Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Angol szóbeli nyelvvizsga

Torolt_felhasznalo_966351
Torolt_felhasznalo_966351
Létrehozva: 2010. január 2. 18:11
Sziasztok! Angol BME-s középfokú nyelvvizsgára készülök. Nem tudjátok, hogy van-e olyan oldal, ahol vannak fent kidolgozott szóbeli tételek?köszi előre is
  1. 2010. január 3. 17:1923.

    A TÉMA (és a témakör) nem egyenlő kidolgozott tétellel.....

     

    Amit tudni kell, az a szókincs, adott "építőkövek" a nyelvhez (mint nyelvtan és bizonyos fordulatok) és némi infó arról, hogy kezdjen neki az ember mondjuk egy képleírásnak. Ennyi. 

     

    Ami NEM kell: megadott kérdésekre kidolgozott és betanult válaszok, komplett kidolgozott és kívülről megtanult szövegek adott témában (pláne úgy, hogy  nem a nyelvvizsgázó dolgozta ki magának...)

    előzmény:
    katy27 (22)
    2010-01-03  15:44
  2. 2010. január 3. 15:4422.

    Feladom. Ha nem érted, hát nem érted.

    2002-ben a BME középfokún témakörök voltak megadva a felkészüléshez. Azokhoz kapcsolódott a kép, a szituációs játék, minden. Felsőfokút a diplomához kaptam, a szakfordító vizsgán pedig nem kérdeztek ilyesmit. Gondolom a topicindító azért keres tételeket, mert a BME-n a mai napig azt kérik a nyelvvizsgán.

    előzmény:
    Vitamanó (18)
    2010-01-03  10:00
  3. 2010. január 3. 10:0921.

    A képleírásnak megvan a maga "módszertana" és ha azt tudod, akkor bármikor, bármilyen képről tudsz beszélni......Témabemagolás nélkül.

     

    Keress egy olyan tanárt, aki megtanítja neked, hogy kell. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966351 (17)
    2010-01-02  20:51
  4. 2010. január 3. 10:0620.

    Ami könyv segíthet ebben: 1000 kérdés...

                                             Kérdések és válaszok angol nyelvből

    A diákjaim otthon előre felkészülnek esetleg ki is dolgozzák maguknak, utána az órán pedig beszélgetünk a kidolgozott tétele alapján.

     

     

    Pont az előbb írtam, hogy behalok ettől a könyvtől....Érdekes... Nekem nem jön be ez a "kidolgozom otthon" dolog. És én is sikeresen készítek nyelvvizsgákra, felsőfokra is. 

    előzmény:
    ani* (8)
    2010-01-02  19:53
  5. 2010. január 3. 10:0219.

    Már régen nem húzol témakört..... Szituációt, képet, megoldandó problémát húzol. A Rigó utcában már 18 éve se "húztam" semmiféle témakört.

     

    A TELC-nél még kidolgozni is van időd!!! 

    előzmény:
    Szantina (12)
    2010-01-02  20:21
  6. 2010. január 3. 10:0018.

    Ki rúgott bele a topikindítóba??

     

    Témakörök bemagolásával max. a régi érettségit lehetett letenni, de nem a mai modern kommunikatív nyelvvizsgákat.  Most vagy én írom ezt le neki, vagy a vizsgabizottság fogja a tudtára adni, 25.000 forintért, amit kidobott az ablakon a sikertelen vizsgára. 

     

    Vannak gyógymondatok, amiket be lehet tanulni. MONDATOK. De nem összefüggő tételszövegek. És ezek is akkor működnek a legjobban, ha TE fogalmazod meg őket és nem más. A középfokú nyelvvizsga B2 szint. Ezen a szinten minden hétköznapi témáról szabadon kell(ene) tudni beszélni, viszonylag jó nyelvtannal. 

     

    Felsőfokon nem csak beszélgetni tudsz adott témakörökről, hanem vitázni. A témák sem hétköznapiak, hanem valamennyire szakirányba is elmozdulnak. A szókincs, amit elvárnak, komolyabb és a nyelvtan, amit szóban (is) elvárnak, szintén komolyabb. Ha érdekel a különbség, akkor nézz utána az európai referenciakeretnek. Ott minden le van írva pontosan. 

     

    Amúgy meg megvan arra is a megoldás, hogy mit tegyél, ha nem tudsz hortobágyi palacsintát csinálni! Egyszerűen kibeszéled magad ékes angol nyelven, hogy miért is nem tudod a receptet...Ennyi a varázslat. 

