Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. július 15. 08:07
Sokszor halljuk az idősebb generációtól, hogy ,,bezzeg az én időmben\" és ,,ezek a mai fiatalok\". Legtöbbször jól felháborodunk rajta, pedig van, amiben igazuk van.

Nők Lapja Café: 7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem
  1. 2015. július 8. 01:27245.

    95.-re: Szerintem nagyon sokszor pénz dolga, hogy ki miből kér.

  2. 2015. július 8. 01:23244.

    A 93.hsz-re írom: Ha belegondolok, a gimnázium után én is boldogan vártam az első munkábaállást. Nagyot csalódtam. Ismereteim sokféle téren frissebbek voltak, mint a 30 éve ott dolgozóké, és persze csinosabb és szebb is voltam, mint ők, amit persze igyekeztek leverni rajtam. Pedig egy olyan kis cégnél dolgoztam, ahol nem volt előrelépési lehetőség, tehát kizárt volt, hogy a csoportvezetője, osztályvezetője legyek bármelyiküknek is. Ha hamarabb végeztem egy munkával, mint ők, azt mondták: "Könnyű neked, se kutyád, se macskád, nekünk meg most kezdődik a 2. műszak. Kipihenten persze, hogy könnyebb dolgozni!" Ha valami lassabban ment, azonnal lecsesztek, és "természetesen" a főnökkel is tudatták. 


     


    Más munkahelyeken meg még fizikailag is ki voltam hajtva az állandó áskálódás mellett, nem volt elég a lelki terror. Titokban gyakran arra vágytam, hogy a 90. évéhez közelítő nagymamám (nem elírás, 36 évesen szülte apukámat, ő pedig 42 volt, amikor én születtem) gondozhassam, otthon maradhassak vele valamilyen jogcímen (akkor még nem volt gondozási díj), mert a nap mint napos munkám abból állt, hogy hajnali kelés, és tisztán, vasaltan megjelenni a munkahelyen, akár adminisztrátor voltam, akár takarítónő. 


     


    Persze, aki diplomás, és egy kutatólaboratóriuban dolgozik, lehet, hogy még 80 évesen is élvezet bemennie dolgozni, ha szellemileg friss, és kárpótolja az anyagi -- és az erkölcsi elismerés a gyermekek és az unokák hiánya miatt.

  3. 2015. július 8. 00:14243.
    Öblítőt nem használok,felesleges vegyszer.
    Nem tudom,de az én gyerekeim és én is pl ,imádjuk,amikor télen úgy vesszük fel a ruhát,h előtt eközvetlen jól kivasalom és akkor jóóó meleg.
    És tényleg szebben néz ki a vasalás:hiába mondják,hogy ezt és ezt nem kell vasalni,azért különbség van egy vasalt ruha és egy csak úgy felkapott között.
    Bár kinek mi a munkakörében azelvárás.
    Azért ha a férjem tárgyalni megy,akkor oda illik gyönyörűen vasalt ruhában menni.(Ő is tud vasalni,sokáig volt agglegény)
    idézet:
    gazpacho (70)
    2014-07-17 13:34:21

    Ha használsz az utolsó öblítésnél öblítőszert, puhább és SIMÁBB a ruha. Sokan ezért nem vasalunk annyit.


    Ja, és egészségesebb is, ha használsz öblítőt, mert jobban kicsapja a ruhából a mosószert, mint a sima víz. Nekem ez a tapasztalatom.

    előzmény:
    gazpacho (70)
    2014-07-17  13:34
  4. 2015. július 7. 23:59242.
    A lényeg a nagyon alapos öblítés, hogy semmi vegyszer ne maradjon a ruhában, mert az, ami igazán irritáló.
    idézet:
    abak (52)
    2014-07-16 19:30:43

    Így igaz! Anyukámnak nem volt türelme hozzá, hogy a kakis pelenkákat, kisruhákat kifőzze, ezért meghypózta. Emiatt a szokásos 2x-i öblítés helyett 4x öblített, és sem az én, sem az öcsém bőrének soha nem volt semmi baja.

    előzmény:
    abak (52)
    2014-07-16  19:30
  5. 2015. július 7. 23:55241.
    Hiába vasalod át, ha utána berakod a szekrénybe, a fertőtlenítés már nem hatásos.

