Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élet PÉNZ nélkül

Damil1
Létrehozva: 2010. augusztus 22. 10:07

Most találtam ezt a cikket:

http://atv.hu/cikk/20100822_a_gazdasagtalan_embe r_ket_eve_el_penz_nelkul?source=hirkereso

 

Egy 31 éves férfiről szól, aki teljesen önellátó, nem használ pénzt.

Amit eszik, megtermeli önmaga. Napelemet használ a laptopjához .

 

Múltkor olvastam, hogy egy magyar férfi is kipróbált hasonlót. Hagyományos, vesszőből és sárból, saját maga építette házban él, és önellátó gazdálkodást folytat. Neki is az a célja, hogy ne legyen szüksége pénzre egyáltalán.

(Sajnos, ezt a cikket nem találom, elég régen volt, talán valamikor tavasszal.)

 

Igazuk van!

Ma minden a pénz körül forog, pedig már az indiánok is megmondták, hogy az életterüket elfoglaló és elpusztító emberek, ha az utolsó bölényt is lelőtték, rá fognak jönni, hogy a pénzt nem lehet megenni.

A föld mindent megad, amire szükségünk van, mégis inkább pénzt adunk érte, és vegyszereket eszünk, vegyszereket kenünk magunkra, és vegyszereket állítunk elő pénzért.

 

Fiatal ismerősöm is azt mondta, elege van az egészből, a hitelekből, a rezsiből, a napi rabszolgamunkából. Szíve szerint kiköltözne az erdőbe, építene egy faházat, és ott élne, azt enné, amit megtermel, tartana állatot.

Végül is, évezredeken át éltek így az emberek.

 

El tudjátok képzelni, hogy hasonló módon éljetek? 

Szerintetek mennyi ideig bírnátok egy ilyen életmódot? Élveznétek? 


 

 

  1. 2010. augusztus 23. 21:40135.

    nekünk van napkollektorunk, és melegvizet csinálunk belőle. nagyon jó. simán termel annyit, ami 3 főnek elég.

     

     sztme érdemes befektetni. ma már lehet olcsóbban is hozzájutni, mondjuk nekünk annyiba szerencsénk van, hogy nekünk csak az került pénzbe, hogy megvettük magát a szerkezetet, meg a csöveket. beszerelni már apa csinálta meg egy vízvezetékszerelő ismerős.

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  2. Torolt_felhasznalo_783768
    Torolt_felhasznalo_783768
    2010. augusztus 23. 21:20134.

    Nem kell felni!  Nemsokara  ti is  igy  fogtok  majd  elni.

    Igy  eltek a  magyar foldmuvesek is   evszazadokon  keresztul.

    A  ciganyok  is  a  valyukban.

    nincs uj a  nap  alatt.

     

     

     

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  3. Torolt_felhasznalo_751114
    Torolt_felhasznalo_751114
    2010. augusztus 23. 20:10133.
    Á, én tutira nem bírnám. Reménytelenül városi fajta vagyok, szükségem van a civilizációra, na meg nem tudnék meglenni pl. net nélkül
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  4. Torolt_felhasznalo_617125
    Torolt_felhasznalo_617125
    2010. augusztus 23. 19:30132.
    Nagyon is el tudnám képzelni, hogy így éljek. Nem tudom, persze, meddig bírnám.. Nem olvastam a cikket, de ez azért nagyon nagyon kemény (fizikai) munkát igényel.
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  5. 2010. augusztus 23. 15:58131.

    En is szivesen meghallgatnek olyanonak, akik igy elnek, nem a penz nelkuli valtozatra gondolok, hanem akik megtermelik a fogyasztasukat. En peldaul Internet nelkul sem tudnek elni, vagy nyaralas, utazasok nelkul. Meg ha gyerek van, akkor is kell a penz az iskolaztatashoz stb.

    Mennyire  lehet megtermelni az etelt, el lehet-e adni a felesleget a gyumolcsbol/zoldsegbol, milyen kezimunkat lehet ertekesiteni?

    Barkit szivesen meghallgatnek, aki falun el, es meselne a hetkoznapjairol.

    előzmény:
    szempilla84 (130)
    2010-08-23  15:11
  6. 2010. augusztus 23. 15:11130.

    Ez nagyon érdekes. Kíváncsi vagyok, hogy mennyire jön össze azoknak, akik ezt vállaják. Bennem mindig felmerül néhány kérdés: honnan vesz földet és miből, honnan vesz szerszámokat és vetőmagot. Legalábbis egy induló tőke kell szerintem, amíg önellátóvá váltik....

    (honnan vett laptopot, amit aztán napelemmel működtethetett??)

