Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

,,Megbántam, hogy főállású anya voltam"

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. július 22. 07:38
Csak a családnak élni: fantasztikus, odaadó dolog, vagy mártírszerep, amibe belefárad a család? Érintetteket és véleményalkotókat kérdeztünk.

Nők Lapja Café: ,,Megbántam, hogy főállású anya voltam\"
  1. 2015. január 21. 17:38109.

    Minden életsors minden szakma más és más.


    Ezért nem hordhatja senki  a bölcsek kövét magánál.


    Vannak szakmák,amiket csak alkalmazottként lehet csinálni,van,amit át lehet vinni vállalkozásba is és van,amit csak egyénileg lehet-érdemes.


    Van,amit lehet részmunkában-távmunkában és van,amit egyszerűen lehetetlen, van ahol csak két választás van,napi 12 óra vagy inkább ne is csináld.


     

    előzmény:
    gazpacho (108)
    2015-01-21  16:47
  2. 2015. január 21. 16:47108.

    Sok mindent meg lehet bánni.


    Van,aki azt bánja,hogy túl sokat dolgozott,nem ment férjhez,nem szült,vagy csak egyet bla-bla-bla.


    Az utolsó lányhoz,akinek belekotty anyukája van,ez egy fajta anyatípus,akkor is olyan lenne,ha  dolgozott volna nap 11 órát


    Egy multihoz visszatérni persze gázosabb,de ma is vannak  a közvélekedéssel ellentétben olyan szektorok,ahol munkaerőhiány van és könnyebb visszatérni :eü,szociális,oktatás stb


    Tudok olyat,hogy vki 15 év után tért vissza nővérnek.


    Sztem 40-50 között mindenki mond olyat,hogy na ezt nem így csináltam volna.


    A férjem pl aki elég későn lett apa,azt mondta,ha újra kezdené,nem várna ennyit a családalapítással,persze,akkor meg nem én lennék a felesége)))


    Egyébként a főállású anyaság mellett is lehet dolgozni napi 4 órát,ha jól tudom.


    És nálunk úgyis csak a legkisebb gyerek  8 éves koráig jár,vagyis nálunk nem létezik a lifelong főállású anyaság

    előzmény:
    Rildiko (107)
    2013-07-23  21:39
  3. 2013. július 23. 21:39107.

    Sajnos MO nem all ugy, hogy ezekre a problemakra megoldast talaljon. Itt (UK) van egy olyan megoldas, hogy amikor megszuletik a gyerek es az adot-jarulekokat-tamogatasokat kezdi szamolgatni az adohivatal nyilatkozni kell arrol, hogy kire fognak harulni elsosorban a gyerek nevelesi tennivalok (nem tudom megfogalmazni magyarul, mert ilyen MOn nincs). Termeszetesen ha pl a no szuper allasban dolgoznik vagy a ferj vallalkozik, stb akkor a ffi lesz ez, viszont ha a ferfi jol keres vagy a no otthon akar maradni a gyerekkel, akkor o lesz a fo bebicsosz. Igy a dolgozo, tobbet kereso fel keresetebol felretesznek a masik fel nyugdijahoz is, mivel o is dolgozott.

     

     

    A masik szomoru dolog, hogy mivel keves az allas, alacsonyak a jovedelmek nem eri meg (vagy nincs is ilyen) napi 2-4-6 orat dolgozni, mivel az a beutazasra sem lenne eleg. Pedig nagyon is jo lenne, ha tenyleg nem kellene a ferfiaknak 12 orazniuk. Ez nem tesz jot a hazassagnak, es nem csak azert fog szetesni a csalad, mert az otthonulo anyuka elbutult, hanem azert, mert mondjuk lebetegedett, kimerult az apuka.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  4. 2013. július 23. 13:59106.

    Veszélyes ez a cikk. Készpénznek vesz egy lelkiállapotot, egy midlife crisist. Ez mindannyiunkat elér valamilyen formában. Mindenki megbán valamit, vagy másképp tett volna korábban valamit és ennek következményeként a jelent szarnak éli meg...ez az állapot egyébként egy áldás, mert azon túl, hogy fáj, lehetöséget ad arra, hogy lásson az illetö, hogy változtasson rajta, ha akar. Vagy az érzelmeit hangolja át és elkezdi a jó és szép dolgokat látni abban, ahogyan alakította az életét és elfogadja magát, vagy tényleg nagyon teper és talál magának egy új hivatást, állást stb...

