Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Dévény vs Katona

nyunyori
Létrehozva: 2008. november 28. 11:26

Sziasztok!

 

2.5 hónapos kislányomat nyaki hypotónia miatt a gyerekorvos beutalta gyerekneurológushoz kivizsgálásra. Én - mivel ismertem a módszert- elvittem előtte egy Dévény-módszer szerint dolgozó gyógytornászhoz, aki masszírozza Zsófit ésazt mondta napi 3x 5 percre muszáj hasra tenni (eddig nem tettük, mert üvölt, mint a sakál).

 

Tegnap voltunk a neurológusnál, aki Katona-módszer féle gyakorlatokat írt elő, amit Zsófi nagyon élvez!

 

A gyógytornász leszólta a Katona-módszert, míg a neurológus a Dévényt. 

 

Van vkinek tapasztalata mindkettővel? Szívem szerint nem sírattatnám a gyerekem a hasalással, de ismerősi körben nagyon bevált a Dévény 'tornáztatás', így meg vagyok lőve... 

Vagy csináljuk mindkettőt, oszt ennyi???

 

Várom a tapasztalatokat.

  1. Torolt_felhasznalo_895398
    Torolt_felhasznalo_895398
    2008. december 27. 14:1531.

    Sziasztok!

     

    Én gyógytornászként eltérő izomtónusú és megkésett mozgásfejlődésű gyerekekkel dolgozok. A tapasztalatok szerint a Dévény terápia és a szenzomotoros terápia konbinációja  a leghatékonyabb, mivel az egyik az izomzat ingerlésével hat az idegrendszeri izomtónus szabályozásra, a másik az idegrendszer egyensúlérzékelő központjának ingerlésével hat az izomtónusszabályozó központra és az izmokra. Ha ugyanazt a rendszert kétfelől támogatjuk, akkor gyorsabb és tartósabb eredményt érünk el.

     

    A Katona módszer elvileg 8-9 hónapos korig alkalmazható, mert addig válthatók ki azok az elemi mozgásminták, amikkel dolgozik!!! utána nem ennek egy módosított formáját lehet csak alkalmazni, ha fenntartjuk továbbra is az elemi mozgásmintákat az kifejezetten káros a baba idegrendszerének!!!A Katona terápia sokszor túl nagy terhet ró a családra mert napi 5-6 torna kivitelezhetetlen, más szenzomotoros tornákkal (pl: TSMT módszer) is elérhető a fejlődés, ami akár 10éves korig is alkalmazható, és napi 1*30percet vesz csak igénybe, ami könnyebben kivitelezhető a család számára.

     

    Panni néni nem szereti, ha máshová is hordják a gyereket (így nem igazolható, h az ő módszere gyógyította meg a gyerkőcöt) de vannak olyan Dévényesk, akik kimondottan ajánlják mellé a tornát (én ezekhez szoktam irányítani a gyerekeket, hiszen nem az a fontos, h melyikünktől, hanem az, h rendbe jöjjön a gyerek!!!).

    A hasrafektetés pedig sokmindentől függ, annak a gyereknek, aki nem tudja egyáltalán emelni a fejét, és így nem tudja átfordítani, nem szoktuk javasolni, a többieknek igen.

     

    Remélem ez segített kicsit, látatlanban csak ennyit tudok :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2008. november 29. 16:0530.
    Én a Katonát nem ismerem. Az én lányomat a Dévény kezelés hozta rendbe. És a Dévény-es gyógytornász javasolta a TSMT tornát. A TSMT-s nő is javasolja a Dévény-t. Szóval ott úgy látszik nincs ellentét.
    előzmény:
    nyunyori (1)
    2008-11-28  11:26
  3. Torolt_felhasznalo_186213
    Torolt_felhasznalo_186213
    2008. november 28. 15:1629.

    mondtam, hogy ahány csoport, annyi variáció...

     

    Egyébként bölcsödétől fogva"figyeltem" a feladatsorokat... A "figyelésről" pedig még eszembe jut a kötelezően függönyözött ablak...

     

    Még most is figyelek, bár most már inkább a házifeladatokon keresztül, mert szülőin kétszer voltam bent, de... öö hogy is mondjam, elég volt, uis nem akarok rosszat gyerekemnek....

     

    Kellemes hétvégét!

    előzmény:
    granatvira (28)
    2008-11-28  14:52
  4. 2008. november 28. 14:5228.

