Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea szaporítása

*Macifül*
Létrehozva: 2008. március 30. 12:49

Sziasztok! Próbáltam a neten utánaolvasni, de nme lettem okosabb a dologban. Háha tud valaki segíteni nekem és okos tanácsot tud adni.

Lényeg a követekző. Van egy orchideám, 2 év után hozott egy tövet, amin 1 azaz egy darab virág nőtt. Szépen virágozott heteken keresztül, míg nem leesett. No akkor ott, ahol lesett, továbbhajtott és hozott 5 virágot, míg a tövéből jött egy ujabb hajtás és azon is volt van 4 virág. Nagyon szép volt, míg nem az első tő közepén az elágazásnál egy uj virág kezdett feljődni, már van 3 pici levele is. Kérdésem, hogy tudja e valaki, hogy le lehet e ezt venni és elöltetni, így lesz egy új növényem. Gyökere nincsen még, így félek addig levenni, nehogy elpusztuljon. Kérem, ha valaki tud írjon. 

Mellékelek egy fotót is róla. 

Köszi

  1. 2008. március 30. 13:122.

    En is kerdezek: nalam orchidea eddig CSAK elhalalozni volt kepes.

     

    Sok feny, nem direkt nap, mersekelt viz,

    közepes feny, keves viz,

    sok viz.. napfeny... meleg sarok... paras sarok... szaraz sarok...

     

    minden verziot kiprobaltam.

     

    van ötletetek? (ok, magamtol eszem agaban sincs orchideat veni, tudvan tudva pusztulasat. na de neha kapok..)

    előzmény:
    *Macifül* (1)
    2008-03-30  12:49
  2. 2008. március 30. 13:173.

    Az orchideák legnagyobb része a Föld trópusi és szubtrópusi területeiről származik, 25.000 fajuk ismert.
    Vannak fajok, amelyek a meleget kedvelik: 20-26 °C-ot, vannak viszont olyanok is amelyek megelégszenek télen 7-18 °C-al, nyáron pedig 12-21 °C-al. Az orchideák lehetnek melegházi-, mérsékelt házi- és hidegháziak. Ezt nagyon fontos figyelembe venni, így több sikerrel járunk virágoztatásuk szempontjából és egyértelműen ettől függ életük is - egy hidegházi orchidea tönkremegy a nagyon meleg tenyészhelyen.
    Árnyékos vagy félárnyékos hely az ideális számukra, tűző napra nem szabad állítani őket. Vannak olyan fajok amelyeknek télen pótmegvilágításra van szükségük.
    Minden esetben a páratartalom nagy kell legyen, 70-80 % közötti, amit elég nehéz szobai körülmények közt elérni. Jobban megfelel például egy zárt virágablak.
    Lágy vízzel kell permetezni és öntözni őket, amely langyos legyen, ne hideg. Erre a célra megfelelő az esővíz, vagy a csapvíz amelyet 2-3 napig ülepedni hagytunk, bár ez utóbbiban még megtalálható a mészkő. Nagyon elővigyázatosan öntözzünk, a növény ne tocsogjon vízben mert gyökerei rothadni kezdhetnek, de nem is szabad kiszáradnia a földlabdának.
    Tápanyagot 2-4 hetenként kaphatnak, de mindig a felére csökkentett töménységet használjunk; az orchideákat télen is lehet trágyázni. A szaküzletekben külön orchideáknak való tápanyagokat is lehet kapni, így egyszerűbbé válik az adagolása.
    Speciális orchidea-ültetőközeg is létezik, mivel e növényeknek nem a megszokott virágföld az alkalmas.
    Átültetni 2-5 évenként lehet, fajtól függően, a nyugalmi időszak végén, vagy amikor növényünk kinőtte cserepét. Lehetőleg ne sértsük meg a léggyökereket, sem a talajgyökereket.
    Hogy nyugalmi időszakuk mikor ér véget, ezt hosszú megfigyelés után tudhatjuk csak meg. Általában a nappali-éjszakai hőmérséklet ingadozás váltja ki az újbóli virágzást, sokszor elegendő 2-4 °C is ahhoz, hogy megkezdődjön a bimbózás. Ekkor kezdenek nőni az új gyökerek is, ilyenkor bátran lehet átültetni, szaporítani a növényt, bár a szaporítás inkább a kertészek dolga. Azokat a fajokat amelyek álgumókat képeznek tőosztással lehet szaporítani nyugalmi időszakuk végén.
    Kártevők ritkán fordulnak elő az orchideákon, de ellenőrizni nem árt időnként növényeinket. Ha mégis takácsatka, levéltetű támadná meg, idejében intézkedni kell eltávolításukról.

