Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

6 évesen iskolába ?

pannika:)
Létrehozva: 2016. december 14. 12:27

Ez a dilemma a családban.. Szívesen olvasnék pro- és kontra véleményeket....

  1. 2016. december 14. 16:4051.

    Csak ismételni tudom, nem lehet erre vonatkozóan "általános" tanácsot adni. Volt elég pro és kontra vélemény. Látjuk, még sértődésig ütköznek is a tapasztalatok.


    Vagy ismeri az ember a gyerekét és tisztában van a külső tényezőkkel (ovi , suli és családi háttér ) vagy hallgat mások egyéni tapasztalatára....Amiből az égvilágon semmi sem szűrhető le. Lehet visszatartani, s akkor attól "sérülhet"... de túl korán beadni-közel 8 évesen is...


    Nem árt az iskolaérettség vizsgálata, szakember elfogulatlan véleménye sem. Ahány ember- ahány gyerek, mindenkinek meg kell küzdenie az aktuális szintű akadályokkal- nem kerülhető meg a dolog. Egyetlen tanács lehet: Fogadd el a gyereket olyannak, amilyen az egyénisége, de nem árt ismerni Őt. .. Mindig, mindenben mellette állni, biztonságot nyújtani, figyelni rá.


    Az életet nem lehet "megúszni".

  2. 2016. december 14. 16:3750.

    tényleg semmi bántás nem volt bennem . Sőt, azt se gondolom, hogy mindenki ugyanakkor menjen suliba. szerintem ez  100% ban mindig egyedi. nincs recept.

    előzmény:
    Ardian05 (47)
    2016-12-14  16:17
  3. 2016. december 14. 16:3549.

    Amit írsz, az mind pozitív, lehet, hogy nem lesz baj.


    De - lehet, hogy csak az én frusztrációm már - utólag is olvasgatva az iskolaérettségi kritériumokat feltűnt egy tétel: kudarctűrés. A gyereknek el kell tudnia viselnie a kudarcokat. Szzem ez a magyar iskolarendszer sajátos bája, hogy az oviból épp kikerült gyerekekkel rögtön kis felnőttként bánunk és biztatás helyett rögtön kudarc elviselésre kell őket tanítani.


    Éppen ezért fordítva is érdemes feltenni a kérdést: feltétlenül rossz az, ha még egy évet jár? Az én fiam nagyon jól elbohóckodott még egy évet és nem hiányzott neki a nagy fegyelem. Utána elég jól beleszokott, megedződött.


    A kicsivel egy évet neurológushoz is jártunk rejtélyes fejfájás miatt, kivizsgálták, de mást, mint a suliba járást - szerencsére persze! - nem találtak. De hát hurrá, ez azt jelenti, hogy pszichoszomatikus tüneteket is produkált, ami lelkileg nem jó jel. :-(

    előzmény:
    pannika:) (48)
    2016-12-14  16:24
  4. 2016. december 14. 16:2448.

    Hűű, nagyon sokat írtatok, köszönöm szépen :)


    pontosan ezeket a szempontokat próbáljuk mi is mérlegelni, amikről írtatok..


    Az óvónők nagyon kedvesek voltak , elmondták, hogy egyáltalán nem kell iskolába mennie, de azért gondoljuk végig ezt a lehetőséget is.


    A fogváltás nála már elindult egyébként, 2 maradandó foga van, magassága és testsúlya is megvan az iskolához. Nagyon szeretne menni, érdeklik a betűk, számok, és persze hogy tudom, hoyg ez a magyar oktatásban épp semmit sem jelent.


    Kisvárosban lakunk, 3 iskola van, a legközelebbiben voltunk már egy ovisoknak tartott rendezvényen ahol nagy kedvvel vett részt a feladatokban, illetve itt láttuk, hogy nem ő lenne az egyetlen 6 éves.  Többször lesz még foglalkozás a leendő tanítókkal, illetve nyílt órákra is be lehet majd menni.


    Kiegyensúlyozott , nyugodt gyerek, otthon is eljátszik a vonataival, legóival fél órákat. Az oviban is vannak kötelességek, pl falevelet, tornacuccot vinni másnapra, bepakolni a kis hátizsákba kiránduláshoz..) ezeket mindig tudja, sőt ő figyelmeztet otthon.


