Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Sni gyerekes szülők :-(

Kisskee
Létrehozva: 2013. május 25. 10:40

Sziasztok! Szeretnék beszélgetni olyan szülőkkel akik sni, (sajátos nevelésű igényű) gyermekük van. Tapasztalatokat szeretnék cserélni stb....Ez a sérülés adódhat születési oxigénhiánytól,  vagy genetikailag, mindegy. Lényeg hogy beszélgessünk arról hogy hogyan lehet ezt feldolgozni, hogyan lehet segíteni  az ilyen gyerekeken, és milyen értelmi szintre lehet felhozni őket amennyiben mindent megteszünk ennek érdekében, szóval mindenről. Nekem is egy ilyen gyermekem van, aki 5 éves, és most kerül át az állami oviból a speciális oviba :-( 

 

  1. 2013. május 26. 11:2151.

    nem gondoltal ra hogy bentlakasos intezetbe add, ahol szakemberek foglalkoznak vele allandoan?

     

    szerintem ra fog menni a hazassagod, a barati kapcsolataid es a gyerek veled fog elni amig meg nem halsz.

     

    Fel vagy keszulve erre? Neked is c sak egy eleted van, es ez nem sok orommel kecsegtet ahogy leirtad.

    előzmény:
    Kisskee (48)
    2013-05-25  15:37
  2. 2013. május 26. 06:4550.
    Neked a torna hatására nem romlott a kapcsolatotok? Nálunk iszonyat szenvedés, szerintem már én utálom jobban a tornát, mint ő, mert tudom, hogy csak a veszekedés van belőle.
    előzmény:
    manzana21 (49)
    2013-05-26  00:19
  3. 2013. május 26. 00:1949.

    Szia!

     

    Mi már lassan 5 éve járunk különböző tornákra fejlesztésekre kb 1 év megszakítással.Az én tapasztaéatom az, hogy a torna segít.De kezdem az elején.Születésnél voltak problémák, több mint egy napig tartott a szülés és végül császár lett a vége a doki hirtelen döntése miatt (biztos, hogy alapos indoka volt rá - most már tudom).A kórházból is már úgy jöttünk haza, hogy tornáztatni kell, mert gyenge a nyakizma.6 hetes kontrollon azt mondták, hogy rendben van, de még 6 hét tornáztatás aztán abba is lehet hagyni.Nagyon nehezen bírtam vele, mert sokat sírt, sokszor felkelt éjszaka, kimerített, mert nem volt napirendje, pedig elméletileg egy gyerek kialakítja magának pár héten belül.Ez úgy sem ment, hogy én akartam beállítani a napirendet.Magamat okoltam érte és mondhatom "nagyon jót" tett az önbizalmamnak.Volt, hogy a családból is megjegyezték, hogy hááát kicsit neveletlen.Szintén ilyenekben nyilvánult meg, hogy kiszaladt volna az útra, megszökött az oviból, megszökött otthonról és elment a játszótérre.Öntörvényű volt, hegyibeszéd ide vagy oda.Volt olyan időszakom, hogy hétvégén vártam a hétköznapot, mert akkor mehettem dolgozni és nyugalom vett körül.Munka közben meg persze elfáradtam és vártam a hétvégét, hogy együtt lehessünk.Szóval sehol sem tudtam lazítani.Volt egy alkalom, amikor vasárnap este sírva vittem a gyerekemet a szüleimhez, mert nem tudtam mit kezdeni vele.Rossz ezt leírni is, de ha őszinte akarok lenni, akkor ez bizony így volt.

     

    Ez után az eset után elkezdtem kutatni az okokat és lehetőségeket (rengeteg könyvet és cikket olvastam a témával kapcsolatban) és elvittem tornáztatni.Heti 5-6 alkalommal tornáztattam őt otthon munka után a férjemmel vagy egyedül.(Megint csak "sokat" pihenhettünk.)Viszont eredénye lett.Pár héten belül ceruzát fogott, amit előtte nem.Egyik napról a másikra megtanult bicajozni.Az oviban is azt mondták, hogy egy kicsit javult és már más gyerekek felé is nyit.Stb..Ez alatt az idő alatt a kettőnk viszonya is rengetegett változott.Elfogadtam, hogy ő ilyen és megszerettem a hülyeségeivel is, annak ellenére, hogy nagyon sok energiát elvisz.PErsze ezzel nem azt akarom mondani, hogy előtte nem szerettem, csak sokszor én is sírtam volna legszívesebben a viselkedése miatt.Vendégeket nem nagyon mertem hívni illetve őt sem vittem nagyon.Ez után vittem csoportos tornára is és lovagolni is.Az iskolakezdésnél megint felerősödtek a problémák.Nevelési tanácsadóban tornát javasoltak és pszichológust.10 éves koráig kell tornáztatni.Sokat javult, sokat fejlődött, de a tanítónéni nem fogadja el, hogy van ilyen gyerek és a fiam ezt érzi.Nem is szereti az iskolát, pedig matekból és környezetből 5 magyarból 4 és 5 között van.A tanítónő tudja, hogy a magatartása miatt visszük őt hetente 2* tornázni és egy külön fejlesztésre, amivel talán szebben tudna írni, de ennek ellenére is őt a "hülyegyerek" kategóriába sorolja.

