajnos ez a tendencia már az óvodában megkezdődik" - mit az óvodában, a bölcsiben! Bennem akkor pattant el valami, mikor a bölcsis gondozónéni közölte, hogy a velük egy épületben működő óvoda elvárásai szerint a 2, 5-3 éves bölcsis gyerekek szerintük csak akkor óvodaérettek, ha képesek fél óráig a kisasztal mellett megülni és ezalatt ollóval(!) és ragasztóval papírmozaikot ragasztani. :((((( Na, ezek szerint a fiam sem bizonyult (ott!) óvodaérettnek, de a ezzel leginkább ez a bölcsi/ovi formáció állította ki magáról a bizonyítványt.

    előzmény:
    Whippy (77)
     
  2. 2003. június 12. 09:1178.
    Elnezest, hogy beleszolok, de azt hiszem itt nem is annyira a modszer a ludas, mint az osztalyletszam. Gondolom a Waldorf iskolakban nem 35-40 gyerek van egy elso osztalyban. Nezd, ahol 15-16 fovel dolgozik a tanar, ott termeszetes, hogy tobb ideje jut minden egyes gyerekre, jobban oda tud figyelni az egyeni fejlodesre. Es ez nem csak az altalanos iskolara igaz.
    előzmény:
    Whippy (77)
     
  3. 2003. június 12. 08:5177.
    Ezt az idézetet egy régi Nők Lapjában olvastam, egy hosszú interjú részlete. Nekem az a véleményem, hogy a vélemény a legritkább esetben változik az olvasmányok hatására. Mindenki azt lát meg, és fog fel, amire fogékony. Te pl. úgy értelmeztél egy nagyon rövid idézetet, hogy a "tananyag" megtanulása helyett, holott pontosan arról van szó, hogy ahelyett, hogy az " egyetemi tananyagot sulykolnák beléjük" (középiskolásokról van szó)
    Úgy nagy általánosságban, mert kivételek vannak, sajnos ez a tendencia már az óvodában megkezdődik, ahol lassan azt a célt tűzik ki, hogy az elsős tananyagot megtanítsák. Nem egy helyről hallottam, hogy van ahol kimondva, van ahol kimondatlanul, az általános iskolák az várják, hogy a gyerek már tudjon olvasni, mire odakerül. Én kb. 35 éve voltam elsős, és még nagyon élénken élnek bennem az olvasás tanulás gyötrelmei, amit egy kis apai korrepetálás tovább fokozott. Én ettől a teljesen felesleges kínlódástól meg akartam óvni a fiamat. Nem akartam azt, hogy együtt sírjunk az olvasókönyv felett. (Ez sem egy légből kapott példa) Ahogy Vekerdy Tamás sokszor és sok helyen leírta, az írást és olvasást kényelmesen, nem kapkodva kellene tanítani. Egy remek példa Tőle: Tegyük fel, hogy autót vezetni (ami szintén egy összetett tevékenység, aminek készséggé kell válnia) kb. 20-30 óra alatt lehet megtanulni. Meg lehetne azt is tenni, hogy egy hét alatt lezavarjuk, de senki sem gondolhatja komolyan, hogy ez ugyanolyan hatásfokú, mint ha 1 hónap alatt gyakorolunk ugyanannyit.
    Majd minden iskola büszkén hirdeti, hogy náluk már decemberre olvasnak a gyerekek. Csak azt nem tudom, hogy akkor honnan kerül ki az a sok olvasni nem tudó félanalfabéta.
    Mindenki természetesnek tartja, hogy az iskola, a tanulás, kemény, keserves munka, és lassan már senkinek eszébe sem jut, hogy ezt lehetne örömmel is csinálni, és ez nincs ellentétben az elmélyült, komoly munkával, SŐT.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (69)
     
  4. 2003. június 11. 21:2376.
    Bocsi, hogy kétszer küldtem el, csak vmiért nagyon lassú a gépem!
    előzmény:
    >Philoména (74)
     
  5. 2003. június 11. 21:1975.
    kysillina, én is leírhatnám az életemet, de ez nem fórumtéma, és a topicnak az a neve, hogy Waldorf, nem pedig Philoména. Engem kérdezett a Whippy az elején, röviden válaszoltam rá. Ennyi. Most tudom, hogy az unatkozók nagyon jól elcsámcsognak rajtam, hogy ki ez a kis csaj, aki ilyeneket mond, bezzeg az én időmbe ez volt meg az volt. Még egyszer mondom, hogy ez nem problémamegoldó topic, és nem is írhatom le, mi történt velem eddig, és nem is szándékozom, mert már mondtam, hogy az élet más terén sikeres vagyok, de ezen nem, és éppen azon vagyok, hogy ezt megoldjam. És, a szüleim, ha tudnak segítenek, de tisztában vagyok vele, hogy a dolgokat nekem kell megoldani.
    előzmény:
    kysslina (70)
     