    Az érzelmi érettség ami az iskolához kell, na, azt nem látom én még most, hoyg szeptemberben milyen lesz. Mert az oviban elvégzi a kis feladatait, de ez elég a sulihoz?


    Itthon délután tudunk foglalkozi vele, 4-ig dolgozunk, 1/2 5-re mindenki hazaér, egyedüli gyerek. Az apukája szerencsére tud, és szeret is leülni vele játszani, beszélgetni, úgyhogy nem csak rám maradna minden.


    De mindezek mellett én féltem, azt gondolom ez is normális :)Attól, amit ti is írtok, hoyg sajnos nagyon iskolafüggő, sőt nagyon tanító függő hogy beírást kap-e, mert nem vitt hurkapálcát...


    Elkedvetleníteni sem akarom, viszont az se lenne jó, ha az oviban a 3 évesekkel egy csoportban végig unatkozna egy évet..


     


     

  5. 2016. december 14. 16:1747.

    Bocs, én is érzékeny vagyok valszeg, pont mert a túlélőtáborral sajnos maximálisan egyetértek.


    Nálunk sajnos a nevtan is a korai iskolakezdést "tette felelőssé" az iskolai gondokért, ezért sokat hibáztatom magam, miért nem próbálkoztam keményebben, hogy maradjon még. A bátyja is júliusi gyerek, ő az akkori szabályok szerint 7 évesen kezdett, vele könnyebb volt. Nem azt mondom, hogy minden simán ment, ő is felsőre ért be igazán, de most nagyon jól tanul, az egyik legjobb az osztályban, pedig kemény suli.

    előzmény:
    Capuccino (45)
    2016-12-14  16:09
  6. 2016. december 14. 16:1546.

    szerintem ha olyan majd én megtanitom a kiskölköket kesztyűbe dudálni tanítót kap egy gyerek, arra csak kivételes ritkán érettek. mert ezt a mentalitást felnőttek is nehezen abszolválják. Szóval a suli túlélőtábor. Bár ahogy hallom sok állami ovi is, szóval erre tuti felkészülnek ott.

    előzmény:
    Ardian05 (44)
    2016-12-14  16:00
  7. 2016. december 14. 16:0945.

    ok. Nem állt szándékomban kötözködni.  A suli szerintem egy túlélőtábor. És sokszor időpazarlás. Ha valakinek nem telik rá, vagy nem mázlista, vagy nem jól nyal megfelelő helyre, akkor az van amit otthon tanul a gyerek.  Az a döntés összesen, hogy mikor legyen túl rajta a csemete. De eleve túlélőtáborra kell felkészíteni a suli kapcsán sajnos.

    előzmény:
    Ardian05 (42)
    2016-12-14  15:48
  8. 2016. december 14. 16:0044.

    Nem fogja stabil háttérrel sem megoldani, ha még érzelmileg éretlen. Ezt próbálom magyarázni.


    Arra is meg kell érni, hogy egy kisgyermek számára idegen, nem feltétlenül elfogadó környezetben is viszonylag fesztelenül tudjon kommunikálni.


     


    Az biztosan megvan, hogy ha egy pici gyerek pl. elveszik az utcán, akkor nem egyszerű annyira lenyugtatni, hogy 1, abbahagyja a sírást, 2, hajlandó legyen válaszolni... sok-sok türelem és néha kiderül, hogy szépen tudja a nevét, lakcímét is, de csak úgy elsőre nem fogja folyékonyan elmondani.

    előzmény:
    Capuccino (43)
    2016-12-14  15:50
  9. 2016. december 14. 15:5043.

    miért kéne megszégyeníteni itthon? pont hogy az ilyen szitukat a stabil háttérrel fogja tudni megoldani, és nem magára venni. Mert meg se fordul a fejében, hogy baj, hiszen tudja semmi rosszat nem tett.


    Azt meg csak elmondja az ember eleve, hogy nem mindenki kedves és aranyos.


    de tényleg nem értem min kaptad fel ennyire  a vizet, nem konkrétan rólatok írtam, fogalmam sincs, hogy működtök, nem is írhatok rólatok.

    előzmény:
    Ardian05 (41)
    2016-12-14  15:44
  10. 2016. december 14. 15:4842.

