Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hajócsipke (frivolitás)

anton56
Létrehozva: 2009. november 2. 21:00
Várom a tűs, és a hajócskás tagokat. Minták, és tapasztalatok cseréjéhez...
  1. Torolt_felhasznalo_264732
    Torolt_felhasznalo_264732
    2014. január 20. 16:55100.

    Szia Anton!

    Nagyon jó, hogy indult ez a topik, csak nem tudom, él-e még... ? 

    Régi vágyam teljesült, amikor rátaláltam a neten a tananyagodra (http://qtp.hu/hajocsipke/eredete-eszkozok.php), mert ennek segítségével el tudtam kezdeni -oktató hiányában is- a tanulást.  Örülnék, ha itt választ kaphatnék a felmerülő kérdéseimre!

    előzmény:
    anton56 (2)
    2009-11-02  21:11
  2. 2011. november 17. 10:5399.

    Sziasztok!

     

    A gugli dobta ki ezt a topikot, elképzelhető, már nem jár erre senki

     

    Nemrég kezdtem érdeklődni a hajócsipke iránt, mára terveztem, hogy beszerzem a hozzávalókat! Eddig csak olvasó üzemmódban voltam és gyönyörködtem!!!

    Nagyon szép munkáitok vannak!

    Anton, a weboldaladat pont tegnap néztem át, nagyon érthetően le van írva minden. Ha meg lesznek a hozzávalóim, neki is állok:)

     

    Ha esetleg jár erre valaki, majd fordulhatok hozzá(tok) segítségért, ha elakadok? 

     

    További szép napot!

     

    Réka

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  3. 2010. november 11. 19:5298.
    Anton úgy látom jót alkotsz, ahogy elnézem ebből meg lehet tanulni, csak le kell ülni mellé és türelmesen gyakorolni.
    előzmény:
    anton56 (95)
    2010-09-03  23:04
  4. 2010. szeptember 5. 23:3397.
  5. 2010. szeptember 5. 20:1496.
    Nekem nem jelenik meg ezekre a linkekre (az első kettőre) semmi értelmes, pedig kíváncsi lennék.
    előzmény:
    anton56 (59)
    2009-11-15  11:55
  6. 2010. szeptember 3. 23:0495.

    Jár még erre valaki?

     

    Elkezdtem egy hajócsipke oktató anyagot megírni.

    Jelenleg még csak a 2. és 3. rész készült el...

    http://qtp.hu/hajocsipke/ címen találjátok.

    És akkor ahogy tervezem (ez még változhat, illetve sok helyen a részleteket/mintákat még ki kell találnom)

     

    1; Bevezető, eredete

    2; Alap csomó, gyűrű. Csomó átfordítás, csúszik?

    3; Gyűrűkből pillangó. Pikó+összekapcsolás (takács csomó a végeken)

    4; Medál. Ív + gyűrű, végek összekötve

    5; Könyvjelző. Ív merre hajlik (átfordít vagy nem, ívre gyűrű).

    6; Szálak eldolgozása.

    7; Elmélet. Színe, fonákja (hogy indul a fonákon a csomó)

    8; Nyaklánc. Split-Ring (osztott gyűrű)

    9; SCMR (gyűrű a gyűrűn)

    10; Cluny levélke (Cluny leaves)

    11; Hajócsipke+gyöngy

    12; Hajócsipke+drót

    13; Minta olvasása

    14; Ismeretlen minta "megfejtése"

    15; Minta tervezése

    16; Esetleg minta tervezés II.

     

    A sorrend azért van így, hogy egymásra tudjam építeni a tanfolyam anyagát... Tehát pl. a 6. részig a szálakat csak csomóval kezdjük és zárjuk, de ez a minta része (lógó szálakat meghagyjuk, ami díszíti is), így fel sem tűnik a kezdőknek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  7. 2010. augusztus 7. 03:3994.

