Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Megreped a beigli sütéskor

Cila17
Létrehozva: 2006. május 22. 13:31
Nagyon szeretek sütkérezni, eddig még szerintem semmit sem rontottam el. Csak a beiglivel van egy visszatérő gondom. Sütés közben mindig megreped az oldala, tudjátok olyan hülyén szétnyílik, és kifolyik a finomság belőle. Már a harmadik tészta alapanyag receptet próbáltam, most sült ki a legújabb recept szerint készült, de az eredmény ugyanaz. Megint "kinyílt" oldalt. Nem tudom, mi lehet a gáz, mert nem nyújtom túl vékonyra, nem tömöm agyon töltelékkel, szép lassú tűzön sütöm. Az íze isteni, nem is vészesen repedt meg, tehát nem is néz ki olyan rosszul, de picit szétnyílt megint. És nem kellemes kaparászni a tölteléket mosogatáskor sem a tepsiről. Van tippetek, hogy lehet ezt kivédeni? Esetleg van egy tuti jó, bevált beigli receptetek? Nagyon köszi Mindenkinek!!!!
  1. 2008. december 13. 17:2048.

    Én egy nagyon egyszerű trükköt tapasztam ki és mindig beválik:

    Mikor annak rendje-módja szerint elkészítem a beiglit és következne a sütés, a sütőt nagyon forróra kapcsolom, legalább 230 fokra, és mikor ezt eléri, csak akkor teszem be. De vigyázni kell, addig hagyom így, amíg el nem kezd illatozni a beigli, mikor megérzem a finom süti illatot, azonnal leveszem kisebbre és úgy sütöm meg végleg szép lassan.

    Ez azért jó, mert a hirtelen melegtől a külseje "megköt"és utána már nem engedi kifolyni a tölteléket. 

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  2. 2008. december 13. 12:1247.

    Amiket előttem elmondtak, az mind igaz, de egy dolgot elfelejtettetek. Ha túl szorosan tekered fel a bejglit, akkor is szétreped. Valahol az aranyközputat kell megtalálni. Se túl szorosra, se túl lazára nem szabad tekerni. 

    Mindenkinek kellemes ünnepeket, és sok jó bejglit.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_645884
    Torolt_felhasznalo_645884
    2008. december 13. 09:3746.
    Szerintem a kulcsa az, hogy betöltés után hideg helyre /hűtőbe/ teszem  és lassan kb 170-180 fokon sütöm. Természetesen kétszer kenem tojássárgája és egy csipet tejfel keverékével, próbatúvel megszúrkálom - de csak a tetejét, oldalát nem. Pr. ki - jó !
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2008. december 12. 19:1845.

    Annyi baj legyen, még melegen óvatosan össze lehet nyomni ahol szétnyílt, és akkor alig látszik...

    Ha túl sok a cukor, vagy ha lágy a töltelék, állítólag akkor reped....

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  5. 2008. december 12. 18:0744.

    Általam nagyra becsült színésznőnk Schubert Éva receptjét alkalmazom, és soha sem reped meg a beiglim. Egyszerű a titok: a sütés előtti napon elkészítem a tésztát, megtöltöm a töltelékkel és sütére előkészített állapotban megszurkálva, (alufóliával légmentesen lezőárva) tepsistől a hűtőben tartom. Közepesen meleg sütőben sütöm, fólia nélkül. A tetejét természetesen szintén előző nap kenem le tojássárgájával, majd szikkadás után a fehérjével. Amikor aztán már megsült a beiglim, még forró állapotban cukros sziruppal megkenem. Igazán nagyon szép mutatós beiglit tálalhatok. A cukorszirupot úgy készítem, hogy 3 evőkanál kristálycukrot 1 evőkanál vízzel felfőzök. De figyelem: ha a szirupot nem főzzük fel tökéletesre, akkor fehér cukormázzá szárad. Mindenkinek sikeres próbálkozást és egyben kellemes karácsony kívánok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2008. december 12. 15:2643.

    Szerintem sütőpapírra tedd, és akkor nem kell a tepsiről kapargatni.

