Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kemény lencse,sárgaborsó

gemefütyüjke
Létrehozva: 2010. szeptember 7. 12:17

Az utóbbi időben hiába áztatom be a lencsét, sárgaborsót, babot éjszakára, nem tud megfőni, kemény marad, hiába főzöm akár órákig. Mitől lehet ez? Talán több éves cuccot adnak el vagy mifene?

Lehet azt valahonnan látni-tudni, hogy mit ne vegyek meg, mert kemény marad? Vagy honnan vegyen az ember, hogy finom főzeléket tudjon csinálni belőle?

Egyébként piacon vettem egyszer még régen nagyszemű babot, jó drágán, na az is olyan maradt, mint a kavics...

Ötletek?

  1. 2010. szeptember 7. 16:1944.
    előzmény:
    gemefütyüjke (40)
    2010-09-07  14:40
  2. 2010. szeptember 7. 15:2743.

    Hát igen....olyan szomorú ez, az embernek mindig figyelni kell, hogy hol vágják át.

     

    Egyébként a piacról jut eszembe, egyszer akartam venni magvaváló őszibarackot. Kérdem a nőt, ez magvaváló? Igen, az. Akkor kérek két kilót. Namost, ahogy megvettem, fizettem, két lépést tettem, és ketté akartam választani egy barackot. Nem ment, könyékig csurgott a lé rajtam. Visszaléptem az eladóhoz, és mondtam, hogy ez nem az, és nekem ez az áru nem kell. Visszakértem a pénzt.

    De ezt nem mindig minden áruval lehet megcsinálni....

     

     

    előzmény:
    Uborkata (42)
    2010-09-07  15:01
  3. 2010. szeptember 7. 15:0142.
    Tényleg szomorú. És van, ahol nem szégyenlik ezt kimondani. Itt most arra gondolok, amikor a pl. a főnök azt mondja az értékesítőnek, hogy csapd be az ügyfelet nyugodtan, mert téged is becsapnak máshol. Hova jut így a világ?
    előzmény:
    gemefütyüjke (31)
    2010-09-07  13:30
  4. 2010. szeptember 7. 14:4941.
    Van valami a Földön, amivel nem lehet csalni??? ((((
    előzmény:
    Évicili (38)
    2010-09-07  14:24
  5. 2010. szeptember 7. 14:4040.
    Budapest, XIII. kerület. Lehet, hogy kemény a víz valóban. A szódabikarbóna vízlágyító vajon?
    előzmény:
    chilii (39)
    2010-09-07  14:24
  6. 2010. szeptember 7. 14:2439.
    nem tudom merre laksz, de a víz keménysége is okozhatja, hogy nehezen fő meg a bab. anyósoméknál van egy artézi kút a faluban, mindenki oda jár vízért, abban nagyon hamar megfő minden ilyesmi.
    előzmény:
    gemefütyüjke (1)
    2010-09-07  12:17
  7. 2010. szeptember 7. 14:2438.

    Mondjuk a száraz csumát egy jó kis érlelőzés is okozhatja. Annó, amikor még volt meggy ültetvényünk, akkor a meggyet rázás előtt bepermetezték valami vegyszerrel, két nap alatt csodás száraz volt a szára, "beérett".

     

    Az a baj, hogy nálunk az idős nénik is rászoktak arra, hogy a helyi nagytermelőtől vesznek pár láda ezt-azt és jó áron továbbadják a piacon, mint saját termést. Én ennél a nagytermelőnél dolgozom, tudom mennyire tartja be a permetezési előírásokat. Viszont a néniket is ismerem egytől.egyig, így engem nehezen csapnak be, de idegen piacon már meg lennék lőve.

    előzmény:
    Liszolda (33)
    2010-09-07  13:37
  8. 2010. szeptember 7. 14:2237.

    Én meg azt hallottam, hogy ha a bab első főzővizét leöntjük, és utána új vízben főzzük meg levesnek, főzeléknek, akkor nem lesz belőle "rakéta"-étel.

    De lehet, hogy a beáztatás is fontos emiatt... :))

    előzmény:
    Évicili (32)
    2010-09-07  13:32
  9. 2010. szeptember 7. 14:2136.
    A piacon azért kisebb a sansza, hogy manipulált terméket adnak el? A déligyümölcs az más, de egy jó kis paradicsom.... vagy már azt is külföldről hozzák, mint a fokhagymát?
    előzmény:
    Liszolda (33)
    2010-09-07  13:37
  10. 2010. szeptember 7. 13:5035.

    Ha csak a pulóvered ujjába törlöd az almát, akkor is szép fényes lesz. A hamvasság védi a növényeket. Körberöhögném azt az árust, aki fényesített szilvát akarna eladni nekem. Mind az almán, mind a szilván ugyanaz a viaszréteg alkotja a hamvasságot. A fényesített gyorsabban romlik, rothad.

    Inkább legyen egy kicsit poros, esetleg sáros, de lássam, hogy igazi. Vonatkozik ez almára, sárgarépára egyaránt.

    előzmény:
    gemefütyüjke (31)
    2010-09-07  13:30
  11. 2010. szeptember 7. 13:4534.

