Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Betegszabadság?!

Gingerr
Létrehozva: 2012. július 9. 11:22

Sziasztok!

Párom egy baleset miatt 2 hét betegszabadságra kényszerült. Mivel fizetést azokra a napokra, amikor nem dolgozik, nem kap, elmentünk az orvosához, és kiíratta magát betegszabadságra. Az első munkanapján vitte a főnökének a papírokat, aki azt mondta, hogy ő ilyenekkel nem foglalkozik, nem lesz lejelentve. Mi a teendő ilyenkor? Meglehet kerülni a munkáltatót? Mivel bejelentett munkahely, gondolom járna neki vmennyi pénz. 

  1. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2016. július 29. 18:0680.

    Sajnos hogy belementél az "okos" megoldásba, amivel magad alatt vágtad a fát.


     


    Azért az érdekes, hogy neked nemzetközi gépkocsivezetőnek az a nyomorult 70-70 ezer forint olyan nagyon fasza megoldás volt ( és a többi hónapra is annyi elég lett volna neked??????????????????????????), ahelyett hogy a rendes úton maradtál volna.


    És ha már baleseted volt, egyből orvoshoz kellett volna menni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


     


     


    Semmi esélyed semmire, eljátszottál minden esélyt.

    előzmény:
    gazso.imrene (79)
    2016-07-29  16:26
  2. 2016. július 29. 16:2679.

          Tisztelt Cim!


    Olvasom a kérdéseket, válaszokat a betegszabadsággal kapcsolatosan.


    Nekem más kérdésem van, és szeretném ha válaszolnának rá, kinek mi a véleménye.


    Munkahelyi balesetem volt 2016.01.20-án, nem a kórházba, hanem a lakásomra szállítottak, csak másnap vitt a mentő a b,sebészetre, ahol megállapították, hogy a jobb térdem eltörött, tökig gipszbe tették a lábam.meglátogatott a munkáltatóm, 


    és azt mondta, hogy ne vegyünk fel jegyzőkönyvet, fizet mindent utánnam mintha dolgoznák, egy átlagot kiszámolnak és azt utalják.februárban utalták, amiért megdolgoztam januárban, március és áprilisban 70-70.000Ft-ot utalt, közben visszamenőlegesen ,03.31-el megszüntette a munkaviszonyomat is.Azt szeretném kérdezni, hogy mire számíthatok, nem voltam táppénzen, ő miatta, mert igérte,hogy fizet! A Munkaügyi Főfelügyelőségen van a dolog, ott döntik el, hogy munkahelyi baleset vol-e, vagy mi! Tanum van, mert váltósofőr látta az állapotomat.


    Mondják meg őszintén, munkahelyi baleseteknél csak úgy fel lehet mondani?


    Vagy az EÜ Pénztártól mit várhatok, mert oda leadtam a kórházi papírjaimat?


    Szeretném mielőbbi válaszát, válaszotokat.


     SYLVER.


    Különben nemzetközi gépkocsvezető vagyok, és rakodás közben megcsúsztam, és leestem a platóról,a mai napig kezelésekre járok, aztán a továbbiakat még nem tudom, augusztus 4-én eldől, hogy szükséges még kezelésekre járnom!

  3. 2012. július 11. 13:1678.

    Én nem kérem a jelenléti ívet (esetleg beszkennelik), ők ott vezetik maguknak, és ahol több dolgozó van, ott az irodában van az összes személyes anyag, a bér és a jelenléti ív, lévén oda megy ki az ellenőr a helyszínre ( ahogy volt is már rá példa), és kérte visszamenőleg az összes jelenléti ívet.

     

    Én csak azt egyeztetem, hogy ki megy szabadságra, és volt-e beteg valaki adott hónapban, bérszámfejtés előtt rákérdezek, ha volt beteg, akkor kérem a tp papírokat beszkennelni. 

     

    Persze, a tulajnak az azonnal feltűnik, ha valaki nem megy be dolgozni, ezért is kérdeztem, hogy szóltak-e, meg a tulaj mit tudott, mert nagyobb cég esetén a tulaj nincs bent, csak egy vezető, és lehet, hogy az elmismásolja a dolgot, meg akármi is lehet. 

