Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

5 perc magányra vágyom - élet szülés után

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. december 19. 15:44
Értékelted már valaha azt, hogy mennyire szerencsés vagy, ha azt csinálhatsz, amit akarsz? Én szülés után döbbentem rá, hogy ami eddig mindennapos volt, abból mostantól csak ünnepnapokra jut.

Nők Lapja Café: 5 perc magányra vágyom - élet szülés után
  1. 2014. december 22. 14:2283.

    Amíg az a nézet uralkodik a köztudatban, hogy "pszichológus csak a hülyéknek kell", addig szerintem nem is kéne csodálkozni azon, hogy megtörténnek ilyen tragédiák.

    előzmény:
    mia0318 (82)
    2014-12-22  12:42
  2. 2014. december 22. 12:4282.

    Ilyen hangulatzavar, depresszió bárminek is nevezzük régen is volt, csak nem nagyon beszéltek róla, meg többen voltak volt a kismamának segítsége.


    Szerintem fontos erről tudni és beszélni, én mondtam a férjemnek, hogy ha a legkisebb jelét is észleli rajtam szóljon, kérjen segítséget, ne hagyjon egyedül.


    Nem hiszem, hogy meg kellene várni azt, amíg az anyuka kárt tesz magában, vagy a gyerekében.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (80)
    2014-12-22  10:04
  3. 2014. december 22. 10:5181.

    Egyszerűen hormonális okai vannak ennek a jelenségnek. Mint a kamaszkori, vagy a változókori hangulatingadozásoknak. Még az állatokon is megfigyelhető.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (78)
    2014-12-22  09:07
  4. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. december 22. 10:0480.

    Én elfogadok mindenféle pszichés, mentális meg lelki bajokat, de ezt nem tudom elfogadni. Mert egy nevetséges, kreált szarság, anyuci épp összezuhan a felelősség súlya alatt...muhahahaaa.

    előzmény:
    biobula (79)
    2014-12-22  09:56
  5. 2014. december 22. 09:5679.

    Remélem, a gyereked irányában azért viseltetsz némi empátiával és pszichológiai érzékkel, és csak az élet egyéb területein nélkülözöd ezeket a vonásokat...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (78)
    2014-12-22  09:07
  6. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. december 22. 09:0778.

    Persze, letezik, mert a sok hülye kreálta. Ne 9 honap utan jöjjön már ra anyuci, h hoppá, én nem ezt kértem.Ha bekattan az első felelosségtől, mi lesz késöbb?? 

    előzmény:
    Babyface83 (75)
    2014-12-22  00:05
  7. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. december 22. 08:5977.

    Szép és jó ez az egész így leírva, de nagyon "besavanyítja" hogy közismert embereket hoznak példának, ráadásul színésznőket, akiknél egyébként is fellelhető némi manír...


    Amit én sejtek...anno ugye a hathetes gyerekágyas időszakban volt segítsége a frissen szült nőnek, most nagyon kevésnek adatik meg (hogy miért, miért nem az is megér egy misét...) és úgy gondolom, inkább az hoz ki ilyen tüneteket egyes nőknél, mert az addigi "feladatok" mellé jön egy 24 órás folyamatos feladat is, sőt sok esetben a férj/társ plusz dolgokat is elvár, "visszaterhel" a nőre mondván "anyukám hát itthon vagy egész nap". Aha persze, csak nincs mellé anyuka, anyós, ilyen rokon, olyan rokon aki(k) átvenné(k) a plusz dolgokat. És így bizony nem lehet egyszerű megfelelni az elvárásoknak, pláne ahogy a hivatkozásban is említik, hogy a média folyamatosan szuggerálja a nőket a boldogságra, csodára, stb. Báááár....egy felnőtt ember nem tudom, miért akar másoknak megfelelni...miért nem jó neki a sajátja...


     


     


     


     

    előzmény:
    nyugger (74)
    2014-12-21  22:19
  8. Torolt_felhasznalo_827100
    Torolt_felhasznalo_827100
    2014. december 22. 08:4976.

