Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Biokertészkedés

Kertember
Létrehozva: 2012. Április 6. 19:26

A biokertészkedés évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend a kertészkedők körében. Minél messzebb kerülünk a természettől, annál nagyobb misztikum számunkra az efféle kertészkedés. Hajlandóak vagyunk azt hinni, hogy ez valami olyasféle kertgondozási módszer, ami nagy szakismeretet, komoly megelőző kísérleteket kíván. Pedig nem szól ez másról, mint a kertünk alapos ismeretéről, a megfigyelésről és a szeretetről.

A biokertészkedés népszerűsége keletkezésétől számítva töretlen. Oka hol ebben, hol abban keresendő. Napjainkban népszerűségéhez nagyban hozzájárulnak az élelmiszeriparban zajló fejlemények, amelyek nagyfokú bizonytalanságot okoznak a fogyasztók körében. Ma már szinte van olyan élelmiszer, ami nem is látott természetes anyagot. Olyan dolgokat eszünk nap mint nap, amelyeknek hatása ismeretlen az emberi szervezetre. Egészségkárosító hatásukat hol cáfolják, hol megerősítik. Sajnos egyik hírnek sem hihetünk, mert minden attól függ, hogy ki finanszírozta azokat a kísérleteket, amelyekkel alátámasztották a hírt. Eljutottunk oda, hogy egy termék komoly előnyre tesz azért, mert „csak” természetes anyagok felhasználásával készül. A termék ezen tulajdonságát aztán drága reklámokban kürtölik világgá. Könyörgök, mégis miből kellene készülnie az élelmünknek, mint természetes anyagból?

Megnyugodhatunk attól, hogy „csak” természetes anyagból készült élelmiszert fogyasztunk? Á dehogy. Mik ezek a természetes anyagok? Hogyan állították elő őket? Milyen szerekkel kezelték termesztésük során? Hogyan takarították be őket? Hogyan kezelték addig, amíg termék nem lett belőlük? Számtalan olyan kérdés, ami mind befolyásolja azt, hogy milyen minőségű élelmiszer kerül nap mint nap az asztalunkra. De mi van akkor, ha magunk állítjuk elő élelmünket, vagy legalább annak egy részét? A kérdés költői. Mindenki tudja a választ.

Keressük együtt a megoldásokat. Tanítsuk egymást a természetes kertészkedésre. Ebben szeretnék segíteni annak, aki ilyen termesztésben gondolkodik. Igyekszem megosztani ismereteim, tapasztalataim e téren. Igyekszem hobbikertészek számára is „fogyasztható” ismeretekre átdolgozni a szakirodalmat. Tartson velem, akinek kedve van hozzá.

  1. 2012. május 14. 07:08301.
    Ez áttelelő borsó, azért ilyen. Nekem a petrezselymem nem kelt ki, kétszer is vetettem.
    előzmény:
    Sonnya (297)
    2012-05-13  21:01
  2. 2012. május 14. 07:45302.

      A petrezselyemnek nagyon lusta magja van, de hiszen Te jobban tudod nálam, Margó.. Azt olvastam, hogy jó szomszédja a paradicsom, rossz szomszédja a saláta.

      Nálam a sárgarépa lett a szomszéd, a teknőctó kiskertjébe vetettem,  mert akkor még el sem kezdődött a virágoskert és a játszótér földjének átváltoztatása konyhakertté. Végül is jól megvannak, szépen fejlődnek. A magokat beáztattam, tudván, hogy milyen nagyon hosszú ideig elfekszik a petrezselyem magja, aztán összekevertem homokkal. Így szórtam le.Így is bőven kell egyelni, de végül is elégedett vagyok az eredménnyel. 

      Margó, a Te magod nyilván élettelen volt.

      A bokorbabbal van bajom. A korábbi vetés nem jött ki, másik zacskóból vetettem három napja, talán már négy is van. Aggódom. Mikor bújik elő a beáztatott mag?  Egyet kibányásztam, azon volt kicsike gyökérkezdemény, visszatettem. Persze, most eléggé hideg van.

    előzmény:
    margo1958 (300)
    2012-05-14  07:06
  3. 2012. május 14. 13:59303.

    Szervusztok.

    Margó kérlek, mond el nekem, mit jelent az, hogy áttelelő borsó?

    Az egy fajta, vagy későn elveted és korán kikel? Mint a petrezselyem, mert azt késő összel is lehet vetni.  

    előzmény:
    margo1958 (301)
    2012-05-14  07:08
  4. 2012. május 14. 14:52304.

    Igen, ősszel vetettem el. Itt írtam róla bővebben:

     

    előzmény:
    jara (303)
    2012-05-14  13:59
  5. 2012. május 14. 14:55305.
    http://kertelgetes.blogspot.com/2012/03/attelelo-borso.html Nem tudom miért nem teszi be a linket, a blogomban írtam róla még márciusban.
    előzmény:
    margo1958 (304)
    2012-05-14  14:52
  6. 2012. május 14. 14:59306.

    A babom az idén nekem se sikerült, csak azok vannak meg, amiket cserépbe ültettem, a földből valami kiette. Gondolom a hangyák.  

    A petrezselyemmel már nem is foglalkozom, az nekem soha nem sikerül.Majd palántázok, mint tavaly.

    előzmény:
    klára13 (302)
    2012-05-14  07:45
  7. 2012. május 15. 10:44307.
      Mi történt óriási kerteddel, Delinke? Te győztél vagy a bogarak?
    előzmény:
    delinke6 (290)
    2012-05-11  08:37
  8. 2012. május 15. 20:55308.

    Üdvözlök mindenkit!

     

    Sajnos rég tudtam közétek jönni. Olvasgatni igyekeztem, bár három napja már azzal is elmaradtam.

     

    Kedves Sonnya!

     

    Nem tudom a többiek válaszoltak-e kérdésedre, én most megpróbálkozom. Nem baj, ha több helyről kapsz választ.

    Több oka is lehet a rossz kelésnek, nálam általában a víz hiánya miatt kelnek rosszul a magok, főként az aprómagvúak (répa, zeller, petrezselyen, mák), mert nagyon keményre szárad atalajom. De volt már olyan is, amikor az előző évről maradt magot vetettem el, no az kelt aztán igazán hiányosan, annak ellenére, hogy két évig jónak kell lennie a magnak.

    Pótólhatod a hiányokat. próbálj rövidebb tenyészidejű fajtákat beszerezni, mer azokból hamarabb lesz termény. Zellerből pedig vegyél palántát, még árulnak a piacokon.

    A tökfélék még simán vetehtők, őket amúgy is április végén, május elején kell vetni. Ha túl korán veted őket, akkor a hideg talaj miatt berothad a csíra, így ki sem kelnek.

     

    előzmény:
    Sonnya (261)
    2012-05-08  00:42
  9. 2012. május 15. 20:59309.

    Köszönöm.

    Most már vanank tyúkjaink is, sőt beszerzés alatt vannak a libák, kacsák, csibék, és a pulykák. Fejlesztjük a gazdaságot.

    Ezt ma fényképeztem. Egyik régebbi építményem, más kertjében.

     

    előzmény:
    mandy44 (263)
    2012-05-08  15:02
  10. 2012. május 15. 21:03310.

    Kedves Klára!

     

    Nálam is kókálják a tyúkok a nyuszikat, érdekes módon csak a nagyokat, a pici nyuszikkal barátságban vannak. de mér elég jól idomulnak egymáshoz, megbarátkoztak.

    Cukkinit ne ritkítsd ki. Jól megvan egymás mellett több tő is. Egyik erre, másik arra nő majd. Én mindig 3-5 tövet hagyok egymás mellett.

    előzmény:
    klára13 (265)
    2012-05-08  21:04
  11. 2012. május 15. 21:08311.

    Szuper megoldások. Én is hasonlóképp ügyeskedem. A borsó, és a haygmasorok mellett már ott vannak a palánták. Hamarosan úgyis helyet cserélnek. A 6-os villamost nem ismerem, de a 7-es buszt igen. Ott is nagy a zsúfoltság.

    Most, hogy beindult a kert fényképezek rogyásig. Próbálok feltenni belőlük. Neked most egy különleges pünkösdirózsa teszek fel. Imádom őket, legszívesebben közöttük aludnék:)

    előzmény:
    klára13 (272)
    2012-05-09  09:40
  12. 2012. május 15. 21:17312.

    Klára én nem hálózok. Régen még iparkodtam, akkor lányokat kergettem hálóval fogdostam őket, mára már lenyugodtam. Kertben pedig nincs annyi időm, hogy hálóval bíbelődjek. Kb, 8 évvel ezelőtt egyszer megpróbáltam uborkahálózni, de nagyon macera volt, sé nem is hozott számottevően több termést, inkább csak látványos volt. A természetben sem kapaszkodik hálóra az uborka. Így ebben a témában nem tudok nagy tapasztalatokkla szolgálni.

    Viszont van egy másik pünkösdirózsám. És gyógynövény kertem vágás előtti állapotban. Snidling egy részét már levágtam.

     

    előzmény:
    klára13 (280)
    2012-05-10  12:50
  13. 2012. május 15. 21:21313.
    Nagyon szép. Látszik a szorgos kéz eredménye. Na az enyém korántsem így néz ki.
    előzmény:
    klára13 (293)
    2012-05-12  19:38
  14. 2012. május 15. 21:26314.

    Jelentem a szélvihart a Balaton parton egy mobilházban vészeltem át a családdal. Lementünk hétvégére a gyerekekkel. Pénteken és szombaton kora estig szuper idő volt. Fürödtünk is  a Balatonba, no és egy kicsit bicigliztünk is. A szélvihar viszont rémísztó volt abban a mobil házban. Szerencsére nme jutottunk Óz birodalmába:)

    Mégegy pünkösdirózsa.

    előzmény:
    klára13 (294)
    2012-05-13  09:09
  15. 2012. május 15. 21:37315.

    Így jár, aki ritkán jön. Egyedül marad. Na, de sebaj. Még néhány kép az öntözésról.

    A kertebn ilyen csepegtető rendszerre állok át. Sajnos még nem tudtam beüzemelni. Nem győzöm idővel a locsolást. Nálunk tavaly ősz óta alig esett valami csapadék. Télen 20 centi hó, tavasszal pedig 3mm. Most a két legutóbbi országos eső is elkerült bennünket, így ha karok valami terményt kénytelen vagyok órákat öntözni.

    A díszkerteben pedig ilyen segítségeim vannak.

     

    előzmény:
    Kertember (314)
    2012-05-15  21:26
  16. 2012. május 15. 21:39316.

    És búcsúzóul még néhány képecske.

