Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Finom csírák?

kiskicsicsiga
Létrehozva: 2009. január 2. 13:50

Sziasztok!

Nektek milyen csírák ízlenek? Milyen tippjeitek vannak csírákhoz?

Tudom,hogy a google a barátom,és van 1001 csírás topic, de engem olyan tippek érdekelnének, amiket valóban kipróbáltatok.

 Eddig a búzacsíra a nyerő, olyan íze van, mint a kígyóuborkának, és egész kultúráltan nő.

A bioboltban a mustármagot ajánlották,de ez olyan  furcsa..a csírázás 3.-4. napján a gyökér körül olyan furcsa szöszös izé nő,később meg olyan rohadó gaz szaga kezd lenni, hiába mosom gyakrabban/ritkábban.

Emeletes műanyag csíráztatónk van, próbáltam lefedve, szabadon is,de valahogy mindig olyan furcsa volt, egyedül néha a 4napon volt bizalomgerjesztő, utána olyan fura volt már mindig .

 

A görögszéna abszolut nem jött be, nagyon az íze, a vöröshere még egész ehető volt, olyan borsó szerű az ize,de ez is valahogy olyan punnyadt lesz idővel.

 

Ti hogy szoktátok enni, mivel?

És miben keltetitek őket?

Saját 'találmányokra' vagyok kiváncsi,hogy ti otthon házilag mit próbáltatok már, mi az ami bejöhet.

Melyik hányadik napon fogyaszható?

 

előre is köszi

  1. 2009. március 26. 18:0743.

    Én is azt tapasztaltam, hogy vannak magok amik nyálkásodnak és azokat nehéz naponta átmosogatni.

     

    Zuhanyozni meg muszáj, mert vagy kiszárad vagy megpenészedik.

     

    Ami penészes azt ki kell dobni.

     

    Nekem kinőtt a búza, de írtó lassan.

     

    Van napraforgom is, de azt nem szeretem, mert a héja nagyon kemény.

     

    Kerámia tálam van, de hiába áztatom be azt is nagyon elszívja a nedvességet a magoktól.

    Én meg napjában nem tudom 2 nél többször meglocsolni (reggel, este).

     

    Azonkívül nagyon kis lyukai vannak amibe beleszorulnak a kisebb magok, megdagadnak és belecsiráznak a lyukba. Fogpiszkálóval kell átnyomkodni a lyukon.

     

    Szóval nem egyszerű ez az egész.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  2. 2009. március 26. 17:5242.

    http://www.csira.hu/

     

    innen van a hagyma magom, de ha azt mondjátok nem csírázik ki inkább belesütöm a pogácsába.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  3. 2009. március 26. 17:4941.

    Nekem a harmadik fajta magom, innen van:

     

    retek, mustármag

    mind a kettő csípős és a reteknek nagyon jellegzetes retek íze van. :)

     

     

    http://www.biorganik.hu/index.php?page=shop&kategoria=35

    CSÍRÁZTATÁS címszó alatt találod a magokat

     

    Ezek a  magok sokkal gazdaságosabbak, mert 200-500 g-osak,

     

    az elöbbi két linken meg 30 g-os egy csomag, amit egyszerre vagy kétszerre használsz fel.

     

    Ennek a cégnek van egy egész más csíráztató edénye, itt van, hogy kell használni.

     

    http://www.biorganik.hu/doc/File/Csiraztatas.pdf

    Ez lehet, hogy jobb, mint a nyitott tál. :)

     

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  4. 2009. március 26. 17:4740.

    Én ilyen magokat kaptam a húgomtól:

     

    http://www.kertimag.hu/

    Bio magvak csíráztatása fülre kell kattintani.

     

     

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  5. 2009. március 26. 17:4639.

    http://www.kertimag.hu/csiranovenyek/lucernabiomag.htm l

     

    Tetszik, amikor a honlapra csak az informáiók felét teszik fel.

     

    A zacskón pl. még az is rajta van, hogy a lucerna csírát csak 7 nap után szabad fogyasztani, mert addigra lebomlik a "kanavanin".

     

    Maghéjjal együtt lehet enni, de 7 nap altt kicsi bojtos gyökereket is növeszt. :)

     

     

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  6. 2009. március 26. 17:4438.

    http://www.gourmandnet.hu/konyha/site.php?tpl=theme&id=262 

     

     

     ... Felhasználás, elkészítés A csírák közül nyersen fogyaszthatóak a gabonák, az olajos magvak és a fűfélék, fűszerek, gyógynövények csírái, de a hüvelyesek - elsősorban a szójabab, a csicseriborsó és a zöldborsó - csíráit fogyasztás előtt mindenképpen hőkezelni kell, különben mérgező fehérjék maradhatnak bennük. ...