    Az egyes csomagolású. Valószínűleg a másik is jó, de azt nem ismerem.

    előzmény:
    Edit10 (93)
    2010-08-06  20:55
  8. 2010. augusztus 6. 20:5593.
    Az egyes vagy a kettes csomagolású barna?
    előzmény:
    anton56 (92)
    2010-08-05  07:27
  9. 2010. augusztus 5. 07:2792.

    Érdemes átnézni a korábban linkelt oktató anyagokat. Magyar nyelvűt nem tudok, remélem még az idén sikerül megírnom...

    Hajócskát pl. a http://kincsestar.hu/webshop/csipkes-webbolt/frivolitas-k ellekek.html tudsz venni. A barna műanyag vált be leginkább. (a többi műanyag lazábban fogja a szálat).

    Szükséged lesz még egy körülbelül 1mm-es horgolótűre is.

    előzmény:
    irolf (91)
    2010-08-04  19:27
  10. 2010. augusztus 4. 19:2791.
    Sziasztok szeretném megtanulni a hajócskázást. Hol tudnék ennek utánna nézni. A másik ha van valaki Szeged környékéről szívesen vennék tőle órákat is. A másik hol lehet hajócskát venni?
    előzmény:
    anton56 (1)
    2009-11-02  21:00
  11. 2010. augusztus 4. 17:5990.

    Szia!

     

    A csomóid vagy lazák, vagy csak neked tűnnek annak. Az hogy "feltorlódnak" teljesen természetes. Általában akkor nem tudod összehúzni, ha valamelyik csomót nem fordítottad át. Egyetlen ilyen csomó is megakadályozza a gyűrű összehúzását.

    Kezdőként azt javasolnám, hogy 1-2 dupla csomó után nézd meg hogy tudod-e húzni a gyűrű szálát. Akkor még lehet bontani (nagyon nehezen) a csomókat.

    Összehúzni azzal a szállal tudod a gyűrűt ami a hajócskához megy (ha a másikat meghúzod, akkor esetleg átfordul a csomó, és ezután már nem tudod majd összehúzni), illetve a csomósor másik végén a "vezetőszálat" meghúzva tudod lazítani a gyűrűt.

     

    Egyébként a gyűrűvel szokás kezdeni a tanulást, részben azért mert rögtön kiderül ha nem fordult át egy csomó,  részben pedig hogy ne zavarodjon bele a tanuló a 2 hajócskába (vagy hajócska és "gombolyag")

     

    A fonalvastagságokkal én sem vagyok tisztában, általában "szemre" vásárolom. A leglényegesebb hogy ne bolyhosodjon és erősen sodrott legyen. (Ha sikerül olyat venned hogy mercerezett, az való ilyen célra, de nálunk ritka) A hímző és kötőfonalak tapasztalat alapján nem jók.

    Igen, sok esetben  használnak vastag fonalat, ugyanis így kevesebb csomót kell készítenie ugyanakkora bevételhez...

    Kezdőként azt javaslom hogy minél vastagabb fonalat használj.

    Így látod a csomókat, esetleg vissza is tudod bontani.

    Később (ha akarsz) áttérhetsz vékonyabb fonalra.  Illetve megteheted azt is, hogy munkánként váltogatod...

     

    Írok magánban.

    előzmény:
    Edit10 (89)
    2010-08-03  21:18
  12. 2010. augusztus 3. 21:1889.

    Sziasztok! Hátha jár még erre valaki. Most ismerkedek a frivolitással. Már túl vagyok a kezdők első hibáján és megtanultam átfordítani a csomókat. Egyenletes íveket tudok készíteni, viszont aminél most megrekedtem; a gyűrűk készítése.

     

    Amint elkészítem a dupla csomókat és meghúzom a "vezetőszálat", feltorlódnak a csomók és végül nem tudom végighúzni a "vezetőszálat" és nem alakul ki a köröcském. (Próbáltam "erőszakoskodni" vele, másik irányba tolni, hogy ne legyenek olyan szorosan egymás mellett, akkor pedig megnyúltak a szép kis csomóim.) Az biztos, hogy a csomókat jól csinálom. Arra gondoltam, hogy esetleg túl szorosan vagy lazán készítem őket?