     

    előzmény:
    Kertember (315)
    2012-05-15  21:37
  17. 2012. május 15. 21:59317.

      Üdvözöllek. Nagy öröm találkozni veled és virágaiddal, Kertember.

      A pünkösdirózsák csodálatosak. Sárga?!

    előzmény:
    Kertember (316)
    2012-05-15  21:39
  18. 2012. május 15. 22:06318.

      Köszönök minden tanácsodat, Kertember. Nem tudom pontosan kifejezni, mit érzek irántad, virágaidat látva.

      Csodaszépek.

     

    előzmény:
    Kertember (316)
    2012-05-15  21:39
  19. 2012. május 15. 22:17319.
    Szia Kertember. Témyleg régen láttunk. Köszönöm a válaszod, mandy tanácsára kibányásztam a magokat és teljesen ki voltak száradva szegények. Azóta már vettem új magokat, jól beáztatva elültettem őket és épp ma fedeztem fel, hogy beindultak. A kínai kígyó uborkám is mind kibújt. Répát, zellert pedig majd veszek a piacon. Ma főztem borsó levest, igaz répát úgy kellett venni, de a borsó az enyém és zsenge és isteni volt. Adok én is pünkösdi rózsát, nekem az egész lakásba mindenhol van, egyszerűen imádom az illatát. 
    előzmény:
    Kertember (308)
    2012-05-15  20:55
  20. 2012. május 16. 06:31320.

    Szia Kertember! 

    Csodálatosak ezek a pünkösdirózsák! Ezek cserjések, ugye?  Nagyon szeretnék még én is beszerezni belőle. Nem tudsz valami olcsó beszerzési forrásról? 

    Nekem ilyenek vannak csak.

    előzmény:
    Kertember (312)
    2012-05-15  21:17
  21. 2012. május 18. 20:47321.

    Sziasztok,

    Rég jártam erre, de látom a kertek egyre szebbek

     

    Hoztam én is pár képet, nem virágos, inkább veteményes, de dokumentálom azt is. 

     

    1. a borsóm már nagyon szép, hamarosan szüretelünk

    2. a cukkinik is beindultak

    3. a komposztálóm, mezőgazdasági kisérlet helyszíne.  mindenhol növények bukkantak elő a lécek között, békén hagytam őket. Majd megléátom mi lesz az én kis vertikális kertemből

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  22. 2012. május 22. 08:29322.

    Jó reggelt kívánok, kellemes napot.

    Csordogál a májusi "arany". Nekünk már nagyon kellett. Nyújtózkodnak a palánták szinte.

    A borsót már felszedjük a napokban, beérett mind a három kilónyi, csak amit az unokám vetett, az érik később.

    Nagyon szép a cukkini, tátva maradt a szám a láttán. Hogy alakult így, kérlek írd le.

    A pünkösdi rózsák csodálatosak, nekem rózsaszín van és fehér természetesen (ami virág, ami fehér színű virág, annak nehezen tudok ellenállni.) Valószínű az itteni terepet nem kedvelik igazán, mert a rózsaszín egy virágot sem hozott, bár kezdeményt látok, de beszáradva. A fehér már a negyedik helyén van, azóta hoz virágot, ami ki is nyílik.

    Van erre véleményetek?

    Az utcába nyugdíjba ment egy hölgy. Nosza, hozzáfogott a kert gyomtalanításához. Panaszkodik azóta is, hogy ennek soha nincs vége, mert mire végez, kezdheti az elején.

    2011-ben aszfaltozták le az utcánkban az útat. Úgy nézem, a meggyfánk, ami kint van, kiszárad. Már piros rajta a gyümölcs, de borsónyi nagyságú a gyümölcse. Öntözöm rendesen, de valószínű, hogy a gyökereihez nem jut el a víz. Van még egy meggybe oltott májusi cseresznye amit már leszüreteltek az unokák és egy másik meggy, ők még bírják, de féltem őket is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2012. május 22. 08:53323.

      Szép ez a reggel, Jara, tovább szépítette kedves beszámolód. Idejöttek a fehér pünkösdirózsák!

       A pünkösdirózsa a virágok királynője. 

       Kertemben szintén nő minden,mintha húznák. 

       Elmesélem, három sorból álló  krumpliföldem  ügyét, mosolyogjunk együtt, mert nagyon mókás.

       Elmulasztottam tájékozódni a vetés rejtelmeiről, így csak álltam bénán a gyors növekedést látva, és a sorsűrűség miatt nem volt honnét töltögetni. Ráadásul azonnal a következő növénysor nyakába hullt a föld, ha hozzányúltam.

      Megoldottam, családom  hasát fogja a nevetéstől! A kis fonott kerítés megtartja a távolabbról idehordott földet! Amint rá lehet lépni a földre, folytatom, hiszen még ötletem megvalósításának elején tartok.

    előzmény:
    jara (322)
    2012-05-22  08:29
  24. 2012. május 22. 08:59324.
      Virágomat akartam küldeni viszonzásul, Jara, és rossz helyre kattintottam. Mellékelem reggeli kertemet is.
    előzmény:
    jara (322)
    2012-05-22  08:29
  25. 2012. május 22. 09:07325.

       Mennem kell madaraimat etetni. Nagyon énekelnek. Éhesek.

       Szép napot kívánok!

    előzmény:
    klára13 (324)
    2012-05-22  08:59
  26. 2012. május 22. 15:56326.

    Sziasztok, Regen olvastalak benneteket . Nem voltam itthon .A hugom az Örsegben lakik, es naluk voltunk kicsit ejtozni , kirandulni .

     Naná hogy masnap elso utunk a Jeli arboratumba vezetett .

     Lelegzetelallito volt az a viragözön )))  a hatalmas rododendron bokrok, amik kozott elegeddddetten vettem eszre azt hogy egy egy nekem is van ,,

     

    "rengeteg " fotot keszitettem ,amirol azt hittem hogy AZ de enokostojas  !!!!! a supergeppel amit alig ismerek meg , videokat keszitettem , igaz nagyon szep ahogy az enyhe szelloben remegnek a rodiviragok de ide nem lehet folrakni ... ugy hiszem ...

     

    DE?  az egyik nap, atmentunk Sloveniaba ahol van egy orchideafarm tropusi kerttel egyutt hUHHH na azt se hagyjatok ki az eletetekbol

     Errol van foto csak lekell kisebbiteni ..mert tulnagyok ..

     

    tatottam a szamat es ugy vert kozben a szivem hogy majd ki ugrott a helyerol az izgalomtol )))

     

    Volt nem egy orchidea amin

     20-22 db virag volt !!!!..szinte el sem lehet kepzelni .. eszmeletlen elmeny volt ...

     

     aertem megsinylette az egyheti tavolletet, de igyekszem segiteni behozni a lemaradast ..

     

    Na en eddig azt hittem hogy a vakond turja fele a kertemet es benne mindent DE!!

     

    a masodik szomszedom felfedezte hogy  BEKAK!!!! azt mondta duhosen tegnap hogy kepzeljem el felturta az anyja kertjet mert kapalta a krumplijat es kb 50bekat talalt ..

     

    komoly alaguthalozat van a kertben ,, miis csak figyeljuk hogy ugy DÜBÖG a fold es ha locsolunk akkor meg eltunik a viz a jaratokban ..

     

     eddig a vakondra gyanakodtamm

     

     NAMOST SEGITSETEK hogy ebben az esetben mi a teendö..

     

    ket ve volt az arviz akkkor fogantak meg a kisbekak amik mostanra nagy hasas dögök lettek ...

     egyszeruen tehetetlen vagyok,, a beka nem vedett allat veletlenul ???

     

    SONNY kedves ha a zold  babomra nezek , ami kivetelesen jol sikerult es nagyon szep a futok mar 30cm -re futnak ))) TEjutsz az eszembe vajjon hogy all a jovobeli babfarmod ))))) 

     

     

     

     

    előzmény:
    Sonnya (319)
    2012-05-15  22:17
  27. 2012. május 22. 16:05327.

    ...talan egyenlore a legjobb ha a mas altal keszitett fotokat mutatom  hiszen en is ugyanezeket lattam ..

    http://gyurgyalog.hu/keptar/tropusikert/pages/tropusi kert01.htm

     

     De igerem hogy az en kepem is megfog jelenni ...ami lehet nincs ilyen szep de az enyem ))))))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  28. 2012. május 22. 17:31328.

    Szép estét Mindenkinek!

     

    Szebbet mint az enyém. Épp most vágtázott át felettünk egy jégeső, sajnos itthagyta a tartalmát. Oda az egész kert. Ilyet eddig csak tévében láttam. Lett földdel kevert eperturmixom, és hagymás meggyfelfújtam , a többiről már nem is beszélek.

     

    Keves Rea!

    Neked viszont gyönyörű a cukkinid. Szerencsére az enyém még csak most bújik, így megmenekült a jégveréstől. De mintha láttam volna már ezt a képet egy másik fórumban. Oda is Te raktad fel?

    Nagyon szupi a komposztálód. Látom precízen össze van rakva. Ti csináltátok?

     

     

     

    előzmény:
    Rea73 (321)
    2012-05-18  20:47
  29. 2012. május 22. 17:38329.

    Szia Margo!

     

    Nem, nem cserjések. Lágyszárúak, de egy speciális fajta ITOH peoniák. Lassabban nőnek, később kezdenek virágozni, és nehéz őket szaporítani. Japán fajták a fás paeonia, és a lágyszárú keresztezéséből állítják elő. Az áruk is ennek megfelelően több ezer forint.

    előzmény:
    margo1958 (320)
    2012-05-16  06:31
  30. 2012. május 22. 17:44330.

    Kedves Mandy!

     

    Túr a béka túr, de azért járatrendszert nem készít. A béka csak a perzselő nap sugaraitól bújik a föld alá nappal, majd éjszaka előjön és falja a káros állatokat. Szerintem ne kezdj velük semmit. Nem okoznak kárt a növényeidben. Egyébként az összes béka védett.

    Jeli arborétumban már én is jártam. Valóban csodás. Viszont azt a szlovén orchideás helyet megadhatnád, hátha egyszer arra tévedek. Nagyon szép helyen lakik a hugod.

    előzmény:
    mandy44 (326)
    2012-05-22  15:56
  31. 2012. május 22. 19:37331.

    Szervusz kedves Kertember!

     

    Jaj Istenem!  Gondoltam a reggeli beíráskor, hogy biztos örülsz, hogy esik az eső, mert írtad a múltkor, hogy szárazság van ott (is). Erre nem gondoltam, hogy szilárd formában is jöhet.

