Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Epidurális:-(

ámornyila
Létrehozva: 2006. október 8. 12:35
Sziasztok!


Apukámat csütörtökön műtötték. Hatalmas vizes gennyes zsák volt a térdében. Ki kellett fejteni az egész zsákot, mert a leszívás olyannyira semmit nem ért, hogy pár óra alatt telítődött.

Szóval a lényeg, hogy műteni kellett. Gerincbe kapott érzéstelenítést . Amit már eleve nem értek. Miért nem lehetett a térdet körbeinjekciózni. Miért kell deréktól lefelé lebénítani valakit egy ilyen műtéthez?:-(:-(

Csütörtök délben volt a műtét. Amikor elmúlt az érzéstelenítés hatása, nagyon megfájdult a feje. Ez nem szokatlan, ez a mellékhatás. Én császárral szültem, szintén gerincbe kapott injekcióval, de pár órányi tompa fejfájással megúsztam, másoknak 24 óráig fájt.
Neki viszont ez a 4. nap. :-(
A rettenetesen kemény ember a sírással küszködik, mert már dugig van infúzióval, gyógyszerrel, és még csak nem is tompul az őrült fájdalom. Szinte mozdulni nem bír:-(
hallottam olyat, hogy valakinek két hónapig nem múlt el, és már az őrület határán állt, eszméletvesztésig fájt az illető feje:-(

Mi lehet a baj? Miért történik ez? Lehet, hogy valami idegszálat ért az injekció? Talán valami nagyobb baj is lehet? Ugye nem??:-(

Aki átesett ilyenen, és szintén ilyen hosszú fejfájása volt, az írjon!!
Remélem, valami bíztatót tudtok, mert nagyon nagyon aggódunk Apukámért!!!

Előre is köszönöm.

Kriszta
  1. 2006. október 8. 22:3232.


    Sziasztok!


    Csak egy pillanatra ugrottam be, és beleolvastam a topikba.

    Nem tudom elégszer megköszönni a segítséget, különösképpen nyhpraxis-nak.
    Amit javasolt és elmagyarázott, bevált.

    Igaz, holnap reggelre ígérte az orvos, de olyan mértékű volt a fejfájás, hogy Apukám kérte, hogy még ma adják be az epidurális injekciót, ami a saját vére.
    Kb. két perc alatt teljesen helyrejött. Hihetetlen és bámulatos:-):-)


    Jóéjt Mindenkinek!

    ámornyila
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 17:2131.

    Bocs, hogy ilyen szakaszokban írok, nem akarok úgy járni, mint délután.

    Szóval, amiben vitáznék veled, az az ágynyugalom. Én elég régen szakvizsgáztam, de már akkor túlhaladott volt a 24 órás fektetés. /Jelesre szakvizsgáztam, az egyik tételem pont a gerincközeli é. volt, és a Károvits prof. éppen rákérdezett erre, ugyanis ő akkor már sokszor dolgozott "nyugaton", s akkor már kint sehol sem dívott a hosszú fektetés. Természetesen, ha eleve fáj a paciens feje, persze hogy jobban fáj, ha mozog./  Mi rengeteg spinált, epidurált csináltunk, és nem voltak rosszabbak az eredményeink a pospunctios szövődmények terén, mint másoknak. Csak azért jegyeztem ezt meg, mert ebben a kérdésben teljesen mást írtunk.

    /Nézz át a hálapénz topikba!/ Szia!     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_105482 (27)
    2006-10-08  16:34
  3. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 17:0330.

    Szégyelld magad! Ha eü-i dolgozó vagy, és ennyit tudsz a spinál és epidurál érzéstelenítésről, akkor nem hülyeségeket kell írni, hanem mars vissza a könyv mellé tanulni! Különösképpen felhívnám a figyelmedet az oldatok fajsúlyára -mi a jelentősége, miért nem mindegy, milyen magasra "száll" fel a beadott folyadék-, miből, hány ml-t /-tól-ig/ kell beadni, és az oldatok százalékos arányára! Irány tanulni! Priviben várom a leckét!