     

    Anchor 60-assal próbálkoztam. (Elsőként kenderzsineggel gyakoroltam.) Tudom, hogy ez csipke és minél vékonyabb, annál jobban mutat, de irtó vékonynak találtam. A hajócsipkés oldalakon a készített ékszerek nem tűnnek ilyen kicsinek. Tévednék? Az Eldorádó vastagabb ennél vagy jobb a hajócsipkéhez? (Az biztos, hogy abban nagyobb a színválaszték. Nálunk Anchorból csak fehéret és ekrüt lehet kapni.)

     

    Visszatérve az eredeti problémámra, mivel nem jön össze a gyűrű, ezért olyanokkal pláne nem tudok próbálkozni, mint itt a 47-es képen lévő virágocska.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  13. 2010. február 3. 18:3788.

    Szia!

     

    Igen a split-ring egyik felén nem kell átfordítani, de az odébb van.

    Szerintem kövesd a következő sorrendet:

    Gyűrű, ív. (merre hajlik az ív, illetve melyik szálra kerül a gyűrű)

    Kissebb munkák, pl. könyvjelző, fülbevaló gyakorlásnak.

    Szál eldolgozása

    Gyűrűből ívből álló kisebb terítő elkészítése.

    Gyűrűn gyűrű

    Split-ring

    Levélke.

    előzmény:
    bisne (87)
    2010-02-02  17:03
  14. 2010. február 2. 17:0387.

    Köszönöm a választ. Közben próbáltam még több videot megnézni, és keresgettem. Most már lassan összeáll a kép. Azt láttam - remélem jól - , hogy az úgynevezett split ringben van az amikor nem kell átfordítani. Bár az is lehet, hogy csak rosszul láttam a videon, a youtubon.

    Majd egyszer csak megmutatom mire jutottam.

    előzmény:
    anton56 (86)
    2010-02-01  18:42
  15. 2010. február 1. 18:4286.

    Szia!

     

     Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy van olyan technikai is ahol nem fordítják át a csomót, de nem ismerek senkit aki így csinálná...

     

    És akkor ahogy mi tudjuk (az a cca 20 magyar akiket ismerek)

    Igen, alapvetően muszály átfordítani. Amennyiben nem fordítod át a csomót, úgy el tudsz készíteni egy gyűrűt, azonban nem tudod folytatni (a második ívet nem tudod melléhúzni).

    Maga a csomó átfordítása nem olyan ördöngősség, csak rá kell érezni. 

    Avagy fpárduc blgjában láthatod képekkel hogyan kell átfordítani. (gyakorlatilag a lényeg, hogy miközbenlazítod a gyűrűt, megfeszíted a hajócskás szálat, majd a gyűrűtfeszítve húzod meg a csomót)

    Kezdésnek mindenképp gyöngyök nélkül javaslom a kezdést (akár ez a minta is lehet).

    Tehát ehhez a mintához szükséged lesz egy hajócskára, és a fonalgombócra. Elkezded a gyűrűt, természetesen a hajócskás szállal. Ezután a gyűrűhöz kötöd a másik szálat (kezdőként hagyjuk a szál elrejtését). Használhatod fonalgombóc helyett a második hajócskát, de nincs értelme.

    Az elkészített ívet lefelé fordítod, a gombócos szálat tekered a bal kezedre, és így készíted az ívet. Összekapcsolod az ív végét a gyűrű tetejével, majd ismét megfordítod a mintát. Így készíted az újbb gyűrűt.

    Erre a forgatásra azért van szükség, mert az ívet csak egy irányba tudod készíteni.

     

    Hivatkozásokat nyugodtan betehetsz amennyiben legális.

     

     

    előzmény:
    bisne (85)
    2010-01-29  19:32
  16. 2010. január 29. 19:3285.

    Sziasztok!

