Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nyugaton a cola is más

bogárka1
Létrehozva: 2011. Április 16. 16:16
Nyugat-Európában a kóla is finomabb?

Eltérő minőségű élelmiszereket szállítanak a nagy gyártók Kelet- és Nyugat-Európába - derül ki a Szlovák Fogyasztók Egyesületének vizsgálatából, amelyet az Euractiv hírportál ismertet.

A szervezet a Coca-Cola italait, Milka csokoládékat, a Kotányi fekete- és vörösborsát, a Nescafé, a Jacobs és a Tchibo kávéját hasonlította össze a Nyugaton forgalmazott azonos termékekkel. Nyolc EU-országban vásároltak: Németországban, Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. A mintákat a szlovák élelmiszer-ellenőrző laborban elemezték. A termékek közül csak a Milkáról állapították meg, hogy minden országban azonos minőségű. A legnagyobb szórást a Kotányi-féle borsok mutatták. Habár a fűszereket egyetlen gyárban csomagolják, a zacskók tartalma országonként különböző. A magyar, szlovák és osztrák boltokban beszerzett bors az előírásosnál nedvesebb volt, míg a bolgár piacra szánt anyag sokkal több törött borsszemet tartalmazott, mint a többi. Ezenkívül Bulgáriának gyengébb ízhatású termés is jut.

A vizsgálat eredményére reagálva a Kotányi minőségbiztosítási igazgatója, Elisabeth Voltmer azt mondta, nincs külön szabványuk az egyes országokra. Az eltéréseket szerinte a nyersanyag ingadozó minősége, és a gyártás időpontja okozhatja. "Nem egyszerű folyamatosan fenntartani az előírt minőséget, de ennek ellenére visszadobjuk a rossz minőségű szállítmányokat. Egyáltalán nem kívánunk különböző minőségű árut forgalmazni az egyes országokban", mondja Voltmer.

Izocukortól más a magyar kóla

A Coca Cola esetében a tesztek megerősítették a régi gyanút. A Szlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában és Romániában forgalmazott üdítő kukoricából készült izocukrot tartalmaz, amely sokkal olcsóbb a a szokásos répacukornál. Utóbbit a német, osztrák, lengyel és cseh fogyasztók élvezhetik.


Szabó Ibolya, a Coca Cola európai kommunikációs igazgatója az Euractivnak azt mondta, termékeik ugyanolyan minőségben készülnek Európában és az egész világon, a 125 éves recept alapján. Egyes országokban ugyan különböző édesítőszereket használnak, de ennek az üdítő ízére nincs hatása. Izocukrot tesznek az italba az Egyesült Államokban is. A tapasztalt különbségek ezenkívül technológiai okokra vezethetők vissza.

A Nescafé Gold esetében a gyártó elismeri, hogy a receptúra változik piactól függően, a "fogyasztói igényeknek megfelelően". Martin Walter, a Nestlé prágai PR-vezetője úgy nyilatkozott, a különbségek érinthetik a pörkölés módját, és az Arabica és Robusta fajták keverési arányát. A Tchibo, valamint a Milka és a Jacobs márkákat birtokló Kraft Foods nem válaszolt a megkeresésekre.

A Szlovák Fogyasztók Egyesülete álláspontja szerint a gyártóknak kötelességük lenne azonos minőségű termékeket forgalmazni azonos márkák alatt, minden országban. A tesztek eredményét átadták az EU fogyasztóvédelmi biztosának, John Dallinak. A vizsgálatot egyébként az Európai Bizottság szlovákiai képviselete támogatta. Az eredmények ismeretében Brüsszel dönthet arról, szabályozza-e az országokra szabott minőség kérdését.

  1. 2011. Április 18. 14:4062.

    Ha megmosott, feldarabolt salatat veszel, barhol mashol tovabb tart, tapasztalatom szerint. Mi egeszben vesszuk a jegsalatat egyebkent.