     

    A megrepedésről: miután megtöltötted, megkented tojás sárgájával fél órát kell szobahőmérsékleten pihentetni. Ezután meg kell kenni a tojás fehérjével és megint fél órát szoba hőmérsékleten pihentetni kell. A tetejét pedig meg kell szurkálni villával, hurka pálcikával, vagy nyárssal (ha lehet elég mélyen), hogy a gőzök, amik megrepesztik a bejglit távozni tudjanak.

     

    A többit szerintem jól csináltad, az íze pedig - az általad elmondottak szerint - rendben van.

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  7. Torolt_felhasznalo_531128
    Torolt_felhasznalo_531128
    2008. december 12. 15:1642.

    Hello Mindenkinek!

     

    Nekem pont ott szokott szétrepedni, ahol megszurkáltam, akár cikkcakkban is. Ez viszont még egyszer sem akadályozta meg a családot, hogy elpusztítsa, ahogy hűlt egy kicsit.

    Szóval vannak sütik nálam amik rondák és finomak, és mindig elfogy. Valljuk be, ez a lényeg.  Boldog Ünnepeket mindenkinek és jó sütögetést.

    előzmény:
    Kalliopé (37)
    2008-11-23  15:56
  8. Torolt_felhasznalo_211536
    Torolt_felhasznalo_211536
    2008. november 24. 13:0741.

    "....Ügyeljünk, hogy a töltelék nedves, folyós NE LEGYEN, mert így megrepeszti sütés közben a beiglit.!!!!!! Minél szárazabb a töltelék, illetve minél szárazabbra keverjük, annál
    szebben sül meg a beigli.

    "...Ha a tölteléket szárazabbra akarjuk elkészíteni, igen ajánlatos a diótöltelékbe a kihűlés után pár deka piskóta- vagy kekszmorzsát keverni. Így nagyon jó ízű és szépen vágható tölteléket készíthetünk"

     

    Hát erről csak az a véleményem, hogy az ilyen beigli a vitrinbe való... ezt egye aki megsütötte...

    Imádom a beiglit és a feleségem is meg az anyukám is olyat sütött ami bizony felrepedt oldalt és nem igazán lehetett látni belűl a tésztát... nem is neveztük soha a szépségversenyre ...de nem is lehettett volna hiszen "nem élte túl" az ünnepet....

    előzmény:
    Eszterneni (30)
    2006-05-22  21:34
  9. 2008. november 23. 19:4540.

    350 fokon  sutod,  LASSAN,  kb.  egy ora  hosszat  ezust  foliaba  csvarva a beigli.

    Utana 10-percre  kiveszed  a  foliabol,  HA  szereted,  hogy a teteje  megbarnuljon.

     

    Mindig  csak  a  hosegtol  pukkad  ki  barmelyik  teszta!!!!!

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  10. 2008. november 23. 19:3939.
    szia nekem is mindig megrepedt de a kolléganőm elárult egy jó modszert hogy ne repedjen szét a beigli minél szorosabban tedd a magas tepsibe akkor nincs helye a tésztának terjeszkedni.a rudak közé tegyél be sütő papirból csikot hogy ne ragadjanak össze és jó szorosan egymás mellé magas tepsibe rakd őket. nekem bevált! sok sikert!
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  11. 2008. november 23. 17:4838.
    Úgy tudom akkor reped meg a beigli, ha túl lágy a töltelék.
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  12. 2008. november 23. 15:5637.
    Az én Horváth Ilona féle szakácskönyvem szerint sütés előtt meg kell villával szúrkálni az oldalát,hogy ne repedezzen meg.
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  13. 2008. november 23. 15:4636.
    előzmény:
    bodnar-jozsefne (35)
    2008-11-23  15:45
  14. 2008. november 23. 15:4535.
    előzmény:
    kata1960 (32)
    2006-05-23  08:21
  15. 2006. május 23. 21:4134.
    Köszi leiw, hogy időt szakítottál rá, és leírtad a receptet. Ki fogom próbálni legközelebb, és beszámolok róla. Üdv. Cila. 
    előzmény:
    leiw (33)
    2006-05-23  13:04
  16. 2006. május 23. 13:0433.

    Itt vagyok ujra...Este mar nem ertem ra a beiglivel foglalkozni. Szoval a recept, fel kilo liszt,20 deka vaj, 3 tojassargaja,5 nagy kanal cukor, 2 deka eleszto,1 kanal tejfol, masfel deci tej,/ ebben az elesztot felfuttatni/....ebbol csinalni tesztat amit meg tejfollel lazitani ha szukseges....jo kellemes puhara gyurni, de ne tul puhara.