    Én tavaly arra gondoltam, hogy ennyi nyári jég még sosem volt.

    Látom már, hogy lesz, no de májusban is?

    Mire ideértem, nem vagyok biztos, de a 316-os hozzászólásban a fehér virág az milyen névre hallgat? Kérlek írd meg nekem.

    Még azt kérdezném, hogy (pénzhiány miatt) nem baj, ha az áttelelt muskátlimat vuxállal locsoltam meg? Persze tervezem a muskátli tápot is, ezt csak tűzoltásként tettem. 

    Klára kedves, az a kert úgy lesz szép, ahogy elkészíted. Majd kitapasztalod a lehetőségeket és tanítod nekem, mert olyan gondos vagy.

    A salátasoraid pedig olyanok, mint az a minta amit képként betettél anno. 

    Ja, az a fonott kerítés pedig nagyon klassz. 

    Hát igen, a Jeli Arborétum... Ezért nem vágyom én külföldre, mert még a hazám szépségeit sem láttam. No meg meghalok, ha nem értem a nyelvet.

    Persze nem búsulok, mert virtuálisan már az űrben is jártam, meg a sydnei-i alagútban autóval. Ezzel a  jelenleg kibelezett számítógépemmel.

    Megyek borsót blansírozni, teszem a fagyasztóba. 

    előzmény:
    Kertember (328)
    2012-05-22  17:31
  32. 2012. május 22. 20:18332.

    Mondjuk az eddig leélt 44 évem alatt nem láttam még élőben ekkora jégesőt. Ideje volt már ilyen tapasztalatot is szereznem. Sajnos nem kellemes.

    Az a fehér virágú cserje egy gyöngyvessző cserje fajta Spirea cantoniensis dupla virágú fajtája. Ő is kapott szegénykém a jégből. Beszélgettem a növénykéimmel. Megígérték, hogy nem adják fel. Kihozzák magukból a maximumot ebben az évben is. Gyümölcsfák termést nem ígértek, de a jövő évit igyekeznek megalapozni. Persze ehhez kértek tőlem is egy-két dolgot, így hát nem búslakodhatok sokáig, folytatni kell a munkát.

    A wuxal legalább annyira jó, mint a spéci muskátli tápok. Különbség a beltartalomban nem túl sok, annyi, hogy a virágzást elősegítő tápelemekkel pakolják tele a spéci tápokat, de az általánosakban is van elég. Nagyobb különbség a marketingben van.

    előzmény:
    jara (331)
    2012-05-22  19:37
  33. 2012. május 22. 21:21333.

    Jajjtedraga Kertember gyerekem )))- a nagyobb fiam 43--)))

     

    Nagyon egyutterzek veled ami a jegverest illeti sajnos nekem is volt reszem benne.. MINDEN!!  a foddel lett egyenlo sosem felejtem el...alltam a teraszon es sirtam ..borzalmas volt ..

     

     tenyleg nagyon szep helyen lakik a hugom ...))) JOl kivalasztottak , innen Borsodbol koltoztek oda ...

     

     

     Az arboretum nagy elmeny volt ,, alig birtam elszakadni .. ennyi viragot latni ....   megallaz eszem ...es akkora bokrok ,, huhhh

     

      atropusi kert csak hetkozben van nyitva ...Sloveniaban kozel a hatarhoz, nem messze ...

     

    Dobrovnik --Dobronak  9223   Ocean Orchids  d.o.o.297

      Szlovenia

     

    Ecim

     

    info@tropskivrt.si

     

    www.tropskivrt.si

     

     

      de elmentunk elotte az uton egy nagyon szep kerteszet mellett OK mondtak meg hogy hol talaljuk meg )))

     

     az elso ketto az a kerteszeti aruda .. magaert beszel ))))

     

     

    előzmény:
    Kertember (332)
    2012-05-22  20:18
  34. 2012. május 22. 21:33334.

    Akkor nalam a kertben van lotetu  , meg vakond a vakondot beken hagyom , mert eszi a lotetut , ha beka is eszi ????akkor legyen nekik jo vacsorajuk.. egyszer kimegyek este elemlampaval es megnezem a harom allat hogy dajdajozik a kerteben ,, mert egy komoly ökologiai csoda ami itt van ))) allatkert ))))

     

    ja meg pocokjarat is van ...de alotetu az uralkodo -- van egy baratnom aki nagyon jo szivvel adott JOtanacsot a kivedesukre ,, vagyis a likvidalasukra .. hagypusztuljon a lotetu remelem az nem vedett)))

     

     

     itt a tobbi foto , az utolso erdekesseg hogy en is rajta legyek , egy ajtuvegben vissaztukrozodve )))))

    előzmény:
    Kertember (330)
    2012-05-22  17:44
  35. 2012. május 23. 09:06335.

    Köszönöm a dicséretet a cukkinim nevében is , a másik fórumra nem én tettem fel, itt debütált a kis édes :).

    Remélem jó sok terem majd, mert imádom, nyersen, rántva, spagettiszószba és mindenhogy...

     

    Szerencsére minket elkerült a jég, csak egy kis eső volt. Szörnyű lehet, ha minden elpusztul, ami addig kikelt a kertben :(

     

    A komposztálónk az ikea elfekvő részlegéből került ki, kamrapolcnak árulták őket  és annyira le volt árazva, hogy nem lehetett otthagyni...

    Bár lassan meghaladja a keletkező mennyiség a befogadó képességét, de pont a minap láttam, hogy az önkormányzatnál lehet igényelni komposztálót ingyen, csak egy előadáson kell részt venni és vállalni, hogy a kertedben hasznosítod a keletkező komposztot. 4 hatalmas fa van a ház előtt, úgyhogy csak az őszi lombbal is dugig tudnám tölteni a tárolót.

    előzmény:
    Kertember (328)
    2012-05-22  17:31
  36. 2012. május 23. 11:48336.

    JOL KISZURTAM az érö eperzabalo allatokkal legyen az lotetu vagy csiga ..

     

     van egy olyam  regi kicsi epresem ami nem mulcsozott, es a bokrok ala ill az eperfürtök ala betoltam egy egy fenyo gallyat igy megemelkedtek, es biztosan szur is mert megyszunt a pocsekolas )))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  37. 2012. május 25. 21:47337.

       Sokat eszembe jut viharvert kerted,  Kertember, és nagyon átérzem bánatodat.  Reménykedem, hogy Te, a kitűnő szakember, egy-kettőre úrrá leszel a helyzeten. Biztos vagyok benne, hogy már a föld alatt vannak a pótlásra szolgáló magok. Persze ettől a kár még megvan, de talán enyhül kicsikét.

       Nagyon jó dologra bukkantam, Kertember! Minden madártulajdonos  - különösen, akinek lelke van, márpedig neked gazdag és nagy lelked van, mint megismertelek itt a fórumon -,  együtt szenved szárnyasaival, ha bajuk van. És a baj madárszárnyakon érkezik: a madáratka. Jaj, nem is akarom elmondani, mi történt nálunk tavaly, a naiv és ostoba baromfitartóknál! Inkább csak arról szólnék, hogy a madáratka kikerülhetetlen.

       Rám lelt - email hozta  a hírt -, hogy van megoldás!  Az EKODIÁR gyógynövény takarmánykiegészítője. Már be is szereztem, ma bementem érte Budapestre, hogy minél előbb adhassam kicsikéimnek.

      A mennyiség irdatlan sok, amihez hozzájutottam, mert 5 liter vízbe 1,5ml szert kell tenni. Beüzemeltem ehhez egy ötliteres marmonkannát, könnyen cseréljem a két láboska vizet. 

       Kertember, Te annyi jót teszel velünk! Engedd, hogy viszonozzak belőle egészen keveset, és elküldhessek neked a folyadékból. Ha megírnád privátban címedet, szívesen tenném. Honlapjukon megtalálod a részleteket a szerről. Ma már enyémek ezt isszák, alig győztek betelni vele! Ennyit boldogan inni, még sosem láttam őket! Ízlik nekik. Ami fontos, mert amikor a foghagymás megoldással próbálkoztam, tartanom kellett tőle, hogy kiszáradnak. Abbahagynom kellett a kúrát. 

    előzmény:
    Kertember (332)
    2012-05-22  20:18
  38. 2012. május 26. 21:58338.

    Sziasztok. Én is régen jártam erre, de nem sok időm volt a gép elé ülni. 

     

    Mandy gyönyörű képeket tettél fel, nem győztem nézegetni.  A babom szépen növekszik a szőlő alatt, már 40 cm is van. 

    Rea elárulod, hogy a spagettit hogy csinálod cukkínisen. Én is imádom a cukkínit, rájöttem, mi mindent lehet belőle csinálni. Én 2 évvel ezelőtt csak a rántott és a töltött formáját ismertem és mikor rájöttem mennyi mindent lehet belőle készíteni, elámulta. Tudtad, hogy még kovászolni is lehet?

    Kertember nagyon sajnálom a károdat. Ha belegondolok a szívem szakad meg, az ember beleteszi a munkát, szeretgeti őket és 5 perc alatt semmivé lesz. 

     

    Felénk is volt néha olyan felhő, azt hittem itt a világvége, de aztán csak nyári záporok lettek, fél óra eső, fél óra napsütés. Ez ment 2 napig. De kellett, mert nagyon szomlyas volt már a föld. Szép hétvégét mindenkinek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  39. 2012. május 26. 22:23339.

    Még senki

    Még csak most nődögél a petrezselyem. Még picikék. Csak előre parázok, hogy jön a "fekete sereg "

    előzmény:
    klára13 (307)
    2012-05-15  10:44
  40. 2012. május 26. 22:42340.

      Lehetséges,hogy a fekete tetűről van szó. Nálam megjelentek a bodzán, a spenóton és a jázmin friss hajtásain. Leszedem a leveleket és kukába teszem nejlon zacskóban, letöröm a telerakódott ágakat,vagy egyszerűen csak végighúzva a vesszőn egy papír zsebkendőt, letisztítom az ágat. Ha marad belőlük, az se nagy baj, mert eltűnnek hamarosan.

      Most fokhagymát és hagymát erjesztek, olyan rémesen büdös, elájulok, ha kinyitom az üveget. Feltételezem, hogy majd a kártevők is ezt teszik, ha permeteztem vele.

      Ha alacsony bársonyvirágot ültetnél a petrezselyem mellé, Delinke, megelőzhetnéd a bajt. Palántaként lehet kapni. A tetveken kívül félelmedet is elűzné, úgy gondolom. Csak bíznod kell benne.

       

    előzmény:
    delinke6 (339)
    2012-05-26  22:23
  41. 2012. május 28. 09:33341.

