Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf-iskola

Torolt_felhasznalo_342040
Torolt_felhasznalo_342040
Létrehozva: 2003. Április 28. 22:00
Szeptemberben Waldorf-iskola indul Pilisszentlászlón, Szentendrétől 4 km-re. Várunk mindenkit, aki gyerekének jó (hangulatú) iskolát, egyéni bánásmódot, rátermett tanárokat szeretne. 1-2-3-4. osztályba lehet jelentkezni. Ezúttal várom a hozzászólásokat olyanoktól is, akiknek van már tapasztalata a Waldorf-iskolákkal kapcsolatban, jó-rossz egyaránt. Minden segítséget köszönettel fogadunk!
  1. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 24. 22:2826.
    Az épület tényleg mázli, a faluban egyre kevesebb gyerek akart a helyi iskolába járni, mindet elvitték a közeli városba - vagyis hozzánk. Így aztán a polgi eljött panaszkodni, hogy nincs gyerek, mi meg azonnal lecsaptunk a lehetőségre.
    Mondjuk, több menet, kemény egyeztetések, rengeteg munka volt/van benne, mert a falubéliek nem voltak mind meggyőződve arról, hogy nekik ez olyan jó lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2003. május 23. 09:0425.
    Szia! Nálunk még csak 5 osztály van, de abban a cikkben amit hnoja küldött, azt olvastam, hogy a Gimnáziumi osztályokba már nem szívesen vesznek fel újakat.
    Merre laksz? Van a közelben Waldorf Iskola?
    előzmény:
    >Philoména (23)
     
  3. 2003. május 23. 09:0324.
    Valóban nagy bátorság Waldorf Iskolát, vagy akár óvodát indítani, de Bátraké a szerencse :-))))
    És honnan van nektek épületetek? Mázlisták :-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (22)
     
  4. 2003. május 22. 22:4223.
    Sziasztok! Én 2. -os gimnazista vagyok, és szeretnék (vagyis muszály nekem) ilyen iskolába mennem. Ugyanis, egyéb problémák miatt átlagos iskolákban nem megy. Szeretnék vhogy a gimnáziumi részlegérőlmetudni vmit, ha vki ismeri, annak nagyon megköszönném, ha leírná véleményt:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 22. 21:5422.
    Nagyon drukkolok nektek és a tanítónéninek is! Egyébként mi is hallottunk ilyen véleményt, hogy ma Mo. -n Waldorf-iskolát indítani nagy bátorság. De azt hiszem, ha megadatik a lehetőség, és a csillagok is minket támogatnak, tehát van épület, gyerek és tanárok, akkor végzetes hiba lenne nem belevágni.
    előzmény:
    Whippy (21)
     
  6. 2003. május 20. 15:2121.
    Tegnap volt szülői est, megismerkedtünk az új Tanító Nénivel, aki reményeink szerint, a következő hét évben, jóban, rosszban velünk marad.
    Szó esett róla, hogy 3 új Waldorf iskola létesült. A körülményeket ismerve, kész csoda, egy új Waldorf Iskola vagy Óvoda megalakulása, működése. :-))))
    Nekem is nap mint nap azt duruzsolja a Mami a fülembe, hogy Zolika milyen okos, miért nem íratom át a Karolinába. (A helyi Katolikus iskola) Ilyenkor én felháborodva közlöm, hogy a Waldorf nem a hülyegyerekek gyülekezete, és a többi gyerek is nagyon okos, és ügyes.
    Persze ez az általános hisztéria, miszerint ha a gyerek már az óvodában nem kap megfelelő képzést, akkor tuti, hogy nem veszik fel az egyetemre, és eláshatja magát, nagyon fertőző. Vannak bizonytalanok, akik nem bírják a családi, társadalmi nyomást, és vannak a szinte fanatikusok, akik tűzön-vízen át kitartanak. :-))))
    Május 24-én a Kispesti Waldorf Iskolában (1193 Bp. Vécsey u. 9-13) majális lesz, minden érdeklődőt szeretettel várnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (20)
     
