Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Igaza van anyámnak?

helvécia
Létrehozva: 2011. szeptember 9. 11:32
Pár napot dekkoltam egy pozsonyi kórházban, ahol a kezelőorvosom ugyan szlovák volt, de beszélt magyarul, amikor először bejött, akkor szlovákul beszélt, majd másodszor megkérdezte, hogy szlovák vagyok -e , vagy magyar. Azt mondtam, h magyar, erre a doki azt mondta, hogy de azért tud jól szlovákul?Majd kérdezte, milyen iskolába jártam, mondtam h gimibe, erre ő kérdi:szlovákba?
Nem, magyarba. mondtam én, a doki erre furcsán nézett.
Kérdezte: de egyetemre már legalább szlovákra megyek?
Anyának is ezt elmondtam, ő ezeken a kérdéseken felháborodott, és azt mondta, a helyemben ennek a pasasnak jól beolvasott volna. És mivel én nem tettem semmit, anyám azt mondta, majd jól elbeszélget ezzel a soviniszta orvossal.
  1. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 11. 16:5977.

    "Ez a gondolatmenet már a vicc kategória."

     

    Meghal Kovács János, felkerül a mennyországba. Szent Péter előveszi a kérdőívet:

     

    - Na, fiam, lássuk, mi vagy te?

    - Magyar vagyok, atyám!

    - Hol születtél?

    - Az Osztrák-Magyar Monarchiában.

    - Hol jártál iskolába?

    - Csehszlovákiában!

    - Hol voltál katona?

    - Magyarországon!

    - Hol nősültél meg?

    - A Szovjetunióban!

    - Hol haltál meg?

    - Ukrajnában!

     

    Szent Péter elkeseredetten lecsapja a papírokat.

     

    - Beste kobórló magyarja, nekem nincs ennyi helyem itt, hogy mindezt beírjam. Nem tudtál a fenekeden ülni, legalább egy kicsit?

    - De atyám, én életemben nem mozdultam ki Munkácsról! 

     

    Vicc? Vagy tragédia?  

     

     

     

     

     

     

    idézet:
    pago-pago (75)
    2011-09-11 16:01:49
    Van még egy ilyen vicc, Kis-Szelmenc és Nagy-Szelmenc vonatkozásában is, de már nem emlékszem rá pontosan és sehol nem találom, de hasonló kategória.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (75)
    2011-09-11  16:01
  2. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2011. szeptember 11. 16:3776.

    "Már ne is haragudj, de én magyar vagyok. Ide születtem. Aki Szlovákiába - vagy Csehszlovákiába - született, az meg szlovák."

     

    Aki meg Kínában született, mert apu-anyu ott élt a születése idején, az meg kínai, nem?  Hiába szőke, kékszemű, fehérbőrű, mégis kínai, ugye? 

    Érdekes gondolatmenet....

     

    Ha te magyarnak érzed magad, az a te privát ügyed. Ha magyarnak vallod magad a népszámláláskor, az is.

     

    Viszont az a több mint másfél millió erdélyi magyar,  aki magyarnak vallja magát a népszámláláskor, gondolom, nem érzi románnak magát. Mert magyar az anyanyelve, mert a magyar történelem az ősei története, magyar a kultúrája, magyar zenére vigad, és a magyar himnusz a himnusza. Szent István napot ünnepel, és Március 15.-ét. Attól függetlenül, hogy szerinted mégiscsak románok. De azért, ha valaha eljutsz a Székelyföldre, ezt ne hangoztasdd. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (48)
    2011-09-09  14:15
  3. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2011. szeptember 11. 16:0175.

    "Ez a gondolatmenet már a vicc kategória."

     

    Meghal Kovács János, felkerül a mennyországba. Szent Péter előveszi a kérdőívet:

     

    - Na, fiam, lássuk, mi vagy te?

    - Magyar vagyok, atyám!

    - Hol születtél?

    - Az Osztrák-Magyar Monarchiában.

    - Hol jártál iskolába?

    - Csehszlovákiában!

    - Hol voltál katona?

    - Magyarországon!

    - Hol nősültél meg?

    - A Szovjetunióban!

    - Hol haltál meg?

    - Ukrajnában!

     

    Szent Péter elkeseredetten lecsapja a papírokat.

     

    - Beste kobórló magyarja, nekem nincs ennyi helyem itt, hogy mindezt beírjam. Nem tudtál a fenekeden ülni, legalább egy kicsit?