     

     

     

    előzmény:
    gezemici (75)
    2012-07-10  17:51
  4. 2012. július 11. 12:0977.
    A legtöbb cégnél a jelenléti ívet utólag írják hónapokra visszamenőleg...
    előzmény:
    gezemici (75)
    2012-07-10  17:51
  5. 2012. július 10. 18:5876.

    Nem, nem vérzik, hidd el, ez sok helyen tényleg így megy. A jelenléti ívre a vállakozó azt ír, amit akar... a könyvelő nem ismeri a dolgozók aláírását...

    naná, a munkáltatónak feltűnik, hogy nincs ott, arra az időre nem fizet, de a táppénzes papírt sem adják le a tb felé.

    munkahelyi balesetről jegyzőkönyv? Amikor úgy jöttek be hozzánk sérültek, hogy a munkahelyemen, á, ezt ne írja le. Vagy ha munkahelyinek vettük, két nap múlva jött a telefon, hogy legyünk kedvesek módosítani...

    előzmény:
    gezemici (75)
    2012-07-10  17:51
  6. 2012. július 10. 17:5175.

    Azért a jelenléti íveket a vállalkozó adja le a könyvelőnek. Illetve beszélnek legalább telefonon, hogy ki volt szabin, ki volt beteg. 

    A vállalkozónak meg csak feltűnik, hogy az egyik dolgozója 2 hétig nem volt.

    A munkahelyi baleset is érdekes, mivel arról jegyzőkönyvet kell felvenni, ami nem túl gyakori, tehát a vállalkozó egyből a könyvelőt hívja. 

     

     

    Na, több sebből vérzik ez a dolog, de, mint tudjuk ma elég pofátlanul megtesznek a vállalkozók bármit, ha hagyják a dolgozók. 

    előzmény:
    bababetű (58)
    2012-07-09  17:49
  7. 2012. július 10. 11:1874.
    Ne nekem...))) Pont ezt próbáltam megmagyarázni, de megkaptam, hogy nekem mindegy, ha más férjét kirúgják. Érdekes, máskor hülye az a magyar, aki hagyja magát, hiába érvelünk a kirúgással. Viszont úgy gondolom, van egy határ---és ez az eset pont az.
    előzmény:
    Tiheli (72)
    2012-07-10  11:06
  8. 2012. július 10. 11:1873.

    A fizetett ünnep az más, az pl. a május 1-e, azt törvényileg tényleg kell fizetni, de amiket írtok, már nem csodálkozom azon sem, ha nem fizetik. Csak papíron van ott, lévén a bérszámfejtésből nem lehet kivenni.

     

    A könyvelőt NE KERESSÉTEK MEG a tulaj háta mögött, mert ki fogják rúgni a férjed !!!

     

    Én alkalmazottakkal sosem tárgyalok, nem azért, mert fenn hordom az orrom, hanem mert az ügyfelem háta mögött soha nem beszélek alkalmazottal. Amikor az alkalmazott kérdezni akar tőlem valamit, előbb szól az ügyfelemnek, ő felhív engem, és bejelenti, hogy a dolgozója kérdezni szeretne valamit. Így tudom, hogy rendben van a dolog, és nem a háta mögött settenkedik.

     

    Ha egy dolgozó megtudja a telefonszámom, és felhív, elküldöm, nem válaszolok neki. Megmondom, hogy beszélje meg a főnökkel. Ha továbbra is "zaklat", akkor meg felhívom az ügyfelet, hogy az alkalmazottja hívogat, állítsa le.  Jogi kapcsolatban kizárólag az ügyféllel állok, és csak neki vagyok jogosult a kérdéseire válaszolni. Ha az ügyfél küldi hozzám a dolgozót, akkor ez azzal egyenértékű (ügyfél tudja ), ha a dolgozó a tulaj háta mögött kérdez, akkor az nem egyenértékű.

     

     

    előzmény:
    Gingerr (70)
    2012-07-10  10:41
  9. 2012. július 10. 11:0672.
    Hidd el, Magyarországon is szigorúak a munkavédelmi elöírások, és szép kis összegek repkednek, ha valaki megszegi azokat. Föleg, ha emiatt következik be baleset.
    előzmény:
    eda-1952 (61)
    2012-07-09  18:14
  10. 2012. július 10. 10:5271.

    Szeretnék kérdezni valamit.

    A vejem közmunkán van.Azt tudom ,hogy aki itt dolgozik annak nem jár betegszabadság.