    Azért pl. mert nem arról beszélgettünk, hogy kinek kell megtanítania, hanem hogy milyen képességek kellenek az iskolakezdéshez. Sztem a témától független kérdés, mit, hol sajátít el a gyerek, ha bizonyos képességei hiányoznak, még ne menjen suliba.


    Erre példázódtál az ovival, mire írtam Évivel együtt, hogy az azért nem ugyanaz.


    Erre jött, hogy ja, hát nem az oviban kell megtanulni, hanem otthon... Innentől kötözködésnek tűnik.

    előzmény:
    Capuccino (40)
    2016-12-14  15:41
  11. 2016. december 14. 15:4441.

    Egyébként vess a mókusok közé, de nem tudom, hogyan kell úgy nevelni egy gyereket, aki szerető családi légkörben nő fel, az oviban is kedvesek és segítőkészek vele, hogy ha a suliba kerülve rádörrentenek, miért nincs ezed vagy azod, akkor ne elpiyteredjen, hanem bátran kezdjen el kamuzni, hogy a buszon lopták ki a füzetét a táskájából. Direkt pokrócul kell vele otthon beszélni? Meg szoktad szégyeníteni másik 31 gyerek előtt, hogy állja a sarat?


    Meg lehet edződni persze, de kétlem, hogy ehhez otthon tudsz rutint szerezni.

    előzmény:
    Capuccino (35)
    2016-12-14  15:31
  12. 2016. december 14. 15:4140.

    te most miért vetted magadra? most nem általánosságban beszélgetünk a hat évesekről, pro kontra esetleg példákat hozva?


    Nem írtam semmit támadót, nem állt szándékomban, és gondolatomban se.

    előzmény:
    Ardian05 (38)
    2016-12-14  15:38
  13. 2016. december 14. 15:4139.

    A nem fogváltó nem jelent éretlenséget. Nekem pl. 2. után esett ki az első fogam.  

    előzmény:
    évi* (24)
    2016-12-14  14:31
  14. 2016. december 14. 15:3838.

    OK, én vagyok a hibás, ha erre kívánsz kilyukadni, de tökmindegy, kinek a hibájából (vagy mert 6 éves, vagy mert fizikailag/idegrendszerileg később érő lsd. 8 éves fogváltás, pszichológus szakvélemény, de ezzel ne foglalkozz, vagy mert hülye szülei vannak) ha a gyerek ilyen képességei nem megfelelőek, akkor nagyon nehéz élete lesz a suliban. Csak ennyit próbálunk kommunikálni.


    És mivel a magyar oktatási rendszerben - igen helytelenül - a tantárgyi jegyeket is lehúzhatja a feledékenység, házi feladat hiány, stb. (ami sztem szorgalmi jegy-kérdés), ezért ez még a tanulmányi átlagra is csúnyán hatást gyakorolhat, ami kudarcélmény a kisdiáknak és rossz esetben az egész további iskolai pályafutására kihat.

    előzmény:
    Capuccino (37)
    2016-12-14  15:33
  15. 2016. december 14. 15:3337.

    mert fizikailag elérhető vagy?  szerintem egy átlagszülő nem elérhető a nap 24 órájában fizikailag ;) hagyni kell a gyereket önállósodni folyamatosan a saját szintjén, sőt segíteni benne.  A sulira felkészülés nem az oviban kezdődik, hanem otthon így.

    előzmény:
    évi* (34)
    2016-12-14  15:30
  16. 2016. december 14. 15:3236.

    Megoldotta és ez a lényeg. 

    előzmény:
    Ardian05 (33)
    2016-12-14  15:12
  17. 2016. december 14. 15:3135.

    szerintem ezeket tényleg otthoni minták alapján tanulják meg a gyerekek ;) Ezek szociális késségek, és abszolút látszanak, melyik gyerek mit tud. (már ha eleve önállóságra neveljük ezek meglesznek)


    Szerintem az önállóságra nevelés ilyen szinten a szülő feladata. Ez nem lesz magától, meg nem alakul. hanem minta és nevelés kérdése.

    előzmény:
    Ardian05 (32)
    2016-12-14  15:10
  18. 2016. december 14. 15:3034.

