Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Név esküvö után.

Torolt_felhasznalo_966077
Torolt_felhasznalo_966077
Létrehozva: 2003. december 13. 13:37
Kíváncsi lennék, kinek mi a véleménye az esküvö utáni esetleges névváltoztatásról.

Nálam ilyesmi szóba sem jöhetne, mert szerintem olyan hatást kellt, mintha a nö az esküvö után a férj tulajdona, tartozéka lenne , és nem önálló ember . A férj bezzeg igen ritkán veszi fel a felesége nevét

Szerintem az is igazságtalanság, hogy a gyerek legtöbbször az apa nevét kapja.

Mi a csudának?

Nem ö szülte a gyereket....

Ti mit gondoltok?
  1. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2004. szeptember 15. 13:1571.
    Mikor jópár évvel ezelőtt egy barátnőm férjhez ment és felvette a párja vezetéknevét ("-né" nélkül), akkor én kiakadtam, hogy hogy lehet ilyen hülyeséget csinálni. Akkor csak mosolyogva azt mondta: "Látod, még nem vagy érett a házasságra. "
    Idén házasodtunk össze a párommal és felvettem a vezetéknevét a keresztnevem mellé. Több oka is volt:
    -talán mert megérettem a házasságra ;-) remélem!
    -minden férfi szereti, ha a kedvese a nevét használja, ez jól esik nekik. Férjem nem kérte, csak megkérdezte, mi a tervem. Az a mosoly, ami a válaszkor megjelent az arcán, nekem mindennél többet ért!
    -már előre jól érzem magam, ha arra gondolok, hogy pár év múlva a gyerekeinket is úgy fogják hívni, mint minket. És így méginkább egy család leszünk. Kívül és belül.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. szeptember 15. 13:1170.
    Én praktikus szempontok alapján döntöttem: a vezetéknevem olyan gyakori, hogy a 22 lakásos társasházban két ugyanilyen nevű is van, de még a keresztnevük is ugyanaz! Volt is kavarodás a levelekkel! Így felvettem a párom vezetéknevét, az jól hangzik nagyon. És senki nem gondolja, hogy a testvérem, hiszen ha bemutat valakinek, vagy én őt, akkor modjuk, hogy a párom, meg ki is derül, fogja a kezem vagy ilyesmi. A-nés verziók nem tetszenek, a két vezetékneves tetszik, csak hosszú és a mi esetünkben hülyén hangzik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2004. szeptember 15. 13:0469.
    BM-en keresztül lehet csak, külön macera, elbírálják meg minden. Csak indokolt esetben engedik. Én csak egy betűt akartam berakatni a nevembe és nem engedték.
    előzmény:
    evike100 (44)
     
  4. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2004. szeptember 15. 12:5868.
    "Ha gyerekem lesz azt pedig nem egy férfinek fogom szülni.
    A gyerek önálló emberi lény, nem a szülök tulajdona. "

    Akkor milyen alapon veszi fel a Te neved? Akkor egy harmadik önálló nevet kéne adni neki, nem?

    Egyébként bárhogy erőlködsz, a férfit ebből nem tudod kihagyni és a gyerekednek is NAGY szükssége lesz apukára! Jobb ha most megszokod a gondolatot!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966077 (8)
     
  5. 2004. június 14. 10:4467.
    Most úgy van, hogy a férjed nevét kötőjellel a te most használt vezetékneved elé veheted. Vagy a férjed is felveheti a te vezetéknevedet.
    előzmény:
    mvadri (65)
     
  6. 2004. június 14. 10:2866.
    Nem tudom, most mi az ábra. De nekem volt egy barátnőm, akinek nem dupla neve volt, de jó hosszú, összesen 6 szótagos. Aztán még felvette a lányneve mellé a férje 2tagú vezetéknevét és a keresztnevét is. Így összesen 14 szótagból álló neve lett. Sokat küszködött, ha valahol le kellett a teljes nevét írni. Pl. postán, hivatalban stb. Azt nem tudom, hogy lehet-e rövidíteni vmelyik névelemet.
    előzmény:
    mvadri (65)
     
  7. 2004. június 14. 09:4665.
    Sziasztok!

    Ti tudjátok a névváltoztatásoknak a törvény adta lehetőségeit is?