    En a Sainsbury's- ben vasarolok, mert a zoldseg-gyumolcs-hus-sonka-friss kenyer stb.  jobb minosegu.  Es nem dragabb, ha odafigyelek.

    Az ASDA-ba azoknak erdemes menni, akik nem sajat markas termekeket vesznek, pl. Persil mosopor, Heinz konzervek,  Boursin sajt. Ok aruljak ezeket a legolcsobban. 

     

    Hentes - fuj, akkor ne menj oda, ami budos!, Ami nalunk van, nem budos, de nem is arul kecsket! :-)) Viszont felreteszi a csirke far-hatat, ha kerem, meg a lenyesett szarnyakat lefagyasztja, huslevesnek.  Es maga a hus, az egesz csirke, a barany, omlos, finom. 

     

    Meg a majonezrol jutott eszembe: ha magyaros izut akarsz, inkabb salad cream-et vegyel, mi azt hasznaljuk majoneznek. Ha van Lidl Nalatok, ott lehet kapni olyan savanyuuborkat, voroskaposztat, ceklat, ami nem olyan ecetes. A Tesco  lengyel reszlegen csalamadet, almapaprikat, kovaszos uborkat is.  Es cseresznye- meg meggybefottet.

    előzmény:
    Liimo (61)
    2011-04-17  22:56
  2. 2011. Április 17. 22:5661.

    A henteshez itt képtelen vagyok bemenni, mert olyan bűz árad onnan. Sokkal több fajta hús van itt, mint az otthoni kisvárosi hentesünknél. A kecske, meg hasonló húsok szagától meg rosszul vagyok. Mondjuk csak csirkét és pulykát eszünk, úgyhogy nem kell ezért henteshez mennem.

    De köszi az ötletet.

    Salátát hol érdemes venni?

    előzmény:
    emma33 (55)
    2011-04-17  21:27
  3. 2011. Április 17. 22:3560.
    Én is imádom! :))
    előzmény:
    emma33 (55)
    2011-04-17  21:27
  4. 2011. Április 17. 22:3459.

    Az akkor már túlságosan nyugat :)

    előzmény:
    sanyi1963bp (58)
    2011-04-17  22:29
  5. 2011. Április 17. 22:2958.

    No igen én viszont errefelé vagyok gyengébb minőségű, azt nem írtam hogy Észek-Amerikáról beszélek bocs :)

     

    előzmény:
    sanyi1963bp (57)
    2011-04-17  22:28
  6. 2011. Április 17. 22:2857.

    szép csendesen elárulom hogy a McDonalds sokkal szarabb , égett, törékeny morzsolódó száraz zsemle és édeskés minden

     

    A cola az ottani borzalmas minőségű viztől, már nem igazán élvezhető ha nem jéghideg

     

    Kóstoltatok már közvizvezetékből vizet arrafelé ? 

     

    Borzalom , már akkor szomjas vagy tőle amikor még iszol.

     

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  7. 2011. Április 17. 21:3356.
    Egyebkent az ASDA-nak is van argaranciaja, ha nem olcsobbak 10%-al, mint egy masik szupermarket, kifizetik a kulonbseget.
    előzmény:
    emma33 (55)
    2011-04-17  21:27
  8. 2011. Április 17. 21:2755.

    Mar egy ideje nem Mo-on elek, de az biztos, hogy a 90-es evekben a Tschibo, Jacobs stb. kavek sokkal silanyabbak voltak, mint amit Nemetorszagan arultak. Finnorszagban gyonyoruen feheritett az Ariel, otthon nem.  Azota lehet, hogy megvaltozott, de ez biztos.

     

    Otthon a helyi, friss idenygyumolcsokazert sokkal finomabbak, mint az import Nyugaton. Pl. dinnye, barack, paradicsom.

     

    Liimo, a Tescos csomagolt salata romlik meg? Az arrol hires :-)), azt vedd mashonnan! Altalaban a Tescoban nem olyan jo a gyumolcs-zoldseg kinalat - relative.   En nem odajarok. Hus Angliaban a henteseknel jobb minosegben van, mint a szupermarketekben.