    Én a nagyfiamnál (82-ben született) pont akkor vasaltam a pelenkákat, amikor jött a védőnő.
    Ő mondta, hogy a fertőtlenítő hatás csak akkor él, ha a vasalás után rögtön ráadod a gyerekre.
    Tehát ahhoz, hogy tényleg érvényesüljön, minden egyes darabot közvetlenül a felvétel (felhasználás) előtt kell kivasalni.

    Ezzel együtt én a mai napig sok mindent vasalok, de azt pusztán azért, hogy szebben nézzen ki a ruha.
    idézet:
    abak (51)
    2014-07-16 19:29:31

    A pelenkavasalás nem pusztán a fertőtlenítés miatt fontos, hanem, mert a nem vasalt, kemény pelenka feltörheti és folyamatosan dörzsöli a baba popsiját, emiatt a csöppség folyamatos diszkomfort érzésnek van kitéve.

    előzmény:
    abak (51)
    2014-07-16  19:29
  6. 2014. augusztus 1. 19:39240.
    vagyE sztergom
    előzmény:
    ÁgicaT (237)
    2014-08-01  15:49
  7. 2014. augusztus 1. 19:25239.
    vagy Székesfehérvár

    Közel a Velencei tó,a Balaton,Bp 40 perc  és nagyváros,van iskola,szórakozás stb
    előzmény:
    elsi1 (238)
    2014-08-01  18:54
  8. 2014. augusztus 1. 18:54238.
    Ja,ez az,h már fel sem tűnik,hogy mennyi idő az utazás ja és akkor ez még csak a munka.
    Nem mentünk a gyerekért az oviba(nem mindig a munkahely mellett van) ,suliba(főleg,ha vmi spécibe akar járni) nem vittük különórára,nem mentünk bevásárolni.Szórakozni-és főleg ha van két gyerek és kétfelé jár suliba,különórára(most mi van,ha a lány baletozni akar a fiú hokizni)
    Túl kicsi településről is mondjuk be kell járni.
    Ezért mondom legjobb hely egy 50.-100-000-es település.
    Pl Sopronban szivesen laknék és közel Bécs és Pozsony,két főváros.
    Bécshez képest Bp egy tanyaközpont.
    előzmény:
    ÁgicaT (236)
    2014-08-01  15:48
  9. 2014. augusztus 1. 15:49237.
    Ja és igen: nem kell ahhoz a város két szélső pontján lakni, hogy sokat utazzon az ember, erre hoztam a Budán belül 1 óra utat.
    előzmény:
    elsi1 (234)
    2014-08-01  11:46
  10. 2014. augusztus 1. 15:48236.
    Nem, nem kevés!
    Főleg így egyben látni tök riasztó! 


    De ez van. Ez Budapesten átlagos. Olyan nincs - vagy tényleg nagyon ritka - hogy valaki letelepszik egy kerületben, és ott lesz munkája neki is, meg a házastársnak is, és aztán a gyerekeknek ott talál középiskolát is, meg még egyetemet is. Ez egész egyszerűen képtelenség.
    Szóval a család valamelyik részének mindig szívás lesz, mégha esetleg valakinek jó is.


    És ezzel nincs mit csinálni, mint elfogadni.
    Akár vesz, akár bérel az ember házat, nem fog 1-2 évente költözgetni, és körző-vonalzóval számolgatni, hogy mindenki munkahelyétől/iskolájától egyenlő távolságra legyen. 


    Ezért írtam, hogy az 1 óra az Bp-n megszokott távolságnak és időnek számít utazás szempontjából.
    előzmény:
    elsi1 (234)
    2014-08-01  11:46
  11. 2014. augusztus 1. 11:54235.
    persze a  munkabeosztástól is függ
    ha állandó éjszakás nővér vagy és 10-re estére jársz dolgozni,akkor azért könnyebb közlekedni,főleg oda,de talán még hazafelé is épp elkerülöd a reggeli csúcsot
    de ha a hagyományos 8-du 4-5 időben dolgozol,akkor mindig belefutsz a csúcsidőbe és azért a legtöbb ember  ilyen időben jár dolgozni,többek között én is
    előzmény:
    elsi1 (234)
    2014-08-01  11:46
  12. 2014. augusztus 1. 11:46234.
    Még most, hogy az 1-es villamos helyett busz van, így is beérek kevesebb, mint 1 óra alatt. Hétvégén akár még 45 perc is lehet.








