Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ezt lehet?Nuku suli?

Torolt_felhasznalo_102437
Torolt_felhasznalo_102437
Létrehozva: 2013. március 22. 12:04

Mit tudtok erről? Van olyan, hogy egy szülő úgy dönt, nem adja iskolába a gyerekét, mert nem szimpi neki a tanítónéni? Nálunk most ez a helyzet alakult ki. Úgy néz ki, nem vették fel a tagozatra, így egy banya lesz a tanítónénije. Bocs a kifejezésért, de tényleg. Én arra a nőre nem bízom a kisfiamat, aki nagyon érzékeny lelkivilágú kisgyerek.

Most azt hallottam, hogy megtehetem, hogy nem adom be iskolába, hanem itthon marad velem, és csak vizsgázni megy majd. Ezt tényleg törvényes? 

  1. 2013. március 27. 10:20265.
  2. 2013. március 26. 05:40263.
    6. Mennyibe kerül az otthonoktatás? Fontos tudni, hogy az iskola nem kap normatívát azon gyerekek után, akik magántanulói státuszban vannak nyilvántartva, de az osztály létszámába ugyanúgy beszámítanak. Ez praktikusan azt jelenti, hogy az iskola a legtöbb esetben ellenérdekelt abban, hogy otthonoktatott gyerekeket vegyen fel. Ez érthető, hiszen a normatívától elesik, viszont más gyereket esetleg már nem tud felvenni a létszámkorlátozás miatt. Az otthonoktatott gyerekekről is kötelessége gondoskodni, ami a pedagógusoknak többletmunkával jár. A vizsgáztatást például legtöbbször szabadidejükben kell megoldaniuk. Vannak iskolák, akik azt kérik, a szülők támogassák az iskola alapítványát. Ezt kötelezővé nem teszik.
    Read more:
  3. 2013. március 26. 05:33262.

    Lenne egy kérdésem: miért tartottátok vissza a gyerekedet? Ha ősszel már 8 éves lesz, akkor elvileg most kéne elsősnek lennie... Akkor nem a "banyához" került volna...., akiről persze csak azt tudjuk, hogy hallottál róla valamit...

     

  4. Torolt_felhasznalo_623705
    Torolt_felhasznalo_623705
    2013. március 26. 03:04261.

      IGEN!!  Lehetseges,

     

    de....................

     

    na,  mindegy,  a  te  gyereked.................

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (1)
    2013-03-22  12:04
  5. 2013. március 25. 20:36260.
    "(5) A tankötelezettség iskolába járással, vagy ha az a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából nem hátrányos, a szülő kérelmére magántanulóként teljesíthető.

    (6) Ha az iskola igazgatójának megítélése szerint a tanulónak hátrányos, hogy tankötelezettségének magántanulóként tegyen eleget, vagy az így elkezdett tanulmányok eredményes folytatására vagy befejezésére nem lehet számítani, köteles erről értesíteni a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes kormányhivatalt, amely a gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat véleményének kikérése után dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. Halmozottan hátrányos helyzetű tanuló esetén az iskola igazgatójának döntéséhez be kell szereznie a gyermekjóléti szolgálat véleményét."

     

    http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi ?docid=A1100190.TV

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (257)
    2013-03-25  10:49
  6. 2013. március 25. 11:39259.

    JOGILAG van, de neked nem sok esélyt adnék.

    Legalábbis őszintén remélem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (257)
    2013-03-25  10:49
  7. 2013. március 25. 10:56258.
    Az is lehet, hogy a "banya" megtanitaná helyesen irni a gyerekedet..
    (nincs hosszú ImÖ --- amire te a jelek szerint nem fogod tudni megtanitani.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (257)
    2013-03-25  10:49
  8. Torolt_felhasznalo_102437
    Torolt_felhasznalo_102437
    2013. március 25. 10:49257.

    Nem értem miért törtök pálcátfölöttem. Egyet kérdeztem, hogy JOGILAG van e lehetőség arra, hogy otthon tanítsam a gyerekemet. 

    Nem fogok banyajellemrajzot adni, mert nem akarom,hogy ráismerjenek, mert ebbe nagyon beüthetem a bokámat. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (1)
    2013-03-22  12:04
  9. Torolt_felhasznalo_368838
    Torolt_felhasznalo_368838
    2013. március 24. 16:23256.

    Nagyon sokat gondolkodtam ma ezen és rajtatok.

    Majd este, ha elalszanak a gyerekek, írok emailt.. Volna pár ötletem, talán valamelyiket hasznosítani tudod, illetve ismerek innen az NLC-ről is egypár budapesti SNI-s anyukát, ők talán tudnának normális iskolákat javasolni.