    Egyébként aneszteziológus vagyok én is, és ha választhatnék, csakis gerincközeli érzéstelenítést kérnék!!!

    előzmény:
    bubóca (17)
    2006-10-08  14:00
  4. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 16:5129.
    Amiben egyetértek veled, hogy tényleg időnként fals információk kerülnek így a köztudatba, ezért is bosszantott, hogy nem ment át az üzenet, de figyelem emberek! A topikindító már jelezte, hogy okafogyottá vált az ügy! Természetesen, méltányolom a segítőkészséget, de ismételten felhívom mindenki figyelmét, hogy lehetőleg a beavatkozást végző orvost kell megkeresni, vagy  m  e  g  k  e  r  e  s  t  e  t  n  i, annál inkább, mert ez nem műhiba, de igen ritkán előforduló szövődmény, amiről tudnia kell az illető orvosnak!
    előzmény:
    everytimez (23)
    2006-10-08  15:40
  5. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 16:3728.
    A kezelőorvos traumatológus, aki elvégezte az érzéstelenítést: aneszteziológus. Nem egy osztályon dolgoznak, az altatóorvos nem tudja, hogy fellépett egy posztpunkciós fejfájás, ha nem szólnak neki...
    előzmény:
    bubóca (19)
    2006-10-08  14:05
  6. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 16:3427.
    Szia kollegina! Én még részletesebben leírtam, amit te, éppen azért, hogy ne kerüljön be ennyi fals vélemény. Leírtam a megoldást, az epidurálisan adandó saját vér injekciót, csak a meglehetősen hosszú hozzászólás eltűnt, nem ment át. Ezért priviben megbeszéltük, hívtuk egymást, és közben sikerült ottani kollégával is beszélni, a topikindító édesanyja is beszélt ottani kollégával, holnap elvégzik az epidural vértamponádot.
    előzmény:
    everytimez (23)
    2006-10-08  15:40
  7. 2006. október 8. 16:1026.
    Én is császárral és epidurállal szültem,és jó kislány voltam,meg sem mozdultam 24 órán keresztül,de ami a lényeg,nem emeltem fel a fejem.Emiatt van  afejfájás.Nálunk sok kismama szenvedett ettől,de hát.....Remélem hamar javul édesapád állapota.Szia!
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  8. 2006. október 8. 15:4925.
    Ld. elözö megjegyzésem.
    előzmény:
    everytimez (23)
    2006-10-08  15:40
  9. 2006. október 8. 15:4424.
    Szerintem apukád nem epidurális, hanem spinális érzéstelenítést kapott, annak lehet - ritka - szövődménye tudomásom szerint a fejfájás, de ez is általában akkor lép fel, ha felemeli a fejét, forgatja, na dj Isten felkel túl hamar. Nekem az első császárom spinális érzéstelenítésben volt, betartottam az utasításokat, még a fejemet sem emeltem fel jó ideig, és nem volt fejfájásom. A második császárom epidurálisban volt.
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  10. 2006. október 8. 15:4023.

    sziasztok!

    Én aneszteziológus orvos vagyok és fel vagyok háborodva, hogy laikus emberek "hittérítenek" ezen az oldalon, akiknek fogalmuk sincs, hogy mi a különbség az epidurális és a spinális érzéstelenítés között.   Az, hogy valakinek megfájdul a feje, az egy lehetséges szövődmény. Általában attól van, ha valaki 12-24 óra előtt felkel a műtét után, ebbe beleszámít az is, ha felemeli a fejét!!! Műtét után sokat kell inni, napi 2-3 litert néhány napig. Természetesen befolyasolja a szúrási technika, ill. a szúráshoz alkalmazott tű vastagsága és sajnos, az egyéni érzékenység, életkor (fiataloknál gyakoribb) Másrészt anatómiai viszonyokból adódóan csak a spinális érzéstelenítés után alakulhat ki fejfájás, epidurális érzéstelenítésnél NEM!!! A mi kórházunkban tapsztalt anesztezológusokként elmondhatom, hogy nagyon-nagyon ritka szövődmény a fejfájás. Még egy pár szót az altatásról. Tudni kell, hogy vannak olyan esetek, amikor mérlegelve az előny/kockázat arányt sokkal de sokkal ajánlottabb az érzéstelenítés, mint az altatás. Altatásnál ki kell a légzést kapcsolni, intubálni kell, lélegeztetőgépre kell tenni a beteget. Ennek is megvannak a kockázatai rendesen. Olyan műtéteknél, pl. lágyéksérv, nagyobb kockázata van az altatásnak. Császármetszésnél pedig ha nem áll fenn kontraindikáció szakmailag csak az érzéstelenítés az elfogadható, az altatás NEM!!! Árt az anyának, a babának meg különösen, nehezíti a kiemelést, sokkal inkább kapkodni kell a szülésznek, stb... Ja, és mégy egy dolog: ha engem operálni kellene és olyan műtét lenne, ahol van választásom az érzételenítés és az altatás között, én mindenképpen az érzéstelenítést választanám...