     

    Számomra a legnagyobb rémálom "tankönyv" az 1000 kérdés 1000 válasz. Soha nem értettem, hogy lehet abból tanulni.....

    előzmény:
    katy27 (10)
    2010-01-02  20:07
  7. Torolt_felhasznalo_966351
    Torolt_felhasznalo_966351
    2010. január 2. 20:5117.
    Pár hozzászólást kivéve nagyon köszönöm a "kedves" lehordásokat.... Azon a  nyelvvizsgán ahova megyek az adott kép témájáról kell beszélni összefüggően kb. 3 percet és nem egyedül vagyok azzal, aki előre felkészül, hogy mit fog mondani. Gondolom az itt hozzászólók legtöbbje tökéletes, és nincs szüksége erre, de nekem sajna van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2010. január 2. 20:3716.

    Mire valaki eljut középfokra, már át kell esnie ezeken a témakörökön. Előbb írtam, hogy szerintem alapfokon fontos a témakör. Na ott aztán kell.

     

    Amúgy pedig nyugodtan mondhatod a nyelvvizsgán hogy édesapád tanár, ugyanis nem kell azt papíron bizonyítani.

     

    A klopfolásról meg annyit, hogy én kb. fél éve kezdtem tanulni egy újabb idegen nyelvet és már az első tankönyvben találkoztam a sütés-főzés témakörrel, a konyha minden egyes apró-cseprő dolgaival + az ételek végeláthatatlan listájával (szókincs!!).

    És igen, beszélgettünk is róla.

    Ismétlem, alapfok, kb. a tanfolyam felénél jártunk akkor. Az egész tanfolyam pedig az alapfok felét adta.

     

     

     

    előzmény:
    katy27 (14)
    2010-01-02  20:24
  9. 2010. január 2. 20:2615.

    Szerintem a témakörözgetés alapfokon fontos. Középfokon már beszélni kell mindenről. Persze nem felsőfokú szókinccsel.

     

    Pl. az időjárásról is el lehet beszélgetni alap-, közép- és felsőfokon is.

    előzmény:
    Passenger (11)
    2010-01-02  20:08
  10. 2010. január 2. 20:2414.

    Azért kell a témakör, hogy a vizsgázónak stabil szókincse legyen az a szükséges témákban.

    Van pl. az általam az előbb említett főzős témakör (legalábbis az én időmben volt), és egy átlag nyelvvizsgázó (16-18 éves) magyarul se tudja, hogy készül a rántott husi. Ezért szokás 1-2 ételt átbeszélni, és utána  tisztázni olyan szavakat, mint panír, kloffolás, mittudomén. 

    Vagy beszélni kell pl. a családról. Nem árt, ha az ember utána néz a szülei foglalkozásának, mert nem mindenki tanár vagy orvos, vannak ritka és bonyolult szakmák is, amiről kérdezhetnek 1-2 mondatot. 

    Nyilván más tételeit bemagolni értelmetlen dolog, de támpontot adhat, hogy mit érdemes végiggondolni, minek kell utánanézni. 

    előzmény:
    Szantina (6)
    2010-01-02  19:46
  11. 2010. január 2. 20:2212.

    Szerintem ez a témakörhöz való ragaszkodás alapfokon fontos, középfokon már nem. Bár nem tudom hogy a topicindító mire készül.....

     

    Középfokon már mindenről kell beszélni szerintem, csak nem felsőfokú szókinccsel.

     

     

    Pl. ha megnézel egy euro-s középfokú és egy felsőfokú írásbeli nyelvvizsga feladatot, hát akkora különbség van a kettő között, hogy az hihetetlen. A felsőfokúban mondatonként kb. 2-3 számomra ismeretlen szó is van a középfokú feladatban meg minden egyes szót ismerek.

     

    Amúgy szerintem az alapvető probléma az, hogy az emberek nem mernek beszélni (nagyon régen én se mertem) így ha kihúznak egy témakört a stressztől még magyarul se tudnak megszólalni, nemhogy angolul. Így aztán jobb nekik egy előre gyártott sémára támaszkodni.......

    előzmény:
    Passenger (11)
    2010-01-02  20:08
  12. 2010. január 2. 20:2112.

    Szerintem ez a témakörhöz való ragaszkodás alapfokon fontos, középfokon már nem. Bár nem tudom hogy a topicindító mire készül.....

     

    Középfokon már mindenről kell beszélni szerintem, csak nem felsőfokú szókinccsel.