    - De atyám, én életemben nem mozdultam ki Munkácsról! 

     

    Vicc? Vagy tragédia?  

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (73)
    2011-09-10  22:37
  4. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 11. 14:2074.

    Már ne is haragudj, de én magyar vagyok. Ide születtem. Aki Szlovákiába - vagy Csehszlovákiába - született, az meg szlovák. Akárhogy is csavarod. És van nemzetisége. Nekem sváb, neki magyar. De attól én még magyar vagyok, ő meg szlovák.

     

    És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy hova álljanak a belgák, ugye? :)

     

    Egyébként ha megszámlálom majd magam a népszámláláson, azt fogom beírni, hogy magyar. Mert annak érzem magam. Még akkor is, ha tudok cepedlizni :)

    idézet:
    Kiszsófi (48)
    2011-09-09 14:15:03

    "Légy szíves, mutass nekem német köztársasági vagy miniszterelnöki ösztöndíjat, amiből úgy élhet kinn a kölkem, mint itt a román vagy szlovák gyerek! Azonnal kiküldöm! Aztán remélem kinn is marad, mert itt nem lesz helye!"

     

    Mit kezdenél a német köztársasági ösztöndíjjal, amikor magyarnak vallod magad és nem beszéled a német nyelvet? Holott ebben senki nem akadályoz meg....

     

    Azok a határon túli magyar diákok, akik itt tanulnak, mind beszélnek magyarul, a népszámlálásnál magyarnak vallják magukat.

     

     

    Egy határon túli magyar iskolában mindenki magyarul beszél és az oktatás nyelve is magyar.

     

    Egy magyarországi német vagy szlovák nemzetiségi iskolában is magyarul beszél mindenki, csak éppen emelt óraszámban tanulják a nemzetiségi nyelvet.

     

    Ez az óriási nagy különbség.

     

    Egyébként a nemzetiségi iskolák kiemelt kvótát kapnak, azon kívül a német állam is támogatta/támogatja ezeket az intézményeket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (48)
    2011-09-09  14:15
  5. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 10. 22:3773.

    Nagyon jól leírtad 

     

    Én is pont azon gondolkodtam, hogy ha az ő gondolatmenetét követjük, elég érdekes dolgok derülnek ki

     

    Pl. megszületik valaki még a Nagy-Magyarországon, azon belül a Felvidéken vagy Erdélyben, tehát az illető ugye magyarnak számít. Időközben jön Trianon, a területeket elcsatolják, az illető marad ugye magyar, mert Magyarországon született, de a gyerekei, unokái már nem lesznek magyarok, hanem románok és csehszlovákok majd szlovákok, ahogy éppen a történelem változása hozza.

    Ez a gondolatmenet már a vicc kategóriaés nagyon szánalmas. 

    előzmény:
    wild-cat (72)
    2011-09-10  16:47
  6. 2011. szeptember 10. 16:4772.

    Elég nagy hülyeségeket írsz, már bocs... képzeld vannak akik nem szlovákosodtak, románosodtak, stb. el...mi a fenéért románosodtam volna én el, ha egyszer magyar vagyok??? Nem tehetek róla, hogy a határvonalat jobbra-balra tologatták...

    Amikor nagyanyám született, Nagyvárad akkor Magyarország volt, utána Románia lett... Most akkor vallja magát csóró egyszer magyarnak, egyszer románnak? Te azt írod, hogy mindenkinek az a hazája ahova született...most akkor ez hogyan is van?

    Lehet, hogy Neked megy, hogy ma svábnak mondom magam, holnap meg magyarnak, de nem mindenkinek (szerencsére)!!!

     

    Az meg, hogy nincs "svábságtudatod"...hát én erre nem lennék büszke, de a Te dolgod, csak másnak ne mond már meg, hogy milyen tudata legyen, ok? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (52)
    2011-09-09  14:31
  7. 2011. szeptember 10. 14:5671.

    Végre egy tökéletes, ésszerű, józan hozzászólás.

     

    Itt igen ritkán látok ilyet.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (46)
    2011-09-09  14:11
  8. 2011. szeptember 10. 14:4970.

    Szimplán fáradt??

     

    Vagy nem lehet h inkább magyarellenes? Az nem fordult meg a gondolataid közt?

    előzmény:
    JordiLabanda (69)
    2011-09-10  14:34
  9. 2011. szeptember 10. 14:3469.