    Ez teljesen jogos viszont sok helyzetet nem tudsz otthon szimulálni mert fizikailag elérhető vagy.

    előzmény:
    Capuccino (30)
    2016-12-14  15:00
  19. 2016. december 14. 15:1233.

    Ilyen nekünk is volt. :-) No, igen, megoldotta, hogy gatya nélkül jött haza, addig OK, de azért, mert elfelejtette levenni az alsót, arra vette rá a fürdőgatyát. Szórakozott professzor a lelkem. :-)

    előzmény:
    évi* (31)
    2016-12-14  15:02
  20. 2016. december 14. 15:1032.

    Azért mindketten tudjuk, hogy nem ugyanaz otthon, vagy 32 gyerek között tülekedve öltözni, pakolni, nem mindenki mer szólni a tanítónéninek, ha önhibáján kívül elkeveredik a tornacucca. (Nálunk friss történet: lánykám pár napig beteg volt, az alatt eltűnt a cucc. Tudtam, hogy nincs otthon, bent maradt, mert hét elején lett beteg, ezért nem hozta haza még kimosni. De ő nem találta, gyűlt a hiány, végül beírást kapott, hogy legközelebb torna egyest kap. Akkor riasztottam a nagypapát, aki lebratyizott a portással és az nagy nehezen beengedte napközi alatt, hogy megkereshesse. És lőn: a másik szekrénybe keveredett. Tudod, van olyan tanítónéni, akinek nem mer szólni az ember...) Ehhez is kell rutin és bátorság. A hatodikosom már lazán átnézi a dolgozatát és hogy hogy lett javítva és szól, ha vmi nem stimmel. Ez is elsős tapasztalat alapján: ott sokszor volt olyan, hogy nem volt jó a javítás, de ha hazahozta és szóltam, akkor 1, vagy fejmosást kaptam és onnantól pikkeltek a gyerekre, 2, meggyanúsították a gyereket, hogy utólag írta oda. Akkor mondtam neki, hogy nincs mese, azonnal meg kell nézni és azonnal reklamálni kell. De ehhez is meg kell érni.

    előzmény:
    Capuccino (30)
    2016-12-14  15:00
  21. 2016. december 14. 15:0231.

    Hát igen, nem árt.


    Volt pl. itt egy topic régen, hogy a gyerek úszás után nem találta az alsógatyáját, majd az egész napot vizes cuccban töltötte, és ott a tanító néni "lett a hibás". Szerintem egy iskolásnak nem árt, ha képes egy ilyen helyzetet kezelni. (Középső fiam is járt így, röhögve közölte, hogy akkor most nincs rajta alsógatya oszt' kész.)

    előzmény:
    Ardian05 (29)
    2016-12-14  14:56
  22. 2016. december 14. 15:0030.

    Nem oviban. Otthon ;) 


    A kötelességet otthon tanulják meg. Pl amiket évi ír, hogy figyeljenek a dolgaikra,  tudjanak pakolni, felszólítás nélkül öltözzenek... ez szerintem otthon tanulják meg, ott szoktatja rá a gyerekeket a szülő. 


     

    előzmény:
    Ardian05 (25)
    2016-12-14  14:32
  23. 2016. december 14. 14:5629.

    Hát igen, nagyfokú probléma-megoldó-képesség sem árt. Az én hatodikosom pl. megnyugtatott, hogy nem gáz, hogy otthon felejtettük a tornacuccát, majd megoldja. És tényleg megoldotta: a haverjától elkérte a kinőtt, tavaly óta bent kallódó tornacipőjét, előhalászta a nyár óta bent felejtett rövidnadrágját, a húgától nyúlt le egyenpolót (kicsit kicsi volt) és a tornatanár semmit sem vett észre a hiányból. Na, de ehhez kell 5 év iskolai rutin. :-)

    előzmény:
    évi* (28)
    2016-12-14  14:45
  24. 2016. december 14. 14:4528.

    Most ezzel nem lebeszélni akarok mindenkit, de pár dologgal tisztában kell lenni, és ahogy látom, sokan úgy gondolják, hogy a gyerekük iskolaérett, mert szívesen bíbelődik feladatlapokkal, és elég jól el is boldogul velük, ugyanakkor néz maga elé az öltözőben, mert senki nem szólt neki, hogy öltözni kell, és elpakolni a cuccait.

    előzmény:
    évi* (27)
    2016-12-14  14:39
  25. 2016. december 14. 14:3927.