    Sziasztok!

     

    Nekem a biosz tanárom mondta egyszer,hogy onnan tudjuk,hogy kemény a csapvíz,hogy a hüvelyesek nem főnek meg rendesen.Én is sokszor járok így.A sózást én is akartam írni,én se sózom,csak ha már "puha"...legutóbb a lid-ben vettem fagyasztott babot,az egész jó volt,és hamar megfőtt.

    előzmény:
    gemefütyüjke (1)
    2010-09-07  12:17
  12. 2010. szeptember 7. 13:3733.

    Szeretem látni a száraz csumát a paradicsomon, mert akkor tudom, hogy milyen érettségű.

    Három éve szeptemberben vettem egyszer áruházi szép zöld szárú paradicsomot. Decemberben kidobtam, még akkor is teljesen ép volt. Őszintén szólva, nem mertem megenni.

     Emlékszem, hogy nagymamám kertjében termő paradicsom egy hétnél többet sosem bírt ki, de akkor már villámgyorsan be lehetett főzni, mert annyira megérett.

    De a nyári gyümölcsökkel is ez a helyzet. Amit zölden szednek le, az szép pultos a nyári hőségben is. Ami érett, az a kereskedőknek már 2 nap után cefre minőségű.

    előzmény:
    Évicili (24)
    2010-09-07  13:05
  13. 2010. szeptember 7. 13:3232.
    Valahol azt olvastam, hogy a ababot nem csak azért kell beáztatni, hogy hamarabb puhuljon, hanem azért is, mert úgy kevésbé puffaszt.
    előzmény:
    gemefütyüjke (25)
    2010-09-07  13:06
  14. 2010. szeptember 7. 13:3031.

    Hát ez valami eszméletlen. Szerintem némely húst is beáztatnak, attól nehezebb, aztán amikor sütöm-főzöm, kienged egy liter vizet.

    Étolajjal fényesített alma????? Eszem megáll.... 

    Szóval ez olyan szomorú, hogy mindenki csak lehúzza az embert, meg átvágja, ahol tudja....

    előzmény:
    Évicili (24)
    2010-09-07  13:05
  15. 2010. szeptember 7. 13:2830.

    Csak vízben főzd, és a sót csak a főzés vége felé tedd a vízbe. Lehetőleg fedő alatt, felforrás után valamivel alacsonyabbra véve a hőfokot.

    A só ugyanis nem engedi megfőni rendesen. Ha a húslevest is előbb megsózod, minthogy beletennéd a répát, akkor azok sem főnek puhára.

    Egyszerűsítve a kémiai háttere az, hogy a növényekben lévő cellulóz reacióba lép hő hatására a sóval.

     

    A babból kétfélét vehetsz: szárazbabot és zsengét. A száraz elállós, a zsenge max fagyasztóban tárolható, mert egy-kettőre megrothad. A szárazbabot főzheted egy-két óráig, a zsengének elég egy fél óra is. Ha szárazbabot veszel, azt mindenképp áztasd be, hogy a víz hatására megszívja magát, felpuhuljon, elinduljon benne a csírázási folyamat. Ne egy hétig, mert ha addig áll félig vízben, akkor megjelenik a gyökere is.

    Zsenge babnál így ősszel már nem lehet igazán gyengét kapni, mostmár kezd beérni a bab is, és vannak benne keményebb, szárazabb szemek. Ahogy a nők haja sem nő egyformán, úgy a bab sem érik azonosan.

     

    A frissnek tűnő piacos árukról: ne aggódjatok a vízbe áztatás miatt. Még mindig jobb, mint a csodás kinézetű, de mindenféle vegyi gázokban tárolt áruházas cucc. Lsd: eper.

    Kis környezetismeret: a gyökérnövények a földből veszik fel a tápanyagot, abból építik fel magukat, plusz a vízből ami a talajban van.

    Ha a melegtől kókadozó tulipánt megveszem a piacon, hazahozom, vízbe rakom, és beállítom a hűtőbe. Úgy néz ki egy óra múlva, mintha frissen szedtem volna. Iszik meg alszik egyet, mindjárt kipihent kinézete van, s nem meggyilkolt.

     

    Volt egyszer egy kolléganőm, akinek nem tetszett a kissé érettebb almám, s erre azt javasolta, hogy vegyek helyette frisset. Februárban. Akkor még Ausztráliában sem érik alma, nem hogy itthon! Csak annyit kérdeztem tőle, hogy szerinte hol tudok frisset szedni. Mindet tárolják valahol. A friss banán is óceánjárón, éréslassító gázban utazik.

     

     

    előzmény:
    gemefütyüjke (1)
    2010-09-07  12:17
  16. 2010. szeptember 7. 13:2629.

    Engem egyszer vertek át piacion áruval, az is egy nagyon kedves kinézetű, idés néni volt:-)))) Na, mondjuk megjegyeztem a helyét és az arcát is, úgyhogy tőle már akkor sem veszek semmit, ha sehol másutt nincs az, amit épp keresek.