    Szerintem szimplán hulla fáradt volt a doki. Nekem is volt már hasonló esetem. Kecskeméten a fülészeten játszódott le ugyanez a szituáció az orvossal. A végén azt hittem, nem is nekem van akut halláskárosodásom, hanem neki. 

    Nincs igaza édesanyádnak. Nem kell mindenért így felpaprikázódni. :-) 

    előzmény:
    helvécia (1)
    2011-09-09  11:32
  10. 2011. szeptember 10. 08:5768.
    Na ne már,ez ugye kamu kérdés?Mert nem akarom elhinni,hogy anyukád ezen ennyire ki lenne akadva,mert ezekkel a kérdésekkel az orvos szerintem csak kapcsolatot akart teremteni,és nem támadólag kérdezett.
    előzmény:
    helvécia (1)
    2011-09-09  11:32
  11. 2011. szeptember 9. 16:5567.
    A társadalomtudomány egyik alap tézise, hogy "Mindenki az, aminek vallja magát." Ezt nevezik identitásnak. Ez az alapja minden szellemnek -és itt nem a huhogatós szellemekre gondolok. :) Egyet értek veled! A mi dokumentálva van, az nem mindig egyenlő azzal, amit magunkénak tartunk és érzünk.
    előzmény:
    Tym (65)
    2011-09-09  15:19
  12. 2011. szeptember 9. 16:4566.

    Mindenkinek az a hazája, ahol született és ahol nevelkedett és amit a hazájának érez. Ilyen módon egy embernek akár több hazája is lehet.

     

    De igazából mindegy is a többiek szempontjából, hogy kinek melyik ország a hazája, a személyi igazolványában és/vagy a szívében, hiszen úgysem számít ki honnan jött, csak az számít, ki hova tart. Jó lenne, ha ezt sokan így gondolnák.

      

    előzmény:
    helvécia (1)
    2011-09-09  11:32
  13. Tym
    Tym
    2011. szeptember 9. 15:1965.

    Bocs, de rosszul gondolod.

    "ahová születtél, az a hazád" - Akkor a Te logikád szerint pl. egy székely embernek Románia a hazája? Menj el Székelyföldre, és ezt mondd a szemükbe. Majd meglátod a reakciókból, hogy rosszul gondolod.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (52)
    2011-09-09  14:31
  14. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 15:1664.

    szőrszálhasogató vagy.

     

    Ismétlem : Azt mondja, aminek érzi magát.

     

    Ha franciának, akkor azt.

    Ha magyarnak, akkor azt.

    Ha mindkettőt magáénak érzi, akkor azt mondja, hogy én francia-magyar, vagy magyar-fancia vagyok.

     

    Kielégítő a válasz? :o)

    előzmény:
    mikro (63)
    2011-09-09  15:12
  15. 2011. szeptember 9. 15:1263.

    Nem kikerülni cselesen a kérdést.

    Szóval, ha a kis Johnit megkérdezik, hogy Johnika te most mi vagy? Akkor mi a válasz?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383279 (62)
    2011-09-09  15:08
  16. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 15:0862.

    Aminek érzik magukat! :o)

    Lehet pl. egy nagyszerű többnemzetiségű család is, ahol az apa és az anya hagyományai is fontosak, és őrzik azokat.

    Ismerek ilyet is: a lány félig marokkói, félig francia, a srác magyar, Franciaországban élnek, a gyerekük tökéletesen beszél magyarul és franciául is. Őrzik a magyar hagyományokat is, karácsonyra bejglit sütnek... :o)

     

     

    előzmény:
    mikro (61)
    2011-09-09  15:02
  17. 2011. szeptember 9. 15:0261.

    Feltennék egy kérést.

    Mondjuk egy magyar apa és mondjuk egy román anya gyermeke, aki Angliában született, mert ez a család ott él, az angol, magyar vagy román?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383279 (53)
    2011-09-09  14:32
  18. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 15:0260.
    Az unokák akkor fognak tudni magyarul, ha a szüleik megtanítják őket. Ez ilyen egyszerű. Ez tudatos hozzáállás kérdése, és akkor meg lehet őrízni az anyanyelvet, és nemzeti identitást.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (58)
    2011-09-09  14:53
  19. 2011. szeptember 9. 14:5559.

    "Már ne is haragudj, de én magyar vagyok. Ide születtem. Aki Szlovákiába - vagy Csehszlovákiába - született, az meg szlovák. Akárhogy is csavarod. És van nemzetisége."