    A toltelek es itt a nagy titok elrejtve, a makot-diot nem kell fozni. A cukros makba-dioba vaniliacukrot tenni meg, reszelt citromhejat es a kimaradt tojasfeherjebe/ meg a keno tojas feherjet is hozzavenni/amit habba vertunk beleforgatni, jol atkeverni vele. 4 cipocskat keszitunk, kinyujtjuk, rasimitani a tolteleket es mazsolaval is meghinteni.  A felcsavaras utan szepen begyurni mindket veget, kikent tepsibe tenni, keleszteni vagy egy orat, megkenni tojassargaval/ pici tejet is bele/ es bevagni a forro sutobe....kozepes fokozaton sutni...Megszurkalni en is szoktam az oldalat ovatosan nehany helyen....A receptet en pohar mertekben szoktam mert igy tanultam, remelem jol ultettem at kilos mertekben....az ize rendkivul jo, a tolteleknek is, en alaposan bemazsolazom.......szerintem egy probat erdemes....amiota igy sutom azota evente csinalok legalabb 10x de szerintem meg tobbszor is. Ami finom azt nem tartjuk csak szezonalis szinten. Szoval ez a beigli nem reped ki........

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  17. 2006. május 23. 08:2132.
    A szurkálást mindig a kenés után kell csinálni, mert a lyukakba befolyik a tojás.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_656608 (15)
    2006-05-22  14:18
  18. 2006. május 22. 21:4931.

    Sok hasznosat tanultam ma Tőletek, mindenkinek köszi a tippeket!!!!

    Bilonka! Szerintem nagyon szépek a kalácsaid, maradj meg ennél a receptnél.  Az enyémeim is  így néznek ki kb., felszeletelve már szinte nem is látszik a kis "rés". Már nem tudom lefotózni, a végéből maradt csak egy kicsi (csak nem lehetett olyan rossz), vittünk Anyós- Apósjelöltnek is belőle. Nemrég jöttünk haza. Vacsira újra csipegettünk....

    Nálam nincsenek szezonális kaják. Szerintem nyáron is lehet csinálni pl. kocsonyát, "karácsonyi" beiglit, télen is főzünk "húsvétos" sonkát, sőt, van úgy, hogy fagyit is, ha megkívánjuk. Kicsit vicces, de ez van...

    Leiw! Ezek a kalácsok tényleg gyönyörűek egyben is, felszeletelve is!!! Gratula! Ügyes vagy!!!! 

     

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  19. 2006. május 22. 21:3430.
    Ezt kicopyztam neked a WEBCUKIbol Cila, mert az, szerintem a legjobb!!!

    Irja, hogy miert pukkad ki a beigli......

    Diós bejgli
    Hozzávalók:
    Tészta: 50 deka liszt, 20 deka vaj, 6 deka porcukor, 3 tojássárgája, 1 egész tojás, 3 deka (tejben feloldott) élesztő, kis só. Töltelék: 25 deka cukor, 25 deka dió, fahéj, 8 deka mazsola, piskóta- vagy kekszmorzsa.

    Elkészítés:
    50 deka lisztet, 20 deka vajat és 6 deka porcukrot összemorzsolunk és 3 tojássárgájával, 1 egész tojással és 3 deka, kevés tejben feloldott élesztővel és pici sóval tésztát gyúrunk (nem túl keményet). Addig dolgozzuk ki, amíg a gyúródeszkáról egy csomóban leválik. Akkor 10 percig pihentetjük. Ezután cipókat formázunk, amennyi a tésztából telik. Nyújtófa segítségével a cipókat elnyújtjuk és megtöltjük a töltelékkel. Ezután összecsavarjuk. Tojással kétszer megkenjük és meleg sütőben lassan kisütjük.
    Nagyon szép márványos lesz a tekercs, ha egy egész tojást és 2 tojássárgáját egy csészében jól összekeverünk, és egy tollal vagy ecsettel kétszer bekenjük vele a beiglit, egy órai pihentetés után. A tölteléket a következőképpen készítjük el: 25 deka cukrot egy edényben 2 deci vízzel felfőzünk. Belekeverünk 25 deka darált diót, egy kis törött fahéjat, 5-8 deka tisztított mazsolát, kis reszelt citromhéjat. Teljesen kihűtve kenjük az elnyújtott tésztába.