     

    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  11. 2006. október 8. 15:0122.
    Én is azt olvastam egy szakkönyvben amit petunia írt.Én is így szültem császárral.Hát mit mondjak a fejfájás borzalmas volt.A 3.napom már hánytam a fejfájástól,akkor kaptam egy vénás szurit,hogy mi volt azt nemtudom,de utána jobb lett de a fejfájás 5-6 napig megmaradt.Az biztos,hogy az után kezdett el fájni, miután fel kellett kelnem letusolni fél nap után, s a tusolóban rosszul lettem.Meg is íjedt a nővérke rendesen,aznap már nem forszírozta a felkelést 12 órás műtötten.
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  12. 2006. október 8. 14:5121.
    Hihihi, értelek! Màs területen vagyok jàrtas. Az ehhez a területhez kapcsolòdò topikok...   a hajam àll égnek néha. Itt legalàbb jòindulatù emberkék tanàcsolnak (lényegében) àrtalmatlan dolgokat. Rengeteg helyen viszont komplett, sùyos diagnòzisokat àllìtanak fel, szaktudàs nélkül (azt màr nem is emlìtem, hogy làtatlanba, hiszen màr az elöbbi indok elegendö lenne ahhoz, hogy ne tegyék). Stempliznek, neked ez van, neked az, pròbàld ki (?!?!?!) eztvagyazt a gyògyszert... Hajmeresztö.  Fel sem fogjàk, mennyit àrthatnak - pusztàn jòindulatbòl. Persze, jò dolog valakivel megbeszélni a problémàt. De hogy laikusok SZAKtanàcsot adjanak... 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_105482 (13)
    2006-10-08  13:28
  13. Torolt_felhasznalo_769179
    Torolt_felhasznalo_769179
    2006. október 8. 14:1720.
    Én is térdműtétnél kaptam epidurális érzéstelenítést... zéró eredménnyel. Igaz, nekem nem a fejem fájt utána, "csak" mindent éreztem a műtét elején, és először el sem akarták hinni. Az utóbbi szerintem felháborító!
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  14. 2006. október 8. 14:0519.

    Bocsi! Ezt miért nem tudja a kezelőorvos magától??????   

    Miért szükséges, hogy a hozzátartozó nézzen utána a megoldási lehetőségeknek????????      

    előzmény:
    ámornyila (18)
    2006-10-08  14:01
  15. 2006. október 8. 14:0118.
    Ja, azt elfelejtettem leírni a nagy megkönnyebbülés közepett, hogy valóban egy újabb injekcióról van szó, ami rövid időn belül megszünteti a fájdalmat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_431941 (14)
    2006-10-08  13:36
  16. 2006. október 8. 14:0017.

    Nagyon remélem, édesapád már jobban van!!!

    Én is eü-s vagyok, de ezt a fajta érzéstelenítést soha nem engedném meg. Éppen most vagyok én is gondban ez miatt, mivel megállapították, hogy előrehaladott köldöksérvem van. A mi "nagy" kórházunkban viszont senkit nem hajlandóak ilyen műtéttel altatni. Abból viszont megjöttem, hogy akár epidurális, akár helyi érzéstelenítést alkalmazzanak. A férjemet 2x műtötték 1 év alatt helyi érzéstelenítéssel itt, mindkétszer majd leugrott a műtőasztalról. Mint kiderült, csak 72 %-os volt a hatóanyag az érzésteleítőben!  Ugyan így járt a szomszédunk szintén sérvműtéttel, valamint a lányom apósa. Szóval ebből nem kérek!!!! 

