Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Isztambuli tudnivalók

homjak
Létrehozva: 2006. március 23. 12:54

sziasztok,

Április közepe táján megyünk Isztambulba a párommal, de sajnálattal vettem tudomásul, hogy egyszerűen nem lehet kapni útikönyvet, ill. egy választási lehetőség van  . Szeretnék megkérni mindekit, aki mostanában járt arra, hogy ossza meg velem a tudnivalókat, árakat, mit érdemes megnézni, mit nem érdemes, mire kell vigyázni, közlekedés ha már nincs útikönyv, ami segíthetne.

köszi,  

Eszti

  1. 2006. május 7. 17:2625.
    sziasztok,

    már visszajöttem Isztambulból és szeretném megköszönni mindenkinek a jó infókat

    Eszti
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2006. március 24. 11:4224.
    Egyet értek Encivel, ez abszolút a mediterrán emberekre jellemző, nekem nem egy baránőm panaszkodott már pl az olaszokra, de a görögökre is. Én egyébként birom azt a mentalitást, bár az is igaz, hogy engem még soha nem fogdostak meg és nem szóltak be, ez talán attól is függ, hogy nem árt, ha pasival vagy.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_444648 (21)
    2006-03-24  10:36
  3. 2006. március 24. 11:1023.

    Igazad van, tenyleg szeretik a kulfoldi lanyokat, de szerintem ez elegge mediterran "szokas". Nemegyszer voltam Olaszorszagban, Spanyolorszagban, ott is hasonlo a mentalitasa a ferfiaknak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_444648 (21)
    2006-03-24  10:36
  4. 2006. március 24. 11:0822.

    Szia homjak!

    A kozlekedes tenyleg nem draga, a hafif metrohoz, a normalis metrohoz, a villamoshoz zsetont kell valtani, minden megalloban van ilyen bode-fele, ott aruljak, 1 zseton asszem' most 1 lira 10 kurus (ez a torok filler neve), ami kb. 180 ft. A taxik is igen korrekt aron dolgoznak, nem lehuzosok egyaltalan. Isztambulban mas a tarifa, mint Antalyaban vagy Bodrumban, vagy a tobbi nyaralohelyen. Itt lenyegesen olcsobb. Az ettermi arak a Kek Mecset, Bazar kornyeken kicsit magasak, hiszen turisztikai kozpont tele turistaval, de az sem veszes. Rengeteg McDonalds, Burger King van (egy kopesre a Kek Mecsettol is van egy), hasonloak az arak mint otthon.

    A belepojegyek mar mas teszta, a Topkapiban szerintem elegge pofatlanok, nincs egysegaras belepo, hanem a kulfoldieknek joval dragabb, mint a helyieknek. En tavaly voltam utoljara a Topkapiban, nem fogadtak el az ideiglenes torok igazolvanyomat (nem vagyok allampolgar), hiaba elek itt. Akkor 20 lira korul mozgott a belepo a kulfoldieknek, ami olyan 3000 Ft-nak felel meg. A Kek Mecsetben nincs belepo, az Aya Sofiaban van, ott is kulfoldi-helyi alapon van a belepo, szerintem most ugy max. 15 lira a turistaknak (2200 Ft). A Ciszternaba ugy tudom egyseges arak vannak, ott is ennyi lehet mostanaban a jegy.

    Majd jovok meg, csak most ebedet kell foznom a fiamnak.

    Addig is udv es tovabbi szep napot.

    Enci 

    előzmény:
    homjak (20)
    2006-03-24  10:06
  5. Torolt_felhasznalo_444648
    Torolt_felhasznalo_444648
    2006. március 24. 10:3621.
    Istambul-lal kapcsolatban azért nem árt vigyázni. Én tavaly nyáron jártam ott egy kisebb társasággal. Az erkölcsi normáik nem éppen Európai!
    Ha egy kicsit is csinosabb vagy az átlagnál vagy netán "lengén" öltözött még az utcán is simán megfogdosnak! A beszólásokról nem is beszélve. Tudnék mesélni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2006. március 24. 10:0620.
    szia,

    köszi az érdekes infókat tetszett a szultános történet még ha off volt is
    esetleg árakról tudnál mondani valamit? hallottam már, hogy nem drága a közlekedés, de mégis mire számoljak? gondolom a kaja sincs vészes árban, viszont a belépőkről szintén azt hallottam, hogy nagyon drágák, tudsz erről valamit?
    előzmény:
    enci/TR (19)
    2006-03-23  16:18
  7. 2006. március 23. 16:1819.