     

     A blogodat beállítottam követésre, jó lenne párszor tapasztalatot cserélni...

     

    Most mentem, szép napot kívánok!  

    előzmény:
    almameter (255)
    2013-03-24  13:34
  10. 2013. március 24. 13:34255.

    Tényleg nagyon hasonló a sorsunk!! Mi is sajnáljuk, hogy későn kaptunk észbe, a mi gyanakvásunkat is elaltatták, hogy későn érő a gyerek.

    A legutóbbi bejegyzésben (Hülye vagy zseni - 2. felvonás)  épp azt írtam le, hogy mi lenne a fiunk sorsa, ha beíratnánk a számára kijelölt iskolába, és milyen így a helyzete, hogy itthon van...

    Ha valóban úgy lenne, ahogy mondják a Hivatalok, hogy csakis a gyerek érdekeit nézik a döntés meghozatalakor, akkor engedélyezniük kéne, hogy a gyerekünk itthon maradjon, ellenben úgy néz ki, hogy ezt másodfokon sem hagyják jóvá.

    Délelőtt iskola, délután-este fejlesztések: számunkra is nagyon ismerős helyzet. Szegény fiunk olyan fáradt volt, hogy  még a leckéjét is mi írtuk meg késő este, de nemcsak tanulásra, hanem játékra, pihenésre, olvasgatásra se volt ideje. Biztos vagyok, hogy ebbe belerokkant volna. 

    Nekünk is újra meg kellett (volna) vele tanulnunk itthon mindent, de akkor meg minek jár iskolába, ha nekem kell elvégeznem itthon a pedagógus munkáját (akinek szintén volt fejlesztő pedagógusi végzettsége is...)????

    Szerintem is sok felesleges dologra megy el az idő az iskolában, talán mondanom se kell, hogy itthon ez nem így van.

    A blogon (almameter.wordpress.com) kint van az ímél címem, ha gondolod, írj nekem levelet, és megmondom, hogy  annál a szakértőnél voltunk-e, akinél Ti!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_368838 (253)
    2013-03-24  08:02
  11. 2013. március 24. 13:05254.

    Valamikor én se tudtam volna elképzelni, hogy itthon tanítsam a gyerekem, most meg úgy alakult, hogy épp ezt teszem. Eleinte nagyon féltem, hogy hogy fogom tudni tanítani, de úgy látom, hogy nem kellett volna annyira tartani tőle. 

    Természetesen volt már olyan kérdése, amire nem tudtam válaszolni, de nem szégyellem ezt beismerni, hiszen kiskamasz korban úgyis eljön az az időszak, amikor a gyerek magától rájön, hogy a szülő nem mindenható és nem mindentudó. Tehát ha valamire nem tudom a választ, akkor együtt utánanézünk, vagy megkérdezzük Apától (én humán érdeklődésű vagyok, a férjem pedig reál).

    Az itthontanítást úgy tudom megoldani, hoyg főállású anya vagyok, tehát nem dolgozom munkahelyen.

    Bejárunk az iskolába konzultálni; nem nagyon sűrűn, de épp a héten is be fogok menni megbeszélni, hogy mik a követelmnyek a matekvizsgán.

    A felsős  gyerekekkel kapcsolatban megoszlik a tapasztalt otthonoktató szülők véleménye is. Van aki azt mondja, hogy kivitelezhető, más meg iskolába adja  a nagyobb gyerekeit. Mi úgy tervezzük, hogy felsőben már megint iskolás lesz a fiunk, reményeink szerint addigra utoléri a kortársait a fejlesztéseknek köszönhetően.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_368838 (252)
    2013-03-24  07:10
  12. Torolt_felhasznalo_368838
    Torolt_felhasznalo_368838
    2013. március 24. 08:02253.

    Elolvastam a blogban, amit a döntésed okáról (a kezdetekről) írtál. Jujjjj, de nagyon ismerős!!!!!!!

     

     

    Hasonló a cipőnk.

    A nevekre lennék kíváncsi.. pontosabban nekem van két nevem, vajon  voltatok-e őnáluk? 

     

    Az én fiamat tönkretszi ez az iskolarendszer.. De nincs lehetőségem váltani, sem otthon tanítani. Már csak abban reménykedem, nem emelik törvényerőre az egész napos iskolát, mert akkor ennek a gyereknek vége. Ő is harmadikos, mint a Tiéd, diszlexia és diszgráfia miatt SNI-s, bár nem az, csak mivel ehhez közeli értékeket mutatott ill. némi hasonlóságot, úgy beszéltük meg a Bizottsággal, hogy annak nyilvánítják, így részesülhet a fejlesztésekben, amik biztos nem válnak kárára.