    Szia, A spagettiszósz meglehetősen egyszerű:

    kevés olajon egy kis fej apróra vágott hagymát megpirítok, rádobok némi feldarabolt gombát, fokhagymát és felkocjázott cukkinit. Kevergetem, amíg a gomba és a cukkini nedvessége elpárolog, utána nyakon löttyintem valamilyen fűszeres paradicsomszósszal.

    (Az idén szeretnék eltenni paradicsomszószt, de eddig boltit használtam.)

    És már mehet is a spagettire. 

    Ennyi az egész :)

    előzmény:
    Sonnya (338)
    2012-05-26  21:58
  42. 2012. május 28. 17:25342.

    SONNYA nagyon orulok hogy vegre sikerelmenyed van a babocskaval.. gratulalok. Mostmar csak az egiek kellenek hogy minden jol alakuljon .

     

    az en babom is kezd nagyon szepen alakulni .orulok neki mert a tavaji ev nem a bab eve volt nalam legalabbis .

     

    Nagyon szepek biztosan azert mert a szolo koze  szolohoz kozel ultettem .

     

    a hugom nagyon dicserte a LOLLO salatat neki nagyon szep igy en is vEGRE talaltam magot  es elis ultettem es szepen mutatkoznak ..

     

    kivancsi vagyok ra .

     

    Tulajdonkeppen elegedett vagyok a kertemmel hozza azt amit elvarok tole .

    Ja a paradicsomok !! na azok a legjobban tetszenek ,,,JOL bejott.

     

     Csak latom hogy nagyon sok lett elultetve ..  igy lesz boven ivole amit nagyon szeretek .

     

     Kiprobaltam azt hogy a kave zaccot a kruplikoze szortam es tenyleg joval kevesebb szinte alig van bogar .

     

     

    előzmény:
    Sonnya (338)
    2012-05-26  21:58
  43. 2012. június 1. 23:22343.

      Valaki mondja meg, aki idetéved, legyen szíves, hogy mit tegyek virágzó paradicsom bokraimmal? Tényleg két ágra szedjem, tördeljem ki a hónaljhajtásokat? Ezzel nem csökken a termés? A kis hajtások ha kivirágoznának?!

       Ismeri valaki a méteres vagy öles babot? 30 szem kelt ki, mekkora termés várható róluk? Vessek hozzájuk még?

       És valaki mondja meg, legyen szíves, hogy hány nap alatt kel ki a csibe a tojásból?

       A krumplit érdemes töltögetni, amikor kivirágzott? 

     

      A képen kertem fele látható, ma. A krumpliföld közepébe (három 3,4m-es sor)  beültettem egy hosszúra nőtt muskátlit. Gondoltam, legalább olyan elegáns, mint egy kertitörpe!

    előzmény:
    mandy44 (342)
    2012-05-28  17:25
  44. 2012. június 2. 06:34344.

    Az öles bab nagyon jól terem, csak arra kell vigyázni, hogy el ne öregedjenek a hűvelyek. 

    A paradicsomnál elég bőven a 2 ág, a hónalj hajtásokat tördeld ki, így is bőven fog teremni. 

    A csibe 21 nap alatt kel ki.  

    Szerintem a krumplinak nem lesz semmi baja ha most töltögeted, már így is el vagy késve, mert azt folyamatosan kellett volna, ahogy nő. 

    Nagyon szép a krumplid, a kerti törpe megitélésében egyezik a véleményünk.

    előzmény:
    klára13 (343)
    2012-06-01  23:22
  45. 2012. június 2. 11:57345.

    Szia Klaraszivem csakhogy latok mar valakit a szemelyedben )))

      kerdesek özönet zuditottad ))) erre biztosan van avalaki aki legalabb egyre valaszol.

     

    JELENTEM ÉN )))) paradicsomban eleg jo vagyok. Ha a foldet JO eros  es ha paradicsomfakat nevelsz akkor harom hajtast is meghagyhatsz .

     Tobbet ne .. hidd el igy is dömping lehet paradicsombol.

     )))Ha sokat hagy sok lesz az apros izetlen ,vagyis savanya paradicsa.

     

     A honaljhajtasokat azonnal es konyortelenul tordeld ki HA mar akkorak hogy a virag is latszik akkor a virag felett . de akkor megno a termeshozamod amihet tobb tapanyag es viz kell..

     En csak szigoruan ketto maximum harom szalt nevelek,.Éppen neztem tegnap mar majdnem a derakamig ernek .

    SOt felefedeztem egyen mar tojasnyi gyumolcsot is aminek magyon orulok.

     

     Nekem szokott oles babom lenni de leg vacak az iden is . Lehet hogy tul koran ultettem ,,, keson indul be. Nekem csak ketto bokor van mit bokor ketto es egy sza )))))

     

     Nagyon szapora ha bejon .. nehany szal bab es leg a napi leveshez )))

     

     a csibe kb 28-30 nap ha jo emlekszem ..nezz utana googleba)))

     

    egy kislany a sutoben keltette ki a csibeit na nekem is kikene probalni ))))

     

     Hat mar akkor nemigen kell a krumlit tolteni  mert az mar a kovetkezo kotes lenne .. ez akkor mukodik ha mgetojozod ))) abokrokat vagyis , alajuknyulsz es mar a kesz ujkrupmplikat kiszeded. es a foldet visszahuzod .

     

    En kb kethet ultetm egy sor kesoi krumplit kb 15 bokor hogy a nyar vegen is legyen  fris ujkrumplim.

    Allitolag folyamtosan lehet es ha komoly takarast is kap akkor karcsonykor is lehet ujkrumli.. na erre befizetnek ))) Most megyek megnezem a kertedet es megdicserem )))

     

     

    előzmény:
    klára13 (343)
    2012-06-01  23:22
  46. 2012. június 3. 19:30346.

       Köszönöm a sok segítséget, Margónak is. Válaszolni csak este tudok, most csupán beharangozom a "nagy"  hírt: eggyel többen lettünk!

     

     

      Vakus képek, bocsánatot kérek minőségükért.

    előzmény:
    mandy44 (345)
    2012-06-02  11:57
  47. 2012. június 4. 12:50347.

        Kitördeltem gyorsan a hónaljhajtásokat, Mandy. A legtöbb bokron már három erős, vastag ág van, virágoznak, ezért meghagytam mindegyiket. Nagyon erősek a bokrok, ennek ellenére kell-e őket karózni? Elég alacsony növésűek.

      Sok bab kikelt, a trágyától vastagok, erősek. Megnyugodtam. Most majd elő kell készítenem környéküket a megfelelő gondozáshoz. Gondolok leginkább azt öntözésre, hogy a víz ne folyjon el a flancba - ahogy Dodó unokám mondja.

       A fehér kispipi testvérkéje kibújt: fekete.

    előzmény:
    mandy44 (345)
    2012-06-02  11:57
  48. 2012. június 4. 12:58348.

      Nálad mi újság, Margó?

      Krumplibogaram nincs, de van rengeteg apró, fehér lepkécském. Egyelőre beérik a spenóttal. Ám megleptek egy padlizsánt is. Gondoltam, ezeket bepermetezem a büdös hagymás trutyi levével.

      Kipróbálom a tyúkokra vett gyógynövényes atkatávoltartót is, hátha jó növényre. Mit lehet tudni... Kutyának is jó. 

      A krumpliról levettem kezemet, azaz ásómat. Lesz, ami lesz. Már nem vacakolok vele. 

    előzmény:
    margo1958 (344)
    2012-06-02  06:34
  49. 2012. június 4. 14:29349.

    Klára nagyon szépek a növényeid, de az a fehér lepkécske káposztalepke és írtsd ki minél előbb, mert a képosztaféléket megtámadja. Nekem is volt sajnos. Megtámadta a karalábét, brokkolit. Káli szappanos permettel ha lefújod, gyönyörűen kiítja őket.

     

    Mandy, hát jót nevettem a csibekeltetőn, csak vigyázz, vedd alacsonyra a hőfokot, nehogy egyből meg is süsd őket.   "Megtojózni" a krumplit.  A férjem úgy hívja megherélni.  Mikor először mondta nekem, nagyon értelmesen néztem rá, el sem tudtam képzelni azt hogy kell és egyáltalán mit jelent. Azt hittem, hogy le kell vágni az alsó leveleket vagy mi.  (nem ér kinevetni, panelba nőttem fel)  

    előzmény:
    klára13 (348)
    2012-06-04  12:58
  50. 2012. június 4. 17:55350.

    Klára, gratulálok a csibékhez! Hány nap alatt keltek ki? 

    Nagyon szépek a növényeid, szinte irigylésre méltóak. Jó értelembe értsd! Én nagyon el vagyok keseredve, mert nálunk már hetek óta nem volt eső, akkor is csak esőcske volt. Semmi nem halad, minden felsül, kiég.  

    Hiába locsolunk hálózatról, nem ér semmit, éppencsak életben tartja a növényeket.

    előzmény:
    klára13 (348)
    2012-06-04  12:58
  51. 2012. június 4. 17:56351.
    Sonnya, mi is heréljük a krumplit
    előzmény:
    Sonnya (349)
    2012-06-04  14:29
  52. 2012. június 4. 18:17352.

    Hát sajnálom, hogy nélkülözöd az esőt, látszik hogy nagyon száraz a föld. Az apósomtól hallottam: a locsolás csak életben tartja a növényt, de nem élteti.  Hát nagyon igaz. Nem tudom merre laksz, de talán a mostani borulásból talán lesz Neked is eső. Attól függetlenül az a lollo saláta gyönyörű, nekem fele ekkora és azért erre volt eső. Az én kertem csak most kezd beindulni.

    Hát igen én panelleány létemre sok mindent csak azóta tudok, mióta kertes házba lakunk. Hogy a krumplit tölteni kell, patiszonból elég kevesebb mennyiség mert nem az utcának termelem stb. De ez a herélés nagyon tetszik, de valahogy nem áll a számra, azt szoktam mondani a férjemnek, hogy golyózd meg a krumplit. 

    előzmény:
    margo1958 (351)
    2012-06-04  17:56
  53. 2012. június 4. 18:36353.

    Miskolcon lakunk, a Bükk "árnyékában", minden esőt elterelt tőlünk. 

    Hát, bizony nagyon igaza van apósodnak! 

    A magaságynak nevezett valamiben vannak szép növényeim, de azok se az igaziak. Most azt mondtam, ha nem esik az eső, akkor nem fogok locsolni.  