    Mert én most kicsit nehéz szituba kerültem, most megyek férjhez majd. ÉS:
    Semmiképp nem mondok le párom vezetéknevéről, mindenképpen fel akarom venni.
    Viszont nem akarom elhagyni az enyémet sem.
    Viszont nekem eleve két vezetéknevem van, de használni az első betűvel rövidítve második végig kimondva.
    Na jó egyszerűbb ha példát írok:
    Tegyük fel: Kovács Hadházi Júlia vagyok, de úgy használom: K. Hadházi Júlia.

    Lehet-e hogy úgy legyen házasság után, hogy Molnárné K. Hadházi Júlia?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_339034
    Torolt_felhasznalo_339034
    2003. december 16. 16:5064.
    Upsz, ezt mondom én is, csak elôbb írtam, mint olvastam. . . Szerintem ez szép megoldás. Vagy a saját név.
    előzmény:
    myryn (60)
     
  9. Torolt_felhasznalo_339034
    Torolt_felhasznalo_339034
    2003. december 16. 16:4063.
    Szerintem fel lehetne venni egymás nevét, s így dupla vezetéknévvel futkoshatnánk. DDD
    Amúgy, amikor én férjnél voltam eszem ágában sem volt felvenni a férjem nevét, s ha most férhez mennék, se tenném. Semmilyen formában, esetlwg egy bet? erejéig, mint pl. Lukács T. Krisztina (csak példa, s a T. jelölné a férj vezetéknevét). . .
    A Tóth Istvánné, Kulcsár Gáspárné és hasonló formulák nagyon rossz benyomást keltenek szerintem bemutatkozáskor. . . De lehet, h. csak én érzem így.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966077 (1)
     
  10. Torolt_felhasznalo_950702
    Torolt_felhasznalo_950702
    2003. december 16. 13:1662.
    Ez jó ötlet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_482242 (58)
     
  11. 2003. december 15. 10:0861.
    Én a férjem vezeték nevét és a lánykori nevemet használom. Amikor választani kellett a vezeték nevét és a keresztnevemet szerettem volna felvenni, ami ellen az volt a kifogása hogy nem vagyunk testvérek. Így viszont nagyon hosszú a nevem, amit úgy oldok meg hogy hivatalos helyen a hivatalos nevemet használom, különben csak a "testvére"vagyok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. december 15. 10:0760.
    Dupla nevet most is lehet felvenni, vagyis januártól kötőjelesen felveheted a férjed nevét, és ő is a tied, tehát mindkettőtöket ugyanúgy hívhatják, és a gyerekeiteket is.

    Olyan hosszú sosem lesz egy név, mert max. két tagból állhat egy ilyen kötőjeles név. Ha mindkét szülőnek több vezetékneve van, választani kell, hogy a gyereké mi legyen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_601554 (9)
     
  13. 2003. december 15. 10:0759.
    ezt én is jónak tartom, így egy gyakori nevet is lehet egyediesíteni. persze minden a családi nevek "együtthangzásától függ"!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_482242 (58)
     
  14. Torolt_felhasznalo_482242
    Torolt_felhasznalo_482242
    2003. december 15. 09:3558.
    sziasztok mi ugy oldottuk meg hogy mind a kettőnk nevét használjuk és kötöjel van a kettő közt. A gyerek neve is ez lett. Szóval pl Kovács-Nagy Ádám. Igy mindenki jól jár, nem vagyok kovácsné, az uram meg kapott egy nagy toldalékot. Nyugaton ez már régóta így van. uff
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. december 15. 09:1657.
    Végre valaki, aki ugyanabban a cipőben jár, mint én, csak egy lépéssel előttem! Jogászként ugyanez a helyzetem, a családom vezetékneve is el fog tűnni egy idő után, mert nincs, aki továbbvigye. Arra még nem gondoltál, hogy a saját vezetékneved kezdőbetűjét toldalékként adod a gyerekednek, és ha fiad születik, ő majd továbbörökítheti a nevet. én már gondoltam rá, de sajnos nálunk elég bizarrul hangzana együtt a kettő.
    előzmény:
    mercedes30 (56)
     