    Igazából azért vagyok mérges, mert négyig benn kell maradnia az iskolában, utána járhatunk el a foglalkozásokra, és késő este, mikor hazaérünk, állok vele neki a tanulásnak, amit valójában az iskolában kellett volna megtanulnia.. De papír ide vagy oda, nem veszik figyelembe a tanítók, pedig egyikük gyógypedagógus is.. Elmegy napközben egy csomó ideje olyan órákra, amin tök feleslegesen ül ott, és este nekem kell ugyanezt az órát pótolni vele.. Akkor mi a fenének pazaroljuk az időt ezekre a tanórákra? Most még csak alsós, de felsőben nem tudom, hogy fogjuk tudni ezt tovább csinálni, ha egész napos iskola lesz...

     

    Az egészben az a legbosszantóbb, hogy ha kiskorában nem hagyom magam a szakértők, orvosok által lerázni (majd kinövi a gyerek), és akkor elkezdjük a fejlesztéseket meg a tornát, akkor már régesrég túl lennénk ezen az egész mizérián.. Most pedig mindenhol azzal fogadnak, hogy hát miért nem hoztam el korábban???? Ilyenkor látok nagyon vörösen.

    Kis életekről, életpályákról, további sorsokról döntenek a   "szakértők" egyetlen tollvonással, mindössze egyetlen, pillanatnyi lelki- (fizikai)állapotról alkotott vélemény alapján.

     

    Már csak mosolygok kínomban, mikor egymást szidják  (Hogyhogy nem vette ezt észre a kolléga???), és egymástól teljesen eltérő véleményeket adnak a gyerekről.

    előzmény:
    almameter (251)
    2013-03-23  22:53
  13. Torolt_felhasznalo_368838
    Torolt_felhasznalo_368838
    2013. március 24. 07:10252.

    Köszönöm szépen, feltétlenül meg fogom nézni, mert érdekel!

     

    Gondolkodtam én is egy időben, hogy átkérjem magántanulónak  a gyerekem, de én nem tudnám otthon minden tantárgyból szakszerűen tanítani, másrészt akkor nekem is fel kéne mondani a munkahelyemen, márpedig az nem lehetséges.

     

    Volt már olyan kérdése a tiednek, amire esetleg nem tudtál válaszolni?

     

    A félév alatt bejártok meg(át)beszélni a tananyagot? 

     

    Végig a 8 év alatt otthon szándékozod tanítani a gyermeked?

    Azért én mégis kíváncsi lennék a felsős tapasztalataidra, majd... 

    Tudom ugyanis, hogy vannak tantárgyak, ahol a tananyag csak szórványosan található a könyvben, rengeteg tanári magyarázat + háttértudás szükséges mellé. 

     

    Talán megválaszolod ezeket a kérdéseket a blogodban is, megnézem mindjárt, csak még a reggeli ébredezés/játék/kávéfőzés zajlik...

     

     

    Ja, rám nem hallgat az enyém.

    Ha egy-két kérdésben látom, hogy helyreigazításra lenne szüksége, nem nekem hisz, hanem a tanító néninek.  

    Vagy ha én mondom, elfelejti, aztán picivel később lelkesen elmeséli, hogy a tanító néni mondta.. 

    előzmény:
    almameter (251)
    2013-03-23  22:53
  14. 2013. március 23. 22:53251.

    Mint otthontanító anya, szívesen válaszolok a kérdéseidre.

    Az iskolával és a tanítóval kapcsolatban állunk, már csak azért is, mert ez lesz az első vizsgánk, és sok kérdésem van még hozzájuk. A törzsanyag, amit minden gyereknek tudnia kell iskolatípustól és tankönyvtől függetlenül  - nem titok, hozáférhető; ráadásul nekünk a nagyon készséges tanító el is mondott mindent részletesen (melyik tantárgyból meddig kell eljutni). Azért beszereztük azt a tankönyvet is, amiből az anyaiskolában is tanulnak a gyerekek. Az én fiam harmadikos; nyelvtanból a szófajokat kell ebben az évben megtanulnia. Ennek a tanítása azért még nekem is megy, de ha valamit elfelejtettem volna, akkor utána tudok nézni, például a tankönyvben. 

    Bár nem vagyok reál beállítottságú, még a matekot is sikerül elmagyaráznom a gyereknek. Aki beszél nyelveket, annak valószínűleg nem fog gondot okozni ennek a tanítása sem, főleg nem elemi szinten. 

