Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családi ház alaprajz Sos!

choccolate
Létrehozva: 2009. szeptember 25. 12:09

Sziasztok!

 

Hatalmas kéréssel fordulnék azokhoz,akik 80-90 m2-es családi házban élnek.

Nagyon hálás lennék annak, aki el tudná küldeni nekem a családi háza alaprajzát (homlokzati, gépészeti terv stb). Amiért fontos lenne: a férjemmel dilemmázunk, hogy építkezzünk-e vagy építsük be anyósomnál a tetőteret. Én az építkezés mellett vagyok és többnyire a párom is. Telkünk van, és a tervek ahhoz kellenének, hogy árajánlatokat tudjunk bekérni, hogy mégis mennyire jönni ki nekünk az építkezés.

 

Ha valaki tudna segíteni ebben nagyon hálás lennék, fénymásolat is teljesen jó lenne!

 

Köszönöm előre is!!

  1. 2009. szeptember 25. 14:5757.

    Sziasztok!

     

    Mi tavaly építettünk egy 90 nm-es könnyűszerkezetes házat, ezzel kapcsolatban elég sok tapasztalatot szereztünk, úgyhogy ha vkit érdekel, akkor tudok segíteni, remélem.

    előzmény:
    lina.hb (48)
    2009-09-25  13:49
  2. 2009. szeptember 25. 14:4356.

    mondtam én hogy eltévedtél? csak azt jegyeztem meg, hogy a mélyalapozás szerencsére elég ritka....

     

    Sajnos sokan tényleg nem figyelnek a szakemberekre. Meg vannak győződve róla, hogy mindenki csak lehúzni akarja a szegényembert.

    Megaztán vannak olyan kolegák is, hogy el sem hinnéd...

     

    Ha itt az nlc-n hallja akkor elhiszi, de ha vmi szakember mondja szemtől szembe akkor ki akarja lopni a szemét.

     

    Itt nekem aztán végképp semmi érdekem nem fűződik hozzá, hogy bárkinek bármit mondjak. Ha csak 1 ember félig megjegyzi, már előny.

    Volt már olyan, hogy hétfőn azokat a kérdéseket tette fel vki amit az nlc-n péntek du javasoltam másnak. Nem tudom volt e köze a két dolognak egymáshoz, valószínüleg nem. De ha annyit sikerül elérni 1-1 embernél, hogy előbb kérdezz aztán dönts, vásárolj stb már volt értelme. Sokszor temérdek pénz megy el mert nem kérdezett meg előtte vkit aki valóban ért is hozzá.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_765740 (55)
    2009-09-25  14:33
  3. Torolt_felhasznalo_765740
    Torolt_felhasznalo_765740
    2009. szeptember 25. 14:3355.
    Nem mi döntöttük el, szakemberek mondták meg hogy kell-e vagy sem vizsgálati eredmény alapján. Nem kellett  (legalábbis remélem, hogy a megfelelő emberek véleményére hallgattunk), de az 1,40-es mélység és a sóderréteg igen. Rengeteg anyag belement, ami dobott a költségvetésen, nekünk ez volt az egyik tapasztalat, amire előre nem készültünk fel. Amúgy annyira nem lehetek eltévedve, mert ugyanazokat a szempontokat adtad meg Te is, mint én korábban a 17-es hszemben
    előzmény:
    lina.hb (53)
    2009-09-25  14:20
  4. 2009. szeptember 25. 14:2154.
    bocs a helyesírásért, nem elküldtem mielőtt átolvastam volna :(
    előzmény:
    lina.hb (53)
    2009-09-25  14:20
  5. 2009. szeptember 25. 14:2053.

    nézd! Maximálisan egyetértek, hogy mindig az építési helyen található talajviszonyoknak, a teerhordó talaj síkjának és az épület tömegének megfelelő alapozási módot kell választani.

    Tiszta sor.

     

    Azért hidd el nekem, hogy az estek 75%-ban a vasalt sávalap tökéletesen megfelel egy családi ház alá. A fennmaradó esetk túlnyomó többségét egy megfelelően megtervezett, megfelelő vastagságú lemezalap evliszi. A fennmaradó 5%-ban kell mélyalapozási módokat használni. Hangsúlyozom csh építésről beszélünk. Természetesen a társasház ill. egyéb célú építkezéseknél sokkal nagyobb számban fordulnak elő a mélyalalpozási módok.

     

    Egyébként azzal kezdtem a HSZ-enet, hogy MO-n mindenki azt hiszti ért az építőiparhoz. Valójában ez is egy nagyon komoly tudást igénylő több szakmát átfogó mérnöki tudomány, ahol nem szabad sajnálni a pénzt a szakértő segítségére. Egy laikus az életben meg nem mondja egy kiásott gödörből, hogy most akkor ez elbírja a házat vagy nem.