    Az epidurális műtétek utáni állapotokról viszont nagyon sokat tudnék mesélni.............  tapsztalat 

    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  17. 2006. október 8. 13:5816.
    Mindenkinek köszönöm a hozzászólást, már kaptam megnyugtató segítséget.

    Hálás köszönetem nyhpraxis-nak a tanácsért és a segítségért.

    (Az emberek segítőkészsége nagyon megható!! )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_208662
    Torolt_felhasznalo_208662
    2006. október 8. 13:4315.
    Sziasztok!

    Nkem is volt már epidurális érzéstelenítésem ,a kisfiam császárral születtett.
    Nekem azt mondták hogy egyáltalán ne emeljem fel a fejemet az ágyró és igyak sok vizet.Én ezeket szigorúan be is tartottam és nem is fájt a fejem egyáltalán.Az ivást könnyű volt betartani mivel enni nem lehetett hát legalább ittam...
    Nemtudom miért nem lehetett ezt helyi érzéstelenítéssel megoldani...Öcsémnek hasonló gondja volt a combjában volt egy ijen folyadékkal teli tasak ,neki helyi érzéstelenítést csináltak...
    Jobbulást az apukádnak!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. október 8. 13:3614.

    Szia!

    Én is háromszor szültem epidurálissal és az első szülésemnél rosszul adták be és két napig fájt utána a fejem, elviselhetetlenül. Fekvést és sok folyadékot mondtak, ellenszernek. Aztán beszéltem erről a dokival és ő is ezt mondta, hogy ilyenkor szivárog a víz.

    Úgy hallottam, hogy ilyen esetben szoktak olyat csinálni, hogy újra adnak egy epidurálist és akkor csökken a fájdalom.

    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  20. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 13:2813.

    Pontosan leírtam a hsz-ban, mi a panasz oka, mit lehet tenni, de sosem értem meg, miért nem kérdezik az emberek a szakembert, mondjuk az anesztest, aki a beavatkozást csinálta?! /Egyébként a 24 órás fekvés már régen elavult, nem tudom, miért nem lehet már kiverni a műtétes osztályok fejéből.../

    Hahó, várom a privit!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_105482 (10)
    2006-10-08  13:16
  21. 2006. október 8. 13:2412.
    Szia!

    Én a szülésfelkészítő tanfolyamon hallottam a következőt (Épp ezért nem biztos, hogy szakszerű leszek, és elnézést ha nem teljesen jó, amit írok, inkább javítsatok ki.)

    Szóval, van a szülésnél használatos epidurálás, amikor a gerinc közelébe juttattnak be egy x adag gyógyszert, ami kb. 2 óráig hat. Ilyenkor mozogni is tudsz, csak a fájdalmat blokklják. A császárnál és egyéb műtéteknél azért ennél jóval komolyabb érzéstelenítés van, ilyenkor már a gerinbe valamilyen csatornába) adják folyamatosan a gyógyszert, ami a mozgásra is kihat, semmit nem érez deréktól lefelé az ember.
    Sajnos a legprofibb altatóorvos sem rendelkezik rötgen szemekkel, ezért előfordulhat, hogy a tűvel átszúrják a csatorna falát. Ez így borzasztóan hangzik, de pár nap alatt beforr, csakhogy amíg nem forr össze, a gerinccsatornából szivárog a benne található folyadék, ez nyomáskülönbséget okoz, és ez okozza a fejfájást. A gyógymódja egyedül a rengeteg folyadékpótlás.
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  22. 2006. október 8. 13:2011.
    Írtam Neked privit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_105482 (10)
    2006-10-08  13:16
  23. Torolt_felhasznalo_105482
    Torolt_felhasznalo_105482
    2006. október 8. 13:1610.
    Írtam egy litániát, és kiszállt, a guta üt meg. Orvos vagyok, írj privit!
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35
  24. 2006. október 8. 13:059.
    Nem kell a fejfájáshoz felülnie, elég, ha felemeli a fejét, sajnos van ilyen mellékhatás Biztos azért műtötték így, mert nem akarták altatni, mert az kockázatosabb, az én bokámat is így műtötték.
    előzmény:
    ámornyila (1)
    2006-10-08  12:35

Címlap

top