     

    Még nem kezelhető 100%-osan, mert egy olyan hétköznapi dolog, mint a fogmosás is hisztivel, vagy nem akarommal, vagy sunnyogással jár.Van, hogy visszaküldöm, hogy mossa meg még egyszer, mert nem volt elég alapos.REggelente, hogy vegye fel a ruháját 3-5* kell szólni.Kérdezek valamit tőle, elkezd válaszolni, majd valami eltereli a figyelmét és megkérdezi, hogy mit is mondtam?A boltban nem tud vagy akar mellettem lenni, ha éppen fizetek, biztos, hogy akkor van valami mondandója, vagy akkor csinál valami hülyeséget.Viszont ha megkérdezem tőle, hogy mi az amit elvárok ilyenkor, akkor sorolja.Borzasztóan rendetlen.Napi szinten lehetne nagytakarítácst csinálni itthon.Széthagy mindent.A könyve most is a konyhaasztalon, a szennyese is sokszor a szobájában van, a vitrin ablakán ott van az egész tenyérlenyomata, a cipőjét a konyhában veszi le (igaz ez a lakásbeosztás miatt is van egy kicsit).Ha szólok neki érte, akkor is csak félig csinálja meg a 3-5. kérésre.Nos még mindig fárasztó ez, de már fütyülök rá.Ő ilyen.Majd elmondom még vagy 50000*, hogy a könyvének nem a konyhaasztalon van a helye, aztán hátha megtörténik a csoda és a helyére rakja. :D

     

    De hogy ne csak a problémás oldaláról írjak. :) Rendkívül érzékeny és meghálálja a szeretetet.Sok olyan gesztusa van, amitől el tudnék olvadni.Rengeteg virágot hoz nekem, még ha csak pittypangcsokor is az, de mégiscsak rám gondol. =) Kaptam már tőle reggelit az ágyba. Mióta ceruzát fog azóta rengeteg kézzel készített képet, képeslaot, apróságot.Imádja az állatokat.A férjem megkérdezte tőle, hogy melyik kislány tetszik neki az osztályból, ki a legaranyosabb, legszebb, a válasza az volt, hogy mind nagyon szép és kedves (pedig van köztük kövérkés és soványka, szemüveges és selypítős). :)

    előzmény:
    Kisskee (1)
    2013-05-25  10:40
  4. 2013. május 25. 15:3748.
    A ló mozgása, és ahogy ül rajta olyan izmokat mozgat ami az agyi tevékenységre is kihat. Összhangban van a lóval + elvileg nyugtatja is...
    előzmény:
    kacsa76 (47)
    2013-05-25  15:20
  5. 2013. május 25. 15:2047.

    Nem tudom... Én biztos azért vagyok ennyire szkeptikus, mert nálunk nem akkora a baj.

    Mindenesetre nagyon érdekes dolgokat írtok. Lovasterápiának is utána fogok nézni...

     

    Állatokhoz egyébkétn hogy viszonyul a fiad? Ez a lovasterápia konkrétan a ló révén hatásos, vagy azért, mert állattal foglalkozik a gyerek?

    előzmény:
    Kisskee (46)
    2013-05-25  15:13
  6. 2013. május 25. 15:1346.

    A torna biztos hogy segít, ha akarja a gyerek ha nem, ez bizonyított tény, lehet a fejlesztő személyét nem szereti a gyerek, és ezért a hiszti , nem tudom. Mi már jártunk kineziológusnál meg a fenetudjaholmégnem, de tornával sokat lehet segíteni, de max 10 éves korig!!! A tornát sajna muszáj, Az én fiam a lovasterápiával van így kb 5 perc és elkapja az ideg , vagy megunja, vagy nem szereti nem tudom :-(

    Egy biztos nagyon nehéz egy ilyen gyerekkel, de mindent meg kell tennünk értük . Nekem ez az egy fiam van, és nem is merek válalni többet, ezeket a dolgokat nem vagyok hajlandó mégegyszer végigélni :-( ez van

    előzmény:
    kacsa76 (42)
    2013-05-25  15:06
  7. 2013. május 25. 15:1245.

    Ja, és 2-2,5 éves kora között is csináltunk ilyen tsmt-torna szerűséget, de fél év után azért hagytuk abba, mert akkor is olyan mértékű ellenállás volt benne, hogy inkább abbahagytam. És amikro nem tornáztunk, akkro is folyamatosan láttam a fejlődést.

    Most nyilván nem mondom azt, hoyg torna alatt nem láttam a hatását - de igazából amikro a tornát csináltuk, akkor én leginkább az ellenkezéssel, a vesszőfutással, a hadakozással találkoztam, tehát nekem azért nem egyértelműen pozitív tapasztalat ez a torna. 

    2,5-5,5 éves kora között óriási fejlődések voltak, ilyen ugrásszerűek 3-4-5 éves korában (mindig tavasszal...).

    Most 5,5 évesen iskola előtt vittem el újabb felmérésre, és persze megint a tornát javasolták, meg azt, hoyg ne menjen még iskolába. Egyébként értelmes.

