Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Külföldi állandó lakcím

Muki2
Létrehozva: 2009. augusztus 31. 21:55

Sziasztok!

Nagy segítségre lenne szükségem. Az apeh kiküldött egy fizetési felszólítást 60 000 forintról egészségügyi hozzájárulásént 2008-ra. Én már 2007 óta külföldön dolgozom, így abban a hitben voltam, nem kell otthon fizetnem. Amúgy az eu-s törvények szerint illegális két helyen fizetni.

Otthon viszont nem jelentettem be hivatalosan, hogy elhagytam az országot, mert akkor elveszik a lakcímkártyámat, és attól tartottam egy csomó ügyet képtelen leszek majd intézni otthon, pl. pénzt kivenni a bankszámlámról vagy útlevelet igényelni. Ezt is büntetik, most megtudtam.

Azt szeretném kérdezni, járt-e valaki hasonlóan és hogyan oldotta meg a problémát. A 60 ezret nem szeretném kifizetni, mert jogtalan és pofátlanságnak tartom. A büntetést már inkább hajlandó vagyok, csak nem találtam még semmit, hogy vajon mennyi lehet az összeg.

Vajon az megoldás lehet, hogy nem fizetek és úgy teszek, mintha mi sem történt volna? El nem tudom képzelni, hogy a sok munka nélkül otthon élőkön hogy tudják behajtani (miből tudják kifizetni).

Le tudják vajon nyomozni, hol élek? Vagy ez évekig gördül majd tartozásként?

Minden hozzászólást szeretettel várok!

Muki

  1. 2010. szeptember 21. 13:43130.
    Sziasztok! Tudom hogy ez a téma már 1 éve lejárt de én akkor nem foglalkoztam ezzel és az Apeh most talált meg. 4 éve élek Londonban visszamenöleg 208 000ft TB-t akarnak velem kifizettetni. Én holt hülye vagyok ezekhez a dolgokhoz már 3 hete telefonálgatok össze-vissza. A bejelentö lapok már megvannak. Azt szeretném kérdezni hogy a külföldi biztositás megnevezéséhez mit kell irni? A munkahelyem nevét? Jelenleg nem dolgozok . Akkor az elözö munkahelyem? Légyszi irjátok le hogy ti hogyan oldottátok meg ezt az egészet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  2. 2009. november 4. 13:23129.
    Orommel ertesitek minden hozzaszolot, hogy az apeh eltorolte a koveteleset :D Mar ket levelet is kuldtek, hogy nem tartozom (biztos felnek, nehogy fizessek)...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. szeptember 3. 23:15128.

    Koszi, hogy irtal!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_954083 (127)
    2009-09-03  22:47
  4. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 3. 22:47127.

    tiéd a lakás/ ház, ahol otthon be vagy jelentve? baj, ha onnan kijelentkezel bárkinek is? ha nem, akkor:

     

    1, okmányiroda Magyarországon: külföldön való letelepedés - nem akarsz visszajönni. a lakcímkártyádat ez esetben elveszik.

    2, levél az oep-nek, apehnek, hogy kint élsz  - mellékelve az okmányirodában kapott igazolás másolatát - ha már régóta kint vagy és itthon ezt nem jelentetted be, akkor bajod lehet ebből, pl. utólag akarnak rajtad behajtani olyan pénzt, mint a topikindítótól. Ha végleg le akarsz kint telepedni, azapeh-től lehet/kell kérni nullás igazolást, hogy magyarországon nincs adótartozásod. aztán jól megőrizni...

    3, angliában rendes, angol biztosítóval kell egészségügyi szolgáltatást kötnöd, és ott kell fizetned nekik, nem a magyar oep-nek. 

    Kb. ennyi... 

    az útleveled, állampolgárságod persze megmarad, csak a lakcímkártyád nem... 

    előzmény:
    bigben01 (126)
    2009-09-03  21:53
  5. 2009. szeptember 3. 21:53126.