    Viszont az igaz, hogy az angol szupermarketekben hatalmas a valasztek, meg a nemet boltokhoz kepest is.  Imadom...

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_789296
    Torolt_felhasznalo_789296
    2011. Április 17. 13:3654.
    Én már nem is teszem szóvá, hogy nyugaton a dolgok nagy része jóval drágább. Nyelek egy nagyot és nem szólok semmit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (47)
    2011-04-17  08:34
  10. 2011. Április 17. 09:3953.

    Tenyleg ez volt a legfontosabb dolog a mondandomban!Grt.

     

    Igen, en is eszrevettem, miutan visszaolvastam a topikot, es esedezve kerek bocsanatot, h nem javitottam azonnal a hibamat.

    előzmény:
    semiramis (45)
    2011-04-17  00:18
  11. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. Április 17. 09:0652.

    na igen... kb ugyanez a gyorséttermekre is...

    mégha a barnakenyérért aggódunk... de hogy a szemétért miért? :D

    előzmény:
    ardian (51)
    2011-04-17  09:00
  12. 2011. Április 17. 09:0051.
    A corn syrup az izoglükóz. Kukoricából kivont szénhidrát.

    Amúgy vicces kicsit a kóla minőségén aggódni, amikor úgy ahogy van egészségtelen, ha sokat iszol belőle kilukad tőle a gyomrod.
    előzmény:
    clifford (29)
    2011-04-16  19:53
  13. Torolt_felhasznalo_379840
    Torolt_felhasznalo_379840
    2011. Április 17. 08:5850.

    "és egyvalamit elfelejt mindenki, magyarország nem túl nagy piac... vásárlóerőben meg végképp nulla... igényben meg őpláne, csak olcsó legyen viszem a legtöbb ember. akkor hova hozzanak minden boltba pl csillaggyümölcsöt??? minek??? hogy odarohadjon??? "

     

    Ez pontosan így van. Látom, hogy az emberek mennek a cuccokra: zöld banán, penészes, fonnyadt nyümölcs, rothadó zöldség és nem olcsó vagy akciós.

    Egyébként mikor szóvá teszem, hogy csak ez van? az eladók nem is értik mi a bajom, hiszen viszik mint a cukrot. 

    Áááá... nem is érdemes erről beszélni. Igénytelen vevőnek jó a szemét áru is. A többi meg mehet az ehető áru után a sóhivatalba.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (47)
    2011-04-17  08:34
  14. 2011. Április 17. 08:5849.

    A víz ásványianyag összetételével változik az ízhatás, s megváltoztathatja az egyéb ízek összhatását is.

     

    Csodálkozom, mert idáig pont azt hallottam, hogy a magyar zöldségnek és gyümölcsnek sokkal intenzívebb íze van, mint a nyugaton termett társainak.

    előzmény:
    bogárka1 (46)
    2011-04-17  00:28
  15. 2011. Április 17. 08:5748.

    Az országonkénti fogyasztói igény nem csak az élelmiszeriparban eltérő.

    Pl a renault thaliat Braziliában a fiataloknak reklámozzák, mint csajozós kocsit (nagyon jó a reklámja!), nálunk meg az idős házaspároknak, a telekre való kiruccanáshoz. Szerintem itthon egy pasi sem venne thaliat csajozós kocsinak. :) Kint meg megy, mintha ingyen adnák...

    Egyszerűen ennyire eltérőek az igények. Én is ittam "eredeti" amerikai kólát, szerintem ihatatlan... Az amerikai ismerősömnek meg az itthon árult kóla volt fura, de jobban ízlett neki.

    Ahány ország, annyi szokás. Az összetétel változtatásának jogát megtartják. A nagy kóla recept titok sem titok már, ugyanis nincs is titok, ha minden országban más az íze. A körítés nagyobb az ilyen dolgok körül, mint kellene.