    A Petőben az a szemlélet a nagyobb gyerekeknél, hogy egyszerre gyakoroltatjuk az összes hely- és helyzetváltoztató mozgást (persze a babáknál csak azt, amit már tudnia kellene kor szerint, és azt is sorban). Egyébként ha megfigyeled a napi feladatsorok felépítését, szépen végigmegy a törzsfejlődés állomásain.

     

    A magyar csoportokban sajnos elég ritkán változik a program (ne kérdezd, miért , elvileg a gyerekek állapotához kell mindig igazítani). Nálunk a nemzetközin havonta van új program, meg akkor is változtatunk ha valamiért megfelelő a gyerekeknek. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186213 (27)
    2008-11-28  14:28
  5. Torolt_felhasznalo_186213
    Torolt_felhasznalo_186213
    2008. november 28. 14:2827.

    ki mondta, ki mondta, hát Én

     

    A járást erőltették, pedig még mászni sem tudott... Otthon, maszekban erőltettük (mint a talicskázást is, hogy kezei is erősödjenek)

     

    Sajna, kevés statisztika áll rendelkezésre (már csak azért is, mert nincs "tiszta" értsd egyetemes módszer) hogy a "lábra állított" 2-3-.. évesek hogy néznek ki 5-10 év múlva,  és kinek, vagy minek a számlájára írható a túlkopott izület, túlnyúlt szalagok....

     

     

    Egyébként most is most mondom, hogy van (gyereknél) átmenet az állandó ülés-fekvés, és a járás között

     

    Egyébként Pető ide, oda, nem úsztuk meg sem az achillesz, sem az adduktor, sem a térdműtétet

     

    monoton: 2 évig ugyan az a zsámolyos feladatsor, ugyan az az ének, mondóka.. Szerinted mennyire érdekelte már ? 

    előzmény:
    granatvira (16)
    2008-11-28  13:37
  6. 2008. november 28. 14:2526.
    Köszi, ha csak ennyi, akkor tökéletes a cipőjük
    előzmény:
    granatvira (25)
    2008-11-28  14:24
  7. 2008. november 28. 14:2425.

    Ebben a cikkben szerintem minden benne van, ami fontos.

     

    http://www.babavilag.com/index.php?cikk=180&hl=cip%C5%91

    előzmény:
    Miknor (24)
    2008-11-28  14:17
  8. 2008. november 28. 14:1724.
    Nekünk spec. cipő nem kell, viszont a gyt szerint ne legyenbenne semmi, tök sima legyen a talpa és fogja a bokát, más nem kell.
    előzmény:
    granatvira (22)
    2008-11-28  14:08
  9. 2008. november 28. 14:0923.
    Nem átkozom a Dévény módszert,csak azt mondom ,nagyon észnél kell lenni,hogy milyen módszert választunk ,melyik a megfelelő.Mert mi pár hónapot veszítettünk ezzel.
    előzmény:
    Ariel01 (21)
    2008-11-28  14:07
  10. 2008. november 28. 14:0822.

    Igen, ez a cipő is kényes kérdés...Szerintem az orvosoknak is megvan a saját kedvencük terápia, cipőmárka és minden egyéb ügyben. Cipőt szerintem úgy kell venni, hogy megfeleljen az alapelveknek (sarok, talp, egyebek), egyébként meg teljesen mindegy, milyen márka. Az a lényeg, hogy olyan gyerekre nem szabad gyógycipőt adni, akinek nincs baj a lábával és a mozgásával, akinek viszont gyógycipő kell, annak meg orvos írja fel, és ne csak hasraütésszerűen vegyetek neki. Ennyi.

    Az, hogy melyik terpeutának meg melyik orvosnak mi tetszik, azt meg lehet hallgatni, de egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinek az válik be.

    előzmény:
    Miknor (20)
    2008-11-28  13:53
  11. 2008. november 28. 14:0721.

    Hahó! Jó kis topik.

    Enyém fiam enyhe dongalábbal született,rokonék esküdöztek a Dévény módszerre,és hogy neh ogy tornára vigyem.Dévényék Pesten azt mondták,hát igen ...járjunk csak..de tuti a műtét.Aztán találtunk közelebb egy másik Dévényest,aki a 3. nyúzás után becsületes volt és megmondta,hogy ezzel a módszerrel nem lehet helyrehozni. Egy mezei gyógytornász masszírozta helyre a fiam lábát,ingyér ( és nam 5000 ft-ért)+ egy jó gyermekortopéd orvos.cca 1 év alatt..azóta tökéletes.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2008. november 28. 13:5320.