    OK, most nem megy iskolába. De a torna megint nagyon durva hatással van rá.

    És persze fejlődik olyanban, amit tornáztatunk, tehát pl. labdapattogtatásban, labdakezelésben, ilyesmi, de tiszta sterssz az egésztől. És ezért gondolkodom azon, hogy lehet, hyog enm éri meg az egész...

    előzmény:
    kacsa76 (42)
    2013-05-25  15:06
  8. 2013. május 25. 15:1144.

    Ezt találtam a kérdésedre a viselkedésterápiáról. Mi még nem alkalmazzuk de kutakodom ebbe az irányba is, hogy kihez hova mehetnénk.

     

    A hiperkinetikus zavarral küzdő gyerekek számára a szociális készségek tanulása, a konfliktusok kezelése, az indulatok kontrollálása, gyakran az akadémiai készségek gyakorlása is jelentős nehézségekbe ütközik. Amennyiben sikerül megfelelően segítő, fejlesztő környezetet biztosítani számukra, viselkedésük jelentősen rendezettebbé, harmonikusabbá válik.
     
    "A kognitív viselkedés terápia során a gyerekek konzekvens, világos elvárásokra támaszkodhatnak, viselkedésükről folyamatos visszajelzést kapnak. A módszer nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, lépésről lépésre tanítja a gyermekeket azokra a készségekre, melyekkel hatékonyan javul önkontrolljuk, épül önértékelésük, erősödik önbizalmuk.  
     
    A helyes viselkedésre adott konzekvens pozitív megerősítők, valamint a helytelen viselkedést követő negatív konzekvenciák tudatos alkalmazása nagymértékben elősegíti a kívánt viselkedés gyakorlását, szokássá való megerősödését.
     
    A terápia fontos eleme a gyerekek felvilágosítása, önértékelésének, önkontrolljának fejlesztése, az eredményes kortárskapcsolatokhoz szükséges készségek erősítése.
     
    A terápia csoportos jellege igen fontos tényező. A gyerekek a helyes viselkedés, az új megküzdő készségek gyakorlásában folyamatosan visszajelzéseket kapnak, melyek révén egymással jó értelemben versengő helyzetbe kerülnek, egymásnak mintát adnak, egyre inkább segítik társaikat a haladásban, a fejlődésben. Megtapasztalják, hogy képesek együttműködni a felnőttekkel, társaikkal, és kivívni elismerésüket. A tudatosan alkalmazott pozitív megerősítők segítségével átélt sikerélmény sok nehézségen segítik át őket, jelentősen fokozza a gyerekek motivációját a viselkedés korrekciójában. "

    előzmény:
    kacsa76 (40)
    2013-05-25  15:00
  9. 2013. május 25. 15:0843.
    Látszik hogy  lelkiismeretes ahol mi voltunk, mondhatta volna hogy kezdjük el a kezelést, de őszinte volt és mondta hogy semmi értelme nincs elkezdeni iskolás kor előtt. sokat segített is, hogy tejfehérjementes diétát érdemes próbálni, tornát, stb milyen étrendkiegészítőt fogyasszon, amiben nincs érdekeltsége könyveket ajánlott, szakértőket stb
    előzmény:
    kacsa76 (40)
    2013-05-25  15:00
  10. 2013. május 25. 15:0642.

    Hm... Amiket most így hirtelen olvastam róla, abból engem a szorongás, alvászavar kezelésére érdekelne.

    Meg az én fiamnál is van olyan, mit te is írsz a tiedről, hogy benne van egy nagy adag dac, és csakazértis... Szóval a zsigerből ellenkezés.

    Egyébként 6 éves, és óriásit javult - nekem egyéves koráig volt vele a legnehezebb. Azóta folamatosan egyre javul a helyzet, és sokkal kezelhetőbb már.

     

    Kicsit azért vagyok szkeptikus az ilyen dolgokkal kapcsolatban, mert azt látom, hoyg agyerekek óriásit fejlődnek, ha foglalkoznak velük - és sose tudom, hogy terápia áll-e a változás mögött, vagy az odafigyelés maga segít.

     

    Mi 5 hónapja csinálunk tsmt tornát, de pl. most azon gondolkodom, hogy abba kéne hagyni, mert a gyerekben olyan ellenállás van a torna ellen, hoyg emiatt elég sokat veszekszünk.

    És egyébként meg azt látom, hoyg ha szünetet tartunk a tornával - most 2 hétig nem csináltuk -, akkor lényegesen javul a helyzet, teljesen kezelhetően, normálisab viselkedik, szerintem még jobban is, mitn az átlag. És amikro meg újrakezdjük, akkor kezdődik az ellenkezés, a harc. És olyankor jönnek a panaszok az oviból is. Amúgy meg dicsérik.

    Ja, idegrendszeri éretlenség miat csináljuk a tsmt-t. De komolyan gondolkodom, hogy ér-e valamit, vagy esetleg ront is a helyzeten?

    előzmény:
    Kisskee (38)
    2013-05-25  14:59
  11. 2013. május 25. 15:0441.

    Azt én sem tudom ...a viselkedésterápiát.