    Az ember indönként szenved attól, amilyen, ahogyan teszi/tette a dolgait. Ez az élettel jár. Tökéletesen élni nem lehet, de tanulni a hibákból, törekedni a javulásra, elfogadni a jelent, azt lehet és kell is. A fontos életfeladatok úgysem hagynak minket addig békén, amíg el nem rendezzük öket. (Ha nem tesszük, szarul leszünk egyfolytában, kapni fogjuk a sorstól a buktatókat, a jelzéseket és az már tényleg rossz.)

     

    Ennyit erröl. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  5. 2013. július 23. 10:15105.

    Abban egyetérünk, hogyha valaki "otthon van" több dolgot meg tud spórolni.

     

    És elképzelhető, hogy valaki tizenév kihagyás után is vissza tud térni, de manapság nem ez a jellemző.

     

    Elfogadom, ha valaki az otthonlétre szavaz, de nem tartom szerencsésnek, ha egy emberen nyugszik egy több tagú család eltartása.

    előzmény:
    Lufii (97)
    2013-07-22  21:44
  6. 2013. július 23. 09:38104.
    Mindenütt vannak kivételesen jó állások, nálunk is, de egészében nem ez a jellemző, talán legfeljebb Svájcban.
    előzmény:
    ardian (102)
    2013-07-23  08:35
  7. 2013. július 23. 08:43103.

    ui: viszont a férjem is itthon van 5-6-kor. Bent húz, de siet haza, nem jár a főnökséggel sörözni, jópofizni. Lehet, hogy emiatt kap kevesebb prémiumot, de ewnnyit kibírunk, mert így azért normális családi életet tudunk élni, és apukát nem csak fényképről ismerik a gyerekek.

     

    Nekem végig foöntos volt a családtervezés során, hogy ne rakjak túl sok terhet a férjem vállára, mert sokszor láttam, hogy olyankor az apa/férj eltávolodik (fizikailag, s ettől kicsit lelkileg is) a családjától, s az nem jó se a gyerekeknek, se a párkapcsolatnak.

     

    Tudatosan nem szültem egyhuzamban egymás után, visszamentem a gyerekek között dolgozni, mert így a fizetésem, tgyás-os időszak jó volt anyagilag, a gyedes időszak, ami jóval kevesebb volt, nem nyúlt hosszúra, ezért kibírtuk. 

     

    Én pl. nem szeretek egyedül otthon ülni, várva vissza a férjemet, mint egy jó görög mondabeli feleség. Ha nyernénk a lottóün és mindannyian otthon maradhatnánk, az jó lenne, de egyedül csak szenvednék.

    előzmény:
    ardian (102)
    2013-07-23  08:35
  8. 2013. július 23. 08:35102.

    Pont nem így van. Sok nyugat-európai országban már 35 órás munkahét van, és ezt szigorúan be is tartják.

     

    A férjem pl. olyan munkakörben dolgozik, hogy néha telefonon felhívják, mert leállt a rendszer. Éjjel is, mert éjjel is termelnek. Azokból az országokból is őt hívják, ami nem hozzá tartozik. Mert a svájci, német kollégák délután 5-kor kikapcsolják a telefonjukat. Lejárt a munkaidejük.

    előzmény:
    KN18 (82)
    2013-07-22  20:49
  9. 2013. július 23. 08:32101.

    Figyelj, én is negyvenes, családos főnökasszony vagyok, épp kétszer annyi gyerekkel, mint akit elutasítottunk, ráadásuzl kisebbekkel (kisiskolás+ovis), ezért én még inkább sietek haza délutánonként. Vannak nálamidősebb, illetve néhány évvel fiatalabb kollégák is, de huszonévesek nem jellemzőek.

     

    Szóval, nem ezzel volt a baj.

    előzmény:
    LINA (66)
    2013-07-22  19:57
  10. 2013. július 23. 08:24100.

    Csatlakozom a csapatban dolgozást tisztézó hozzászólásodhoz.

