Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Bodzaszörp tartósítása

céva
Létrehozva: 2008. május 30. 11:47

A tanácsotokat szeretném kérni tartósítás ügyében. Csináltam bodzaszörpöt és sajnos megpenészedett és felforrt. Viszont nyaggatnak, hogy csináljak újra mert finom volt amíg inni lehetett.

1. Ki hogyan rakja bele a nátrium-benzoátot a tartósítandó italba, befőttbe? (Én csak a tetejére tettem egy késhegynyit.)

2. Műanyag üvegbe tettem 1 1/2 l-t, lehet ez sem volt jó??

Várom az ötleteket, hátha a bodza szezon vége előtt még sikerül egy tartósat összehozni!!!

  1. Torolt_felhasznalo_323675
    Torolt_felhasznalo_323675
    2008. május 31. 11:4013.

    szia zeni

    ezt a receptet amit te irtál éez kell e hidegducba vagy valamien modon valami mást csinálni vele remélem érthetöen fogalmaztam mert amit az idén csináltam az nekem a fele felfort de az nem ilyen recept volt jövöre ezt szeretném kiprobálni mert már a mi bodzánk elvirágzot lassan termése lesz üdv anci83

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2008. május 30. 12:5612.

    szia Céva!

     

     

    én innen vettem a  rp-et,tavaly megcsináltam isten,mindenkinek nagyon ízlett,a színe,mint az olvasztott arany,idén már 8 adagot kellett csinálni.,berakom a  rp-et

    íme a  recept:


    Én már évek óta készítek bodzaszörpöt, ami finom és évekig is eláll. Most néhány hete viszont valaki feltett egy másik receptet, ami azonnal megtetszett. Kipróbáltam, és amikor a hugom megkóstolta, azt mondta, hogy ilyen finom bodzaszörpöt még nem ivott. A szine pedig olyan, mint az olvasztott arany. Azóta csináltam már egy másik adagot is. Még nekem is ízlik, pedig én nem is szeretem a bodzaszörpöt.

    Íme a recept:

    Bodzaszörp sűrítmény

    Hozzávalók: 30-50 db bodzavirág
    2 kg kristálycukor
    1,5 liter víz
    1 evők. citromsav (vagy 1 doboz citrompótló

    Elkészítés:

    Leszedjük a bodzavirágot. Ollóval megszabadítjuk a vastag zöld szárától, kevés zöld és a virágrész marad meg, melyet szűrön folyó víz alatt rövid ideig mosunk. 50 dkg kristálycukrot halványszínűre karamellizálunk.( Épp hogy megsárguljon, mert inkább a színe miatt van rá szükség, mint a karakteres íze miatt, hiszen elvégre bodzaszörpöt készítünk.) Felengedjük 1,5 liter hideg vízzel, beleteszünk még 1,5 kg kristálycukrot és a púpozott evőkanál citromsavat, vagy citrompótlót egy dobozzal, beletesszük a bodzavirágokat is és felforraljuk. (A fenti arányokat lehet változtatni, több cukorral még sűrűbbre készül, a citromsavval pedig a savanyú ízét változtathatjuk, de a sav végül is a tartósításához is szükséges.) Amikor meghűlt, a bodzavirágokat kiszedjük szűrővel, megnyomkodjuk, hogy a beleivódott lé se vesszen kárba. Az elkészült szörpöt kisebb üvegekben ( pl. fél literes ásványvizes üveg) tároljuk.

    Ezt a tömény szörpöt ajánlom, mert sokáig eláll, nem foglal sok helyet és szóda- vagy ásványvízzel felengedve kellemes üdítő ital.

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  3. 2008. május 30. 12:4511.

    Azt elfelejtettem írni, hogy a végén jó alaposan le kell szűrni.

     

    Én nagyon szeretem, mert egyszerűm gyors, nem kell főzni, és eláll egy évig simán

    előzmény:
    jiki (10)
    2008-05-30  12:41
  4. 2008. május 30. 12:4110.

    Generációk óta bevált családi recept (nekem a spázjban áll két adag, kb. 14 liter)

     

    5 l víz

    4 kg cukor

    3 db citrom felkarikázva

    12 dkg citromsav (gyógyszertárban kapható)

    1 ek. szalicil

    40 db bodzavirág

     

    Ezt összekeverni, állni hagyni egy hétig, minden nap kevergetni, hogy feloldódjon, aminek fel kell.