    Az, hogy valaki milyen jól "tanít", nem feltétlenül pedagógiai képzettség függvénye; talán inkább az egyéniségtől függ. Attól, hogy mennyire kreatív, mennyire tudja a gyerek érdeklődését felkelteni a tanulás iránt, van-e benne empátia, mennyire színes, magával ragadó a személyisége.

     

    Az otthontanítás egyik előnye, hogy egyetlen gyerekre összpontosul a figyelem. Sokkal jobban hasznosul a tanításra fordítot idő, mint az iskolában, hisz itthon nem kell senkihez igazodni (csak a saját gyerekemhez), ő szabja meg a tempót, ha nem fáradt, akár több órát is foglalkozunk intenzíven a tananyaggal. És itthon nem kell várni, míg az én gyerekemre kerül a sor, hisz mindig ő van a középpontban. Mi tulajdonképpen kényszerből lettünk otthontanítók, tartottam is tőle az elején, de most egyszerűbbnek tűnik, mint eleinte gondoltam. 

     

    Hogy hallgat-e rám a gyerekem...? Kedves kérdező, rád hallgat a gyereked?

     

    Ha többre vagy kíváncsi, ajánlom, olvasd a blogomat, amiből már több bejegyzést is belinkeltek ide más hozzászólók: almameter.wordpress.com .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_368838 (239)
    2013-03-23  08:38
  15. 2013. március 23. 12:12250.

    Szerintem meg kell tanulnia minden gyereknek kezelni a banyaféléket, mivel életében nemegyszer fog velük találkozni.Ha mindig megbeszéled vele, mi történt az iskolában, és ha hülyeséget mondott a tanárnő, akkor otthon kijavítod, ráadásul „szabad kezet” adsz a gyereknek a banyával szemben, úgy értem helyesled, ha visszavág neki, és kiáll a társaiért is a banyával szemben, akkor még pozitívan is kijöhet a dologból, mivel az osztályban kedvelni fogják a bátorságáért. Ha nem ilyen típus, hogy kiáll magáért, akkor meg megint marad az otthoni megbeszélés, nyugodtan mondd meg neki, hogy a banya nem normális, a szigorú tananyagon kívül semmit ne vegyen tőle komolyan. Értsd: ha lehülyézi, ha alázza őt vagy bármelyik osztálytársát, próbálja meg nem észrevenni, peregjen le róla, és tulajdonítsa mindezt a tanárnő idiótaságának. A gyerek nem hülye, csak gyerek, érteni fogja.

     

    Tudom, ezt sokan nem helyeslik, de valóban van néhány idegbeteg barom tanár (mivel ugye nem feltétel az pszichológiai alkalmasság), amelyikkel szemben fel kell vérteznünk a gyereket. És a felvértezésnek nem mindig a túlzott óvás a legjobb módja, sőt, legtöbb esetben (kiváltképp fiúknál) súlyos következményei lehetnek. Manapság pedig nagyon nagy divat minden kihívástól megkímélni a gyerekeket, pedig felnőttként rengeteg igazságtalansággal, idióta főnökkel találkozik. Fel kell nőnie ezek kezeléséhez, ha viszont burokban éli le a gyerekéveit, megfosztjuk a természetes védelem kifejlesztésétől.

     

    Nem is beszélve arról, hogy nemcsak az idiótáktól és a megaláztatáspktól kíméljük így meg, de a társadalmi beilleszkedést, barátságok kialakulását, a részrehajlás és az igazságosság, a helytelen és helyes viselkedési minták közötti különbség felfedezését, megtapasztalását is elvesszük tőle.

     

    Ha nem sorozatgyilkos a tanárnő, szerintem nem kell kivenni az iskolából. Ha viszont tényleg nagyon durva, akkor sem az otthon tanítást választanám, hanem inkább másik iskolába beíratást. 

     

    Ez utóbbi egyébként a legjobb mód, ha van rá lehetőség, hiszen egy alkalmatlan tanár valóban elveheti a kedvét a tanulástól, mgutáltathatja vele a tantárgyát, és tényleg csak arra „jó”, hogy megtapasztaljon negatívumokat is a kisgyerek. Ha nincs lehetőség másik iskolába íratásra, akkor viszont hagyjuk inkább bent, és marad az iskola utáni beszélgetés.

     

    Ez a vélemény abszolút magánvélemény, és kizárólag az én tapasztalatomra, gondolkodásomra hahgyatkozik, nem vagyok pszichológus, sem tanár vagy óvódai dolgozó. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_102437 (1)
    2013-03-22  12:04
  16. 2013. március 23. 11:44249.

    Én is már csak sportból vagyok itt....