     

    Nekem is van kiskorúm, tehát munka után húzok, mint a vadlibák, hogy hazaérjek időben. Mindez sajnos nem jelenti sazt, hoghy este, amikor a népem elcsendesedik, nem kell bekapcsolnom a laptopot és leülni kivcsit dolgozni. Nem mindig, de gyakran. Tehát szó sincs pletyizésről és munka utáni iszogatásról.

     

    Munka közbeni pletyizés sem jellemző, mert mi még szerencsések vagyunk, ki-ki saját irodában dolgozik.

     

    De ha van egy probléma, amit körbe kell járni, akkor közösen ötletelünk, megosztjuk a munkát, összedolgozunk. És ilyenkor nem szerencsés, ha vki alkalmatlan a ko-operációra.

    előzmény:
    abak (58)
    2013-07-22  16:59
  11. 2013. július 22. 21:5999.
    akiknek most egyetemista/gimnazista koru gyerekeik vannak, es negyven koruliek, azoknak nem is igazan van munkagondja, -M.o.-n. azoknak van, akiknek kisebb gyerekeik vannak. ok azok, akik nem terhelhetoek,- es mert esetleg tul sokaig maradtak ki a munka vilagabol a gyes altal.
    előzmény:
    Lillaréka (98)
    2013-07-22  21:52
  12. 2013. július 22. 21:5298.

    Aki kb egy generációval van háttrébb, mint én.... (44) azoknak egy jelentős részére igaz amit irsz.

     

    De nekem a saját korosztályomból  akiket csak ismerek és sok korombeli nőt ismerek kivétel nélkül nagy gyerekeink vannak. Egyetemista korúak.

    Esetleg gimisek.

    A  most 35-38 közöttiek között  sokan vannak akik tényleg most kezdenek neki  a babázásának. No de ők még nem negyvenesek.

     

    Egyébként.. ebben..  magyarország le van maradva, a  későn  szülünk jelenség a 90es évek  közepe -vége táján kezdett begyürüzni... - Tudom, hogy tölünk nyugatabbra ez már sokkal elöbb elkezdödött..

     

     

    Ezért irtam, hogy egy most negyven felettiek jelentős része  már huszonévesen  szült és mára már nagy gyerekei vannak.

     

     

    ja.. kivétel az akad.. persze.

     

     

    Sőt.. még azt is mondom.. hogy a  volt osztársak- sulitársak... stb nemcsak a lányok, hanem a fiúk között is sokan alapitottak családot huszonévesen.

    Aki akkor nem, azok közül jópáran máig sem.  

    előzmény:
    saschamora (96)
    2013-07-22  21:43
  13. 2013. július 22. 21:4497.

    A multiknál biztosan így van, de szerencsére ott van a KKV szektor is, illetve a közféra, urambocsá az egyházak (illetve lehet saját vállalkozást is indítani), ahol azért jóval kevesebb a sztereotípia a hátrányos helyzetű munkavállalókkal (kismamák, idősebbek) szemben.

     

    Én ismerek olyan 7 gyerekes anyukát, aki tizen x év kihagyás után tért simán vissza, persze nem egy multihoz, hanem tanárként  egy általános iskolába.

     

    A másik, amiről ritkán beszélnek, a munka alternatív költségei. A munkahelyre el kell jutni, gyakrabban kell új ruhát venni, sokan ekkor már nem főznek, de ha mégis, olyan extrákra, mint pl. befőzés, biztos nincs idejük, szóval ez mind pénz.

     

    Azt meg már csak nagyon halkan merem hozzátenni, hogy vannak olyan családapák is, akik a férfiasságuk részének tekintik, ha egyedül tartanak el akár 5 embert...

     

    Semmi nem fekete-fehér, minden döntés lehet racionális, a lényeg, hogy olyan megoldás szülessen, amelyik minden félnek jó.

     

    Ja, nem vagyok főállású anya, és nem is szeretnék az lenni.

    előzmény:
    abak (70)
    2013-07-22  20:09
  14. 2013. július 22. 21:4396.

    a multban volt igy, a mostani nok nem nagyon szulnek harminc alatt, a harmincas eveik vegen, negyvenes eveik elejen levo noknek kicsi gyerekeik vannak, es hianyoznak ha azok betegek, vagy valami gond adodik. 