     

     

    Pl. ha megnézel egy euro-s középfokú és egy felsőfokú írásbeli nyelvvizsga feladatot, hát akkora különbség van a kettő között, hogy az hihetetlen. A felsőfokúban mondatonként kb. 2-3 számomra ismeretlen szó is van a középfokú feladatban meg minden egyes szót ismerek.

     

    Amúgy szerintem az alapvető probléma az, hogy az emberek nem mernek beszélni (nagyon régen én se mertem) így ha kihúznak egy témakört a stressztől még magyarul se tudnak megszólalni, nemhogy angolul. Így aztán jobb nekik egy előre gyártott sémára támaszkodni.......

    előzmény:
    Passenger (11)
    2010-01-02  20:08
  13. 2010. január 2. 20:0811.

    én is egyetértek,hogy a bemagolás smmire nem jó!

    de a témakörök alapos körbejárása,sokszori kibeszélése csak a vizsga sikerességét szolgálja szerintem...

    tehát ha célirányosan készül akkor hatékonyabb lesz a vizsgán mintha mondjuk a hidrogénbomba előállításról tudna beszélni angolul.

    és értem én,hogy ha sokat beszél az ember akkor egy idő után mindenről tud,de egy középfokú vizsgára készülőtől talán nem lehet elvárni ilyen szintű tudást.

    majd idővel eléri ezt a szintet ha szorgalmas...

    előzmény:
    Szantina (9)
    2010-01-02  20:04
  14. 2010. január 2. 20:0710.

    Ha nyelvtanár vagy, akkor végképp nem értem, minek rúgsz bele valakibe, aki nyelvvizsgára szeretne készülni. Én elég régen vizsgáztam a BME-n, akkor témakörök voltak, és szerintem hasznos volt, hogy már a vizsga előtt kiderült a diák számára, hogy pl. konyítania kell valamit a főzéshez, mert nem árt, ha legalább a hortobágyi palacsinta készítését megtanulja angolul, akkor is, ha életében nem járt a konyha közelében sem. Mert egy általános nyelvvizsgán kérdezhetnek ilyeneket, szerepel a vizsgahely által kiadott témakörök listáján. Persze gondolom mindenki mindent tud egy középfokú nyelvvizsgán, és nincs olyan téma, amivel zavarba lehetne hozni, akkor sem, ha konkrétan nem készült az egyes témákra. Csak azt áruld el, hogy akkor vajon mire való a felsőfokú?

     

    előzmény:
    Vitamanó (5)
    2010-01-02  19:44
  15. 2010. január 2. 20:049.

    Pont azért mondtam, hogy nyelvtan + szókincs + beszélgetés egy tanárral elég kéne hogy legyen :)

     

    + otthoni felkészülés persze, amikor ha egyedül vagy és bármi eszedbe jut akkor utánanézel hogy ezt hogy is mondanád

     

    de nem témakörök szerint!!!!!!!!!!!!!!

     

    én most tanulok egy új nyelvet, és a fentiek alapján járok el

     

    kb. 10 évvel ezelőtt jártam az angoltanár képző fősulira és akkor még én is azon a szinten tartottam, hogy kapott tételek betanulása

     

    mondanom se kell, a vizsgán el voltam veszve... elakadtam, és azt se tudtam hol folytassam... ez a módszer tök rossz, meg is buktam

     

    Ha már elmegy a topicindító a vizsgára akkor legalább készüljön fel hatékonyan, mert mi van ha véletlenül feltesznek egy keresztkérdést?

     

     

     

    előzmény:
    Passenger (7)
    2010-01-02  19:50
  16. 2010. január 2. 19:538.

    Angol tanár vagyok én is. BMe-re is készítek fel sikerrel.

    Régebben amikor én vizsgáztam csak a Rigó utcai volt. Nem voltak előre kiadva tételek, lehet, hogy jobb is volt úgy.

    Ennél a nyelvvizsgánál vannak kiadva konkrét tételek, nemcsak témakörök, hogy school stb.

    Igazatok van, hogy nem kell bemagolni előre kidolgozott tételeket, de én vallom, hogy igenis nagy haszna van, ha a diák saját maga megfogalmazza a gondolatait és le is írja az adott témakörben.

    Ezek közül be is magolhat jó kis kifejezéseket, mondatokat.

    Ami könyv segíthet ebben: 1000 kérdés...