    Kevés?Egy óra oda,egy óra vissza,az napi két óra.És akkor ez az ideális idő,mert ültem én már 25 percet dugóban a Blahánál buszon,vagy 45 percet az Örsön.
    Napi két óra,hetö öt  munkanappal 10 óra.
    Egy teljes  "hasznos" napod  utazással telik el.
    Havi 22  munkanappal számolva  pedig 44 óra,egy teljes hét munkaidő.


    Középiskolában volt olyan osztálytársam, aki csak Budán belül, de mégis 1 órát utazott az iskoláig, a Szépvölgyi úttól Őrmezőig. 



    Na,ez az.
    előzmény:
    ÁgicaT (233)
    2014-08-01  06:04
  13. 2014. augusztus 1. 06:04233.
    Én a 17. kerületből a közlekedési múzeumhoz járok dolgozni.
    Még most, hogy az 1-es villamos helyett busz van, így is beérek kevesebb, mint 1 óra alatt. Hétvégén akár még 45 perc is lehet.


    Anyám ugyaninnen a János Kórházba megy... nagy ő szív legjobban. Korábban a Déli pu-nál dolgozott, az bár messze van, de kevesebb, mint 1 óra alatt odaért, mert azért a metró nagyon gyors ám!


    Ja, húgom is szív. Mert bár az állandó munkahelye az Astoriánál van (az is kb. 1 óra), de a magánnövendékei mind Budán, a Gellért hegy környékén és Budafokon vannak. Na mondjuk ő az, akit egyelőre kevésbé vonz a kertes ház, és szívesebben költözne beljebb.


    De a család többi tagjával úgy gondoljuk, hogy ez az 1 óra utazás (jó, anyának több...) simán megér annyit, hogy zöldövezetben lakunk.


    Középiskolában volt olyan osztálytársam, aki csak Budán belül, de mégis 1 órát utazott az iskoláig, a Szépvölgyi úttól Őrmezőig. 


    Szerintem Bp-n az, hogy 1 órát kell menni valamiért, mondhatni teljesen átlagos. Ahová ennél kevesebb az út, az közel van, és a messze majd 1 óra fölött kezdődik.
    előzmény:
    elsi1 (231)
    2014-07-29  22:37
  14. 2014. július 29. 22:38232.
    A férjem csak 40 percet utazik be a munkahelyre és 40-et vissza.
    Ez is 80 perc.
    előzmény:
    elsi1 (231)
    2014-07-29  22:37
  15. 2014. július 29. 22:37231.
    Gazpacho szerint a fővárosiak nagy többsége a város másik végébe jár dolgozni, 