    Ha meg az építéshatóság elő akar írni, akár indokolt talajviszonyok esetén is pl. geotechnikát, jönnek kapaszkodnak a 37/2007-es ÖTM rendeletbe, hogy sem 7,4 fesztáv, sem 4 emelet, sem 4,0 m-es alapozási sík nincs, úgyhogy ők ugyan nem fizetnek egy senkiházinak azért hogy furkáljon és baromságokat jelentsen ki.....

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_765740 (52)
    2009-09-25  14:11
  6. Torolt_felhasznalo_765740
    Torolt_felhasznalo_765740
    2009. szeptember 25. 14:1152.
    geotechnikát azért csak elvétve írnak elő, a cölöpalapozás családi ház esetén csak igen-igen indokolt esetben fordul elő.....

     

     

    Nekünk sem írták elő, csak javasolták, ismertük a talajviszonyokat kb és láttuk a szomszéd házát, ami annyira még nem régi és elhanyagolt, hogy "indokolt" lenne rajta az akkora rés, hogy a karom befér.  A város másik részén is tudunk olyanról, aki most perel, mert a két éve kész háza szétnyílt. Azért írtam le, mert 1, szerintem az alapozáson nem lehet spórolni. Csempén, enteriőrön már inkább, mert az múlandó divat dolog.  2, nem kell meglepődni azon, hogy egy kis falun belül is lehetnek más a talajminőség. Olyan tervezőt kell keresni, aki ismeri a környéket.

     

     

     

    előzmény:
    lina.hb (48)
    2009-09-25  13:49
  7. 2009. szeptember 25. 13:5251.
    Ja, ott még nem tartunk!
    előzmény:
    Norbiné (50)
    2009-09-25  13:49
  8. 2009. szeptember 25. 13:4950.

    gázbekötés, vízbekötés, villamoshálózatra csatlakozás, kéményépítés...ezekhez engedély kell és pecsét, stb...szóval szakember.

    De a fűtést pl. a kazánig (radiátor, csövek, stb.) megcsinálhatod, csak a rákötést nem, de ez egyértelmű.Vizet is, az összes csövet, mindent mi csináltunk, csak a rákötésig kiásatták velünk és magát rákötést a víznél kb. fél óra alatt elvégezte a vízművek jó pénzért.

    előzmény:
    BDia (45)
    2009-09-25  13:39
  9. 2009. szeptember 25. 13:4949.
    Nem tudom mennyi volt náluk a munkadíj, az tudom, hogy az ácsnak 1 millát fizettek, de nekik fafödémes a házuk. Szerintem senki nem ellenőrzi le, hogy ki csinálta az egyes munkákat. A műszaki ellenőr megnézheti, hogy milyen lett, de csak azt ellenőrzi, hogy megfelel-e.
    előzmény:
    BDia (45)
    2009-09-25  13:39
  10. 2009. szeptember 25. 13:4948.

    Ma MO-n a focihoz és az építőiparhoz mindenki ért (nincs fejcsóválós smile...)

     

    Kedves érdeklődő: maximum elvi m2 árat lehet mondani tervek nélkül.

    a terveken pedig nem kockás papírra rajzolt alaprajzi skiccet értek.

     

    Az épület árát első körben meghatározza az alapterület, az, hogy földszintes, emeletes, vagy tetőtér beépítéses, netalán alápicézett.

    Továbbiakban az építési rendszer (hagyományos- könnyűszerkezetes)

    Ha hagyományos akkor a tartószerkezet építőanyaga: kerámia, gázbeton, födémrendszer: monolit, előregyártott, félmonolit

    Ha könnyűszerkezetes akkor ÉMI engedélyes szerkezet vagy házilag barkácsolt cucc

    A nyílászárók anyaga, felületi mérete.

    A fűtési rendszer.

    Stb.

     

    Mielőtt vki nekilát minimum 3-4 építésztől kérjen ajánlatot, és ne a tervezés ára legyen a döntő tényező.

    Kédezze meg a közreműködő hatóságokat, elsősorban az építéshatóságot, hogy mit és hogyan engednek.....

     

    Ez sajnos nem olyan egyszerű, hogy olyasmit akarorok mit az "övé" és vmi ismerős majd megmondja......

     

    Bocsi, tudom kegyetlen vagyok, de naponta jönnek hozzám próruljárt emberek akik nem gondolták végig, és most nem látják a végét, segítsünk......

     

    Ahogy elnéztem a HSZ-eket van itt még 1 szakember (Zsu ? ) a hozzászólók között, és Ardian meg ha jól emlékszem könnyűszerkezetes házban van otthon. Figyelj rájuk

     

    A legfontosabb: korrekt költségvetést csak kiviteli vagy jól elkészített, igen részletes eng. terv alapján lehet csinálni. Még magamnak sem költségvetnék egyébből.