    Bár úgy tűnik régen volt már itt bárki is, szerintem azért csak rá-ránéz valaki e fórumra is. Én karácsony előtt fedeztem fel ezt a fórumot és akkor "ástam" bele magam egy kicsit ebbe a dologba. Azóta már meg is érkezett a hajócskám és elkezdtem próbálgatni.

    Odáig eljutottam, hogy tudok gyűrűt csinálni, illet két hajócskával is "egyenest". Van azonban egy-két lehet, hogy hülye kérdés, de nem értem.

    1. Muszály ezt az "átfordítást" csinálni? Nekem azzal van a legtöbb bajom. Ha nem fordítom át, akkor mi van. Akkor is lesz belőle gyűrű. De ez a későbbiekben fog valamit akadályozni? Nem akarok rossz szokást felvenni, még most a tanulási fázisban, de nekem egyelőre ezzel van a legtöbb bajom.

    2. Ha alkezdek egy gyűrűt, akkor utána hogyan tovább. Itt van pl. ez a minta

    R: 4ds p 4ds lp 8ds close, turn work
    Ch: 8 ds p 8ds j with bead to long picot, turn work

    Az első sort értem, a másodikat is, csak azt nem tudom, hogy azt hogy csináljam hozzá az első sorhoz a gyűrűhöz. Ott már két hajóval kell dolgozni? Tehát kössek hozzá egy új cérnát az elsőhöz? Innen vettem a mintát. Mivel ingyenes oldal, gondolom kitehető a link.

     

    http://www.be-stitched.com/allison.asp

     

    A segítséget előre is köszönöm.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2009. december 29. 10:0584.
    Megmutatom az idei karácsonyfámat. A csúcsdísznek feltett angyalka lett az utolsó, és ezt magamnak csináltam:-))
    előzmény:
    Jolimama (83)
    2009-12-29  09:57
  18. 2009. december 29. 09:5783.

    Kedves Ági!

    Ha az alapok mennek, már csak gyakorlás és fantázia kérdése.

    Biztos, hogy sikerülni fog.

    Jó lesz, ma megmutatod Te is, hogy miket készítesz.

    Üdvözöllek: Jolimama

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_988605 (82)
    2009-12-24  12:21
  19. Torolt_felhasznalo_988605
    Torolt_felhasznalo_988605
    2009. december 24. 12:2182.

    Boldog, békés karácsonyt kívánok mindannyiótoknak.

     

     

    Jolimama remélem egyszer én is eljutok erre a szintre, hogy ilyen szép angyalkákat tudjak gyártani.

     

    fpárduc köszi a lelőhelyeket, teknőst már én is csináltam, fenyőfát még csak szeretnék.

     

    Ha lesz kis időm, csinálok képeket nektek az eddigi csinálmányaimról.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_539985
    Torolt_felhasznalo_539985
    2009. december 14. 20:3581.
    Gyönyörűek!
    előzmény:
    Jolimama (78)
    2009-12-04  22:02
  21. Torolt_felhasznalo_539985
    Torolt_felhasznalo_539985
    2009. december 14. 20:3480.

    Elárulom, hogy a csengő nem cseng. Ez nem olyan harang :)

    Szóval fülbarát :)

    előzmény:
    anton56 (77)
    2009-12-04  21:15
  22. 2009. december 6. 18:2179.
    Kicsit irigykedem...
    előzmény:
    Jolimama (78)
    2009-12-04  22:02
  23. 2009. december 4. 22:0278.
    Én is megmutatom az utolsó angyalkáimat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_539985 (76)
    2009-12-02  17:03
  24. 2009. december 4. 21:1577.

    Azzal a csengővel nem vagyok kibékülve... (no nem a kezdő feminsta énem tiltakozik a kolompra való asszociáció miatt )

    Egyszerűen fél nap alatt megőrül aki hordani próbálja...

    Viszont a hajócskás rész szép.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_539985 (76)
    2009-12-02  17:03
  25. Torolt_felhasznalo_539985
    Torolt_felhasznalo_539985
    2009. december 2. 17:0376.
    Egy újabb munkám kedvcsinálónak:
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top