     

    Üveg üvegekbe töltöm, fóliát a tetejére a kupak alá. Ma még a tavalyit iszom, és semmi baja

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  5. 2008. május 30. 12:399.
    A virág is öt napig benne van? Gondolom hűvős helyen tartni 5 napig amíg áll??
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211077 (5)
    2008-05-30  11:59
  6. 2008. május 30. 12:378.
    1 1/2 hét után tönkrement!! Nem volt hűtőben, csak a spajzban. Kicsit hűvősebb mint a lakás.
    előzmény:
    floryka (6)
    2008-05-30  12:02
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. május 30. 12:267.

    az én tuti receptem a következő!

    1,5 kg bodzavirág,5 liter víz,6 kg cukor,0,5 liter citromlé,10 dkg citromsav,fél zacskó szalicil

    a virágot meg kell mosni,majd a többi hozzávalót beleteszem egy kisebb hordóba(20 literesbe szoktam)és bele a bodzavirág,majd 1 napig kevergetni,és utána leszűrni,kicsit megrottyantani a tűzhelyen és üvegekbe tenni,nem műanyagba!!. jól lezárni és száraz dunsztba tenni.évekig eláll.

    nekünk ez vált be,de mindig kevés.idén 6kg bodzavirágból tettem el.

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  8. 2008. május 30. 12:026.

    Neked mennyi időalatt forrt fel? Én 2 hete csináltam, ugyanígy műanyag palackba tettem, és még jó mind. 6 liter vízhez tettem 4 kg cukrot és 1 kk na-benzoátot, és ezzel összefőztem.

     Akkor lehet hogy várhatom hogy az enyém is tönkremegy? Ma szűrtem le éspalackoztam a második adagot. Tavaly is így csináltam, és hónapokig elállt, igaz akkor a hűtőben tartottam. Most mivel több lett oda nem fér, ezért  hagytam a kamrában. 

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  9. Torolt_felhasznalo_211077
    Torolt_felhasznalo_211077
    2008. május 30. 11:595.

    Kedves Éva!

     

    Az én tuti receptem a következő:

     

    3 liter vizet felforralsz 2 kg cukorral. Beleteszel 5 dkg borkősavat valamint ha kihűlt, 3 db citrom levét és kb 15 db megmosott virágot. Ez kb egy ötliteres üvegnyi mennyiség. 5 napig állni hagyod, időnként megkevered. Azután leszűröd és keversz bele 2 literenként 1 késhegynyi nátrium-benzoátot. (Ebből az adagból nekem 4 liternyi lett, így 2 késhegynyit tettem bele). Üvegekbe töltjük lezárjuk és kész!

    Ez egy sűrű szörp, vízzel higítva kell fogyasztani.

    1-2 évig simán eláll, de akkor jó sokat kell készíteni, mert hamar elfogy!

    Remélem segítettem.

    Üdv:  isziri

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  10. Torolt_felhasznalo_868275
    Torolt_felhasznalo_868275
    2008. május 30. 11:574.

    Szia!

    Ugye a virágjából készült szörpre gondolsz?

    Szerintem a műanyag palackot felejtsd el!

    Sűrú szirupot csinálj és abba áztatsd a virágokat. Ez nem fog megromlani! Mi is így szoktuk. Mi semmilyen tartósítószert sem szoktunk beletenni és mégis eláll. De ismétlem, mi nagyon sűrű szirupot készítünk jó sok virággal, amit hígítani kell iváskor. Viszont ha felbontod, tedd hűtőbe és ne tartogatsd sokáig, mert nyitott üvegben tényleg elég hamar megforr.

    Sok sikert!

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  11. 2008. május 30. 11:573.

    Mi fagyasztjuk, így kásőbb is bármikor tutira jó.

     

    Vagy: bondzavirágot jól megszárítasz, utána légmentes üveg és télen is be lehet főzni belőle.

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47
  12. Torolt_felhasznalo_698367
    Torolt_felhasznalo_698367
    2008. május 30. 11:542.

    http://www.edenkert.hu/cikkek/gyumolcs/bodzaszorp-egesz-evb en/

     

    ezt olvasd el 

    előzmény:
    céva (1)
    2008-05-30  11:47

Címlap

top