    Azért az oviban folyamatosan sarkukban van óvónő / dadus.


    Iskolában nincs. Kapuban puszi, oszt' majd délután viszontlátod. Addig tudnia kell, milyen órája lesz, arra milyen cuccot pakoljon elő. Kerüljön be a házi a leckefüzetbe (elsőben rajzoltak), tanulnivaló a táskába, üzenő is. Megfelelő cuccal jusson el a tornaöltözőbe, megfelelő ruházatban jelenjen meg a tornateremben. Ugyanaz a cucc kerüljön is vissza a táskába (ha nem sikerül, akkor bingo - cuccra lehet keresztet vetni). Tudom, kis dolog, de az ebédlőben a tálcán 2 fogás ebéddel, pohárral jusson el az asztalig úgy, hogy nem tálalja le minden második nap. 


    Napköziből jusson el pl. kosáredzésre (iskolán belül), ott külön magyarázat nélkül öltözzön át. 


    Nálunk erre jött még elsőben májusban az 5 napos erdei iskola.

    előzmény:
    Capuccino (21)
    2016-12-14  14:25
  26. 2016. december 14. 14:3226.

    oksi, értem és egyetértek

    előzmény:
    évi* (24)
    2016-12-14  14:31
  27. 2016. december 14. 14:3225.

    Oviban mégis milyen kötelességei vannak a sulihoz képest? Max normális szociális viselkedési szabályok.


     


    A suli ahhoz képest hatalmas váltás. A szülő nálunk pl. nem léphet be az épületbe, ezért ha egy olyan könyvet hagy bent, amiben házi van másnapra, szívás. Ha elkeveredik egy könyve, tornacipője és nem elég talpraesett, hogy felkutassa, hiány, majd egyes, beírás, szívás. Ha elfelejti felírni a házit, hiány, majd egyes, szívás. Ha nem visz hurkapálcát, technika egyes, szívás. Soroljam?


    És ez sajna elsőtől kezdve...


     

    előzmény:
    Capuccino (21)
    2016-12-14  14:25
  28. 2016. december 14. 14:3124.

    Az OK, hogy a még nem fogváltó = éretlen. Viszont szerintem a már fogváltó nem feltétlenül érett.

    előzmény:
    Ardian05 (23)
    2016-12-14  14:28
  29. 2016. december 14. 14:2823.

    De, hidd el, sok köze van hozzá, a gyerekeim gyógyped keresztmamija egy sor tudományos cikket linkelt át nekem a témáról.

    előzmény:
    évi* (20)
    2016-12-14  14:20
  30. 2016. december 14. 14:2722.

    Szívás, ahol nincs választék iskolából. :-(


    Azért szerintem sok gyereknél az is bejátszik, hogy a nem iskolaérett gyerek ott ül egész nap, gőze nincs róla, mi történik körülötte, anyu meg otthon taníthatja. Nálunk is vannak olyanok, akik saját bevallásuk szerint egész hétvégén tanulnak a gyerekekkel. 


    Nekem a 6 éves hoz haza néha leckét, de kérdésemre általában kiderül, hogy nem azért, mert az anyag teljesíthetetlen, hanem azért, mert délutánra tele a bakancsa és inkább bámul kifelé az ablakon.

    előzmény:
    Capuccino (19)
    2016-12-14  14:20
  31. 2016. december 14. 14:2521.

    Szerintem hogy tudja pl hogy vannak kotelességei az már ovira is alap. A 45 percet végigülni az kényszertűrés, az sok felnőttnek se megy ;) 

    előzmény:
    Ardian05 (17)
    2016-12-14  14:18
  32. 2016. december 14. 14:2020.

    Szerencsére nekem ezt egy ovison kell végignéznem... Nálunk nagy szívás lett volna, ha elmegy a kicsi 6 évesen iskolába. (Neki 8 foga esett ki és 4 már ki is nőtt helyette, tehát ezt sem tartom mérvadónak igazán.)

    előzmény:
    Ardian05 (17)
    2016-12-14  14:18
  33. 2016. december 14. 14:2019.