  16. 2003. december 14. 16:1756.
    Az én véleményem is nagyon hasonló. Én szerencsés helyzetben vagyok: orvosként nem volt különösebb választásom, mint megmaradni leánynevemen, hiszen ezen a néven praktizálok évek óta, ezen a néven kötöttem tb. szerződést, erre a névre szól a nyilvántartási számom stb. Tehát a névcsere egyszerűen áttekinthetetlen bürokratikus lavinát indított volna el az életemben. A nevem tehát maradt. De az igazság az, hogy jó indok volt a fent említett. Mert sosem akartam nevet változtatni. Nem szeretném senki érzelmeit megbántani, ezért hangsúlyozom: mindenki úgy csinálja, ahogy neki tetszik, és ha valaki né, akkor az úgy van jól! :-D
    Az én véleményem tizenéve az, hogy attól, mert valaki férjhez megy, attól még nem lesz a férje tulajdona. Nem y neje lesz a jövőben, hanem marad x. Mert ő egy indivídum, egy és megismételhetetlen személyiség!
    A dupla névről pedig éppen az a véleményem: ha a szerelmemtől szültem gyermeket, akkor megtisztelem őt azzal (mert szeretem), hogy a gyermekünk az ő nevét viseli majd. És nem adom egoizmusból, különlegességből a saját nevemet hozzá.
    Pedig nekem lenne rá okom: én német apától származom, még Németországban is ritka vezetéknévvel, Magyarországon a családomon kívül senki nem viseli ezt a vezetéknevet. A férjem neve egyszerű, meglehetősen gyakori családnév. De én szeretem ezt a nevet, mert a férjem is, és májusban született kisbabánk is ezt a nevet viseli! :-D
    előzmény:
    bababetű (55)
     
  17. 2003. december 14. 12:5455.
    Számomra egyértelmű az, hogy én megőrzöm a saját nevem, mert az én vagyok. Gondoljatok az aláírásotokra. Hogy írod azt alá, hogy Kováts Jenőné, amikor téged Nagy Rozáliának hívnak. Szerintem fontos jelentősége van a névnek.

    Ha nagyon szerelmes lennék, abban még bele mennék (ha nem bizarr) hogy: Kotvátsné Nagy Rozália.
    Így ez jelképezi az összetartozást, és mégis a nevem is megmarad. A férjem vezeték nevét az én keresztnevem mellé nem venném fel, mert tényleg azt gondolhatnák, hogy a testvérem, másrészt a vezetéknevem AZ ÉN CSALÁDOMAT jelenti, akikhez ragaszkodom.

    A gyerekem pedig az apja nevét kapja meg. Én megszülöm, ő a nevét adja. Nekem ez így természetes.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_966077
    Torolt_felhasznalo_966077
    2003. december 14. 12:4354.
    A fö baj persze az, hogy a nök sok téren még mindig nem számítanak egyenrangúnak.
    Sok mindenen kellene változtatni, nem csak a név a gond.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_360429 (39)
     
  19. Torolt_felhasznalo_966077
    Torolt_felhasznalo_966077
    2003. december 14. 12:2353.
    Na pont ezért nem tetszik hogy a gyerek a férfi nevét kapja.
    Mert ennek az volt az oka, hogy régebben a férfi volt az úr a házban és csak ö keresett.
    Most a legtöbb nö dolgozik és a döntések is közösek.
    Ezért elavult szokás a férfi nevének felvétele
    s. t. b.
    előzmény:
    KisHobbit (13)
     
  20. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2003. december 13. 19:5452.
    Ha a nev-viseles tulajdonlas a ffiak szemeben, akkor ugye az sem mindegy, hogy ki kit. . . :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_354914 (48)
     
  21. 2003. december 13. 19:4951.
    valakinek van meg kerdese?????????????
    :-))))))))))))))
    koszi fuzis!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_329270 (50)
     
  22. Torolt_felhasznalo_329270
    Torolt_felhasznalo_329270
    2003. december 13. 19:4250.
    Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet szerint:

    "A születési név megváltoztatása
    28. § (1) Magyar állampolgár születési családi és utónevének megváltoztatását - kérelmére - a belügyminiszter engedélyezheti.
    (2) Kiskorú gyermek születési nevének megváltoztatását törvényes képviselője kérheti.
    . . . . .
    (4) A szülő családi nevének megváltoztatása - ha a szülő ennek ellenkezőjét kifejezetten nem kéri - kiterjed családi nevét viselő kiskorú gyermek családi nevére is.
    (5) Ha a nevet változtató házastárs nevét a másik házastárs valamilyen formában viseli, a névváltoztatás rá is kiterjed.
    (6) A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név felvételét - különös méltánylást érdemlő körülmények kivételével - nem lehet engedélyezni.
    (7) Amennyiben a névváltoztatással érintett anyakönyvi esemény külföldön történt, a névváltoztatás engedélyezésének feltétele a hazai anyakönyvezés.
    28/A. § (1) A név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell benyújtani a lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezetőnél, külföldön élő magyar állampolgár esetében az illetékes konzuli tisztviselőnél.
    (2) A kérelemnek tartalmaznia kell:
    a) a kérelmező személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét, továbbá családi állapotát, házasságkötésének helyét, idejét, lakóhelyét, értesítési címét, személyazonosságát és magyar állampolgárságát igazoló okiratának számát és érvényességi idejét;
    b) amennyiben a kérelmező családi állapota házas, a névváltoztatással érintett házastársa személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;
    c) a kérelmező kiskorú gyermeke(i) személyi adatait (születési családi és utónevét, születési helyét, anyja születési nevét) személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;
    d) a kérelem indokolását;
    e) nyilatkozatot arról, hogy a kérelmező - születési vagy házassági - nevét a belügyminiszter korábban megváltoztatta-e.
    (3) Születési név megváltoztatására irányuló kérelemben meg kell jelölni azt a családi, illetve utónevet, melyet a kérelmező új névként kíván viselni.
    (4) A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező, valamint azon személyek anyakönyvi kivonatát, akiknek anyakönyvi bejegyzését a névváltozás érinti.
    (5) Névváltoztatásról a belügyminiszter okiratot állít ki. A névváltoztatási iratok nem selejtezhetők, őrzésükről és nyilvántartásukról a belügyminiszter gondoskodik.
    (6) Akinek a névváltoztatását a belügyminiszter engedélyezte, az új nevet az okirat kézhezvételétől jogosult és köteles viselni.
    (7) A névváltoztatás anyakönyvi bejegyzését a belügyminiszter rendeli el. "

    Drága mulatság, sőt hosszadalmas! Sok sikert!
    előzmény:
    evike100 (44)
     
  23. Torolt_felhasznalo_329270
    Torolt_felhasznalo_329270
    2003. december 13. 19:2749.
    Beleolvastam kicsit ebbe a topikba. Segítségként idemásoltam a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény vonatkozó szakaszait. 2004. január 1-től hatályosan az alábbiak szerint lehet a házzasságkötés utáni névviselésről dönteni.

    Csjt. 25. § (1) A feleség a házasságkötés után
    a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
    b) a férje teljes nevét viseli a házasságra utaló toldással, amelyhez a maga teljes nevét hozzákapcsolhatja, vagy
    c) a férje családi nevét viseli a házasságra utaló toldással és ehhez a maga teljes nevét hozzákapcsolja, vagy
    d) a férje családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
    (2) A férj a házasságkötés után
    a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
    b) a felesége családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
    (3) A férj, illetve a feleség a házasságkötés után házassági névként családi nevüket is összekapcsolhatja, hozzáfűzve a saját utónevét.
    (4) A házasulóknak az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről meg kell egyezniük. Ennek során figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét [(1) bekezdés b)-d) pont, (2) bekezdés b) pont], illetve a házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.
    (5) A házasulóknak az anyakönyvvezető felhívására a házasságkötés utáni névviselésről nyilatkozniuk kell.
    Csjt. 26. § (1) A házasság megszűnése, illetve érvénytelenné nyilvánítása után a házastársak a házasság fennállása alatt viselt nevet viselik tovább. Ha ettől el kívánnak térni, ezt a házasság megszűnése, illetve érvénytelenné nyilvánítása után az anyakönyvvezetőnek bejelenthetik. Ilyen esetben sem viselheti azonban a volt férje nevét a volt feleség a házasságra utaló toldással [25. § (1) bekezdés b)-c) pont], ha azt a házasság fennállása alatt nem viselte.
    (2) A bíróság a volt férj kérelmére eltilthatja a volt feleséget a 25. § (1) bekezdés b)-c) pontja szerinti névviseléstől, ha a feleséget szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélték.
    (3) Újabb házasságkötés esetén a feleség volt férje nevét a házasságra utaló toldással [25. § (1) bekezdés b)-c) pont] nem viselheti tovább, és ez a joga akkor sem éled fel, ha újabb házassága megszűnt.

    A saját jogon szerzett titulus mindegyik variációban használható. Tehát pl. , ha valaki férjvezetéknév+saját keresztnév variációt választja nem veszíti el a "dr"-jét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2003. december 13. 19:1748.
    Azt hiszem az. Es miert ok nem akarjak felvenni az asszony nevet? :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (47)
     

Címlap

top