  7. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 18. 21:2320.
    Meghirdettük a felvételi beszélgetéseket és a beiratkozáést. Most jönnek a szokásos bizonytalankodások: kell-e nekünk Waldorf-iskola? Nem csak a gyogyósok járnak ide? Mi van, ha befuccsol az iskola?
    A bátrak maradnak, és szerintem szeptembertől nagyszerű iskolánk lesz.
    Egyébként 23-án pénteken Bognár János tart előadást Szentendrén, A dármajáték szerepe a Waldorf-pedagógiában címmel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2003. május 13. 15:4319.
    Bevallom, hogy én egy nagyon renitens szülő vagyok. Az oviban még nem annyira, mert ott egy új csoport beindításánál sok olyan teendő volt, amiben részt tudtam venni, de most az iskolában, ahol már jóval többen vagyunk, jobban el lehet sumákolni a dolgokat. Sajnos én gyakorlati dolgokban tökéletes antitalentum vagyok. Azonkívül egyedül nevelem a kisfiamat, és Vácról Pestre járok dolgozni, tehát az idővel is rosszul állok. Édesanyám segítsége nélkül, nem is tudnám megoldani. Ezért aztán ha van lehetőség a pénzzel történő megváltásra, akkor én azt választom. (takarítás, nyári munkák) Tavaly nyáron is csak 1 napot dolgoztam. Egyrészt örülök, hogy van erre lehetőség, másrészt sajnálom, mert az Oviban megtapasztaltam, hogy az egyűt munkálkodásnak milyen összekovácsoló ereje van.
    Viszont minden szülői esten ott vagyok, ez az egy amiből nem engedek. Volt pár alkalom, amikor a Maminak, és a Fiamnak is fizettem, csakhogy elviseljék még egymást arra az időre is. Most az utolsó alkalommal, Zolika reggel sírt, hogy ne menjek, de én hajthatatlan voltam, mondván, hogy ez az egyetlen szórakozásom :-))))
    Igen, ez nemcsak duma, így is van: Aki szociálisan rászorult, annak kevesebbet, vagy egyáltalán nem kell fizetni. Ezzel szemben vannak olyan szülők is, akik ha tehetik, többet fizetnek. Sőt olyan szülő is van, pl. nálunk, aki megvett egy épületet az Iskola részére. :-))))
    A Waldorf nem csak, hogy anyag és eszközigényes, de annak ellenére, hogy mindenütt anyagi gondokkal küszködnek, a lehető legjobb anyagokat, eszközöket adják a gyerekek kezébe.
    Ma fog eldőlni, hogy ki lesz az új osztálytanító. Lehet, hogy igaza volt az óvó néninek, akinek az volt a véleménye ősszel, hogy várjunk még. Aki most az egyik jelölt, azt esetleg már szeptemberben is megtalálhattuk volna. De ez már csak felesleges spekuláció…
    Ez nem semmi, rögtön négy évfolyammal tudtok indulni. Nálunk öt éve, egy évfolyammal indult az iskola, és aztán évről évre bővült.
    A tanító-váltás körüli zűrzavar után, azt a tanulságot mindenesetre levontuk, hogy őszintén kellett volna egymással beszélnünk. Mert utólag kiderült, hogy sokunknak voltak aggályaink, de ezt nem osztottuk meg egymással, mert valamiképpen azt gondoltuk, hogy pletykálkodás lenne.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (18)
     