    Ez suli meg tanítófüggő ám. Van ahol sulliban semmi tanítás, csak számonkérés. Ott az van amit otthon megtanultok.  Van ahol van tanítás, ott nem kell a szülő. De ez nem a gyerekeken múlik sokszor, hanem a tanítói mentalitáson. Fiamnak egyik tanitoja pl arra tartja a szülőit hogy elmondja otthon mit tanitsanak meg a szülők, ő pedig számonkér (ennek ellenére a fiam önállóan tanul. Vannak könyvek, olvas, keres ha kell kérdez) . A lányom tanítói szerint viszont a suli az ő dolguk, és teljesen más mentalitással dolgoznak. Ritkább a számonkérés, interaktívabbak az órák, szünetben is kérdezgethetnek a gyerekek.... szóval ez nem csak a gyerekeken, sőt, elsósorban nem a gyerekeken múlik.

    előzmény:
    évi* (15)
    2016-12-14  14:06
  34. 2016. december 14. 14:1918.

    nnna, pont erről beszélek :-)

    előzmény:
    évi* (12)
    2016-12-14  13:59
  35. 2016. december 14. 14:1817.

    Pl. iskolaérettségre. Hogy tudja, hogy vannak kötelességei, hogy végig tudjon ülni 45 percet, figyeljen oda arra, amit mondanak neki. A lányomnál idén kezd el kibontakozni ez a terület, a tanítói szerint is sokat ért az előző évekhez képest.

    előzmény:
    Capuccino (14)
    2016-12-14  14:02
  36. 2016. december 14. 14:0816.

    Hát igen, nem könnyű felmérni, mi az amiben nem várható változás.


    Nekem a kicsiről mondta az óvónéni, hogy elég makacs, reméljük, ez változik iskolára. Mondtam neki, hogy nyugodjon bele, nem fog. Nekem sem múlt el 41 év alatt sem. A kicsi az én természetem. Ez önmagában nem ok a maradásra.

    előzmény:
    Capuccino (14)
    2016-12-14  14:02
  37. 2016. december 14. 14:0615.

    Én azt sem tudom, mit tanul a 4-es gyerek. Eddig sem tudtam. Haladt szépen önállóan.


    A középsőn (aki 6 évesen kezdett), ennél jobban rajta kell tartanom a szememet, pedig nem butább, mint a nagy, csak jobban elfárad (természetesen nem fizikailag).


    A kicsivel szóba került az iskola, de az volt a véleménye, hogy "Nem fogok én ott ülni egész nap, meg leckét írni, megyek vissza az oviba játszani" - enyhén szólva sem volt motivált. Most már érdeklődik.

    előzmény:
    Capuccino (10)
    2016-12-14  13:42
  38. 2016. december 14. 14:0214.

    Igen. Ámde sokunk felnőttkorára se lesz ilyetén módon iskolaérett ;) és ajkor hiába tartja vissza a szülő akár 2 évet is, ebben változás nem lesz. Mert jellemet nem váltanak a gyerekek meg habitust se . 


    Szóval azt is érdemes belevenni mire várunk? Felmenők, környezet, gyerek milyen. 

    előzmény:
    Ardian05 (11)
    2016-12-14  13:56
  39. 2016. december 14. 14:0213.

    Én mondjuk CSAK a pajtik miatt semmiképp nem küldeném iskolába. Annál nagyobb szívás, mint előny, hogy nem kell ismerkedni.

    előzmény:
    pannika:) (9)
    2016-12-14  13:41
  40. 2016. december 14. 13:5912.

    Nekem van 7 évesen és 6 évesen isit kezdett gyerekem is. Elég nagy a különbség, és gyerekfüggő, hogy érdemes-e. Ha egy egészen pici kétely is felmerül, akkor inkább ne, nem marad le semmiről.


    Amit a 7 éves lazán kiráz a kisujjából, mindazért a 6 éves megdolgozik, és ez a különbség még 3. osztályban is megvan. 


    Gyerek természetétől függ, mennyire zavarja, hogy ő lesz a legkisebb. Én fiamat nem zavarta. Ott volt 6 évesen sok 7 és fél éves között. 


    A legkisebb júniusban volt 6, eszem ágában sem volt iskolába küldeni, és kb. életem legjobb döntése volt.