    Valaki legyen kedves irja le nekem lepesrol lepesre, hogy hova menjek bejelenteni Magyarorszagon, hogy Angliaban elunk a kisfiammal, nem tervezzuk, hogy visszamegyunk Magyarorszagra.

    Magyarorszagon allando lakcimunk van, lakcimkartyaval egyutt. 

    Angliaban kertem EU-s egeszsegbiztositasi kartyat.

    Aki tud segitsen, annyi hozzaszolas erkezett mar, de mindegyik mas.

    Nekem hogy lenne  a legegyszerubb, legjobb bejelentenem, hogy kint elunk?

    Koszi aki ir!:)

    előzmény:
    Caithleen (123)
    2009-09-03  15:27
  6. 2009. szeptember 3. 21:52125.

    Én is remélem!

     

    előzmény:
    Jeles (124)
    2009-09-03  21:23
  7. 2009. szeptember 3. 21:23124.

    Igazad van, Magyaorszagon sincs mar regota allando lakcim, meg ideiglenes lakcim, de hat ez el a nagy tobbsegben, ezt hasznaljuk a koznyelvben.

    Remelem azert a topiknyito rendezi a rendeznivalojat, es torlik az eloirt jarulekat.

     

    előzmény:
    csutak51 (118)
    2009-09-02  21:08
  8. 2009. szeptember 3. 15:27123.

    En ugy tudom, hogy akkor sem kell eu biztositasodnak lenni, ha van allando lakcimed Mo-n. Pont erre van ez az uj rendelet, amire mar itt tobben hivatkoztunk, januartol el, ha jol emlekszem. Ha bejelentetted aprilisig, hogy kf-on fizetsz egeszsegugyi jarulekot, biztositast, akkor legalisan mentesulsz a magyarorszagi alol. Mi megtettuk, vissza is irtak, hogy koszonik, tudomasul vettek.

     

    Ebben a topikban beszelgettunk errol akkoriban:

     

    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=227597

     

    Ne az inditot nezzetek! Nagyon sok hasznos infot belinkeltek ide, vagy bemasoltak a hozzaszolok, ajanlom a bizonytalanok figyelmebe. No meg azokeba is, akik azt hiszik, jol gondoljak, aztan talan megsem;-))

     

    Pl volt aki ketsegbe vonta, hogy vannak olyan orszagok, ahol gond lehet az E106-os kiallitasaval, es a biztosito nem ert hozza, itt viszont sajnos megerositik ezt:

     

    E 106-os nyomtatvány

     

    Amennyiben egy EGT tagállam területén dolgozó, és ott biztosított személynek Magyarországon van az állandó lakóhelye, az illetékes - külföldi - biztosító által kiállított E 106-os nyomtatvány alapján, Magyarországon is teljes körű természetbeni egészségügyi ellátásra jogosult.

     

    Az E 106-os nyomtatványt a külföldi biztosító küldi meg a lakóhely szerint illetékes Regionális Egészségbiztosítási Pénztárnak. Az E 106-os nyomtatvány rögzítését követően a külföldi biztosított a magyar TAJ-szám alapján veheti igénybe az ellátást Magyarországon.

     

    A nyomtatvány kiállításának feltételeiről az illetékes - külföldi - biztosító nyújt felvilágosítást.

     

    Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a lakóhely fogalmát az illetékes állam a saját jogszabályai szerint értelmezi.


    Tapasztalatok szerint az E 106-os nyomtatvány kiállítására Egyesült-Királyságban, Írországban, illetve Olaszországban munkát vállaló magyar állampolgárok esetében éppen a lakóhely fogalomnak a magyar jogszabályoktól eltérő értelmezése miatt nem kerül sor.

     

    Az Európai Egészségbiztosítási Kártya azonban az orvosilag szükséges mértékig feljogosít az ellátások igénybevételére.


    Az E 106-os nyomtatványt a határmenti ingázóknak, illetve a kiküldetésben dolgozók számára általában kiállítják.