    Cipőkérdés:

    A Dévényes manuálterapeuta nekünk az Elephanten cipőt ajánlotta (fura, de ma már nem akarnak mást fel sem próbálni, mert ha felvesznek mást akkor ordítanak,  hogy szorít), a múltkor egy doki meg úgy nézett rám, mintha gyilkolnám őket, hogy ilyet adok rájuk.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186213 (17)
    2008-11-28  13:37
  13. 2008. november 28. 13:5019.

    Igen, ikreim vannak. A lányom általános megfogalmazásban inkább spasztikus volt, a fiam hypotón. Viszont a nyaki izomzata  mindkettőnek laza volt. Amikor a Dévény Annánál voltunk és elmondta, hogy ez a testrésze ez, az a testrésze az (mármint spasztikus vagy hypotón), akkor már röhögtem kínomban, mert bár a megfogalmazás úgy volt, hogy a fiam hypotón, alányom meg spasztikus, a fiamnál is voltak feszes részek, a lányomnál meg fordítva. Tiszta káosz.

    Off:Ma épp azt találtam ki,hogy a fiam autisztikus. Ezt hol lehet kivizsgáltatni?On

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186213 (17)
    2008-11-28  13:37
  14. 2008. november 28. 13:3818.

    Szia!

     

    Mi is ugyanebben a cipőben jártunk!

    Csak nálunk az ortopéd küldött a katonára, s elitélte a dévényist. S beutalt neurológiára, ahol a doki viszont leszólta a katonát és a dévényist ajánlotta.

     Elmentünk az ortopéd által ajánlott tornászhoz, aki nem nagyon tudott uj gyakorlatot mutatni. Én itthon tornáztatom, s közben pedig járunk a dévényisre is. De amig a katonával megrekedtünk, s nem javult tovább, azt a dévényis tovább lenditette. Nekünk nyaki kényszertartás, beszükült vállizület és kis hipotónia volt.

    előzmény:
    nyunyori (1)
    2008-11-28  11:26
  15. Torolt_felhasznalo_186213
    Torolt_felhasznalo_186213
    2008. november 28. 13:3717.

    azért ne feledjük (biztos tudod)  hogy pld más a hipoton, és más a spasztika..

     

    Ha jól emlékszem, ikreid vannak, ugye?

    előzmény:
    Miknor (11)
    2008-11-28  12:47
  16. 2008. november 28. 13:3716.

    Nem magyar csoortban dolgozom, szóval nem vagyok elfogult.

     

    Viszont a járatást nem tartom túlzásnak, sajnos a cp-s gyerekeknek akkor is lesz ízületi problémájuk, ha nem mozgatják őket. Viszont a mozgatás, járás meg jót tesz a vérkeringésnek és így elkerülhető vagy késleltethető jópár probléma, ami az állandó ülésből-fekvésből adódna. 

    Azt meg nem tudom, ki mondta, hogy a Petőben nem ismerik el a törzsfejlődést??? Hát ez az alapja az egésznek, könyörgöm...

     

    A monoton ismétlés az mi? A feladatsorokra gondolsz? Nem kötekedni akarok, csak megérteni, ami neked nem tetszik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186213 (15)
    2008-11-28  13:31
  17. Torolt_felhasznalo_186213
    Torolt_felhasznalo_186213
    2008. november 28. 13:3115.

    Ajaj, ha én azt egyszer elmesélem:-)

     

    És melyik korra gondolsz? Bölcsöde, óvoda, iskola?

     

    A "járáskényszer" túlmozgatás sokszor "visszaüt" a késöbbiekben, izületi oldalról; a "törzsfejlődést" (kuszik, mászik, jár) nem ismerik, fogadják el; a monoton ismétlés inkább robot (nem csak a gyereknek, de már a konduktornak is)

     

    Sokat vívtunk az alvástól kezdve, a sínig, cipőig sok mindennel...

     

    Az iskolát kihagyom, tekintettel az - érthető - elfogultságodra, ill. arra a tényre, hogy minden csoport, osztály, tanár, más és más (egyébként lányom 3.-os a Villányi úton)

     

    A rivalizálás pedig elsősorban érzelmi, egzisztenciális kérdés... szerintem, bár nem vagyok szakember....

     

    De nem akarom offolni a topikot, pláne nem rivalizálni (ja, és mielőtt elfogultsággal illetnél, virtuálisan dobtak már ki dévényes topikból...)

    előzmény:
    granatvira (10)
    2008-11-28  12:44
  18. 2008. november 28. 13:1114.
    Nekem konkrétan a Panni néni mondta, hogy ne hasaltassam, mert nem izomkérdés, hogy tudja-e tartani, hanem valami ingerülti kérdés (mármint az agy felé menő ingerület hiányzik vagy mi). Néha nekem is égnek áll a hajam, maikor 3 sima gyerekorvos egy arcüreggyulladásnál is mást mond. Amit a másik ad, az szar, cseréljem le stb.
    előzmény:
    nyunyori (12)
    2008-11-28  13:00
  19. 2008. november 28. 13:0713.
    Na akkor még a két Dévényes se mondta ugyanazt, mert az egyik hasaltat, a másik meg nem...
    előzmény:
    nyunyori (12)
    2008-11-28  13:00
  20. 2008. november 28. 13:0012.