    Viszont őt a munkahelyén érte baleset,erről jegyzőkönyv is készült.Munkahelyi baleset esetén 100% táppénz járna.  A polgármesteri hivatal azt mondja ez sem jár neki.

    Kérem olyan válaszoljon aki pontosan tudja.

     

    Köszönöm.

     

     

     

    előzmény:
    Gingerr (1)
    2012-07-09  11:22
  11. 2012. július 10. 10:4170.
    Azt nem írnám le, hogy milyen balesete volt, mert bár kicsi az esély, hogy itt olvasgatnak a férjem munkáltatói, de minden megtörténhet :)
    A főnök tudott a balesetről, és arról is, hogy betegállományban volt a férjem, folyamatos kapcsolatban voltak a betegállomány alatt.
    Megpróbálta időben leadni a papírokat, de elhajtott a már említett szöveggel. Most a könyvelőt próbáljuk utolérni, remélem a héten még visszajön a szabadságról, de ez is félő, hogy a főnök ezt az ő megkerülésének veszi, és emiatt kirúgja a páromat.
    Ezen kívül mindig rendesen fizetnek neki, amennyi jár. Illetve mégsem, mert fizetési bérjegyzéken fel van tüntetve, hogy áprilisban volt 1 fizetett ünnep pl, amit tényleg fizettek, de csak azért, mert dolgozott a férjem. Szabadságot nem fizetik, de a bérjegyzéken az szerepel, hogy egész évre járó szabadság: 0. Ezt nem tudom hogy oldják meg.
    előzmény:
    bababetű (58)
    2012-07-09  17:49
  12. 2012. július 10. 10:2869.
    Nálunk ugyanez a helyzet. Napi 8000 Ft, ha nem mész dolgozni, nem kapsz semmit. Eddig szabit sem vett ki, ezért nem tudtuk, hogy amúgy neki járna fizetett szabadság...sajnos eddig utána sem néztünk. De ezután is csak annyit tud tenni, hogy rákérdez, hogy vajon miért nem fizetik a szabadságát. Feljelentgetni nem érdemes, mert szó nélkül kirúgják, mondván, lesz helyette 1000 másik, aki nem kérdez, hanem örül, hogy van munkája. Sajnos most ez a helyzet....az alkalmazottnak semmi joga, csak fogja be a száját. Ha esetleg panaszkodik, kereshet másik melót.
    előzmény:
    reginka (26)
    2012-07-09  13:12
  13. 2012. július 10. 07:5468.

    Törpiri, sajnálom, és sajna nagyon megértelek benneteket.

    Az én férjeméknél eleinte normális volt a helyzet, aztán a főnök felesége kezdte hozni ezeket a jobbnál jobb ötleteit.

    Tavaly nyáron azt mondták, hogy felnyomják a fizujukat 200ezerre legkésőbb decemberben (persze minimálbéren bejelentve) - addig kb. 150 ezer körül kaptak fixen havonta -, de mellé behozzák a napi bért, azaz, amelyik nap nem dolgoznak, azt levonják tőlük. Nem kérdezték, közölték.

    Így még rendben is lett volna valamilyen szinten, de 200ezret még azóta sem láttunk egyik hónapban sem. Az valahogy a "válság" miatt kimaradt, de azért a napi bért nem felejtették el... A legtöbb kb. 165ezer volt, attól függően ugyebár, hogy hány db munkanap van a hónapban, de pont ebből következően volt már 145ezer is...

    De mivel kisgyerkőc van a családban, óhatatlanul - sőt, valljuk be gyermek nélkül sem ártana egy-két nap pihi - szükséges néha elvinni ide vagy oda a gyermeket, akár orvoshoz, akár bárhova.

     

    Namármost, mi pont most szeretnénk hitelt felvenni, használt házikót hitelből venni, de elég nagy bátorság ilyen feltételekkel. Viszont ez van.

    Én szerencsére egyelőre jól keresek, és normálisan be is vagyok jelentve.

    De, ha a hitelt bevállaljuk, akkor már nem igazán lesz még egy gyerkőcünk, pedig szerettünk volna. De így már az én fizum nem eshet ki két-három évre...

     

    Szerintem még több ezren vannak hasonló helyzetben az országban... Szomorú, de választani kell.