                                             Kérdések és válaszok angol nyelvből

    A diákjaim otthon előre felkészülnek esetleg ki is dolgozzák maguknak, utána az órán pedig beszélgetünk a kidolgozott tétele alapján.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966351 (1)
    2010-01-02  18:11
  17. 2010. január 2. 19:507.

    jajj már:P

    kell a témakör!

    a jogsit sem úgy szerezted meg,hogy beültél a kocsiba és már tudtál is mindent.

    ott is megtanultad a kreszt,jártál rutin pályán,sok órát vettél ugyanaozon az útvonalon,betartottál minden szabályt a vizsgán és akkor lett jogsid.

    később a sok-sok vezetéssel szerzel elég tapasztalatot,hogy bármilyen helyzetben megálld a helyed:P

    ezt az analógiát át lehet a nyelvtanulásra is ültetni;)

    előzmény:
    Szantina (6)
    2010-01-02  19:46
  18. 2010. január 2. 19:466.

    Ugyan nem nekem címezted, de hadd reagáljak.

     

    Én sem értem, minek a témakör. Ha pl. leállsz valakivel beszélgetni aki külföldi, akkor azt mondod neki, hogy bocs, de én ezt a témakört nem néztem át ezért beszéljünk valami másról?!?!? Tudom, ez egy nyelvvizsga, na de hát......... fura.

     

    Nem tudom a BME-s nyelvvizsgánál van-e idő a szóbeli előtt felkészülni, de ált. pár perc szokott lenni, és az bőven elég arra, hogy valaki összeszedje a gondolatait (a már megtanult szavakat + hogy kb. mit akar mondani).

     

    Amikor én voltam nyelvvizsgázni (EURO) akkor adtak egy egy oldalas képregényt, amit el kellett mesélni a saját szavaiddal. Mindenki lelkesen körmölt a felkészülési idő alatt. De kérdem én minek?!?!?!? Én csak azért írtam néhány kifejezést, mert értetlenül nézett rám a teremben strázsáló hapsi, mikor látta, hogy nem írtam még semmit a lapomra.

    előzmény:
    katy27 (4)
    2010-01-02  19:32
  19. 2010. január 2. 19:445.

    Fogalmam sincs, én hogy tanultam, de ami tuti: soha nem magoltam semmiféle tételeket, nem is írtam meg magamnak egyet se.

     

    A tanítványaimnak se szoktam adni ilyesmit, nem is igénylik. A szókinccsel és a nyelvtannal együtt kell gyúrni a témákra, nem kidolgozott tételeket keresni....

    előzmény:
    katy27 (4)
    2010-01-02  19:32
  20. 2010. január 2. 19:324.

    Hogyhogy minek? Te hogy nyelvvizsgáztál?

    Én anno először egyedül tanultam, utánanéztem a témaköröknek (olvastam, tételeket is (!), szavakat tanultam, végiggondoltam, hogy miről mit mondanék), aztán vizsga előtt elmentem párszor magántanárhoz. Nyelvvizsga esetében a tételek nyilván nem azt jelentik, hogy bemagolt szöveget kell felmondani (jó esetben más vizsgán sem így van), de anélkül marha nehéz, hogy legalább ötlete lenne, miről mit lehet mondani.

     

    előzmény:
    Vitamanó (2)
    2010-01-02  19:05
  21. 2010. január 2. 19:123.

    Nem akarlak elkeseríteni, de ugyanazt gondolom, mint az előttem szóló. Be akarsz magolni mondatokat? És ha elakadsz akkor mi lesz? Addig tudtad folyékonyan darálni a bemagoltakat utána meg egy mukkot se szólsz majd mert elvesztetted a fonalat??? És mi van ha kérdeznek valamit??? Arra hogy fogsz válaszolni?

     

    Ez nem megoldás.

     

    Tanuld a szókincset és a nyelvtant, és nem fog kelleni előre gyártott séma, mert tudni fogsz MINDENRŐL beszélni. Ha így tanultál volna eddig is, nem kéne a szóbelire egyáltalán készülni, hiszen bármit kérdeznek is, tudsz rá mondani valamit.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2010. január 2. 19:052.

    Minek kidolgozott tétel???

     

    SZÓKINCS kell, NYELVTAN kell és egy jó tanár, aki segít neked ezeket összerakni úgy, hogy képes legyél  adott témáról bármikor beszélgetni.

     

    Gyógymondatokat benyalni nagyon hasznos, de teljes tételt???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966351 (1)
    2010-01-02  18:11

Címlap

top