    Lehet "a neve a gyereknek" akármi de valószínűbb, hogy azidőtájt "esik le" az anyukának, hogy "baccus én nem ilyen lovat akartam"...és persze mindenki vérmérséklete, stílusa szerint reagál a dologra.


    Van azért szerencsére aki felnőtt már annyira, hogy akármi is van, megpróbálja kihozni belőle a legjobbat


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (70)
    2014-12-21  19:26
  9. 2014. december 22. 00:0575.

    Én meg a gravitációban nem hiszek. De attól még létezik az a dög :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (70)
    2014-12-21  19:26
  10. 2014. december 21. 22:1974.

    Kicsit finomabban is írhattál volna, de itt egy link:


     


    http://www.webbeteg.hu/cikkek/depresszio/10753/a-szules-u tani-depresszio


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (70)
    2014-12-21  19:26
  11. 2014. december 21. 21:1073.

    Hát hogyne! Ez természetesen szabad, szuverén döntése minden érintettnek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (70)
    2014-12-21  19:26
  12. 2014. december 21. 21:1072.

    "Gyertek fel dumálni hozzánk. X utca y szám, BKV-val ez és ez a megálló, onnan tíz perc gyaloglás, gyerekkel húsz. Harmadik emelet, babakocsi max. 1 db fér el a lépcső alatt. A nappalinkban van kb. 3 szabad négyzetméter, ott eljátszhatnának a gyerekek."


    Biztosan tolonganának:)))

    előzmény:
    nyugger (68)
    2014-12-21  18:29
  13. 2014. december 21. 21:0771.

    Nyilván arról próbál beszélgetni egyik ember a másikkal, ami lehetséges közös/kapcsolódási pont. Lehet, hogy az illető felkészülten és lelkesen tudott volna veled beszélgetni a kortárs orosz irodalomról, vagy a vadvízi evezésről, vagy a lekvárfőzésről, de első blikkre, idegenként honnan tudhatta volna, hogy téged ezek közül érint-e valamelyik téma vagy nem?

    előzmény:
    nyugger (67)
    2014-12-21  18:28
  14. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. december 21. 19:2670.

    Hmmm...na ebben pl nem hiszek. Bassza má'meg anyuci, ne akkor depizzen, mikor végre megszületett a bébirépa.

    előzmény:
    nyugger (69)
    2014-12-21  18:47
  15. 2014. december 21. 18:4769.

    Úgy tudom, a szülés utáni depresszió  (6 hetes kor körül) nem betegség, hanem élettani folyamat. Akkorra ürülnek ki az anyai szervezetből azok az opiátok, amelyek addig a "boldogságos kismama" állapotban tartották a szülőt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (66)
    2014-12-21  18:26
  16. 2014. december 21. 18:2968.

    Szervezhetsz te is kismama klubot. Olyat, amilyet szeretnél.

    előzmény:
    biobula (46)
    2014-12-20  13:00
  17. 2014. december 21. 18:2867.

    Egyik gyerekem nem kertes házba született, levegőzni mindig el kellett vinni sétálni, így a fél életemet játszótereken kellett töltenem.


    Igyekeztem jó messzire elkerülni a kismamákat!


    Ahányszor csak szóba elegyedtem velük, a világon semmi másról nem tudtak beszélni, csak mit eszik, mit iszik, alvás, sírás, kaka-pisi - mintha mind szellemi fogyatékos lett volna.

    előzmény:
    biobula (38)
    2014-12-20  09:40
  18. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 21. 18:2666.

    Persze, mindenre van példa meg az ellenkezőjére is. De szerintem könnyebb egy jó dolognak felfogni a gyerekkel járó teendőket, az otthon töltött mindennapokat, a félretett "felnőtt" dolgokat, ha az ember vágyott már egy gyerekre, és próbált lelkileg felkészülni arra, ami vele jár. Én ismerek olyan nőt, aki nem szerette a férjét, akinek gyerekeket szült. Amellett, hogy nem tudom felfogni, mi vitte rá erre, látom azt is, hogy a gyerekeiben nem bírja elviselni azokat a dolgokat, amiket a férjében sem. Nagyon sok tényező befolyásolhatja, hogy végül szereti-e valaki a gyerekét, a gondozás és a  normális nevelés viszont még akkor is kötelessége, ha már egyszer megszülte, ha nem is szereti igazán. A legtöbb nő megteszi ezt, persze, de a nemszeretést akkor is megérzi a gyerek, ha a nő még önmagának se vallja be, hogy ez így van. A szülés utáni depresszió pedig egy betegség, és szintén nem keverném a normális, átlagos esetek közé. Ha az ember valamire készül, akkor azért az átlagot veszi alapul, nem az extrém eseteket.

    előzmény:
    biobula (64)
    2014-12-21  17:41
  19. 2014. december 21. 17:4265.