    Szia!

    A repterrol indul (lent az alagsori reszbol) a hafif metro, ami kb. a mi HEV-unknek felel meg, a vegallomasig kell menni, onnet kb. 100 m-re van a villamosvonal, azzal kell tovabbmenni (nem lehet elteveszteni, ez az egyetlen villamos I-ban), es a Sultanahmet megallonal kell leszallni, ez kb. 5 megallo. Ja, ahol a hafif metro vegallomasa van es ahol fel kell szallni a villamosra, az az Aksaray megallo.

    A masik, sajnos az europai oldalrol az azsiaira 2 hid vezet es egyiken sem lehet gyalogosan kozlekedni. Csak valamilyen kozlekedesi eszkozzel.

    Udv. Enci

    előzmény:
    kobasica (18)
    2006-03-23  16:09
  8. 2006. március 23. 16:0918.

    sziasztok! ez a téma engem is érdekel, én májusban mennék majd IST-be és mellesleg a topikindító a tesóm, de ez csak plusz infó  

    nekem az lenne a kérdésem, hogy az Atatürk reptérről a Sultanahmet városrészbe hogyan lehet eljutni? addig már megfejtettem a dolgot, hogy hafif metro, de arról gondolom át kell szállni? (Sultanahmetben van a szállás, amit kinéztem, a Sultanahmet Camii és Grand Bazar közelében)

    másik dolog, ami érdekel, hogy melyik hídon lehet gyalogosan is átkelni a Boszporuszon és az mekkora távolság kb?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2006. március 23. 14:3117.
    Upsz, elbabráltam a hidat, ezért bocsi, de azért biztos megtalálod. Vagy a hidat, vagy a bazárt.  
    előzmény:
    enci/TR (16)
    2006-03-23  14:27
  10. 2006. március 23. 14:2716.

    Szia homjak! En Isztambulban elek mar jo par eve, talan tudok segiteni par dologban.

    Irtad, hogy inkabb uzleti utra jottok, remelem azert par dolog belefer majd meg a programotokba varosnezes teren. Ha a Nagy Bazar-ba jottok, az kozvetlenul a villamosvonal mellett van, a Capali Carsi megallonal (azert irom azt, hogy A villamosvonal, mivel csak 1 van Isztambulban). Kb. 2 megallonyira tole van a Kek Mecset (Sultanahmet), kozvetlenul szembe vele pedig az Aya Sofia. Az A.S.-tol par meterre van az elobb mar emlitett "ciszterna", oda feltetlenul menjetek le, tenyleg szuper hely, baromi erdekes. A Topkapi palota is ezen a ponton van (Kek Mecset-A.S- Ciszterna), de arra szerintem egy jo fel nap kell, mire mindent vegigjar az ember.

    A fuszerbazar (egyiptomi Bazar mas neven, torokul Misir Carsi) nem a Boszporusz hidnal van, mint emlitette valaki, hanem a Galata-hidnal, torokul Galata Kopru. A Galata hidtol is indulnak kirandulohajok, amit meg erdemes felkeresni a Buyuk-Ada-n kivul, az a un. Kizkulesi, erdekes az is. Ez egy toronyszeru, bastyaszeru epitmeny az Aranyszarv-obolben, ami arrol nevezetes, hogy az egyik szultannak (most nem jut eszembe a neve) volt egy lanya, es azt josoltak, hogy mergezes utjan fog meghalni. A szultan nagyon feltette ot, ezert epittetett az obol majdnem kozepere egy toronyfeleseget, oda koltoztette a lanyat, minden nap csonakkal juttattak el neki az etel-innivalot. Hanem egy nap az egyik gyumolcsosladaba (meg a parton) becsusszant egy merges kigyo, nem vettek eszre, csak amikor a toronyban a ladabol elokerult es megmarta a szultan lanyat, aki termeszetesen belehalt a kigyomarasba, igy teljesedett be a joslat.

    Bocs, hogy off voltam egy kisse, de szerintem erdekes tortenet.

    Tudok meg infokat Isztambulrol irni, de most mennem kell megetetni a kisfiamat, este meg jovok!

    Addig is udv.

    Enci

    előzmény:
    homjak (1)
    2006-03-23  12:54
  11. 2006. március 23. 14:1815.
    Ok, megkeresem majd, persze az isztambul.lap.hu volt az első, amit megnéztem, mikor felmerült az utazás  , nem semmi, hogy mennyit segít az embernek az internet! A szállásunk is onnan lesz, ha minden igaz (bár még nem fogalaltuk le).
    előzmény:
    nonamona (14)
    2006-03-23  14:14
  12. 2006. március 23. 14:1414.