    Igazából külföldi oldalakon van rengeteg pozitív tapasztalat. Nem 100%-os csodát ír, de nagy mértékben javít a gyerekek magatartásán koncentrációján stb...egy anyukával beszéltem akinek már most fél időben tartanak a kezelésnél és javult az állapota, de emellett tornára meg sokmindenre járatják a gyereket.   Valahogy keress rá, a neten, külföldi oldalakon esetleg..én is ezeket találtam csak

    előzmény:
    kacsa76 (40)
    2013-05-25  15:00
  12. 2013. május 25. 15:0040.

    És ez biztos hatékony valami?

    Hol lehet úgy olvasni róla, hogy nem csak annak az oldalán, akinek haszna származik belőle?

    Nektek ki ajánlotta?

     

    Mi az a viselkedésterápia, amiről írtok?

    előzmény:
    Kisskee (37)
    2013-05-25  14:56
  13. 2013. május 25. 15:0039.
    Én sem hallottam erről korábban, most ahová járunk logopédiára ott javasolták mint lehetőséget...
    előzmény:
    kacsa76 (35)
    2013-05-25  14:52
  14. 2013. május 25. 14:5938.
    Ezzel állítólag a sérült agyterületeket tudják újra megtanítani, hogy jól működjenek, valami olyasmi mint amikor valakit újra tanítanak járni egy agyvérzés után, csak ezt közvetlen stimulálják az agyat ahol én voltam ott írtak árakat a honlapon, de kb úgy van hogy 3500 ft/ alkalom és kb 50-60 alkalom kell, de máshol nem tudom mennyibe kerülhet
    előzmény:
    Kisskee (36)
    2013-05-25  14:55
  15. 2013. május 25. 14:5637.
    Mi a féléves kezelést kb 200.000 ft-ra saccoltuk, a felmérés szülői konzultációval az egy 10-es
    előzmény:
    kacsa76 (35)
    2013-05-25  14:52
  16. 2013. május 25. 14:5536.

    Na igen ennyi előnyünk van, hogy neki pici korban kiderültek ezek a dolgok, képzelheted bele sem merek gondolni, hogy  hol tartana most a fejlődésben ha csak most derült volna ez ki, elképzelhetetlennek tartom hogy egy szülő ne vegye észre hogy más a gyerek mint az átlag .... Én azért reméykedem hogy élhet  normális életet majd ha felnőtt lesz.

     

    Ja neki egy éves kora előtt  mindkét szemét műtötték, és azt hallottam hogy azok a gyerekek, akiket egy éves kora előtt altatnak, az felerősítheti az ilyen jellegű problémákat....hm nem tudom mi lehet ebből igaz

    előzmény:
    puminé (34)
    2013-05-25  14:44
  17. 2013. május 25. 14:5235.

    Miért, mennyibe kerül ez a neurofeedback?

    Rákerestem most neten - eddig nem hallottam róla -, és valahogy az árakról diszkréten hallgatnak.

    előzmény:
    Kisskee (33)
    2013-05-25  14:35
  18. 2013. május 25. 14:4434.

    Látod mindent megteszel a gyerekedért, szerintem ha most oviban megkapja a speckó fejlesztést akkor mehet rendes suliba is.

    Azért azt még mindig nem értem, hogyha ennyi helyen jártatok meg ilyen sok fejlesztésre viszed miért nem tudják megmondani, hogy mi a baja? Autizmusra, aspergerre, adhs-re is vannak tesztek, ezeket nem lehet vele megcsináltatni? Tudom írtál a szegedi tapasztalataidról de ha mostantól fejlesztő oviba fog járni, ott azért tudják ilyenre szűrni a gyerekeket nem?

     

    Hallottam több olyanról is, hogy a gyerek rendes iskolába járt és egy-két év múlva derült csak ki, hogy aspergeres, de ugyanígy sok hiperaktív is rendes iskolába kerül és nem fejlesztőbe. 

    előzmény:
    Kisskee (33)
    2013-05-25  14:35
  19. 2013. május 25. 14:3533.

    Ja persze a mozgásterápiát folyamatosan csináljuk addig, ezt a vizitornát is, és most dől elegy héten belül kb hogy melyik tornát fogjuk elkezdeni.Vagy delecato, vagy tsmt  igazából az a baj minddel hogy csoportos foglalkozás, és a fiammal könnyebben lehget dolgozni, ha egyénileg foglalkozik valaki vele, de majdcsak megtaláljuk a megfelelőt. Ő még valószínű 2 évig ovis lesz... a neurofeedbackre írtam hogy azzal kell várni iskoláig, mert hamarabb nem lehet, de aki csinálja ezt neki is van egy aspergeres autista gyereke, és most rendes iskolába jár :-))) De meg is tettek mindent érte amit lehet, és mivel ezt a terápiát ő csinálja, neki így nem kerül pénzbe, és nem is 60 alkalmat áldozott a gyerekre, hanem folyamatos, bízok ebben nagyon hogy  később az is sokat fog segíteni:-) Van itt Kecskeméten is ilyen, és Pesten is, a többieket nem tudom

     

    előzmény:
    TJ1117 (29)
    2013-05-25  14:26
  20. 2013. május 25. 14:3132.