    Ügyeljünk, hogy a töltelék nedves, folyós NE LEGYEN, mert így megrepeszti sütés közben a beiglit.!!!!!! Minél szárazabb a töltelék, illetve minél szárazabbra keverjük, annál
    szebben sül meg a beigli.

    Sütés közben a töltelék ismét felhevül, leveses lesz, tehát nem kell attól tartanunk, hogy a töltelék száraz marad, vagy a tészta emiatt nem lesz tökéletes. A diótöltelékbe tehetünk ízlés szerint cukrozott gyümölcsöt, szárított gyümölcsféléket is, csak lekvárt vagy ehhez hasonlókat nem, mert ettől a töltelék folyékony lesz és sütés közben a tészta ettől is felreped.
    Ha a tölteléket szárazabbra akarjuk elkészíteni, igen ajánlatos a diótöltelékbe a kihűlés után pár deka piskóta- vagy kekszmorzsát keverni. Így nagyon jó ízű és szépen vágható tölteléket készíthetünk.
    Forrás:

    WEBCUKI

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  20. 2006. május 22. 21:2729.
    Attol is fugg, hogy hany fokon sutod!!!! Ha tul forro a suto, akkor kipukkad!!

    Milyen marka a sutod, es hany fokon sutsz???
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  21. 2006. május 22. 20:5928.
    Nekem nem reped ki, mert én kelt tésztából csinálom!!!! 
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  22. 2006. május 22. 18:4927.
    Nekem sosem reped ki....soha..., majd kesobb leirom a receptet, most nem erek ra, egy oregasszonytol tanultam, azelott sosem mertuk kitenni vendegek ele csak kanallal szep csendben elfogyasztottuk  ....azota viszont /2 eve/ olyan jol esik felvagni vele..... 
    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31
  23. Torolt_felhasznalo_399008
    Torolt_felhasznalo_399008
    2006. május 22. 18:0426.

    Nna, itt vagyok újra! :-)

    Én nem picike tejjel keverem össze, hanem elég sokkal. Gyakorlatilag összefőzöm, és akkor egy szurokszerű :-) massza lesz. Ez a klasszikus máktöltelék. MIndjárt előkeresem a receptemet... 60 deka darált mákhoz kb. 3 dl tejet ír. Plusz cukor, citromhéj, vanília. Nem kell sokáig főzni, de forró tejbe kell beletenni a mákot. JÓl felszívja.

    A szurkálásról: NEM ELÉG villával imitt-amott megszurkálni, mint az omlóstészták tetejét!!! Azoknál csak az a lényeg, hogy ne hólyagosodjon fel a tészta. De itt meg nagyon fontos (ahogy írtam a topik elején is), hogy a beigli belsejében, a töltelékben keletkező gőzök mihamarabb kijöjjenek. Vastag hurkapálcával kell a tetején középen egészen a beiglik aljáig beszurkálni, kb. 3-4 cm-enként. Ha megnézitek a cukrászdai beigliket, mind lyukasak.     Ezen túlmenően én még oldalról is átszurkálom őket a hurkapálcával. Akkor nem reped ki. POntosabban szólva kisebb az esélye, hogy kireped.  

    előzmény:
    Cila17 (14)
    2006-05-22  14:14
  24. 2006. május 22. 16:1125.

    Ez a probléma nekem is sokáig gondot okozott. Nagyon finom, de nem szabályosan szép rudak sikerültek. Változtattam ezt-azt: töltelék-tészta arányt, másik tésztareceptet próbáltam. Legutóbb karácsonykor csak egy kicsit repedt meg, elég szép lett. Az íze sem volt rossz, de nem az IGAZI. Így tehát továbbra is felrepedt, laposka, de nagyon fincsi bejglit fogok sütni. "Magyar Elek: Az ínyesmester szakácskönyve" c. könyvből tanultam.

    A tepsimosogatás probléma pedig megoldható egy sütőpapírral! 

    előzmény:
    Cila17 (1)
    2006-05-22  13:31

Címlap

top