    És itt nem csak azt kell nézni, hogy a gyerek ügyesen tanul verset, meg vágja a matekot, hanem azt, hogy mennyire képes egész nap önállóan elboldogulni: Hogy bekerüljön a házi a leckefüzetbe, a könyv meg a táskába, és szükség esetén ez otthon elő is kerüljön. Tornazsák is meglegyen, és adott napon hazakerüljön. (Szerintem az a gyerek nem iskolaérett, ahol anyunak esténként osztálytársakat kell vadászni, hogy mi a házi, és azt a gyerekkel úgy megíratni, hogy minden betűnél ott ül mellette.)

  41. 2016. december 14. 13:5611.

    Nekem is azt mondták, hogy iskolaérett és nagyon okos.


    Naná, ezt le is mérték neki a nevtanban, mert oda is elküldtek bennünket, 132-es IQ-ja van.


    De az okosság nem egyenlő az iskolaérettséggel. Most hétfőn volt, hogy különtorna után mentünk érte, és kijött a lányom meg a nála egy évvel idősebb, amúgy is koraérett típusú barátnője. A lánykám repkedett, mint szokott, hosszas beszámolót tartott róla, hogyan gyakorolták a kézállásból hídba átfordulást és mire kell közben gondolni, hogy sikerüljön, közben a barátnője felhívta a figyelmünket, hogy másnap valószínűleg röpit írnak környezetből, szerdán meg matek témazáró és főleg a szövegeseket gyakorolták, biztos hogy lesz a dolgozatban.... A lánykám erről látszólag semmit sem tud, mert túlságosan leköti ezer más minden, ami történik vele, körülötte. Amúgy ha elkapom és tanulunk, 10 perc alatt felszívja az anyagot és egy év múlva is emlékszik rá. Csak az a baj, hogy az infok nem jutnak el, mikor miből mit kell....


    Bocs, ha hosszas voltam, csak próbáltam rávilágítani, miféle képességeken -is- múlik a suliérettség és a sikerélmény.

    előzmény:
    pannika:) (9)
    2016-12-14  13:41
  42. 2016. december 14. 13:4210.

    Nekem 2 nyári gyerek, mindkettő 6 év pár hósan ment suliba. Én nem bántam meg. Bennük fel se merült hogy ovi kéne még, nagyon várták a sulit. 


    Suliban ami gond van az totál kortól független. Sőt, folyamatosan azt hallgattam a nyár végi fiamnál, hogy túl kamaszosan viselkedik. Mostmár negyedikben hogy a többiek is kezdenek beérni ez egyre kevésbé gond. 


    Szerintem a jelen rendszerben javarészt a szülő tanítja, vagy magántanár a gyereket. A suli 90% ban néhány kivételtől eltekintve otthonra kiadja a feladatot , majd számonkér. Ennyi. Szóval nem a gyerek megy suliba, hanem a család. Innentől fogva mindenki maga tudja családilag mit szeretne, mit bír. 


    Én ismét 6 évesen adnám be a gyerekeim, de itt a környéken ez nem ritka, szóval eleve nem homogének korban így az osztályok. Így ez pl nem gond.  Ez sulifüggő is. Másik városrészben pl nálunk is egész oviscsoportok maradnak oviban és kezdik sokszor majd 8 évesen suliba. Úgy is lehet. 


    Én az önállóságban, a mindennek megvan az ideje dolgokban hiszek. Szerintem a többség veszít végül a visszatartással, a legjobb tanulós hajlékpny éveiket, illetve majd az önálló fiatal felnőtt koruk.

  43. 2016. december 14. 13:419.

    Eddig mi is ezt mondtuk, augusztusban lesz hat, természetes, hoyg marad az oviban. DE. Egyrészt szóltak az óvónők, hogy simán iskolaérett, ők nyugodt szível engednék el. Másrészt vegyes csoportba jár, ahol most 10 kicsi van ( 3 évesek ), hozzájuk ősztől jön még 5-6 kicsi.. Harmadrészt az összes barátja elmegy... Természetesen rögtön kértem iskolaérettségi vizsgálatot, az februárban lesz.

    előzmény:
    mesekeksz (2)
    2016-12-14  12:39
  44. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. december 14. 13:268.

    a gyereked ismerete nélkül a szaktudás nélküli itteniek, majd biztos jóirányba terelnek


    a beszart számítógépedre is neten szoktál a pékkel, vagy a kasszás gizikével ráolvastatni?