     

    előzmény:
    Évicili (21)
    2010-09-07  12:53
  17. 2010. szeptember 7. 13:2128.

    Én a teszkós zöld lencsét szoktam venni, soha nem áztatom, hamar megfő és finom.

    Sárgaborsót szoktam kuktában, még nem volt gond belőle.

    előzmény:
    gemefütyüjke (1)
    2010-09-07  12:17
  18. 2010. szeptember 7. 13:1827.

    most tuti szentségtörést fogok mondani

     

    spar-os fél kilós, csomagolt lencsét és felesborsót szoktam venni 

     

    pénteken hazajövök a munkából, kb. 4 körül, berakom egy nagy edénybe a főzni kívánt cuccot, rádobálok maggi füstöltes kockákat, kb. 3 db-ot, egész este öntögetem rá a vizet (nem megterhelő, ha kimegyek a konyhába, ránézek, ott a pohár mellette, zsutty rá egy pohár víz), éjszakára bőven ráöntök vizet, délelőtt kezdem a főzését lassú tűzön (gáz), ebédre puha lesz 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  19. 2010. szeptember 7. 13:1226.

    Persze, hogy hamarabb megfő. Mondjuk nekem a lencse így is megvan 50 perc alatt, a sárgaborsó is csak kicsivel több. 

    De ez az idő nem mérvadó, mert minden edény, tűzhely és ezek szerint bab/sárgaborsó/lencse is más. Meg a mennyiség sem mindegy.

    előzmény:
    gemefütyüjke (25)
    2010-09-07  13:06
  20. 2010. szeptember 7. 13:0625.

    Én azért áztatom be, mert akkor kb. 15-20 perc alatt megfő a lencse, sárgaborsó, és a bab meg fél óra alatt. Áztatás nélkül sokkal több ideig fő, nem? Nekem is vastag aljú lábasom van, de abban is.

     

     

    előzmény:
    Uborkata (23)
    2010-09-07  13:02
  21. 2010. szeptember 7. 13:0524.

    Pl. vízbe áztatni a régebben felszedett züldséget, répát, kisimul a ráncossága és még a mázsát is jobban nyomja. Leszedni a szilvaparadicsom csumáját, mert azon látszik, hogy ha már elszáradt, akkor régi szedésű.

    Kifényezni az almát, kígyóuborkát étolajjal. Csinos kis leves-csomagocskákat készíteni, megpucolva nem feltűnő, hogy nem friss.

    Palántákat vízben tárolva egy hét után is elevennek látszik, csak nem biztos, hogy elültetve túléli.

    És simán hazudni arról, hogy milyen fajta a palánta, mert arra utólag is mondhatja, hogy nem tehet róla, ez volt a csomagban!

    előzmény:
    gemefütyüjke (22)
    2010-09-07  12:55
  22. 2010. szeptember 7. 13:0223.

    Szódabikarbóna ügyben nem vagyok illetékes, de a fagyasztó-zsizsik párhuzam igaz, viszont semmi köze ahoz, hogy a bab megfő-e rendesen. Szüleim is bedobják a fagyasztóba a babot, de nincs gondjuk a főzéssel.

     

    Én pl. mindig vastag aljú fazékban és a kezdettől takarékon főzöm a szemeseket födő alatt. És nem szoktam beáztatni - de ez már az én dilim, hogy körülnézek reggel, mi van otthon és azt főzöm meg. Egy-két keményebb szem akad, de a többi megfő. 

    előzmény:
    gemefütyüjke (19)
    2010-09-07  12:51
  23. 2010. szeptember 7. 12:5522.

    A sárgaborsóhoz  azt írják, tilos a kuktázás, mert eldugítja a szelepet vagy mit. De az tuti, egy jó darabig nem veszek.

     

    Arról írnál nekünk bővebben, hogyan lehet egy régi árut feltuningolni, hogy frissnek tűnjön? :)))

    előzmény:
    Évicili (21)
    2010-09-07  12:53
  24. 2010. szeptember 7. 12:5321.

    Hát ne hidd, hogy az idősekben úgy általában nincs benne a gonoszság. Az igazi piacos mámi nagyon ravasz tud lenni. Tavasszal voltam a piacon és szilvaparadicsom palántát akartam venni. Megkérdeztem, hogy milyenek ezek a palánták, néni?

     

    Mire a válasz: hát milyeneket szeretne angyalkám?

     

    Kolléganőmnek a nagymamája rendszeresen árul piacon. Hihetetlen sztorikat mesél arról, hogy milyen módon tudja az árut a mami olyan formába hozni, hogy többször is friss szedésűként kivihesse a piacra.

     

    Persze tudom, hogy nem lehet általánosítani, vannak nagyon tisztességes nénik is, én mondjuk már kitapasztaltam, hogy itt kiktől érdemes venni és ha lehet, akkor csak tőlük vásárolok.

     

    Babot pedig kuktában főzök.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698619 (9)
    2010-09-07  12:28

Címlap

top