  6. 2003. június 11. 21:1974.
    kysillina, én is leírhatnám az életemet, de ez nem fórumtéma, és a topicnak az a neve, hogy Waldorf, nem pedig Philoména. Engem kérdezett a Whippy az elején, röviden válaszoltam rá. Ennyi. Most tudom, hogy az unatkozók nagyon jól elcsámcsognak rajtam, hogy ki ez a kis csaj, aki ilyeneket mond, bezzeg az én időmbe ez volt meg az volt. Még egyszer mondom, hogy ez nem problémamegoldó topic, és nem is írhatom le, mi történt velem eddig, és nem is szándékozom, mert már mondtam, hogy az élet más terén sikeres vagyok, de ezen nem, és éppen azon vagyok, hogy ezt megoldjam. És, a szüleim, ha tudnak segítenek, de tisztában vagyok vele, hogy a dolgokat nekem kell megoldani.
    előzmény:
    kysslina (70)
     
  7. 2003. június 11. 21:1473.
    Én is azt mondom, hoyg könyörgöm. Ki sír? Én szerintem Te sírsz itt, mert én nem sírok.
    Ja, és mesélték a nagyszüleid, hogy amikor jártak iskolába fizetniük kellett?!?! Kifizették az egyenruhájukat, a zoknit, a harisnyát, a nem tudom én micsodát.
    És, a Waldorf nem csak a problémás gyerekeket gyűjti össze, hanem az a lényeg, hogy más tanulási módszereik vannak.
    előzmény:
    kysslina (70)
     
  8. 2003. június 11. 21:1072.
    Nem Maminti, mellette. . . a tananyagot előbb utóbb elsajátíják, csak ahogy írta Lappancs is, hogy nem az a cél, hogy mit nem tudsz, hanem az a lényeg, hogy mit tudsz már. Írnak ugyanúgy dolgozatot, és ugyanúgy számonkérnek, csak emberibb formában. És, ez az egész Waldorfnak az egyik fő ismertetőjegye. Ja, és pl. ahova most felvettek Fótra, ott épp most érettségizett az osztály, és átlagon felül teljesítettek. Szóval, mindent megtanulnak, csak játékosabban sajátítják el a tananyagot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (69)
     
  9. Torolt_felhasznalo_711476
    Torolt_felhasznalo_711476
    2003. június 11. 21:0671.
    Könyörgöm, Kysslina, vannak olyan gyerekek, akik problémásak, és lehet, hogy te még ilyennel nem találkoztál, de nekik tényleg nem felel meg az az oktatási rendszer, ami itt nálunk van. Van annak a lánynak elég baja szerintem, lécci, ne döngöljétek már folyamatosan a földbe.
    előzmény:
    kysslina (70)
     
  10. 2003. június 11. 20:3970.
    En talan nagyon szerencses voltam, de nekunk szinvonalas enekoraink voltak, szinvonalas rajzoraink, gyakorlati-foglalkozasunk, irodalomoran eloadtuk a tanult anyagot. . Altalanosban!! Kozepiskolaban meg kokemenyez tanultunk, de volt egy rakat hely a kornyeken, ahol kielhettuk muveszi ambicioinkat ISKOLA UTAN!! nem helyette. Nagyon kemeny, kovetelo tanaraink voltak, az osztalytarsaim legtobbje foiskolat-egyetemet vegzett. A lelki serult tarsaimrol: volt egy akinek a szulei, testvere karacsonykor halt meg gazmergezesben, az en apam 14 eves koromban lett ongyilkos, az osztalytarsam edesanyja szinten az ablakbol vetette ki magat, a masik egyedul nevelte az occset, mig anyuci a hapsikat hajtotta.
    Philomena meg sir-ri. Mi is sirhattunk volna, ehelyett egymast tamogattuk, biztattuk. a 4 ev alatt kozel 40-50 tanarral lehetett kapcsolata es vagy 100-120 osztalytarssal. Azert a nagy szamok torvenye alapjan ez azert ketsegbeejto, hogy egy sem akadt, aki annyira erdekelte volna, hogy marad. Kenyelmesebb egy ujat keresni, havi 8-18. 000 Ft-ert, 36. 000Ft-os beiratkozasi dijert, amit termeszetesen a szulo all. Elgondolkodtato azert.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (69)
     