    Egy dolog biztos: a 20-30 Ft/l-es előállítású kólát van pofájuk annyiért adni, amennyit nem szégyellnek érte kérni. Na, ez a nagy titok, hogy az emberek miért veszik meg drágán azt a szemetet!

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  16. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. Április 17. 08:3447.

    én gyoeséttermeket itthon se nagyon látogatok, így ezt nemtudom.

     

    de ezt a boltban olcsóbb kinnt a kaja... hát én nem ezt tapasztaltam. igaz én mindenhol ragaszkodom valami minőségféléhez (szerencsére megtehetem hogy ne kelljen szemetet enni egyenlőre). szóval én nem látom, hogy euban máshol olcsóbb lenne a kaja. a bér több, a kaja nem olcsóbb. sőt valahogy az ismerősök, barátok se látják az ottni olcsóbb kaját...

    sőt én finomabbnak se látom. mondjuk én vásárolok zöldségesnél, stb. volt régen kerünk, ilyenek. szóval tudom milyen a jó hús, zöldség, sorolhatnám. és azt tapasztalom, itthon is meg lehet venni. és mégcsak nem is mindig horror az ár.

    bár az is tény, hogy tesko, aldi, auchan.. ilyen helyeken élelmiszert egyszerűen nem veszek. vannak dolgok, amik attól is mások lesznek, hogy tömegesen tárolják. egyszerűen úgy nem őrizhető meg a minőség.

     

    kínai... hát abban tényleg tuti van különbség, de ez éttermek közt, nem országok közt. egyszerűen más a recept, a szakács szája íze. de ez minden étteremre igaz. olaszországban se ugyanolyan pontosan mindenhol a cappuchino:) kínában se a kínai kaja...

    és igen. én pl más kaját ismerek rakottkrumpli néven, mint anyósom! mindkét változat isteni, csak totál más a kaja. abban hasonlít kb, hogy mindkettőben van tejfől, meg karikára vágott krumpli:D:D 

     

    mindegy. én nem mennék nagyon máshova élni. szeretek itt. nyugis. nem söpörnek sokszor extra viharok, kiszámítható területeken van áradás, nincs -30 fok télen, +50 nyáron, nincs nagy földrengés... ami meg rajtam múlik, az megoldható:) kaját pl remlhetőleg előbb utóbb tudok zöldséget, stb magamnak termelni majd. egyből nem kell keresgéljek a pultokon:) sokan most is ezt teszik. 

     

    és egyvalamit elfelejt mindenki, magyarország nem túl nagy piac... vásárlóerőben meg végképp nulla... igényben meg őpláne, csak olcsó legyen viszem a legtöbb ember. akkor hova hozzanak minden boltba pl csillaggyümölcsöt??? minek??? hogy odarohadjon??? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_789296 (41)
    2011-04-16  21:36
  17. 2011. Április 17. 00:2846.
    Oké, rendben van, lecsot sem lehet mindenhol csinálni.. de mi a magyarázat arra, hogy egy helyen gyártott termékek esetében miért lesz más a különböző országokba szánt termék?
    előzmény:
    semiramis (44)
    2011-04-17  00:14
  18. 2011. Április 17. 00:1845.
    es lehet, hogy nyelvtant is tanitani kellene az iskolaban
    előzmény:
    Izland (39)
    2011-04-16  21:15
  19. 2011. Április 17. 00:1444.

    persze. es kolbaszbol van a kerites.

     

     

     

    tudod, miert mas minden orszagonkent?

    mert HELYBEN keszitik. mas a viz, mas a cukor, MINDEN mas. termeszetesen mas lesz a vegeredmeny. akkor is, ha a szabvany es az aranyok ugyanazok.

    ennel egyszerübb keplet a vilagon nincs. 

     

    egyebkent ez NEM minösegi, hanem - minimalis - izbeli elteres. 