    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  7. 2010. augusztus 23. 13:14129.

    Mi most keszulunk hasonlo eletformara, de nem a teljes penznelkulisegre, mert azt lehetetlen. Hanem, hogy minel tobbet megtermeljunk magunk, felhasznaljuk az esovizet, eloallitsunk mindent amit lehet.

    Allatokat is szeretnek tartani, de nem vallalom a tyukvagast, a tervem szerint majd megkerem a szomszedot vagy valakit.

    A napkollektort is fontolgatjuk, de nagyon draga, es mire behozna az arat, le kell cserelni.

    Autot is szeretnek, tudjunk jonni-menni, esetleg piacozni.

    Alig varom, hogy sajat paradicsomot egyek :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  8. 2010. augusztus 23. 13:00128.
    Régen se voltak tisztítószerek, tisztálkodó szerek. A másik, hogy van fűtés nem fagynak halálra. Persze a mai modern ember else tudná képzelni az életet így. Az ilyenekbe csak azok tudnak belefogni, akiknek nincs veszteni valójuk.
    előzmény:
    ntdia (126)
    2010-08-23  11:40
  9. 2010. augusztus 23. 11:50127.
    és a napelemhez honnan veszi az akkumlátort?
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  10. 2010. augusztus 23. 11:40126.

    Szia,

     

    én nem nagyon vállalnám be a pénz nélküli életet, már csak higiéniai okokból sem: pl. lehet élni wcpapír nélkül is, csak hát érdemes? A tisztálkodó és tisztító szerekről már nem is beszélve...

    Persze jó a napkollektor, a vályogház, stb, de azért ennél több dologból áll az élet, pl. télen mínusz tíz fokbanelég kemény lehet egy erdő közepén...

     

    Dia

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  11. 2010. augusztus 22. 21:27125.

    Háááááááááát szerintem egy hal levegőbe fullasztása legalább olyan gyilkolászás, mint egy tyúk nyakának elvágása, de ezt már csak tényleg a kötekedés kedvéért írtam....

    A napkollektoros áramfejlesztés nekem is tetszik. Erősen gondolkodunk a párommal, hogy be kellene valahogy invesztálni egybe. 

    Láttam már olyan megoldást is, hogy maga a cserép a napkollektor.

    Nagyon tetszik.

    A kemencékért én is odavagyok. Amikor házat néztünk, bíztam benne, hátha sikerül találni egy olyat, ahol legalább a melléképületben van egy, de nem volt szerencsém.

     

    előzmény:
    wikiii (124)
    2010-08-22  16:42
  12. 2010. augusztus 22. 16:42124.

    ennyire szerintem nem kell sarkítani, és akkor már sok embernek tetszene, mert maga az alapötlet az jó.

     

     

    ma már az hatalmas dolog lenne, ha lenne mindenkinek legalább 1 valami természetes megújuló energiaforrása, és avval kiváltana valamit.

     

    ma már panelházakra is tesznek napkollektorokat, nemcsak családi házra lehet.

     

    Én sem úgy képzeltem el, hogy szeretnék pénz nélkül élni, hogy se víz, se villany se semmi.

     

    Hanem inkább a saját kajád megtermelésére gondoltam, mert hát kajára sokat költ az ember. és nincs finomabb egy házi kemencében sült kenyérnél, vagy akárminél. Bármint meg lehetne csinálni otthon.

      

    Az mondjuk biztos hogy én se merném elvágni egy állat torkát. pedig régen voltam tyúkjaink, de nekem a szüleim se mernék levágni, a papa vágta.

     

    úgyhogy nálam maximum a horgászás jöhet szóba. azt azért néha szoktam, bár a halacskát is sajnálom, de mégse olyan gyilkosság, mint a tyúkot meg a disznót megölni.

    előzmény:
    Evica74 (123)
    2010-08-22  16:11
  13. 2010. augusztus 22. 16:11123.

    Elvben igazad van. Több pontban is egyetértek.

    Bár én igen hamar vega lennék, mert jelenleg el nem tudom azt képzelni, hogy elvágjam egy állat nyakát.

    Mondjuk azért egy telefon se árt, ha pl. ki kell hívni a mentőt.

    Ott ahol lehetséges, a konyhakertet én is pártolom. Bár az égiek ebben az évben is csak jót röhöghettek a próbálkozásaimon. ( lásd esőzések, jég, szél, kánikula).