    ÉS nem is mond butaságot.
    Ha nem is mindenki,de bizony sokan.
    Hiszen ebben az ínséges világban,főleg,ha az embernek nem olyan szakmája van,hogy széttépik a munkaadók,úgy küzdenek érte,akkor bizony azt az állást fogadja el,amit felajánlanak neki.
    Az iskola meg főleg adott.
    A Sote pl a Nagyváradi úton van,ha orvos akarok lenni és   a XII ker szélén lakom,akkor is át kell mennem a Nagyváradi útra és kész,nincs közelebb orvosi.De pl a gimi is,ha valami speciális iskolába akarok járni vagy egy bizonyosba,akkor beza utazni kell.
    Én az ötkerbe jártam egyetemre és volt olyan XVII ker-i évf-társam,aki csak akkor  jött be,ha  három másfél órás előadása volt egymás után,egyébként nem érte meg neki a 3 óra oda-vissza.
    Persze,Debrecenben is lehet távol lakni  a munkahelytől és Bp-en is  közel.
    Én is azt gondolom,hogy fél óra alatt bejutni az Örsre nagyon sok.
    Hiszen az Örsön mi van?Két  shopping center  és az Ikea.
    De ha  onnan még tovább kell utazni mondjuk Soroksárra,hát...
    előzmény:
    *angyalka* (204)
    2014-07-23  13:33
  16. 2014. július 27. 13:07230.
    Én még csak huszonves vagyok, de nem okoz számomra problémát a fejből főzés....sőt...Kötés, varrás, hímzés is jöhet. Befőzéssel egyedül még nem foglalatoskodtam, de ha lenne egy gyümölcsfa az udvaron, nyilván nem hagynám megromlani a földön a termést. A vasalás témakör:Nos...Nagyanyáink sem szerették, de megcsinálták.Én tudok szépen vasalni, szoktam is, hisz nem fogom gyűrötten felvenni a ruháimat,de azért az ágyneművasalást már nem erőltetem. A kommunikáció terén az pozitív fejlődés szerintem, hogy van olyan eszköz, amin megbeszélhetjük a találkozás időpontját, devaz meglehetősen tud dühíteni, ha a társaságból valaki folyamatosan valamelyik kütyüjét nyomkodja.Alkudozás: Cseppet sem "pofa" kérdése.Régen a piacokon azért árulta mindenki drágábban a termékeket, mert rutinszerű volt, hogy alkudtak az emberek. Manapság is vannak helyek, /ahol pl nem kap az ember blokkot/, ahol ha több mindent vásárol az ember, simán le lehet, illetve le is kell alkudni az ÁFA valamennyi részét.A levélírással/írással kapcsolatban viszont teljes mértékben egyetértek a cikk írójával. Összegezve:Mindezek a dolgok nem feltétlenül korosztályos kérdések, részben annyitól függ, hogy ki, mit hozott otthonról, részben életvitel, részben pedig pénztárca függvénye.
  17. 2014. július 27. 08:14229.
    az megint izles kerdese ki akar sportesemenyt vagy focit nezni. engem ki lehet kergetni vele a vilagbol. a ferjem szereti ezert is van dupla elofizetes a fizetos csatornakra nalunk hogy a sajat kedve szerint a szobajaban mindenki mas programot tud nezni ha akar.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (175)
    2014-07-22  16:43
  18. 2014. július 27. 08:12228.
    ez egyaltalan nem ilyen egyertelmu.
    en szemely szerint imadok olvasni, 8 eves koromtol a mai napig minden lakohelyemen es orszagban konyvtari tag voltam es vagyok. viszont akkor se jartam szinhazba amikor Pesten eltem mert egyszeruen nem szeretek szinhazba jarni.

    a ferjem ki nem allhatja a mozit e nelkule neha elmentem de ez se tul gyakori, ma meg amikor DVD en barmi megkaphato es internet van a vilag nyitva van mindenkinek mindenhol.

    en nagyon szivesen megnezem az utifilmeket a karosszekbol de nem szerettem soha utazni. ettol fuggetlenul jartam par orszagban igy hozta az elet, de utoljara hosszabb uton  14 eve voltam es nem is szandekozom menni.

    37 eve vagyunk hazasok kb. 5 alkalommal voltunk nyaralni,egyikonk se vagyott ra soha.

    es ez teljesen fuggetlen volt attol hogy pl. mi kozel laktunk Zalakaroshoz vagy Balatonfuredhez, sot  a csaladnak meg nyaraloja is volt ott.

    ez nem lakohelyfuggo hanem egyenfuggo. az en pesti kolleganoim kozott nagyon sok volt aki maximum valami pletykalapot olvasott el es  sajat bevallasa szerint  utoljara akkor volt konyv a kezeben amikor kotelezo volt az iskolaban.

    itt meg ebben a nagy orszagban mindenhol van internet es  van olyan tipusu konyvtarszolgaltatas ami ma meg Europaban sem gyakori, hogy kivalaszthatod azt a DVDt vagy konyvet az allam osszes konyvtarabol online amit akarsz es 3 nap alatt a helyedbe kuldik es ingyen kuldheted vissza. ez azt jelenti hogy csak ebben az allamban tobb millio olvasni es neznivalo all a rendelkezesedre, ebben nincsenek benne a hangoskovnyvek a serulteknek szolo kulon konytarallomany, az kulon neki van fenntartva. a kulturat mindenki elerheti ha akarja . ha nem akkor meg tok mindegy ki hol lakik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (175)
    2014-07-22  16:43
  19. 2014. július 27. 08:00227.
    A ferjem a kozepiskolat mar ugy v egezte hogy napi 3 orat utazott, 1,5 oda masfel vissza.