  9. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 7. 22:3718.
    Na, igen, a takarítást az oviból ismerjük. Szerintem akinek fontos, hogy a gyereke milyen körülmények között tölti a napjait, az nem húzza a száját akkor sem, ha festeni, takarítani, akármit csinálni kell (most nem rólad van szó!). A Waldorfba pont nem olyanok járatják a gyereküket, akik reggel belökik a suliba, aztán délután majd hazacsámborog valahogy az iskolából a büdös kölyök. A hagyományos iskolákban is elvárják az embertől (ha magától nem jut eszébe előbb), hogy vegyen ezt-azt, segítsen rendet rakni, gazolni, süssön sütit, stb. A nagyobbik (még hagyományos iskolába járó)gyerekünknél pl. most padokra és székekre gyűjtünk, mert amiben ülnek, az katasztrófális.
    Ami a pénzt illeti, hát igen, ez fizetős iskola. De tudjuk, hogy a pénzünk nem valakinek a bankszámláját gyarapítja, hanem teljes egészében az iskolába kerül. Minél több gyerek jár a suliba, annál kevesebbet kell fizetni a családoknak is. A Waldorf anyag- és eszközigényes, ezzel is számolni kell.
    Ami a tanítókérdést illeti, sajnálattal hallom, mi megy nálatok. Most már tudom, hogy milyen nehéz Waldorf-pedagógushoz jutni, nagy az igény, kevés a (végzett) tanító. Nekünk szerencsénk van, rögtön négy tanítónk is lesz, minden évfolyamba egy. Mivel a mi iskolánk új, induló iskola, megköszönném, ha megosztanád velem (velünk) a tapasztalataidat az iskolával kapcsolatban. Mik a buktatók, hol lehet elcsúszni, vannak-e hasznos tippek, trükkök?
    Köszi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2003. május 7. 08:4017.
    Tegnap a szülői esten hallottam: egy hetvenéves nagypapa, aki korábban iskolaigazgató volt, sírva fakadt, amikor elolvasta az unokája bizonyítványát, és utána valami ilyesmit mondott. Itt ennyire figyelnek a gyerekre, ennyire ismerik? Ezután ezt mindig elmesélem, amikor kerekre nyílt riadt szemekkel valaki ezt kérdezi: Ott nincs osztályzás, akkor honnan tudod, mi van a gyerekkel? És még annyit az osztályzásról: Nem hiszem, hogy pontosan tudtuk, kinek miből hányasa van az osztálytársaink közül, és főleg nem, hogy mennyi az átlaga. De azt mindig pontosan tudtuk, kihez kell odamenni, ha mondjuk egy leckét akartunk lemásolni, vagy bármi segítséget kérni. Az osztályzástól függetlenül tudtuk, hogy adott tárgyból ki tud a legtöbbet. És én is pontosan tudom, osztályzás nélkül is, hogy számtanból remek a gyerekem, írásból pedig pocsék. És hallom, hogy gyönyörűen olvas, és a legkevésbé sem vágyom rá, hogy valaki stopperrel lemérje, és utána közölje velem, hogy nem elég gyors. ))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (15)
     
  11. 2003. május 7. 08:1516.
    Arra irányul a kérdésed, hogy milyen terhekre gondolok? Először is ott van az anyagi teher. Tegnap hallottam, hogy Fóton már 18. 000, -Ft az ajánlott alapítványi hozzájárulás. Ez kirívó, de szerintem 10-nél kevesebb sehol sincs. Aztán ott van a nyári munka, ami tavaly azt hiszem 40 óra volt. plusz az évközbeni osztálytakarítás. És végül, de nem utolsósorban, ott van a lelki teher, ami remélhetőleg idővel csökkenni fog. Arra gondolok, hogy minden olyan bizonytalan. Nálunk Vácon, most elsősorban az épülettel kapcsolatos problémák vannak. Az iskolában és az óvodában is. Az elsős kisfiam osztályában, még egy olyan speciális probléma is van, hogy a közeljövőben fogjuk megismerni a negyedik, remélhetőleg már végleges osztálytanítót.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 6. 21:3315.
    Mire gondolsz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2003. május 6. 14:4714.
    Hálisten, vagy sajnos, a gyerekek nagyon teherbíróak. A szülők pedig sokszor valami olyasmit gondolnak, hogy a nagy terhelés szükséges a gyerek későbbi boldogulása szempontjából. Hogy a gyereknek reggelente fáj a hasa, fáj a feje, ugynevezett pszichoszomatikus tünetei lesznek, ez sem tűnik túl nagy árnak. No és ha a szülő másként gondolkodik, és szeretné kimenekíteni a gyerekét ebből a taposómalomból? Nem mindig van módja rá. Kevés az alternatív iskola. És ha talál is egyet vizsonylag közel, túl nagy az ezzel járó teher.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (13)
     
  14. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. május 4. 20:4513.
    Sok szülő azt mondta, hogy ő nem hozza át a gyerekét hozzánk, mert jól érzi magát a mostani osztályában. Én meg azt gondolom, hogy nem csak akkor lehet váltani, ha a tanítónéni veri a gyereket, vagy a többiek utálják ki maguk közül. Mit gondoltok erről?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. Április 29. 15:4412.
    Az interneten a címeket is meg tudod nézni. Én a startlap. hu oldalról szoktam kiindulni, ott az o betűnél ovodák, és ott találsz Waldorf ovit, isit, képzést, ismertetőt, stb.
    előzmény:
    panik (11)
     