     

    előzmény:
    Damil1 (102)
    2010-08-22  14:11
  14. 2010. augusztus 22. 16:04122.
    azta. ki gondolta volna hogy ilyen jó lesz a föld alatt. nekem nagyon tetszik :))
    előzmény:
    Damil1 (116)
    2010-08-22  15:25
  15. 2010. augusztus 22. 16:03121.

    ezek az üvegesek is nagyon jók. bírom az ilyet :)

    előzmény:
    Damil1 (114)
    2010-08-22  15:20
  16. 2010. augusztus 22. 16:01120.

    de jó ez a kép :)))

     

    köszi az infót, Mozdonj, neked is.

     

    igen azt úgy tudtam, h agyagból készül a vályogház, meg az vízzáró, de magát az építés menetét nem. csak már a kész házat. :)

     

    jó ,mert jó hűvös van benne nyáron :)

    előzmény:
    Damil1 (112)
    2010-08-22  15:03
  17. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. augusztus 22. 15:33119.
    Nem tudnám elképzelni, mert a könyvek nagyon hiányoznának. Viszont azt el tudnám képzelni, hogy tartós termékek készüljenek és egy gép akár 15-20 évig is működjön, így legalább kevesebb szemét termelődne és  lelassítanánk önmagunk pusztítását. Csak az a baj, hogy a legtöbb ember olyan önző, hogy porszemnyit sem érdekli a jövő generáció. Nem egy embertől hallottam már, hogy azt mondja, hogy ugyan hol lesz ő akkorra. Igen ő hol lesz, de az unokái, dédunokái itt lesznek.
    előzmény:
    Damil1 (1)
    2010-08-22  10:07
  18. 2010. augusztus 22. 15:31118.

    http://www.earthbagbuilding.com/projects/haiti.htm

     

    Itt pedig megmutatják, hogy Haitin hogy építenek a homokzsákokból házat.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  19. 2010. augusztus 22. 15:29117.

    http://www.fungur.com/amazing-bottle-house/

     

    Itt részletesen megmutatják, hogy építik fel a palackházat, nekem nagyon tetszik.

    előzmény:
    Damil1 (114)
    2010-08-22  15:20
  20. 2010. augusztus 22. 15:25116.
  21. 2010. augusztus 22. 15:24115.

    Ez elsősorban azért van, mert nem ebben éltél eddig.

     

    Ha az őserdő közepén gyűjtögetnék a kukacokat, ez az életforma maga lenne a paradicsom.

    Egy milliomosnak, aki külön kastélyt éppíttet a kutyájának, és magánrepülővel közlekedik, stb: a te (a mi) életed tűnik elviselhetetlennek, tele lemondással.

    Ezért nem képesek elviselni, ha elbukják a vagyonukat.

     

    Amíg nem tudja az ember, milyen így élni, nem vágyik rá.

     

    Ezért nagy dolog, ha valaki önként és dalolva le tud mondani ezekről a kényelmes, megszokott kis "luxusokról".

    előzmény:
    Napocska77_ (110)
    2010-08-22  14:45
  22. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. augusztus 22. 15:11113.

    Az a "fold" , amibol a hazakat epitettek  annakidejen - es divatbol most - kicsit kulonbozik attol a foldtol , amit taposunk... Altalaban ugy kezdtek "annakidejen" , hogy kineztek , hol legyen a haz . Utana egy szegletben asni kezdtek. Leszedtek vagy 70-80 cm foldet es  odaertek egy olyan reteghez , amiben mar nem volt szerves anyag... a steril foldig kell leasni . Ez a foldreteg mar majdnem agyag . Szine valtozo : van fekete , szurkes , sarga , majdnem piros.... Az agyag egyik tulajdonsaga az , hogy vizzaro... ugye tudod , hogy pl a mesterseges halastavak alja /regebben/ vastag reteg vizzaro agyag volt , nehogy elszivarogjon a viz ...

     

    Ez az agyag az alapanyagja a valyoghazaknak... az eso benedvezi , de nem veri le , mert vizzaro : a felszin vizes , de az agyag szerkezete   nem engedi az egesz fal atazzon...

     

    Van olyan haz is , amit fold es kavics vagy kotormelek erelyes dongolesevel keszitenek . Kivalo idoallo epuletek ezek is

    előzmény:
    wikiii (109)
    2010-08-22  14:35
  23. 2010. augusztus 22. 15:03112.

    Tulajdonképpen vályoggal (vagy hasonlóval) vonják be, és vannak száz éves vályogházak is.

    Ha törődnek vele, és gondozzák, sokáig szép marad.

    Földházaknak azért hívják, mert vagy a zsákban van föld, vagy azt tömörítenek a vesszők közé.

     

     

    Mondjuk ez a téglaházakra is igaz, ha nem törődnek vele, pár éven belül bontásérett.

     

    előzmény:
    wikiii (104)
    2010-08-22  14:20

Címlap

top