    Az isztambul.lap.hu-n nosztalgiázva nézd meg a képek, isztambul 2005-öt. Teljes idegenvezetést kapsz.    Nagyon jóóóóóóóó

     

    előzmény:
    nonamona (13)
    2006-03-23  14:10
  13. 2006. március 23. 14:1013.

    Nekünk az 1 hét is kevés volt. Kinek-kinek érdeklődése szerint.  A Topkapi palace nekünk egy napra sok volt. A Hagia Sophia is kitett még 1 napot. És akkor hol van a többi? Nyugodtan szánj rá több időt, többet fogsz látni.

    www.istambul.lap.hu

     

     

    előzmény:
    homjak (11)
    2006-03-23  14:05
  14. 2006. március 23. 14:0712.
    Köszi az ötleteket, jónak tűnnek!  Biztos megnézzük majd pl a vízgyűjtőt, ha már úgyis arra fogunk kószálni.
    előzmény:
    nonamona (8)
    2006-03-23  13:42
  15. 2006. március 23. 14:0511.

    Azt mondod, hogy 3 nap elég is volt Isztambulból? Igazából mi üzleti ügyben megyünk, török árucikkeket szeretnék árulni itthon és a bazárban már vannak meglátogatandó árusok  úgyhogy erre is el fog menni az idő, de én kb egy hetet számoltam az ott tartózkodásra, viszont most elgondolkoztattál és lehet, hogy lerövidítem (úgy persze nem is kerülne annyiba  . Persze a legdrágább a repülőjegy, nagyon kár, hogy fapadossal nem lehet kijutni, csak a drága légitársaságokkal. Egyszer már voltam Törökországban, de csak egy napra, viszont a bazár tényeg lenyűgöző, amíg nem látja az ember a saját szemével, nem lehet elhinni, hogy mennyire nyomulnak, meg hogy viselkednek  de nekem tetszett a dolog, meg az alkudozás is  . Írtad, hogy fogadjunk idegenvezetőt, ez hogy működik? Ott lehet csatlakozni vmi csoporthoz? Én pont ma délelőtt jártam több könyvesboltban is és kifejezetten isztambuli útikönyvet kerestem és egy félét találtam (meg egy általánosan törökországról szólót), de az nem tetszett. Én is nagyon várom már az utat, nagyon bírom a törököket és Isztambul biztosan nagyon szép lesz  . Egyébként olyan infóknak örülnék, amiket ottjártatok során tapasztaltatok és gyakorlatias dolgok  .

    előzmény:
    ajjajaj (10)
    2006-03-23  13:52
  16. 2006. március 23. 13:5210.

    Mi tavaly májusban voltunk egy nagyobb túrán Törökországban. Isztambulba érkeztünk, és ott maradtunk  3 napot. Ennyi kb. elég is volt, hogy mindent lássunk. Gyalogosan minden izgalmas látnivaló elérhető, nem kell közlekedni. Legalábbis mi nem szálltunk fel semmire. Gondolom a csodákat , ami ott vár, ismeritek, annyit tennék hozzá, hogy az egyiptomi bazárt ki ne hagyjátok, nagyon izgi, isteni fűszereket, édességeket , magokat lehet vásárolni. Alkudni, alkudni ezerrel!)) 

    Ha a szerájt meg akarjátok nézni, akkor  fogadjatok idegenvezetőt. Sajnos mi nem tudtuk ezt, így többórás várakozás után sem jutottunk be, mert az "idegenvezetős" csoportoknak volt elsőbbségük. 

    Mi a Sultanahmet kerületben laktunk, kicsit drágább a hotel, mint  máshol, de megérte, mert karnyújtásnyira voltak a csodák.

    a 4. napon indultunk délnek, nem foglaltunk előre szállást, lesz, ahogy lesz, és minden a legjobban alakult. Szállás mindig volt, és egészen Alanyáig jutottunk. A tengerben májusban már lehetett úszni, olyan 20 fok körül volt.