  45. 2016. december 14. 13:237.

    Én a nemre szavazok!


    A kislányom július végi, Hoffman Rózsikának hála, alig-hatévesen elment suliba. Most harmadikos, nyáron indult meg a fogváltása, a tanítói szerint most érett meg igazán az iskolára. Harmadikban. Ne értsd félre, teljesítette az iskolai követelményeket, 4-5-ös tanuló, de ehhez neki és nekünk kétszer annyi erőfeszítést kellett berletenni és sok-sok kudarcélményt kellett feldolgoznia, mert ő nem kapott a jó tanulóknak járó lufit év végén, vele mindig csak az ejnye-bejnye-baj van, lemarad, elfelejti, nem írja fel, otthon hagyja, nem íratja alá stb. Mert nem is az eszével van baj, hanem az összeszedettségével.


     


    Ha választhatsz, inkább várj, mit veszíthet? Lesz még bőven ideje dolgozni, ők már tuti eldolgozhatnak 70-75 éves korukig... :-(

  46. 2016. december 14. 13:226.

    Szia,


    Gyerek, óvoda, leendő iskola függő.


    Vegyes életkorú oviba jár? vagy hagyományosba? Ha utóbbiba és majd minden barátja iskolába megy, lehet, hogy zavarná hogy ő nem megy. Ha ezek a barátok mind egy osztályba/iskolába fognak járni (kisváros, falu esetén) talán még inkább zavarná.


    Milyen az iskola amit kinéztetek? Van ott ismerős, van infód. Nagyon sok függ ettől is.


    Nem könnyű döntés, de még van időtök.


     

  47. 2016. december 14. 13:225.

    A tavalyi topic első részét érdemes elolvasni. :)

    előzmény:
    galile (4)
    2016-12-14  13:21
  48. 2016. december 14. 13:214.

    Szia,


    tavaly volt ez nálunk nagy kérdés. Végül maradt az óvodában, jobban szeret járni, mint tavaly, eddig nem látom hátrányát, inkább előnyét. :) Kézzel fogható eredmény, hogy tavaly a nagyok között a kora miatt kis ügyetlenke volt a fociban (amit ő választott), most meg kifejezetten ügyes. Szintén a kora miatt.  -Nem focistát akarunk a a gyerekből, de a kis büszkeségének, többiekhez való viszonyának nagyon jót tesz. Féltem tőle, hogy majd zavarni fogja, hogy a megmaradó nagycsoportosok közé  betették a 3 éveseket, de szerencsére ezzel sincs gond.


    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&csatid=&topicid=324368

  49. 2016. december 14. 13:133.

    Erre vonatkozóan csak a gyerek ismeretében lehet bármit "mondani". Tanácsolni meg végképp semmit. Sőt, a gyerek egyéniségén, fejlettségi állapotán, "terhelhetőségén"  kívül a családi körülmények, szülők elfoglaltsága- lekötöttsége, esetleges nagyszülői segítség.... minden összefügghet.


    Sőt az iskola szelleméről sem árt tájékozódni.


    Van olyan gyerek, akinek ekkor már kell a sikerélmény, s kifejezetten visszahúzó az óvodai közösség, másnak valóban kell még idő- hogy ne rettenjen meg a feladatoktól. Ha nagyon érdeklődő, "önmagától" is írni-olvasni próbálgató a gyerek, nyugodtan vihető tovább. Ha félénk, kudarcoktól félő a gyerek, nem kell kitenni annak...


     

    előzmény:
    mesekeksz (2)
    2016-12-14  12:39
  50. 2016. december 14. 12:392.

    nem tudom milyen a gyermek, de én kapásból azt mondom, hogy ne menjen hat évesen suliban. Inkább unatkozzon még egy évet az oviban. Akkora nyomás van szegényeken.


    Mondom ezt úgy, hogy egyikem ment 6+8 hósan. A másikat pedig tartottam ezek tapasztalatában. Márciusban lesz hét éves, és majd szeptemberben megy iskolába. Egy percig nem bántam meg eddig, hogy maradt ovis.

Címlap

top