     

     

     

    meg megsugom: a paprikaskrumpli - hiaba azonos a recept - teljesen mas izü amerikaban, ausztraliaban, svajcban, mexicoban es magyarorszagon...

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  20. 2011. Április 16. 22:3943.

    Gyermekkoromban külföldi rokon révén volt szerencsém Fantához, Kólához, Milka és Kinder csokihoz, stb. Mindennek nagyon MÁS íze volt, mint ami most Mo-n kapható! Pl. nem volt semmi ennyire geil...

    De még országon belül is sok "hagyományos" étel/ital íze is megváltozott. Gyermekkoromban imádtam a párizsit, manapság már a kutyának sem vennék, a túró rudi sem jó, a rostos gyümölcslevek is ihatatlanok. Ami jó lenne, az megfizethetetlen. 

     

    Mostanában nem jártam külföldön, ezért nem tudom, hogy most mekkorák a különbségek, de van róla sejtésem.

     

    Egyébként is el akarok innen menni, ez legyen a legkevesebb!

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  21. 2011. Április 16. 21:4842.

    Nem azt mondtam, h minden tokeletes, meg kell neznie az embernek, h mit vesz, de sztem minosegileg sokkal jobbak, mint K-Europaban-ban.

    Pl narancslevet ill almalevet szoktunk asdabol venni, de arrol tenyleg tudom, h az az is ami ra van irva. Csak olvasni kell.

     

    En is osszehasonlitottam mar az asdat a tescoval, neztem az araikat es valoban a szorolapon olcsobban is jott ki, de valamier amikor elmentunk vasarolni az asdaba /ugyan azokat a termekeket vettuk, mint tescoban/ joval dragabb lett a vegosszeg.

    Persze elmeletileg nem sokban kulonbozik a ket uzlet, neha itt neha ott olcsobb vmi, vagy epp dragabb. 

    előzmény:
    Liimo (40)
    2011-04-16  21:26
  22. Torolt_felhasznalo_789296
    Torolt_felhasznalo_789296
    2011. Április 16. 21:3641.

    Érdekes, mert én pont a colát és a gyorséttermeket hasonlítom össze minden országban.

     

    A legjobb coca cola Romániában van, a legrosszabb a görögöknél. Az osztrák, francia, olasz olyan semmilyen, az ír nem izlett, a pepsi ott jobb, a görögöknél is a pepsi jobb.

    Gyorsétterem, az ír burger king nagyon rossz volt, az osztrák sincs annyira magas szinten, a fracia mcdo viszont mindent visz és a szlovák is igen ízletes volt. 

    Itt az országban sincs ugyanolyan íze két üzletben mondjuk a whoppernek, pedig ugyanazt szállítják mindenhova.

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  23. 2011. Április 16. 21:2640.

    Főleg mikor rá van írva a dobozra nagy számokkal, hogy 100%, alatta meg kicsi betűkkel: from concentrate.

    A Tropicana 100%-os, csak iszonyat drága.

     

    Én Tesco-ban vásárolok, mert ott van 10%-os kedvezményem, de épp tegnap kaptam meg e-mailben a legutóbbi vásárlásom összehasonlítását az Asda-val. Igaz csak 98p-vel volt olcsóbb az Asda, de így is kaptam egy majdnem 2 fontos vouchert (a különbözet kétszeresét fizeti a tesco, ha az asda-ban olcsóbb lertt volna ugyanaz a vásárlás).

    előzmény:
    Izland (36)
    2011-04-16  21:03
  24. 2011. Április 16. 21:1539.

    Valoban mas amikor nem taposnak ossze unnepek kornyeken az emberek, es ha esetleg nekedmegy veletlenul nem megy el melletted bunkon, hanem elnezest ker. Lehet tanitani kene ezt iskolaba. Persze azert itt is vannak kivetelek.

    előzmény:
    bogárka1 (37)
    2011-04-16  21:07

Címlap

top