     

    előzmény:
    Sonnya (352)
    2012-06-04  18:17
  54. 2012. június 4. 19:28354.
    Azt nem hiszem, hogy nem fogsz locsolni, nem engedi a szived.  Sajnos néztem a fehőtérképet, felétek nincs egy iciri-piciri felhő sem, de ne add fel. Elöl megy a cápa, utána a rája a reményhal meg utoljára.
    előzmény:
    margo1958 (353)
    2012-06-04  18:36
  55. 2012. június 4. 20:59355.

    )))Sonnya szivem csucske ))))

     Miskolcon szuletett varosi lany voltam anno  en is ))) itt  22 eve lakunk a kerteshazunkban .

     

    Amit tudok az menetkozben ragadt ram .. igy a tojozas is amit az apukamtol halllottam , Ö tojozta )))))))nagyon ertett a krumplitermeszteshez a gyartol kaptunk egy nehany  öles foldet a Szinvaparton es ott  Akkor meg velunk gyerekekkel szedette le a bogarakat NEMPERMETEZETT  akkor meg csak" gezarol "volt Utolag jottek ra hogy rakkelto anyag .

     

     Ö mar akkor sem engedte hasznalni . De tojozni vagy golyozni a krumplit ???nem mindegy ???))))) a lenyeg hogy kiszedni az elso kotesbol megnovoket . 

     

     jajj ma SK ujkrumplit ettunk,,meg februarban itt a konyhaban egy nagycserepben ultettem el es ugyan nem sok volt a remenyem de JOL sikerult kb JÓ egykilo lett )))  a jatszadozasbol.))) mitmondjak )))) mennyei az ize )))))

     

    KLara  NAGYONSZEP a kerted !!! nagyon ugyesvagy .

     

    gratulalok a jovevenyekhez nagyon aranyosak tudnak lenni ))) amikor idejottunk lakni en is jatszottam csibekkel, KOTLOS !!!))) koltotte ki)))))

     

     eleg hujeallatvolt szegenyke ))))  es japi tojasokat szereztem es azokat koltotte ki, nahat azok milyen edesek voltak pici pihegolyok gurultak nagy elmeny volt .

     

     mar semmi allatom sincs SEMMI !!! csak a rigok, enekes madarak sokfele allandoan csinaljak nekem a zenebonat ))))hajnaltol estig ,,

     

     

     

     

    előzmény:
    Sonnya (354)
    2012-06-04  19:28
  56. 2012. június 4. 21:21356.

    Mar egy par eve annak hogy a jeg nekem is --mintszegeny kertemberunknek --((( lenullazta a kertemet a jegveres most igy akarom megvedeni a "vilagbajnok"paradicsomomat )) 

     mar az elsokeotesek rajta jonagy dionyiak ,, sajnalnam ha elverne a jeg

     Nem fa karokat hasznalok hanem betonvasakat ,, ))) arra van a halo is felakasztva .

     

     es a paprikaimat is feletm ,, igy a halo  ezt is megvedi ..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  57. 2012. június 4. 21:46357.

    Szervusz klára13!

    "beültettem egy hosszúra nőtt muskátlit."

    A szomszédom (ltp-függőfolyosó) kertész, és a szülei is.

    Hozott egy muskátlifát.

    Cirka 1 méter magas, és egy kislavórnyi muskátlik vannak a tetején.

    Csudaszép.

    Olvasgatlak benneteket, legalább, virtuálisan kertészkedem.

    előzmény:
    klára13 (343)
    2012-06-01  23:22
  58. 2012. június 5. 04:45358.

    Sonnya, az éjszaka végre mi is kaptunk egy kis esőt, egy locsolásnyit az esővíz gyűjtőből ítélve. Még nem merészkedtem tovább szétnézni. 

    Igazad van, hogy csak elkeseredésemben jár a szám, nem tudnám őket hagyni elpusztulni. Tetszik ez a "reményhal"!

    előzmény:
    Sonnya (354)
    2012-06-04  19:28
  59. 2012. június 5. 04:49359.
    Rupcsi, mi nagyon régen, még a múlt században láttunk ilyen muskátlikat Németországban, akkor nagyon megcsodáltam őket. Egyszer én is próbáltam nevelni egyet, de nem sikerült. Lehet hogy most megpróbálom, hátha szerencsém lesz.
    előzmény:
    rupcsi (357)
    2012-06-04  21:46
  60. 2012. június 5. 10:14360.
    ..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  61. 2012. június 5. 10:16361.

    ..

     

     

     

     

     

     

    ..

     

     

     

     

     

     

     

    ..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  62. 2012. június 5. 10:30362.

    ))))))))))))))))

     

     Kint mar tiszta friss a levego )))))), harsogo zold minden )))

     

     Este bedugtam a fulemet hogy ne ebredjek fel a dorgesre , villamlasra . Bejott a csel, vegeialudtam a vihart .

     

     HUHH de josok eso esö esett az eso meroben ,    34 mm van .

     

     a hordoim dugig vannak es most is esik ...csak hagy essen .. sosem eleg ))) 

     

    Megint rengeteg lesz a sargabarackom, ha az egiek is ugy gondoljak . 

     

     Most igazan szep a kertem  mar  van  ketto db cukkinim,kb   centisek .

     ketnap mulva eheto.

     

     a zoldbabom viragzik  es no az ujabb aadag is .

     

     Jajj meg a borso aztazeget )))))na az dömping mennyiseg ...)))pedig nem is nagyon szeretem.

     

    Az oriasszenu diofank , amirol azt hittuk telejsen elfagyott hihetetlen mennyisegu dio van rajta remelem hogy meg is marad .

     

     de a magas agyasom az ami  a felcombomig er)))

     

     

     igazi magasagyas  )))na abban mar fut a sargadinnye es van rajta ketto kicsi szorös termeske ..

     CSAK abban van karalabe  mar a hetvegen toltott karalabe lsz az asztalon )))

     

     EZT a megoldast nagyon ajanlom mindenkinek keves beruhazas egyszer kel csak megcsinalni ,,feltolteni komposzttal,, IGAZI BIOKERT )))

     

     legyen szep napotok, ....

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  63. 2012. június 5. 10:32363.
    _____ kimaradt a cukkini meret szereny 15 centisek ,,
    előzmény:
    mandy44 (362)
    2012-06-05  10:30
  64. 2012. június 5. 14:37364.

    :-)

    Szívet melengető lehet a kerted.

    Mivel van 6 cserépnyi kertem, így a tiétekben gyönyörködöm.

    Az egyik cserép körül (fokföldi ibolya) fekete valami röpköd, ha locsolom. Mintha szárnyas hangya lenne.

    Lehetséges?

    előzmény:
    mandy44 (363)
    2012-06-05  10:32
  65. 2012. június 5. 21:08365.
    Margó, nagyon örülök, hogy végre nálatok is esett, ha nem is kiadósan, de tűzoltásnak jó volt. Végre fellélegezhetmek a növények és Te is. :-) 
    előzmény:
    margo1958 (358)
    2012-06-05  04:45
  66. 2012. június 5. 21:23366.
    Nahát, én csak csodálkozom a gyönyörű kerteden, nagyon szép. Szivesen sétálnák benne, a háttérben a fák, mint egy kis erdő. Gyönyörű nagyok a növényeid, csak ámulok. Mond csak, melyik bolygón laksz? 
    előzmény:
    mandy44 (356)
    2012-06-04  21:21
  67. 2012. június 6. 07:13367.

     Rupcsi  koszonom, ))) tudod jol mennyit keccsölök)))) benne  hogy ilyen legyen.

     

    Ha valakinek csak  cserepnyi van abban is lehet örömet talalni.

     

    Van aki EGY nagy cserepben gondoz ezt azt ...

    előzmény:
    Sonnya (366)
    2012-06-05  21:23
  68. 2012. június 6. 07:27368.

    Sonnya KOSZONOM )))     10    kmnyire)) a Sajovolgyeben.)))

     

    Ha erre jarsz ugorj be )))) nem flancos kert csak rendben van tartva ..tenyleg elol      hatul saroktol sarokig rendben van .

     

    Hiszen masra nincs is gondom .. vannak azert sikertelen probalkozasaim is ... de ami megy azzal  rendben van minden .  De van olyan ami nem megy azt nem kell eroltetni )))

     

     

    Midig mozgasban vagyunk mert hala nekem))))    ferjem banatara mindig kitalalok valamit .

     

     

    Igazan csak nyuggerkorban lehet teljes erteku a kertibanasmod ,, van ido mindenre .

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Sonnya (366)
    2012-06-05  21:23
  69. 2012. június 6. 19:45369.

    Kiegeszites ...... kimaradas miatt .

    Miskolctol  10 km-.nyire

     

    ))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))

    előzmény:
    mandy44 (368)
    2012-06-06  07:27
  70. 2012. június 6. 20:01370.

    Sziasztok, kellemes estet.

    Várom a fotósom, hátha képezi a kertet és mutathatom a jelenlegi állapotot.

    Nekünk csak maradék jutott az esőből, ma már locsolt a párom.

    A szélúrfi viszont kergetőzött a haverjaival rendesen. 

    Mandy, a második kép nekem is le van mentve, nagyon tetszik. 

    A diófa igyekezetén én is meglepődtem, mert itt is sok dió van a fákon, annak ellenére, ahogy kinézett a fagy után. 

    előzmény:
    mandy44 (369)
    2012-06-06  19:45
  71. 2012. június 7. 11:53371.

      Nagyon várom a képeket, Jara!

      Most, hogy túl vagyok a vetés megpróbáltatásain, tele kétséggel, hogy mit hibáztam, min kellene javítani.

      Például a cukkini nagyon sűrű. Igaz, erőteljes és dús, tele bimbóval, itt-ott kicsike terméssel, de akkor is elhibázottnak találom, hogy egymás nyakán ül számtalan növény. Ritkítsam ki, még időben van?

      És mindennel így vagyok! Szóval, a délelőtti szemrevételezés és öntözés után tele vagyok aggodalommal.

     

      Ezt a csodaszép növényt paprikaként vettem. Tényleg az?!

     

    előzmény:
    jara (370)
    2012-06-06  20:01
  72. 2012. június 7. 15:35372.

    Szép napot kívánok.

     

    Drága Klára! 

    Biztosan paprika, ha fajta szerint nézem, de dísze a fajtájának. Nagyon szép. Ha vetettél chili magot, lehet az és majd apró paprikák lesznek rajta.

    Majd kíváncsian várom a termést. 

    A mennyiséget tapasztalat alapján fogod eldönteni, abban tanácsot nem tudok adni. Anyukám mindig azt mondta, kell, hogy a levegő körüljárja a növényt, de a parkos ültetés nekem jobban tetszik. Igaz, abban virágok szerepelnek. Ámbár a virág is növény.... Hmmm...