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  7. 2009. március 26. 13:0437.

    Sziasztok!

    Én jelenleg lucernát, bíborherét és vöröskáposztát csíráztatok. Ez a 3.nap, a bíborhere már vacsira jó lesz:) A lucernát még hagyom.

     

    És lenne egy kérdésem! Csíráztatott már vki vöröskáposztát? Nekem olyan mintha penészes lenne... Nem büdös, csak szőrös :( Pedig levegőt is kap, napfény éri, naponta 2szer leöblítem. A 3részes tálban csíráztatom őket és a másik kettőnek semmi baja. 

    Ez mitől lehet? Vagy máshol írták, hogy az nem penész, hanem "tartozéka" a csírának. Ennél is lehet így?? Amikor leöblítem, akkor eltűnik. A következő öblítésnél viszont már megint rajta vannak :S 

     

    Előre is köszönöm a a segítséget!

     

    Ja, és most áztattam be a rozst. Arról van valakinek tapasztalata?

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2009. január 2. 19:3136.
    Hát ne is! Köszi.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (34)
    2009-01-02  19:15
  9. 2009. január 2. 19:2535.
    1. helyen áll nálam a lucerna csíra, 2. búza csíra. Vajas kenyérre szoktam tenni. De van, hogy csak úgy magába is bekapok belőle.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  10. 2009. január 2. 19:1534.

    én nem dőlök be azért eszem csírát

    sajnos ha megnézem a tescoban az uborkára mi van írva, nem innen származik.

    errefele meg nem is sok üvezház van(Bp közepe)

     

    az étrendet változatossá is kell tenni

     

    mind1,hagyjuk is ,nem kötözködöm veled,felesleges

    előzmény:
    Sirmi (32)
    2009-01-02  18:16
  11. 2009. január 2. 18:1833.

    Észrevettem, és képzeld, láttam már üvegházakat errefelé is. Te nem?  Én eszem uborkát most is. Retket is.

     

    Aztán amúgy ki beszélt a csíra ellen, hogy így meg akarsz győzni?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_940001 (29)
    2009-01-02  16:00
  12. 2009. január 2. 18:1632.

    Vitaminmaffia: a Lenkei-féle szörnyűséges vitamin-túladagolós, gyógyszermaffiás dologra gondoltam ezzel. Sajnos sokan bedőlnek olyan dolgoknak, aminek nem kellene.

     

    Szerintem az üvegházas uborkának és reteknek semmivel sem kevesebb a vitamintartalma mint a szabadföldinek.

     

    Azért "értetlenkedtem", mert furán hangzik: azért eszel csírát, mert uborka meg retek íze van. Egyél azért mert szereted.

    De ez nem kötözködés, hanem némi viccféle akart lenni, nem ment át, hát van ez így.

    No mindegy.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (25)
    2009-01-02  15:34
  13. 2009. január 2. 16:5431.

    Nálunk alfa a kedvenc, nem tudom kaphato-e Mo-on. 

    Lent probálta valaki esetleg, az milyen? 

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  14. 2009. január 2. 16:4630.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_940001 (29)
    2009-01-02  16:00
  15. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2009. január 2. 16:0029.
    Nem tudom, észrevetted-e: január van. Ebben az időszakban a mi égtájunkon nemigen van esély természetes módon növő, friss vitamin- és ásványi anyagforrásra. Mellesleg nagyon jó baktériumölő hatása is van a legtöbb csíranövénynek. A csíra tehát értékes, ráadásul egyszerű, házilag előállítható, olcsó, még érdekes is. Majd tavasszal eszünk retket, nyáron meg uborkát
    előzmény:
    Sirmi (8)
    2009-01-02  14:14
  16. Torolt_felhasznalo_337832
    Torolt_felhasznalo_337832
    2009. január 2. 15:5728.

    Én  biza lusta vagyok, ezért néha megveszem és így van nekem:

    (vagy/vagy) retek, brokkoli, mungóbab, ha termelek magamnak : zsázsacsírám(istenien csekélyigényű, gyorsnövésű jószágok), egy ideje érdekel a búza-,hagyma-, meg a gesztenyecsíra is, csak a "csiri"-s ismertetőn kívül sehol nem látok ilyeneket. Úgy látszik, a hagymát érthető okokból...

     

    Szeretem mindenfélével megrakott kenyéren, szendvicsben, savanyúság helyett, rizsbe, salátákba, zöldségköretbe, mindentbele-tésztás-vagy-rizses-egytálételbe keverve vagy csak úgy "magában".

     

    Görögszénára engem ember még egyszer nem vesz rá. Pedig én aztán már kipróbáltam egy-két iszonyat-ízű dolgot, mivel az ember a rongyos kis életéért sok mindenre képes...