    Bocs, az off-ért, ez most nem ez a téma, csak eszembe jutott a pénzről, fizetésről. 

    előzmény:
    TörPiri (67)
    2012-07-09  21:56
  14. 2012. július 9. 21:5667.

    az én volt férjem 16!!! évet húzott le ennél a spinál, mert még ennél a mosléknál sem talált jobbat :(

    Nemrég találkoztam egy vol kollégájával, aki 4 gyereket nevel, múlt hónapban 35ezer ft fizetést kapott, mert nincs munka, nem dolgoznak...

     

    előzmény:
    bababetű (66)
    2012-07-09  21:51
  15. 2012. július 9. 21:5166.

    Sajnos ez a helyzet.

     

    Egyrészt a vállalkozók között is van ( mert van ) tisztességes, és a vállalkozókról ezer bőrt húznak le. 

     

    De. Ha valakit dolgoztat, akkor legyen vele tisztességes, hisz neki is az a jó, ( az lenne, és aki tisztességes, annak az is) ha állandó alkalmazottai vannak.

     

    Nem kell az állandó keresgéléssel foglalkozni, és hiába jelentkeznek sokan egy állásra, nem felelnek meg, mert sokaknak egyszerűen büdös a munka. 

     

    A dolgozók másik rész, ha megteheti, akkor kőkeményen lop. 

     

    A vállalkozók oldala, ami engem meglepett: sokan úgy gondolják, hogy hiába van fizetett szabadság, hiába jogos a betegállomány, HA a dolgozó nincs ott, és nem dolgozik, és nem termel, akkor ő nem fizet neki pénzt.

     

    Először nem is értettem, hisz a szabadság is fizetett, és törvényileg jár, ha valaki meg beteg, akkor beteg. De sokuknak más az észjárása, csak akkor hajlandó fizetni, ha a dolgozó dolgozik. Hisz, ha nincs ott, akkor miért fizessen neki ?

     

    A szabadságtól meg teljesen ki vannak akadva, van akinek idősebbek a dolgozói, és már 30 nap szabadság jár neki, erre sápítozva mondta nekem, hogyha kiadja neki  akkor a dolgozó 1,5 hónapot nem dolgozik neki, és ő azt miért fizetné ki ? És, hogy nem lehetne valamit kitalálni, hogy ne kelljen neki ezt kiadnia....mondtam, hogy nem, vagy kiadja, vagy kifizeti.

     

    Én úgy vagyok vele: aki nem akar a dolgozónak bért fizetni, az dolgozzon saját maga !

     

    Akinek meg van 5-10-15-25 dolgozója, az nem mondható kicsi vállalkozónak, pláne, ha tudjuk, hogy feketén még 50-100 ezer Ft még becsurran a dolgozók zsebébe...azaz megtermeli a bevételt ( a dolgozó). 

     

     

     

     

    előzmény:
    TörPiri (65)
    2012-07-09  21:16
  16. 2012. július 9. 21:1665.

    Volt férjem vállakozónál dolgozott, be is volt jelentve rendesen.

    De: ki volt számolva, hogy a minimálbérrel napi mennyi a fizetés, ha nem ment, arra a napra egy fillért nem kapott. (és persze ez azokra a napokra is igaz volt, amikor a főnök elment a Kanárira 10 napra...)

    A könyvelő szépen megcsinálta minden hónapba a bérelszámolást, de neki fogalma sem volt arról, mi megy valójában, honnan tudta volna? 

    Mi éppen ezért nem kértük a gyerekre az adókedvezményt, azt írtuk a papírra, én veszem igénybe, mert hiába lett volna papíron több a fizetése, akkor is csak a napi x ft-ot fizette, a többit zsebrevágta.

    Táppénz??? Beleállt a véső a férjem tenyerébe, bevitte a balesetire, 12 öltés, és visszavitte melózni... (fizikai munka, keze kell hozzá)

    És évekig keresett újat, volt olyan hirdetés, amire 60 szakképzett jelentkezett, egyetlen helyre :(

     

    Nagyon szomorú, hogy minden t el kell tűrni, csak munkája legyen valakinek. És könnyű azt mondani, menjen feljelenteni... akinek családot kell eltartani, inkább a biztos szemétkedést választja... :(

    előzmény:
    bababetű (57)
    2012-07-09  17:38
  17. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 9. 18:4564.
    Neki az a haszna, ha a hülyeségeiteket figyelmen kívül hagyja és megy az ura pénzt keresni.
    Majd ha talál jobb állást, akkor vált.
    előzmény:
    eda-1952 (63)
    2012-07-09  18:40
  18. 2012. július 9. 18:4063.