     

    a hsz-ekhez kiegészítés: geotechnikát azért csak elvétve írnak elő, a cölöpalapozás családi ház esetén csak igen-igen indokolt esetben fordul elő.....

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_470848
    Torolt_felhasznalo_470848
    2009. szeptember 25. 13:4147.

    A tetőn a kúpcserepek, az ácsmunka a drága :)

    Node nem feltétlenül drágább a földszintes ház mint az emeletes.

    A tető okés drága. De nem feltétlenül kell agyonszabdalt házalaprajz és akkor már az anyag nem drága, nem kell betonfödém, és lépcső sem, így már a fsz-es ház sem drágább mint az emelet. Szóval nem lehet kategórikusan kijelenteni melyik a drágább :)

    előzmény:
    BDia (44)
    2009-09-25  13:30
  12. 2009. szeptember 25. 13:4146.

    Nincs pince, egyszintes, 100nm-es.A tetőnk fagerendás, deszkamennyezetes, nyitott hagyományos sátortetős fedélszék(parasztház jellegű) 20cm kőzetgyapot szigeteléssel.Faanyag volt 2 éve 1,5M, a beton se lett volna olcsóbb...csak a cserép volt rá akkor 600eft.Munkadíjat alig fizettünk, de bádog, tűzfal, kúpcserép, a cserépléc, nylon, szög, impregnálás, stihl, dekopír, gyalu(mi magunk gyalultuk a mennyezetet) szigetelés, lambéria az eresznél a lezáráshoz mind-mind lökött rajta rendesen.

    Ha valakit érdekel, küldök rajzot...3 gyerekünk van, erre terveztettük.

    előzmény:
    BDia (44)
    2009-09-25  13:30
  13. 2009. szeptember 25. 13:3945.

    Köszi.

    És a 12 millából kb mennyi a munkadíj? Fele?

    Amúgy van olyan munkafázis, amit nem csinálhatok meg magam? (mert pl csak engedéllyel rendelkezők csinálhatják, asszem a villany ilyen, bár nem vagyok benne biztos)

    előzmény:
    Rubus (43)
    2009-09-25  13:29
  14. 2009. szeptember 25. 13:3044.

    Köszönöm amit írtál.

    Én is horror tetőárakat olvastam mindenhol, máig nemértem, mi kerül ennyibe egy tetőn... 

    Azt megkérdezhetem, hogy végülis mekkorát építettetek, és kb mennyiből jött ki? (van pince is?)

    előzmény:
    Norbiné (42)
    2009-09-25  13:24
  15. 2009. szeptember 25. 13:2943.

    Szia!

    Azt nem tudom, hogy a többi fázisnál mekkorák a különbségek, már nem emlékszem az árajánlatokra, de olyan volt, hogy az anyagok áfás árára a végén mégegyszer rászámolta az áfát. Szerintem a legjobb megoldás ha az anyagot magatoknak szerzitek be, és a szakiknak csak munkadíjat fizettek. Mi az alapot és a födémet magunk csináltuk. Volt ismerős kőműves segíteni, baráti áron, de jöttek családtagok, barátok ingyen és így szinte anyagárban meg lett. Kőműves brigádoktól kértünk árajánlatokat és versenyeztettük őket és alkudtunk, ugyan így az áccsal. A végösszeget még nem tudom, mert még nem vagyunk kész, de ismerősöm 95 m2-es háza 12 millióba került. A férje csinálta az alapot, a falazás egy részét, ő volt az ács segédmunkása is, bontott cserepet vettek és az összes burkolást-festést is ő csinálta.

     

    Azt nem tudom a többszintes ténylég drágább-e, mi csak a tetőteret építjük be, oda lehet akár fafödémet is csinálni, ami állítólag olcsóbb, mint a beton.

    előzmény:
    BDia (23)
    2009-09-25  12:57
  16. 2009. szeptember 25. 13:2442.

    Sziasztok!

     

    Mi magunk építettük/építjük majdnem teljesen, mert minden ismerőssel, "szakemberrel" befürödtünk talán kettőt kivéve, a villanyost és a fűtésest.

    Állítólag több milliót spóroltunk...DE nagyon elhúzódott, közben többszörösére emelkedtek az anyagárak az építkezés kezdetéhez képest, amikor még simán belefért volna.Azért húzódik el, mert mi magunk munka mellett építjük, hónapról hónapra élünk, mert sokszor a fizut is ráköltjük, csak hogy haladjon már valamennyire...