     

    Ha megesik, a zsázsát cserépben nevelem és "aratom". 

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  17. 2009. január 2. 15:5427.

    igen, a búza ezért is szimpatikusabb

    köszi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_940001 (26)
    2009-01-02  15:53
  18. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2009. január 2. 15:5326.

    Szia, én a zsázsát szeretem, olyan friss retek-íze van vajas kenyérre szórva. És tele van természetes antibiotikummal, mint a fokhagyma. De ez is a 3-5. napon jó, aztán már inkább fűíze lesz.

     

    A gyökér körül a szőrök egyébként normálisak a kétszikűeknél, mivel ezek apróbb gyökerek a főgyökér körül, ami a növény tápanyag- és vízfelvevő képességét többszörözi. Szüksége van rá szegénynek, ne utáld ezért . (A búza egyszikű, ezért más a gyökere.)

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  19. 2009. január 2. 15:3425.

    nos,ha a hőhatás miatt elmegy a vitamin,meg amugy se volt benne, mert leszedték éretlenül,akkor miért is furcsa,hogy mi csírákat eszünk?

     

    nekünk nincs kertünk, erkélyünk meg egy hatalmas kereszteződés mellett van, így inább maradunk a csíráknál.

     

    és a vitaminmaffiát tartottam egy hülye beírásnak.

    ha te is tudod hogy logikus magyarázata van a dolgoknak,akkor miért kell rajta értetlenkedni?

    előzmény:
    Sirmi (24)
    2009-01-02  15:27
  20. 2009. január 2. 15:2724.

    (No hát ezek meg féligazságok, amit mondasz, de ezt a hülyézős stílust szerintem finomítsuk, mert én nem így beszéltem veled, úgy emlékszem...)

     

    A hőhatás oké, ezt én nem is emlegettem. A narancsból meg nem hinném, hogy "elpárolog" a C vitamin, mire ideér, legfeljebb nem volt benne, de ez sem azért, mert kivették belőle, hanem azért, mert éretlenül szedik le a szállíthatóság miatt. Talán.

     

    A csírákkal meg nem is vitatkoztam, felőlem egye, aki szereti...

    Amúgy én meg a kertemben meg az erkélyemen termelek gyümölcsöket és zöldésget, és elégedett vagyok velük...

    előzmény:
    kiskicsicsiga (17)
    2009-01-02  14:33
  21. 2009. január 2. 15:2423.
    nos még valakinek tapasztalat?
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-01-02  13:50
  22. 2009. január 2. 14:5322.

    mik vannak

     

    reggel este énis bevágom a csap alá és langyi vízben leomosom,csak napközben itt ücsörgök a gép mellett,és mindig látom,ha kiszáradnak,lespriclizem őket.

     

    nem bírom a nyálkát

     

    mondjuk szerintem a görögszéna színes leve a currypor:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (21)
    2009-01-02  14:51
  23. Torolt_felhasznalo_768317
    Torolt_felhasznalo_768317
    2009. január 2. 14:5121.

    Nincs mit, nagyon szívesen :)

     

    Hidd el, a szösz az szériatartozék :) Nem szabad összekeverni a penésszel. Nekem még nem is volt olyanom, ami megpenészedett volna!

     

    Nem próbáltam még zsázsát, mustárt, tipikusan ezekről hallottam hogy annyira nyálkások, hogy nem lehet vele bírni. Tanácsokat szívesen fogadok ezekről is :)

     

    Búza: dehogy baj, én van hogy 3 naposan már berakom a hűtőbe, akkor még nem nő nagyra... jó az így is, úgy is szerencsére.

     

    Én az edényeket csap alá szoktam rakni, kíméletlenebb vagyok, mint Te :) Remélem azért, hogy ez nem mos ki belőlük tápanyagot. Csak azért gondolkodtam ezen, mert a görögszéna még pl. a 3. napon is színes levet ereszt, és azt ezzel elmosom.. Pedig annak még az áztatóvizét is meg lehet inni, vitaminok vannak benne - azaz valamennyi sajnos kimodósik belőle. A lucerna áztatólevét is érdemes lefolyó helyett mondjuk a szobanövényekre önteni.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (19)
    2009-01-02  14:37
  24. 2009. január 2. 14:3920.

    énse bírom a turmixokat, meg a lében ázó műzlit se...a folyadék legyen nekem is egynemű.

     

    barátomnak nagyon bejött a búzacsira, rántottsajthoz azt ette uborka helyett.

     

    próbáltuk pirítóssal is,de nekem nem jött be

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768317 (18)
    2009-01-02  14:36

Címlap

top