     

    mondjuk itt maskeppen mukodnek a dolgok, barmenyik korosztaly max. terhelheto, itt nem szamit hogy egy nonek hany gyereke van, es azok mennyi idosek, kizart dolog hogy anyuka hianyozzon a munkabol. megoldja. ha megsem, akkor munka nelkul marad. de itt is inkabb a fiatalokat alkalmazzak, mert sokkal jobbak az adozasi feltetelek. (ez piszok szemet dolog)

    előzmény:
    Lillaréka (92)
    2013-07-22  21:33
  15. 2013. július 22. 21:3895.
    Tök jókat írsz, tetszik!!! Jókor, jó helyen mondtad el!
    előzmény:
    ÁgicaT (31)
    2013-07-22  13:02
  16. 2013. július 22. 21:3894.

    Igen, jó meglátás.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_487131 (91)
    2013-07-22  21:32
  17. 2013. július 22. 21:3593.
    Pontosan.
    előzmény:
    Lillaréka (92)
    2013-07-22  21:33
  18. 2013. július 22. 21:3392.

    A negyvenes nők többségének már nagyok a gyerekei... 

    Nem fognak hiányozni a munkahelyről ovis-bölcsis mindenkéthétbenbetegség miatt... Nem kell rohanniuk délután az oviba és nem fognak késni sem, mert oviba vitték reggel a kicsit.

     

    Szerintem meg éppen a negyvenes korosztály a leginkább terhelhető.. éppen a már felnevelt gyerekei miatt... viszont még elég fiatal ahhoz, hog bármikor újat tanuljon és még fizikailag is jól van... 

    előzmény:
    saschamora (88)
    2013-07-22  21:11
  19. Torolt_felhasznalo_487131
    Torolt_felhasznalo_487131
    2013. július 22. 21:3291.

    Na és ott van az a nő, aki hazamegy a 6 órás lópikula állásából, és otthon olyan zaklatott, és fáradt, és úgy haldoklik, hogy a férj megcsinál mindnt inkább, csak ne nyígjon. 

    Ez ember típus kérdése, és nem azon múlik, hogy valaki háztartást, vagy multit vezet. 

    előzmény:
    Csendike (87)
    2013-07-22  21:08
  20. 2013. július 22. 21:2490.
    Szerintem nem releváns, hogy van-e családja a nőnek, legalábbis abból a szempontból nem, amit te írtál. Éppen ez az, hogy nem ismertem sem magamra, sem a környezetemben lévőkre, éppen ezért érzem durva sztereotípiának. Nem tagadom, biztosan van ilyen is, miért ne lenne, de általánosnak tartani elég nagy butaság. Sokkal többször találkozom azzal, hogy a "negyvenesek" általánosítgatnak, és ítélkeznek ismeretlenül a fiatalok felett, mint fordítva (nem magamra gondolok, szóval nem ezért írom). De, hogy a negyvenes anyukákra visszatérjünk, van lehetőségük megnevelni/megtanítani normálisan kommunikálni a gyerekeiket, esetleg jó példát mutatni nekik, ha eddig nem tették. Nem mindenhol huszonévesek döntenek, ráadásul az emberismeret nem kortól függ, ez általában veleszületett dolog. Ha a korból adódó tapasztalattal akarunk védekezni, akkor visszatérünk a sztereotípiákra. Egy "tapasztalatból" táplálkozó negyvenes éppen annyira az előítéleteire hagyatkozva dönt, mint bármelyik másik korosztály. Sajnos ez ilyen, nem lehet mindenkit jól megismerni, mielőtt eldöntik kit vegyenek fel.
    előzmény:
    LINA (86)
    2013-07-22  21:05
  21. 2013. július 22. 21:2189.

    Jövök a kivétellel:

     

    olyan munkahelyen dolgozom, ahol van minden korosztályból, én 21 évesen kezdtem el dolgozni itt, az egyik főnököm akkor volt 30 és a kollégák között voltak nagycsaládos anyukák és apukák, és bőven 50 felettiek is.

     

    Én nem vagyok az a típus, aki eljár ezekre a "csapatépítő" tréningekre, csak ha munkaidőben van. Ahogy sok kollégának is a szabadidejében a család a legfontosabb.

     

    És hogy a kommunikációt megcáfoljam: legkedvesebb kolléganőm egy lassan 60 éves "nagymama" akivel ha épp van rá időnk olyan jókat szoktunk beszélgetni és nevetni, ahogy egy huszonévessel se tudnék jobban.