    kesobb onnet jartunk dolgozni mind a ketten. en a vonaton mindig olvastam, tanultam, reggel mivel 5 kor mentunk mindenki aludt a vonatban. sose csinaltunk ebbol ugyet, nem szakadt le a kormunk attol hogy ingaztunk.

    az ember tudomasul vette hogy ha azt akarja legyen szep haza, kertje mar fiatalon , nekunk is volt mar 26 eves korunkra annak az az ara hogy ha nincs a telepulesen munka akkor ingazunk.

    aki nem akart ingazni az valaszthatta az alberletet es nem kellett utaznia.

    ez csak manapsag a nyavalygas targya.
    előzmény:
    *angyalka* (168)
    2014-07-22  12:12
  20. 2014. július 27. 07:57226.
    En soha nem tapasztaltam nyugati orszagokban hogy ekkora ellentet (idonkent lenezes) lenne varos-falu (videk) viszonylataban.

    ez valami tipikusan magyar jelenseg mert ez akkor is megvolt amig a regi rendszer uralkodott es megvan ma is. csak nem ertem hogy miert?

    itt senkinek nem jutna eszebe negativ megjegyzest tenni mert az illeto mondjuk 500 kmre lakik a legkozelebbi telepulestol, egyedul egy marhafarmon de az se pozitivabb ha a varos legelokelobb negyedeben elsz egy hatalmas csodapalotaban.

    egyik eletforma sem elitelendo vagy dicserendo, mert nem jobb a masiknal hanem masabb.
    előzmény:
    gazpacho (163)
    2014-07-22  11:25
  21. Torolt_felhasznalo_762013
    Torolt_felhasznalo_762013
    2014. július 23. 16:53225.
    Én már csak nézek, mint paraszt a betonúton, amikor arrafelé járok. Nem találom a régi buszaimat, de vannak újak. És nem, egyszerűen képtelen vagyok megjegyezni, hogya 98-as vagy a 198-as visz-e ki közvetlenül a Kökire, minden egyes alkalommal újra és újra meg kell néznem...
    A BKV-nak feltétlenül puszi a hasára, múltkor olyan busszal mentünk, hogy nem volt meg belül a mennyezet borítása. Csak a szigetelő vagy nem tudom, milyen réteg.
    előzmény:
    ÁgicaT (224)
    2014-07-23  16:41
  22. 2014. július 23. 16:41224.
    És már jó néhány éve így van!
    5 évig laktunk majdnem a vasút mellett, legszuperebb volt.
    Most sajna olyan helyen lakunk, ahonnan nincs "ráhordó" járat az állomásra, pedig kiépítették a buszfordulót Rákoscsabánál, csak az utcában lakók bojkottálták, hogy arra az (egyébként zsák)utcára buszjáratot vezessenek.
    Hát puszi a hasukra.... mert az a busznak +2 perc kitérő, gyalog viszont már nem feltétlenül éri meg, hogy leszállni, sétálni, vonatra, stb.
    A Rákoskerti vasútállomáshoz viszont új buszjáratot vezettek be (197es), ami kifejezetten a környékről szedi össze a jónépet, és a menetrendje a vonathoz van összehangolva.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762013 (223)
    2014-07-23  16:35
  23. Torolt_felhasznalo_762013
    Torolt_felhasznalo_762013
    2014. július 23. 16:35223.
    Azta, ezt nem tudtam, mik vannak. És még mondják, hogy nincs fejlődés :)
    előzmény:
    ÁgicaT (222)
    2014-07-23  16:24
  24. 2014. július 23. 16:24222.
    A BKV bérlet jó a vonatokra is a város határáig! 
    És csak a Rákoscsaba-Pécel viszonylatra kell bérletet váltani. Viszont ha Pécelen nem az állomás mellett lakik, akkor:
    a) busszal tud hazamenni, az megint külön bérlet
    b) gyalogol egy csomót.
    c) autókázik az állomásig, és rebeg egész nap, hogy mikor leszáll a vonatról, ott lesz-e az autója. (azt nem tudom, hogy ott van-e P+R parkoló, a XVII. kerület minden állomásához már építettek)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762013 (208)
    2014-07-23  14:15

Címlap

top