    Igen a kisfiam rendes iskolába jár, neki apgar és iskola előtti pszichológiai teszt is jó lett, a suliban tanulással nincs gond, de nem szereti, 3 éves korától éjjelre is megbízhatóan szobatiszta volt, most meg, hogy iskolás már történt, hogy bepisilt bekakilt éjjel és a magatartásával van gond, koncentráció és figyelemzavar meg a mindig újabb tikkjei.

     

    előzmény:
    Kisskee (26)
    2013-05-25  14:18
  21. 2013. május 25. 14:3031.
    Hát igen. Vannak nehéz és könnyebb pillanatok, de nagyon el tudok keseredni, és az a helyzet hogy nem találkoztam és nem beszélte még ilyen szülőkkel akinek problémás a gyerek, ugyanis a környezetünkben nincsenek ilyenek.... Egy vidéki sztorit ismerek csak aki ugyanígy  állami oviban viselkedésproblémákkal küzdött, és átkerült úgy mint a fiam is egy speciális oviba, és  ezt követően nagyot változott és rendes iskolában végzete az általánost . Remélem az óvodaváltás jót fog tenni neki..,ott megkap egy helyen minden fejlesztést amire szüksége lehet
    előzmény:
    puminé (28)
    2013-05-25  14:24
  22. 2013. május 25. 14:2730.

    Itt ahol lakunk nincs ilyen terápia, de ha kell Bécsig is elmegyek, utána fogok nézni neki mindenképp.

    TJ1117 így van tökéletesen ahogy mondod, az elfogadás a legfontosabb, csak vannak napok mikor az ember tehetetlenségtől és fáradtságtól csak ordítana. 

    előzmény:
    Kisskee (26)
    2013-05-25  14:18
  23. 2013. május 25. 14:2629.
    A tornát mindenképp csináljátok ,ez az iskola előtti szinte egyetlen fejlesztési lehetőség. Amíg a tornával nem juttok eredményre addig iskolára előkészítő - pl. figyelemtréninget nem is tudjátok elkezdeni. Ha suliig vártok szerintem az régen késő, akkor esélye se lesz arra, hogy a normál gyerekek közé integrálódjon. Ezt meg kell előznie, egyénre szabott mozgásterápiával.
    előzmény:
    Kisskee (26)
    2013-05-25  14:18
  24. 2013. május 25. 14:2428.

    Nagyszülők? Egyik 300 km, másik 1000 km-re, ugyanígy érzek ahogy Te, hogy egyedül vagyunk a problémával és tudom vannak nálunk sokkal nehezebb helyzetben lévők, de a család támogatása nagyon hiányzik na meg egy kis gőzkieresztés kettesben a férjemmel.

    Lehet Neked is segítség kéne, hogy megtanuld elfogadni azt, hogy a Te gyereked más, és kezelni mert ezzel együtt kell élni, de biztos vagyok benne, hogy nem minden csak fekete nálatok, hiszen olyan sok örömet is képes adni egy kisgyerek. Ezekből meríts erőt és szeresd nagyon, ez a legfontosabb és leggyógyítóbb dolog. 

    előzmény:
    Kisskee (24)
    2013-05-25  14:09
  25. 2013. május 25. 14:2327.
    Sajnos el kell fogadnotok, hogy a hagyományos nevelési elvek ezekben az esetekben abszolút csődöt mondanak. Nálunk nincs kezelhetetlenség, de akármennyi idő is telik el, vannak dolgok amiket minden egyes alkalommal el kell neki mondani, hogy csinálja, mert különben magától nem csinálja.
    előzmény:
    puminé (22)
    2013-05-25  14:03
  26. 2013. május 25. 14:1826.
    És a gyerkőcöd rendes iskolában kezdhetett? Amúgy neki is biztos jó lenne a neurofeedback terápia, csak sajnos nagyon drága:-(  Én ennek ellenére elkezdeném  a tarápiát ha lehetne, de sajnos még éretlen hozzá a fiam, és kicsi is, úgyhogy nekünk iskolakezdésig várnunk kell ezzel
    előzmény:
    puminé (22)
    2013-05-25  14:03
  27. 2013. május 25. 14:1825.

    Nálunk szerencsére a párkapcsolatot nem viselte meg, talán annak köszönhetően, hogy a család távol és csak egymásra számíthatunk, egymást kell támogatnunk ebben a helyzetben. Ha én elfáradok, türelmetlenebb vagyok akkor a férjem veszi át a dolgokat és fordítva.

     

    Szerintem ne félj attól, hogy esetleg (bár szerintem nem) autistának diagnosztizálják, akkor legalább tudni fogod, hogy mi a baja, merre tovább és megkapjátok a szükséges fejlesztést is. Az autizmus nem olyan szörnyű dolog, tudom félelmetesen hangzik, de olyan széles spektrumú betegség, lehet enyhe autista is, vagy adhs, esetleg asperger ami jól kezelhető a mindennapokban ha elfogadjátok és megtanultok vele élni. A bizonytalanságnál szerintem minden jobb, a kicsinek is meg Neked is fontos, hogy tudd miért viselkedik így, hogy legyen egy biztos diagnózis a kezedben. 