  11. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. június 11. 19:2669.
    "Drámaszakkör, színjátszás, költészet, zenehallgatás, rajz, kerámiaszakkör, sorolja, ezekre kellene járniuk a gyerekeknek, ahelyett, hogy az egyetemi tananyagot sulykolnák beléjük. " - pedig ha iskola helyett rajzszakkörre járt volna, most nem lenne akadémikus. . .
    Egyébként ezt pontosan honnan idézted? Én is elolvasnám, hátha változik a felfogásom.
    Egyébként biztos, hogy jól értelmezted a szöveget? A tananyag megtanulása HELYETT kellene ezekkel a dolgokkal foglalkozni?
    előzmény:
    Whippy (67)
     
  12. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. június 11. 13:0868.
    Kedves lányok, asszonyok!
    Akkor folytassuk a topicot a kezdés szellemének megfelelően a Waldorf-iskolákról és azok pedagógiájáról szólva. Mellőzzük az útszéli kiszólásokat, már csak azért is, mert senkinek nem segítünk vele, míg saját magunkat bizony alaposan minősítjük. Fogadjuk el a mi kedves Philoménánkat, és lássuk be, MI nem fogjuk helyette megoldani az életét. De támogatásunk talán hozzásegíti őt ahhoz, hogy megoldást találjon az életére. Waldorffal vagy anélkül.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2003. június 11. 11:5967.
    Ez az idézet Freund Tamás, Akadémikus agykutatótól származik, akinek tudtommal semi köze nincs a Waldorf iskolához: - "Ahhoz ugyanis, hogy egy emlékképet megfelelő mélységekbe el tudjunk raktározni, vagy bármit alaposan megtanulhassunk, szükséges, hogy a külső információt belső világunkból származó impulzusokkal társítsuk. Ebből nyilvánvalóan következik, hogy minél gazdagabb valakinek az érzelemvilága, annál hatékonyabban képes a tanulásra, annál mélyebben tud elraktározni külső információkat, akár olyan tudatalatti mélységeibe is az agyának, ahonnan a kreativitás táplálkozik. Ezért rendkívül fontos, hogy amíg gazdagítható a gyerekek érzelemvilága, és ez elsősorban a tizennyolc év alatti életkor, addig a művészeti nevelésre, a befogadás képességének fejlesztésére helyeződjék a hangsúly. Ezáltal szélesíthetjük a folyosót, amelyen a külvilág kommunikál az agyunkkal. És amelyen a kreativitás is közlekedik, csak éppen ellenkező irányban. " Drámaszakkör, színjátszás, költészet, zenehallgatás, rajz, kerámiaszakkör, sorolja, ezekre kellene járniuk a gyerekeknek, ahelyett, hogy az egyetemi tananyagot sulykolnák beléjük.

    előzmény:
    kysslina (62)
     
  14. 2003. június 11. 11:2866.
    Mármint, nem a tulvilági életre céloztam, hanem arra, hogy akkor összegződik magunkba, a sok év elteltével, hogy mi is valójában az "igazi" élet. 20 évesen még a kínokat látja, végignegy minden dolgozaton, zérthelyin, stb. , de majd rájön mi is :)
    előzmény:
    >Philoména (65)
     
  15. 2003. június 11. 11:2665.
    És, hogy mi az iagzi élet? Azt csak már halálunknál fogjuk megtudni, remélve, 80 év után:)
    előzmény:
    kysslina (62)
     
  16. 2003. június 11. 11:2564.
    Köszönöm a kedvességeteket. Kysslina, én tudom, hogy elsősorban magamba kell keresni a hibát. A közösséggel, nekem sosem volt gondom, mert én mindig jól be tudtam illeszkedni a közösségbe, nagyon szeretem is, nem is bírnám ki sokáig ember nélkül:) Én az életemet nem tekintem rettenetesnek. Én úgy fogom fel, hogy az élet más terültén sikereket értem el, de ebben fekete bárány vagyok. És, ezt akarom magamba megjavítani. Ennyi röviden a célom, amit kitűztem magamnak.
    előzmény:
    kysslina (62)
     
  17. 2003. június 11. 10:2963.
    Kedves Kysslina,

    ezek szerint nem ez az első kérdés, amelyben nem egyezik teljesen az álláspontunk. Nem is baj, már kezdem megszokni:)))

    Nyilván vannak bőven olyan fiatalok, akik "kiprovokálják" iskolai kudarcaikat. Nyilván súlyos okai vannak annak, hogy ilyenné váltak, de ez egy másik történet.