    Hátha Kertember elmondja erről a szakmai tudását.

    Mi is így alakultunk a negyven év alapján. Hiába akarok én sokat, ha a viszonyok nem engedik. Itt a krumpli, répa, gyökér nem terem, csak ágadzik, a káposzta, hagyma kukacos lesz, így már nem is próbálkozom.

    Most pl. hangyainvázió van és apró bogarak ideje. A palántanevelőn a bodobácsok hada szaporodik, élvezik a napsütést. Borzalmas.

    A szomszédban a mályvacserje a hazájuk, de a meleg eternit átcsalogatja őket. 

    Most az a feladatom, hogy vajon ki lehet-e ritkítani az őszibarack hajtásokat, vagy tönkreteszem a jövő évi termést, ha megteszem.

    Van még három fa, amit már eléggé tönkretettem hozzá nem értés alapján. Valahogy az idén - bár kevés terméseredménnyel - alakult valamit, de félek, hogy a sűrű lomb miatt megint fodrosodik a levele és ellepi a levéltetű. Apuka utálja őket és így nem elég gyakran permetezi. Ha én akarom permetezni, akkor pedig háború van. Így lesznek vesztesek a barackfák.

    előzmény:
    klára13 (371)
    2012-06-07  11:53
  73. 2012. június 7. 20:37373.

       Jara, idehozom mindannyiunknak topikomban megjelent soraimat: 

      

    Szenzációs lehetőségét találtam meg a növényvédelemnek, amiről már hallottam, de álmomban sem gondoltam, hogy hozzá is lehet jutni.

       Ragadozóatkákat, fürkészdarazsakat, hasznos fonálférgeket, mikroszkopikus gombákat lehet venni mérgek helyett. Elpusztítják a kártevőket. Nekem a liszteske likvidálása fontos, mert sikerrel átteleltettem a hibiszkuszokkal, most aztán vigadoznak zöldségeskertemben.

    Kezdőoldal | biocont.hu 

     

       Szenzációs kínálat, és őrületes szerencsémre a közeli faluban, Mányon létesítettek raktáráruházat, ahova könnyen el tudok szaladni. 

     

      Jara, szinte mindenre van megoldásuk, méreg nélkül. Az őszibarack levélfodrosságra is.  Méreg esetleg némelyik ára, de arra gondolok, hogy Zsófikám mennyi pénzt szokott hagyni a biopiacon, én pedig az én pénzemet úgyis elkölteném valamire.

      Bizony, az ollóban van a jövő évi termés! Kertember blogja esetleg segíthene?

      

    előzmény:
    jara (372)
    2012-06-07  15:35
  74. 2012. június 7. 20:40374.

    Figyusz Klárám!

     

    Ezt egyszerre próbáltuk:

     

     http://agrobio.hu/?base=news&type=item&id=310

     

    A bemutató sem kutty.

     

    előzmény:
    klára13 (373)
    2012-06-07  20:37
  75. 2012. június 7. 21:00375.

      Néha szinte megdöbbent, Jara, hogy mennyire hasonló emberek verődünk össze. Hogy azonosat gondolunk, azonosak törekvéseink, ha nem is beszélünk róla.

      Kutyafuttában hallottam a Károlyi kastélyról. Hol van?

      Mindjárt kitanulmányozom a kapott oldalt.

    előzmény:
    jara (374)
    2012-06-07  20:40
  76. 2012. június 7. 21:07376.

    Én is kullogok utánad, mert az oldalon hektár-mennyiségeket olvasok.

    Másik: Nem minden anyagot kapunk meg, mert van amihez "méregkönyv kell, ahhoz pedig vizsga. persze ez a permetszerekre vonatkozik, de ha a bio-dolgok kiszerelése is gazdaságra vonatkozik akkor nekünk bakfitty.

    Marad a "nesze neked ez van" áru. 

    előzmény:
    klára13 (375)
    2012-06-07  21:00
  77. 2012. június 7. 21:10377.
       Na, igen... hektárban gondolkodnak, ezt nem az én 60 négyzetméteres kertemre szabták.
    előzmény:
    jara (376)
    2012-06-07  21:07
  78. 2012. június 7. 21:15378.

    Csak nézek körbe magamon, hogy milyen "kutty-fitty" hangulatba kerültem, pedig annyi közöm van a borhoz, hogy néztem a szőlőpermetezés mikéntjét a táblázatban.

    Ha elég ügyes leszek, eltalálok Kertember blogjába. 

    előzmény:
    jara (376)
    2012-06-07  21:07
  79. 2012. június 7. 21:36379.

       Holnap megyek a biocont-hoz, ragadozóatkákat veszek elsősorban, hogy paradicsom várható takácsatkáit kiirtsák. És a gubacsatkákat a ribizliről.

      Valaki a lótetűről panaszkodott. Itt kapható fonálféreg, ami kipusztítja a földből a lótetűt.

       Elköszönök, Jara. Sikeres munkát kívánok!

    előzmény:
    jara (378)
    2012-06-07  21:15
  80. 2012. június 7. 21:53380.
    előzmény:
    klára13 (379)
    2012-06-07  21:36
  81. 2012. június 9. 00:00381.

      Igen, Jara, olvastam ezeket a jó kis cikkeket. Aztán végül annyira bonyolult lett az egész. Most is úgy látom.

      Ma meghoztam a biológiai védekezés szereit, és persze rossz a permetezőm szelepje. Talán fiam meg tudja javítani. Aztán holnap nekiállok dolgozni vele. Néha nagyon kilátástalannak látom az egészet. Pedig hát miért lenne az?

      Nyilván azért aggódom, mert annyira tudatlan vagyok. Persze az is igaz, hogy jó dolgomban csak ez az egy téma foglalkoztat, a kert. Fiam ma kedvesen mondta, hogy  "hiszen már mennyi sok jó salátát megettünk! Ezzel támasztotta alá, hogy nyugodtan lehetek bizakodó.

      Azt gondolom, ha lesz elég zöldbab, paprika, paradicsom és uborka, aztán néhány karfiol, kis cékla és fehér karlábé, némi brokkoli, na meg a futóborsó, akkor már elégedett lehetek. Nő a mangold is, és fogalmam sincs, minek. Éppen így vagyok a Pak Choyjal is, nagyon sok van és nagyon szép, és fogalmam sincs, mit kezdjek vele. Olyan íze van, mint a sóskának.Ez az! Sóskafőzeléket kell belőle készítenem! Igazi metamorfózis lesz.

      "A Pak Choy-t jó alaposan mossuk meg, majd vágjuk hosszában kétfelé. Egy nagy lábasban forrósítsuk fel az olajat, tegyük bele a vékony csíkokra felmetélt gyömbért és a fokhagymát. forrósítsuk pár percig utána tegyük bele a félbevágott Pak Choy-t. öntsünk alá egy decinyi vezet, majd fedjük le fedővel.Közepes lángon pároljuk 2-3 percig, majd tálaljuk kis tálkákra. Tetejét csorgassuk meg szójaszósszal, és meghinthetjük pirított szezámaggal." Ez is elképzelhető.

      Csuda aranyos, szabályos kis növény. Hiszen ezért vetettem, elég sokat.

    előzmény:
    jara (380)
    2012-06-07  21:53
  82. 2012. június 9. 00:04382.

      Eltaláltál-e kertember blogjába, Jara? Mi újság az őszibarackfával?

      A legszebb a virágzó fák között.

    előzmény:
    jara (378)
    2012-06-07  21:15
  83. 2012. június 9. 00:19383.

      Jaj, néha elveszik a levél, aztán lehetetlen pótolni.

      Válaszoltam már korábban, Mandy, és megette a cica.

      Szenzációs a kerted. Persze, a sok munka benne van. 

      Talán nektek mondtam el, talán saját topikomban, ha itt, akkor ugojátok át.

      Ma hoztam haza ragdozóatkákat, fel fogják falni a takács- és gubacsatkákat. 

      Mikorhizza gombákat, amik a gyökérre lesznek jó hatással, aztán valamifle mikro pókokat, amelyek a liszteskét fogják megölni, és növénykondícionálókat.

      Majd beszámolok hatásukról, minden szer biokertészetben alkalmazható.

      Mikor lehet tojózni a krumlit?

    előzmény:
    mandy44 (355)
    2012-06-04  20:59
  84. 2012. június 9. 00:25384.

    Na igen, a városi lánynak nehéz, Sonnya.

     Volt egy falánk barátnőm, akitől alig tudtam megmenteni a tulipánhagymát, éppen szeletelte volna, amikor megláttam. 

     Egy másik a beáztatott vetőborsónak nem tudott ellenállni, rántottát készített belőle.Tudod, tanulunk egész életünkben!

    előzmény:
    Sonnya (349)
    2012-06-04  14:29
  85. 2012. június 9. 07:15385.

    Szép napot kívánok, gyönyörködőst, bogaraktól menteset.

    Klára, eltaláltam Kertember blogjába, amelyben a tavaszi metszésről olvastam,  de most a zöldmetszésről kellene. Nézegettem máshol, végre találtam egy videótbejátszást, de kikapcsoltam, mert nagyon csúf stílusa volt. Így aztán lesz valahogy, most várok pár napot, mert apuka permetezett. Ma jöttem haza a boltból és a második szomszég utcarészén az akácfáról permetszerűen esett a levéltetű-ürülék. Még most is borzadok attól a tömegtől amit a fán láttam.

    Remélem hasznos lesz a  növényeid bio-védelme Klára.  

    Vigyázzatok a kánikulában ma.  

     

    előzmény:
    klára13 (382)
    2012-06-09  00:04
  86. 2012. június 9. 10:58386.

     

     Szép hétvégét kívánok!

     Gyorsan  lekopogom, de idén a fekete tetvekkel nagyon sikeresen elbántam. A bodzabokron, a jázmin új hajtásain azonnal összenyomtam a társaságot, ahogy megjelentek, így hiába szerettek volna megtelepedni kertemben. Persze nyugtával dicsérjük a napot, ám egyelőre a számukra vetett sarkantyúkák is üresek.

     Sikerült megjavítanom a kis permetezőmet, este fogom bevetni az új nagyágyúkat. Vetek újabb sor uborkát, hogy lássam, a gyökerükre kedvező hatással levő szer valóban hasznos-e?

      Az őszibarack piros levélfodrossága ellen is van nem méreg permetezőszer.  Valamikor, azaz 25 éve volt két fám, és e betegség miatt vágtam ki őket, mert távol akartam tartani kertemtől a mérgeket. Pedig nagyon finom gyümölcsük volt. Azt gondolom, jobb, ha lemondasz a metszésről, Jara, mert valóban nagy kárt lehet tenni. Az egy szem szőlőtőkével vagyok hasonlóképpen, hát inkább hagyom a csudába. Csak hadd növekedjen.