  16. Torolt_felhasznalo_157244
    Torolt_felhasznalo_157244
    2003. Április 29. 15:3111.
    Sziasztok!Nekem külföldi Waldorf tapasztalataim vannak. Nekem az unokatestvéreim No-ban "Waldorfschuléba" kezdték az iskolát. Nekem eleinte nagyon furcsa volt, hogy zsírkrétával rajzolgatják az oldalnyi méretű betüket, de az biztos, hogy egy csepp feszültséget sem lehetett bennük érezni. Nagyon tetszett az is, hogy a "normál" iskola egy udvarban volt egy hátrányos helyzetű és értelmi fogyatékos gyerekeknek fenntartott Waldorf iskolával. Igaz az unokatestvéreim idővel átmentek állami iskolákba, mert lassúnak érezték a haladást, de az a pár év amit ott töltöttek biztosan hasznukra vált.
    Megtudnátok írni a Budapesten működő Waldorf intézmények címeit?
    előzmény:
    pitak (10)
     
  17. 2003. Április 29. 14:5910.
    Köszi, légyszi írd meg az elérhetőségét, hátha tud segíteni.
    Egyébként az interneten rengeteg anyag van a Waldorf módszerről, ha valakit érdekel, utána tud nézni. Meg merem kockáztatni - a Waldorf végzett gyerekeket ismerve- a kijelentést, hogy ezek a gyerekek nem hogy nem butábbak, de inkább inteligensebbek, mint az agyonhajszolt, versenyszellemben élő társaik. Mindenképpen kiegyensúlyozottabbak. Úgy érzem, a lelki típusú gyerkőcöknek való ez a módszer, mert van akit direkt a versenyszellem dob fel, ismerek olyat is, őt nem érdekli, hogy ki tartja az órát, és hogy hogyan, stb. , tanul mint a gűzű.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (9)
     
  18. Torolt_felhasznalo_342040
    Torolt_felhasznalo_342040
    2003. Április 29. 14:149.
    Köszönöm, hogy mindjárt ennyien hozzászóltatok. Kedves Dewyd, nehéz lenne itt röviden írni róla, mégis megpróbálom. Gyerek- és nem teljesítménycentrikus oktatás, elhivatott tanári gárda, és persze, a szülők segítsége, ami nélkül nem megy. A Waldorf-iskolákat mindenütt a szülők akarata hozza létre, és tartja fenn, ebbe beleértve a tandíjat és a festés-mázolást is. Egyébként aki rászorul, kevesebbet, vagy semmit sem fizet, gyerek ezért nem marad ki a Waldorfból. Az oktatás menete valóban lassabb, mint máshol, de talán ez nem baj. Hagyományos másodikba járó fiamék tavaly stopperrel olvastak és matekoztak, ez jó?
    Ezzel együtt nem maradnak le, és nem "hülyék" a waldorfos gyerekek, a végzett érettségizők jó eredménnyel felvételiztek mo. -i egyetemkre, főiskolákra. Akit ez érdekel, el tudom küldeni a Köznevelésben megjelent cikket, ami erről szól.
    Kedves Pitak! Az ovi nálunk is tavaly indult be, komoly nehézségekkel küzdöttünk, de most már megy a maga útján. Ha egészen konkrét tanácsoakt akarsz, írj, megadom az itteni W. Alapítvány vezetőjének telefonját, tud neked mesélni.
    Végül: nagyon sok olyan gyerket hoznak hozzánk, aki érzékeny, szorongó, rosszul tűri a hagyományos iskolai drillt. Ők kivirulnak, és megtalálják az érdeklődésüknek megfelelő területet az életben.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. Április 29. 11:198.
    Talán arra gondol, hogy az érettségihez 12+1 év után lehet eljutni? Na de az a +1 év megéri!
    Az én kisfiamat pl. hagyományos iskolába mindenképpen csak jövőre irattam volna be, tehát nyertünk egy évet. Így hát egálban vagyunk. Én ismerek olyan "évvesztes" kislányt, akit hagyományos iskolába irattak, mert akkor még nem volt nálunk Waldorf iskola. És amikor másodikos lett volna, átvitték a közben beinduló Waldorf iskola első osztályába. Most ötödikes, és az édesanyja nem bánta meg azóta sem a döntését. (Pedig ha jól számolom, 3 évet "vesztettek"
    előzmény:
    pitak (7)
     