    Az E106-os nyomtatványról további információ az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által kiadott tájékoztató anyagban található.

    előzmény:
    bigyókám (122)
    2009-09-03  14:13
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 3. 14:13122.
    Van aki megtartotta otthon az állandó lakcímét, így szerepel a nyilvántartásban otthon..A TB fiztetési kötelezettség meg lakcímbejelentö után megy..Nekem van otthon lakásom, sokat otthon vagyok, állandó lakcímem is van- tehát zöld kártyát akartak velem bemutattatni, vagy egy külföldi kártyát, ami Mo.-ra is érvényes..Nekem egyik sem volt..Egyébként igen, elírtam..minden  mo-i állandó lajkóhellyel rendelkezö magyarnak kell lennie valamilyen eü-i biztosításának Mo.-on..
    előzmény:
    Jeles (93)
    2009-09-01  10:09
  10. 2009. szeptember 3. 11:27121.

    Sziasztok!

    A csalad megtalalta a papirt amiben lemondtam a szolgaltatast :) Remelem, visszavonjak a kovetelest ennek alapjan.

    Nagyon koszonom a hozzaszolasokat, sokat segitettetek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 2. 22:11120.

    Én is így hittem először, hogy bizonyítsák be... aztán a magyar és a holland hatóság is egymástól függetlenül azt mondta, hogy ott van a(z állandó) lakcímed, ahol dolgozol és ahol adózol...

    Gondoljatok bele, pl. szlovák rendszámú autód is akkor lehet Magyarországon, ha Szlovákiában van céged/munkahelyed, mert az számít annak, hogy Szlovákiában laksz = ott a munkahelyed = lehet szlovák autód...

     

    előzmény:
    lujzanéni (115)
    2009-09-02  20:55
  12. 2009. szeptember 2. 21:19119.
    Aki EU országban biztosított kérjen ott ún. európai egészségbiztosítási kártyát. Itthon jelentősen megkönnyíti a dolgát. Bár a dokik nem annyira értik, hogy lehet taj száma és külföldi biztosítása egyszerre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2009. szeptember 2. 21:08118.

    Feltalálták! Az EU-ban NINCS "ideiglenes" meg "állandó" lakcím,

    "tartózkodási hely" van!

     

    Az más kérdés, hogy MO-n van lakcímkártya, az országban tartózkodóknak, és a magyar törvények szerint be kell jelentened, ha huzamosabb ideig más országban tartózkodol!(más országoknál is ugyanez lehet)

     

    A "legyen az a lakcím" bejelentése is eléggé érdekes szerintem, hisz EU-n belül egyik nap lehetsz itt, a másik nap meg már bárhol. Lakástulajdonodnak sem kell lennie, s nem kell egy helyen laknod sem, lakhatsz bárhol albiban, hotelben, hajón :))) stb, akár naponta máshol-máshol is, elvileg.

    (mármint lakcím szempontból, de gondolom, ha nincs az írataidba beírt valamilyen lakcímed, lehetnek hátrányaid pl hivatalos ügyek, adó, bank, kölcsönzés, stb...Tehát jó, s kell is egy bejegyzett tartózkodási hely.

     

    De láttam, amit itt -úgy rémlik- a 48. hsz-ben írtál, szerintem is az a törvény(ek)ben előírt eljárás!

    előzmény:
    Jeles (111)
    2009-09-02  19:39
  14. 2009. szeptember 2. 21:06117.
    A lakóhely szerint illetékes önkormányzat jegyzőjénél kell kijelentkezni. Furcsa, hogy az okmányirodán erről nem tájékoztattak.
    előzmény:
    minga (41)
    2009-08-31  23:31
  15. 2009. szeptember 2. 20:58116.

    Bízzál benne, hogy megtalálják. Nem esélytelen.

    előzmény:
    Muki2 (114)
    2009-09-02  20:51
  16. 2009. szeptember 2. 20:55115.

    Ingázni tényleg nem lehet, de a világ jelentős részéről simán haza lehet jönni évente 4 szer.  Tehát nem hagyta el 3 hónapnál hosszabb időre az országot így nem is kell kijelentkezni.

