Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Örökölt lakás eladása után

aannddii
Létrehozva: 2010. augusztus 30. 13:04

Sziasztok!

 

Apukám örökölt egy lakást az édesanyja halála után. Most el szeretné adni, mert van hol laknia, s a kapott pénzt eltenné vésztartaláknak nyugdíjas éveire. 

Azt tudom, hogy nemrégiben hoztak egy törvényt, hogy egyenes ágon nem kell öröklési illetéket fizetnie. Csak abban nem vagyunk biztosak, hogy ha most a halál eset után fél - egy évvel eladja, akkor ezután a bevétel után adóznia kell majd? Vagy van egy bizonyos határidő 3-5 év amit érdemes megvárni, s utána eladni.... 

Ha valaki tudja, kérlek osszátok meg velem.... Szegény apu nagyon tanácstalan...

 

Előre is köszi!

  1. 2010. augusztus 31. 16:3520.

    Szervusz Panna!

    Köszönöm szepen a választ.

    Azert egy nagy szívás. nincs e(vesszővel) betűm. :-(

    előzmény:
    pannacotta (19)
    2010-08-30  20:46
  2. 2010. augusztus 30. 20:4619.

    Szia, Rupcsi!

     

    A bankkölcsönt értékét nem vonhatod le az értékkülönbözetből. Az adó alapja  jelen esetben az örökölt érték és az eladási ár közötti különbözet, amelyeket a terhekkel (hitel) nem lehet csökkenteni.

    Lehet csökkenteni viszont az ingatlan megszerzésével kapcsolatos költségekkel: hagyatéki eljárás költsége, illeték. 

     

    Ha az idén adtátok még el, akkor az értékkülönbözet 25 %-a az adó, ha jövőre, akkor az értékkülönbözet 90 %-ának 25 %-a (rá egy évre az adóalap már csak az értékkülönbözet 60 %-a, az azt követő évben a 30 %-a, majd 0).   

    előzmény:
    rupcsi (16)
    2010-08-30  14:45
  3. 2010. augusztus 30. 14:5118.
    Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  4. 2010. augusztus 30. 14:4917.
    Én is nézegettem a jogszabályokat, 2009-es a házunk építése utáni földhivatali kérelem, hiába 2008-as a használatbavételi, sajna az előbbi számít szerzés évének. Na szóval a miénk saját kivitelezésű ház. Találtam olyat infot, mely szerint ha nem lehet megállapítani a szerzéskori értéket, akkor az eladási ár 75%-át veszik. Ez azért elég randa dolog, pláne ha ne adj' isten ár alatt tudom eladni, tehát bukom rajta és még plusz adózni is. Mert ugye alapból vételár-eladási az adó alapja. Ha jobban adod el mint vetted, akkor adózol. Egyébként nekem jó pár millió hitel is van rajta, hiába a banknak megy vagy 7millió rögtön a vételárból - különben le se veszik a jelzálogot - ugyanúgy adóalap mintha valóban az én jövedelmem lenne. Bazi mérges vagyok:( Na nem mintha toporognának az ajtóban a vevők:))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  5. 2010. augusztus 30. 14:4516.

    Szervusz Panna!

    A gyermekeink örköltek, az apjuk után.

    Minden pénz ment a banknak, mert kölcsönből vette az apjuk.

    Én 1 évig fizettem, az üres lakás terheit, míg el tudtuk adni.

    Maradt a végén az eladás-bankkölcsön után, kb 500 eFt.

    Akkor most fizethetnek?

    Ez idén márciusban volt. Tavaj májusban húnyt el az apjuk.

    Szép napot 

    előzmény:
    pannacotta (15)
    2010-08-30  14:10
  6. 2010. augusztus 30. 14:1015.

    Még egy: valaki előttem beírta, hogy neki hosszabb volt az időszak, amíg adómentes lett az értékesítésből származó bevétel (értékkülönbözet).

    Valóban így van, ha nem lakásjellegű ingatlant ad el, ez esetben 15 évig várható adófizetés, értékkülönbözet esetén.

     

    Hogy mi minősül lakóingatlannak és mi nem, azt az ingatlan besorolása dönti el (külterület, belterület) és megtalálható a tulajdoni lapon is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  7. 2010. augusztus 30. 14:0814.

    Szia!

     

    Sokan keverik az illetéket a lakáseladás utáni jövedelemadóval: a fő különbség az, hogy illeték a szerzéskor van, míg adó (ha van) az eladáskor.  

     

    Személyi jövedelemadóköteles - lakás eladásakor - az a jövedelem, amely a szerzéskori érték és az eladási ár között van. 

    Ez számít jövedelemnek, azaz az értékkülönbözet. 

     

    Előttem már helyesen leírták, hogy mit lehet ebből levonni.

     

    Az így megmaradt összegnek (értékkülönbözetnek) maximum 25 % az adókulcsa (a szerzés évében és az azt követő évben), majd sávosan csökken és az 5. év után 0 az adókulcs. 

    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  8. 2010. augusztus 30. 14:0313.

    Tavaly is így volt már, az APEH csak a törvényt hajtja végre, nincs külön táblázata, csak nem lakóház ingatlanoknál van 5 év után adókötelezettség. Nem tavaly előtt történt az öröklés nálatok?