     

    Az azonban tény, hogy a kisgyerekes anyukák valóban gyakran hiányoznak. Semmi retorzió nem éri őket ezért. Nyilván nem jókedvükben vannak otthon. Ennek csak annyi a negtívuma, hogy a többieknek kell az ő munkájukat végezni, de mivel jó a csapat ebből ritkán van konfliktus, mivel van bennünk ennyi empátia.

     

     

     

    előzmény:
    LINA (66)
    2013-07-22  19:57
  22. 2013. július 22. 21:1188.

    el vagy tevedve!

    idosebb munkatarssal pontosan ugyanugy kell viselkedni, mint a fiatallal, tehat udvariassaggal, es hatarozottsaggal. pont. a tobbi a te kitalaciod, normalis munkahelyen nincs bratyizas fonok es alkalmazott kozott, esetleg kozvetlen  emberi viszony, de mindketten jol tudjak hogy hol a hatar, hol valasztodik el a munka, es a vicceskedes. a fonoknek az egyetlen faktor ami szamit, hogy a maximumon kiaknazhassa az alkalmazottja tudasat, kepessegeit, es hogy terhelheto legyen -szukseg eseten, a tobbi egyszeruen nem erdekli. elvegre ezert fizet, ezert alkalmaz. a tobbi maganugy.

    a negyvenes noket ezert nem alkalmazzak szivesen, mert nem terhelhetoek, hiszen nekik dolguk van. 

     

    előzmény:
    LINA (66)
    2013-07-22  19:57
  23. 2013. július 22. 21:0887.

    Kicsit elhamarkodtad a hozzászólásodban írtakat.

    Ha valaki otthon van a gyerekeivel az egyáltalán nem azt jelenti, hogy gebedjen meg a másik egy vagy két "valódi" munkahelyen.

    Nem ismerhetjük ezeknek a pároknak az életét, nem tudhatjuk hogy ki miben és hogy állapodott meg, hogy oldják meg a gyerekeiknek a nyugodt és biztonságos hátországot.

    Lehet, hogy van néhány ilyen számító  anya is.Nem kétlem, de nem gondolnám általánosnak.

    Nagyon komoly feladat a gyereknevelés és a háztartás vezetése.

    Ha komolyan és elkötelezve végzi az ember.

    Nagyon sok anyuka éppen hogy az otthon töltött évek alatt képzi magát, és jobban képben van minta a lótifutiban megőszült többi - idő előtt visszament anya.

     

    Igaz, hogy ehhez jó szervezőkészség kell, átlátni dolgokat.Odafigyelni a család pénzügyeire és nagyon kell szeretni a gyerekeit az otthon maradónak.Erre írtam reggel, hogy ha okos vagy, találékony vagy, megcsinálhatod magadnakamerikát itthonis.

    Igaz, kell hozzá szív, ész, talpraesettség és akarat.És egy olyan társ, akivel egyfelé húzzuk a szekeret.

    Nem csak munkával lehet pénzt keresni.A már meglévő bevételek okos felhasználása lehet olyan fontos, mintha elmenne dolgozni az anya is,  hajnal 6 kor húzhatná a bölcsibe-oviba a fáradt és álmos gyerekeit.

     

    Amúgy úgy nézem, hogy ez a veszély a mai munkanélküliség mellett sok embert egyáltalán nem fenyeget.

     

    Ha lesz gyereked/gyerekeid meg fogod érteni miről írok.

    előzmény:
    SSszonja (73)
    2013-07-22  20:18
  24. 2013. július 22. 21:0586.

    Ezek valós,mindennapos történések és történetek itthon. Tapasztalati tények,amelyek engem  személy szerint nem érintenek.

     

    Jelen esetben a negyvenes,családos nőkről beszélünk, a cikk is erről szól ill. arra reflektáltam,hogy miért nem szeretik őket alkalmazni. Huszonévesek döntenek,hogy ki,milyen munkakörre alkalmas,vagy nem alkalmas. Röhej.

     

    Tudom,sokan magukra vagy a környezetükben dolgozókra ismertek,amit sajnálok,de nem ez volt a célom.

    előzmény:
    Marmalade (83)
    2013-07-22  20:51

Címlap

top