    Ajánlom olvasásra Ranschburg Jenő: Pszichológiai rendellenességek gyermekkorban könyvét, illetve Singer Magdolna Szabolcs Judit: Sorsfordító gyerekek könyvét, nekem sokat segített. A fenti két szerzőnőt (Singer Magdolna mentálhigiénés szakember, Szabolcs Judit gyógytornász-terapeuta) meg is kereshetnéd személyesen, ők holisztikus szemléletükkel, alapelveikkel és tapasztalataikkal sok olyan helyzetben tudnak segíteni ahol az orvostudomány feladja. 

     

     

    előzmény:
    Kisskee (23)
    2013-05-25  14:06
  28. 2013. május 25. 14:0924.

    És a nagyszülőkre menyire számíthattok, mert nálunk úgy van hogy messze laknak , és ha szórakozni szeretnénk, vagy bárhová elmennénk vagy kettesben lennénk, nem tudjuk kire bízni... olyan mintha be lennék zárva, és a baráti kapcsolatainkra is kihat sajnos :-( nehezen viselik el a viselkedését :-( Félek hogy ez vár rám egész életemben :-(

     

     

    előzmény:
    puminé (22)
    2013-05-25  14:03
  29. 2013. május 25. 14:0623.

    Nem hallottam róla.... Nem tudom hogy nálatok hogy alakul a párkapcsolat, nálunk elég sok problámát hozott ez a nehézség, de együtt vagyunk még.

    Vadaskertben ha nem engedem akkor nem teszik rá esetlegesen az autista jelzőt??? Van ebbe beleszólásom?

    előzmény:
    puminé (22)
    2013-05-25  14:03
  30. 2013. május 25. 14:0322.

    Még egyszer visszaolvastam amit írtál, szerintem tuti nem autista, de kérlek próbáld meg a Vadaskertet, mert ott tényleg jó szakemberek vannak és nem csak vakon tapogatóznátok, hogy merre tovább.

     

    Sok erőt és türelmet kívánok Neked, tudom nem könnyű mert az én gyerekem is valahogy más mint a többi, mondjuk nálunk apgar meg mindenféle tesztek alapján semmi gond, és tünetei is enyhébbek mint nálatok de az a kétemberes gyerek aki állandóan mozgásban van és ugye ezek a kényszeres tikkes dolgai háááááát edzem az idegeimet. Nálunk az van, hogy amit nem szeret de muszáj csinálni (öltözés, fogmosás, házi) ott abszolút kezelhetetlen, se zsarolással se szép szóval, se büntivel semmivel nem lehet rávenni, hogy csinálja. Napi küzdelmek és bizony kimerítőek. 

    Még a viselkedésterápiáról olvastam jókat, nem tudom hallottál-e már róla?

    előzmény:
    Kisskee (18)
    2013-05-25  13:39
  31. 2013. május 25. 14:0021.

    Ja és a számérzéke nem alakult ki, és nem is számol vagy ha igen akkor össze vissza.... a napokat összecseréli, összekeveri a tagnapot a holnappal , és előfordul hogy többszört elismétli ugyanazt....

     Nekünk sem mond senki semmi bíztatót csak annyit hogy fejleszthető, de hogy meddig azt már nem, senki nem mer kijelenteni semmit...na páff

    előzmény:
    puminé (19)
    2013-05-25  13:51
  32. 2013. május 25. 13:5820.
    Én fiam sem csinál meg semmit az oviban. Itthon elvan , megül a tv előtt is, mesét ha olvasok csak akkor figyel egy darabig ha már álmos, visszamondani nem tudja, de azért van hogy elvan magában is, de a játékaival nem úgy játszik ahogyan kellene, és előfordul, hogy elhajítja ha valami nem tetszik neki.  Mostanában volt egy olyan időszaka, hogy kiszalad az útra, és nem fél az autóktól, pl ha meglátja a szomszédot már hiszti hogy nyissak neki kaput, ha nyitva van akkor meg hiába szólunk rá  átszalad, ha valamit nem engedünk neki akkor természetesen őrjöng.
    előzmény:
    puminé (19)
    2013-05-25  13:51
  33. 2013. május 25. 13:5119.

    Otthon hogyan viselkedik? Eljátszik egyedül, letudja valami kötni a figyelmét hosszabb időre is? Mozgással, sporttal hogy álltok? Ha mesét olvasol neki végighallgatja, és megérti a történetet? Oviba szeret járni? 

     

    Az én kisfiam sem bírta oviban a kötött foglalkozásokat, mai napig nem lehet leültetni színezni vagy rajzolni, most első osztályos, eddig jól veszi az akadályokat a suliban, de nem szereti mivel rengeteg szabály van és figyelemzavar is megfigyelhető nála, nem tud például úgy házit írni ha az asztalon a füzeten és ceruzán kívül más is van, mert rögtön elterelődik a figyelme afelé. Ennek ellenére beiskolázás előtt a pszichológus teljesen rendben találta, értelmes, koncentrálni tudó gyerek tehát kezdhette az elsőt. Neki is vannak ilyen lámpakapcsolgatós hülyeségei, meg még néhány kényszeres dolga, meg hát ugye hogy túl impulzív. Nálunk most tikkel is, emiatt vittem neurológushoz, meg pszichiáterhez, ők azt javasolták figyeljük tovább, de ez ilyen korban még normális kategóriába tartozik. Nem tudom, én is tanácstalan vagyok, már aspergertől kezdve, hiperaktivitáson keresztül a tourettig mindent diagnosztizáltam a gyerekemen, de a szakemberek nem foglalkoznak vele, szerintük minden rendben. 