    Naa, már közelítesz...))))

    Csak az a baj, hogy ebből a vitából a topikindítónak  nem sok haszna van.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (62)
    2012-07-09  18:19
  19. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 9. 18:1962.
    VAN ám az kis csúnya unió jogharmonizációval!

    De a vadkeleten egy maszeknál mehetsz a törvényeiddel a pi...
    Kirúg és rághatod a küszöböt.
    Könnyű verni a nyálad, amikor nem a te zsebedre megy a móka.
    előzmény:
    eda-1952 (61)
    2012-07-09  18:14
  20. 2012. július 9. 18:1461.

    1.Nem én szóltam hozzád először és nem tehetek róla, ha öngólt rúgtál. Jó a másikat szidni, ha éppen olyant mond, amit máskor te, ugye?A fenébe is, ha nincs a hsz-em, akkor jöhettél volna a szokott dumával, hogy csalók a magyarok...))))

    2. Az az agyatlan, aki tájékozódás nélkül hozzászól egy másik ország jogszabályban megszabott dolgaihoz. Esetleg azt elmesélheted, hogy a te hazádban mi jár annak, aki elmismásol egy üzemi balesetet...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (60)
    2012-07-09  17:59
  21. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 9. 17:5960.

    Neked meg sehol nincs, csak az agyatlan duma van fölöslegesen!

     

    előzmény:
    eda-1952 (59)
    2012-07-09  17:55
  22. 2012. július 9. 17:5559.
    Igen, egy szigorú országban vannak tapasztalataid: egy másik országban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (56)
    2012-07-09  17:32
  23. 2012. július 9. 17:4958.

    1. Milyen munkahelyi balesete volt a férjednek ?

    2. Munkáltató tudta ?

    3. Jeleztétek neki, hogy a férjed betegállományban van ?

     

     

    Ha nem adjátok le időben a táppénzes papírokat, akkor a bérszámfejtés nem stimmel, és ha már bement a havi bevallás, akkor azt önellenőrizni kell. 

     

    Tehát időben kell szólni, és jelezni. 

     

    Egyébként a dolgozó a rendes papíron lévő bérével van bevallva a navhoz. Lévén a könyvelő ha nem tud arról, hogy tp-s papírok lesznek, akkor bérszámfejt a rendes havi bérrel.

     

    Mit nem akar kifizetni a vállalkozó ? A bejelentett fizetést sem, vagy csak a feketét ? 

     

     

    előzmény:
    Gingerr (1)
    2012-07-09  11:22
  24. 2012. július 9. 17:3857.

    Hogy utalná a könyvelő a fizukat, én nem kezelem az ügyfél bankszámláját, pénzét.

     

    Megcsinálom a bérfeladást, beküldöm havonta a bevallásokat. Ugye én azt fejtem, ami a papíron lévő, és az, hogy a vállalkozó mit beszél a dolgozójával, mennyit ad neki zsebbe, azt nem is tudom, és nem is tudhatom. 

     

    A fizetendő adókat, a bérlapokat, azt mind átküldöm az ügyfélnek, és a dolgozójával, illetve a navval ő rendezi a fizetendőket.

     

    Mondjuk nekem ilyen simlis ügyfelem nincs is, mert NEM ENGEDEM. Ha meg ilyen akar lenni, akkor kirúgom, volt már ár példa. 

     

    Náluk is van olyan, hogy a szabit ki kell írni ( mert szólok, hogy vegyék ki a dolgozók, mert nem maradhat bent, akkor ki kell fizetnie), és a dolgozó nem akkor megy szabira, amikor ki van írva, de megy. 

     

    DE !! amikor szabin van a dolgozó, akár csak papíron, akár valóságban, akkor azt fizeti neki. Azt nem tudom, hogy a fekete pénzt akkor is megkapják-e ?

     

    Van akinél igen, van akinél nem, vállalkozó és a munka milyenségének a függvénye. 


     

    előzmény:
    eda-1952 (53)
    2012-07-09  17:27

Címlap

top