     

    Azért ez elég merész kijelentés. Aki Szlovákiában született, az szlovák állampolgár, de magyar nemzetiségű ( ha annak vallja magát vagy magyar az anyanyelve). Kevered az állampolgárságot a nemzetiséggel! Az egyik jogi kategória, a másik pedig identitásbeli tényező!

    Én pl. (Cseh)Szlovákiában születtem, de az életben nem mondta még rám senki, hogy szlovák vagyok! Ki is kérném magamnak...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (48)
    2011-09-09  14:15
  20. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 9. 14:5358.

    Európának egy tipikus multikulturális polgára, aki magyar kultúra szerint szocializálódott.

     

    De ez csak idő kérdése, az unokáid már nem valószínű, hogy tudni fognak magyarul, még kevésbé a dédunokák.

    előzmény:
    szaszo71 (55)
    2011-09-09  14:41
  21. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 9. 14:4857.

    Az a probléma, csak akkor tudunk érdemi beszélgtést folytatni, ha bizonyos alapfogalmakkal tisztában vagy, tehát pl. hogy mi a nemzetiség. Akkor van értelme a beszélgetés folytatásának, egyébként nincsen.

     

    Aki Szlovákiában, Romániában él, magyar nemzetiségű, soha nem volt és nem is lesz más, mint magyar, és ha elég idős, nem kizárt, hogy még Magyarországon született, az elcsatolás előtt.

     

    No, azokkal mi van?

     

    Szlovéniában igen kevés magyar él, nincs magyar tömb, ezért járnak ott szlovén iskolába.

     

    Te nem vagy magyar, csak magyar állampolgár, magyar érzelmeid nincsenek és a magyar ügyekkel sem tudsz azonosulni.

     

    Arra is lusta vagy, hogy a pályázatoknak utánanézz, a németországi tanulás ügyében. Német kisebbségként van jogod is és lehetőséged is, ill. lenne.

    Ja, hogy már nem tudsz németül?

     

    Hát kérem, az pedig alapfeltétel, de ez egyéni szociális probléma.

     

    A határon túli magyarok, akik magyarnak vallják magukat, mind tudnak magyarul, ez nem is lehet kérdés. Mert ők magyar nemzetiségű román és szlovák állampolgárok. És pont.

     

    Hiába megyek el az indiánokhoz és tanulok meg quechua nyelven, vagy beöltözök quetchuának, attól még nem válok azzá, sem én, sem a gyerekeim, ahhoz quetchua apától és anyától kell születnem.

    Ugyanez vonatkozik más etnikumra is, a magyarra ugyanúgy, mint a németre.

     

    A németországi törökök 3. generációja, aki már Németországban született és tökéletesen beszél németül, soha nem lesz ettől még német. Soha. Német állampolgárságú török nemzetiség marad míg világ a világ.

     

    Ugyanúgy, mint itt nálunk.

     

    Önellentmondásban vagy. A te verziód szerint akkor kisebbségi önkormányzatokra sincs semmi szükség, sem nemzetiségi iskolákra. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (48)
    2011-09-09  14:15
  22. 2011. szeptember 9. 14:4156.

    Nyilvan azert nem akarnak magyarok lenni,mert jol erzik magukat osztrakkent...ami szinten nem könnyü,mert az osztrakok hamar kikezdik a mas nemzetisegüeket.Hiaba perfekt,többgeneracios osztrak.

     

     

    előzmény:
    gerdamama (43)
    2011-09-09  13:32
  23. 2011. szeptember 9. 14:4155.

    Eszerint az elmélet szerint igen kevés magyar ember van. Ha Te ilyen jól meg tudod mondani, h. ki micsoda, akkor nekem is mondd meg. (Eddig abban a tévhitben éltem, h. magyar vagyok). Nagymamám apja lengyel hadifogolyként került M.o-ra, igaz, magyar nőt vett el feleségül. Férje, a nagypapám osztrák volt. Másik nagymamám román családból származott (Békés megye), egyedül az ő férje volt magyar.

    A gyerekeim meg még érdekesebbek: én a keveredett származásommal egy olyan emberhez mentem hozzá, akinek az anyja orosz, az apja meg afgán. És a gyerekeim is magyarnak mondják magukat. Pedig Németo-ban élünk, ők mégis azt mondják, h. magyarok.

    Kíváncsian várom, h. akkor most a gyerekeim mik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (46)
    2011-09-09  14:11
  24. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 14:4054.

    egyetértek.

    előzmény:
    pingvini (51)
    2011-09-09  14:25

Címlap

top