    Én (lehet, azért, mert rendületlenül optimistán és eleve a jót feltételezőn nézek ezekre a fiatalokra); hajlamos vagyok inkább a gyereket megértőn állni a dolgokhoz. Hozzátartozik, hogy volt már, hogy csalódtam, mert túl optimistán álltam valakihez, de inkább így legyen, mint fordítva.

    Rögtön adódik a kérdés: miért nem az iskolának, az intézménynek szavazok bizalmat. Tudod, a világnak azon a felén, ahol én és iskolás barátaim élnek, akadnak bizonyos nagyon súlyosan elvakult elveket valló tanintézetek, ahol egy csomó, folyamatos kudarcélményben dagonyázó gyerkőc akad. Nyilván lehet ez így a város /a világ másik csücskén is. Ha valaki ilyen helyen tanul/vagy TANÍT! különösen aktuális a megszoksz vagy megszöksz formula. Kinek mennyit bír a lelke vagy a gyomra.

    előzmény:
    kysslina (62)
     
  18. 2003. június 11. 10:0562.
    Kedves Mes! En imadom a tiniket! Komolyan, a hugom is philomena korabeli. Vedem oket, megertem en maradtam tininek a mai napig is. DE! Ha valaki a 4. iskolajaban sem allja meg a helyet, ott onmagaban kell keresnie a hibat! 16 evesen mar tudnia kell, hogy az Elet nem Waldorf elet. Hogy egy kozossegbe be kell illeszkedni, es neki kell a kozosseghez es nem forditva. Egy 16 eves emberkenek mar tudnia kell felelossegteljesen gondolkodni! Nem hiszem, hogy mind a 4 iskola olyan alantas, borzalmas emberekbol allt volna. Igenis vannak jo pedagogusok, jo tanarok a mai magyar tarsadalomban is, es nem csak a Waldorfokban! Philomena en is takaritottam mas alol a szart, megsem ereztem rettenetesnek az eletemet. Talan inkabb magamba neznek a helyedben es nem rohangalnek egyik iskolabol a masikba, hanem probalnam megallni a helyem, es szembenezni a kovetelmenyekkel. Mert az igazi ELET az ez.
    előzmény:
    m_e_s (61)
     
  19. 2003. június 11. 08:0961.
    Philoména drága,

    sok sikert kívánok neked az életben. Az én jótanácsom, hogy nem kell mindig a jótanácsokra hallgatni :)))

    Hidd el, van aki átérzi a problémád. Gyerekek között dolgozom, szinte minden nap hallok hasonló problémákat. A gyermek, a "ma született bárány" természeténél fogva nem változhatott ekkorát, sokkal inkább a társadalom, melybe született. Úgy gondolom, ha a jelen iskolarendszerben ennyire nehéz "jól" teljesíteni, hát elsősorban nem a gyerekben kell keresni a hibát. Én annak idején (kb. 20 évvel vagyok nálad idősebb) jeles tanuló voltam, nem szakadtam meg, olvashattam (nagyon sokat!), sportolhattam, zenélhettem mellette eleget. Az egyetem(ek)re is felvettek, el is végeztem többet, annak ellenére, hogy előtte nem bifláztam 12 éven át. Boldog iskoláskorom volt. Szerettem iskolás lenni. ezt kívánom másnak is.

    ---

    Fel a fejjel. Én csupa nagyon értékes kicsi-nagy Waldorfost ismerek, 3-tól 18 évesig. Egyelőre az én fiam még nem az, de erősen elgondolkodtam rajta, mikor leendő óvodája kétoldalas "felvételi követelménnyel" várta őt beiratkozáskor, bizonyára nagyon jó szándékkal, de a Jóisten bocsássa meg nekik. Ha nem találtam volna egy fészekmeleg ovit máshol, inkább hordtam volna minden reggel a szomszéd kerületbe.