    Mint ahogy a fordítottjára is van példa. Elég csak hozzá egy szülés utáni depresszió is.

    előzmény:
    biobula (64)
    2014-12-21  17:41
  20. 2014. december 21. 17:4164.

    Azért sok olyan eset is van, hogy mondjuk "besikerül" egy gyerek, még nem tervezték, de mégis imádják.


    És aki kicsit is agyalósabb, lehet, hogy sose fogja érezni ezt a mindent elsöprő valamit. Ami nem jelenti azt, hogy ne válna belőle tök jó anya vagy apa, és ne lelné nagy örömét a gyereknevelésben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (63)
    2014-12-21  16:48
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. december 21. 16:4863.

    Szóról szóra!!!!


    A másik kedvencem, ha azt mondják, én azért nem rinyaként élem meg a gyerekem kiskorát, mert jó gyerek. Hát persze, ő biztos sose sírt, sose nőtt a foga, sose fájt a hasa, nem volt növekedési ugrása, nem volt kialvatlan és nyűgös velem együtt néha, tökéletesen született, cicerói körmondatokban, világosan megfogalmazta, mit szeretne, órákra magára lehetett hagyni stb. Persze, hogy nem így volt, ő is olyan volt, mint bármelyik más kisbaba, és semmi segítségem nem volt a férjemen kívül, aki viszont nagyon sokat dolgozott. DE én is érzem és értem azt, amiről írsz, hogy mivel készen álltam rá és az a mindent elsöprő és félretevő vágy késztetett a vállalására, amikor már a világon a legjobban vágysz valamire, így tehát elsősorban én is úgy  éreztem, mint amikor megkapod azt a karácsonyi ajándékot, amire már évek óta vársz, és nyilván nem azon fogsz szörnyülködni, hogy kicsit nehéz kicsomagolni és folyamatosan gondozni kell később is. Sőt visszagondolva sem az fog eszedbe jutni, hanem az, hogy mennyire örültél neki és örülsz neki, amíg csak megadja neked az ég, hogy örülhessél.


    A 2. gyerek kérdése is hasonló. Írtam és gondoltam is már én is sok indokot, miért nincs még második és valszeg miért marad ez így. De volt egy egészen konkrét kikötésem is saját magammal szemben, amit megfogalmaztam kimondva is saját magamnak: addig nem lesz 2. gyerekem, amíg ugyanolyan elemi erővel nem kívánom az életre hívását, mint az elsőét. Egyrészt, mert minden gyerek, a harmadik, de még a tizedik is megérdemli azt szerintem, hogy annyira várják, vágyják, mint az elsőt. Másrészt, mert magamról is tudtam, hogy mindazt, ami az anyasággal jár, és bizony ezek között vannak tényleg kőkemény dolgok is, nem lehet másképp épen és boldogan végigcsinálni, csak akkor, ha minden pillanatban benned él a tudat: én akartam, én vágytam rá, és lám, most meg is kaptam. Enélkül valóban nagyon nehéz lehet, talán túl nehéz is.


    Ha valaki tőlem azt kérdi, hogy mikor vállaljon gyereket, én mindig ezt válaszolom: azon túl, hogy a körülményeid adottak (elsősorban egy olyan férfi, akinek ha a hasonmása lenne a gyerek, akkor is imádnád), elsősorban csak akkor szülj, ha már elsöprő erővel kívánod, minden porcikáddal, idegszáladdal, ha magad leszel az ima, amely egy gyerekért kiált. Addig ne. Ha ez valakinek sosem jön el? :( Hát szomorú lehet, de annak nem muszáj erőltetni szerintem se. Utazgasson helyette, kalandozzon, éljen, teljesedjen ki másban.

    előzmény:
    Babyface83 (60)
    2014-12-21  14:04
  22. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. december 21. 15:1162.