     

     

    Ugyanúgy itthagyott bennünket, mint Manócskáim a telós topikban.

    Nyilván nincsenek érvei.....

    Szánalmas! 

    előzmény:
    angyalod (245)
    2013-03-23  11:22
  17. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2013. március 23. 11:42248.

    "Ezen nem tudtok segíteni"

     

    Nem is akartal! Csak hogy a tenyeknel maradjunk! Ha jol emlekszem, egyetlen kerdesed volt a TI fele, a többi gunyolodas volt a reszedrol. Most mar nyilt sertegetes.

     

    Ugye te szivesen "beszelgettel" volna egy igy kommunikalo forumozoval? 

     

    Ha valaki a velemenyem hianyolja a temahoz, azt megirtam privatban!

    előzmény:
    angyalod (245)
    2013-03-23  11:22
  18. 2013. március 23. 11:42247.
    Nálunk gimiben volt ilyen.... Elment szülni a mat-fiz tanárunk, és már hónapokkkal előtte kitudódott, hogy egy másik gimiből ki jön a helyére. Ha tudnád, micsoda hírek terjengtek. Az, hogy véreskezű - ez volt a legenyhébb.   Aztán elkezdett minket tanítani, és ő  lett a kedvenc tanárunk. Még azoknak is, akik abszolút reál-antitalentumok voltak. Mert marha jól tudott magyarázni, és sokakkal megkedveltette a matek-fizikát. Tény, hogy következetes, és számonkérő volt. De ez csak javunkra vált.
    előzmény:
    kivi39 (235)
    2013-03-22  23:53
  19. 2013. március 23. 11:31246.
    Szerintem úgy képzeli, hogy az íróasztal egyik felén ő dolgozik, a másik felén meg a fia tanul. Időnként ránéz, hogy jól csinálja-e, bele-bele kérdez, aztán hagyja, hadd dolgozzon tovább. Na, ez így nem megy. Ráadásul abba is bele kéne gondolni, hogy miért is mondják a pszichológusok, hogy ha a gyereknek korrepetálásra van szüksége, akkor ne a szülő tanítsa, hanem külsős. Nem hinném, hogy az otthon tanítást úgy találták ki, hogy majd a szakképzetlen szülő tanítja a gyerekét. Elvégre a tanítás is egy szakma. Vannak olyan élethelyzetek, amikor el tudom képzelni, hogy erre szükség van, de azt hiszem, hogy ilyenkor is az lenne a jó, ha szakképzett tanár tanítaná a gyreket.
    előzmény:
    Radírpók (236)
    2013-03-23  07:19
  20. 2013. március 23. 11:22245.

    Észrevetted, hogy SEMMIRE nem reagál, értelmes választ képtelen megfogalmazni? 

    Itthagyom ezt az ostoba nőszemélyt, aki csak az általa sérelmeknek vélt kérdésekre vet oda egy-egy primitív választ...(esetleg kérdéssel válaszol...)

     

    Ezen nem tudtok segíteni, csak azt tudnám, minek kérdez? 

     

    Most sem válaszolt, h pl. konkrétan mi a problémája a tanító nénivel?

    ...és még sorolhatnám... 

    előzmény:
    antironia (234)
    2013-03-22  21:52
  21. 2013. március 23. 11:10244.
    Ráadásul a tesók, azok tesók. Nem pedig idegen, érzelmileg egészen más nexusú közösség. Netán felnőttként is a családi felhozatalból válasszon társat? Nehogy helyzetbe kerüljön már?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_949731 (101)
    2013-03-22  14:11
  22. 2013. március 23. 11:08243.
    Ezt te sem gondolod komolyan. Ne mondd már nekem, hogy a 4 fal között ugyanazok az élethelyzetek állnak elő, mint odakint, a világban. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_949731 (101)
    2013-03-22  14:11
  23. Torolt_felhasznalo_833625
    Torolt_felhasznalo_833625
    2013. március 23. 09:38242.

    Szerintem korrigálható 6 éves kora után, nekem is nagyon érzékeny volt a lányom, az egyik ovónéni szerint még 7 évesen is szociálisan éretlen volt az iskolára. Amivel persze nem értettem egyet. A logopédus azt mondta, okos, de erős iskolában nem bírná a terhelést.

    Szerencsére bekerült egy gyerekbarát iskola jó közösségébe, jó tanítónénik keze alá és szépen elkezdett kinyilni. Az én szinte minden óvodai rossz élménytől síros kislányom most már 16 éves lesz, sok barátja van, és erős ginmáziumban jól megállja a helyét.

    előzmény:
    semiramis (119)
    2013-03-22  14:31

Címlap

top