    Hát nekem is hót mindgy melyik haszál

     

    Az is érdekes volt, hogy a Katonás doki azt mondta ne tegyem hasra, ha sír tőle, mert ez idegi dolog, nem a hasalástól lesz jobb, míg a Dévényes kikötötte a hasaltatást Így legyen okos az ember......

    előzmény:
    Miknor (11)
    2008-11-28  12:47
  21. 2008. november 28. 12:4711.

    Szia!

    Mi mindkettőt csináltuk, sőt még a Petőt is. Én 1-2 alkalom után megmondtam mindenhol, hogy csináljuk a másikat is, Panni néninél nem volt gond, a Tűzoltó utcában sem (a Katonát itt tanultuk be), egyedül a Petőben veszekedtek velem, de marhára nem érdekelt. Nekem a Panni néni mondta, hogy ne fektessem hasra a gyerkőcöket, mert csak szenvednek és ez nem használ, majd pár hét Dévény után simán emelik a fejüket. Ezt így csináltam és tényleg igaza lett. Nálunk legalábbis, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkinél beválik, szóval csináld azt, amit neked mondanak.

    Nekem mindkét helyen (Katona-Dévény) azt mondták, hogy valójában azért nem szeretik ha kettőt csinálsz egyszerre, mert akkor nem lehet tudni, hogy melyik használ. Erre mondtam, hogy nekem tökre mindegy

    előzmény:
    nyunyori (1)
    2008-11-28  11:26
  22. 2008. november 28. 12:4410.

    ORP, mi volt a baj a Petőben? Én is ott dolgozom egyébként, de én iskolásokkal, vagyis most nem is dolgozom, gyeden vagyok a kisfiammal.

     

     

    Ez a harc talán nem is annyira csak rivalizálás, hanem azt hiszem pl. a Dévénynél azt mondják, hogyha más terápiát is végez a gyerek, akkor a kettő kioltja egymás hatását. Ez azért így ebben a formában nem igaz, bár azt aláírom, hogyha sokféle terápián vesz részt egy kisgyerek, akkor az egyáltalán nem biztos, hogy jót tesz neki, mert annyiféle inger éri, hogy nem tudja feldolgozni az agya és végső soron nem lép előre.

     

    Mondjuk én is a mi módszerünkben bízom de nyilván ezért is lettem konduktor. De én sohasem mondtam egy anyukának se, hogy ne járjon Dévényre, vagy akárhova, csak azért, hogy keresztbe tegyek a másik terápiának, kizárólag akkor szoktam mondani, ha úgy látom, hogy nincs rá szüksége a gyereknek (de ugyanígy volt olyan is, akit meg a mi módszerünkre nem láttam alkalmasnak és elküldtem máshova).

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_186213 (8)
    2008-11-28  12:30
  23. 2008. november 28. 12:309.

    Ó, már mindent bevettetünk figyelemfelkeltés célból... talán már csak tótágast nem állt az apja. De tényleg próbálom hasaltatni, csak hát az anyai szív... persze tom, hogy ez az ő érdeke!

     

    A neurológus is azt mondta egyébként, hogy csak enyhe hipotóniája van , nem kell aggódni.

     

    Azért nem értem, hogy miért kell ennyire rivalizálni, miért nem lehet elismerni egymás eredményeit?Aztán a szülőn csattan (pl. rajtam, mikor mondtam az orvosnak, hogy Dévény szerint is 'masszírozzák', tök kiakadt_)

    előzmény:
    granatvira (7)
    2008-11-28  12:23
  24. Torolt_felhasznalo_186213
    Torolt_felhasznalo_186213
    2008. november 28. 12:308.

    Háát, Panni néni nem tapsikol örömében, ha mást is csinálnak. Gondolom azért az elmúlt 10 évben - talán - toleránsabb lett....

    (a szülői "bujkálást" tanusítani tudom)

     

    Sajna a Petőről is van véleményem, de már csak így jártam...

     

    Hol vagy konduktor?

    előzmény:
    granatvira (6)
    2008-11-28  12:19

Címlap

top