     

    előzmény:
    jara (385)
    2012-06-09  07:15
  87. 2012. június 9. 14:48387.

    )))))Ittvan a Mandineni )))

     

     szep hetveget nalunk eppen JOL beborult .

    Csak jeg ne essen .. az ellen halozok igy jol nezki ))) es vedettek is a kevdvesekek .

     

    HÁÁt vartam a leveledet Klaraszivecs )))

     

    Tegnap a folhuztam ket krumplibokrot es alegnagyobb amulatomra komoly mennyiseg volt alatta meg tojozni sem kellett )) IGY ?? draga ebedunk volt  bolti aron szamolva ))kb ketkilo ujkrumpli bol keszult isteni  olivaolajon pritott petrezselymes ..  a boltban vett sultpadlizyannal es koviubival..MENNYEI VOLT ..

     

     

    Ugy tanultam hogy ha elviragzott a krumpli  es lepereg a viragja attol fogva szedheto tojozhato ,, az elso kotesuek azok mar nagyok a megnarado picik meg noni fognak .. en az aprokat is kiszedtem mert gorogdinnyepalantat rakok a helyere ..

     

    Elgondolkoztam az ökologiai vedekezen ,, kivancsi vagyok neked hogy sikerul ..eddig nekem meg a novenytarsitas sem megy ,, megy ra se torodnek, a novenyek  arra hogy mi a dolguk..)))

     

     eddig a szolo koze ultetett zoldbab  JO!!! es par megmaradt paradicson palanta is  ott hozza a formajat ..

     

     Na elindult az eso kis zivatar formajaban ..

     

     

     a napokban oriasi eso esett ket nap alatt   45MM 

     

     

    A vegyszermentes vedekezest egyenlore ugy oldom meg , hogy fizikailag vdekezem vagyis levagom es eltuntetetm a beteg agakat toveket ...hajtasokat ..

     

     szep hetveget nektek ,, udv a kertembol MM

     

     

    előzmény:
    klára13 (383)
    2012-06-09  00:19
  88. 2012. június 9. 23:02388.

      Gratulálok, Mandy, a remek ebédhez, krumlitermésedhez. Nagyon várom, hogy ideérjek!

       Két dolog kápráztatott el engemet mostanában.

      Tegnap gps-szel mentem a szerekért. Nagyon érdekes volt látni, hogy egy égi szem kísér utamon, és segítségemre van, akár a megbízható barát. Amikor elvétettem az utat Zsámbékon, egyre csak biztatott, forduljak meg. Persze nem hittem neki, míg végül valakitől útbaigazítást kértem, az egyezett a műszer információjával, és ekkor elfogadtam! Tudod, mint Moszkvában az üzletekben, a géppel kiszámolták az összeget, aztán a golyós lökdösővel ellenőrizték. Most értettem meg őket...

       Ez volt az egyik érdekesség, amit ez a kor produkál, tudom, rég fejlesztették ki a japánok. A másik, amin számat tátom, a biológiai növényvédelem.

       Ma az uborkát és a paprikát szórtam be bizonyos baktériummal, ami a tetveket elpusztítja, a növény számára és a többi élőlény számára, közöttük ránk, teljesen hatástalan, csupán egy a sok ezer-milliárd baktérium között, amelyekkel együtt élünk. 

      Hihetetlen, hogy úgy másfél évszázada  fogalmunk sem volt ezen élőlényekről, Semmelweis csupán megsejtette őket és kinevették,  ma pedig befogták őket a kocsi elé! Dolgoztatják őket. Ugye, milyen nagyon elgondolkoztató? Hiszen mi már tudjuk, hogy fél évszázad nem időtartam! Több, mint fél évszázados emlékeink vannak, ha a száám neved mellett születési dátumod, akkor egyidősek vagyunk. Hát a háromszor ennyi is nagyon rövid idő. Ekkora a fejlődés, a változás. 

      Holnap másikat öntözök a földre, és belekapálom. Javítja a talajt, és több lesz a termés.

       Ez a két találkozásom volt az innovációval!

       Azt hittem, hamar eljön az idő, amikor készen lesz a kertem, és csak lógázom lábamat. De egyre késik. Ma learattam a spenótot, holnap főzöm, fagyasztom, és karózom a pardicsomokat, aztán lombtrágyázok, és talán vetek valamit, amit még lehet.

     

    előzmény:
    mandy44 (387)
    2012-06-09  14:48
  89. 2012. június 10. 05:14389.

    Joreggelt szep napot fenyeset es meleget , )) kartevoktol mentes kerteket !!!!

     

    JUJJJ  ))NA AZ !! nincs meg nekem a GPS nagyon kene  nem is tudom eddig miert nem vettem ,

     

     Piszkosul nem tudok tajekozodni ugydeugy eltudok tevedni egyik pillanatrol  masikra hogy csak meresztem a szemem es szam ))))

     

    UTANANEZEK !!!))) es lépni fogok .

     

    A KERT SOHASINCSKESZ !!!  Ezt jolesz ha eszetekbe vesitek ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

     

     Ezert vagyunk MI elvetemult kerteszek allando mozgasban ..

     

    en raadasul annyira hogy alig virrad es mar megyek is ki megnezni mi nott tegnap estetol ))) es mennyi eso esett.

     

      Nagyon nagyra becsulom az igyekezetedet hogy beveted a legmodernebb  tudomanyos   praktikakat  a kartevok ellen .

     

     NAGYON KIVANCSIAN varom a legjobb eredmenyeket toled.

     

     En egyenlore varok , a kedvezo hirtelenfelindulasra hogy belevessem magamat ebbe a tudomanyba .

     

    Hmm azok a jokis tologatos golyos szamolok az ÉK szomszedoknal,, mindig is csodalattal neztem ..

     

    IGEN a 44 az az evszam ami  mindent elarul ))))(((((

     

     Mar en csak ceklat akarok vetni meg esetleg par db csemege kukoricat mert, imadom pl nyersen enni ))))

     

    Ugrasra keszen var egy csomo bimboskel palanta hogy a felhuzott borso helyere ultessem ,  azert valasztottam a bimbosket mert azzal nemsok bajom van es ha besikerul akkor leis fagyaszthatom .

     

     Imadom a mentsmeg novenykeket  tejoeg ez meg miert ilyen nagy ??????

     

    IJJESZTÖÖÖÖÖ)))))

     

    TEHAT imadom a mentsmeg novenykeket megvenni a boltokban ,, imadom mikor a kezem munkajatol meg a szivem szeretetetol ujra elni kezdenek .

     

     a legutobbi kincsem egy dus bimboju ILLATOS sarga szegfu ami 1500 ft.rol 500.ft ra lett lealazva .. majd teszek fel fotot.

     

     Olyan szepen megindult halalkodik a megmentese miatt )))

     

    Voltam  csutortokon aHIRES ONODI vasarban es vettem arvalanyhajat cserpben ... NA AZ meg nem volt )))

     

    Legyen nektek es persze nekem is jo kedv es joido a kertjeinkben

     nem csak ma )))))

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    klára13 (388)
    2012-06-09  23:02
  90. 2012. június 10. 05:20390.

    ..magyarazat   ahol azt irom hogy nagy betus lett a beirasom,, kb ketcentis fekete betuk voltak

     de IDEmar nem jott at ))) a fene sem ert i ))))

     na itt meg alahuzva van ...  na hogy en miket csinalok itt hajnalok hajnalan , nem hogy mennek mar ki a kertembe )))))

    előzmény:
    mandy44 (389)
    2012-06-10  05:14
  91. 2012. június 10. 10:45391.

       De jó levelet írtál

       Mandy, csak benéztem, de muszáj válaszolnom, annyira jó érzéseket ébresztettél bennem. 

       Az egyik a sárga szegfű. Most,az élet harmadik harmadában egyre inkább előjönnek az emlékek, azt hiszem, így van ezzel mindenki. Tehát egyívásúak vagyunk, tehát megértesz. Nos, gyermekkorom egyetlen kis kertjében, amit egyáltalán nem kertész hajlamú édes aranyos anyám kijelölt nekem az ővé mellett, sárga szegfűt ültettem. Miként jutottam a palántához, azt már elfeledtem. És kinyílt a sárga szegfű, és az nekem maga volt a csoda. De jó rá emlékezni!

       A másik az árvalányhaj. Sokat jártunk egyik barátunkkal Örvényesre, igazi, nagy barátság volt akkoriban férjem és nyaraló tulajdonosa között, együtt építették fel a hatalmas faházat is, sok szobával, mert kiterjedt volt a baráti kör. Nagyon szép hétvégék voltak, igazi, gyönyörű hétvégék. A  mészkőhegy lankáját nyár végén elborította az árvalányhaj. Csoda volt. Hasonló csoda volt a kosbor, a vadorchidea. 

      Ó, régi szép idők...

     

    előzmény:
    mandy44 (389)
    2012-06-10  05:14
  92. 2012. június 10. 18:03392.

    Latod latod))) a tudatalttim vezerelte a kezemet hogy azt irjam ,

    ami a szivednek kedves ))

     

    belegondoltal ?? miert eppen a sarga szegfu?? miert eppen az arvalanyhaj ... furrrcsa.. meghokkento)))) es mind a ketto)))

     

     jelentem eddig megusztuk a vihart ..

     

     

    előzmény:
    klára13 (391)
    2012-06-10  10:45
  93. 2012. június 10. 20:46393.

      A gondosan elkészített trágyalé esett nálam áldozatul az éjszakai hosszas felhőszakadásnak Mandy.

      Fiam imádja ötletét, hogy esőgyűjtő tartályomat összekötötte egy alacsonyabban elhelyezett másik tartállyal, és átfolyik abba a víz, amikor megtelt ez az első. Titokban tartottam, hogy ez már fel van találva. Annyira szereti ezen ötletét, hogy az sem zavarta, hogy az alsó tartály tele van, méghozzá tyúktrágyát érlelek benne, öntözéshez. Szépen belevezette a vizet, ami aztán kinyomta a trágyalét a lekövezett placcra és kicsurgott az utcára a kert helyett.  Ilyenkor igazolódik a mondás, hogy a pokolhoz vezető út...

      Nagy kár nem ért, van tartalék trágyám, amit egyik kedves szomszédnak szántam, hát,  most lecsúszott. Ezek az apró tyúkocskák nagyon aprókat pottyantanak! 