    ---

    Kicsit hosszúra sikerült, de mindig elszomorodom azon, ha valakit ok nélkül bántanak. Főleg, ha éppen amúgy sincs jó időszakában.
    előzmény:
    >Philoména (56)
     
  20. 2003. június 10. 16:5560.
    Philo! Ne felj wladorf iskolatol es orulj, hogy oda fogsz jarni. Igazabol a waldorf akkor hatasos amikor mar valaki ovodas koraban eljkezdi de nem kesö maskor sem. Nem rohan tananyaggal es nem verbalis ismereteket követel. Bar te pont abba a reszbe fogsz belecsöppeni amikor egy kicsit rahajt a Waldorf. Rudolf Schteiner szerint az embernek különbözö idöszakai vannak amikor az astral test meg minden ilyenekböL kibujik a fizikai test. Fiatal koraban meg egy eteri ter veszi körbe a gyereket es a felnötte valas kb 34 eves korig tart. Ez az un. Jezusi kor. Ekkor elhagyja az embert az örangyala, mert szerinte mindenki mellett van egy örangyal. Utana mar felnött az ember es maga cselekszik jot vagy rosszat annelkül, hogy sugna neki valaki. Ezektöl a dolgoktol nem kell megijedni. Nem kell antropozofusnak lenni ahoz, hogy valaki nem a verbalis ismereteken nöjjön fel. Parom Waldorf pedagogiat tanult olyan tanaroktol mint Vekerdi Tamas es hozza hasonlo nagyformatumu pedagogusoktol. Tudod pl, hogy Makovecz Imre is antropozofus volt fiatal koraban? Szoval a parom bejarta Europa nagy Waldorf muhelyeit. Volt Stutgardban, Basel mellett es Angliaban a hires Emerson collage-ban. Ott van egy iskola amit Mikle Hall-nak hivnak. Ott latta mive valik az az ember aki ilyen helyen tanul. Olyan festmenyek szulettek gimi vegere es olyan szindarabokat irtak 18 eves emberek, hogy az na. Kar, hogy nem elöbb kerültel ilyen helyre. Elvezd es tanulj meg örülni a teenager korodnak! Tanulni mindenhol kell de nem ugy, hogy na nyald csak be mennyi 24x23. 56
    előzmény:
    >Philoména (57)
     
  21. 2003. június 10. 15:5359.
    Ha rám hallgatsz, nem válaszolsz ennek a XXYZX-nek. Az ennyire bunkókat agyon kell hallgatni.
    előzmény:
    >Philoména (57)
     
  22. 2003. június 10. 11:1957.
    Dehogy vagyok süket, megköszönöm a segítséget, figyeltem minden írást véleményt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385044 (55)
     
  23. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. június 10. 09:5255.
    Kedves Philoména!
    Az a benyomásom, nem olvasod el a válaszaimat, vagy nem érted meg.
    Az egymás mellett való elbeszélés és a mellébeszélés két teljesen különböző dolog.
    Szerettem volna egy kicsit másképp láttatni veled a dolgokat, de te erre teljesen süket vagy. Reméltem, segítek valamit, ha mást nem is, de legalább észrevetetek veled dolgokat, de nem sikerült. Javaslom, olvasd el mégegyszer a hozzászólásaimat, nyitott szívvel és lélekkel, és gondolkozz el egy kicsit.
    (És még egy megjegyzés: lehet, hogy a szövegértéssel jobban boldogulnál, ha inkább meséket olvastál volna. Sokat lehet tanulni belőlük, és egyáltalán nem szégyen mesét olvasni. )
    Tehát kérlek, olvasd el mégegyszer a válaszaimat, és tényleg gondold végig.
    Maminti
    előzmény:
    >Philoména (49)
     
  24. Torolt_felhasznalo_385044
    Torolt_felhasznalo_385044
    2003. június 10. 09:4054.
    Kedves hnoja!
    Nagyon sok együttérzés szorult belém, és nagyon sok jóindulat. Nem hiszem el, hogy te nem látod, hogy ez a kislány nem ismeri fel a saját korlátait és lehetőségeit.
    Attól pedig, hogy nem azonos a véleményünk, nem biztos, hogy rosszat akarok neki, és hogy nincs bennem empátia, sőt! Gondolod, hogy akkor oldalakat írogattam volna neki?
    Egyébként nem leszek tanár, de nem az empátia-dolog miatt.
    Aztán: én nem mondtam, hogy semmirekellő, szerencsétlen stb. Csak kicsit zavar, hogy azt hiszi, hogy a Waldorf-iskola megoldja az élete gondjait. Pedig nem fog örökké iskolába járni.
    Maminti
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (48)
     
  25. 2003. június 10. 04:3153.
    Kedves Philomena! Ha a szuleidnek nem lenne penze a draga maganiskolara, akkor nagy lelkivalszagodban erettsegi nelkul melyen elgondolkodhatnal a WC puculo szakma rejtelmeirol. Mindenki csak annyira lelkibeteg, amennyire megengedheti maganak.
    előzmény:
    >Philoména (49)
     

Címlap

top