     

    Topikindító: számoljatok!

     

    Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

    a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;

    b) az értéknövelő beruházásokat;

    c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

     

    a jövedelem a számított összeg

    1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,

    2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,

    3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,

    4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,

    5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.

     

    Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék.

    előzmény:
    andi*1970 (8)
    2010-08-30  13:20
  9. Torolt_felhasznalo_750372
    Torolt_felhasznalo_750372
    2010. augusztus 30. 14:0012.
    Ez az x % onnan jött, hogy ha 5 évnél korábban került a tulajdonodba, akkor 0% az adó, 5. évben valamennyi, 4.-ben kicsit több, 3.-ban megint több... A pontos számok tuti fent vannak az apeh honlapján, vagy nyisd emg a tavalyi adóbevallásod, ott a help tuti kiadja
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_750372 (11)
    2010-08-30  13:57
  10. Torolt_felhasznalo_750372
    Torolt_felhasznalo_750372
    2010. augusztus 30. 13:5711.

    Nekünk tavaly nyáron így volt:

    Mivel 5 éven belül örököltük(=került a tulajdonunkba), kellett utána adózni.

    A mértékét meg úgy számolták, hogy az eladási árból kivonták a hagyatékin megállapított értékét (annyin került hozzád), és ennek vették az x %-át, amit az adóbevallásban lévő táblázatból vettünk (hány évnél hány %)

     

    Nem tudom,mik az új szabályok, de ha van még örökösödési illeték, és befizetted, akkor az eladási árból azt is le lehet vonni, mert az is a költséged. Sőt, ha jól tudom, ha kapsz ügyvédtől számlát, akkor az ügyvédi költséget is le lehet vonni.

     

    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  11. 2010. augusztus 30. 13:3210.

    Azt, hogy mikor "érdemes" eladni, sok minden befolyásolhatja!

    Mert figyelembe kell venni az esetlegesen fizetendő adót, ugyanakkor az ingatlan állapotát is, mert nem karbantartott, nem lakott ingatlan állaga romolhat, vagy pénzt kell rá költeni, hogy az állaga megfelelő maradjon.

     

    Van kommunális adó is, amit, ha nem lakott az ingatlan, akkor is fizetni kell.

     

    Az ingatlanárak most eléggé lenn vannak, de jöhet egy megfelelő árat kínáló vevő akár most is, s a kapott pénzt be lehet fektetni, akkor némi kamatot is hoz.

     

    Ráadásul, ha idős személy a tulajdonos, lehet, hogy szeretné mihamarabb a pénzét élvezni.

     

    Csak pár gondolat, ami épp eszembejutott, gondoljátok át több oldalról, mit tegyen az apukád, mi lenne a jó.

     

    Az adóra lehet mérséklést, vagy elengedést kérni, azt nem tudom, milyen eséllyel, de lehetőség van, láttam, nézz bele a linkekbe.

     

    Ha eladja a papád, és egyébként nem kellene adóbevallást csinálnia, az eladás miatt kell, erről se felejtkezzetek el!

    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  12. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2010. augusztus 30. 13:299.
    Édesanyánk 2008-ban halt meg,tavaly adtuk el az örökölt lakást.Úgy van,ahogy már leírtam.Ha többért adja el a lakást mint amennyire a hagyatékin felértékelték,az a fölötti összeg az adóköteles.
    előzmény:
    csutak51 (5)
    2010-08-30  13:14
  13. 2010. augusztus 30. 13:208.
    Mi az öröklés után 9 évvel adtuk el és mégis kellett adózni utána. Ugyanis az Apehnek van egy táblázata és ők szépen kiszámolták. Mi meg fizettünk, igaz ez tavaly volt. lehet hogy változott az idén?
    előzmény:
    tiborsi (6)
    2010-08-30  13:16
  14. 2010. augusztus 30. 13:167.
    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  15. 2010. augusztus 30. 13:166.
    A megszerzés után 5 évvel érdemes eladni, akkor már nem adózik utánna. Ha ki tudja várni, megéri.
    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  16. 2010. augusztus 30. 13:145.

    Igen, örökösödésnél csak a közjegyző díját kell fizetni.

    Viszont az ingatlan eladása utáni jövedelem adóköteles,attól függően, hány év telt el a szerzés óta.

     

    Mindjárt keresgélem, vagy keress rá, pl az APEH oldalán.

    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  17. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2010. augusztus 30. 13:144.
    Az attól függ,hogy mennyire lett felértékelve a hagyatékin,és mennyiért adja el.A hagyatéki értékig nem kell adózni,csak az fölött.
    előzmény:
    aannddii (2)
    2010-08-30  13:07
  18. 2010. augusztus 30. 13:133.

    Az örökösödési illetéket törölték el. De ha majd eladja akkor bizony adóbevallásban kell majd bevallani és adót fizetni utána.Ha 2-3 év múlva adja el akkor is valószínűleg adóznia kell majd utána (ha el nem törlik az adónemet addig)

    előzmény:
    aannddii (1)
    2010-08-30  13:04
  19. 2010. augusztus 30. 13:072.
    Csak hogy megjelenjen....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     

Címlap

top