    Férjem tanulságai:

    -csak könnyűszerkezetest építene legközelebb(gyorsan kész van, jó hőszigetelésűek, viszont nagyobb természeti csapás esetén nem biztos, hogy előnyös

    -kétszintes talán olcsóbb, mert a tetőnk volt a legtöbb(3,5M)

    -olyan gyakorlatias építészt keressetek, aki járt már építkezésen, tüzépen, stb...is, mert nem mindegy, mekkora fesztávolságot tervez, ha gerendában pont akkora méretűt nem lehet kapni, vagy a speckó méretek miatt rengeteg plusz pénzt elkérnek (pl. nyílászárók)

    -nagyon alaposan körül kell nézni  minden egyes cucc vásárlásánál, mert hatalmas árkülönbségek vannak ugyanarra a termékre is

    -telefon, benzinköltséget nem szabad sajnálni a tájékozódásra

    -az álmaidat, kb. 1x tudod megvalósítani ha átlagos fizuból élsz, nem szabad feladni őket

    -a gyártó nem mindig adja olcsóbban a dolgokat, mint a viszonteladó(ezt mai napig nem értem miért)

    -érdemes olyanokkal tartani a kapcsolatot, akik nemrég építkeztek, jó tippeik lehetnek, mit hol vegyetek, meg mire figyeljetek, hogy ők mit rontottak el

     

     

    Ja, anyósékhoz NEEEE!!!!Rengeteg ismerősünk megszívta.Akkor inkább kisebb ház, később bővítve...

     

     Minden jót Nektek, bárhogy is döntötök!

    előzmény:
    BDia (23)
    2009-09-25  12:57
  17. 2009. szeptember 25. 13:2241.

    http://koos.hu/

    egy építész oldala, -szerintem nagyon jó oldal-, vannak fenn alaprajzok is a Terv(ező)kritika résznél, érdemes megnézni, és sok hasznos infót is olvasgathatsz!

    előzmény:
    choccolate (1)
    2009-09-25  12:09
  18. 2009. szeptember 25. 13:1940.

    Ezt inkább építésztől kérdezd meg, s ennek is van számtalan variációja: fafödémmel, betonfödémmel, ahogy írták, tetőtér, vagy sima emelet. Ne csak a megépítést vedd figyelembe, hanem hogy drágább lesz a bepucolás (főleg, hac erre csak mondjuk második évben lesz pénzetek, s újra kell állványozni), ha később bármit javítani kell a házon, tetőn, azt mindig drágábban vállalják (szintén állvány-igény miatt).

     

    Szerintem jól gépesített kivitelezőnél (főleg generálkivitelezőnál), aki ráadásul egyszerre ripsz-ropsz megcsinál mindent, lehet, hogy olcsóbb, de ha magatoktól építkeztek, drágábban jöhet ki.

     

    Nálunk meg szempont volt az is, ha minden kötél szakad, még beépíthető a tetőtér... 

    előzmény:
    BDia (37)
    2009-09-25  13:13
  19. 2009. szeptember 25. 13:1839.
    Isten óvjon a "havernak jó lesz" munkától! Többször ráfaragtam már én is. Azóta ha ismerőssel is csináltatom, az első, amit kikötök, hogy ugyanannyit fizetek, mint más. Így ugyanolyan munkát is kérek érte.
    előzmény:
    ardian (15)
    2009-09-25  12:41
  20. 2009. szeptember 25. 13:1638.

    Egyelőre ketten a férjemmel, de majd szeretnénk gyerkőcöt is.

    Most 57 m2-en élünk, tökéletesen megfelene, még gyerekkel is, mert két különálló szoba van a nappalin kívül, de szeretnénk kertes házat!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_765740 (36)
    2009-09-25  13:13
  21. 2009. szeptember 25. 13:1337.

    Na ezt a variációt még nem hallottam.

    De gondolom az se mindegy hogy emelet vagy tetőtér.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_765740 (34)
    2009-09-25  13:10
  22. Torolt_felhasznalo_765740
    Torolt_felhasznalo_765740
    2009. szeptember 25. 13:1336.
    Hányan laknátok benne? A 80 nm-be szerintem saját építésben belefogni már nem gazdaságos, de lehet hogy rosszul gondolom.
    előzmény:
    choccolate (24)
    2009-09-25  13:01
  23. 2009. szeptember 25. 13:1235.

    Egy - és kétszintes épületet is el tudok képzelni, ami az életmódunknak megfelelő.

    Viszont az ára lehet akár döntő tényező is, mivel abszolút behatároltak az anyagi kereteink.

    előzmény:
    ardian (33)
    2009-09-25  13:07
  24. Torolt_felhasznalo_765740
    Torolt_felhasznalo_765740
    2009. szeptember 25. 13:1034.
    A többszintes (tetőteres pl) az olcsóbb, a földszintes a drágább.
    előzmény:
    BDia (23)
    2009-09-25  12:57

Címlap

top