     

    előzmény:
    Kisskee (16)
    2013-05-25  13:32
  34. 2013. május 25. 13:3918.
    Egyébként okos szerintem, csak valami akadályozza hogy ezt ki is tudja nyilvánítani,  sokat mosolyog, jó kedvű, szeret biciklizni(pótkerékkel) trambulinon ugrál, már a hintán tudja magát hajtani egyedül, dartsozni jól tud és szeret is :-) Kedves kisfiú, ha szomorú vagyok vígasztalni próbál-a maga módján, és a bogyó és babócát is majdnem végig tudja nézni ...és egyébként a tekintete és az arckifejezése is normális, nem látszik rajta semmi...csak sokszor hoz minket kínos helyzetekbe, pl bevásárolni képtelenség vele...
    előzmény:
    puminé (15)
    2013-05-25  13:27
  35. 2013. május 25. 13:3517.

    Mi ovinkban ahováű tartozunk nincs külön ilyen integrált csoport , csak heti 1* jár ki egy fejlesztő, aki a 3 ilyen gyerekkel foglalkozik. Elfelejtettem írni, hogy pl nem szeret beállni a csoportban a gyerekekkel mondókázni, anyáknapján, vagy ünnepségeken teljesen megbolondul gondolom a tömeg miatt, az még haggyán lenne hogy nem üli végig a műsort, de szaladgál, ki akar menni hangoskodik. Anyák napján sírtam, de sajnos nem az örömtől :-(

     

    előzmény:
    puminé (15)
    2013-05-25  13:27
  36. 2013. május 25. 13:3216.

    Jártunk rendszeresen gyerekpszihológushoz, ill egy alkalommal gyerkőccel együtt, aztán csak én, pl szobatisztaságban sokat segített, 5 évesen oviba kerülés előtt lett szobatiszta nappalra, de sajnos alvásnál még most is gyakran bepisil :-(( Mostanában nem voltunkl, de ő is csak azt tudta mondani hogy próbáljak türelmes lenni, és megfelelő ovit választani neki, egyébként érthetően beszél is, csak gyakran összefüggéstelenül :-(

     

    előzmény:
    puminé (15)
    2013-05-25  13:27
  37. 2013. május 25. 13:2715.

    Nem értem miért nem lehet integrált csoportban, hiszen nem értelmi fogyatékos, hanem viselkedésével van probléma, lehet tényleg enyhe hiperaktivitás, de szerintem az iskoláig várnotok kell, mert annyira nem tipikusak a tünetei és tényleg nem szabadna beskatulyázni már most. Azonban megértem aggodalmadat, szerintem figyeld tovább a gyereket, és szükség esetén pszichológust keres fel, ő ugyis tovább tud titeket irányítani a megfelelő helyre.

    Én nem látom annyira súlyosnak a problémát, szerintem a gyerekek egy része hasonlóan viselkedik ilyen korban, ő inpulzívabb mint az átlag.

     

    előzmény:
    TJ1117 (10)
    2013-05-25  13:09
  38. 2013. május 25. 13:2514.

    2 éves korában vizsgálta a szakértői bizottság és azóta kapta ingyen a heti 3* a konduktort, logopédust , de ebben a tanévben   hogy rendes oviba járt   csak heti 1 óra fejlesztés járt neki, emelett próbáltunk lovasterápiát stb. Kár volt erőltetni a rendes ovit....de meg akartuk próbálni. Fejlődött közben folyamatosan csak lassan, most 5,5 éves és ő még valószínő csak 8 évesen mehet majd iskolába

     

    előzmény:
    TJ1117 (13)
    2013-05-25  13:21
  39. 2013. május 25. 13:2113.

    Jávulni biztos fog, de azt el kell fogadnod, hogy sajnos erőt próbáló évek elé nézel. NÁlunk idegreogndszeri éretlenséget állapítottak meg, amit 2 éves fejlesztőtorna - + úszás,  és most utolsó évben papír alapú figyelemtréning + logopédia teljesen rendbehozott - igaz, a lányomnak ennél nagyságrendekkel enyébb tünetei voltak. Állandó mozgékonyság, ide-oda ugrabugálás, rengeteg beszéd, stb. Szerintem azért jó, hogy most még oviban elkezditek a fejlesztést, mert így van esély hogy fel tudják zárkóztatni annyira hogy normál iskolát elkezdje a többiekkel együtt. Ha ez nem megy, akkor szerintem ne erőltesd, jobban jár, ha képességeinek megfelelő közegben fejlesztik és nagyobb eredményeket értek el vele, mintha a többiek közt bukdácsolna. A területileg illetékes nevtant keressétek meg, és ott külön fejlesztést kell adniuk, ráadásul teljesen ingyen.

     

    előzmény:
    Kisskee (11)
    2013-05-25  13:09
  40. 2013. május 25. 13:1012.