    Sztem te nem ugyanazt a topikot olvastad. Csak leirtuk oszinten, h vannak nehez pillanatok. Vannak igazi anyatipusok, nekik nyilván könnyebb. De vagyunk páran, akik igenis nehezen viselnek bizonyos korszakokat. Viszont tudjuk, h ezek elmulnak. Ettől még megtörtentek. És egyikünk sem évekről irt, inkabb csak honapokról. Es? Olyan nagy baj ez? Ennek ellenére sztem mindenki jó anya, aki igazán szereti a gyerekét. 

    előzmény:
    Valeria1987 (57)
    2014-12-21  11:55
  23. 2014. december 21. 14:1961.

    Ne hülyéskedj, persze, hogy van!


    Nem is konkrétan boldogságnak nevezném, hanem valami más "erőnek". Nem tudom, nekem mondjuk sosem volt kérdéses, hogy gyerekeket szeretnék, és hiába hiányzik a lustálkodás meg a szabadság, hiába vagyok fáradt és ideges: soha, egyetlen pillanatban sem éreztem úgy, hogy cserélnék a régi, gyerek nélküli önmagammal/életemmel.

    előzmény:
    Valeria1987 (57)
    2014-12-21  11:55
  24. 2014. december 21. 14:0460.

    Én is csatlakoznék az ellentáborhoz. Tényleg csodálkozva nézem ezt a jelenséget, hogy mekkora divat lett rinyálni a gyerek miatt, miközben le van ugatva az, akinek sikerül boldogan megélnie mindezt. Az én fiam még nincs 3 éves, szóval igazán nem lehet azt mondani, hogy az évek megszépítették az emlékeket. De biztosan állítom, hogy az utóbbi 3 év volt eddigi életem legszebb, legtartalmasabb időszaka, minden nehézségével együtt. Mert igen, vannak nehézségek, nem is kevés, nem állítom, hogy az anyaság csak rózsaszín köd. 


    Engem itt sokan elvakult ősanyának tartanak, pedig nagyon nem vagyok az. Nem különösebben kedvelem a gyerekeket, nem nagyon tudtam velük mit kezdeni. Viszont a gyerekvállalás előtt éreztem, hogy eljött az az idő, hogy csak gyerekkel tudom elképzelni az életemet, és teljessé teszi majd azt. És így is lett. Talán nyálasan hangzik, de korábban el sem tudtam képzelni, hogy valakit ennyire lehet szeretni, félteni, hogy valaki ennyire boldoggá tud tenni. Szerintem itt követik el sokan a legnagyobb hibát, hogy nem érzik ezt a késztetést, nem állnak készen arra, hogy az egész életük megváltozzon (mert tény, hogy a gyerek fenekestül felforgatja az ember életét), nem gondolják át rendesen, hogy mivel jár ez az éltefogytig tartó felelősség, csak becsúszik a gyerek véletlenül, vagy akár szándékosan, mert mondjuk nyomást éreznek a környezetüktől, hogy hát most már illene szaporodni, és meg akarnak felelni az elvárásoknak, ezért szülnek. Vannak emberek, akiknek nem való a gyerek, és nincs ezzel semmi gond, én kifejezetten tisztelem azokat az embereket, akik magukba nézve felismerik, hogy jobb, ha nem válnak szülővé és inkább valami másban találják meg az életük kiteljesedését, és nem szülnek gyereket csak azért, mert így szokás. Viszont ha az ilyen emberek mégis csak vállalnak gyereket, akkor belőlük fog áradni a cikkhez hasonló panaszáradat, és belefulladnak az önsajnálatba, amiért nem élhetik az életüket ugyanúgy, mint a gyerek előtt. És ez senkinek sem jó, sem nekik, sem a gyereknek, sem annak, akit esetleg ezzel a rinyálással elbizonytalanítanak a döntéseikben.

    előzmény:
    Valeria1987 (56)
    2014-12-21  11:48

Címlap

top