  20. 2003. Április 29. 10:147.
    Nem értem, miért írod, hogy "öreg lesz"?Ugyanannyira lesz öreg, mintha egy másik isibe járna. És hogy a "mai világban"?Sajnos a mai világban nagyon sok felesleges dolgot tanulnak a gyerekek. De ha belegondolsz, amiket nekünk is meg kellett tanulnunk, pedig semmi szükség nem volt rá;mikor használod pl. hogy jugoszláviában milyen kőzeteket termelnek, v. az évszámokra emlékszel?Most olvastam egy felmérést, miszerint az érettségiző diákok 90%-a érettségi után fél órával nem emlékszik már az anyagra, amiből vizsgázott. . .
    Minden Waldorf érdeklődő, v. hiperaktívnak hitt gyereket nevelő szülőknek figyelmébe ajánlom az Indigó gyerekek c. könyvet. Nagyon sok jó nevelési tanács van benne, és a Waldorf módszert nagyon ajánlják.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_128998 (5)
     
  21. 2003. Április 29. 08:366.
    Az én kisfiam most elsős egy Waldorf iskolában. A barátom megfogalmazása szerint, úgy megy iskolába, olyan lazán, mint ha óvodás lenne, és annyit tud mint egy iskolás.
    Nem olcsó, az biztos, havi 10. 000, -Ft, amit valóban, még nyáron is fizetni kell. És ezenfelül a nyári munkálatok. De enélkül nem működne az iskola, és nekem minden pénzt, fáradtságot megér, hogy az én gyerekemnek kellemesebb emlékei legyenek az iskoláról mint nekem.
    Valóban lassan haladnak, de én ezt egyáltalán nem bánom. Az írást és az olvasást, igenis csak lassan szabadna tanítani. Az olvasás nem abból áll, hogy felismeri a betüket, és még csak nem is abból, hogy össze tudja őket olvasni. Ezzel az eröltetett menettel, csak azt értük el, hogy a magyar gyerekek az utolsó harmadban kullogtak, amikor az iskolások szövegértérést vizsgálták.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_128998
    Torolt_felhasznalo_128998
    2003. Április 29. 06:405.
    Az én fiam elsőbe Waldorf iskolába járt, mert az elvek nagyon tetszettek, de borzasztóan lassú a haladás egy jó képességű gyereknek, nekem a magyarországi megvalósítás nem tetszik, és főleg az nem, hogy igencsak "öreg" lesz mire elvégzi, a mai világban nem lehet ennyire lemaradni. Ami még nagyon nem tetszett, hogy nálunk azokra a hónapokra is kellett tandíjat fizetni amikor nem jártunk iskolába és elég borsos összeget, úgy, hogy mindent a szülők csináltak, felújítás, festés stb. Viszont a szülői közösség nagyon jól összehangolódott a munkák során. Most 4-es a fiam egy normál iskolában, itt a szülői és gyerek közösség nagyon pocsék sajnos. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_193924
    Torolt_felhasznalo_193924
    2003. Április 29. 04:294.
    Szia halottam mar errol a fajta sulirol, de most nem jut eszembe hogy mien is. . . szerintem nem en vagyok az egyetlen ezzel, igaz a felnottek lehet tobbet tudnak rola. En megkoszonnem ha irnal rola valamit:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (1)
     
  24. 2003. Április 28. 23:323.
    Közbe megnéztem, úgy tűnik eltüntették az ovis-fórumomat:(. Szóval mint mondtam, a fiam oda járt. Ötödikbe vettem ki, de most azt mondom, nem kellett volna. Csak ott a tanárnő elég gyenge volt. Azért volt jó viszont neki a módszer, mert ő egy elég stesszelös emberke, a mai napig borzasztóan megviseli minden megmérettetés. . . A másik dolog meg, hogy ott a suli egy rendes állami iskolában működött, és voltak surlódások. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (1)
     
  25. 2003. Április 28. 23:102.
    Szia. Mi meg éppen egy Waldorf-ovi beindításával foglalatoskodunk. Érdekelne, hogy Ti hogy alakultatok?Szülői kezdeményezés?Már indítottam is egy topicot, ahol én is segítséget kértem. Nekem a fiam járt W. isibe, az említett topicba le is írtam, és ott mások is írtak tapasztalatokat. Mesélj akkor légyszi, nagyon várom!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342040 (1)
     

Címlap

top