     

    Bizonyítsák be, hogy nem így volt! Legtöbb országban nem bélyegzik az útlevelet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_954083 (110)
    2009-09-02  17:13
  17. 2009. szeptember 2. 20:51114.

    Szia,

    Sajnos nem talaltuk meg az en peldanyom, igy ennyi remenyem maradt, hogy elfogadjak majd, illetve megtalaljak a leadott peldanyt.

     

    előzmény:
    lujzanéni (113)
    2009-09-02  20:47
  18. 2009. szeptember 2. 20:47113.
    Két példányban kellet beadni az egyiket iktatószámmal és dátumbélyegzővel ellátva visszaadják. Ezt meg kell őrizni, ha nincs meg írj egy levelet, hogy te 2007. decemberben leadtad. Meg kell lennie valószínűleg csak nem v. rosszul rögzítették a számítógépben.
    előzmény:
    Muki2 (98)
    2009-09-01  10:52
  19. 2009. szeptember 2. 20:41112.

    Természetesen tudnak idegen nyelveken. Ráadásul nem kizárólag a nemzetközi ügyekkel foglalkozók.

    Az APEH teljhatalma kb. a körömpiszok méretét éri el.

    előzmény:
    Muki2 (19)
    2009-08-31  22:41
  20. 2009. szeptember 2. 19:39111.

    Az ingazas mas teszta, akkor nem is kell ideiglenes lakcim, ha csak dolgozni jarsz at a hataron tulra, azok masok.

    Egyebkent tenyleg hulyeseg, mert az ember egy helyen lakik, ideiglenesen max. nyaral...

    En tuti megszuntetnem, ahova nem nyaralni megyunk, legyen az a lakcim, es slussz, tiszta es egyszeru.

    Nekunk mar nincs magyar lakcimunk kb. 2 eve, megis tudtam venni ingatlant, tudtam utlevelet csinaltatni, bankszamlat intezni Magyarorszagon is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_954083 (110)
    2009-09-02  17:13
  21. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 2. 17:13110.
    Mint írtam alább is SZOMSZÉDOS országokba (pl. Ausztria) mondhatod, hogy ingázol, de mondjuk Londonba már nem... azt meg már egy másik fórumon kiveséztük, hogy az, hogy valakit 10 éve nem büntettek meg valamiért, sajnos nem jelenti azt, hogy ma sem... pontosan a lakcím nem azonos fogalma miatt értelmezik a törvényt egyes országokban így, máshol úgy. Örülj neki, hogy neked szerencséd volt akkor...
    előzmény:
    Jeles (109)
    2009-09-02  15:22
  22. 2009. szeptember 2. 15:22109.

    Nem akarok veled vitatkozni, de mi es evekig voltunk itt Ausztriaban ideiglenes lakcimmel bejelentkezve ide, es az allando a magyar volt, semmi gond nem volt vele, amig a gyerek nem ment oviba, akkor lett az allando az osztrak.

    Meg is kertem mindig a 106-ot amig igy volt, es mindig meg is kaptam.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_954083 (107)
    2009-09-02  15:05
  23. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 2. 15:07108.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_954083 (107)
    2009-09-02  15:05
  24. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 2. 15:05107.

    Ha nem kiküldetésben vagy, vagy szomszédos országba ingázol, akkor nincs olyan, hogy magyar "állandó" lakcím és külföldi "ideiglenes" lakcím... ha bejelented otthon, hogy külföldön dolgozol akkor a külföldi címed lesz az állandó, és a magyar az ideiglenes. Ha magyar állandó lakcímed van, akkor Magyarországra kell adóznod... (kivétel a kiküldetés és az ingázás)...Ráadásul sok külföldi országban ismeretlen az ideigleneslakcím fogalma, ha ott adózol és laksz legálisan valahol, akkor abban az országban automatikusan az az állandó lakcímed...

    Szóval az e-106-ot nagyon kevesen tudják használni...

    előzmény:
    Jeles (106)
    2009-09-01  16:05

Címlap

top