    Egyébként nekünk sikerült utikönyvet szerezni: SPIRÁL KÖNYVEK sorozat: A török tengerpart. Szerintem  ezt most is lehet kapni a LIBRI-ben. H a van kérdésed, szivesen válaszolok, ha tudok Nagyon irigyellek benneteket, csodás kirándulásotok lesz, az biztos

    előzmény:
    homjak (1)
    2006-03-23  12:54
  17. 2006. március 23. 13:429.
    a Boszporusz nagyon szép,   mi csak a hídon mentünk át felette............az ázsiai rész sokkal szebb a városnak  
    előzmény:
    homjak (4)
    2006-03-23  13:13
  18. 2006. március 23. 13:428.

    Feltétlen nézd meg a Kék Mecset oldalában este a hang és fényjátékokat (már ha még csinálják), egy mesét mondanak el angolul, és közben megvilágítják a mecsetet. A tér másik oldalán, egy jellegtelen lépcsősor vezet a föld alá (nálunk ilyenek a nyilvános wc-k&nbsp de a föld alatt, Isztambul vízgyűjtőjét nézheted meg. Az valami csoda.

    Érdemes időt szánni rá, hogy 1 napos hajóúttal elmentek a (nem biztos, hogy így kell írni)  Büjü-kada szigetekre. Ez a Boszporusz  híd mellől, a fűszer-bazárral szembeni hajóállomásról indul. Sima komphajó. A felszálláskor befizeted a jegy árát (ami nem volt borsos), és utána a komp 4 szigetet érint. Mi kiszálltunk mindegyiken, ott töltöttünk 1-2 órát, majd a következő komppal mentünk tovább. A továbbmenetelnél már nem kell fizetni. Hihetetlen szép látvány, olyan szigetek, ahol még autó sem volt, hisz nagyon kicsik.

    előzmény:
    homjak (1)
    2006-03-23  12:54
  19. 2006. március 23. 13:407.
    a Boszporusz nagyon szép,   mi csak a hídon mentünk át felette............az ázsiai rész sokkal szebb a városnak  
    előzmény:
    homjak (4)
    2006-03-23  13:13
  20. 2006. március 23. 13:396.

    fürdeni, ez egy jó kérdés....talán a déli parton Antalyában igen, de Isztanbulban szerintem még hideg lesz nagyon a víz..... de azért kipróbálhatjátok  

    tömegközlekedésről semmilyen infóm nincs  

    sajnos már a belépőjegyárakra sem emlékszem, de azt tudom, hogy a turistáknak többet kell fizetni, mint a helyieknek  

    a kaja árak normálisak, a tengeri dolgok olcsóbbak, mint itthon

    semelyik étteremben nem fizettünk többet, mint itthon (bár lehet szerencsénk volt és jókat fogtunk ki   )

    előzmény:
    homjak (5)
    2006-03-23  13:14
  21. 2006. március 23. 13:145.
    mégvalami eszembe jutott, annak mekkora az esélye, hogy fürdeni lehet a tengerben? azt hallottam már, hogy májusban simán, de áprilisban? vagy felejtsem el?  
    előzmény:
    missy79 (3)
    2006-03-23  13:02
  22. 2006. március 23. 13:134.

    köszi a hozzászólást  , nem tudom, hogy esetleg a tömegközlekedésről tudnál-e mondani valamit, úgy tűnik, hogy a Sultanahmeti részen fogunk megszállni, úgyhogy onnan a legfőbb látnivalók végülis közel vannak, ill. szeretnénk majd áthajókázni a Boszporuszon. Ha esetleg árakat tudsz mondani kajára, közlekedésre, múzeumokra, az nagyon jó lenne  .

     

    előzmény:
    missy79 (3)
    2006-03-23  13:02
  23. 2006. március 23. 13:023.

    ja, elég sokszor esik az eső, de áprilisban már nagyon kellemes idő lesz  

    ha van még vmi konkrét kérdésed, szólj  

    előzmény:
    missy79 (2)
    2006-03-23  13:02
  24. 2006. március 23. 13:022.

    rengetegen laknak ott  

    bárhova mész (szálloda, áruház, múzeum, repülőtér,....) mindenhol átvilágító kapun kell átmenni.....hazafelé a rptéren erre több időt kell szánni, mert ott többszőr is van ilyen átvilágítás, ráadásul le kell venni az övedet, ékszereket  valamikor még a cipőket is  

    érdemes megnézni a Top Kapit, Aya Sophya-t, ne hagyhátok ki a Grand Bazar-t, közel van Rodostó

    a városon belüli közlekedést nem ismerem, de nagyon kicsi buszok vannak   azt láttam

    ha szeretitek a tengeri ételeket, akkor ott ne hagyjátok ki....

    előzmény:
    homjak (1)
    2006-03-23  12:54

Címlap

top