    Ez Pesten van gondolom, csak mert mi Kecskeméten lakunk.

     

    előzmény:
    TJ1117 (10)
    2013-05-25  13:09
  41. 2013. május 25. 13:0911.

    Nem tudom hogy a speciális oviban  fog e javulni a helyzet. Jah logopédushoz járunk már szinte 2,5 éves korától, és ebben az évben egy 8 létszámú logi csoportba jár, ahol szintén kilép gyakran a feladatokból, de odafigyel és nyugodtabb mint az oviban ahol 28 gyerek van...

    A spec. oviban középsúlyos csoportban lesz szintén 8 gyerekkel.

    előzmény:
    puminé (6)
    2013-05-25  13:01
  42. 2013. május 25. 13:0910.

    Szerintem viszont inkább figyelemzavaros/hiperaktív, mint autista. Javaslom a bhrg alapítványt a tavasz utcában. Egy ideig jártunk szenzomotoros fejlesztő tornára - amíg az oviba ki nem helyeztek hasonló fejlesztőtornát a nevtanból.

    előzmény:
    Kisskee (5)
    2013-05-25  12:59
  43. 2013. május 25. 13:079.
    Voltunk egy ún: neurofeedback felmérésen ahol az agyhullámokat nézték, ennek van kezelése is, de csak iskolába kerülés előtt tudja elkezdeni, mert addig  képesnek kell lennie hosszabb ideig  koncentrálni egy feladatra, addig a tornát ajánlották
    előzmény:
    Kisskee (7)
    2013-05-25  13:04
  44. 2013. május 25. 13:058.

    Ha rászólok akkor abbahagyja, és egyre kevesebbszer csinálja ezeket

     

    előzmény:
    puminé (6)
    2013-05-25  13:01
  45. 2013. május 25. 13:047.

    Szegeden voltunk egy hétig ott megnézték, de mivel nem tudják vizsgálni mert nem hajlandó megcsinálni a feladatokat nem tudták igazolni , de inkább azt mondták hogy ez egy két autisztikus tünet, de nem autista, Nem szeretném ha rátennék az autista jelzőt, mert azt utána soha nem veszik le rólafélek

     

     

    előzmény:
    puminé (6)
    2013-05-25  13:01
  46. 2013. május 25. 13:016.

    Leírásod alapján nem az értelmi képességével hanem a viselkedésével vannak problémák.

    Nem gondolkoztál a Vadaskert Alapítványon? Ők tudják diagnosztizálni is kezelni az autista gyerekeket? Lehet, hogy Aspergeres, ez az autizmusnak enyhébb foka, a kényszercselekvések (redőnyhuzogatás, villanykapcsolás)  inkább erre mutatnak.

     

    előzmény:
    Kisskee (4)
    2013-05-25  12:55
  47. 2013. május 25. 12:595.

    Most szeptembertől átkerül egy speciális oviba, de addig néha lovagolni viszem, de sajnos ott is 5-max 10 perc után leugrik a lóról szó szerint, nem tud vagy nem akar koncentrálni feladatokra, akkor most elkezdtük nála a vizitornát ami szenzomotoros torna, ez talán tetszik neki, erre fogunk járni, és épp most keresek neki valami szakembert aki tornáztatja, vagy foglalkozik vele pl tsmt torna  delecato stb, de nagyon nehéz irányítani a figyelmét és rávenni feladatokra. Gyakran hisztizik, ez az utóbbi időszak nagyon nehéz , erőmön felüli néha azt kell mondjam, és senki sem mond semmit hogy az ilyen gyereknek  van e esélye normális életre....pedig amúgy nagyon kis rafinált, és mikor észre sem vesszük, de róla van szó akkor azt megjegyzi és vissza is mondja...hosszú leírni

     

    előzmény:
    puminé (2)
    2013-05-25  12:33
  48. 2013. május 25. 12:554.

    Nagyon összetett, mert senki nem tudja megmondani, hogy mi van, csak találgatnak szerintem.Ami tény, hogy nem szereti a szabályokat, az oviban most hogy levettük félnaposra azóta kicsit jobb a viselkedése, de amíg egésznapos volt addig verekedett, köpködte az ételt stb, mostanra inkább az maradt ebből, hogy elszaladgál a folyosón, nem végzi el a feladatokat, és van egy két szokása ami autisztikus tünet is lehet, bár nem igazolták, pl: redönyhuzibálás, ajtócsapkodás, villanykapcs. stb. Egyébként egyedül tud enni, inni öltözni, legtöbbször megértiu hogy mit akarok kérni tőle de annál jobban csinálja

     

     

    előzmény:
    puminé (2)
    2013-05-25  12:33
  49. 2013. május 25. 12:513.
    Szia! Oxigénhiányosan született 5-7-9 apgarral, tsmt-t kapott szakértői Biottság vizsgálta, megkésett fejlődésű, nem mászott nem kúszott stb
    előzmény:
    puminé (2)
    2013-05-25  12:33
  50. 2013. május 25. 12:332.

    Szia,

     

    leírnád, hogy konkrétan mi a probléma a kisgyerekeddel? Milyen speciális fejlesztést kap?

Címlap

top