     

      Amióta kapják vizükbe a gyógynövényes atka- és tetűűzőt, tarajuk piros helyett bordó! Mint az érett meggynek, olyan színe van. Ez régebbi kép. Ma tolluk is szebb, fényesebb, nem vakaróznak, szépen tojnak. Közérzetük szemmel láthatóan tökéletes. Bárcsak minden madár kapná e nagyszerű magyar találmányt!  Igazán megérdemelnék a szenvedés nélküli életet.

    előzmény:
    mandy44 (392)
    2012-06-10  18:03
  94. 2012. június 11. 09:04394.

    Üdvözlök Mindenkit!

     

    Nem nagyon jártam mostanság gép közelében, csak ha nagyon muszáj volt a vállalkozás miatt. 

    Köszönöm az együttérzést a mindenkitől a jégverés miatt. Tulajdonképpen az első látvány volt nagyon elkeserítő, a szomorkodást gyorsan felváltotta tenni akarás. Azóta kikeltek az új vetések, gey-két jégvert növény helyre is állt. Néhány kép a jégverés utáni állapotokról.

    Klára nagyon kedves a felajánlásod, és igazán jól is esik, de nem fogadhatom el. Gyerekkoromban találkoztam csak ezzel az álaltkával még mama baromfiudvarában. Azóta nem. Az én állományom még nem fertőzte, ezért nem is akarok ellenük védekzni. Az elmúlt időben egyébként bővült a szárnyas állomány. Már van gyönygtyúk, pulyka, kacsa, liba, és csibét is vettem. Elsősorban élelmezési célból szereztem be őket. Tyúkjaink már javában tojnak. Bőven a szükségleteink felett, így tudunk a rokonságnak is adni.

    előzmény:
    klára13 (337)
    2012-05-25  21:47
  95. 2012. június 11. 09:17395.

    Kedves Jara!

     

    Lehet ritkítani az őszibarack fákat vegetációban, de tényleg csak a ritkításra szellős koronaképzésre törekedj. Főként a korona belsejében nőtt egyéves hajtásokra koncentrálj.

    Egyébként megint elérkezett a metszés ideje. Ngayon sok növényt kell ilyenkor metszeni, valahova írtam is erről egy cikket, majd megkeresem, és felteszem ide is.

    előzmény:
    jara (372)
    2012-06-07  15:35
  96. 2012. június 11. 09:17396.

    Kedves Jara!

     

    Lehet ritkítani az őszibarack fákat vegetációban, de tényleg csak a ritkításra szellős koronaképzésre törekedj. Főként a korona belsejében nőtt egyéves hajtásokra koncentrálj.

    Egyébként megint elérkezett a metszés ideje. Ngayon sok növényt kell ilyenkor metszeni, valahova írtam is erről egy cikket, majd megkeresem, és felteszem ide is.

    előzmény:
    jara (372)
    2012-06-07  15:35
  97. 2012. június 11. 09:27397.

    Megtaláltam a cikket. Bemásolgatom képek nélkül. Hátha segít valakinek.

     

    Nyári metszés.

     

    Télen a kertészek figyelme túlnyomórészt a fák, bokrok felé fordul. A hideg szorítása miatt a metszésen kívül kevés tennivaló akad a kertben, ezért metszőollót ragadunk és elvégezzük a szükséges vágási munkákat. A tél elmúltával a figyelmünk elfordul a fáktól. Teszik ők a dolgukat maguktól. Ilyenkor a lágyszárú növényekre koncentrálunk legyen az zöldség, virág, gyep stb. Pedig nem lenne szabad megfeledkeznünk a fásszárú növényekről sem. Júniusban, de inkább már május közepétől újra elérkeztünk egy olyan időszakhoz, amikor ismét fontossá válik a metszés.

    Miket és mért is kell ilyenkor metszeni?

    Rózsákat a folyamatos virágzás érdekében, és a bokor méreteinek korlátozása miatt. De vigyázat. Nem mindegy, hogy melyik rózsatípust hol, és mikor vágjuk meg. Rózsák nyári metszéséről később részletesebben írok.

    Diót igazából nem metszük, nagyon jól alakítja lombkoronáját. Egyetlen gond van a dióval, sajnos különféle betegségek miatt egyre gyakoribb a részleges koronaszáradás. Ezeket az elszáradt ágakat kell kivágnunk a koronából, annak érdekében, hogy a betegség terjedését megállítsuk, korlátozzuk.

    Meggyet, cseresznyét is támadja egy igen csúnya betegség a monília. Virágzáskor aktuális időjárástól, a megelőző védekezésektől, valamint a 200 méteres közelségben található meggy, és cseresznyefák egészségi állapotától függően támad gyengén, erősen, vagy végzetesen. Szerencsés esetben a betegség, csak a fa egy részét pusztítja el. Ezeket az elhalt részeket kell eltávolítani úgy, hogy az élő részből is lemetszünk néhány centit.

    Ezen felül érdemes a meggy és cseresznye lomkoronáját szellősen tartani, azaz a vadhajtásokat már ilyenkor távolítsuk el. A hajtásokat ritkítsuk meg, a vezérhajtással konkuráló hajtást távolítsuk el, a központi tengellyel hegyes szöget bezáró, felfelé törő hajtásokat 3-4 levélre vágjuk vissza.

    Mandulát, sárgabarackot szintén támadja olyan betegség, ami hajtásrendszerének részleges elszáradását eredményezi. Sárgabarack esetében a gutaütés esetek többségében végzetes kimenetelűvé válik. Egy-két év alatta a fa kipusztul.

    Mandulánál a monília, és szintén a citospóra okoz hajtáspusztulást. A mandula jól regenerálódik ritkán pusztul ki a fa. Mind a két növénynél távolítsuk el az elpusztult hajtásokat oly módon, hogy a még élő hajtásból is metsszünk hozzá 1-2 centiméteres darabot. Mivel a sárgabarack számára végzetes a gutaütés, ezért metszeni csak minimális mértékben szoktuk, ezt a kis metszést is inkább vegetációs időben végezzük, mert ilyenkor kisebb a kockázata a növény megbetegedésének. A száraz ágak eltávolításával a korona belsejét is ritkítsuk meg, távolítsuk el a hosszú vízhajtásokat.

     

    előzmény:
    Kertember (396)
    2012-06-11  09:17
  98. 2012. június 11. 09:28398.

    Alma, körte esetében a nyári metszés nagyon jótékony hatása van, ha azt szakszerűen végezzük. Ideje júliusban van, amikor a hajtások zöme már csúcsrügyben záródott. A vízhajtásokat csonk nélkül távolítsuk el, a nagyon erősen növekedett hajtásokat kurtítsuk meg, ritkítsuk a korona belsejét.

    A nyári metszés kedvező hatásai:

    -          javul a gyümölcs tárolási minősége,

    -          jobban színeződik a termés,

    -          javítja a következő év gyümölcskötődését,

    -          csökkenti a hajtásnövekedést, ami főként az erős növekedésű fajtáknál jelent nagy előnyt,

    -          lazítja  koronát, ezáltal romlik a betegségek számára a mikroklíma,

    Az almánál a hajtások irányítását is ilyenkor végezhetjük el hatékonyan. Nagyon fontos ez a sövénynek nevelt gyümölcsfáknál, de szabad térállású fák esetében sem mindegy, hogy milyen szöget zárnak be a hajtások a központi tengellyel. A túl meredek szögállás kedvezőtlen a virágrügyek kialakuláshoz.

    Kora tavasszal, lombfakadás előtt nyíló cserjék (aranyvessző, babarózsa)

    Ezek a növények a vegetációs idő során növesztett vesszőkön ülő leveleik hónaljában képezik virágaikat, a melyek a tél kedvezőtlen körülményei miatt nem nyílnak ki. Viszont a tavasz első jeleire (sokszor már egy hosszú ősz esetén is kinyílik néhány virág) szirmot bontanak. Olyan korán virágoznak, hogy a levelek még meg sem jelennek. Ezeket a növényeket nem metszük nyugalmi állapotukban, mert azzal sok virágot dobnánk ki. Velük megvárjuk, amíg elnyílnak és ezt követően metszük őket. Ilyen növények:
    törpemandula - Amygdalus nana
    aranyvessző - Forsythia
    téli jázmin - Jasminum nudiflorum
    babarózsa – Prunus triloba

    Őket legjobb közvetlen az elvirágzás után metszeni.

    Alakfák, sövények friss, új hajtásait már most célszerű visszavágni, annak érdekében, hogy minél dúsabb elágazódásokra késztessük őket. Ily módon egy egyébként ritka hajtásrendszert fejlesztő növény is a kutató szemek számára is áthatolhatatlan hajtás, lombfalat képes nevelni. Alakra nyírt növények pedig attól válnak igazán széppé, minél több hajtásból adódik ki a forma. Sok-sok apró hajtás tudja csak igazán kiadni az apró íveket, részleteket.

    Akinek még nincs sövénye, alakfája, annak is ilyenkor érdemes belevágnia az elkészítésébe. Formanövény, vagy alakfa készítésére még egy nagyon idős növény is alkalmas.

    Orgonák elnyílt virágát érdemes maradék nélkül eltávolítani. Főként nagyon fontos momentum ez a gyengén fejlődő orgonák számára. Virágzás után ugyanis az orgona a többi növényhez hasonlóan a termésérésbe (magképzésbe) pumpálja energiáinak jelentős részét. A hajtásnövekedés hátrányt szenved. Az elnyílt virágok eltávolításával azonban a megkezdődött hajtásnövekedés töretlen lendülettel folytatódik, ezzel megalapozzuk a következő évi dús virágzást.

    Díszfák törzséből előtörő hajtásokat is ilyenkor célszerű eltávolítani. Ezzel együtt a zavaró ágakat (burkolatba belógó, fűnyírást akadályozó stb.) is precízebben tudjuk lemetszeni, mint télen, mert jobban látjuk, hogy hol és milyen mértékben képeznek akadályt.

    Kapjuk elő hát a metszőollót, élezzük meg gyorsan, és fogjunk bele a munkákba. Ne feledjük mostantól egészen a nyár végéig folyamatosan használnunk kell ezt a nagyon fontos kéziszerszámot.

    Bármilyen metszést is végzünk sose feledkezzünk meg a precíz sebkezelésről.
    előzmény:
    Kertember (397)
    2012-06-11  09:27
  99. 2012. június 11. 09:41399.

    Elállt az eső, lassan megyek dolgozni, de búcsúzóul még néhány kép. Sajnos zöldség téren csehül állok, ezért maradnak a dísznövények.

    Elsőként a kerti pletykák.

    előzmény:
    Kertember (398)
    2012-06-11  09:28

Címlap

top