    előzmény:
    *Macifül* (1)
    2008-03-30  12:49
  3. 2008. március 30. 13:364.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2008. március 30. 13:385.
    - szerencsések közé tartozol eleve, h. virágot produkál (t) nagyon nehéz a további gondozás de akinek ez sikerűl az már kész csoda. Olvastam a virágos könyvembe, mesterséges párásításról az amit nagyon szeret.
    előzmény:
    *Macifül* (1)
    2008-03-30  12:49
  5. 2008. március 30. 14:036.

    Szia!

    Azt nem tudom még,hogy szaporítani hogyan kell,de az én növényem már két éves és gyönyörű.Most épp 36 virág és még 12 bimbó van rajta.hetente locsolom állott vízzel,keleti fekvésű ablakban van,imádja a napsütést,ezért nem változtatom a helyét.Kb kéthetente tápoldatozom,és nekem azt tanácsolták,fontos,hogy a cserepe átlátszó legyen a gyökerei ugyanis fotoszintetizálnak.

    előzmény:
    semiramis (2)
    2008-03-30  13:12
  6. 2008. március 30. 14:137.

    Szia!

     

    Itt próbálj rákérdezni: http://www.gazlap.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1628 , utánaolvasni. Én még kezdő orchideás vagyok, itt szoktam kérdezgetni.

    előzmény:
    *Macifül* (1)
    2008-03-30  12:49
  7. Torolt_felhasznalo_410491
    Torolt_felhasznalo_410491
    2008. március 30. 14:218.

    Szia! Én is gazlapot ajánlom, a fórumban nagyon kedves hölgyek-urak vannak (például anyukám ), biztosan segítenek!!!

    www.gazlap.hu

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2008. március 30. 14:579.
    Köszönöm szépen mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_516867
    Torolt_felhasznalo_516867
    2008. március 30. 15:0010.

    Szia!

     

    A szaporitáshoz sajnos nem értek, csak a saját tapasztalatom tudom elmondani.

     

    Ezt az orchideát 7 éve vettem. Eddig minden évben decemberben (az idén februárban) hozott egy új hajtást, elkezdett szépen bimbozni és néhány hét után virágozni. Az elsö évben lelkesen locsolgattam a virágzási fázisában és nagyon gyorsan elhullottak a virágok. Egy munkatársam azt mondta, hogy ilyenkor szomjaztatni kell, azt is kiprobáltam és valóban megtartja a virágot 2-4 hónapig is. Ha nem virágzik akkor sokat öntözöm és 3 havonta kap táprudacskákat. A konyhában nagyon világos helyen van és még nem ültettem át, de az idén valamikor majd átfogom.

     

    Nagyon szeretem, gyönyörü a virágja és "számithatok rá", hogy évente virágzik.

     

     

     

    előzmény:
    *Macifül* (1)
    2008-03-30  12:49
  10. 2008. május 11. 22:5711.

    szia!

    ha javasolhatom, várd + amíg kinö a gyökere, én + szoktam várni amég az 1-1,5 cm-t el nem éri, utánna óvatosan leválasztom az anyanövényröl hagyom 1-2 napig csak úgy nyugiban, hogy beszáradjon a seb és csak utánna ültetem el, de speckó orchidea keverékbe!!!

    ha így teszel tuti, hogy sikerül.

    mse

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top